EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

No sodāmības reģistriem iegūtas informācijas apmaiņa starp ES dalībvalstīm

 

KOPSAVILKUMS:

Pamatlēmums 2009/315/TI — no sodāmības reģistriem iegūtas informācijas apmaiņa starp ES dalībvalstīm

KĀDS IR ŠĪ PAMATLĒMUMA MĒRĶIS?

  • Ar to izveido decentralizētu informācijas tehnoloģiju sistēmu informācijas apmaiņai par notiesājošiem spriedumiem, kuras pamatā ir sodāmības reģistru datubāzes katrā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī, — Eiropas Sodāmības reģistru informācijas sistēmu (ECRIS).
  • Tajā ir izklāstīti vispārējie principi informācijas apmaiņai par notiesājošiem spriedumiem* starp ES dalībvalstīm.
  • Tajā ir noteikti notiesāšanas dalībvalsts un dalībvalsts, kuras valstspiederīgais ir notiesātā persona, pienākumi, un ir izklāstītas procedūras, kas jāievēro, atbildot uz lūgumu sniegt informāciju par notiesājošiem spriedumiem.
  • Tas ir piemērojams visās dalībvalstīs. Grozījumi, kas ieviesti ar grozījumu Direktīvu (ES) 2019/884, nav saistoši Īrijai un Dānijai. Savukārt ECRIS Lēmums 2009/316/TI ir piemērojams (skatīt kopsavilkumu) abas minētajās dalībvalstīs.
  • Grozījumu, kas tika ieviesti ar grozījumu Direktīvu (ES) 2019/884, mērķis ir nodrošināt efektīvu informācijas apmaiņu ECRIS sistēmā par dalībvalstu izdotiem notiesājošiem spriedumiem attiecībā uz trešo valstu valstspiederīgajiem (kā arī bezvalstniekiem un personām, kuru valstspiederība nav zināma). Direktīva ļauj pieprasīt notiesāšanas dalībvalstīm informāciju par šādām personām, kas identificētas ar pozitīvu atbilsmi ECRIS-TCN sistēmā (skatīt kopsavilkumu).
  • Tā mērķis ir neļaut noziedzniekiem slēpt savu pagātni, pārceļoties uz citu dalībvalsti, kas nav valsts, kurā viņi tika notiesāti. Tas tiek darīts, nodrošinot, ka vajadzības gadījumā ir pieejama informācija par visiem viņus notiesājošiem spriedumiem neatkarīgi no tā, kurā dalībvalstī viņi tika notiesāti.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Mērķi

Pamatlēmuma mērķi:

  • noteikt dalībvalstij, kurā tiek notiesāts citas dalībvalsts valstspiederīgais, pienākumu nosūtīt informāciju par šādu notiesājošu spriedumu attiecīgās personas valstspiederības dalībvalstij;
  • noteikt personas valstspiederības dalībvalstij saņemtās informācijas par notiesājošiem spriedumiem glabāšanas pienākumus, kā arī procedūras, kas dalībvalstīm ir jāievēro, atbildot uz lūgumu sniegt informāciju par tās valstspiederīgajiem;
  • izveidot noteikumu kopumu attiecībā uz tādas datorizētas sistēmas izveidi, kas paredzēta apmaiņai ar informāciju par notiesājošiem spriedumiem.

Iestāžu norādīšana

Dalībvalstīm ir pienākums norādīt centrālās iestādes, kuras veic ar informācijas apmaiņu saistītos uzdevumus.

Notiesājošo spriedumu reģistrācija un informācijas glabāšana

Notiesājošajai dalībvalstij ir jāreģistrē informācija par notiesātās personas valstspiederību vai valstspiederībām un gadījumā, ja šī persona ir ES dalībvalsts valstspiederīgais, jāinformē šīs personas valstspiederības dalībvalsts vai dalībvalstis par notiesājošiem spriedumiem, sniedzot informāciju par:

  • notiesāto personu;
  • notiesājošā sprieduma būtību un saturu;
  • noziedzīgo nodarījumu, kas ir notiesājošā sprieduma pamatā.

Notiesātās personas valstspiederības dalībvalstij ir jāglabā tai nosūtītā informācija, lai atbildētu uz lūgumiem sniegt informāciju par tās valstspiederīgo sodāmību. Šajā atbildē:

  • jābūt iekļautai informācijai par notiesājošiem spriedumiem tās teritorijā un visās citās valstīs;
  • tā jāsniedz 10 darbdienās vai arī 20 darbdienās, ja lūgumu par savu sodāmību iesniegusi pati persona.

Visi dati no sodāmības reģistriem ir jāglabā vienīgi datubāzēs, ko pārvalda dalībvalstis. Dalībvalsts centrālā iestāde nevar tieši piekļūt citu dalībvalstu sodāmības reģistru datubāzēm.

