2.2.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 29/31


KOMISIJAS REGULA (EK) Nr. 181/2006

(2006. gada 1. februāris),

ar ko īsteno Regulu (EK) Nr. 1774/2002 attiecībā uz organiskiem mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem, kas nav kūtsmēsli, un ar ko groza minēto regulu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 3. oktobra Regulu (EK) Nr. 1774/2002, ar ko nosaka veselības aizsardzības noteikumus attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem, kuri nav paredzēti cilvēku uzturam (1), un jo īpaši tās 20. panta 2. punktu, 22. panta 2. punktu, 32. panta 2. punktu,

tā kā:

(1)

Ar Regulu (EK) Nr. 1774/2002 aizliegts izmantot ganībās organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus, kas nav kūtsmēsli. Šis aizliegums ir saskaņā ar šobrīd spēkā esošo ES barības aizliegumu un tā mērķis ir novērst iespējamo piesārņojuma risku no ganībām, kurās varētu atrasties otrās kategorijas un trešās kategorijas materiāls. Šāds risks var rasties tiešas ganīšanas rezultātā, kā arī izmantojot zāli kā skābbarību vai sienu lauksaimniecības dzīvniekiem. Minētajā regulā ir noteikts, ka aizlieguma ieviešanas pasākumi, tostarp kontroles pasākumi, jāpieņem pēc apspriešanās ar attiecīgo zinātnisko komiteju.

(2)

Dažādas zinātniskās komitejas ir sniegušas vairākus zinātniskus atzinumus attiecībā uz organisko mēslošanas līdzekļu un augsnes ielabotāju izmantošanu zemes apstrādē. Tie ir: pirmkārt, Zinātniskās vadības komitejas 1998. gada 24. un 25. septembra atzinums par zīdītājdzīvnieku izcelsmes organisko mēslošanas līdzekļu drošību, otrkārt, Toksikoloģijas, ekotoksikoloģijas un vides zinātniskās komitejas 2001. gada 24. aprīļa atzinums par novērtējumu attiecībā uz nogulšņu apstrādi patogēnu samazināšanai, treškārt, Zinātniskās vadības komitejas 2001. gada 10. un 11. maija atzinums par atgremotāju audu izcelsmes organisko mēslošanas līdzekļu drošību un ceturtkārt, Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes Zinātnes ekspertu grupas bioloģiskā apdraudējuma jautājumos 2004. gada 3. marta atzinums par drošību attiecībā uz bioloģisko risku, tostarp TSE risku, izmantojot ganībās organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus.

(3)

Šajos zinātniskajos atzinumos ir ieteikts liellopiem pieejamas zemes apstrādei izmantojamos organiskos mēslošanas līdzekļos un augsnes ielabotājos neiekļaut dzīvnieku audus, kuru sastāvā varētu būt TSE izraisītāji. Citus materiālus var izmantot organisko mēslošanas līdzekļu un augsnes ielabotāju ražošanai, ja ir ievēroti noteikti dzīvnieku veselības nosacījumi, tai skaitā attiecībā uz termisko apstrādi un drošu izcelsmes noteikšanu, kas samazina iespējamos draudus.

(4)

Ņemot vērā šos zinātniskos atzinumus, ir jāizstrādā īstenošanas noteikumi, tostarp kontroles pasākumi organisko mēslošanas līdzekļu un augsnes ielabotāju, kā arī fermentācijas atlieku un komposta izmantošanai zemes apstrādē.

(5)

Šajā regulā paredzētie īstenošanas pasākumi nedrīkst ierobežot pārejas posma pasākumus, kurus šobrīd piemēro atbilstoši Regulai (EK) Nr. 1774/2002.

(6)

Jāpastāv iespējai laist tirgū un eksportēt organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus, ja ir izpildīti šajā regulā norādītie nosacījumi.

(7)

Regulā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Priekšmets un darbības joma

1.   Regula neierobežo saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1774/2002 noteiktos pārejas posma pasākumus.

2.   Dalībvalstis var noteikt stingrākus valsts noteikumus nekā tos, kuri apstiprināti šajā regulā attiecībā uz organisko mēslošanas līdzekļu un augsnes ielabotāju izmantošanu savā teritorijā, ja par iemeslu šādu noteikumu pieņemšanai ir ar dzīvnieku vai sabiedrības veselību saistīti apsvērumi.

2. pants

Grozījumi

Regulas (EK) Nr. 1774/2002 I pielikuma 39. punktu aizstāj ar šādu tekstu.

“39)

“Ganības” ir zeme, kas klāta ar graudzālēm vai citiem lakstaugiem, kuros gana lauksaimniecības dzīvniekus vai ko izmanto to barībai, izņemot zemi, kuras apstrādei ir izmantoti organiskie mēslošanas līdzekļi un augsnes ielabotāji saskaņā ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 181/2006 (2).

3. pants

Prasības attiecībā uz organiskajiem mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem

Organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus ražo tikai no otrās kategorijas un trešās kategorijas materiāla.

4. pants

Iepakojums un marķējums, patogēnu kontrole

Organiskajiem mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem jāatbilst pielikuma I un II daļā norādītajām prasībām, kas attiecas uz patogēnu kontroli, iepakošanu un marķēšanu.

5. pants

Pārvadāšana

Organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus pārvadā atbilstoši pielikuma III daļā norādītajām prasībām.

6. pants

Izmantošana un īpaši ierobežojumi attiecībā uz ganīšanu

1.   Ja zemi apstrādā ar organiskajiem mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem, piemēro pielikuma IV daļā norādītos īpašos ierobežojumus attiecībā uz ganīšanu.

