EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES noteikumi par ārpusbiržas atvasināto instrumentu līgumiem, centrālajiem darījumu partneriem un darījumu reģistriem

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 648/2012 par ārpusbiržas atvasinātajiem instrumentiem, centrālajiem darījumu partneriem un darījumu reģistriem

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Ar Regulu par Eiropas tirgus infrastruktūru (ETIR) pieņem noteikumus par ārpusbiržas atvasināto instrumentu* līgumiem, centrālajiem darījumu partneriem (CCP)* un darījumu reģistriem* saskaņā ar G20 grupas valstu pausto apņemšanos Pitsburgā, Amerikas Savienotajās Valstīs, 2009. gada septembrī.
  • ETIR mērķis ir mazināt sistēmisko risku, uzlabot ārpusbiržas atvasināto instrumentu tirgus pārredzamību un saglabāt finanšu stabilitāti.
  • ETIR ir vairākkārt grozīta, pēdējo reizi ar Regulu (ES) 2022/2554 – Digitālās darbības noturības aktu (jeb DORA), kura mērķis ir nodrošināt finanšu sektora spēju saglabāt noturību nopietnu darbības traucējumu gadījumā (skatīt kopsavilkumu).

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • Lai uzlabotu pārredzamību, ETIR nosaka, ka visa informācija par jebkādiem Eiropas atvasināto instrumentu līgumiem ir jāziņo darījumu reģistriem un jādara pieejama uzraudzības iestādēm, tostarp Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādei (EVTI).
  • Lai samazinātu darījumu partneru kredītrisku*, ETIR ir noteiktas stingras organizatoriskas, uzņēmējdarbības ētikas un uzraudzības prasības CCP. Standarta atvasināto instrumentu līgumiem ar CCP starpniecību ir jāveic tīrvērti (skatīt tīrvērte*).
  • Lai stiprinātu Eiropas Savienības (ES) finanšu sektora digitālās darbības noturību, grozījumu Regulā (ES) 2022/2554 ir izklāstītas prasības attiecībā uz CCP un darījumu reģistru tīklu un informācijas sistēmu noturību, lai nodrošinātu, ka tās spēj izturēt dažādu veidu IKT traucējumus un draudus, reaģēt uz tiem un novērst to sekas.
  • Lai mazinātu darbības risku* ārpusbiržas atvasināto instrumentu līgumiem, kuriem tīrvērti neveic centralizēti, ETIR nosaka, ka darījumu partneriem ir jānosaka stingras procedūras savlaicīgai līgumu noteikumu apstiprināšanai, lai agrīni konstatētu strīdus un tos atrisinātu un lai katru dienu pēc tirgus vērtības novērtētu* neizpildīto līgumu vērtību. Turklāt darījuma partneriem ir jāveic nodrošinājuma apmaiņa un jānodrošina pietiekams kapitāls, lai pārvaldītu risku, ko nesedz nodrošinājuma apmaiņa.
  • Tīrvērtes un ziņošanas pienākumi attiecas uz uzņēmumiem, kuriem pieder liels ārpusbiržas atvasināto instrumentu skaits, tostarp:
    • finanšu uzņēmumiem, piemēram, bankām un apdrošināšanas uzņēmumiem;
    • nefinanšu uzņēmumiem, piemēram, enerģētikas uzņēmumiem un aviosabiedrībām.

Izņēmumi

  • Grupas iekšējie darījumi ir atbrīvoti no centralizētas tīrvērtes, ziņošanas un maržas apmaiņas pienākuma ārpusbiržas atvasinātajiem instrumentiem, kuriem tīrvērti neveic centralizēti, ievērojot konkrētus nosacījumus.
  • Pensiju shēmu mehānismi uz laiku ir atbrīvoti, jo vēl nav ticis izstrādāts dzīvotspējīgs risinājums, kas ļautu pensiju shēmu mehānismiem piedalīties centralizētā tīrvērtē.
  • No ETIR piemērošanas jomas ir atbrīvotas konkrētas publiskas organizācijas un starptautiskas iestādes (atkarībā no organizācijas tās ir atbrīvotas no ziņošanas).
  • Noteiktos apstākļos ir iespējams apturēt tīrvērtes pienākumu attiecībā uz dažiem ārpusbiržas atvasināto instrumentu līgumiem vai dažiem darījumu partneriem.

Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes pienākumi

  • EVTI ir atbildīga par tādu līgumu identificēšanu, uz kuriem būtu jāattiecas tīrvērtes pienākumam, t. i., standartizētiem līgumiem, kuriem ar CCP starpniecību jāveic tīrvērte.
  • EVTI ir nozīmīga loma tajā, lai nodrošinātu turpmāku ES līmeņa saskaņošanu un sadarbību starp ES dalībvalstu iestādēm, kas ir atbildīgas par ES CCP uzraudzību.
  • EVTI ir atbildīga par to trešo valstu CCP atzīšanu, kuras vēlas piedāvāt tīrvērtes pakalpojumus ES, un uzrauga trešo valstu CCP, kuri ir sistēmiski būtiski finanšu stabilitātei ES vai vienā jeb vairākās tās dalībvalstīs (2. posma CCP).
  • EVTI arī uzrauga darījumu reģistrus.
  • Saskaņā ar grozījumu Regulu (ES) 2022/2554 EVTI ir pienākums izstrādāt regulatīvo tehnisko standartu projektu, kurā nosaka uzņēmējdarbības nepārtrauktības politikas un negadījuma seku novēršanas plāna minimālo saturu un prasības, izņemot IKT darbības nepārtrauktības politiku un negadījuma seku novēršanas plānus.

