EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bioloģisko produktu ražošana un marķēšana (līdz 2021. gadam)

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 834/2007 par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar šo regulu izveido tiesisko regulējumu attiecībā uz bioloģiskajiem produktiem. Tajā ir izklāstīti bioloģiskās lauksaimniecības pamatmērķi un vispārējie principi, kā arī aprakstīti noteikumi par ražošanu, marķēšanu, kontroli un tirdzniecību ar valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES).

Ar to saskaņo noteikumus par bioloģisko produktu ražošanu, marķēšanu un kontroli, un tās mērķis ir nodrošināt, lai:

  • starp ražotājiem pastāvētu godīga konkurence;
  • patērētāji vairāk uzticētos šiem produktiem.

Regulu (EK) Nr. 834/2007 atcēla un aizstāja ar Regulu (ES) 2018/848 (skatīt kopsavilkumu) no 2022. gada 1. janvāra. Taču tā paliks spēkā līdz 2026. gada 31. decembrim, lai pabeigtu no trešām valstīm saņemto pieteikumu izskatīšanu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

Ar šo tiesību aktu reglamentē:

  • lauksaimniecības produktus (tai skaitā akvakultūras produktus), kas ir pārstrādāti vai nepārstrādāti un paredzēti lietošanai pārtikā;
  • dzīvnieku barību;
  • veģetatīvās pavairošanas materiālu (piemēram, saknes un potzarus) un sēklas kultūraugiem;
  • raugu, ko izmanto pārtikā vai barībā.

Mērķi un principi

Mērķi galvenokārt ir vērsti uz ilgtspējīgu lauksaimniecību un produkcijas kvalitāti, kam jāatbilst patērētāju vajadzībām.

Vispārīgie principi attiecas, piemēram, uz īpašām ražošanas metodēm, dabas resursu izmantošanu un stingriem ierobežojumiem attiecībā uz sintētisko ķīmisko vielu lietošanu.

Tiesību aktā arī noteikti īpaši principi attiecībā uz lauksaimniecību un bioloģiskās pārtikas un bioloģiskās dzīvnieku barības pārstrādi.

Ražošanas noteikumi

Saskaņā ar bioloģiskās ražošanas vispārējiem noteikumiem ir aizliegti jebkādu veidu ģenētiski modificēti organismi. Noteikumi par pārtikas marķēšanu ļauj uzņēmējiem nodrošināt šī aizlieguma ievērošanu. Ir arī aizliegta apstrāde ar jonizējošo starojumu.

Uzņēmējiem, kuri vēlas nodarboties ar abu veidu lauksaimniecisko ražošanu (bioloģisko un nebioloģisko), ir jānodrošina šajos divos lauksaimnieciskās darbības veidos audzēto dzīvnieku un izmantoto zemes platību nošķiršana.

Bioloģiskajai augkopībai ir jāatbilst konkrētiem noteikumiem saistībā ar:

  • augsnes apstrādi, kam jāsaglabā augsnē esošā dzīvība un tās dabiskā auglība;
  • kaitējuma augiem novēršanu, kuras pamatā jābūt dabiskām metodēm, bet kurā var izmantot noteiktus augu aizsardzības līdzekļus, ko apstiprinājusi Eiropas Komisija (regulas 16. pants);
  • sēklu un augu pavairošanas materiālu, kam jābūt ražotam, izmantojot bioloģiskas metodes;
  • tīrīšanas produktiem, par kuriem jāiesniedz pieteikums Komisijai atļaujas saņemšanai.

Kā bioloģiskus produktus var klasificēt arī noteiktās teritorijās ievāktus savvaļas augus, ja tie atbilst noteiktiem nosacījumiem attiecībā uz to ievākšanu un izcelsmes vietu (piemēram, vieta, kurā tie ievākti, vismaz trīs gadus nav apstrādāta ar neatļautiem produktiem). Arī jūras aļģes var uzskatīt par bioloģisku produktu, ja to ražošanas un iegūšanas teritorija atbilst noteiktiem nosacījumiem.

Bioloģiskajai lopkopībai ir jāatbilst konkrētiem noteikumiem saistībā ar:

  • dzīvnieku izcelsmi – tiem jābūt dzimušiem un audzētiem bioloģiskās saimniecībās;
  • lauksaimniecības dzīvnieku apsaimniekošanu un kopšanas metodēm, kas cita starpā ir saistītas ar noteiktiem dzīvnieku turēšanas apstākļiem;
  • dzīvnieku reprodukcijas metodēm – parasti dabiskām;
  • dzīvnieku barību, kurai jābūt bioloģiskai;
  • slimību profilaksi;
  • tīrīšanu un dezinfekciju, izmantojot tikai Komisijas apstiprinātus produktus.

Līdzīgi konkrēti noteikumi attiecas uz akvakultūras dzīvniekiem.

Komisija bioloģiskajā lauksaimniecībā atļauj izmantot ierobežotu skaitu produktu un vielu. Šie produkti var būt paredzēti augu kopšanai, dzīvnieku barībai un lopkopības dzīvniekiem un augu ražošanai paredzēto ēku tīrīšanai. Komisija var arī noteikt konkrētus ierobežojumus un nosacījumus šo produktu lietošanai.

