5.7.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 215/21


ES NARKOMĀNIJAS APKAROŠANAS RĪCĪBAS PLĀNS 2017.–2020. GADAM

(2017/C 215/02)

SATURS

Ievads

1.

Narkotiku pieprasījuma samazināšana

2.

Narkotiku piedāvājuma samazināšana

3.

Koordinācija

4.

Starptautiskā sadarbība

5.

Informācija, pētniecība, uzraudzība un izvērtēšana

I pielikums. Piecpadsmit būtiskākie rādītāji ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plānā 2017.–2020. gadam

II pielikums. Akronīmu glosārijs

Ievads

Nelegālu narkotiku izmantošana un ļaunprātīga narkotiku lietošana kopumā ir ļoti būtiska problēma atsevišķiem cilvēkiem, ģimenēm un sabiedrībai kopumā visā Eiropā. Ļaunprātīga narkotiku lietošana ne tikai ietekmē veselību un sabiedrību, bet nelegālu narkotiku tirgus ir arī būtisks noziedzīgu darbību elements visā Eiropas sabiedrībā un arī pasaules mērogā.

Padome 2012. gada decembrī pieņēma ES Narkomānijas apkarošanas stratēģiju 2013.–2020. gadam. Stratēģijas mērķis ir veicināt narkotiku pieprasījuma un narkotiku piedāvājuma samazināšanu ES. Tās mērķis ir arī samazināt narkotiku radīto risku un kaitējumu veselībai un sabiedrībai, īstenojot stratēģisku pieeju, ar ko tiek atbalstīti un papildināti valstu politikas pasākumi, nodrošināta sistēma koordinētām un kopīgām darbībām un veidots pamats un politisks regulējums ES ārējai sadarbībai šajā jomā. To panāks, īstenojot integrētu, līdzsvarotu un uz pierādījumiem balstītu pieeju.

Stratēģijas mērķi ir:

palīdzēt izmērojami samazināt pieprasījumu pēc narkotikām, atkarību no narkotikām un ar narkotikām saistītu risku un kaitējumu veselībai un sabiedrībai,

palīdzēt sagraut nelegālo narkotiku tirgu un izmērojami samazināt nelegālo narkotiku pieejamību,

veicināt koordināciju, īstenojot aktīvu diskusiju un notikumu un problēmu analīzi narkotiku jomā ES un starptautiskā līmenī,

turpināt pastiprināt dialogu un sadarbību starp ES un trešām valstīm, starptautiskām organizācijām un forumiem jautājumos par narkotikām,

veicināt labāku pārraudzības, pētniecības un izvērtējuma rezultātu izplatīšanu un labāku izpratni par visiem narkotiku parādības aspektiem un par iejaukšanās ietekmi, lai panāktu pamatotu un visaptverošu pierādījumu bāzi politikai un rīcībai.

Līdzīgi ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijai šis ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plāns ir balstīts uz ES tiesību pamatprincipiem, un tajā ir ievērotas pamatvērtības, uz kurām balstīta Savienība, – cilvēka cieņas respektēšana, brīvība, demokrātija, vienlīdzība, solidaritāte, tiesiskums un cilvēktiesības. Tas balstās arī uz ANO konvencijām, kas nodrošina starptautisko tiesisko regulējumu, lai vērstos inter alia pret nelegālu narkotiku izmantošanu, kā arī uz Vispārējo cilvēktiesību deklarāciju.

Plānā ir izklāstītas darbības, kuras īstenos, lai sasniegtu stratēģijas mērķus. Darbības ir izklāstītas saskaņā ar divām stratēģijas politikas jomām:

narkotiku pieprasījuma samazināšana un

narkotiku piedāvājuma samazināšana,

kā arī trim vispārējiem stratēģijas tematiem:

koordinācija,

starptautiskā sadarbība un

informācija, pētniecība, uzraudzība un izvērtēšana.

Darbības ir saskaņotas ar mērķiem, kas izklāstīti ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijā 2013.–2020. gadam. Izstrādājot darbības, tika ņemts vērā, ka tām jābalstās uz pierādījumiem, tām jābūt zinātniski pamatotām, reālistiskām, ar noteiktu termiņu, pieejamām un izmērojamām, skaidri saistītām ar ES un tām ir jāsniedz papildu vērtība. Šajā rīcības plānā ir norādīti grafiki, atbildīgās puses, rādītāji un datu vākšanas/izvērtēšanas mehānismi.

Pamatojoties uz pastāvošajiem ziņošanas mehānismiem, I pielikumā ir izklāstīti vairāki būtiskākie rādītāji. Tie palīdz novērtēt šā ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plāna vispārējo efektivitāti, un tie nerada papildu ziņošanas slogu. Visā plānā attiecīgos gadījumos ir minētas atsauces uz vairākiem no minētājiem rādītājiem. Turklāt visā plānā ir minēti rādītāji, kuros izmantoti programmas, izvērtējuma un citu datu avoti. Šo rādītāju izmantošana ir atkarīga no datu vākšanas procesa katrā dalībvalstī vai ES iestāžu līmenī.

Saskaņā ar stratēģijas noteikumu, ka detalizēta tās īstenošana būtu jāizklāsta divos secīgos rīcības plānos, pirmais rīcības plāns, ar ko tiek īstenota pašreizējā narkomānijas apkarošanas stratēģija, tika pieņemts 2013. gadā, un tā termiņš beidzās 2016. gadā. 2016. gadā tika pabeigts ārējais vidusposma izvērtējums attiecībā uz ES Narkotiku apkarošanas stratēģiju un ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plāna 2013.–2016. gadam īstenošanu. Izvērtējumā tika secināts, ka lielākā daļa rīcības plānā paredzēto darbību ir pabeigta vai tiek īstenota. Izvērtējuma rezultāti liecināja arī par vajadzību pēc otrā rīcības plāna, ar kuru paredzēts īstenot ES Narkomānijas apkarošanas stratēģiju 2013.–2020. gadam un kuram būtu jākļūst par atjauninātu ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plāna 2013.–2016. gadam versiju. Kā izklāstīts tālāk tekstā, ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plānā 2017.–2020. gadam ir ņemti vērā šī izvērtējuma rezultāti un svarīgākās izmaiņas narkotiku jomā un politikā kopš pēdējā rīcības plāna pieņemšanas.

1.   Narkotiku pieprasījuma mazināšana

Palīdzēt izmērojami samazināt nelegālu narkotiku lietošanu, problemātisku narkotiku lietošanu, atkarību no narkotikām un ar narkotikām saistītu veselības un sociālo kaitējumu, kā arī palīdzēt panākt vēlāku narkotiku lietošanas sākšanu

Mērķis

Darbība

Grafiks

Atbildīgā puse

Rādītājs(-i)

Datu vākšanas/izvērtējuma mehānismi

1.

Novērst narkotiku lietošanu un, otrkārt, panākt vēlāku narkotiku lietošanas sākšanu.

1.

Uzlabot tādu uz pierādījumiem balstītu (1) profilakses pasākumu pieejamību un efektivitāti, kuros ir ņemti vērā turpmāk izklāstītie riska un aizsardzības faktori:

a)

tādi ar iedzīvotājiem saistīti faktori kā vecums, dzimums, izglītības, kultūras un sociālie faktori;

b)

tādi ar situāciju saistīti faktori kā bezpajumtniecība, migrācija un patvēruma meklēšana, narkotiku lietošana nakts izklaides vietās un atpūtas vietās, darba vieta, kā arī transportlīdzekļa vadīšana narkotisko vielu ietekmē; un

c)

tādi individuāli faktori kā garīgā veselība, uzvedība un psihosociālā attīstība, kā arī tādi citi faktori, kas, kā zināms, ietekmē atsevišķas personas ietekmējamību attiecībā uz narkotiku lietošanu, kā ģenētiska ietekme un ģimenes apstākļi.

Pastāvīgi

DV

Būtiskākie rādītāji Nr. 1, 11, 12.

Pieejamība un apjoms, kādā dalībvalstīs tiek veikti uz pierādījumiem balstīti vispārēji un vides jomā īstenoti profilakses pasākumi.

Pieejamība un apjoms, kādā dalībvalstīs tiek veikti uz pierādījumiem balstīti mērķtiecīgi profilakses pasākumi, tostarp uz ģimeni un sabiedrību balstīti pasākumi.

Pieejamība un apjoms, kādā dalībvalstīs tiek veikti uz pierādījumiem balstīti norādēm atbilstoši profilakses pasākumi.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

Dalībvalstu ziņojumi par pasākumu rezultātiem

 

2.

Papildus narkotiku lietošanas novēršanai pastiprināt un mērķtiecīgāk īstenot profilakses un novirzīšanas pasākumus, lai pirmo nelegālu narkotiku un citu psihoaktīvo vielu lietošanu atliktu uz vēlākiem dzīves gadiem.

Pastāvīgi

DV

Būtiskākie rādītāji Nr. 1, 5, 11, 12.

Pieejamība un apjoms, kādā dalībvalstīs tiek veikti uz pierādījumiem balstīti profilakses un novirzīšanas pasākumi, kas vērsti uz jauniešiem ģimenēs, sabiedrībā un formālas/neformālas mācīšanās vidē.

EMCDDA ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi par pasākumu rezultātiem

 

3.

Paraugprakses apmaiņa visa veida preventīvu pasākumu jomā, kuru mērķgrupa ir bērni un jaunieši, vecāki un izglītības vide, vienlaikus ņemot arī vērā dzimumiem specifiskās vajadzības, tostarp izglītības pasākumi, uz kopienu balstītas programmas, programmas, kurās tiek izmantots internets un sociālie mediji.

Pastāvīgi

DV

EMCDDA

Pārskats par paraugprakses apmaiņu starp dalībvalstīm.

Pozitīvi izvērtējumi (ja pieejams) par uzvedības rezultātiem pēc paraugprakses pasākumiem.

EMCDDA paraugprakses portāls

Komisijas ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi

Ziņojumi pilsoniskās sabiedrības forumā par narkomāniju

 

4.

Uzlabot izpratni par nelegālu narkotiku un citu psihoaktīvo vielu lietošanas bīstamību un sekām un uzlabot prasmes un kompetenci narkotiku lietošanas novēršanai.

Pastāvīgi

DV

Komisija

EMCDDA

Būtiskākie rādītāji Nr. 5, 12.

Līmenis, kādā iedzīvotājiem kopumā un jauniešiem ir radīta izpratne par veselīgu dzīvesveidu un nelegālu narkotiku un citu psihoaktīvu vielu lietošanas bīstamību un sekām, un to personu prasmju un kompetences līmenis, kas iesaistītas narkotiku lietošanas novēršanā.

EMCDDA ziņojumi

Eirobarometra apsekojumi

ESPAD

HBSC/PVO Eiropas reģionālais birojs

 

5.

Gādāt par to, lai atbilde uz problēmām, kas saistītas ar nepareizu psihoaktīvo zāļu lietošanu, būtu informētāka.

2017–2020

DV

Padomes DG (HDG Farmācijas preces un medicīnas ierīces)

EZA

EMCDDA

To iniciatīvu skaits, kuras koncentrējas uz pareizas psihoaktīvo zāļu lietošanas veicināšanu.

Pierādījumu un starptautisku piemēru vākšana par to, kā samazināt psihoaktīvo zāļu lietošanas novirzīšanas un nepareizas lietošanas risku.

To ārstiem praktiķiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem domāto kursu skaits, kuri nodrošina apmācību par medikamentu lietošanu sāpju kontrolei un ciešanu ārstēšanai.

