EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jūras satiksmes drošība: jūrnieku minimālais sagatavotības līmenis

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2008/106/EK par jūrnieku minimālo sagatavotības līmeni

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Ar to ES tiesību aktos tiek iekļauti to jūrnieku sagatavotības, sertifikācijas un sardzes pildīšanas minimālie standarti, kuri strādā uz ES kuģiem, ko regulē Starptautiskās Jūrniecības organizācijas Konvencija par jūrnieku sagatavotības, sertificēšanas un sardzes pildīšanas standartiem (STCW konvencija). Konvenciju pieņēma 1978. gadā.
  • Ar Direktīvu 2012/35/ES ieviesa vairākus Direktīvas 2008/106/EK grozījumus.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

Šī direktīva attiecas uz jūrniekiem, kas strādā uz jūras kuģiem, kuri kuģo ar ES dalībvalsts karogu, ar šādiem izņēmumiem:

  • kara kuģi vai citi kuģi, kas pieder ES dalībvalstij un kurus izmanto tikai nekomerciāla rakstura valsts dienesta vajadzībām;
  • zvejas kuģi;
  • jahtas izklaides braucieniem, kas nav iesaistītas tirdzniecībā;
  • primitīvas konstrukcijas koka kuģi.

Sagatavošana

Direktīvā ir izklāstīti noteikumi par sagatavošanu un kompetences standartiem, kādi jāievēro jūrniekiem, kuri ir tādu sertifikātu atkārtota apstiprinājuma izdošanas kandidāti, kas ļauj viņiem veikt tādus pienākumus, kādiem attiecīgais sertifikāts par kompetenci vai profesionālām prasmēm tiek izsniegts.

To jūrnieku kategorijas, uz kuriem šie noteikumi attiecas, ir šādas:

  • kapteiņi;
  • kapteiņu vecākie palīgi;
  • klāja virsnieki un kuģa mehāniķi;
  • vecākie mehāniķi un otrie mehāniķi;
  • noteiktas ierindas jūrnieku kategorijas (t. i., tie, kuri strādā mašīntelpā, veido daļu no sardzes daļu vai kuri strādā uz noteiktiem kuģu veidiem); un
  • personas, kas atbild par radiosakariem.

Tādām noteiktām kuģu kategorijām kā tankkuģiem un ro-ro pasažieru kuģiem pastāv īpaši noteikumi un obligātās minimālās prasības par viņu kā jūrnieku sagatavošanu un kvalifikāciju. Direktīvā ir arī izklāstīti noteikumi par izglītošanu un apmācību ārkārtas situāciju pārvaldībā, ugunsgrēka apkarošanā un medicīniskās palīdzības sniegšanā, kā arī apkalpes locekļiem, kas atbild par ēdināšanu.

Kompetences sertifikāti, prasmes sertifikāti un indosamenti

Sertifikāti ir jāizsniedz ES dalībvalstu kompetentajām iestādēm, lai to īpašnieki varētu strādāt tā, kā aprakstīts dokumentā un kā apstiprināts ar valsts noteikumiem. Šie dokumenti tiek izsniegti kandidātiem, kuri atbilst veselības stāvokļa (attiecībā uz redzi un dzird) valsts noteikumiem un kuri apmierinoši apliecina savu identitāti, vecumu, darbu jūrā un prasmes (spējas, pienākumus un līmeni).

ES dalībvalstis var izsniegt atsevišķus sertifikātus radiosakaru operatoriem.

Sertifikātu īpašnieku pienākums ir regulāri apliecināt, ka viņi joprojām atbilst prasmju un profesionālās kompetences standartiem.

Indosamenti var būt ietverti sertifikātos vai izsniegti atsevišķi. Sertifikāti var tikt sastādīti STCW kodeksā (A-I/2. iedaļā) noteiktajā formātā vai var atšķirties no tā (šādā gadījumā tiem ir vismaz jāietver informācija, kas formātā ir obligāta). Ikvienam uz klāja esošajām jūrniekam ir jāspēj uzrādīt sava sertifikāta oriģinālā kopija. ES dalībvalstīm ir arī jāpiemēro nepieciešamie pasākumi, lai novērstu krāpnieciskas un citas nelikumīgas darbības attiecībā uz sertifikāciju, kā arī jāsoda par šādām darbībām.

