EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Interbus-nolīgums: pasažieru neregulārie starptautiskie pārvadājumi ar autobusiem

 

KOPSAVILKUMS:

Nolīgums par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (Interbus-nolīgums)

Lēmums 2002/917/EK par Nolīguma noslēgšanu par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (INTERBUS)

Interbus nolīguma Protokols par pasažieru regulārajiem un speciālajiem regulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem

Lēmums (ES) 2023/911 par to, lai Eiropas Savienības vārdā noslēgtu Interbus nolīguma Protokolu

KĀDS IR ŠĪ NOLĪGUMA, PROTOKOLA UN LĒMUMU MĒRĶIS?

  • Interbus nolīguma par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem mērķis ir panākt atbilstīgu liberalizācijas pakāpi, kas noteikta 1982. gada maijā Dublinā parakstītajā Līgumā par starptautiskiem neregulāriem pasažieru pārvadājumiem ar autobusu (ASOR).
  • Ar Lēmumu 2002/917/EK ir apstiprināta Interbus nolīguma noslēgšana Eiropas Kopienu (tagad – Eiropas Savienības (ES)) vārdā.
  • Protokols aizstāj citu Interbus nolīguma protokolu par pasažieru regulārajiem un speciālajiem regulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem, kas bija pieejams parakstīšanai no 2018. gada 16. jūlija līdz 2019. gada 16. aprīlim un kuru tolaik bija parakstījusi tikai ES, pamatojoties uz Padomes Lēmumu (ES) 2018/1195. Tā kā neviena cita līgumslēdzēja puse protokolu nebija parakstījusi, tas nestājās spēkā. Tādēļ Eiropas Komisijai tika piešķirtas jaunas pilnvaras vest sarunas par tā grozīšanu.
  • Jaunais protokols attiecas uz pasažieru regulārajiem un speciālajiem regulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem, kas ir svarīga nozare, kas nodrošina iedzīvotāju un tūristu mobilitāti par pieņemamu cenu, vienlaikus sniedzot nodarbinātības iespējas. Ceļošana ar autobusu arī aizstāj citus pārvietošanās veidus, piemēram, pa gaisu vai ar automašīnu, tādējādi samazinot emisiju negatīvo ietekmi uz vidi.
  • Ar Lēmumu (ES) 2023/911 Eiropas Savienības vārdā noslēdz Interbus nolīguma protokolu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Interbus nolīgums

Šo nolīgumu piemēro jebkuras valstspiederības pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem un braucieniem bez pasažieriem iepriekšminēto pārvadājumu ietvaros ES teritorijā, kā arī Albānijā, Andorā, Bosnijā un Hercegovinā, Moldovā, Melnkalnē, Ziemeļmaķedonijā, Serbijā, Turcijā, Ukrainā un Apvienotajā Karalistē.

Nolīgums:

  • reglamentē satiksmi ne vien starp attiecīgajām ES dalībvalstīm un ārpussavienības valstīm, bet arī ārpussavienības valstu starpā, tādējādi papildus noteikumiem par piekļuvi tirgum nosakot zināmu fiskālu, sociālu un tehnisku saskaņošanu;
  • pēc nolīguma stāšanās spēkā pieļauj jebkādu Eiropas Transporta ministru konferences (tagad – Starptautiskā Transporta foruma) dalībvalstu, kā arī Sanmarīno un Monako, vēlāku pievienošanos;
  • aizstāj divpusējos nolīgumus, ko līgumslēdzējas puses noslēgušas šajā jomā;
  • ietver lielāko daļu ASOR līgumā noteikto liberalizācijas pasākumu, vienlaikus saskaņā ar nediskriminācijas principu starp dažādām līgumslēdzējām pusēm paredzot sociālu, fiskālu un tehnisku pasākumu ieviešanu.

Nediskriminācijas princips attiecībā uz pārvadātāja reģistrācijas vietu un viņa valsts piederību un autobusa reģistrācijas vietu vai tā brauciena galamērķi ir uzskatāms par pamata nosacījumu, kāds piemērojams starptautiskajiem pārvadājumiem.

Vienkāršota kontrole

Kontroles vienkāršošanai nolīgumā ir noteikti vienveidīgi modeļi:

  • pārvadājumu dokumentiem, piemēram, kontroles dokumentiem liberalizētajiem neregulārajiem pārvadājumiem,
  • kā arī atļaujām un pieteikumiem atļaujai veikt neliberalizētos pārvadājumus.

Izņēmumi

Autobusi tiek atbrīvoti no:

  • visiem nodokļiem un maksājumiem, kas attiecas uz transportlīdzekļa īpašumu vai lietošanu;
  • visiem speciālajiem nodokļiem un maksājumiem saistībā ar transporta operāciju veikšanu citu līgumslēdzēju pušu teritorijā.

Tomēr autobusi netiek atbrīvoti no:

  • nodokļiem un maksājumiem, kas attiecas uz degvielu;
  • pievienotās vērtības nodokļa pārvadājumu pakalpojumiem;
  • ceļu lietotāju nodokļa un maksas par ceļa infrastruktūras elementu izmantošanu.