Dalībvalstu ziņojumi

EMCDDA

Ziņojumi EZA

2.

Uzlabot narkomānijas ārstēšanas efektivitāti un rehabilitāciju, tostarp pakalpojumus cilvēkiem ar komorbiditāti, lai samazinātu nelegālu narkotiku lietošanu, problemātisku narkotiku lietošanu, narkotiku atkarības izplatību un ar narkotikām saistītus veselības un sociālus apdraudējumus un kaitējumus un atbalstīt problemātisko un no narkotikām atkarīgo lietotāju atveseļošanos un sociālo reintegrāciju.

6.

Izstrādāt un paplašināt uz pierādījumiem balstītu visaptverošu un integrētu ārstēšanas pakalpojumu dažādību, pieejamību, pārklājumu un piekļuvi tiem. Nodrošināt, lai ar šādiem pakalpojumiem tiktu risināta vairāku narkotiku vienlaicīgas lietošanas problēma (kombinēta legālo un nelegālo vielu, tostarp psihoaktīvo zāļu, alkohola un tabakas lietošana) un tiktu apmierinātas vajadzības, kādas rodas arvien vecākai narkotiku lietotāju kopienai, un risināti dzimumiem specifiski jautājumi.

a)

Īstenot un uzlabot veselības aprūpes un sociālās aprūpes speciālistu apmācību atkarības izraisītas uzvedības jautājumos.

b)

Izstrādāt un īstenot savlaicīgas atklāšanas un iejaukšanās, īsas iejaukšanās un terapijas programmas bērniem un jauniešiem, kas lieto narkotikas.

Pastāvīgi

DV

Būtiskākie rādītāji Nr. 1, 6, 11.

Apjoms un dažādība, kādā dalībvalsts līmenī tiek piedāvāti uz pierādījumiem balstīti, visaptveroši un integrēti ārstēšanas pakalpojumi, tostarp pakalpojumi, ar ko tiek risināta vairāku narkotiku vienlaicīgas lietošanas problēma un apmierinātas vajadzības, kādas rodas arvien vecākai narkotiku lietotāju kopienai.

Dalībvalstu dati par terapijas rezultātu saglabāšanu un terapijas rezultātiem.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

EMCDDA paraugprakses portāls

Galīgais ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijas un rīcības plāna izvērtējums

Dalībvalstu ziņojumi

 

7.

Paplašināt rehabilitācijas/reintegrācijas un atveseļošanās pakalpojumu sniegšanu, liekot uzsvaru uz pakalpojumiem, kuros:

a)

galvenā uzmanība ir vērsta uz nepārtrauktas aprūpes sniegšanu, īstenojot lietu pārvaldību un sadarbību starp aģentūrām attiecībā uz atsevišķiem cilvēkiem;

b)

galvenā uzmanība ir vērsta uz sociālo reintegrāciju/integrāciju (tostarp nodarbināmību un mājvietas nodrošināšanu) problemātiskiem un no narkotikām atkarīgiem lietotājiem, tostarp attiecīgos gadījumos ieslodzītām personām un gados vecākiem narkotiku lietotājiem;

c)

tiek stiprināts diagnostikas process un psihiatriskas un fiziskas ar narkotiku lietošanu saistītas komorbiditātes terapija, piemēram, ātri veicot testēšanu uz B un C hepatītu un HIV, kā arī citām seksuāli transmisīvām infekcijām un tuberkulozi;

d)

ir ņemtas vērā dzimumiem specifiskas vajadzības; un

e)

pievēršas neaizsargātām sabiedrības daļām/(iedzīvotājiem).

Pastāvīgi

DV

Būtiskākais rādītājs Nr. 11.

Dalībvalstu dati par to:

Apjoms, kādā ir pieaudzis to rehabilitācijas/reintegrācijas un atveseļošanās pakalpojumu skaits, kuros izmanto lietu pārvaldību un starpaģentūru pieejas.

Apjoms, kādā ir pieaudzis dzimumiem specifisku rehabilitācijas/reintegrācijas un atveseļošanās programmu skaits.

Apjoms, kādā ir pieaudzis sabiedriskās aprūpes un ieslodzījuma vietām paredzētu programmu skaits, kuras ir konkrēti vērstas uz narkotiku lietotājiem ar komorbiditāti un kurās ir ietverta partnerība starp pakalpojumiem gan garīgās veselības, gan narkotiku rehabilitācijas/reintegrācijas un atveseļošanās jomā.

Līmenis un ilgums, kādā personas pēc narkomānijas ārstēšanas atturas no nelegālu un/vai legālu narkotiku patēriņa.

Ārstēšanas izvēles variantu pieejamība, lai apmierinātu vajadzības, kādas ir cilvēkiem, kuri piedzīvo narkotiku lietošanas recidīvu, un gados vecākiem narkotiku lietotājiem.

EMCDDA ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi par pakalpojumu rezultātiem

 

8.

a)

Attiecīgā gadījumā izvērst riska un kaitējuma samazināšanas pakalpojumu pieejamību, tvērumu un piekļuvi tiem, piemēram, adatu un šļirču apmaiņas programmām, opioīdu aizstājējterapijai, opioīdu pārdozēšanas pārvaldības programmām, lai mazinātu narkotiku lietošanas negatīvās sekas un lai novērstu un būtiski samazinātu nāves gadījumu skaitu, kuri tieši un netieši ir saistīti ar narkotikām, un asinīs pārnēsājamās infekcijas, kas ir saistītas ar narkotiku lietošanu, tostarp attiecībā uz HIV un vīrusa hepatītu, bet ne tikai tiem, kā arī uz seksuāli transmisīvajām slimībām un tuberkulozi, saskaņā ar PVO ieteikumam par visaptverošu veselības pakalpojumu kopumu injicējamo narkotiku lietotājiem.

b)

Sekmīgāk novērst to nāves gadījumu skaitu, kuri saistīti ar narkotikām, saskaņā ar apstākļiem valstīs, kā tas ir, piemēram, opioīdu gadījumā, nodrošinot piekļuvi atļautām naloksonu saturošu zāļu formām, kuras īpaši sertificētas, lai – gadījumā, ja nav medicīnas speciālistu, – opioīdu pārdozēšanas simptomus varētu ārstēt apmācīti nespeciālisti.

c)

Noskaidrot un pārvarēt šķēršļus, kādi pastāv HIV un C hepatīta atklāšanā un ārstēšanas pieejamībā injicējamo narkotiku lietotājiem, tostarp ieslodzītām personām un citām neaizsargātu iedzīvotāju grupām.

d)

Informācijas un – attiecīgā gadījumā – paraugprakses apmaiņa par tādiem riska un kaitējuma samazināšanas pasākumiem kā adatu un šļirču apmaiņas programmas, opioīdu aizstājējterapijas, narkotiku lietošanas telpas, naloksona izsniegšanas programmas, līdzbiedru iesaistes pasākumi, sabiedrības palīdzības programmas, C hepatīta ārstēšana, tablešu testēšana, HIV/AIDS paštestēšana saskaņā ar valsts tiesību aktiem.

Pastāvīgi

DV

EMCDDA

Komisija

Būtiskākie rādītāji Nr. 2, 3, 4, 11.

Apjoms, kādā dalībvalstīs ir pieaugusi uz pierādījumiem balstītu riska un kaitējuma mazināšanas pasākumu pieejamība un piekļuve tiem, attiecīgā gadījumā.

Pārskats par paraugprakses apmaiņu attiecībā uz riska un kaitējuma samazināšanas pasākumiem.

To dalībvalstu skaits, kuras atbilst PVO ieteikumam par visaptverošu veselības pakalpojumu kopumu injicējamo narkotiku lietotājiem:

Adatu/šļirču programmas.

Opioīdu aizstājējterapija.

Testēšana uz HIV un konsultācijas.

HIV ārstēšana un aprūpe.

Prezervatīvu programmas.

Biheiviorāla iejaukšanās.

Profilakse un pārvaldība hepatīta, tuberkulozes un garīgās veselības jomā.

Iejaukšanās seksuālās un reproduktīvās veselības jomā.

Apmācība par naloksonu nespeciālistiem kā neaizstājams priekšnoteikums drošām ārstēšanās mājās programmām (take-home programms).

Opioīdu aizstājējterapijas programmu tvērums no opioīdiem atkarīgo lietotāju vidū.

Attiecīgā gadījumā apjoms, kādā ir pieejami tādi kaitējuma samazināšanas pakalpojumi kā naloksona izsniegšanas programmas, nakts izklaides vietu radītā kaitējuma samazināšanas programmas un programmas, kuru mērķis ir neaizsargātas sabiedrības daļas/iedzīvotāji.

Tādu programmu skaits, ar kurām injicējamo narkotiku lietotājiem tiek atvieglota piekļuve C vīrushepatīta (HCV) ārstēšanai, un attiecīgo personu skaits.

Pakāpe, kādā ir īstenotas ECDC/EMCDDA pamatnostādnes par infekcijas slimību profilaksi un kontroli injicējamo narkotiku lietotājiem.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

Dalībvalstu ziņojumi

Pilsoniskās sabiedrības forums par narkotikām

Pilsoniskās sabiedrības forums par HIV/AIDS, vīrushepatītu un tuberkulozi

 

9.

Pastiprināt to veselības aprūpes pasākumu izstrādi, pieejamību un pārklājumu narkotiku lietotājiem ieslodzījuma vietās un pēc viņu atbrīvošanas, lai sasniegtu tādu aprūpes kvalitātes līmeni, kas ir līdzvērtīgs tam, kāds ir sabiedrībai kopumā.

Pastāvīgi

DV

Būtiskākais rādītājs Nr. 10.

Pakalpojumu pieejamība narkotiku lietotājiem ieslodzījuma vietās (piemēram, opioīdu aizstājējterapija un – attiecīgā gadījumā – naloksona izsniegšanas programmas un adatu un šļirču apmaiņas programmas saskaņā ar valsts tiesību aktiem, kā arī HIV, B hepatīta, C hepatīta un tuberkulozes profilakse un pārvaldība) un apjoms, kādā ieslodzījuma vietu veselības aprūpes politikā un praksē tiek izmantoti aprūpes modeļi, kuros ir iekļauta paraugprakse ieslodzīto personu vajadzību izvērtējumā un apcietināto aprūpes nepārtrauktībā ieslodzījuma laikā.

Apjoms, kādā ar ieslodzījuma vietās un sabiedrībā veiktajiem pakalpojumiem tiek nodrošināta ieslodzīto aprūpes nepārtrauktība pēc viņu atbrīvošanas, liekot īpašu uzsvaru uz narkotiku pārdozēšanas novēršanu.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

Dalībvalstu ziņojumi par pakalpojumiem

3.

Narkotiku pieprasījuma samazināšanā iekļaut saskaņotu paraugpraksi un kvalitatīvas pieejas.

10.

Īstenot ES minimālos kvalitātes standartus, ko Padome pieņēma 2015. gadā (2) un kas palīdz mazināt plaisu starp zinātni un praksi, attiecībā uz:

a)

vides, vispārējiem, selektīviem un norādēm atbilstošiem profilakses pasākumiem;

b)

agriem atklāšanas un iejaukšanās pasākumiem;

c)

riska un kaitējuma samazināšanas pasākumiem; un

d)

ārstēšanu, rehabilitāciju, sociālās integrācijas un atveseļošanās pasākumiem

un to īstenošanas uzraudzību.

