52010DC0656

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI Progresa ziņojums par Kopienas integrētās pieejas īstenošanu CO2 emisiju samazināšanai no vieglajiem transportlīdzekļiem /* COM/2010/0656 galīgā redakcija */


[pic] | EIROPAS KOMISIJA |

Briselē, 10.11.2010

COM(2010) 656 galīgā redakcija

KOMISIJAS ZIŅOJUMSEIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI

Progresa ziņojums par Kopienas integrētās pieejas īstenošanu CO 2 emisiju samazināšanai no vieglajiem transportlīdzekļiem

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI

Progresa ziņojums par Kopienas integrētās pieejas īstenošanu CO 2 emisiju samazināšanai no vieglajiem transportlīdzekļiem

IEVADS

Komisija 2007. gada 7. februārī pieņēma Paziņojumu COM(2007)19 galīgā redakcija[1], kurā izklāstīta visaptveroša jauna stratēģija Eiropas Savienībā pārdotu jaunu vieglo automobiļu un vieglo kravas automobiļu oglekļa dioksīda emisiju samazināšanai. Turklāt Regulas (EK) Nr. 443/2009[2] 13. pantā noteikts, ka Komisijai jāiesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei pārskata ziņojums par sasniegto, lai īstenotu Kopienas integrēto pieeju CO2 emisiju samazināšanai no vieglajiem transportlīdzekļiem

Šis ziņojums sniedz galīgo novērtējumu par stratēģiju pirms 2007. gada un pārskata sasniegto progresu attiecībā uz 2007. gada stratēģijas dažādajiem elementiem.

STRATēģIJAS PIRMS 2007. GADA GALīGAIS NOVēRTēJUMS

Pirms 2007. gada Kopienas stratēģija balstījās uz trīs pīlāriem, kā tika izklāstīts Komisijas 1995. gada paziņojumā[3], ko vēlāk atbalstīja Padome un Eiropas Parlaments[4]. Šī struktūra ļāva apvienot pasākumus gan piedāvājuma (brīvprātīgas saistības), gan pieprasījuma (marķēšana un nodokļi) jomā.

Pirms 2007. gada stratēģija bija vērsta uz mērķiem 2008. un 2009. gadā un dati par minētajiem gadiem tikai nesen kļuvuši pieejami. Turpmāk aprakstītie statistikas un monitoringa dati rāda, ka pirms 2007. gada stratēģijas mērķus sasniedza tikai daļēji, kā tas jau tika paredzēts, gatavojot 2007. gada stratēģiju.

Pirmais pīlārs: autorūpniecības brīvprātīgas saistības

Brīvprātīgas saistības, ko uzņēmušās Eiropas ( ACEA ), Japānas ( JAMA ) un Korejas ( KAMA ) automobiļu ražotāju asociācijas, attiecas uz jaunu automobiļu vidējo emisiju mērķiem 140 gCO2/km līdz 2008. gadam ( ACEA mērķis), vai līdz 2009. gadam ( JAMA un KAMA mērķi). Šajās saistībās ir norādīts, ka jaunu vieglo automobiļu CO2 emisijas mēra saskaņā ar Komisijas Direktīvu 93/116/EK[5], kas ir pamats mērķu noteikšanai. Saistību monitoringā jāņem vērā, ka kopš minētās direktīvas stāšanās spēkā ir mainīta testēšanas procedūra, tāpēc jākoriģē izmērītās CO2 emisijas. Veiktie labojumi ir 0,7 % negatīva korekcija, un šis korekcijas koeficients ir piemērots, novērtējot progresu, ko panākušas ražotāju asociācijas ACEA , JAMA un KAMA [6].

1. diagramma. Vieglo automobiļu vidējo CO2 emisiju dinamika pa asociācijām(koriģēta, lai ņemtu vērā testa cikla procedūras izmaiņas)

[pic]

1. tabula. Vidējās CO2 emisijas no jauniem vieglajiem automobiļiem pa asociācijām (koriģēta, lai ņemtu vērā testa cikla procedūras izmaiņas).

Noteikt efektivitātes prasības gaisa kondicionēšanas sistēmām | Īstenošanas stadijā |

Uzstādīt precīza riepu spiediena monitoringa sistēmas | ( |

Riepu rites pretestības robežvērtības | ( |

Pārnesumu pārslēgšanas indikatori | ( |

Sasniegt 175 (160) gCO2/km no jauniem vieglajiem kravas automobiļiem | Īstenošanas stadijā |

Plašāk izmantot biodegvielas | ( |

Nodokļi | Ierobežota īstenošana |

Informācija patērētājiem | Ierobežota īstenošana |

Ekobraukšana | Ierobežota īstenošana |

TURPMĀKIE PASĀKUMI

STARPPOSMA DARBīBA

- Tīru un energoefektīvu automobiļu stratēģijā[31] noteikta stratēģija, kas veicinās ekoloģiski tīru un energoefektīvu ("zaļu") transportlīdzekļu attīstību un ieviešanu. Visiem turpmākajiem tiesību aktu priekšlikumiem, kuru mērķis ir samazināt CO2 emisijas no jauniem vieglajiem automobiļiem un vieglajiem kravas automobiļiem, jābalstās uz principu, ka visiem samazinājumiem ir jābūt izmērāmiem, uzraugāmiem un aprēķināmiem.

