Briselē, 24.11.2015

COM(2015) 589 final

2013/0088(COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,

par

Padomes nostāju par regulas pieņemšanu — Eiropas Parlamenta un Padomes Regula, ar kuru groza Padomes 2009. gada 26. februāra Regulu (EK) Nr. 207/2009 par Kopienas preču zīmi, Komisijas Regulu (EK) Nr. 2868/95, ar ko īsteno Padomes Regulu (EK) Nr. 40/94 par Kopienas preču zīmi, un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 2869/95 par maksām, kas jāmaksā Iekšējā tirgus saskaņošanas birojam (preču zīmes, paraugi un modeļi)

(Dokuments attiecas uz EEZ)


2013/0088 (COD)

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM,

ko izstrādā atbilstīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību 294. panta 6. punktam,


par

Padomes nostāju par regulas pieņemšanu — Eiropas Parlamenta un Padomes Regula, ar kuru groza Padomes 2009. gada 26. februāra Regulu (EK) Nr. 207/2009 par Kopienas preču zīmi, Komisijas Regulu (EK) Nr. 2868/95, ar ko īsteno Padomes Regulu (EK) Nr. 40/94 par Kopienas preču zīmi, un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 2869/95 par maksām, kas jāmaksā Iekšējā tirgus saskaņošanas birojam (preču zīmes, paraugi un modeļi)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

1.Vispārīga informācija

Datums, kad priekšlikums nosūtīts Eiropas Parlamentam un Padomei
(dokuments COM(2013) 0161 
final – 2013/0088 (COD):

2013. gada 27. marts

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinuma datums:

2013. gada 11. jūlijs

Eiropas datu aizsardzības uzraudzītāja atzinuma datums

2014. gada 4. februāris

Eiropas Parlamenta nostājas datums (pirmais lasījums):

2014. gada 25. februāris

Padomes nostājas pieņemšanas datums:

2015. gada 10. novembris

2.Komisijas priekšlikuma mērķis

Komisijas priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 207/2009 par Kopienas preču zīmi, Komisijas Regulu (EK) Nr. 2868/95, ar ko īsteno Padomes Regulu (EK) Nr. 40/94 par Kopienas preču zīmi, un atceļ Komisijas Regulu (EK) Nr. 2869/95 par maksām, kas jāmaksā Iekšējā tirgus saskaņošanas birojam (preču zīmes, paraugi un modeļi) (COM(2013) 0161 final — 2013/0088 (COD)) (priekšlikums regulai), kā arī paralēlais priekšlikums par direktīvas pārstrādāšanu ir uzskatāmi par vienu tiesību aktu kopumu un to galvenais mērķis ir veicināt inovāciju un ekonomikas izaugsmi, padarot preču zīmju reģistrēšanas sistēmas Eiropā uzņēmumiem pieejamākas un efektīvākas, t.i., padarot šīs sistēmas lētākas, vienkāršākas, ātrākas, juridiski noteiktākas, un labāk aizsargātas pret viltošanu

Konkrēti, regulas priekšlikuma mērķi ir:

racionalizēt Eiropas preču zīmju pieteikšanas un reģistrēšanas procedūras;

modernizēt un uzlabot spēkā esošos noteikumus, izdarot grozījumus novecojušajos noteikumos, palielinot juridisko noteiktību, precizējot noteikumus un novēršot neskaidrības;

izveidot piemērotu regulējumu ITSB un valstu biroju sadarbībai, lai veicinātu prakses konverģenci un attīstītu kopējos instrumentus;

atjaunināt ITSB pārvaldību;

pielāgot Regulu Nr. 207/2009 Lisabonas līgumam;

risināt galvenos jautājumus, kas attiecas uz finanšu līdzsvaru ES preču zīmju sistēmā.