2017–2020

Padome

Padomes DG (HDG)

DV

Komisija

EMCDDA

Pierādījumu pārskatīšana attiecībā uz narkotiku pieprasījuma mazināšanas pasākumiem un programmām, kas tiek īstenoti saskaņā ar standartiem.

Praktizējošiem ārstiem pieejamu specializētu mācību programmu skaits narkotiku pieprasījuma mazināšanas jomā un/vai specializētās mācību programmās iesaistīto praktizējošo ārstu skaita aplēse.

Pilsoniskās sabiedrības iesaiste standartu īstenošanā, tostarp plānošanā un ieviešanā.

ES līmenī atbalstīto projektu un programmu skaits, ar kurām tiek veicināta paraugprakses apmaiņa šo standartu īstenošanā.

Iesaiste sadarbībā starp ministrijām, lai atbalstītu šo standartu īstenošanu.

EMCDDA paraugprakses portāls

Dalībvalstu ziņojumi

Galīgais ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijas un rīcības plāna izvērtējums

2.   Narkotiku piedāvājuma mazināšana

Palīdzēt izmērojami samazināt nelegālu narkotiku pieejamību un piedāvājumu ES

Mērķis

Darbība

Grafiks

Atbildīgā puse

Rādītājs(-i)

Datu vākšanas/izvērtējuma mehānismi

4.

Pastiprināt efektīvu tiesībaizsardzības koordināciju un sadarbību Eiropas Savienībā, lai vērstos pret darbībām ar nelegālām narkotikām, attiecīgajos gadījumos saskaņā ar attiecīgajiem pasākumiem, kas paredzēti visā ES politikas ciklā.

11.

Visefektīvāk izmantot pieejamos tiesībaizsardzības instrumentus, kanālus un saziņas rīkus izlūkošanas datu un informācijas apmaiņas jomā, kurus izmanto, lai salīdzinātu un analizētu ar narkotikām saistītu informāciju.

Pastāvīgi

DV

Eiropols

Eurojust

Padomes DG (COSI)

Būtiskākie rādītāji Nr. 7, 15.

Apjoms, kādā tiek izmantoti ļoti iedarbīgi uz izlūkdatiem balstīti un mērķtiecīgi pasākumi, kopīgas izmeklēšanas grupas un pārrobežu sadarbības iniciatīvas, kurās galvenā uzmanība ir pievērsta noziedzīgām organizācijām, kas veic darbības ar nelegālām narkotikām.

Aktīvāks to ar narkotikām saistītas informācijas apmaiņas, analīzes un ekspertu sistēmu izmantojums, kuras piedāvā Eiropols vai citas tiesībaizsardzības iestādes.

EMPACT projektos un divpusējās un daudzpusējās iniciatīvās gūtie rezultāti.

Tādu ar narkotikām saistītu lietu skaits, kas nodotas Eurojust un Eiropolam, tostarp kvalitatīva, kontekstuāla informācija par lietām.

Eiropola ziņojumi

Eurojust ziņojumi

EMCDDA ziņojumi

EMPACT vadītāju ziņojumi

 

12.

Apzināt un noteikt prioritātes visneatliekamākajiem draudiem, kas nāk apvienojumā ar narkotikām saistītu noziedzību.

2017

Padome

Padomes DG (COSI)

Eiropols

DV

Komisija

ES politikas cikls organizētās un smagās starptautiskās noziedzības apkarošanas jomā, kas noteikts 2018.–2021. gadam.

ES SOCTA

Daudzgadu stratēģiskie plāni (DGSP)

Operatīvie plāni

EMPACT vadītāju ziņojumi

Eiropola ziņojumi

 

13.

Pastiprināt CEPOL mācības tiesībaizsardzības amatpersonām attiecībā uz nelegālu narkotiku ražošanu, kontrabandu un finanšu noziegumiem, jo īpaši apmācības metodes un paņēmienus, kas paredzēti:

a)

lai vērstos pret jauno sakaru tehnoloģiju izmantošanu nelegālu narkotiku ražošanā un kontrabandā;

b)

lai palielinātu līdzekļu konfiskāciju;

c)

lai vērstos pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu;

d)

lai atklātu un likvidētu nelegālas slepenas laboratorijas un kaņepju audzēšanas vietas.

2017–2020

DV

Eiropas Policijas akadēmija (CEPOL)

Eiropols

Padomes DG (COSI)

Komisija

Regulārs apmācības vajadzību izvērtējums.

Attiecīgu apmācības kursu pieejamība un īstenošana.

Apmācīto un pēc tam faktiski norīkoto tiesībaizsardzības amatpersonu skaits.

CEPOL gada ziņojums

CEPOL mācību programmas

EMPACT vadītāju ziņojumi

 

14.

Uzlabot pret narkotikām vērstas darbības, stiprinot un uzraugot reģionālo informācijas apmaiņas platformu un reģionālo drošības apmaiņas platformu efektivitāti ar mērķi novērst un apslāpēt jaunus draudus, ko rada izmaiņas narkotiku kontrabandas maršrutos.

Pastāvīgi

Komisija

DV

Eiropols

Padomes DG (COSI)

Reģionālās informācijas apmaiņas platformas

Reģionālās drošības apmaiņas platformas

Būtiskākais rādītājs Nr. 7.

Uz izlūkdatiem balstītu pasākumu skaits, kuru rezultātā ir izjaukti un apslāpēti narkotiku kontrabandas maršruti.

Apjoms, kādā notiek dalīšanās informācijā, izmantojot faktisku sadarbības koordinatoru tīkla darbību.

Drošības/informācijas apmaiņas platformas un novērtējuma ziņojumi

EMCDDA ziņojumi

ES SOCTA

EMPACT vadītāju ziņojumi

Eiropola ziņojumi

MAOC (N)  (3)

 

15.

Pastiprināt darbības, lai novērstu narkotiku prekursoru un pirmsprekursoru novirzīšanu izmantošanai nelegālā narkotiku ražošanā.

Pastāvīgi

DV

Eiropols

Komisija

Padomes DG (CUG,

COSI)

Apturētu vai atsavinātu nelegālai izmantošanai paredzētu prekursoru sūtījumu apjoms un gadījumu skaits.

EMPACT projektos gūtie rezultāti.

Pirmseksporta paziņošanas (PEN) tiešsaistes sistēmas izmantošana un aktīvāka Prekursoru incidentu saziņas sistēmas (PICS) izmantošana.

Kopīgu turpmāku sanāksmju un citu, ar prekursoru un pirmsprekursoru novēršanu un novirzīšanu saistītu darbību skaits.

ES un dalībvalstu tiesībaizsardzības aģentūru ziņojumi

EMPACT

vadītāju ziņojumi

Eiropola ziņojumi

 

16.

Apkarot narkotiku kontrabandu pāri robežām, tostarp tādu, kurai izmantoti konteineru un paku sūtījumi, un uzlabot robežu drošību, īpaši ES jūras ostās, lidostās un sauszemes robežšķērsošanas punktos, veicot intensīvāku darbu, tostarp attiecīgo tiesībaizsardzības iestāžu dalīšanos informācijā un izlūkdatos.

Pastāvīgi

DV

Eiropols

Padomes DG

(CCWP,

COSI)

Kopīgu daudzdisciplīnu/daudzaģentūru operāciju un pārrobežu sadarbības iniciatīvu skaits.

Tāda pastiprināta informācijas apmaiņa kā, piemēram, saprašanās memorandi (MOU), par kuriem vienojušās tiesībaizsardzības iestādes un tādas attiecīgās struktūras kā aviosabiedrības, aviācijas kurjerpasta uzņēmumi, kuģošanas sabiedrības, ostu iestādes un ķīmiskās rūpniecības uzņēmumi.

EMPACT projektos gūtie rezultāti.

Uzlabota dalīšanās izlūkdatos un informācijā par narkotiku kontrabandu pāri robežām, izmantojot inter alia pieejamas robežuzraudzības sistēmas.

ES Pasažieru datu reģistra (PDR) direktīvas īstenošana

EMPACT vadītāju ziņojumi

Eiropola ziņojumi

CCWP ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi

MAOC (N)

FRONTEX

 

17.

Īstenot svarīgākos narkotiku piedāvājuma mazināšanas rādītājus, ko Padome pieņēma 2013. gadā (4).

2017–2020

Komisija

DV

Padome

Padomes DG (HDG)

EMCDDA

Eiropols

Apjoms, kāda tiek īstenoti šādi rādītāji:

narkotiku atsavināšanas gadījumu skaits un apjoms,

narkotiku tīrība un saturs,

narkotiku cenas,

likvidētas narkotiku ražotnes,

narkotiku likumu pārkāpumi,

iedzīvotāju aptaujās konstatētā narkotiku pieejamība,

tirgus lieluma aplēses.

Pārskats par esošo valsts datu par narkotiku piedāvājumu vākšanu dalībvalstīs

EMCDDA ziņojumi

Eiropola ziņojumi

5.

Pastiprināt efektīvu tiesu iestāžu sadarbību un likumdošanu ES.

18.

Pastiprināt ES tiesu iestāžu sadarbību cīņā pret narkotiku kontrabandu pāri robežām, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un narkotikām saistītas organizētas noziedzības līdzekļu konfiskācijā.

2017–2020

Padome

Komisija

DV

Eurojust

Savlaicīga skaņoto ES pasākumu un tiesību aktu īstenošana attiecībā uz: a) noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju un atgūšanu (5), b) nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošanu (6), c) noteikumu par narkotiku kontrabandas nodarījumiem un ar tiem saistīto sankciju tuvināšana visā ES (7).

Izmantojot ES tiesībaizsardzības iestāžu un tiesu iestāžu sadarbību panākts lielāks finanšu izmeklēšanu un konfiskāciju skaits attiecībā uz līdzekļiem, kas iegūti ar narkotikām saistītas organizētas noziedzības rezultātā.

Savlaicīga un efektīva reaģēšana uz lūgumiem pēc savstarpējas tiesiskās palīdzības un Eiropas apcietināšanas orderiem saistībā ar nelegālu narkotiku kontrabandu.

Eurojust ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi

 

19.

Pieņemt un ieviest jaunus ES tiesību aktus, lai vērstos pret jaunu psihoaktīvu vielu parādīšanos, izmantošanu un strauju izplatīšanos.

2017–2020

Komisija

Padome

Padomes DG (HDG)

DV

EMCDDA

Eiropols

Eurojust

ES tiesību aktu ieviešana.

ES tiesību aktu īstenošana dalībvalstīs.

ES pamatnostādņu atjaunināšana informācijas apmaiņas un riska novērtēšanas procedūru jomā.

Uzraudzīt jauno tiesību aktu ietekmi, īpaši pievēršot uzmanību aizstāšanas efektam nelegālo narkotiku tirgū.

Dalībvalstu ziņojumi

EMCDDA ziņojumi

Komisija

(ES paskumi)

 

20.

Īstenot ES tiesību aktus par narkotiku prekursoriem, lai novērstu to novirzīšanu, neradot šķēršļus likumīgai tirdzniecībai.

Pastāvīgi

Padome

Komisija

DV

Informācija par apturētu vai atsavinātu nelegālai izmantošanai paredzētu prekursoru sūtījumu gadījumiem un daudzumu.

EMPACT projektos gūtie rezultāti.

Pirmseksporta paziņošanas (PEN) tiešsaistes sistēmas izmantošana un aktīvāka Prekursoru incidentu saziņas sistēmas (PICS) izmantošana.

Kopīgu turpmāku sanāksmju un citu, ar prekursoru un pirmsprekursoru novēršanu un novirzīšanu saistītu darbību skaits.

