EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas judikatūras identifikators

 

KOPSAVILKUMS:

Eiropas e-tiesiskuma rīcības plāns 2019.–2023. gadam

Secinājumi, kuros pausts aicinājums ieviest Eiropas judikatūras identifikatoru (ECLI) un vienotu judikatūras metadatu minimālo kopu

Līguma par Eiropas Savienības darbību 67. pants

KĀDS IR RĪCĪBAS PLĀNA, SECINĀJUMU UN LĪGUMA PANTA MĒRĶIS?

Eiropas e-tiesiskuma rīcības plāna 2019.–2023. gadam pamatā ir ES e-tiesiskuma rīcības plāns 2014.–2018. gadam, kura īstenošanas termiņš jau ir beidzies. Abos dokumentos ir uzsvērts, cik svarīga ir pārrobežu piekļuve valstu judikatūrai* un ka vajadzīga standartizācija un decentralizēta tehnoloģija.

Secinājumos izteica aicinājumu ieviest Eiropas judikatūras identifikatoru (ECLI) un vienotu judikatūras metadatu* minimālo kopu.

Secinājumu pamatā ir Līguma par Eiropas Savienības darbību 67. panta 1. punkts. Šis pants nosaka, ka ES paredzēts izveidot brīvības, drošības un tiesiskuma telpu, kur ievēro pamattiesības un ES valstu atšķirīgās tiesību sistēmas un tradīcijas.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Piekļuve judikatūrai ir ārkārtīgi svarīga tiesiskuma nodrošināšanai, kas ir viena no ES pamatvērtībām, kā to nosaka Līguma par Eiropas Savienību 2. pants. Šāda piekļuve:

  • ļauj sabiedrībai kontrolēt tiesas;
  • veicina tiesu pārredzamību;
  • nodrošina sabiedrības informētību par tiesību aktu izmaiņām.

Valsts tiesu judikatūra ir būtisks informācijas avots ne tikai attiecībā uz ES valstu tiesiskajām sistēmām, bet arī ES tiesībām. Pārrobežu pētījumus tiesiskajos jautājumos ir kavējušas ne tikai ar valodu saistītās problēmas, bet arī vienotu judikatūras identifikatoru trūkums. Tādēļ pilsoņiem, praktizējošiem juristiem un valstu iestādēm bija nepieciešams instruments, kas ļautu ērti meklēt valstu un ES judikatūru un pēc tam precīzi atsaukties uz to.

Mērķis nebija izveidot centralizētu valstu judikatūras Eiropas datubāzi. Tā vietā ir ieviesta kopīga sistēma judikatūras identifikācijai un metadatiem.

Tādēļ secinājumos ES valstis tika aicinātas brīvprātīgi ieviest:

  • vienotu metadatu minimālo kopu: ES Padome ir izstrādājusi metadatu sarakstu, kas jāpievieno katram dokumentam, kas ir sprieduma teksts, piemēram, pilns tiesas nosaukums, valsts, kurā ir tiesas mītnes vieta un nolēmuma datums;
  • ECLI: šis vienotais identifikators, kas ļauj vieglāk identificēt tiesu nolēmumus, sastāv no pieciem obligātajiem elementiem:
    • saīsinājums “ECLI”: palīdz noteikt, ka tas ir Eiropas judikatūras identifikators;
    • valsts kods;
    • tiesas kods, kura pieņēma nolēmumu;
    • nolēmuma pieņemšanas gads;
    • numurs, kas sastāv no 25 rakstzīmēm, tādā formātā, kā to nolemj katra ES valsts;
    • šos elementus atdala ar kolu (“:”). Citas pieturzīmes nav atļautas.

Katrai iesaistītajai ES valstij, kas izmanto ECLI, kāda valdības vai tiesu organizācija ir jāizrauga par valsts ECLI koordinatoru. Vienas valsts tiesas var pievienoties sistēmai jebkurā laikā. ECLI ir ieviesušas arī Eiropas Patentu biroja Apelācijas padomes un Eiropas Savienības Tiesa (kas darbojas arī kā ECLI koordinators ES). Eiropas identifikatoru piešķir visiem pieņemtajiem spriedumiem, nevis tikai tiem, kas ir publicēti internetā.

ECLI priekšrocības ir šādas:

  • vieglāk atsaukties uz judikatūru, turklāt praktizējošiem juristiem un akadēmiķiem jāvelta mazāk laika tās meklēšanai;
  • daudzvalodu ECLI meklētājprogramma, kas ļauj lietotājiem atrast tiesu nolēmumus to judikatūras publicētāju datubāzēs, kuri ir ieviesuši ECLI standartu un nodrošinājuši piekļuvi saviem datiem;
  • valstu tiesneši spēj labāk piemērot ES tiesības, jo viņi var vieglāk atrast attiecīgo judikatūru;
  • daudz labāka savstarpējā sapratne ES valstu juristu starpā.

2018. gada decembrī Padome pieņēma e-tiesiskuma izveides stratēģiju un rīcības plānu, ko paredzēts īstenot 2019.–2023. gada laikposmā. Darbs e-tiesiskuma jomā koncentrēsies uz trīs galvenajiem mērķiem:

  • uzlabot piekļuvi informācijai tiesiskuma jomā;
  • turpināt tiesvedības un ārpustiesas procesu digitalizāciju, lai nodrošinātu ērtāku un ātrāku piekļuvi tiesu nolēmumiem;
  • nodrošināt valstu e-tiesiskuma sistēmu tehnisko ieviešanu un pārvaldību, kas ļaus savienot ES valstu sistēmas un sekmēs to sadarbspēju.

KONTEKSTS

Informāciju par ECLI var atrast Eiropas e-tiesiskuma portālā. Portālā ir sniegts plašāks apraksts par identifikatora formātu un izmantošanu, kā arī par metadatiem un valstu koordinatoriem. Tajā var piekļūt arī ECLI meklēšanas saskarnei. Šī saskarne nav paredzēta kā Eiropas mēroga datubāze, bet gan vienkārši ļauj veikt meklēšanu savstarpēji savienotās valstu datubāzēs un tīmekļa vietnēs, izmantojot ECLI un noteiktus metadatus.

GALVENIE TERMINI

Judikatūra: visi tiesas nolēmumi saistībā ar konkrēto tiesvedības lietu.
Metadati: informācijas tehnoloģiju jomā ar šo jēdzienu apzīmē datus, kuri raksturo citus datus, piemēram, sniedzot informāciju par datu publicēšanas datumu vai autoru. Līdz ar to metadati atvieglo informācijas meklēšanu. Turklāt tie uzlabo arī meklētājprogrammu uzrādīto rezultātu atbilstību.

PAMATDOKUMENTI

Eiropas e-tiesiskuma rīcības plāns 2019.–2023. gadam (OV C 96, 13.3.2019., 9.–32. lpp.)

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija – Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība – V sadaļa – Brīvības, drošības un tiesiskuma telpa – 1. nodaļa – Vispārīgi noteikumi – 67. pants (bijušais EKL 61. pants un LES 29. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 73. lpp.)

Padomes secinājumi, kuros pausts aicinājums ieviest Eiropas judikatūras identifikatoru (European Case Law Identifier – ECLI) un vienotu judikatūras metadatu (metadata) minimālo kopu (OV C 127, 29.4.2011., 1.–7. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

E-tiesiskuma stratēģija (2019–2023) (OV C 96, 13.3.2019., 3.–8. lpp.)

Eiropas e-tiesiskuma daudzgadu rīcības plāns 2014.–2018. gadam (OV C 182, 14.6.2014., 2.–13. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 29.04.2019

Top