31993L0030



Oficiālais Vēstnesis L 188 , 29/07/1993 Lpp. 0011 - 0018
Speciālizdevums somu valodā: Nodaļa 7 Sējums 4 Lpp. 0217
Speciālizdevums zviedru valodā: Nodaļa 7 Sējums 4 Lpp. 0217


Padomes Direktīva 93/30/EEK

(1993. gada 14. jūnijs)

par divriteņu vai trīsriteņu mehānisko transportlīdzekļu skaņas signālierīcēm

EIROPAS KOPIENU PADOME,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 100.a pantu,

ņemot vērā Padomes 1992. gada 30. jūnija Direktīvu 92/61/EEK par divriteņu vai trīsriteņu mehānisko transportlīdzekļu tipa apstiprināšanu [1],

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu [2],

sadarbībā ar Eiropas Parlamentu [3],

ņemot vērā Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu [4],

tā kā iekšējais tirgus ir teritorija bez iekšējām robežām, kurā ir nodrošināta preču, personu, pakalpojumu un kapitāla brīva aprite; tā kā jāparedz šim nolūkam vajadzīgie pasākumi;

tā kā attiecībā uz to skaņas signālierīcēm divriteņu vai trīsriteņu mehāniskajiem transportlīdzekļiem katrā dalībvalstī ir jāatbilst konkrētiem tehniskiem parametriem, kas paredzēti obligātos noteikumos un katrā dalībvalstī ir citādi; tā kā šādas noteikumu atšķirības var radīt šķēršļus tirdzniecībai Kopienā;

tā kā šos šķēršļus iekšējā tirgus darbībā var likvidēt, ja visas dalībvalstis savu noteikumu vietā pieņem vienādas prasības;

tā kā, lai katra veida transportlīdzekļiem varētu piemērot tipa apstiprināšanas un detaļu tipa apstiprināšanas procedūras, kas paredzētas Direktīvā 92/61/EEK, jāizstrādā saskaņotas prasības divriteņu vai trīsriteņu mehānisko transportlīdzekļu skaņas signālierīcēm;

tā kā, ņemot vērā ierosinātās darbības mērogu un ietekmi attiecīgajā nozarē, šajā direktīvā iekļautie Kopienas pasākumi ir nepieciešami, lai Kopienā izstrādātu transportlīdzekļu tipa apstiprināšanu; tā kā dalībvalstis atsevišķi nevar pienācīgi sasniegt šo mērķi;

tā kā, lai atvieglotu piekļuvi trešo valstu tirgiem, šīs direktīvas prasības jāvienādo ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas Noteikumiem Nr. 28,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Šī direktīva attiecas uz skaņas signālierīcēm visu tipu transportlīdzekļiem, kas definēti Direktīvas 92/61/EEK 1. pantā.

2. pants

Procedūras, saskaņā ar kurām piešķir detaļas tipa apstiprinājumu divriteņu vai trīsriteņu mehāniskajiem transportlīdzekļiem saistībā ar skaņas signālierīcēm, detaļas tipa apstiprināšana skaņas signālierīcēm kā detaļām un nosacījumi par tādu transportlīdzekļu un skaņas signālierīču neierobežotu laišanu tirgū ir paredzēti Direktīvas 92/61/EEK II un III nodaļā.

3. pants

Saskaņā ar Direktīvas 92/61/EEK 11. panta noteikumiem ar šo tiek atzīta šīs direktīvas prasību līdzvērtība ar ANO/EEK Noteikumiem Nr. 28 (E/ECE/TRANS/505 - Rev. 1/Add. 27).

Dalībvalstu iestādes, kas izsniedz detaļas tipa apstiprinājumus, atzīst apstiprinājumus, kuri piešķirti saskaņā ar iepriekšminēto Noteikumu Nr. 28 prasībām, un detaļas tipa apstiprinājuma zīmes kā alternatīvu attiecīgajiem apstiprinājumiem, kas piešķirti saskaņā ar šīs direktīvas prasībām.

4. pants

Šo direktīvu var grozīt saskaņā ar Direktīvas 70/156/EEK [5] 13. pantu, lai:

- ņemtu vērā jebkurus grozījumus Eiropas Ekonomikas komisijas noteikumos, kas minēti 3. pantā,

- pielikumu pielāgotu tehnikas attīstībai.

5. pants

1. Dalībvalstis pieņem un publicē noteikumus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šo direktīvu, ne vēlāk kā līdz 1994. gada 14. decembrim. Par to dalībvalstis tūlīt informē Komisiju.