Gada INCB ziņojums par prekursoriem

Eiropas Komisijas un EMCDDA ziņojums

 

21.

Vērsties pret dažu farmakoloģiski aktīvu vielu (kā definēts ES Direktīvā 2011/62/ES) izmantošanu nelegālo narkotiku atšķaidīšanai.

Pastāvīgi

DV

Komisija

EZA

Eiropols

Informācija par nelegālo narkotiku atšķaidīšanai izmantoto aktīvo vielu atsavināšanas gadījumiem.

Savlaicīga jauno ES tiesību aktu prasību īstenošana, ar kurām paredzēts nodrošināt aktīvo vielu piegādes ķēdi saskaņā ar Direktīvu 2011/62/ES – Viltoto zāļu direktīvu.

CCWP un CUG ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi

 

22.

Dalībvalstīm attiecīgos gadījumos un saskaņā ar savu tiesisko regulējumu nodrošināt un narkotikas lietojošiem likumpārkāpējiem piemērot piespiedsankcijām rastas alternatīvas, piemēram:

a)

izglītošanu;

b)

(sprieduma izpildes apturēšanu ar) ārstēšanu;

c)

izmeklēšanas vai apsūdzības apturēšanu;

d)

rehabilitāciju un atveseļošanos;

e)

pēcārstēšanas aprūpi un sociālo reintegrāciju.

2017–2020

DV

Padomes DG (HDG

DROIPEN)

Plašāka piespiedsankcijām rastu alternatīvu pieejamība narkotikas lietojošiem likumpārkāpējiem un to īstenošana izglītošanas, ārstēšanas, rehabilitācijas, pēcārstēšanas aprūpes un sociālās integrācijas jomā.

Pastiprināta piespiedsankcijām rastu alternatīvu uzraudzība, īstenošana un izvērtēšana.

Piespiedsankcijām rasto alternatīvu veids un skaits, kuras ir paredzējušas un īsteno dalībvalstis.

Informācija par piespiedsankcijām rasto alternatīvu izmantošanas efektivitāti.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

Dalībvalstu ziņojumi

6.

Efektīvi reaģēt uz pašreizējām un jaunām tendencēm darbībās ar nelegālām narkotikām.

23.

Apzināt stratēģiskas atbildes reakcijas, lai risinātu jautājumu, kāda ir jauno informācijas un sakaru tehnoloģiju (IST) un saistīto tīmekļa vietņu izmitināšanas nozīme nelegālu narkotiku un jauno psihoaktīvo vielu, ražošanā, tirdzniecībā, pirkšanā un izplatīšanā valsts un ES līmenī.

2017–2020

Padome

Komisija

Padomes DG (HDG

COSI

CCWP)

DV

Eiropols

CEPOL

EMCDDA

Eurojust

Tiesībaizsardzības rezultāti. Darbības, ar kurām internetā vēršas pret noziegumiem, kas saistīti ar narkotikām.

Lielāks skaits kopīgu operāciju un pārrobežu sadarbības iniciatīvu.

Tādu finansētu pētniecības projektu un rīku skaits un ietekme, kuri ir izstrādāti tiesībaizsardzības atbalstam.

Nolīgumu/diskusiju skaits ar attiecīgiem nozares partneriem.

Terminu glosārija izveide.

Uzraudzības rīku uzskaites izveide.

Tādu mācību kursu skaits, kuri paredzēti attiecīgajām ieinteresētajām personām.

Tādu sanāksmju skaits, kurās rīcība tika pārrunāta ar starptautiskajiem partneriem.

ES politikas cikla prioritāšu starpposma pārskats

EMPACT

vadītāju ziņojumi

Eiropola ziņojumi

CEPOL statistika/gada ziņojums

EMCDDA ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi

ES aģentūru ziņojumi

Komisija

3.   Koordinācija

Dalībvalstīm un ES efektīvi veicama narkomānijas apkarošanas politikas koordinācija

Mērķis

Darbība

Grafiks

Atbildīgā puse

Rādītājs(-i)

Datu vākšanas/izvērtējuma mehānismi

7.

Nodrošināt efektīvu ES sadarbību narkotiku jomā.

24.

Pastiprināt dalīšanos informācijā starp HDG un citām attiecīgajām Padomes darba grupām un īpaši ar COSI, lai pastiprinātu koordināciju saistībā uz narkotiku piedāvājuma mazināšanas pīlāru.

Pastiprināt dalīšanos informācijā starp HDG un citām attiecīgajām ģeogrāfiskajām un tematiskajām Padomes darba grupām, tostarp ar tādām kā COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAC, COWEB, CONUN, COHOM, CCWP, COSCE, CUG un DROIPEN.

Pastāvīgi

Prezidentvalsts

Padome

EĀDD

Padomes DG (HDG)

Apjoms, kādā ES Narkomānijas apkarošanas stratēģija un rīcības plāns tiek ņemti vērā citu tādu Padomes darba grupu programmās kā COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAC, COTRA, COWEB, CONUN, COHOM, CCWP, COSCE, CUG un DROIPEN.

Regulārs informatīvs punkts HDG darba kārtībā par 1) pasākumiem, kas attiecas uz ES politikas cikla prioritātēm saistībā ar narkotikām (pamatojoties uz EMPACT ziņojumiem), un par 2) citu Padomes darba grupu attiecīgajiem pasākumiem, attiecīgā gadījumā klātesot citu attiecīgo darba grupu priekšsēdētājiem.

Padomes darba grupas (HDG) ziņojumi

Prezidentvalsts ziņojumi

 

25.

Katra prezidentvalsts var sasaukt valstu narkomānijas apkarošanas koordinatoru un attiecīgos gadījumos citu grupu sanāksmes, lai aplūkotu jaunākās tendences, efektīvu iejaukšanos un citus politikas jaunumus, kas dod papildu vērtību ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijai un dalībvalstīm.

Reizi divos gados

Prezidentvalsts

DV

Apjoms, kādā valstu narkomānijas apkarošanas koordinatoru sanāksmes darba kārtībā ir atspoguļota notikumu attīstība, tendences un jaunākie ieskati politikas atbildes reakcijā un nodrošināta labāka saziņā un informācijas apmaiņa.

Prezidentvalsts ziņojumi

 

26.

HDG veicinās: a) rīcības plāna īstenošanas uzraudzību, izmantojot tematiskas debates, un b) ikgadēju dialogu par situāciju narkotiku jomā Eiropā.

a)

Pastāvīgi

b)

reizi gadā

Prezidentvalsts

Padomes DG (HDG)

DV

Komisija

EMCDDA

Eiropols

Apjoms, kādā tiek īstenots rīcības plāns.

To rīcības plāna darbību skaits, kas izskatītas HDG tematiskajās debatēs.

Narkotiku jautājumu horizontālajā darba grupā (HDG) risinātā dialoga savlaicīgums attiecībā uz jaunākajām tendencēm un datiem narkotiku jomā.

Prezidentvalsts ziņojumi

 

27.

Nodrošināt konsekventas un nepārtrauktas dalībvalstu un ES darbības, vienai prezidentvalstij nomainot citu, lai pastiprinātu integrētu, līdzsvarotu un uz pierādījumiem balstītu pieeju narkotiku jomā ES.

Pastāvīgi

Prezidentvalsts

Triju prezidentvalstu komanda

DV

Komisija

Padomes DG (HDG)

EMCDDA

Eiropols

Apjoms, kādā tiek veiktas konsekventas un nepārtrauktas darbības, vienai prezidentvalstij nomainot citu.

Apjoms, kādā tiek īstenotas ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijas prioritātes, vienai prezidentvalstij nomainot citu.

Prezidentvalsts ziņojumi

 

28.

Nodrošināt ES narkomānijas apkarošanas politiku un atbildes reakcijas koordināciju, lai atbalstītu starptautisko sadarbību starp ES, trešām valstīm un starptautiskām organizācijām.

Pastāvīgi

EĀDD

Komisija

Padomes DG (HDG)

DV

ES narkotiku jomā veikto darbību mērķu, gaidāmo rezultātu un paredzamo pasākumu konsekvences un saskaņotības pakāpe.

Ar narkotikām saistītu prioritāšu iekļaušana attiecīgo ES struktūru stratēģijās.

Pastiprināta sadarbība starp HDG un ģeogrāfiskajām/reģionālajām un tematiskajām Padomes darba grupām, tostarp COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAT, COTRA, COWEB, CONUN un COHOM, CCWP, COSCE, CUG un DROIPEN.

Dublinas grupas ziņojumu skaits.

Periodiski EĀDD un Komisijas ziņojumi Padomes darba grupai (HDG)

Dublinas grupa

 

29.

a)

Panākt koordinētu un piemērotu resursu apjomu ES līmenī un dalībvalstu līmenī, lai izpildītu ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijas prioritātes.

b)

Stiprināt sadarbību starp attiecīgajām valdības struktūrām un NVO, lai pievērstos pieaugošajai atkarības no simulantiem – jo īpaši metamfetamīna – tendencei, orientējoties uz paraugprakses veidošanu un dalīšanos ar šādu paraugpraksi vietējo epidēmiju izplatīšanās novēršanā, tostarp pieprasījuma un piedāvājuma samazināšanas centienus, un dalīšanos informācijā par zāļu nepareizu lietošanu metamfetamīna ražošanai.

Reizi gadā

2017–2020

DV

Komisija

EĀDD

Padome

Padomes DG (HDG)

Būtiskākais rādītājs Nr. 14.

Finansējuma apjoms ES līmenī un vajadzības gadījumā dalībvalstu līmenī.

Apjoms, kādā starp Padomes darba grupām un Komisiju tiek koordinētas finanšu programmas narkotiku jomā.

Apjoms, kādā notiek tīklu veidošana starp profesionāļiem gan no regulatīvā sektora, gan no neregulatīvā sektora.

Pieejamu iejaukšanos piedāvājums.

Izstrādātu iejaukšanos skaits.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

Komisijas ziņojumi

EMCDDA paraugprakses portāls

8.

Nodrošināt efektīvu narkomānijas apkarošanas politikas koordināciju valstu līmenī.

30.

Koordinēt narkomānijas apkarošanas politikas darbības starp valdības departamentiem/ministrijām un attiecīgajām aģentūrām dalībvalstu līmenī un nodrošināt pienācīgu daudzdisciplīnu pārstāvību vai ieguldījumu HDG delegācijās.

Pastāvīgi

DV

Būtiskākais rādītājs Nr. 14.

Horizontālās narkomānijas apkarošanas politikas koordinācijas mehānisma efektivitāte dalībvalstu līmenī.

Dalībvalstu līmenī veiktu vispārējo darbību skaits narkotiku pieprasījuma un piedāvājuma samazināšanā.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

Dalībvalstu ziņojumi

9.

Nodrošināt pilsoniskās sabiedrības līdzdalību narkomānijas apkarošanas politikā.

31.

Sekmēt un pastiprināt dialogu ar pilsonisko sabiedrību un zinātniskajām aprindām un palīdzēt tās iesaistīt narkomānijas apkarošanas politikas formulēšanā, īstenošanā, uzraudzībā un izvērtēšanā dalībvalstu un ES līmenī.

Pastāvīgi

DV

Komisija

Padomes DG (HDG)

Prezidentvalsts

Savlaicīgi dialogi starp ES pilsoniskās sabiedrības forumu narkomānijas jautājumos un HDG katras prezidentūras laikposmā.