Nolīguma pārvaldība un piemērošana

Ar šo nolīgumu tika izveidota Apvienotā komiteja, kura atbild par nolīguma pārvaldību un pareizu piemērošanu. Komitejas īpašie uzdevumi ir:

  • izveidot to institūciju sarakstu, kuras ir atbildīgas par noteiktu nolīgumā minētu uzdevumu izpildi;
  • grozīt vai adaptēt šī nolīguma pielikumos ietverto kontroles dokumentu un citu dokumentu paraugu saturu un formu;
  • grozīt vai adaptēt pielikumus attiecībā uz tehniskajām prasībām autobusiem;
  • pamatojoties uz līgumslēdzēju pušu sniegto informāciju, izveidot muitas nodevu, nodokļu un maksājumu sarakstu;
  • grozīt vai adaptēt prasības attiecībā uz sociālajiem noteikumiem, lai iekļautu turpmāk ES apstiprinātās normas;
  • atrisināt jebkuru strīdu, kas ir saistīts ar nolīguma īstenošanu un interpretāciju;
  • rekomendēt turpmākos pasākumus, lai liberalizētu tos pasažieru neregulāros pārvadājumus, kuriem vēl nepieciešama atļauja.

Nolīguma darbības termiņš

Nolīgums tika noslēgts uz pieciem gadiem, skaitot no tā spēkā stāšanās datuma. Nolīguma darbība automātiski tiek pagarināta uz nākamajiem pieciem gadiem attiecībā uz tām līgumslēdzējām pusēm, kuras nav izteikušas vēlmi to nepagarināt.

Interbus nolīguma protokols

Ar protokolu Interbus nolīgums tiek attiecināts uz pasažieru regulārajiem un speciālajiem regulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem. Ar to negroza un nedublē kopīgos noteikumus, taču tajā ir atsauces uz Interbus nolīgumā ietvertajiem pamata noteikumiem. Līgumslēdzējas puses var parakstīt, noslēgt un ratificēt protokolu vai pievienoties protokolam tikai pēc tam, kad tās ir parakstījušas, noslēgušas un ratificējušas Interbus nolīgumu vai pievienojušās Interbus nolīgumam; tas nodrošina, ka puses Interbus noteikumi tiek pieņemti un piemēroti brīdī, kad tās paraksta, noslēdz un ratificē protokolu vai pievienojas protokolam.

Darbības joma

Protokolu, ievērojot noteiktus nosacījumus, piemēro:

  • jebkuras valstspiederības pasažieru starptautiskajiem autopārvadājumiem, izmantojot regulāros un speciālos regulāros pārvadājumus ar autobusiem;
  • ar minētajiem pārvadājumiem saistītiem autobusu braucieniem bez pasažieriem.

Protokols neļauj regulāros vai speciālos regulāros pārvadājumus, kuru sākumpunkts un galapunkts ir vienas līgumslēdzējas puses teritorijā, nodrošināt pārvadātājiem, kuru uzņēmējdarbības vieta ir citā līgumslēdzējā pusē (kabotāža). Taču, ja brauciens ir daļa no pārvadājuma uz teritoriju, kurā ir pārvadātāja uzņēmējdarbības vieta, vai no tās, pasažieru uzņemšana vai izlaišana var notikt jebkuras tādas maršrutā šķērsotas līgumslēdzējas puses teritorijā, kura atļauj apstāties pieturvietā savā teritorijā.

Protokols neattiecas uz pasažieru pārvadāšanai projektētu autobusu izmantošanu komerciālai kravu pārvadāšanai un uz pašpārvadājumiem.

Piekļuve tirgum

Protokolā ir izklāstīti noteikumi attiecībā uz regulārajiem un speciālajiem regulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem, kam vajadzīga atļauja. Līgumslēdzējas puses un dalībvalstis var nolemt, ka attiecībā uz pasažieru regulārajiem un speciālajiem regulārajiem pārvadājumiem starp to teritorijām ir vajadzīgi partnerības nolīgumi starp pārvadātājiem, kuru uzņēmējdarbības vieta ir tur, kur atrodas minēto pārvadājumu sākumpunkts un galapunkts. Šādām partnerībām ir tiesīgi pievienoties to līgumslēdzēju pušu vai dalībvalstu pārvadātāji, kuru teritorijas maršrutā tiek šķērsotas un kuru teritorijās notiek pasažieru iekāpšana vai izkāpšana.

Nosacījumi, kas attiecas uz pasažieru autopārvadātājiem

Tie ir izklāstīti protokola I pielikumā un uz tiem attiecas noteikumi, kas izklāstīti Regulā (EK) Nr. 1071/2009 par autopārvadātāju darbības nosacījumiem (skatīt kopsavilkumu) un Regulā (ES) Nr. 181/2011 par autobusu pasažieru tiesībām (skatīt kopsavilkumu).