Kad dalībvalstis pieņem šos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu, vai arī šādu atsauci pievieno to oficiālajai publikācijai. Dalībvalstis nosaka paņēmienus, kā izdarīt šādas atsauces.

No dienas, kas minēta pirmajā daļā, dalībvalstis nedrīkst ar skaņas signālierīcēm saistītu iemeslu dēļ aizliegt sākt tādu transportlīdzekļu ekspluatāciju, kuri atbilst šīs direktīvas prasībām.

Dalībvalstis piemēro pirmajā daļā minētos noteikumus no 1995. gada 14. jūnija.

2. Dalībvalstis dara Komisijai zināmus savu tiesību aktu noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

6. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Luksemburgā, 1993. gada 14. jūnijā

Padomes vārdā —

priekšsēdētājs

J. Trøjborg

[1] OV L 225, 10.8.1992., 72. lpp.

[2] OV C 293, 9.11.1992., 15. lpp.

[3] OV C 337, 21.12.1992., 103. lpp. un OV C 150, 31.5.1993.

[4] OV C 73, 15.3.1993., 22. lpp.

[5] OV L 42, 23.2.1970., 1. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Direktīvu 92/53/EEK (OV L 225, 10.8.1992., 1. lpp.).

--------------------------------------------------

I PIELIKUMS

PRASĪBAS, KAS ATTIECAS UZ SKAŅAS SIGNĀLIERĪČU DETAĻAS TIPA APSTIPRINĀŠANU

1. DEFINĪCIJAS

Šajā direktīvā:

1.1. "skaņas signālierīce" ir ierīce, kas emitē skaņas signālu, lai brīdinātu par transportlīdzekļa klātbūtni vai manevrēšanu bīstamā ceļu satiksmes situācijā;

1.1.1. ierīci, kas sastāv no vairākām skaņas emisijas atverēm, kuras darbina viens enerģijas avots, uzskata par skaņas signālierīci;

1.1.2. skaņas signālierīci, kas sastāv no vairākām sastāvdaļām, kuras katra emitē skaņas signālu un vienotas vadības ierīces dēļ darbojas vienlaikus, uzskata par vienu skaņas signālierīci;

1.2. "skaņas signālierīces tips" ir skaņas signālierīces, kam savstarpēji būtiski neatšķiras šādi parametri:

1.2.1. preču zīme vai tirdzniecības nosaukums;

1.2.2. ekspluatācijas princips;

1.2.3. enerģijas padeves veids (līdzstrāva, maiņstrāva, saspiests gaiss);

1.2.4. korpusa ārējā forma;

1.2.5. membrānas(u) forma un izmēri;

1.2.6. skaņas emisijas atveres(u) forma vai tips;

1.2.7. skaņas nominālā frekvence;

1.2.8. nominālais barošanas spriegums;

1.2.9. signālierīcēm, kuras darbina ārējs saspiesta gaisa avots: nominālais darba spiediens.

2. PRASĪBAS

2.1. Skaņas signālierīcēm jāemitē nepārtraukta, vienmērīga skaņa, un to skaņas spektrs darbības laikā nedrīkst manāmi mainīties. Signālierīcēm ar maiņstrāvas barošanas avotu šo prasību piemēro tikai pastāvīga ģeneratora ātruma gadījumā, un šā ātruma diapazons norādīts 3.3.2.iedaļā.

2.2. Signālierīcēm jābūt tādiem skaņas parametriem (skaņas enerģijas spektrālais sadalījums, skaņas spiediena līmenis) un mehāniskajiem parametriem, lai tās izturētu 3. un 4. iedaļā noteiktos testus.

3. SKAŅAS LĪMEŅA MĒRĪJUMI

3.1. Skaņas signālierīču testi jāveic bezatbalss apstākļos. Tās var testēt alternatīvi daļējas atbalss kamerā vai brīvā laukumā. Tādā gadījumā jāievēro piesardzība, lai mērīšanas vietā novērstu skaņas atstarošanu pret zemes virsmu, piemēram, sagādājot skaņu slāpējošus ekrānus. Jākontrolē, lai puslodē ar vismaz 5 m rādiusu mērīšanas virzienā ierīces un mikrofona augstumā diapazonā līdz maksimālai mērītajai frekvencei sfēriskais kropļojums nepārsniegtu 1 dB. Fona troksnim jābūt vismaz 10 dB zemākam par mērāmiem skaņas spiediena līmeņiem.