Informācijas apmaiņa

  • Informāciju var kopīgot saistībā ar kriminālprocesu vai jebkādiem citiem likumīgiem mērķiem, piemēram, atlases vajadzībām pirms pieņemšanas darbā. Lai gan atbildes uz pieprasījumiem saistībā ar kriminālprocesu jāsniedz obligāti, atbildes uz lūgumiem citiem mērķiem jāsniedz saskaņā ar valsts tiesību aktiem.
  • Dalībvalstīm ir jānodrošina, ka informācijai par notiesājošiem spriedumiem pievieno informāciju par notiesātās personas valstspiederību vai valstspiederībām, ja šāda informācija ir pieejama.
  • Ja dalībvalsts centrālā iestāde saņem lūgumu sniegt informāciju no attiecīgas valsts iestādes, tā savukārt var lūgt informāciju no citas dalībvalsts, jo īpaši no attiecīgās personas valstspiederības dalībvalsts.
  • Ja dalībvalsts centrālā iestāde no citas dalībvalsts valstspiederīgā saņem lūgumu sniegt informāciju par tā sodāmību, tai jālūdz informācija no šīs personas valstspiederības dalībvalsts un tā jānorāda izdotajā apliecībā.
  • Ja dalībvalsts centrālā iestāde no trešās valsts valstspiederīgā saņem lūgumu sniegt informāciju par tā sodāmību, tad lūgums sniegt informāciju un ar to saistītus datus no sodāmības reģistra jāiesniedz tikai to dalībvalstu centrālajām iestādēm, kuru rīcībā ir informācija par attiecīgās personas sodāmību; šī informācija un saistītie dati jāiekļauj uzziņā, kas izdodama attiecīgajai personai.
  • ECRIS ļauj elektroniski apmainīties ar informāciju no sodāmības reģistra; katrai dalībvalstij ir jāveic vajadzīgie tehniskie pielāgojumi, lai varētu izmantot standarta formātu, lai ECRIS sistēmā elektroniski nodotu visu pieprasīto informāciju citām dalībvalstīm.
  • Eiropas Savienības Aģentūra lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (skatīt kopsavilkumu) ir atbildīga par ECRIS ieteicamās īstenošanas programmatūras uzturēšanu un turpmāku izstrādi.

Īstenošana

2020. gadā Eiropas Komisija publicēja ziņojumu par informācijas, kas iegūta no sodāmības reģistriem, apmaiņu starp dalībvalstīm, izmantojot ECRIS.

KOPŠ KURA LAIKA ŠIS PAMATLĒMUMS IR PIEMĒROJAMS?

  • Šo pamatlēmumu piemēro kopš 2009. gada 27. aprīļa. Dalībvalstīm savos tiesību aktos tas bija jāiekļauj līdz 2012. gada 27. aprīlim.
  • Ar grozījumu Direktīvu (ES) 2019/884 ieviestie grozījumi dalībvalstīs (izņemot Īriju un Dāniju) ir piemērojami kopš 2022. gada 28. jūnija.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Notiesājošs spriedums. Jebkurš krimināltiesas pieņemts galīgs lēmums, ar ko fizisku personu notiesā par noziedzīgu nodarījumu, ciktāl šāds lēmums ir iekļauts notiesāšanas dalībvalsts sodāmības reģistrā.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Pamatlēmums 2009/315/TI (2009. gada 26. februāris) par organizatoriskiem pasākumiem un saturu no sodāmības reģistra iegūtas informācijas apmaiņai starp dalībvalstīm (OV L 93, 7.4.2009., 23.–32. lpp.).

Pamatlēmuma 2009/315/TI turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei par informācijas, kas izgūta no sodāmības reģistra, apmaiņu starp dalībvalstīm, izmantojot Eiropas Sodāmības reģistru informācijas sistēmu (ECRIS) (COM(2020) 778 final, 21.12.2020.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/884 (2019. gada 17. aprīlis), ar ko groza Padomes Pamatlēmumu 2009/315/TI attiecībā uz informācijas apmaiņu par trešo valstu valstspiederīgajiem un attiecībā uz Eiropas Sodāmības reģistru informācijas sistēmu (ECRIS) un ar ko aizstāj Padomes Lēmumu 2009/316/TI (OV L 151, 7.6.2019., 143.–150. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/816 (2019. gada 17. aprīlis), ar ko Eiropas Sodāmības reģistru informācijas sistēmas papildināšanai izveido centralizētu sistēmu (ECRIS-TCN) tādu dalībvalstu identificēšanai, kurām ir informācija par notiesājošiem spriedumiem par trešo valstu valstspiederīgajiem un bezvalstniekiem, un ar ko groza Regulu (ES) 2018/1726 (OV L 135, 22.5.2019., 1.–26. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1726 (2018. gada 14. novembris) par Eiropas Savienības Aģentūru lielapjoma IT sistēmu darbības pārvaldībai brīvības, drošības un tiesiskuma telpā (eu-LISA) un ar ko groza Regulu (EK) Nr. 1987/2006 un Padomes Lēmumu 2007/533/TI un atceļ Regulu (ES) Nr. 1077/2011 (OV L 295, 21.11.2018., 99.–137. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 20.10.2022

Top