Atļaujas

Regulā ir izklāstīti detalizēti noteikumi par iestādēm, kurām ir atļauts piešķirt atļaujas, pieteikuma iesniegšanas procedūrām, kas jāievēro pārvadātājiem, atļauju derīguma termiņiem, atjaunošanu, atļaujās norādāmo informāciju, kā arī papildu transportlīdzekļu izmantošanu uz laiku un izņēmuma gadījumos.

Protokolu pārvalda apvienota komiteja, kuras sastāvā ir līgumslēdzēju pušu pārstāvji.

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

Nolīgums stājās spēkā 2003. gada 1. janvārī.

Attiecībā uz līgumslēdzējām pusēm, kuras protokolu parakstījušas un apstiprinājušas vai ratificējušas, tas stājas spēkā sekojošā mēneša pirmajā dienā pēc mēneša, kurā savus apstiprināšanas vai ratifikācijas aktus Eiropas Savienības Padomes Ģenerālsekretariātam nodevušas glabāšanā trīs līgumslēdzējas puses, ieskaitot Eiropas Savienību.

PAMATDOKUMENTI

Nolīgums par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (Interbus-nolīgums) (OV L 321, 26.11.2002., 13.–43. lpp.).

Nolīguma turpmākie labojumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Padomes Lēmums 2002/917/EK (2002. gada 3. oktobris) par Nolīguma noslēgšanu par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (INTERBUS) (OV L 321, 26.11.2002., 11.–12. lpp.).

Nolīguma par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (Interbus nolīguma) Protokols par pasažieru regulārajiem un speciālajiem regulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (OV L 122, 5.5.2023., 3.–26. lpp.).

Padomes Lēmums (ES) 2023/911 (2021. gada 28. septembris) par to, lai Eiropas Savienības vārdā noslēgtu Nolīguma par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (Interbus nolīguma) Protokolu par pasažieru regulārajiem un speciālajiem regulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (OV L 122, 5.5.2023., 1.–2. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Lēmums (ES) 2018/1195 (2018. gada 16. jūlijs) par to, lai Eiropas Savienības vārdā parakstītu Nolīguma par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (Interbus nolīguma) Protokolu par pasažieru regulārajiem un speciālajiem regulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (OV L 214, 23.8.2018., 3.–4. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/45/ES (2014. gada 3. aprīlis) par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju periodiskajām tehniskajām apskatēm un par Direktīvas 2009/40/EK atcelšanu (OV L 127, 29.4.2014., 51.–128. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 165/2014 (2014. gada 4. februāris) par tahogrāfiem autotransportā, ar kuru atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 3821/85 par reģistrācijas kontrolierīcēm, ko izmanto autotransportā, un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 561/2006, ar ko paredz dažu sociālās jomas tiesību aktu saskaņošanu saistībā ar autotransportu (OV L 60, 28.2.2014., 1.–33. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Padomes Lēmums 2010/308/ES (2010. gada 11. marts) par Eiropas Savienības nostāju attiecībā uz Apvienotās komitejas, kas izveidota ar Nolīgumu par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (Interbus), Lēmuma 1/2003 projektu un Ieteikuma 1/2003 projektu (OV L 138, 4.6.2010., 11.–23. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1071/2009 (2009. gada 21. oktobris), ar ko nosaka kopīgus noteikumus par autopārvadātāja profesionālās darbības veikšanas nosacījumiem un atceļ Padomes Direktīvu 96/26/EK (OV L 300, 14.11.2009., 51.–71. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Informācija par Nolīguma par pasažieru neregulārajiem starptautiskajiem pārvadājumiem ar autobusiem (INTERBUS) stāšanos spēkā (OV L 321, 26.11.2002., 44. lpp.).

Padomes Direktīva 96/53/EK (1996. gada 25. jūlijs), ar kuru paredz noteiktu Kopienā izmantotu transportlīdzekļu maksimālos pieļaujamos gabarītus iekšzemes un starptautiskajos autopārvadājumos, kā arī šo transportlīdzekļu maksimālo pieļaujamo masu starptautiskajos autopārvadājumos (OV L 235, 17.9.1996., 59.–75. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Padomes Direktīva 92/6/EEK (1992. gada 10. februāris) par ātruma ierobežošanas ierīču uzstādīšanu un izmantošanu noteiktu kategoriju transportlīdzekļos Kopienā (OV L 57, 2.3.1992., 27.–28. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Padomes Regula (EEK) Nr. 56/83 (1982. gada 16. decembris) attiecībā uz Nolīguma par starptautiskiem neregulāriem pasažieru pārvadājumiem ar autobusu (ASOR) izpildi (OV L 10, 13.1.1983., 1.–3. lpp.).

Padomes Lēmums 82/505/EEK (1982. gada 12. jūlijs), ar ko noslēdz Nolīgumu par starptautiskiem neregulāriem pasažieru pārvadājumiem ar autobusu (ASOR) (OV L 230, 5.8.1982., 38. lpp.).

Nolīgums par starptautiskiem neregulāriem pasažieru pārvadājumiem ar autobusu (ASOR) (OV L 230, 5.8.1982., 39.–56. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 10.12.2023

Top