Testa veikšanai iesniegtā ierīce un mikrofons jānovieto vienādā augstumā. Šim augstumam jābūt starp 1,15 un 1,25 m. Mikrofona maksimālās jutības asij jāsakrīt ar virzienu, kurā ir visaugstākais signālierīces skaņas līmenis.

Mikrofons jānovieto tā, lai membrāna atrastos 2 ± 0,01 m attālumā no ierīces emitētās skaņas izejas plaknes. Ierīcei ar vairākām atverēm šis pats attālums jānosaka līdz skaņas izejas plaknei, kas atrodas vistuvāk mikrofonam.

3.2. Skaņas spiediena līmeņa mērīšanai jālieto 1. kategorijas skaņas līmeņa precīzijas mērītājs, kas atbilst prasībām SEK publikācijā Nr. 651 (pirmais izdevums 1979. gadā).

Visus mērījumus veic, izmantojot "ātro" laika konstanti. Lai izmērītu kopējo skaņas spiediena līmeni, jāizmanto novērtējuma līkne A.

Emitētās skaņas spektra mērīšanai jāizmanto skaņas signāla Furjē transformācija. Alternatīvi var izmantot trešdaļoktāvas filtrus, kas atbilst prasībām SEK publikācijā Nr. 225 (pirmais izdevums 1966. gadā).

Šajā gadījumā skaņas spiediena līmeni 2500 Hz vidus frekvenču joslā nosaka, pieskaitot skaņas spiediena vidējo kvadrātisko vērtību 2000, 2500 un 3150 Hz trešdaļoktāvas vidus frekvenču joslā. Par etalonmetodi vienmēr uzskata tikai Furjē transformācijas metodi.

3.3. Skaņas signālierīces attiecīgi jābaro ar vienu no šādiem spriegumiem:

3.3.1. ja skaņas signālierīces darbina ar līdzstrāvu, tad testa spriegums, ko mēra pie elektroenerģijas avota izejas, ir 6,5, 13 vai 26 volti un attiecīgi atbilst sprieguma nominālvērtībām 6, 12 vai 24 volti;

3.3.2. ja skaņas signālierīces darbina ar līdzstrāvu, tad tā jāpievada no tāda tipa elektriskā ģeneratora, kādu parasti izmanto šāda tipa ierīcēm. Šā tipa signālierīču akustiskie parametri jāreģistrē ģeneratora apgriezienu skaitam, kas atbilst 50, 75 un 100 % no maksimālā ātruma, kuru nepārtrauktai darbībai paredzējis ģeneratora izgatavotājs. Testa laikā ģeneratoram nedrīkst būt nekāda cita elektriska slodze. Ilguma tests, kas aprakstīts 4. iedaļā, jāveic ar ātrumu, ko paredzējis iekārtas izgatavotājs, un kas izvēlēts no iepriekšminētā diapazona.

3.4. Ja skaņas signālierīces, ko darbina ar līdzstrāvu, testā izmanto taisngrieztu strāvu, tad tā maiņsprieguma komponente spailēs, kuru signālierīces darbināšanas laikā mēra starp maksimumiem, nedrīkst pārsniegt 0,1 voltu.

3.5. Elektrības vadītāja pretestībai skaņas signālierīcei, ko darbina ar līdzstrāvu, ieskaitot spaiļu un kontaktu pretestību, jābūt iespējami tuvāk:

- 0,05 omiem, ja sprieguma nominālvērtība ir 6 V,

- 0,10 omiem, ja sprieguma nominālvērtība ir 12 V,

- 0,20 omiem, ja sprieguma nominālvērtība ir 24 V.

3.6. Izmantojot detaļu vai detaļas, ko šim mērķim paredzējis izgatavotājs, skaņas signālierīces jāpiemontē uz pamatnes, kuras masa ir vismaz 10 reižu lielāka par to testējamai signālierīcei un ir vismaz 30 kg. Turklāt pamatne jāsagatavo tā, lai atstarošana pret tās sienām un vibrācijas nevarētu ievērojami ietekmēt mērījumu rezultātus.

