EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Noziedzīgas darbības un piemērojamie sodi — narkotisko vielu tirdzniecība

 

KOPSAVILKUMS

Pamatlēmums 2004/757/TI — minimuma noteikumi saistībā ar noziedzīgām darbībām un sodiem narkotisko vielu tirdzniecības jomā

KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA MĒRĶIS?

Tā mērķis ir cīnīties pret narkotisko vielu tirdzniecību, lai ierobežotu narkotisko vielu (kas definētas sadaļā “Svarīgākie aspekti”) piedāvājumu un patēriņu.

Ar to pieņem minimuma noteikumus, kas jāievēro, un minimālos sodus, kas jāpiemēro ES valstīm.

Tajā arī uzskaitītas sodāmas darbības saistībā ar narkotisko vielu tirdzniecību un ES valstīm noteikts veikt pasākumus pret personām, kas iesaistītas šādā tirdzniecībā.

Pamatlēmums tika grozīts ar Direktīvu (ES) 2017/2103, lai samazinātu jaunu psihoaktīvo vielu* pieejamību, ieviešot pasākumus efektīvai rīcībai ES līmenī. Šis grozījums pilnībā stājas spēkā ar 2018. gada 23. novembri.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Likumpārkāpumi

Pamatlēmumā noteikts, ka ikvienai ES valstij ir jāveic vajadzīgie pasākumi, lai sodītu jebkādas ar nodomu veiktas darbības saistībā ar narkotisko vielu un prekursoru* tirdzniecību.

Šajā lēmumā “narkotiskā viela” ir viela, uz kuru attiecas Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1961. gada Vienotā konvencija par narkotiskajām vielām, kas grozīta ar 1972. gada protokolu, vai ANO 1971. gada Konvencija par psihotropajām vielām. Pēc pamatlēmuma grozījuma stāšanās spēkā 2018. gada novembrī narkotisko vielu definīcija ietvers arī visas grozītā lēmuma pielikumā uzskaitītās vielas.

Darbības, kas saistītas ar narkotisko vielu tirdzniecību, ietver to ražošanu, izgatavošanu, ekstrakciju, pārdošanu, pārvadāšanu, importu un eksportu. Tiek ņemta vērā arī narkotisko vielu glabāšana vai iegāde ar nolūku iesaistīties darbībās, kas saistītas ar narkotisko vielu tirdzniecību, kā arī prekursoru ražošana, pārvadāšana un izplatīšana. Par likumpārkāpumiem uzskata arī uzkūdīšanu nodarboties ar narkotisko vielu tirdzniecību, šādu darbību atbalstīšana un līdzdalība tajās, kā arī mēģinājumi tirgot narkotiskās vielas.

Tomēr šis pamatlēmums neattiecas uz darbībām, kas saistītas ar narkotisko vielu tirdzniecību, ja tās veic vienīgi savam patēriņam.

Jaunu psihoaktīvo vielu iekļaušana narkotiskās vielas definīcijā (piemērojams no 2018. gada 23. novembra).

Ar Direktīvu (ES) 2017/2103 ievieš procedūru jaunu psihoaktīvo vielu iekļaušanai narkotiskās vielas definīcijā. Eiropas Komisijai ir dotas pilnvaras pieņemt deleģētus aktus, lai pielikuma sarakstā iekļautu jaunas psihoaktīvas vielas. Tas aizstās pašreizējo praksi jaunas psihoaktīvās vielas iekļaut sarakstā ar Padomes Īstenošanas lēmumu (ES) 2017/2170 saskaņā ar Padomes Lēmumu 2005/387/TI.

Apsverot, vai sarakstā jāpievieno jauna viela, Komisijai jāņem vērā, vai:

  • vielas lietošanas apmērs vai lietošanas paradumi un tās pieejamība un izplatīšanās potenciāls ES ir nozīmīgi;
  • vai kaitējums veselībai, ko rada vielas patēriņš un kas saistīts ar
    • tās akūto vai hronisko toksiskumu un
    • pārmērīgas lietošanas risku vai spēju izraisīt atkarību, ir tāds, kas apdraud dzīvību.

Turklāt Komisijai jāizvērtē, vai sociālais kaitējums, ko jaunā psihoaktīvā viela rada personām un sabiedrībai, ir nopietns, un vai ar jauno psihoaktīvo vielu saistītās noziedzīgās darbības, tostarp organizētā noziedzība, ir sistemātiskas, ietver ievērojamu nelegālu peļņu vai izraisa nozīmīgas ekonomiskas izmaksas.

Lai sniegtu atbalstu Komisijai lēmumu pieņemšanā, Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centrs (EMCDDA) sagatavos riska novērtējuma ziņojumu, kurā būs izvērtēti visi šie aspekti.

Līdztekus Direktīvas (ES) 2017/2103 pieņemšanai ES arī pieņēma Regulu (ES) 2017/2101, ar ko attiecībā uz informācijas apmaiņu, agrīnās brīdināšanas sistēmu un riska novērtēšanas procedūrām saistībā ar jaunām psihoaktīvām vielām groza Regulu (EK) Nr. 1920/2006. Regula pilnībā stāsies spēkā 2018. gada 23. novembrī.