3.Komentāri par Padomes nostāju

3.1.Vispārīgas piezīmes

Padomes nostāja atspoguļo pagaidu politisko vienošanos, kas tika panākta Padomes, Eiropas Parlamenta Juridisko jautājumu komitejas un Komisijas neoficiālās trīspusējās apspriedēs 2015. gada 21. aprīlī. Padome šo politisko vienošanos apstiprināja 2015. gada 13. jūlijā. Pēc Padomes nostājas pieņemšanas pirmā lasījumā un Parlamenta balsošanas plenārsēdē 2015. gada decembra vidū tekstam būtu jābūt pieņemtam galīgajā veidā agrīnā otrā lasījumā. Neskatoties uz bažām attiecībā uz dažiem ar budžetu saistītiem kompromisa aspektiem, kas ir aplūkoti pievienotajā paziņojumā, Komisija atbalsta panākto kompromisu, kas uzlabo pašreizējo situāciju, jo īpaši preču zīmju tiesību jomā.

3.2.Piezīmes par Eiropas Parlamenta pieņemtajiem grozījumiem

3.2.1.Eiropas Parlamenta ierosinātie grozījumi, kas pilnībā, daļēji vai pēc būtības iekļauti Padomes nostājā pirmajā lasījumā

Padomes nostājā pirmajā lasījumā ietverts ievērojams skaits Eiropas Parlamenta ieviesto grozījumu, tostarp grozījumi, kas izriet no paralēlām izmaiņām Direktīvā 2008/95.

Attiecībā uz preču zīmju tiesībām, Padome piekrita papildināt pārejas periodu regulas priekšlikumā, ar kuru saskaņā ar Eiropas Kopienu Tiesas judikatūru pielāgo ES preču zīmju specifikācijas, kas iesniegtas pirms izmaiņām klasifikācijas praksē, sniedzot garantijas trešām personām, kuras pa šo laiku iesniegušas preču zīmes reģistrācijas pieteikumus. Komisijai šāda nostāja šķiet pieņemama.

Padome apstiprināja arī Parlamenta priekšlikumu Regulā Nr. 207/2009 pielikuma formā noteikt maksu apmēru, kas maksājamas ITSB un uz kurām pašlaik attiecas Komisijas Regula (EK) Nr. 2869/95. Komisijai tas ir pieņemams.

Parlamenta grozījumos attiecībā uz ITSB lomu un darbību, kuriem Padome kopumā piekrīt, iekļauta biroja pārdēvēšana par „Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju”. Komisija var to pieņemt kā kompromisu, paužot nožēlu, ka jaunais nosaukums nenorāda uz pašreizējo biroja pamatdarbību un nepietiekami atspoguļo faktu, ka “birojs” ir ES “aģentūra”. No otras puses, Komisija var piekrist abu likumdevēju atbalstītajai idejai izveidot aģentūrā mediācijas centru, bet līdzīgi Padomei tā uzskata, ka aģentūras uzdevumos nav jāparedz arbitrāžas darbības.

Attiecībā uz jaunu sadarbības sistēmu starp valstu intelektuālā īpašuma birojiem un ES aģentūru, Padome piekrita noteikt šo sadarbību par obligātu, vienlaikus sniedzot valsts iestādēm atteikšanās iespēju konkrētos apstākļos. Padome arī bija vienisprātis par Parlamenta prasību nodrošināt rūpīgu apspriešanos ar preču zīmju lietotājiem par projektiem, kas izstrādāti šajā kontekstā. Turklāt Padome piekrita palielināt maksimālo budžeta summu, kas piešķirta šai darbībai, līdz 15 % no aģentūras gada ieņēmumiem, bet EP atbalstīja palielinājumu līdz 20 %. Komisija pilnībā atbalsta šos pielāgojumus.

Attiecībā uz aģentūras pārvaldību Komisija pauž nožēlu, ka Padomes sekoja Eiropas Parlamenta nostājai un svītroja regulas priekšlikumā noteikumus par valdes izveidi, tomēr tā piekrīt jaunajam valdes sastāvam, kurā ietverts Eiropas Parlamenta pārstāvis.

3.2.2.Eiropas Parlamenta ierosinātie grozījumi, kas nav iekļauti Padomes nostājā pirmajā lasījumā

Abi likumdevēji nevarēja vienoties par jaunu procedūru, lai izraudzītos un ieceltu ITSB direktoru saskaņā ar pastāvošo praksi lielākajā daļā citu ES aģentūru, un tādēļ regulas priekšlikumā svītroja attiecīgo noteikumu. Komisija pauž nožēlu par šo rezultātu, ko nevajadzētu uzskatīt par precedentu attiecībā uz turpmākām reformām citās ES aģentūrās.