3.7. Atbilstīgi iepriekš izklāstītiem nosacījumiem A-novērtētais skaņas līmenis nedrīkst pārsniegt šādas vērtības:

a) 115 dB(A) - skaņas signālierīcēm, kas paredzētas galvenokārt mopēdiem, motocikliem un tricikliem, kuru jauda nepārsniedz 7 kW;

b) 118 dB(A) - skaņas signālierīcēm, kas paredzētas galvenokārt motocikliem un tricikliem, kuru jauda pārsniedz 7 kW.

3.7.1. Turklāt skaņas spiediena līmenim 1800-3550Hz frekvencē jāpārsniedz tas jebkurā frekvencē virs 3550 Hz un vienmēr jābūt vismaz:

a) 90 dB(A) - skaņas signālierīcēm, kas paredzētas galvenokārt mopēdiem;

b) 95 dB(A) - skaņas signālierīcēm, kas paredzētas galvenokārt motocikliem un tricikliem, kuru jauda nepārsniedz 7 kW;

c) 105 dB(A) - skaņas signālierīcēm, kas paredzētas galvenokārt motocikliem un tricikliem, kuru jauda pārsniedz 7 kW.

3.7.2. Skaņas signālierīces, kuru parametri aprakstīti 3.7.1. iedaļas c) apakšiedaļa, var izmantot transportlīdzekļiem, kas aprakstīti 3.7.1. iedaļas a) un b) apakšiedaļā; turklāt skaņas signālierīces, kuru parametri aprakstīti 3.7.1. iedaļas b) apakšiedaļā, var izmantot mopēdiem.

3.8. Visām skaņas signālierīcēm, kam veic 4. iedaļā aprakstīto ilguma testu, arī jābūt iepriekš izklāstītiem parametriem. Skaņas signālierīcēm, ko darbina ar līdzstrāvu, spriegums jāmaina starp 115 % un 95 % no uzrādītās vērtības, bet skaņas signālierīcēm, ko darbina ar maiņstrāvu - starp 50 % un 100 % no izgatavotāja paredzētā maksimālā ģeneratora apgriezienu skaita nepārtrauktā darbībā.

3.9. Atpalikšana starp iedarbināšanu un brīdi, kad skaņa sasniedz 3.7. iedaļā noteikto minimālo vērtību, nedrīkst pārsniegt 0,2 sekundes, to mērot apkārtējās vides temperatūrā 20 ± 5 oC. Tāda prasība jo īpaši attiecas uz pneimatiskām vai elektropneimatiskām signālierīcēm.

3.10. Saskaņā ar izgatavotāju noteiktiem barošanas nosacījumiem pneimatiskām vai elektropneimatiskām signālierīcēm jāskan tāpat kā elektriskām skaņas signālierīcēm.

3.11. Iepriekš noteiktās minimālās vērtības jāiegūst ar katru vairāktoņu ierīces sastāvdaļu, kura katra spēj emitēt skaņu patstāvīgi. Maksimālais skaņas līmenis jāsasniedz, visām sastāvdaļām darbojoties vienlaikus.

4. ILGUMA TESTS

4.1. Skaņas signālierīcēm jānodrošina nominālais spriegums pie 3.3. līdz 3.5. iedaļā norādītās vadītāju pretestības un jādarbojas:

- 10000 reižu - signālierīcēm, kas paredzētas galvenokārt mopēdiem, motocikliem un tricikliem, kuru jauda nepārsniedz 7 kW,

- 50000 reižu - signālierīcēm, kas paredzētas galvenokārt motocikliem un tricikliem, kuru jauda pārsniedz 7 kW,

ieslēdzot uz vienu sekundi pēc četras sekundes ilguša izslēgta stāvokļa. Testa laikā skaņas signālierīcei jāatrodas caurvējā, kura ātrums ir aptuveni 10 m/s.

4.2. Ja testu veic kamerā ar skaņas necaurlaidīgu apšuvumu, tad kameras tilpumam jābūt pietiekamam, lai ilguma testa laikā nodrošinātu normālu signālierīces radītā siltuma izkliedēšanu.

4.3. Temperatūrai testa kamerā jābūt no + 15 līdz + 30 °C.

4.4. Ja, veicot pusi no nepieciešamā operāciju skaita, skaņas līmeņa parametri salīdzinājumā ar testa sākumu ir mainījušies, tad skaņas signālierīci var noregulēt sākuma stāvoklī. Skaņas signālierīces tests, kas aprakstīts 3. iedaļā, sekmīgi jāveic, izpildot nepieciešamo operāciju skaitu, vajadzības gadījumā noregulējot sākuma stāvoklī.