ES pilsoniskās sabiedrības foruma iesaistīšanās ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plāna īstenošanas pārskatīšanā.

Pilsoniskās sabiedrības un zinātnisko aprindu iesaistes pakāpe dalībvalstu un ES narkomānijas apkarošanas politikas formulēšanā, īstenošanā, uzraudzībā un izvērtēšanā.

Savlaicīgi dialogi starp zinātniskajām aprindām (dabas un sociālās zinātnes, tostarp neirozinātne un uzvedības pētniecība) un HDG.

Atsauksmes, ko snieguši ES pilsoniskās sabiedrības forums narkomānijas jautājumos un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji dalībvalstu un ES līmenī.

Dalībvalstu ziņojumi

Atsauksmes, ko zinātnisko aprindas sniegušas EMCDDA zinātniskajā komitejā.

4.   Starptautiskā sadarbība

Visaptveroši un līdzsvaroti pastiprināt dialogu un sadarbību narkotiku jautājumos starp ES un trešām valstīm un starptautiskajām organizācijām

Mērķis

Darbība

Grafiks

Atbildīgā puse

Rādītājs(-i)

Datu vākšanas/izvērtējuma mehānismi

10.

Integrēt ES Narkotiku apkarošanas stratēģiju ES kopējās ārpolitikas ietvarā kā daļu no visaptverošas pieejas, kas pilnībā izmanto dažādas ES rīcībā esošās politikas un diplomātiskos, politiskos un finanšu instrumentus saskaņotā un koordinētā veidā.

32.

Nodrošināt iekšējo un ārējo aspektu saskaņotību ar narkotikām saistītajā ES politikā un pilnībā integrēt ar narkotikām saistītos jautājumus politiskajos dialogos un pamatnolīgumos starp ES un tās partneriem un nostājās, ko ES aizstāv globālos jautājumos vai problēmās.

Pastāvīgi

Komisija

EĀDD

Prezidentvalsts

Padomes DG (HDG)

DV

Būtiskākais rādītājs Nr. 13.

Pastiprināts narkotiku apkarošanas politikas prioritāšu atspoguļojums ES ārpolitikā un darbībās.

Ar narkotikām saistītu prioritāšu iekļaušana ES stratēģijās attiecībā uz trešām valstīm un reģioniem.

Esošo nolīgumu, stratēģijas dokumentu, rīcības plānu skaits.

EĀDD ziņojumi

 

33.

Nodrošināt, lai politikas prioritātes un līdzsvars starp pieprasījuma un piedāvājuma samazinājumu tiktu pienācīgi atspoguļoti politikas izvēles iespējās un ārējās palīdzības programmēšanā, īstenošanā un uzraudzībā, it īpaši izcelsmes valstīs un tranzītvalstīs, izmantojot projektus, kas saistīti ar:

a)

integrētu, līdzsvarotu un uz pierādījumiem balstītu narkotiku politikas izstrādi;

b)

piedāvājuma mazināšanu,

narkotiku prekursoru un pirmsprekursoru novirzīšanas novēršanu;

c)

narkotiku pieprasījuma mazināšanu; un

d)

alternatīvas attīstības pasākumiem.

Pastāvīgi

Komisija

DV

EĀDD

Apjoms, kādā ES narkotiku politikas prioritātes, īpaši līdzsvars starp pieprasījuma un piedāvājuma mazināšanu, tiek atspoguļots finansētās prioritātēs un projektos.

Koordinētu darbību īstenošanas pakāpe rīcības plānos starp ES un trešām valstīm un reģioniem.

Trešo valstu stratēģiju un rīcības plānu skaits, kuros ir ietverta integrēta narkotiku apkarošanas politika.

Komisijas, EĀDD un dalībvalstu plānošana, programmu uzraudzība un izvērtējuma ziņojumi

 

34.

Uzlabot ES delegāciju spēju un pastiprināt to nozīmi, lai dotu tām iespēju proaktīvi iesaistīties narkotiku apkarošanas politikas jautājumos un efektīvi ziņot par vietējo situāciju narkotiku apkarošanas jomā.

2017–2020

EĀDD

Komisija

DV

Attiecīgās speciālās zināšanas, apmācība un politikas norādes, kas sniegtas ES delegācijām.

Pastiprināta reģionālo savstarpējo sakaru veidošana starp ES delegācijām narkotiku apkarošanas jautājumos.

Pastiprināta koordinācija ar dalībvalstīm.

EĀDD un Komisijas ziņojumi

ES delegācijas

Dublinas grupas ziņojumi

 

35.

Veicināt un īstenot ES pieeju alternatīvai attīstībai (kas saskaņota ar ES Narkotiku apkarošanas stratēģiju 2013.–2020. gadam, ES pieeju alternatīvai attīstībai un ANO Alternatīvas attīstības pamatprincipiem 2013. gadam) sadarbībā ar trešām valstīm, ņemot vērā cilvēktiesības, cilvēku drošību, pieeju, kurā tiek ņemts vērā dzimumu aspekts, un īpašus pamatnosacījumus, tostarp:

a)

iekļaujot alternatīvu attīstību dalībvalstu vispārējā darba kārtībā, mudinot trešās valstis, kas to vēlas, integrēt alternatīvo attīstību savu valstu stratēģijās;

b)

atbalstot iniciatīvas, kuru mērķis ir samazināt nabadzību, konfliktus un neaizsargātību, veicinot ilgtspējīgu, legālu un dzimumu respektējošu iztiku cilvēkiem, kuri iepriekš bija vai pašlaik ir iesaistīti nelegālā narkotiku kultūru audzēšanā;

c)

nodrošinot pienācīga līmeņa ES un dalībvalstu finansējumu un speciālās zināšanas, lai papildus pastiprinātu un atbalstītu trešo valstu centienus ar lauku attīstības pasākumu palīdzību vērsties pret nelegālo narkotiku kultūru audzēšanu un nostiprināt tiesiskumu, lai risinātu tādus problēmu aspektus kā nabadzības mazināšana, sabiedrības veselība, drošība un aizsardzība.

Pastāvīgi

DV

Komisija

EĀDD

Tādu trešo valstu politiku, stratēģiju un rīcības plānu skaits, kuros ir iekļautas:

integrētas pieejas nelegālu narkotiku kultūru audzēšanas problēmai un

efektīvi organizētas alternatīvās attīstības iniciatīvas.

Tādu izvērtēto projektu skaits, kuros ir gūti pozitīvi rezultāti attiecībā uz ilgtspējīgu, legālu un dzimumu respektējošu iztiku.

Uzlabojumi tautas attīstības rādītājos.

ES un dalībvalstu finansēto lauku attīstības projektu un programmu skaits reģionos, kuros notiek nelegālu narkotiku kultūru audzēšana vai kuri pakļauti nelegālu narkotiku kultūru audzēšanas riskam.

Ziņojums par vietējās nelegālu narkotiku kultūru audzēšanas samazinājumu ilgtermiņā

UNODC un INCB ziņojumi par narkomānijas apkarošanas politiku valstīs, kas nav ES dalībvalstis

ES un dalībvalstu projektu un programmu uzraudzības un izvērtējuma ziņojumi

UNDP pārskati par tautas attīstību

Dublinas grupas ziņojumi par valstīm, kas nav ES dalībvalstis

 

36.

Atbalstīt trešās valstis, tostarp pilsonisko sabiedrību šajās valstīs, lai izstrādātu un īstenotu riska un kaitējuma samazināšanas iniciatīvas, īpaši tad, ja pieaug apdraudējums, ka var izplatīties ar narkotikām saistīti, ar asinīm pārnēsāti vīrusi, tostarp, bet ne tikai, HIV un vīrusa hepatīts, kā arī seksuāli transmisīvas slimībām un tuberkuloze.

Pastāvīgi

DV

Komisija

EĀDD

Izstrādāto riska un kaitējuma samazināšanas iniciatīvu skaits un kvalitāte.

Ar narkotikām saistītu nāves gadījumu izplatība trešās valstīs un ar narkotikām saistītu, ar asinīm pārnēsātu vīrusu, tostarp, bet ne tikai, HIV un vīrusa hepatīta, kā arī seksuāli transmisīvo slimību un tuberkulozes izplatība.

PVO ziņojumi

Dublinas grupas ziņojumi par valstīm, kas nav ES dalībvalstis

EĀDD, Komisijas un dalībvalstu viedokļu apmaiņa par politiku valstīs, kas nav ES dalībvalstis

 

37.

Atbalstīt trešās valstis cīņā pret organizēto noziedzību, kas saistīta ar narkotikām, tostarp to kontrabandu, šādos veidos:

a)

apmaiņa ar izlūkošanas informāciju un paraugpraksi;

b)

narkotiku apkarošanas spējas pastiprināšana un izcelsmes valstu un tranzītvalstu speciālo zināšanu pilnveidošana;

c)

darbs ar starptautiskajiem partneriem, lai vērstos pret narkotiku kontrabandu veicinošajiem faktoriem, piemēram, korupciju, vājām institūcijām, vāju pārvaldību un finanšu regulatīvās kontroles trūkumu;

d)

sadarbības pastiprināšana aktīvu identificēšanas un atgūšanas jomā, jo sevišķi veidojot īpašas valstu platformas; un

e)

reģionālās un starpreģionālās sadarbības pastiprināšana;

f)

ar tiesiskuma un starptautiskajiem cilvēktiesību standartiem un principiem, kā arī ar narkotikām saistītas tiesībaizsardzības iestāžu pasākumi.

Pastāvīgi

DV

EĀDD

Komisija

Eiropols

To projektu un programmu skaits un efektivitāte, kurus ES un dalībvalstis īsteno valstīs, kas nav ES dalībvalstis.

Stabils narkotiku kontrabandas samazinājums

Komisijas un dalībvalstu ziņojumi

Eiropola ziņojumi

EĀDD ziņojumi

UNODC gada ziņojums par situāciju narkotiku apkarošanas jomā pasaulē

 

38.

a)

Pastiprināt sadarbību un/vai risināt dialogu ar partneriem, tostarp:

ar valstīm, kas pievienojas, kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm,

ar Eiropas kaimiņattiecību politikas valstīm,

ar Amerikas Savienotajām Valstīm,

ar Krievijas Federāciju,

ar citām prioritārām valstīm vai reģioniem, it īpaši:

ar Afganistānu, Pakistānu un Irānu,

ar Vidusāzijas valstīm,

ar Ķīnu,

ar Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstīm (CELAC),

ar Āfriku, īpaši Rietumāfriku,

ar citām valstīm atkarībā no norisēm valstī un starptautiskajām norisēm.

b)

Izpētīt iespējas sadarbībai (piemēram, divpusējiem dialogiem, kopīgiem projektiem) ar citām trešām valstīm par nopietniem ar narkotikām saistītiem jautājumiem.

Pastāvīgi

Triju prezidentvalstu komanda

Komisija

EĀDD

DV

Būtiskākais rādītājs Nr. 13.

Pastiprināta sadarbība ar būtiskajiem partneriem narkotiku apkarošanas jomā.

Organizēti dialogi.

Pieņemtas deklarācijas.

Īstenotas programmas un rīcības plāni.

EĀDD ziņojumi

Attiecīgo rīcības plānu īstenošanas ziņojumi, ja tādi ir pieejami

 

39.

Uzlabot Dublinas grupas konsultatīvo mehānismu ar intensificētu ES koordināciju un līdzdalību, ieteikumu labāku formulēšanu, īstenošanu un izplatīšanu.