No otras puses, Komisija atzinīgi vērtē to, ka Padome neņēma vērā ne Eiropas Parlamenta priekšlikumu saglabāt pašreizējo noteikumu Regulā Nr. 207/2009, kurā paredzēts, ka aģentūras direktors var iesniegt priekšlikumus regulas grozīšanai, nedz arī priekšlikumu formāli nodot amatā iecelšanas pilnvaras direktoram, nevis valdei.

Attiecībā uz preču zīmju tiesībām un saskaņā ar pieeju, kas izmantota priekšlikumā par Direktīvas 2008/95 pārstrādāšanu, Komisija atbalsta Padomes nostāju nepapildināt preču zīmes iedarbības ierobežojumus, kam priekšroku dod Eiropas Parlaments. Tomēr tā var piekrist galīgajam kompromisam izteikt attiecīgo apsvērumu precīzākā redakcijā, lai jo īpaši ņemtu vērā pamattiesību un brīvību, tostarp mākslinieciskās izpausmes, jautājumu.

Tāpat kā attiecībā uz priekšlikumu Direktīvas 2008/95 pārstrādāšanai Komisija atbalsta Padomes ierosinājumu svītrot attiecīgo noteikumu par importu nelielos sūtījumos, ņemot vērā Tiesas judikatūru.

3.3.Jaunie noteikumi, ko ieviesusi Padome, un Komisijas nostāja

Saskaņā ar pieeju, kas tika izmantota priekšlikumā Direktīvas 2008/95 pārstrādāšanai, Padome piekrita kompromisa risinājumam attiecībā uz noteikumu par precēm tranzītā, saskaņā ar kuru tiesības aizliegt ievest preces ES teritorijā zaudē spēku, ja preču deklarētājs vai valdītājs var kompetentā tiesā pierādīt, ka preču zīmes īpašniekam nav tiesību aizliegt laist preces tirgū galamērķa valstī. Šis grozījums ļauj panākt atbilstošu līdzsvaru starp nepieciešamību nodrošināt efektīvu ar preču zīmi saistīto tiesību īstenošanu un politisko nepieciešamību nodrošināt garantijas, lai izvairītos no nepamatotiem preču brīvas aprites traucējumiem tajos retajos gadījumos, kad preču zīmju tiesības pieder dažādām personām ārpus ES, vienlaikus saglabājot galveno Komisijas priekšlikuma mērķi izveidot efektīvus un lietderīgus līdzekļus, lai cīnītos ar pieaugošo viltoto preču plūsmu, kas šķērso Savienību. Tādēļ Komisija var piekrist Padomes ierosinātajam risinājumam.

Padome pieņēma jaunas nodevu summas, kas maksājamas ITSB (tās jānosaka Regulas Nr. 207/2009 pielikumā), lai maksu par uzturēšanu spēkā pielīdzinātu pieteikuma nodevu līmenim. Komisija pilnībā atbalsta šādu pieeju, kas ļautu ietaupīt līdz 37 %, jo īpaši attiecībā uz maksu par uzturēšanu spēkā no uzņēmumiem, kas lūdz pagarināt aizsardzību savai ES preču zīmei pēc sākotnējā 10 gadu perioda.

Padome pievienoja jaunu juridisko pamatu, lai kompensētu dalībvalstu izmaksas, kas šo valstu birojiem radušās kā funkcionālai ES preču zīmju sistēmas daļai. Sākotnēji Komisija bija ierosinājusi tikai finansēšanas mehānismu, kas ļautu ITSB finansēt kopīgus sadarbības projektus, izmantojot dotācijas, bet var pieņemt šo grozījumu kā daļu no galīgā kompromisa starp likumdevējiem.

Padome atkal ieviesa sākotnēji Komisijas ierosināto un Eiropas Parlamenta svītroto noteikumu, kas ļauj pārvirzīt budžeta pārpalikumu no ITSB uz ES budžetu. Kaut gan Komisija pilnībā atbalsta šādas pārvirzīšanas principu, tā pauž nožēlu, ka Padomes paredzētie nosacījumi praksē varētu stipri ierobežot šā jaunā noteikuma piemērošanas jomu.

