26.4.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 141/25


KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2021/674

(2021. gada 21. aprīlis)

par pieprasījumu reģistrēt Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Valsts ierēdņu apmaiņas programma” (Civil Servant Exchange Program (CSEP))

(izziņots ar dokumenta numuru C(2021) 2784)

(Autentisks ir tikai teksts angļu valodā)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/788 (2019. gada 17. aprīlis) par Eiropas pilsoņu iniciatīvu (1) un jo īpaši tās 6. panta 2. un 3. punktu,

tā kā:

(1)

2021. gada 27. februārī Komisijai tika iesniegts pieprasījums reģistrēt Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Valsts ierēdņu apmaiņas programma” (CSEP).

(2)

Iniciatīvas mērķi ir aprakstīti šādi: “Kā Eiropas studenti un topošie ierēdņi mēs uzskatām, ka apmaiņām nevajadzētu beigties līdz ar studiju noslēgumu. Tāpēc ierosinām izveidot Valsts ierēdņu apmaiņas programmu (CSEP) – apmaiņas un apmācības programmu Eiropas Savienības dalībvalstu ierēdņiem. Šīs “Erasmus veida programmas civildienestam” mērķis būtu piedāvāt ES dalībvalstu ierēdņiem profesionālu pieredzi līdzīgā dienestā citā dalībvalstī uz laiku no diviem līdz 12 mēnešiem. Apmaiņas laikā civildienesta ierēdņi varētu turpināt saņemt savas piederības valsts algu, kā arī kompensāciju no ES, ja šī alga ir mazāka par to, ko saņem ierēdņi līdzvērtīgā amatā uzņēmējā valstī. CSEP veicinātu darba ņēmēju pārvietošanās brīvību ES, sekmētu paraugprakses apmaiņu starp civildienestiem un stiprinātu saites starp dalībvalstīm. Turklāt CSEP palīdzētu ierēdņiem pārvarēt daudzos sarežģījumus, ar kuriem nākas saskarties darba attiecībās ar kolēģiem no Eiropas. Pateicoties Eiropas valstu civildienesta ierēdņiem, ar CSEP palīdzību pašu rokām tiktu radīta jauna vienotība starp ES iedzīvotājiem.”

(3)

Pielikumā sniegta papildu informācija par iniciatīvas priekšmetu, mērķiem un kontekstu. Piemēram, tajā izklāstītas programmas iecerētās priekšrocības, proti, ieguvumi, ko sniedz pieredze Eiropā, papildu prasmju attīstīšana un paraugprakses apmaiņa, kā arī ES un tās dalībvalstu stiprināšana. Pielikumā norādīts, ka programma nāktu par labu daudzām civildienesta ierēdņu kategorijām, piemēram, skolotājiem, valsts veselības aprūpes iestāžu darbiniekiem, kā arī krimināltiesisko, tiesu un administratīvo struktūru darbiniekiem. Tajā aplūkots arī ierēdņu – apmaiņas dalībnieku atalgojums un Savienības finansiālais ieguldījums.

(4)

Iniciatīvā ierosināts izveidot apmaiņas programmu tāda tiesiskā regulējuma veidā, kas ļautu dalībvalstīm apmaiņas nolūkā brīvprātīgi padarīt amata vietas savā administrācijā pieejamas citu dalībvalstu ierēdņiem, vienlaikus ievērojot subsidiaritātes principu un ES un dalībvalstu attiecīgās kompetences, kā arī saglabājot iespēju ierobežot piekļuvi dažiem amatiem ar mērķi uzturēt sabiedrisko kārtību un aizsargāt svarīgas valsts sabiedriskās informācijas drošību.

(5)

Attiecībā uz programmas mērķi attīstīt informācijas un paraugprakses apmaiņu starp ierēdņiem Komisija ir pilnvarota ierosināt to kā veicināšanas pasākumu nolūkā sekmēt dalībvalstu sadarbību un atbalstīt to rīcību nodarbinātības jomā, pamatojoties uz Līguma 149. pantu.

(6)

Turklāt šo programmu varētu ierosināt, pamatojoties arī uz Līguma 165. panta 4. punktu un 166. panta 4. punktu, ciktāl tās mērķis ir veicināt skolotāju un instruktoru mobilitāti un attīstīt izglītību un arodmācības.

(7)

Visbeidzot, attiecībā uz tās mērķi uzlabot dalībvalstu administratīvo spēju īstenot Savienības tiesību aktus, programmu varētu ierosināt, pamatojoties uz Līguma 197. panta 2. punktu.

(8)

Tādējādi neviena ierosinātās iniciatīvas daļa acīmredzami nepārsniedz Komisijas pilnvaras Līgumu īstenošanas vajadzībām iesniegt priekšlikumu par Savienības tiesību akta pieņemšanu.

(9)

Organizatoru grupa ir sniegusi pienācīgus pierādījumus, ka tā atbilst Regulas (ES) 2019/788 5. panta 1. un 2. punktā noteiktajām prasībām, un ir izraudzījusies kontaktpersonas saskaņā ar minētās regulas 5. panta 3. punkta pirmo daļu.

(10)

Iniciatīva nav nedz acīmredzami aizskaroša, nenozīmīga vai maldinoša, nedz arī klajā pretrunā Savienības vērtībām, kas noteiktas Līguma par Eiropas Savienību 2. pantā, un tiesībām, kas nostiprinātas Eiropas Savienības Pamattiesību hartā.

(11)

Tāpēc iniciatīva “Valsts ierēdņu apmaiņas programma” (CSEP) būtu jāreģistrē,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Eiropas pilsoņu iniciatīva “Valsts ierēdņu apmaiņas programma” (CSEP) tiek reģistrēta.

2. pants

Šis lēmums ir adresēts Eiropas pilsoņu iniciatīvas “Valsts ierēdņu apmaiņas programma” (CSEP) organizatoriem, kurus kontaktpersonu statusā pārstāv Johan GONCALVES un Adam MAZOYER.

Briselē, 2021. gada 21. aprīlī

Komisijas vārdā –

priekšsēdētājas vietniece

Věra JOUROVÁ


(1)  OV L 130, 17.5.2019., 55. lpp.