Pastāvīgi

Dublinas grupa

Komisija

EĀDD

DV

Darbības līmenis Dublinas grupas struktūrās, tostarp efektīvi īstenoto Dublinas grupas ieteikumu skaits.

Panākta Dublinas grupas darba metožu modernizācija.

Dublinas grupas ziņojumi

 

40.

Rīkot ikgadēju dialogu par ES un dalībvalstu palīdzību trešām valstīm saistībā ar narkotikām, sagatavojot rakstisku jaunāko informāciju.

No 2017. gada

Komisija

EĀDD

DV

Komisijas un EĀDD sniegts izklāsts Narkotiku jautājumu horizontālajā darba grupā vismaz reizi gadā.

Komisijas un EĀDD ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi

Projektu un programmu uzraudzības un izvērtējuma sistēma un ziņojumi

 

41.

Nodrošināt, lai cilvēktiesību veicināšana un aizsardzība būtu pilnībā iekļauta politiskajos dialogos un attiecīgo ar narkotikām saistīto programmu un projektu plānošanā un īstenošanā, tostarp īstenojot tiesībās pamatotu pieeju un izstrādājot mērķorientētu norāžu un ietekmes izvērtējuma instrumentu cilvēktiesību jomā.

Pastāvīgi

Komisija

COHOM/EĀDD

DV

ES ārpolitikā un darbībās saistībā ar narkotiku apkarošanu efektīvi iekļautas cilvēktiesības.

Īstenots cilvēktiesību norāžu un izvērtējuma instruments.

ES ikgadējais ziņojums par cilvēktiesībām

Dalībvalstu ziņojumi

11.

Uzlabot ES pieejas saskaņotību un ES pamanāmību ANO un pastiprināt ES koordināciju ar starptautiskajām struktūrām, kas saistītas ar narkotiku jomu.

42.

Palīdzēt veidot starptautisko narkomānijas apkarošanas politikas rīcības programmu, tostarp šādi:

a)

ar pozitīvāku ES un dalībvalstu delegāciju rīcību ANO Ģenerālajā asamblejā un Narkotiku komisijā (CND);

b)

ar koordinētu ES un dalībvalstu delegāciju darbību visos pārējos ANO forumos, kuros tiek risināti ar narkotikām saistīti jautājumi (piem., Pasaules veselības asamblejā, Cilvēktiesību padomē, Augsta līmeņa politiskajā forumā ilgtspējīgas attīstības jautājumos);

c)

sagatavojot, koordinējot un pieņemot ES kopējo nostāju un kopīgās rezolūcijas ANO Ģenerālajā asamblejā un CND, tostarp pirms CND, par vielu sarakstu izveidi un nodrošinot, lai šajos un citos starptautiskajos forumos ES paustu viedokli vienoti un izlēmīgi;

d)

sekmējot un uzraugot, kā tiek īstenoti 2016. gada UNGASS noslēguma dokumenta ieteikumi, kurš visos attiecīgajos forumos ir galvenais atsauces dokuments būtiskām diskusijām par starptautisko politiku narkomānijas apkarošanas jomā;

e)

segments, kurā piedalās ministri, norisināsies sešdesmit otrajā CND sesijā Vīnē 2019. gadā; un

f)

nodrošinot jēgpilnu pilsoniskās sabiedrības un zinātnisko aprindu iesaisti pārskata procesā.

Pastāvīgi

EĀDD

Prezidentvalsts

DV

Komisija

Padome

Padomes DG (HDG)

Būtiskākais rādītājs Nr. 13.

Paziņojumu skaits, ko ES ir iesniegusi CND un citos ANO forumos.

Tādu ES kopējo nostāju skaits, ko atbalsta citi reģioni un starptautiskās struktūras.

ES kopējo nostāju skaits, kuras attiecas uz CND lēmumiem par vielu sarakstu izveidi.

CND lēmumu par vielu sarakstu izveidi iznākums.

Apjoms, kādā ANO, tostarp CND, ir veiksmīgi pieņemtas ES rezolūcijas.

Efektīva ES politikas veicināšana ANO, tostarp CND.

ES vienotās nostājas dokumenta pieņemšana 2019. gada pārskata procesam. ES devums, lai CND noteiktu 2019. gada pārskata procesa kārtību.

ES kopējās nostājas īstenošana attiecībā uz procesu pēc UNGASS.

Rezultāts, kas gūts, 2019. gadā pārskatot ANO Politisko deklarāciju un rīcības plānu par starptautisko sadarbību, kas vērsta uz integrētu un līdzsvarotu stratēģiju narkomānijas problēmas risināšanai pasaulē.

Panākumi ar narkotikām saistītu ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) īstenošanā.

EĀDD ziņojumi

Konverģences rādītājs

2019. gada pārskata iznākums

Ikgadējie ziņojumi par ilgtspējīgas attīstības mērķiem

 

43.

Pastiprināt partnerības ar UNODC, PVO, UNAIDS un citām attiecīgām ANO aģentūrām, starptautiskajām un reģionālajām struktūrām un organizācijām un iniciatīvām (piem., Eiropas Padomi un Parīzes pakta iniciatīvu).

Pastāvīgi

Padome

EĀDD

Komisija

Prezidentvalsts

Padomes DG (HDG)

EMCDDA

Būtiskākie rādītāji Nr. 13, 15.

Starp ES un attiecīgajām starptautiskajām un reģionālajām struktūrām un organizācijām veiktās informācijas apmaiņas gadījumu, kā arī darbību un iniciatīvu skaits.

Ar attiecīgajām struktūrām izveidoto partnerību efektivitāte

Dalībvalstu, EĀDD, Komisijas ziņojumi

12.

Atbalstīt valstu, kas pievienojas, kandidātvalstu un potenciālo kandidātvalstu pielāgošanos un pieskaņošanos ES acquis narkotiku apkarošanas jomā, tostarp sniedzot mērķtiecīgu palīdzību un veicot uzraudzību.

44.

Sniegt mērķtiecīgu tehnisko palīdzību un cita veida palīdzību un nepieciešamo atbalstu valstīm, kas pievienojas, kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm, lai veicinātu to pielāgošanos un pieskaņošanos ES acquis narkomānijas apkarošanas jomā.

Pastāvīgi

Komisija

DV

EMCDDA

Eiropols

Eurojust

FRONTEX

EĀDD

Būtiskākais rādītājs Nr. 15.

Lielāka valstu atbilstība ES acquis.

Pabeigto projektu skaits un kvalitāte.

Izveidotās valstu narkotiku apkarošanas stratēģijas un valstu narkotiku apkarošanas koordinējošās struktūras.

EMCDDA ziņojumi

Valstu, kas pievienojas, kandidātvalstu un potenciālo kandidātvalstu ziņojumi

5.   Informācija, pētniecība, uzraudzība un izvērtēšana

Veicināt labāku izpratni par visiem narkotiku parādības aspektiem un par pasākumu ietekmi, lai panāktu pamatotu un visaptverošu pierādījumu bāzi politikai un darbībām

Mērķis

Darbība

Grafiks

Atbildīgā puse

Rādītājs(-i)

Datu vākšanas/izvērtējuma mehānismi

13.

Nodrošināt pienācīgus ieguldījumus pētniecībā, datu vākšanā, uzraudzībā, izvērtēšanā un informācijas apmaiņā par visiem narkotiku parādības aspektiem.

45.

Veicināt pienācīgu ES līmeņa finansējumu ar narkotikām saistītai daudzdisciplinārai pētniecībai un pētījumiem, tostarp izmantojot ar ES saistītas finanšu programmas (2014–2020).

2017–2020

DV

Komisija

Dažādām programmām un projektiem piešķirtais ES finansējuma apjoms un veids.

Komisija

ziņojumi ikgadējā pētniecības dialogā

 

46.

Nodrošināt, lai ES atbalstītajos projektos:

a)

tiktu ņemtas vērā ES Narkotiku apkarošanas stratēģijas un Narkomānijas apkarošanas rīcības plāna prioritātes;

b)

tiktu ņemtas vērā nepilnības politikas formulējumos;

c)

tiktu iegūta skaidra pievienotā vērtība un nodrošināta saskaņotība un sinerģija; un

d)

nebūtu dublēšanās ar pētījumiem citās programmās un struktūrās;

e)

tiktu ņemta vērā neirozinātnes un uzvedības pētniecības nozīmība (8);

f)

būtu ietverti skaidri rādītāji to ietekmes mērīšanai.

2017–2020

Komisija

EMCDDA

ES Narkotiku apkarošanas stratēģijas un rīcības plāna prioritāšu iekļaušana ar narkotikām saistītu ES finansētu pētījumu finansēšanā un izvērtējumā.

Ar narkotikām saistītu ES finansētu pētījumu, dotāciju un piešķirto līgumu skaits, ietekme, komplementaritāte un vērtība.

Tādu ar narkotikām saistītu ES finansētu rakstu un pētījumu ziņojumu skaits, kas ir publicēti ietekmīgos zinātniski recenzētos žurnālos.

Ikgadējas diskusijas HDG par ES finansētiem pētniecības projektiem, kas saistīti ar narkotikām, tostarp EMCDDA Zinātniskās komitejas ieteikumi par pētniecības prioritātēm.

Pētniecības projektu ziņojumi

EMCDDA Zinātniskās komitejas ieteikumi par pētniecības prioritātēm

Zinātnes citēšanas indekss un līdzīgi bibliometriski instrumenti

ERANID izstrādāta stratēģisko pētījumu programma

 

47.

Veicināt uz pierādījumiem balstītus izvērtējumus par politiku un pasākumiem valstu, ES un starptautiskā līmenī.

2017–2020

Komisija

DV

EMCDDA

Būtiskākais rādītājs Nr. 14.

EMCDDA ceļvedis par izvērtēšanu, kas izmantots valsts procesu atbalstam.

Īpašu pētījumu veikšana par ES un starptautiskās narkomānijas apkarošanas politikas efektivitāti un ietekmi.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

 

48.

Pastiprināt dalīšanos analīzē (tostarp informācijas avotu kartēšanā) un informācijā par saikni starp narkotiku kontrabandu un:

a)

teroristu grupējumu un darbību finansēšanu, tostarp attiecībā uz jebkādu pārklāšanos starp iedibinātiem maršrutiem narkotiku ražošanas un kontrabandas apgabalos un konflikta zonās, un ES esošo teroristu vienību finansējuma avotiem no nelegālām darbībām, tostarp no narkotiku kontrabandas;

b)

migrantu kontrabandu (veidojot sinerģiju ar ES Rīcības plānu cīņai pret migrantu kontrabandu (2015–2020), kurā ir paredzēta pētniecība un riska analīze par saikni starp kontrabandu un citiem noziegumiem, piemēram, narkotiku kontrabandu) tostarp tajā:

pievēršoties neaizsargātiem migrantiem un to iespējamai izmantošanai narkotiku kontrabandas mērķiem un/vai kā narkotiku galalietotājiem, īpaši nepilngadīgām personām un sievietēm,

veicot izpēti par jebkādu noziedzīgo grupu, darbības veidu un maršrutu pārklāšanos narkotiku kontrabandas un migrantu kontrabandas jomā;

c)

pievēršoties cilvēku tirdzniecībai, veidojot sinerģiju ar ES tiesību aktiem un politisko regulējumu cilvēku tirdzniecības izskaušanas jomā, tostarp ar ES Stratēģiju cilvēku tirdzniecības izskaušanai (2012–2016).