Grozījumu Direktīvā 2012/35/ES tika ieviestas prasības ES dalībvalstīm:

  • kārtot reģistrus par visiem kapteiņu, virsnieku un, attiecīgā gadījumā, ierindas jūrnieku kompetences sertifikātiem un prasmes sertifikātiem, un indosamentiem, kas izsniegti, kam beidzies derīguma termiņš vai kas atkārtoti apstiprināti, apturēti, anulēti, vai deklarēti kā pazuduši vai iznīcināti, kā arī par izsniegtajām īpašajām atļaujām;
  • darīt zināmu informāciju par kompetences sertifikātu, indosamentu un īpašo atļauju statusu citām ES dalībvalstīm vai citām STCW konvencijas dalībvalstīm un kompānijām, kas prasa pārbaudīt autentiskumu un derīgumu kompetences sertifikātiem – no 2017. gada 1. janvāra pieprasītā informācija ir jānodrošina elektroniskā veidā;
  • sastādīt medicīniskās atbilstības standartus jūrniekiem un medicīniskā sertifikāta izsniegšanas procedūras saskaņā ar direktīvu un STCW kodeksa A-I/9. iedaļu – tiem, kuri novērtēt jūrnieku veselības stāvokli, ir jābūt ārstiem, kas ES dalībvalstīs atzīti kā piemēroti medicīnisko izmeklējumu veikšanai.

Sankcijas vai disciplinārie pasākumi

ES dalībvalstīm ir jāizveido nepieciešamie procesi un procedūras, lai objektīvi pārbaudītu nekompetenci, rīcību vai bezdarbību, kas var radīt tiešus draudus cilvēku dzīvībai vai īpašuma drošībai uz jūras vai jūras videi. Sankcijas vai disciplinārie pasākumi ir attiecināmi šādos gadījumos:

  • uzņēmums vai kapteinis ir iesaistījis darbā personu, kuras īpašumā nav šajā direktīvā aprakstīts sertifikāts;
  • kapteinis ir pilnvarojis jūrnieku darbu, kam ir nepieciešams sertifikāts, bet jūrniekam šāda sertifikāta nav, jūrnieka sertifikāts nav atzīts ES dalībvalstīs vai tam nav derīgas īpašas atļaujas;
  • persona krāpšanas ceļā ir pieņemta darbā veikt darba pienākumus vai strādāt amatā, kam ir nepieciešams sertifikāts.

Sagatavotības uzraudzība un novērtēšana

ES valstis nodrošina, ka:

  • notiek nepārtraukta visu sagatavotības kursu uzraudzība, kompetences sertifikātu izdošanas novērtēšana un kvalitātes standartu, kas detalizēti raksturo mērķus un jomu, sistēmas definēšana;
  • ir definēti sagatavotības un apmācības mērķi, kā arī sagatavotības līmeņu ekvivalence ar STCW konvencijas prasībām;
  • tiek uzraudzīta novērtētāju veiktās eksaminēšanas, novērtēšanas kvalitāte, kā arī pašu kvalitāte un pieredze;
  • intervālā, kas nepārsniedz 5 gadus, tiek veikts zināšanu, izpratnes, prasmju un kompetences ieguves un novērtēšanas darbību novērtējums;

Sardzes personāla atpūtas laiki

Lai novērstu sardzes personāla nogurumu, kas bieži vien izraisa negadījumus jūrā, ir pieņemti noteikumi par minimālajiem atpūtas laikiem.

Visām personām, kuras norīko dežurēt sardzes virsnieka vai ierindas jūrnieka, kurš ir viens no sardzes, statusā, nodrošina atpūtas laiku, kurš ir ne mazāks kā vismaz desmit atpūtas stundas jebkurā 24 stundu laikposmā. To var iedalīt ne vairāk kā divos posmos, no kuriem viens ilgst vismaz sešas stundas. Turklāt grozījumu Direktīvā 2012/35/ES ir pieprasīts, ka šādiem virsniekiem vai ierindas jūrniekiem ir jābūt 77 atpūtas stundām jebkurā 7 dienu periodā.

Īpašās atļaujas

Ārkārtējas vajadzības apstākļos kompetentās iestādes var izsniegt īpašu atļauju, saskaņā ar kuru konkrēts jūrnieks var strādāt uz konkrēta kuģa noteiktu laiku, kas nepārsniedz sešus mēnešus. Tas ir attiecināms un amata pienākumiem, attiecībā uz kādiem jūrniekam nav atbilstoša sertifikāta, ja vien jūrnieka kvalifikācija ir pietiekama, lai garantētu normālus drošības apstākļus.

ES dalībvalstu pienākumi

ES dalībvalstīm ir jāieceļ institūcijas vai iestādes, kas:

  • nodrošinās sagatavotību;
  • organizēs un/vai uzraudzīt nepieciešamos eksāmenus;
  • izdos sertifikātus;
  • piešķirs iespējamās īpašās atļaujas.