Saimniecībām, kuras sāk nodarboties ar jaunu bioloģiskās lauksaimniecības veidu, ir jāievēro pārejas periods, kurā jāizmanto bioloģiskās lauksaimniecības metodes. Regulā ir izklāstīti noteikumi attiecībā uz šo pārejas periodu.

Bioloģiskai pārstrādātai barībai ir jāsatur bioloģiskas izejvielas, un to nedrīkst pārstrādāt, izmantojot ķīmiskos šķīdinātājus. Pārstrādātai pārtikai galvenokārt jāsatur lauksaimnieciskas izcelsmes sastāvdaļas. Citas sastāvdaļas ir atļautas, ja no Komisijas pieprasīta attiecīga atļauja. Bioloģiskais raugs ir jāražo no bioloģiskiem substrātiem un citām atļautām sastāvdaļām.

Komisija var noteikt izņēmumus attiecībā uz mērķiem, ražošanas noteikumiem un marķēšanu. Šie izņēmumi ir spēkā ierobežotu laiku, un tie attiecas uz konkrētiem gadījumiem.

Marķēšana

Uz marķējuma, reklāmmateriālos vai tirdzniecības dokumentos var izmantot tādus apzīmējumus kā “eko” un “bio”, lai aprakstītu bioloģiskos produktus, to sastāvdaļas vai izejvielas.

Bioloģiska produkta marķējumam jābūt skaidri redzamam uz iepakojuma, un uz tā jābūt norādītai kontroles organizācijai, kas sertificējusi attiecīgo produktu.

Kopš 2010. gada 1. jūlija uz bioloģiskiem pārtikas produktiem obligāti jāizmanto ES logotips, kā arī norāde par produktā izmantoto izejvielu izcelsmi. Šai norādei jābūt tajā pašā vizuālajā laukā, kur atrodas ES logotips.

Kontroles pasākumi

Atbilstību šajā regulā iekļautajiem noteikumiem nodrošina ar kontroles sistēmu, kuras pamatā ir Regula (EK) Nr. 882/2004 un Komisijas izstrādāti piesardzības un kontroles pasākumi. Šī sistēma nodrošina pārtikas izsekojamību saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 178/2002.

Pārkāpumu riska novērtējumā tiek noteikts kontroles pasākumu veids un biežums. Tos organizē ES dalībvalstu ieceltas iestādes. Noteiktos apstākļos šīs iestādes kontroles pienākumus var deleģēt akreditētām organizācijām, taču tās joprojām ir atbildīgas par veikto kontroles pasākumu uzraudzību un izņēmumu noteikšanu. Dalībvalstīm ir regulāri jānosūta Komisijai attiecīgo iestāžu un kontroles organizāciju saraksts.

Iestādēm pirms bioloģiskā produkta laišanas tirgū ir arī jākontrolē visu attiecīgā produkta tirdzniecībā iesaistīto uzņēmumu darbība.

Pēc šo kontroles pasākumu veikšanas uzņēmums saņem sertifikātu, ka tas atbilst šai regulai. Ja tiek konstatēta neatbilstība, iestādēm jānodrošina, ka uz attiecīgo produktu marķējuma nav norādītas atsauces uz bioloģisku produkciju.

Tirdzniecība ar trešām valstīm

Produktus no trešām valstīm arī var tirgot ES tirgū kā bioloģiskus produktus, ja tie atbilst šai regulai un attiecībā uz tiem ir veikti kontroles pasākumi. Šos kontroles pasākumus var veikt ES atzīta organizācija vai akreditēta kontroles organizācija.

Tirdzniecības un statistikas uzraudzība

Bioloģiska produkta tirdzniecību nekādi nedrīkst kavēt neviena cita dalībvalsts iestāde, kas nav iestāde, kura veikusi produkta pārbaudi.

Pamatojoties uz dalībvalstu sniegtajiem datiem, Komisija veic statistikas uzraudzību. Regulatīvā komiteja bioloģiskās lauksaimniecības jautājumos palīdz Komisijai izstrādāt politiku bioloģiskās lauksaimniecības jomā.

Atcelšana

Ar Regulu (ES) 2018/848 atceļ un aizstāj Regulu (EK) Nr. 834/2007, sākot no 2022. gada 1. janvāra, taču atceltā un aizstātā regula paliks spēkā līdz 2026. gada 31. decembrim, lai pabeigtu no trešām valstīm saņemto pieteikumu izskatīšanu.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2009. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Padomes Regula (EK) Nr. 834/2007 (2007. gada 28. jūnijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un par Regulas (EEK) Nr. 2092/91 atcelšanu (OV L 189, 20.7.2007., 1.–23. lpp.).

Regulas (EK) Nr. 834/2007 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/848 (2018. gada 30. maijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (OV L 150, 14.6.2018., 1.–92. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas Regula (EK) Nr. 889/2008 (2008. gada 5. septembris), ar ko paredz sīki izstrādātus bioloģiskās ražošanas, marķēšanas un kontroles noteikumus, lai īstenotu Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu (OV L 250, 18.9.2008., 1.–84. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 07.11.2022

Top