2017–2020

DV

Komisija

ES ATC

EMCDDA

Eiropols

FRONTEX

FRA

EIGE

Padomes DG

COSI

COTER

TWP

HLWG)

Līmenis, līdz kuram ir uzlabojusies sapratne par iespējamu saikni starp narkotiku kontrabandu un:

teroristu finansēšanu,

migrantu kontrabandu,

cilvēku tirdzniecību.

ES un valstu devums (piem., ziņojumi, pētījumi un raksti, kuros ir izskatīti šie temati).

Dalībvalstu ziņojumi

Komisijas ziņojumi

ES aģentūru ziņojumi (EMCDDA, Eiropols

FRONTEX un FRA saistībā ar saviem regulāri sniegtajiem ziņojumiem,

EIGE saistībā ar saviem regulāri sniegtajiem ziņojumiem)

FATF riska izvērtējumi

14.

Uzturēt sakarus un sadarbību, kā arī attīstīt spējas ES zināšanu infrastruktūrā un pa visu ES zināšanu infrastruktūru attiecībā uz informāciju, pētniecību, uzraudzību un izvērtējumu par narkotikām, īpaši nelegālām narkotikām.

49.

Sadarbībā ar attiecīgajām pusēm turpināt veikt visaptverošu analīzi par:

a)

situāciju ES narkotiku jomā;

b)

narkotiku lietošanas dinamiku sabiedrībā kopumā un mērķgrupās;

c)

reakciju uz narkotiku lietošanu,

un noteiktā laikā EMCDDA sniedz atjauninātu informāciju par 2017. pārskatu attiecībā uz marihuānas legalizāciju ES, kā arī turpina uzraudzīt marihuānas regulējumu valstu līmenī un trešās valstīs un ziņot par to.

Pastāvīgi

EMCDDA

Eiropols

DV

Komisija

Būtiskākie rādītāji Nr. 1–15.

Pašreizējās nepilnības izveidotajā zināšanu bāzē un ES līmeņa sistēmā, kas izstrādāta, lai maksimāli iegūtu analīzi no pašreiz rīcībā esošajiem datiem.

Ar situāciju narkotiku apkarošanas jomā saistīto pārskatu un tematisko analīžu skaits.

EMCDDA ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi

Pilsoniskās sabiedrības forums par narkotikām

Komisija

 

50.

Veicināt uz pierādījumiem balstītas mācības tiem, kas iesaistīti reaģēšanā uz narkotiku parādību.

2017–2020

DV

EMCDDA

CEPOL

v Tādu dalībvalstu un ES līmeņa iniciatīvu skaits, kurās ir paredzēts apmācīt profesionāļus narkotiku pieprasījuma samazināšanas un narkotiku piedāvājuma samazināšanas aspektos.

Tādu dalībvalstu un ES līmenī īstenoto iniciatīvu skaits, kurās apmāca profesionāļus, kā vākt datus par narkotiku pieprasījuma samazināšanu un narkotiku piedāvājuma samazināšanu, un ziņot par tiem.

Dalībvalstu ziņojumi

CEPOL gada ziņojums

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

 

51.

Veicināt datu vākšanu, izpēti, analīzi un ziņošanu attiecībā uz:

a)

narkotiku pieprasījuma mazināšanu;

b)

narkotiku piedāvājuma mazināšanu;

c)

tādām jaunām tendencēm kā vairāku narkotiku vienlaicīga lietošana un nepareiza psihoaktīvo zāļu lietošana, kas rada risku veselībai un drošībai;

d)

asinīs pārnēsātiem vīrusiem, kas saistīti ar narkotiku lietošanu, tostarp attiecībā uz HIV un vīrusa hepatītu, bet ne tikai tiem, kā arī uz seksuāli transmisīvajām slimībām un tuberkulozi;

e)

garīgajām un fiziskajām blakusslimībām;

f)

narkotiku problēmām ieslodzīto personu vidū un to, kāda pieejamība un tvērums ir narkotiku pieprasījuma samazināšanas pasākumiem un pakalpojumiem ieslodzījuma vietās; un

g)

citām problēmām un sekām, kas saistītas ar nelegālām vielām, kā arī ar vairāku narkotiku vienlaicīgu lietošanu (kombinēta legālo un nelegālo vielu, tostarp psihoaktīvo zāļu, alkohola un tabakas, lietošana);

h)

narkotiku apkarošanas politiku atbilstību starptautiskajiem cilvēktiesību standartiem un principiem.

Pastāvīgi

DV

Komisija

EMCDDA

Eiropols

ECDC

EZA

Labāka uz pierādījumiem balstītu un zinātniski pamatotu rādītāju pieejamība par narkotiku piedāvājuma samazināšanu un narkotiku pieprasījuma samazināšanu un to biežāka īstenošana.

Apjoms, kādā dalībvalstu līmenī tiek uzsākta jauna pētniecība par tādām jaunām tendencēm kā vairāku narkotiku vienlaicīga lietošana un nepareiza psihoaktīvo zāļu lietošana, asinīs pārnēsātām slimībām, kas saistītas ar narkotiku lietošanu, tostarp, bet ne tikai, HIV un vīrusa hepatītu, kā arī seksuāli transmisīvajām slimībām un tuberkulozi, psihiatrisku un fizisku komorbiditāti, citām problēmām un sekām, kas saistītas gan ar legālām, gan nelegālām vielām.

ES mēroga pētījums par sabiedrības iebiedēšanu saistībā ar narkotikām un par šādas iebiedēšanas ietekmi uz vairāk skartajiem indivīdiem, ģimenēm un kopienām, kā arī par efektīvu atbildes reakciju uz to.

Uz pierādījumiem balstītu un zinātniski pamatotu rādītāju pieņemšana attiecībā narkotiku problēmām ieslodzīto vidū.

EMCDDA ziņojumi

EZA ziņojumi

Dalībvalstu ziņojumi

Saskaņotu datu ziņojumi no ES struktūrām, tostarp EMCDDA

ES SOCTA

 

52.

Uzlabot spēju atklāt un izvērtēt jaunu psihoaktīvo vielu parādīšanos un lietojumu un efektīvi reaģēt uz to, kā arī uzraudzīt to, cik lielā mērā šādas jaunas vielas ietekmē lietotāju skaitu un profilu.

Pastāvīgi

Komisija

DV

EMCDDA

Eiropols

Būtiskākais rādītājs Nr. 6.

Apmērs, kādā ir uzsākti jauni epidemioloģiskie, farmakoloģiskie un toksikoloģiskie pētījumi par jaunām psihoaktīvām vielām un kādā tos atbalsta dalībvalstu un ES pētniecības programmas.

Informācijas, paraugprakses un izlūkdatu apmaiņas apmērs.

Apmērs, kādā toksikoloģijas laboratorijas un pētniecības institūti apmainās ar informāciju par toksikoloģijas un veselības datu analīzi par jaunām psihoaktīvām vielām.

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

EMCDDA un Eiropola īstenošanas ziņojums

Laboratoriju un pētniecības institūtu ziņojumi

 

53.

Pastiprināt centienus dalīties kriminālistikas datos, tostarp atbalstīt jaunu psihoaktīvo vielu identificēšanu, laboratorijas atsauces standartus par jaunām psihoaktīvām vielām un vienotas jauno vielu identificēšanas metodoloģijas izstrādi, veicinot sadarbību ar Komisijas Kopīgo pētniecības centru un ar tādiem pastāvošajiem tīkliem kā Eiropas Kriminālistikas institūtu tīkla narkotiku jautājumu darba grupu saistībā ar TI padomes secinājumiem par Eiropas kriminālistikas redzējumu 2020. gadam un ar Eiropas Muitas laboratoriju tīklu.

2017–2020

Komisija

DV

EMCDDA

Būtiskākais rādītājs Nr. 15.

Apjoms, kādā dalās kriminālistikas datos par jaunām psihoaktīvām vielām, atbalstot jaunu psihoaktīvu vielu identificēšanu.

Tas, cik viegli kriminālistikas laboratorijām, muitas laboratorijām un institūtiem ir piekļūt laboratorijas atsauces standartiem.

Panākumi vienotas jaunu psihoaktīvu vielu identificēšanas metodoloģijas izstrādē.

EMCDDA/Eiropola ziņojumi

Komisijas ziņojumi

 

54.

Uzlabot un palielināt spēju dalībvalstu un ES līmenī konstatēt, izvērtēt un reaģēt uz a) uzvedības izmaiņām narkotiku patēriņā un b) ar narkotikām saistītiem epidēmiskiem uzliesmojumiem.

Pastāvīgi

DV

EMCDDA

ECDC

Izstrādātu un īstenotu jaunu, ar narkotikām saistītu sabiedrības veselības iniciatīvu skaits.

To esošo pasākumu un iniciatīvu skaits un efektivitāte, kuras tiek grozītas, lai ņemtu vērā narkotiku patēriņu vai epidēmiskus uzliesmojumus.

Agrīno brīdināšanas ziņojumu, riska novērtējumu un brīdinājumu skaits un ietekme.

Agrīnās brīdināšanas sistēmas ziņojumi

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums

EZA ziņojumi

15.

Veicināt uzraudzības, izpētes un izvērtējuma rezultātu izplatīšanu ES un valstu līmenī.

55.

Dalībvalstis turpina atbalstīt ES uzraudzību un informācijas apmaiņas centienus, tostarp sadarbību ar Reitox valstu koordinācijas centriem un to pienācīgu atbalstu.

a)

Tādu Eiropas pasākumu rīkošana, kuros galvenā uzmanība būtu pievērsta pētniecībā gūtu zināšanu nodošanai un izplatīšanai politikas veidotājiem un profesionāļiem.

Pastāvīgi

DV

EMCDDA

Komisija

Brīva piekļuve izplatītajiem ES finansētu pētījumu rezultātiem.

Apjoms, kādā Reitox valstu koordinācijas centru finansējums un citi resursi atbilst prasībām.

Reitox valstu koordinācijas centru izplatīšanas iniciatīvu skaits un efektivitāte.

Tādu ES rīkotu pasākumu skaits, kuros galvenā uzmanība ir pievērsta pētniecībā gūtu zināšanu nodošanai un izplatīšanai politikas veidotājiem un profesionāļiem.

Izplatīšana tīmeklī, tostarp OpenAire, Cordis

EMCDDA tīmekļa vietne

EMCDDA ziņojumu/Reitox tīkla valstu ziņojumu kopums


(1)  “Uz pierādījumiem balstīts” šajā kontekstā būtu jāsaprot kā tāds, kas ir “balstīts uz pieejamiem zinātniskiem pierādījumiem un pieredzi”.

(2)  Padomes secinājumi par ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plāna 2013.–2016. gadam īstenošanu attiecībā uz minimālajiem kvalitātes standartiem narkotiku pieprasījuma samazināšanā Eiropas Savienībā (11985/15)

(3)  MAOC (N), kas atrodas Lisabonā, ir iniciatīva, ko īsteno 7 ES dalībvalstis: Francija, Īrija, Itālija, Spānija, Nīderlande, Portugāle un Apvienotā Karaliste, un ko līdzfinansē no Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda. Centrs nodrošina forumu daudzpusējai sadarbībai, lai apslāpētu nelikumīgu tirdzniecību ar narkotiskajām vielām pa jūras vai gaisa ceļiem.