4.5. Pēc katrām 10000 darbībām elektropneimatiskās signālierīces var ieeļļot ar izgatavotāja ieteikto eļļu.

5. DETAĻAS TIPA APSTIPRINĀJUMA ZĪME

5.1. Visām skaņas signālierīcēm, kas atbilst apstiprinātajam tipam, jābūt detaļas tipa apstiprinājuma zīmei, kura atbilst Padomes Direktīvas 92/61/EEK V pielikumā izklāstītajām prasībām.

--------------------------------------------------

II PIELIKUMS

PRASĪBAS, KAS ATTIECAS UZ SKAŅAS SIGNĀLIERĪČU UZSTĀDĪŠANU UZ DIVRITEŅU VAI TRĪSRITEŅU MEHĀNISKIEM TRANSPORTLĪDZEKĻIEM

1. DEFINĪCIJAS

Šajā direktīvā:

1.1. "transportlīdzekļa tips" ir transportlīdzekļi, kas savstarpēji būtiski neatšķiras attiecībā uz:

1.1.1. to skaņas signālierīču skaitu un tipu (tipiem), kas uzstādītas uz transportlīdzekļa;

1.1.2. signālierīces adapteriem uz transportlīdzekļa;

1.1.3. signālierīces novietojuma uz transportlīdzekļa;

1.1.4. to konstrukcijas daļu stingrumu, uz kurām skaņas signālierīce(s) ir uzstādīta(s);

1.1.5. formu un materiāliem, kas veido transportlīdzekļa virsbūves priekšu un var ietekmēt signālierīces(ču) emitētās skaņas līmeni un apslāpēt šīs skaņas.

2. PRASĪBAS

2.1. Uz visiem transportlīdzekļiem jāuzstāda skaņas signālierīces, kas saņēmušas detaļas tipa apstiprinājumu saskaņā ar šo direktīvu vai Padomes Direktīvu 70/388/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mehānisku transportlīdzekļu skaņas signālierīcēm [1]; uz mopēdiem, kuru motora jauda nepārsniedz 0,5 kW un maksimālais paredzētais ātrums nepārsniedz 25 km/h, tomēr drīkst uzstādīt vai nu apstiprinātas skaņas signālierīces, vai neapstiprinātas mehāniskas signālierīces. Pēdējā gadījumā izgatavotājam jādeklarē, ka tāda mehāniskā ierīce atbilst prasībām šā tipa ierīcēm dalībvalstī, kurā mazas jaudas mopēdu tirgo.

2.2. Testa spriegumam jāatbilst I pielikuma 3.3. iedaļas prasībām.

2.3. Skaņas spiediena līmeņi jāmēra saskaņā ar nosacījumiem, kas izklāstīti I pielikuma 3.3. iedaļā.

2.4. A-novērtētais skaņas spiediena līmenis, ko emitē uz transportlīdzekļa uzstādītā(s) ierīce(s), jāmēra 7 m attālumā transportlīdzekļa priekšā, kurš atrodas brīvā laukumā uz iespējami gludas virsmas, un, ja skaņas signālierīces darbina līdzstrāva, tad jābūt izslēgtam transportlīdzekļa motoram.

2.5. Mērierīces mikrofons jānovieto uz transportlīdzekļa garenvirziena vidusplaknes.

2.6. Apkārtējā trokšņa un vēja radītā trokšņa spiediena līmenim jābūt vismaz 10 dB(A) zemākam par mērāmo skaņas spiediena līmeni.

2.7. Maksimālais skaņas spiediena līmenis jāmeklē segmentā, kas atrodas starp 0,5 un 1,5 m virs zemes.

2.8. Mērot atbilstīgi nosacījumiem, kas izklāstīti 2.2. līdz 2.7. iedaļā, testētā skaņas signāla maksimālā skaņas līmeņa vērtība (2.7. iedaļa) nedrīkst būt:

a) zemāka par 75 dB(A) un augstāka par 112 dB(A) mopēdiem;

b) zemāka par 80 dB(A) un augstāka par 112 dB(A) motocikliem un tricikliem, kuru jauda nepārsniedz 7 kW;

c) zemāka par 93 dB(A) un augstāka par 112 dB(A) motocikliem un tricikliem, kuru jauda pārsniedz 7 kW.

[1] OV L 176, 10.8.1970., 12. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Direktīvu 87/354/EEK (OV L 192, 11.7.1987., 43. lpp.).

--------------------------------------------------