Pienākumi

  • ETIR nosaka pienākumus:
    • valstu kompetentajām iestādēm, uzraudzītāju kolēģijām un EVTI saistībā ar atļaujas piešķiršanu CCP, kuri ir iedibināti ES, un to uzraudzību;
    • EVTI, trešās valsts CCP kolēģijai un ES valūtu emisijas centrālajām bankām attiecībā uz trešo valstu CCP atzīšanu un 2. posma CCP pastāvīgu uzraudzību attiecībā uz to atbilstību ETIR.
  • Eiropas Komisija ir pieņēmusi vairākas deleģētās regulas, tostarp tehniskos standartus, kuru pamatā ir EVTI izstrādātie dokumentu projekti, lai papildinātu šīs regulas noteikumus. EVTI izstrādātie tehniskie standarti aptver dažādus tematus, tostarp:
    • CCP kapitāla prasības;
    • minimālos datus, kas jāpaziņo darījumu reģistram;
    • uzraudzības pārskatus par likviditātes seguma prasību.
  • Tai ir arī pilnvaras pieņemt deleģētās regulas par dažādiem aspektiem, tostarp:
    • grozījumiem to vienību sarakstā, kuras ir atbrīvotas no šīs regulas izpildes;
    • procedūras noteikumiem par sodanaudu vai periodisku soda maksājumu piemērošanu;
    • attiecībā uz pasākumiem II pielikuma grozīšanai, lai ņemtu vērā izmaiņas finanšu tirgos;
    • attiecībā uz maksu veidu precizēšanu, pozīcijām, par ko pienākas maksas, maksu apmēru un veidu, kādā tās tiek maksātas.
  • Tā ir arī pieņēmusi īstenošanas lēmumus par vairākiem aspektiem, tostarp par noteiktu trešo valstu CCP tiesiskā regulējuma līdzvērtību.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2012. gada 16. augusta.

KONTEKSTS

Par ārpusbiržas atvasinātajiem instrumentiem parasti vienojas privāti. Tādējādi informācija par šiem instrumentiem ir pieejama tikai līgumslēdzējām pusēm, kas apgrūtina ar tiem saistīto risku rakstura un līmeņa noteikšanu.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Ārpusbiržas atvasinātais instruments. Atvasinātais instruments ir finanšu līgums, kas saistīts ar pamatā esošā instrumenta (piemēram, aktīva, indeksa vai procentu likmes) turpmāko vērtību vai statusu. Ārpusbiržas atvasinātais instruments ir atvasinātais instruments, kas tiek tirgots nevis biržā vai līdzvērtīgā ārpussavienības tirgū, bet gan privāti vienojoties diviem darījumu partneriem, piemēram, bankai un ražotājam.
Centrālais darījumu partneris (CCP). Struktūra, kura ir divu darījumu partneru starpnieks, kļūstot par pircēju attiecībā uz katru pārdevēju un par pārdevēju attiecībā uz katru pircēju. CCP galvenais uzdevums ir pārvaldīt risku, kas saistīts ar to, ka viena darījumu puse nespēj laikus veikt noteiktos maksājumus un neizpilda darījuma saistības.
Darījumu reģistrs. Centralizēts datu centrs, kurā tiek iesniegta informācija par atvasināto instrumentu darījumiem. Darījumu reģistri ir komercsabiedrības. Pastāv starptautiski darījumu reģistri kredītu, procentu likmju un kapitāla vērtspapīru ārpusbiržas atvasinātajiem instrumentiem (īpaša atvasināto instrumentu klase, piemēram, iespējas darījumi un nākotnes darījumi).
Darījumu partnera kredītrisks. Risks, ka darījumu partneris, t. i., finanšu darījuma otra puse, varētu neveikt maksājumus.
Tīrvērte. Visas darbības no darījuma saistību uzņemšanās brīža līdz tā galīgajam norēķinam.
Darbības risks. Zaudējumu risks, ko rada neatbilstīgi vai neveiksmīgi iekšēji procesi vai ārēji notikumi, piemēram, krāpšana, cilvēka kļūda, terorisms.
Novērtēšana pēc tirgus vērtības (mark-to-market). Tādas vērtības piešķiršana aktīvam, kas ir līdzvērtīga aktīva pašreizējai tirgus cenai vai cenai, kas aprēķināta, par pamatu ņemot saistītus standartizētus aktīvus, kuriem eksistē tirgus.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 648/2012 (2012. gada 4. jūlijs) par ārpusbiržas atvasinātajiem instrumentiem, centrālajiem darījumu partneriem un darījumu reģistriem (OV L 201, 27.7.2012., 1.–59. lpp.).

Regulas (ES) Nr. 648/2012 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/2554 (2022. gada 14. decembris) par finanšu nozares digitālās darbības noturību un ar ko groza Regulas (EK) Nr. 1060/2009, (ES) Nr. 648/2012, (ES) Nr. 600/2014, (ES) Nr. 909/2014 un (ES) 2016/1011 (OV L 333, 27.12.2022., 1.–79. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 25.10.2023

Top