(4)  Padomes secinājumi par narkotiku piedāvājuma uzraudzības uzlabošanu Eiropas Savienībā (2013. gada 15. novembris).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/42/ES par nozieguma rīku un noziedzīgi iegūtu līdzekļu iesaldēšanu un konfiskāciju Eiropas Savienībā; Padomes Lēmums 2007/845/TI attiecībā uz sadarbību starp dalībvalstu līdzekļu atguves dienestiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu vai citu īpašumu meklēšanas un identificēšanas jomā; Padomes Pamatlēmums 2006/783/TI par savstarpējas atzīšanas principa piemērošanu konfiskācijas rīkojumiem. Padomes Pamatlēmums 2003/577/TI par to, kā Eiropas Savienībā izpilda īpašuma vai pierādījumu iesaldēšanas rīkojumus, Komisijas priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai par iesaldēšanas rīkojumu un konfiskācijas rīkojumu savstarpēju atzīšanu, COM(2016) 819; Padomes Pamatlēmums 2005/212/TI par noziedzīgi iegūtu līdzekļu, nozieguma rīku un īpašuma konfiskāciju; Padomes Pamatlēmums 2003/577/TI par to, kā Eiropas Savienībā izpilda īpašuma vai pierādījumu iesaldēšanas rīkojumus.

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2015/849 par to, lai nepieļautu finanšu sistēmas izmantošanu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai vai teroristu finansēšanai, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 648/2012 un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2005/60/EK un Komisijas Direktīvu 2006/70/EK; Padomes Pamatlēmums 2001/500/TI par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un nozieguma rīku un noziedzīgi iegūto līdzekļu identifikāciju, meklēšanu, arestēšanu un konfiskāciju; Komisijas priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošanu krimināltiesībās, COM(2016) 826. Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2015/847 par līdzekļu pārvedumiem pievienoto informāciju un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 1781/2006; Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1889/2005 par skaidras naudas kontroli, kuru ieved Kopienas teritorijā vai izved no tās. Komisijas priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai par Savienības teritorijā ievestās naudas vai no tās izvestās naudas kontroli un par Regulas (EK) Nr. 1889/2005 atcelšanu.

(7)  Padomes Pamatlēmums 2004/757/TI (2004. gada 25. oktobris), ar ko paredz minimuma noteikumus par noziedzīgu darbību pazīmēm un sodiem narkotisko vielu nelikumīgas tirdzniecības jomā, attiecībā uz narkotisko vielu definīciju.

(8)  Saskaņā ar pamatprogrammu “Apvārsnis 2020” (2014.–2020. gadam) aptuveni EUR 27 miljoni jau ir piešķirti projektiem, kuri ir saistīti ar narkomāniju un kuros ir ietverta uzvedības pētniecība un neirozinātne.


I PIELIKUMS

Piecpadsmit būtiskākie rādītāji ES Narkomānijas apkarošanas rīcības plānā 2017.–2020. gadam (1)

1.

To iedzīvotāju īpatsvars, kuri pašlaik (pēdējā mēneša laikā) lieto narkotikas, nesen (pēdējā gada laikā) lietoja narkotikas un kuri jebkad (mūžā) ir lietojuši narkotikas, sadalījumā pa narkotiskajām vielām un vecuma grupām (EMCDDA vispārējs sabiedrības apsekojums).

2.

Problēmas izplatības aprēķinātās tendences un intravenozo narkotiku lietotāju skaits (EMCDDA problemātisko narkotiku lietotāju skaits).

3.

Narkotiku izraisītu nāves gadījumu skaita un narkotiku lietotāju mirstības tendences (saskaņā ar valstu definīcijām) (EMCDDA ar narkotikām saistītu nāves gadījumu skaits).

4.

Ar narkotiku lietošanu saistītu infekcijas slimību, tostarp HIV un vīrusa hepatīta, seksuāli transmisīvo slimību un tuberkulozes, izplatība un biežums intravenozo narkotiku lietotāju vidū (EMCDDA ar narkotikām saistītas infekcijas slimības).

5.

Vecuma tendences attiecībā uz pirmo nelegālu narkotiku lietošanu (Eiropas skolu apsekojuma projekts par alkoholu un citām narkotikām (ESPAD), skolas vecuma bērnu veselību ietekmējošo paradumu pētījums (HBSC) un vispārējs sabiedrības apsekojums saistībā ar narkotiku lietošanu (EMCDDA galvenais epidemioloģiskais rādītājs)).

6.

Ārstēšanos no narkomānijas sākušo pacientu skaita tendences (EMCDDA pieprasījums pēc ārstēšanas) un aprēķinātais narkomānijas ārstēšanas pacientu kopskaits (EMCDDA pieprasījums pēc ārstēšanas un veselības un sociālās aprūpes sistēmas atbildes reakcija).

7.

Izņemto nelegālo narkotiku skaita un kvantitātes tendences (EMCDDA narkotiku izņemšana: kaņepes, tostarp marihuāna, heroīns, kokaīns, kreks, amfetamīns, metamfetamīns, ekstazī, LSD un citas vielas).

8.

Tendences attiecībā uz nelegālo narkotiku mazumtirdzniecības cenu un tīrību (EMCDDA cena un tīrība: kaņepes, tostarp marihuāna, heroīns, kokaīns, kreks, amfetamīns, metamfetamīns, ekstazī, LSD, citas vielas un narkotiku tablešu sastāvs).

9.

Tendences sākotnējo ziņojumu skaitā attiecībā uz narkotiku likumu pārkāpumiem, grupējot pēc attiecīgās narkotikas un pārkāpumu veida (piegāde salīdzinājumā ar lietošanu/glabāšanu) (EMCDDA narkotiku likumu pārkāpumi).

10.

Narkotiku lietošanas izplatība ieslodzīto vidū (EMCDDA narkotiku izplatība ieslodzījuma vietās).

11.

Izvērtējums par pakalpojumu un pasākumu pieejamību, tvērumu un kvalitāti profilakses, kaitējuma samazināšanas, sociālās integrācijas un ārstēšanas jomā. (EMCDDA veselības un sociālās aprūpes sistēmas atbildes reakcija).

12.

Uz pierādījumiem balstīta iejaukšanās profilakses, ārstēšanas, sociālās integrācijas un atveseļošanās jomā un paredzētā tās ietekme uz narkotiku lietošanas izplatību un problemātisko narkotiku lietošanu (EMCDDA paraugprakses portāls).

13.

Ciešs dialogs un sadarbība ar citiem reģioniem, trešām valstīm, starptautiskajām organizācijām un citām pusēm narkotiku apkarošanas jomā (EĀDD ziņojumi).

14.

Norises valstu narkotiku apkarošanas stratēģijās, izvērtējumos, likumdošanā, koordinācijas mehānismos un valsts izdevumu aprēķinos ES dalībvalstīs (EMCDDA).

15.

Agrīnā brīdināšanas sistēma par jaunām psihoaktīvām vielām (EMCDDA/Eiropols) un riska izvērtējums par jaunām psihoaktīvām vielām (EMCDDA).


(1)  Šo rādītāju pamatā ir esošās ziņošanas sistēmas, kas pastāvējušas vēl pirms pašreizējā ES Narkomānijas apkarošanas stratēģijā un rīcības plānā izvirzītajiem mērķiem, taču nodrošina visaptverošāko ES līmeņa resursu kopumu, kas palīdz to uzraudzībā un izvērtēšanā.


II PIELIKUMS

Akronīmu glosārijs

CCWP

ES Padome – Muitas sadarbības jautājumu darba grupa

CELAC

Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstu kopiena (Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños)

CEPOL

Eiropas Policijas akadēmija

CND

Narkotisko vielu komisija (ANO)

COAFR

ES Padome – Āfrikas jautājumu darba grupa

COASI

ES Padome – Āzijas un Okeānijas jautājumu darba grupa

COEST

ES Padome – Austrumeiropas un Vidusāzijas jautājumu darba grupa

COHOM

ES Padome – Cilvēktiesību jautājumu darba grupa

COLAC

ES Padome – Latīņamerikas jautājumu darba grupa

Komisija

Eiropas Komisija

CONUN

ES Padome – ANO jautājumu darba grupa

COSCE

ES Padome – Rietumbalkānu reģiona jautājumu darba grupa

COSI

ES Padome – Pastāvīgā komiteja operatīvai sadarbībai iekšējās drošības jautājumos

COTRA

ES Padome – Transatlantisko attiecību jautājumu darba grupa (Kanāda un ASV)

Padomes DG

Padomes darba grupa

COTER

ES Padome – Terorisma jautājumu darba grupa (starptautiskie aspekti)

COWEB

ES Padome – Rietumbalkānu reģiona jautājumu darba grupa

CUG

ES Padome – Muitas savienības jautājumu darba grupa

DROIPEN

ES Padome – Materiālo krimināltiesību jautājumu darba grupa

ECDC

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs

EĀDD

Eiropas Ārējās darbības dienests

EZA

Eiropas Zāļu aģentūra

EMCDDA

Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrs

EMPACT

Eiropas daudznozaru platforma pret noziedzības draudiem

ENFSI

Eiropas Kriminālistikas institūtu tīkls

ERA-NET

Eiropas Pētniecības telpa – tīkls

ERANID

Eiropas pētniecības telpas Tīkls attiecībā uz nelegālajām narkotikām

ESPAD

Eiropas skolu apsekojuma projekts par alkoholu un citām narkotikām

ES

Eiropas Savienība

EUROJUST

Eiropas Tiesiskās sadarbības vienība

EIROPOLS

Eiropas Savienības Aģentūra tiesībaizsardzības sadarbībai

ES SOCTA

ES smagās un organizētās noziedzības draudu novērtējums

FRONTEX

Eiropas Aģentūra operatīvās sadarbības vadībai pie Eiropas Savienības dalībvalstu ārējām robežām

HBSC

Skolas vecuma bērnu veselību ietekmējošo paradumu pētījums

HCV

C vīrushepatīts

HDG

ES Padome – Narkotiku jautājumu horizontālā darba grupa

HIV

cilvēka imūndeficīta vīruss

HLWG

ES Padome – Patvēruma un migrācijas jautājumu augsta līmeņa darba grupa

INCB

Starptautiskā Narkotiku kontroles pārvalde (ANO)

TI

Tieslietas un iekšlietas

LGBTI

Lesbietes, geji, biseksuāļi, transpersonas/transseksuālas personas un interseksuāļi

LSD

Lizergīnskābes dietilamīds

MAOC (N)

Narkotiku jūras ceļu izpētes un operatīvais centrs

DSP

Daudzgadu stratēģiskie plāni (Eiropols)

MOU

Saprašanās memorands

DV

Dalībvalsts

NPS

jaunas psihoaktīvas vielas

PEN

UNODC/INCB izstrādāta pirmseksporta paziņošanas tiešsaistes sistēma

PICS

Prekursoru incidentu saziņas sistēma

Prezidentvalsts

Eiropas Savienības Padomes rotējošā prezidentvalsts

Triju prezidentvalstu komanda

Eiropas Savienības Padomes triju secīgu rotējošo prezidentvalstu grupa

Reitox

Eiropas Narkotiku un narkomānijas informācijas tīkls (Réseau Européen d’Information sur les Drogues et les Toxicomanies)

SOCTA

Smagās un organizētās noziedzības draudu novērtējums

Terorisma jautājumu darba grupa

ES Padome – Terorisma jautājumu darba grupa

ANO

Apvienoto Nāciju Organizācija

UNAIDS

ANO kopējā HIV/AIDS apkarošanas programma

UNGASS

ANO Ģenerālās asamblejas speciālā sesija

UNODC

ANO Narkotiku un noziedzības novēršanas birojs

UNDP

ANO Attīstības programma

PVO

Pasaules Veselības organizācija (ANO)