EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Otrā Marco Polo programma

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 1692/2006, ar ko izveido otro Marco Polo programmu Kopienas finansiālās palīdzības piešķiršanai, lai uzlabotu kravu autopārvadājumu sistēmas ekoloģiskās īpašības

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Marco Polo II programma tika izstrādāta, lai novirzītu kravu autopārvadājumus uz videi nekaitīgākiem transporta līdzekļiem un palielinātu transporta darbību efektivitāti, izvairoties no nevajadzīga satiksmes noslogojuma un tukšiem braucieniem.
  • Programmas mērķis ir uzlabot sadarbību* , labāk izmantojot esošo resursu transporta sistēmu, loģistikas ķēdē iekļaujot tuvsatiksmes kuģošanu un dzelzceļa un upju transportu.
  • Ar šo regulu ko atceļ Regulu (EK) Nr. 1382/2003, ar ko izveidoja pirmo Marco Polo programmu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • Marco Polo II programma bija spēkā no 2007. līdz 2013. gadam kā Marco Polo I (2003.–2006.) un PACT (1997.–2001.) programmu pēctece.
  • Programma tika iecerēta, lai sniegtu operatīvu atbalstu transporta un loģistikas uzņēmumiem, kā arī novērstu tirgus nepilnības, kas rada nelīdzsvarotību un neefektivitāti Eiropas kravu pārvadājumu nozarē, jo īpaši autopārvadājumu dominējošā stāvokļa dēļ.
  • Tās galvenie mērķi bija mazināt pārslogotību un uzlabot kravu autopārvadājumu sistēmas ekoloģiskos raksturlielumus. Tādējādi tā veicināja efektīvu un ilgtspējīgu transporta sistēmu, kas nodrošina Eiropas Savienībai (ES) pievienoto vērtību, neradot negatīvu ietekmi uz ekonomisko, sociālo vai teritoriālo kohēziju.
  • Lielākā daļa projektu veidu tika novērtēti un apmaksāti, pamatojoties uz kvantitatīviem rezultātiem, piemēram, faktiski tika sasniegta kravu autopārvadājumu novirzīšana uz citiem transporta veidiem un novērsta kravu autopārvadājumu kustība Eiropas transporta tīklā.
  • Marco Polo II programma ļāva panākt plašāku ģeogrāfisko pārklājumu, atbalstot darbības, ko veic ne tikai starp ES dalībvalstīm, bet arī starp vismaz vienu ES dalībvalsti un tuvējo trešo valsti.
  • Šādu piecu veidu rīcību finansēšanai tika piešķirts kopējais budžets 435 miljonu euro apmērā:
    • kravu novirzīšanas rīcība;
    • katalizatora rīcība;
    • kopīga mācību rīcība;
    • jūras maģistrāļu rīcība;
    • satiksmes noslogojuma mazināšanas rīcība.
  • Rīcības tika atlasītas, izmantojot ikgadējos uzaicinājumus pieteikumu iesniegšanai.
  • Ir pabeigtas visas Marco Polo II programmas finansētās rīcības, un programmas darbība ir izbeigta.
  • Programmu pārvaldīja divas izpildaģentūras: Konkurētspējas un jauninājumu izpildaģentūra — līdz 2013. gada beigām; un Inovācijas un tīklu izpildaģentūra — no 2014. gada līdz programmas izbeigšanai.
  • Komisija 2013. gadā publicēja paziņojumu par Marco Polo programmu rezultātiem laika posmā no 2003. gada līdz 2010. gadam.

Atbalstāmās rīcības

Tika atbalstītas tālāk norādītās rīcības.