Saziņa uz kuģa

Lai uzlabotu jūras satiksmes drošību un novērstu cilvēku dzīvību izdzēšanu un jūras piesārņojumu, ir jāuzlabo saziņa starp to kuģu apkalpes locekļiem, kas kuģo pa ES ūdeņiem.

Uz visu to pasažieru kuģu, kas kuģo ar ES dalībvalsts karogu, klāja un to pasažieru kuģu, kas sāk un/vai beidz ceļojumu ES dalībvalsts ostā, klāja ir jānosaka vienota darba valoda. Uz naftas tankkuģiem, tankkuģiem ķimikāliju pārvadāšanai un tankkuģiem sašķidrinātās gāzes pārvadāšanai direktīva pieprasa, lai kapteinis, virsnieki un ierindas jūrnieki spēj cits ar citu sazināties vienā vai vairākās kopējās darba valodās.

Ostas valsts kontrole

ES dalībvalstis var uzraudzīt jūrniekus, kas strādā uz jebkura kuģa, izmantojot savas ostas, neskatoties uz karoga, ar kādu kuģis kuģo, it īpaši, lai pārbaudītu, vai visi jūrnieki ir sertificēti atbilstoši STCW konvencijai. Tām ir jānodrošina, ka ir piemēroti Direktīvā 2009/16/EK par ostas valsts kontroli norādītie noteikumi un procedūras.

Dažos gadījumos ir nepieciešams novērtēt jūrnieku spēju ievērot sardzes pildīšanas standartus, kā norādīts konvencijā (sertifikātu pārbaude). Tas ir īpaši nepieciešams, kad kuģis, izmantojot ES ostu, kuģo ar tādas valsts karoga, kas nav ratificējusi STCW konvenciju, ir izmantots tādā veidā, kas apdraud personas, preces vai apkārtējo vidi, vai kad kuģa kapteinim, virsniekam vai ierindas jūrniekam ir sertifikāts, ko izsniegusi ārpussavienības valsts, kas nav ratificējusi konvenciju. Citos gadījumos apkalpes locekļiem var pieprasīt nodemonstrēt savas prasmes uz vietas.

Direktīvā ir norādīti pamatojumi, kādos kuģi var aizturēt, piemēram, apkalpes sagatavotības vai darba apstākļu nepilnību dēļ, kad ir noteikts, ka šīs nepilnības rada apdraudējumu precēm, cilvēkiem vai videi.

2015. gadā Eiropas Komisija publicēja sarakstu ar ārpussavienības valstīm, kuru jūrnieku sagatavotības un sertifikācijas sistēmas ir atzītas. Kopš tā laika Etiopija, Fidži, Omāna un Melnkalne ir pievienotas šim sarakstam.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Direktīva 2008/106/EK ir piemērojama kopš 2008. gada 23. decembrī. Ar to pārskatīja un nomainīja Direktīvu 2001/25/EK, ar kuru pašu atcēla Direktīvu 94/58/EK. Direktīvai 94/58/EK bija jākļūst par tiesību aktu ES valstīs līdz 1995. gada 31. decembrim.

Grozījumu Direktīvu 2012/35/ES piemēro no 2013. gada 3. janvāra. ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2014. gada 4. jūlijam.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2008/106/EK (2008. gada 19. novembris) par jūrnieku minimālo sagatavotības līmeni (pārstrādāta versija) (OV L 323, 3.12.2008., 33.–61. lpp.)

Direktīvas 2008/106/EK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2018/501 (2018. gada 22. marts) par Omānas Sultanāta atzīšanu attiecībā uz jūrnieku sagatavošanas un sertificēšanas sistēmām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2008/106/EK (OV L 82, 26.3.2018., 15.–16. lpp.)

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2017/1412 (2017. gada 1. augusts) par Fidži atzīšanu attiecībā uz jūrnieku sagatavošanas un sertificēšanas sistēmām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2008/106/EK (OV L 202, 3.8.2017., 6.–7. lpp.)

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2017/1239 (2017. gada 6. jūlijs) par Etiopijas atzīšanu attiecībā uz jūrnieku sagatavošanas un sertificēšanas sistēmām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2008/106/EK (OV L 177, 8.7.2017., 43.–44. lpp.)

Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2017/727 (2017. gada 23. marts) par Melnkalnes atzīšanu attiecībā uz jūrnieku sagatavošanas un sertificēšanas sistēmām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2008/106/EK (OV L 107, 25.4.2017., 31.–32. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 17.12.2018

Top