Juridisko personu atbildība

ES valstīm ir jāveic pasākumi, lai nodrošinātu, ka juridiskas personas (piemēram, uzņēmumus) var saukt pie atbildības par likumpārkāpumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu un prekursoru tirdzniecību, šādu darbību atbalstīšanu un līdzdalību tajās, kā arī uzkūdīšanu vai šādu darbību mēģinājumiem. Šajā tiesību aktā izmantotā juridisko personu definīcija neietver valstis vai citas publiskas struktūras, kas īsteno savas pilnvaras, un starptautiskas sabiedriskas organizācijas.

Organizācija ir atbildīga par likumpārkāpumu, ja to izdarījusi kāda persona, būdama vadošā amatā šajā organizācijā. Tā ir arī saucama pie atbildības par pārraudzības vai kontroles nepilnībām. Tomēr juridisko personu atbildība neizslēdz indivīdu (fizisko personu) kriminālvajāšanu.

Sankcijas

ES valstīm ir jāveic vajadzīgie pasākumi, lai nodrošinātu, ka par likumpārkāpumiem piemēro iedarbīgas, samērīgas un preventīvas sankcijas.

Ja likumpārkāpums pilnīgi vai daļēji ir izdarīts ES valsts teritorijā, šai valstij jāveic pasākumi, ja likumpārkāpējs ir attiecīgās valsts valstspiederīgais vai likumpārkāpums ir izdarīts attiecīgās valsts juridiskās personas interesēs.

Maksimālais sods, ko piemēro par likumpārkāpumiem, kas saistīti ar narkotisko vielu tirdzniecību ir kriminālsods, kas paredz brīvības atņemšanu vismaz no viena līdz trim gadiem.

Tomēr maksimālais sods jāpalielina, paredzot brīvības atņemšanu vismaz no pieciem līdz desmit gadiem, gadījumos, kad:

  • likumpārkāpums ir saistīts ar lielu daudzumu narkotisko vielu;
  • likumpārkāpums ir saistīts ar tādām narkotiskajām vielām, kas nodara vislielāko kaitējumu veselībai;
  • likumpārkāpums izdarīts, darbojoties noziedzīgā organizācijā.

ES valstīm ir arī jāveic nepieciešamie pasākumi, lai konfiscētu vielas, kas ir minēto likumpārkāpumu objekti.

Tomēr sodus var samazināt, ja likumpārkāpējs atsakās no noziedzīgām darbībām un administratīvajām vai tiesu iestādēm sniedz informāciju, kas palīdzētu identificēt citus likumpārkāpējus.

Sankcijām juridiskām personām jāietver naudassodi par krimināli sodāmiem vai cita veida likumpārkāpumiem. Var arī noteikt citas sankcijas, tai skaitā tiesas uzraudzību vai pagaidu vai pastāvīgu slēgšanu.

KOPŠ KURA LAIKA LĒMUMS IR PIEMĒROJAMS?

Lēmums ir piemērojams kopš 2004. gada 12. novembra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Jauna psihoaktīvā viela: viela tīrā formā vai preparātā, uz kuru neattiecas ne Apvienoto Nāciju Organizācijas 1961. gada Vienotā konvencija par narkotiskajām vielām, kas grozīta ar 1972. gada protokolu, ne Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvencija par psihotropajām vielām, bet kura var radīt veselības vai sociālos riskus, kuri ir līdzīgi minētajās konvencijās iekļauto vielu radītajiem riskiem.
Prekursors: jebkāda viela, kas paredzēta ES tiesību aktos, ar ko tiek īstenoti pienākumi, kuri izriet no 12. panta Apvienoto Nāciju Organizācijas 1988. gada 20. decembra Konvencijā par narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgu tirdzniecību.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Pamatlēmums 2004/757/TI (2004. gada 25. oktobris), ar ko paredz minimuma noteikumus par noziedzīgu darbību pazīmēm un sodiem narkotisko vielu nelikumīgas tirdzniecības jomā (OV L 335, 11.11.2004., 8.–11. lpp.)

Pamatlēmuma 2004/757/TI turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Īstenošanas lēmums (ES) 2017/2170 (2017. gada 15. novembris) par kontroles pasākumu piemērošanu N-fenil-N-[1-(2-feniletil)piperidīn-4-il]-furān-2-karboksamīdam (furānilfentanilam) (OV L 306, 22.11.2017., 19.–20. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2017/2103 (2017. gada 15. novembris), ar ko groza Padomes Pamatlēmumu 2004/757/TI, lai narkotiskās vielas definīcijā iekļautu jaunas psihoaktīvas vielas, un atceļ Padomes Lēmumu 2005/387/TI (OV L 305, 21.11.2017., 12.–18. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2017/2101 (2017. gada 15. novembris), ar ko attiecībā uz informācijas apmaiņu, agrīnās brīdināšanas sistēmu un riska novērtēšanu saistībā ar jaunām psihoaktīvām vielām groza Regulu (EK) Nr. 1920/2006 (OV L 305, 21.11.2017., 1.–7. lpp.)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1920/2006 (2006. gada 12. decembris) par Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centru (pārstrādāta versija) (OV L 376, 27.12.2006., 1.–13. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 20.02.2018

Top