Īpašie pasākumi, kas saistīti ar stratēģijas darbības jomu, ko Komisija paredz periodam no 2010. līdz 2020. gadam, iekļauj kārtības pārskatīšanu, kā sasniegt 2020. gada mērķi 95 gCO2/km, kas noteikts tiesību aktos, kas attiecas uz automobiļiem, un, iespējams, kārtību ilgtermiņa mērķa sasniegšanai, kā ierosināts regulas projektā par CO2 emisijām no vieglajiem kravas automobiļiem. Turklāt Komisija ir apņēmusies piedāvāt jaunu testu ciklu, kas precīzāk atspoguļotu reālos braukšanas apstākļus, kā arī īpatnējās CO2 emisijas un degvielas patēriņu, kas saistīti ar to.

Komisija plāno arī izskatīt iespēju mērīt un sertificēt CO2 emisijas no kravas transportlīdzekļiem. Ja šādas metodes saskaņos un apstiprinās, Komisija apsvērs, vai ieviest efektivitātes standartus jauniem kravas transportlīdzekļiem.

Komisija arī pamatīgāk izstrādās enerģijas izmantošanas transportlīdzekļos aprites cikla analīzi. Tā apsvērs, vai šādu well to wheel (no degvielas ieguves līdz transportlīdzekļa kustības uzsākšanai) pieeju var integrēt ilgtermiņa mērķos attiecībā uz transportlīdzekļiem.

ILGTERMIņA REDZēJUMS

Komisijas iepriekšējais darbs dekarbonizācijas jautājumos ilgākā laika periodā norāda, ka, lai sasniegtu 2°C mērķi, līdz 2050. gadam iekšzemes CO2 samazinājumam ES ekonomikā jāsasniedz aptuveni 70 %[32] salīdzinājumā ar1990. gada līmeni. Transporta nozarei būs jāveic nozīmīgs darbs samazināšanas labā. Pretēji tam siltumnīcefekta gāzu emisijas no autotransporta kopš 1990. gada ir palielinājušās par 26 %.

ES jāuzlabo resursu efektivitāte un energoapgādes drošība, jāsamazina gaisa piesārņojums un jāsaglabā vadošā loma cīņā pret klimata pārmaiņām. Neskatoties uz tehnoloģiskajiem sasniegumiem kopējās CO2 emisijas transporta nozarē nemitīgi pieaug, un īpaša uzmanība jāpievērš autotransportam. Būs nepieciešamas lielākas pūles, lai ilgtspējīgu mobilitāti padarītu par realitāti. Šajā ziņojumā aplūkotajā stratēģijā galvenā uzmanība pievērsta transportlīdzekļiem, ko laiž tirgū, taču svarīgs aspekts ir veids, kā tos pēc tam izmanto.

Stratēģijas īstenošanas tiesību akti pagarinājuši tās termiņus, iekļaujot ilgtermiņa mērķi 2020. gadam. Šāds ilgtermiņa redzējums ir nepieciešams, ņemot vērā emisiju samazināšanas nepieciešamo apjomu un nozares plānošanas periodus. Tas ļauj nozarei sagatavoties nākamajiem CO2 samazināšanas posmiem, un tāpēc līdzīgs mērķis tika iekļauts Komisijas priekšlikumā regulai, ar kuru nosaka CO2 emisiju standartu no vieglajiem kravas automobiļiem.

Lai autobūves nozarē uzlabotu plānošanas noteiktību, vienlaikus nodrošinot, ka turpinās CO2 emisiju samazināšana no vieglajiem transportlīdzekļiem, Komisija, pamatojoties uz rūpīgu ietekmes novērtējumu, apsver ierosināt arī vieglo automobiļu emisiju mērķi, kas jāsasniedz līdz 2025. gadam. Līdz ar citām iespējām Komisija novērtēs, vai līdz 2025. gadam ir iespējams sasniegt Eiropas Parlamenta ierosināto mērķi — 70 gCO2/km, kā norādīts tā 2007. gada 24. oktobra rezolūcijā par Kopienas stratēģiju vieglo automobiļu un vieglo kravas automobiļu CO2 emisiju samazināšanai P6-TA (2007) 0469[33]. Turpmāki samazināšanas posmi jāizskata arī attiecībā uz vieglajiem kravas transportlīdzekļiem. Ilgtermiņa mērķu pēc 2020. gada izskatīšanā jāņem vērā alternatīvo enerģiju, jo īpaši elektroenerģijas, iespējamā iekļūšana tirgū.

[1] Komisijas paziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam - Rezultāti, kas gūti, pārskatot Kopienas stratēģiju vieglo automobiļu un vieglo kravas automobiļu CO2 emisiju samazināšanai http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52007DC0019:EN:NOT.

[2] Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 23. aprīļa Regula (EK) Nr. 443/2009, ar ko nosaka emisijas standartus jauniem vieglajiem automobiļiem, OV L 140, 5.6.2009.