  • Katalizatora rīcība: jebkura rīcība, kas vērsta uz to, lai novērstu nozīmīgus strukturālos šķēršļus ES kravu pārvadājumu tirgū, kas kavē tirgus efektīvu darbību, tuvsatiksmes kuģošanas, dzelzceļa vai iekšzemes ūdensceļu pārvadājumu konkurētspēju un/vai to pārvadājumu tīklu efektivitāti, kuros tiek izmantoti minētie transporta veidi. To mērķis ir uzlabot sinerģiju dzelzceļa, iekšzemes ūdensceļu un tuvsatiksmes kuģošanas, tostarp jūras maģistrāļu, sektorā, pilnvērtīgāk izmantojot esošo infrastruktūru.
  • Kravu novirzīšanas rīcība: jebkura rīcība, kas novirza kravas no autoceļiem uz tuvsatiksmes kuģošanu, dzelzceļu, iekšzemes ūdensceļiem vai vairākveida pārvadājumiem. Tās mērķis ir panākt, lai braucieni pa autoceļiem būtu pēc iespējas īsāki.
  • Kopīga mācību rīcība: jebkura rīcība, kuras mērķis ir uzlabot sadarbību, lai strukturāli optimizētu darba metodes un procedūras kravu pārvadājumu ķēdē, ņemot vērā loģistikas vajadzības.
  • Jūras maģistrāļu rīcība: ideja, ko pirmoreiz ieviesa 2001. gada Baltajā grāmatā par Eiropas pārvadājumu politiku. Jūras maģistrāļu rīcības mērķis ir tieši novirzīt kravu pārvadājumus no autoceļiem uz tuvsatiksmes kuģošanu vai tuvsatiksmes kuģošanu apvienojumā ar citiem pārvadājuma veidiem, kur pārvadājumi pa autoceļiem pārvadājumu tīklā ir cik iespējams īsi. Piemēram, varētu izveidot jūras maģistrāles starp Spāniju un Franciju, lai likvidētu satiksmes noslogojumu Pirenejos.
  • Satiksmes noslogojuma mazināšanas rīcība: jebkura novatoriska rīcība, ar kuru pārvadājumus integrē ražošanas loģistikā, lai izvairītos no apjomīgiem kravu autopārvadājumiem, neietekmējot negatīvi ražošanas jaudu vai ražošanā nodarbināto skaitu.

Iesniegto priekšlikumu atlases kritēriji

  • Rīcības jāiesniedz uzņēmumiem vai konsorcijiem, kas izveidoti ES dalībvalstīs vai iesaistītajās valstīs, tostarp kandidātvalstis dalībai ES un Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas valstis, Eiropas Ekonomikas zonas valstis un tuvējās trešās valstis, ievērojot konkrētus nosacījumus.
  • ES finansiālā palīdzība tika sniegta dotāciju veidā. Lielākajai daļai projektu veidu to noteica, pamatojoties uz tonnkilometru skaitu, kas tika pārnesti no ceļa uz citiem jūras vai sauszemes transporta līdzekļiem, vai uz kravu autopārvadājumu kilometru skaitu, kas tika novērsti. Mērķis bija finansēt kvalitatīvus projektus. ES dotācija nedrīkstēja radīt konkurences kropļojumus.
  • Programmā īpaša uzmanība tika pievērsta jutīgām un lielpilsētu teritorijām. Komisija novērtēja iesniegtās rīcības, ņemot vērā to ieguldījumu ceļu satiksmes noslogotības mazināšanā, kā arī to relatīvās priekšrocības vides jomā un to vispārējo ilgtspējību.
  • ES finansiālā palīdzība dažādām rīcībām nepārsniedza 35 % no kopējiem izdevumiem, kas bija vajadzīgi, lai sasniegtu rīcības mērķus, un kas radušies tās rezultātā. Kopīgu mācību rīcībai maksimālais ierobežojums bija 50 %.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Sadarbība: Sadarbība, ko dēvē arī par multimodalitāti, ir dažādu transporta veidu integrācijas līmeņa kvalitātes rādītājs. Labāka sadarbība nozīmē labāku integrāciju un papildināmību starp transporta veidiem, kas ļauj efektīvāk izmantot transporta sistēmu.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1692/2006 (2006. gada 24. oktobris), ar ko izveido otro Marco Polo programmu Kopienas finansiālās palīdzības piešķiršanai, lai uzlabotu kravu autopārvadājumu sistēmas ekoloģiskās īpašības (Marco Polo II), un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 1382/2003 (OV L 328, 24.11.2006., 1.–13. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 1692/2006 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai — Marco Polo programma — Rezultāti un izredzes (COM(2013) 278 final, 14.5.2013.)

Pēdējo reizi atjaunots: 10.08.2020

Top