2.   Pārstrādes uzņēmumā atbilstoši Regulai (EK) Nr. 1774/2002 veiktas dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu pārstrādes rezultātā iegūtus produktus tiešā veidā neizmanto lauksaimniecības dzīvniekiem pieejamas zemes apstrādē.

7. pants

Uzskaite

Persona, kas ir atbildīga par zemi, kuras apstrādē izmanto organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus, vismaz divus gadus veic uzskaiti:

a)

par izmantoto organisko mēslošanas līdzekļu un augsnes ielabotāju daudzumu;

b)

par datumiem un vietām, kur organiskie mēslošanas līdzekļi un augsnes ielabotāji izmantoti zemes apstrādē;

c)

par datumiem, kuros attiecīgajās ganībās gana mājlopus, vai kuros tajās novāc lopbarībai paredzēto zāli.

8. pants

Laišana tirgū, eksports un tranzīts

Organisko mēslošanas līdzekļu un augsnes ielabotāju laišanai tirgū, eksportam un tranzītam jānotiek atbilstoši pielikuma I un II daļā norādītajām prasībām.

9. pants

Kontroles pasākumi

1.   Kompetentā iestāde veic pasākumus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu atbilstību šīs regulas prasībām.

2.   Kompetentā iestāde regulāri veic pārbaudes zemei, kuras apstrādē izmanto organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus un kura var būt pieejama lauksaimniecības dzīvniekiem.

3.   Ja kompetentās iestādes veikto pārbaužu rezultāti liek secināt, ka regulas noteikumi nav izpildīti, kompetentā iestāde veic attiecīgas darbības.

10. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā trešajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no 2006. gada 1. aprīļa.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē, 2006. gada 1. februārī

Komisijas vārdā —

Komisijas loceklis

Markos KYPRIANOU


(1)  OV L 273, 10.10.2002., 1. lpp. Regulā jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 416/2005 (OV L 66, 12.3.2005., 10. lpp.).

(2)  OV L 29, 2.2.2006., 31. lpp.”.


PIELIKUMS

PRASĪBAS ATTIECĪBĀ UZ ZEMES APSTRĀDEI IZMANTOTAJIEM ORGANISKAJIEM MĒSLOŠANAS LĪDZEKĻIEM UN AUGSNES IELABOTĀJIEM

I.   Patogēnu kontrole

Organisko mēslošanas līdzekļu un augsnes ielabotāju ražotājiem jānodrošina, lai pirms to izmantošanas zemes apstrādē tiktu veikta patogēnu dekontaminācija atbilstoši:

Regulas (EK) Nr. 1774/2002 VII pielikuma I nodaļas D iedaļas 10. punktam, ja pārstrādātas dzīvnieku olbaltumvielas vai pārstrādes produkti iegūti no otrās kategorijas materiāla;

Regulas (EK) Nr. 1774/2002 VI pielikuma II nodaļai, ja ir runa par kompostu un biogāzes atliekām.

II.   Iepakojums un marķējums

1.

Pēc pārstrādes un/vai pārveides atbilstoši Regulas (EK) Nr. 1774/2002 5. panta 2. punktam vai 6. panta 2. punktam organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus pienācīgi uzglabā un pārvadā iepakotus.

2.

Iepakojuma marķējumā jābūt skaidri un salasāmi norādītam ražotājuzņēmuma nosaukumam un adresei, kā arī vārdiem “organiskie mēslošanas līdzekļi un augsnes ielabotāji/neļaut lauksaimniecības dzīvniekiem pieeju apstrādātajai zemei vismaz 21 dienu pēc izmantošanas”.

III.   Pārvadāšana

1.

Kompetentā iestāde var lemt par II. sadaļas 1. un 2. punkta nepiemērošanu organiskajiem mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem, kurus pārvadā un/vai izmanto tajā pašā dalībvalstī vai pārvadā un/vai izmanto citā dalībvalstī, ja pastāv attiecīga savstarpēja vienošanās un ja šāds lēmums nerada draudus dzīvnieku vai sabiedrības veselībai.

2.

Organiskajiem mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem pievienotajā tirdzniecības dokumentā jābūt vārdiem “organiskie mēslojuma līdzekļi un augsnes ielabotāji/neļaut lauksaimniecības dzīvniekiem pieeju apstrādātajai zemei vismaz 21 dienu pēc izmantošanas”.

3.

Ja organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus mazumtirgotāji piegādā gala patērētājiem, kas nav tirgus dalībnieki, tirdzniecības dokuments nav vajadzīgs.

IV.   Īpaši ierobežojumi attiecībā uz ganīšanu

1.

Kompetentā iestāde veic visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu to, ka lauksaimniecības dzīvniekiem nav iespējams piekļūt ar organiskajiem mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem apstrādātai zemei, kamēr nav pagājusi 21 diena pēc datuma, kurā tie pēdējo reizi izmantoti.

2.

Ja ir pagājusi 21 diena pēc datuma, kurā pēdējo reizi izmantoti organiskie mēslošanas līdzekļi un augsnes ielabotāji, attiecīgajās platībās drīkst ganīt lopus vai novākt graudzāles vai citus lakstaugus izmantošanai barībā, ja kompetentā iestāde neuzskata, ka tas var apdraudēt dzīvnieku vai sabiedrības veselību.

3.

Kompetentā iestāde 2. punktā noteiktā perioda vietā var noteikt ilgāku periodu, kura laikā, pamatojoties uz draudiem dzīvnieku vai sabiedrības veselībai, ganīšana ir aizliegta.

4.

Kompetentā iestāde nodrošina to, lai būtu izstrādāti labas lauksaimniecības prakses noteikumi un padarīti pieejami tiem, kas izmanto organiskos mēslošanas līdzekļus un augsnes ielabotājus zemes apstrādei, ņemot vērā konkrētās vietas apstākļus.