Visbeidzot, Padome arī ieviesa noteikumus par īstenošanas aktu izmantošanu un attiecīgajām komitejas procedūrām to pieņemšanai. Tāpēc regulas tekstā bija jāiekļauj daudzi tehniski noteikumi, kuri patlaban ir iekļauti Komisijas Regulā (EK) Nr. 2868/95, Komisijas Regulā (EK) Nr. 2869/95 un Komisijas Regulā (EK) Nr. 216/96. Komisija pauž nožēlu no praktiskā viedokļa, jo parastā likumdošanas procedūra būs jāizmanto pat attiecībā uz nelielām tehniskām izmaiņām.

4.Secinājumi

Neskatoties uz bažām attiecībā uz dažiem ar budžetu saistītiem kompromisa aspektiem, kas ir aplūkoti pievienotajā paziņojumā, Komisija atbalsta panākto kompromisu, jo īpaši grozījumus, kas stiprina preču zīmju īpašnieku pozīciju un paredz lielāku tiesisko noteiktību, piemērojot tiesību aktus par tirdzniecības zīmēm.

5.Komisijas paziņojums

Komisija pieņem zināšanai vienošanos, kas panākta starp Eiropas Parlamentu un Padomi par to, kā reformēt ES preču zīmju sistēmu. Ņemot vērā pievienoto vērtību, ko šī reforma sniegs ES preču zīmju sistēmas lietotājiem, Komisija ir nolēmusi to atbalstīt, jo kopumā vienošanās būtiski uzlabo esošo stāvokli preču zīmju tiesību jomā. Atbalsts tiek pausts, neskatoties uz bažām par dažiem ar budžetu saistītiem vienošanās aspektiem.

Komisija jo īpaši pauž nožēlu, ka abi likumdevēji nav spējuši vienoties par vienu no galvenajiem priekšlikuma elementiem, kas attiecas uz Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja (ITSB) budžetu: maksu apmēra automātiskā pārskatīšana, ja atkārtoti rodas būtisks pārpalikums, un šāda pārpalikuma automātiska pārvirzīšana uz ES budžetu. Maksu apmērs tiks noteikts ES preču zīmju regulā, taču par “būtiska” pārpalikuma pārvirzīšanu joprojām lems ITSB Budžeta komiteja (balsojums ar 2/3 balsu vairākumu). Komisija atgādina, ka šāda līdzekļu pārvirzīšana notiktu tikai pēc tam, kad būtu apmierinātas visu pamataktā paredzēto resursu izmantošanas izmaksas, tostarp kompensētas galveno rūpnieciskā īpašuma biroju un citu attiecīgu dalībvalstu iestāžu izmaksas, kas tiem radušās saistībā ar Eiropas Savienības preču zīmju sistēmas raitas darbības nodrošināšanu.

Komisija saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes apstiprinātajiem noteikumiem, ko piemēro visām aģentūrām, turpinās pārskatīt ITSB maksu līmeni lai sagatavotu priekšlikumus par maksu maksimālu pielāgošanu rūpniecības nozarei sniegto pakalpojumu izmaksām un lai ITSB nerastos būtiski pārpalikumi.

Komisija uzsver, ka tādām aģentūrām kā ITSB, kuras ir pilnībā pašfinansējošas, kā arī iestādēm un struktūrām ar budžeta autonomiju, kuras nesaņem finansējumu no ES budžeta, būtu jāspēj finansēt visas personāla izmaksas, tostarp izmaksas par izglītības nodrošināšanu darbinieku bērniem Eiropas skolās. Saskaņā ar administratīvās autonomijas principu Komisija izmantos visus attiecīgos līdzekļus, lai nodrošinātu, ka šīs aģentūras, iestādes un struktūras tiešām sedz šādas izmaksas vai atlīdzina tās, ja izmaksas segtas no ES budžeta.

Komisija uzsver, ka, reformējot ITSB izpilddirektora amata kandidātu priekšatlases procedūru un procedūru iecelšanai amatā, būtu pilnībā jāievēro vienotās pieejas principi.