[3] COM(95)689 Kopienas stratēģija, lai samazinātu vieglo automobiļu CO2 emisijas un uzlabotu degvielas ekonomiju.

[4] Padomes 1996. gada 25. jūnija secinājumi, Eiropas Parlamenta 1997. gada 22. jūnija rezolūcija.

[5] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31993L0116:en:NOT.

[6] Sīkākas ziņas par 0,7 % korekciju atrodamas COM(2002) 693 galīgajā redakcijā un COM(2004) 78 galīgajā redakcijā.

[7] Uzraudzības sistēma — gada pārskati par CO2 emisijām no jauniem vieglajiem automobiļiem: http://ec.europa.eu/environment/co2/co2_monitoring.htm.

[8] Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 23. aprīļa Regula (EK) Nr. 443/2009, ar ko, īstenojot daļu no Kopienas integrētās pieejas CO2 emisiju samazināšanai no vieglajiem transportlīdzekļiem, nosaka emisijas standartus jauniem vieglajiem automobiļiem,

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R0443:EN:NOT.

[9] Mērķis 130 gCO2/km pakāpeniski tiek īstenots no 2012. līdz 2015. gadam, kur 2012. gadā tikai 65 % no jaunā automobiļu parka jāatbilst mērķim, 2013. gadā — 75 %, 2014. gadā — 80 % un 2015. gadā — 100 %.

[10] Īpatnējās emisijas no jauniem vieglajiem automobiļiem šajā tabulā nav koriģētas kā 1. tabulā un 1. diagrammā, jo Regulā (EK) Nr. 443/2009 prasīts izmantot datus saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 715/2007.

[11] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/files/projects/report_scrapping_schemes_en.pdf Krīzes laikā sasniegtā CO2 emisiju no vieglajiem automobiļiem samazinājuma izmaksas bija ļoti augstas. IHS Global Insight pētījumā Assessment of the Effectiveness of Scrapping Schemes for Vehicles: Economic, Environmental and Safety Impacts secināja, ka: "Kopumā, ja shēmu nodošanai lūžņos vienīgais iemesls būtu bijis emisiju samazināšana, tad mums jāsecina, (kā to dara vairums citu pētījumu), ka tās ir dārgs emisiju samazināšanas mehānisms — vismaz attiecībā uz vispārējo 2009. gada shēmu veidošanas parametriem.… …ja visas nodošanai lūžņos shēmu neto finanšu izmaksas saistītas tikai ar CO2 emisiju samazinājumu, tad aplēstās izmaksas ir EUR 1100 par ietaupītu CO2 tonnu" .

[12] http://ec.europa.eu/environment/air/transport/co2/co2_monitoring.htm.

[13] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32006L0040:en:NOT.

[14] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/documents/consultations/2008-future-regulation/index_en.htm.

[15] Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 13. jūlija Regula (EK) Nr. 661/2009 par tipa apstiprināšanas prasībām attiecībā uz mehānisko transportlīdzekļu, to piekabju un tiem paredzēto sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisko vienību vispārējo drošību,

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R0661:EN:NOT.

[16] TNO aplēse, kas minēta ACEA nostājā sabiedriskās apspriešanas laikā par pārnesumu pārslēgšanas indikatoriem.

[17] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52009PC0593:EN:NOT.

[18] Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 23. aprīļa Direktīva 2009/28/EK par atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu un ar ko groza un sekojoši atceļ Direktīvu 2001/77/EK un Direktīvu 2003/30/EK,

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009L0028:EN:NOT.

[19] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31998L0070:EN:NOT.

[20] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:01998L0070-20090625:EN:NOT.

[21] COM(2009) 192 galīgā redakcija.

[22] Publiskās apspriešanas dokumenti pieejami adresē http://ec.europa.eu/energy/renewables/consultations/2010_10_31_iluc_and_biofuels_en.htm.

[23] http://www.europarl.europa.eu/activities/committees/studies/download.do?language=fr&file=31259.

[24] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R1222:EN:NOT.

[25] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52005PC0261:EN:NOT.

[26] Sk. Nodokļu politikas tendences Eiropas Savienībā http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_structures/2010/2010_full_text_en.pdf un ACEA nodokļu rokasgrāmatu http://www.acea.be/index.php/news/news_detail/acea_tax_guide_2010/.

[27] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:52007PC0052:EN:NOT.

[28] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003L0096:EN:NOT.

[29] UZņēMUMU AUTOMOBIļU APLIKšANA AR NODOKLI — subsīdijas, labklājība un ekonomika http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/gen_info/economic_analysis/tax_papers/taxation_paper_22_en.pdf.

[30] http://ec.europa.eu/information_society/activities/esafety/doc/studies/energy/energy_eff_study_final.pdf.

[31] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/automotive/competitiveness-cars21/energy-efficient/index_en.htm.

[32] COM(2010)265 galīgā redakcija http://ec.europa.eu/environment/climat/pdf/2010-05-26communication.pdf.

[33] http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P6-TA-2007-0469+0+DOC+XML+V0//LV.