EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Korupcijas apkarošana ES

 

KOPSAVILKUMS:

Paziņojums COM(2011) 308 par korupcijas apkarošanu ES

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

  • Paziņojumā ir norādīts, ka reizi divos gados tiks publicēts ES pretkorupcijas ziņojums. Izmantojot datus no dažādiem avotiem, ziņojumā tiks noteiktas tendences un nepilnības, kas jānovērš, lai labāk cīnītos pret korupciju.
  • Paziņojumā ES valstis tiek aicinātas izmantot esošos instrumentus korupcijas apkarošanai, piemēram, ANO Pretkorupcijas konvenciju un Eiropas Padomes Civiltiesību pretkorupcijas konvenciju. Tajā ES valstis tiek arī aicinātas iekļaut nacionālajos tiesību aktos ES tiesību aktus par korupciju.
  • Paziņojumā tiek pausta apņemšanās pastiprināt sadarbību starp ES un starptautiskajām organizācijām, piemēram, Eiropas Padomi, izmantojot ES dalību tās Pretkorupcijas starpvalstu grupā (GRECO).
  • Paziņojumā ir uzsvērts, cik svarīgi ir padarīt cīņu pret korupciju par nozīmīgu elementu visās ES iekšējās un ārējās politikas jomās. Iekšpolitikā pasākumi ietver pastiprinātu tiesu iestāžu un policijas sadarbību un modernizētus noteikumus par noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju. Ārpolitikā Komisijai ir uzdevums turpināt uzraudzīt pretkorupcijas politiku ES kandidātvalstīs un padarīt pretkorupcijas pasākumus par priekšnoteikumu attīstības palīdzības piešķiršanai.

Pretkorupcijas ziņojums

  • 2014. gada februārī publicētajā ES pirmajā pretkorupcijas ziņojumā 28 valstīm veltītajās nodaļās ir norādīts, ka starp ES valstīm ir būtiskas atšķirības korupcijas veidā un līmenī. Atsevišķa nodaļa tajā ir veltīta publiskā iepirkuma* neaizsargātībai pret korupciju – šim jautājumam ir jāveltī īpaša uzmanība.
  • Katrā konkrētai valstij veltītajā nodaļā ir aprakstītas korupcijas tendences un problēmas, atzinīgi novērtēta labā prakse un sniegti konkrēti ieteikumi.
  • Ziņojumā ir ietverti arī divu apsekojumu rezultāti par ES pilsoņu un uzņēmumu korupcijas uztveri un pieredzi ar korupciju. Kopumā 76 % ES pilsoņu uzskata, ka korupcija ir plaši izplatīta problēma viņu valstī.

KONTEKSTS

Korupcija ir problēma, kas visā ES rada dažādas finansiālas un sociālas problēmas. Neskatoties uz izveidotajiem pretkorupcijas instrumentiem, ES valstis tos īsteno nekonsekventi.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Publiskais iepirkums: valsts iestādes, piemēram, valsts valdības vai vietējās pašvaldības īstenota preču vai pakalpojumu iegāde. Iepirkumos ik gadu tiek iztērēti 20 % no ES IKP.

PAMATDOKUMENTS

Komisijas Paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai. Korupcijas apkarošana Eiropas Savienībā (COM(2011) 308 galīgā redakcija, 2011. gada 6. jūnijs)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Ziņojums Padomei par Eiropas Savienības dalības nosacījumiem Eiropas Padomes Pretkorupcijas starpvalstu grupā (GRECO) (COM(2011) 307 galīgā redakcija, 2011. gada 6. jūnijs)

Komisijas Lēmums (2011. gada 28. septembris), ar ko izveido ekspertu grupu korupcijas jautājumos (OV C 286, 30.9.2011., 4.–11. lpp.)

Komisijas Ziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam. ES pretkorupcijas ziņojums (COM(2014) 38 final, 2014. gada 3. februāris)

Pēdējo reizi atjaunots: 08.08.2019

Top