EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Romu integrācijas valsts stratēģijas — kopīga Eiropas programma

 

KOPSAVILKUMS:

Paziņojums (COM(2011) 173 galīgā redakcija) par ES programmu attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām līdz 2020. gadam

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

Ar to ES valstis tiek aicinātas pieņemt valsts stratēģijas ar mērķi uzlabot romu ekonomisko un sociālo stāvokli līdz 2020. gadam.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Eiropas Komisija iesniedz kopīgus mērķus attiecībā uz romu kopienas iekļaušanu, kas papildina stratēģijas “Eiropa 2020” mērķus.

Lai samazinātu atšķirības starp romiem un pārējiem iedzīvotājiem, ES valstīm bija līdz 2011. gada beigām jāiesniedz priekšlikumi integrācijas stratēģijām vai politikas pasākumu kopumiem ar mērķi uzlabot romiem piekļuvi:

  • izglītībai, lai nodrošinātu, ka visi romu bērni pabeidz vismaz pamatskolu;
  • nodarbinātībai;
  • veselības aprūpei;
  • mājokļiem;
  • pamata pakalpojumiem (jo īpaši ūdenim, gāzei un elektrībai).

Stratēģiju novērtējums

Komisijai 2012. gadā bija jāveic šo stratēģiju novērtēšana un jāuzrauga to īstenošana ar uzraudzības mehānismu, kurā ietvertas dažādas grupas. Šajā sakarā tai bija jāiesniedz ikgadēji uzraudzības ziņojumi Padomei un Eiropas Parlamentam.

Visbeidzot, paziņojuma mērķis bija veicināt reformas un stiprināt Eiropas platformu romu iekļaušanai.

Valstu stratēģiju īstenošana

Bija jānosaka valsts mērķi romu integrācijai, ņemot vērā vajadzības, ierobežojumus un atšķirīgo stāvokli katrā ES valstī.

Bija jāsagatavo integrācijas stratēģijas, iesaistot attiecīgās ieinteresētās personas, jo īpaši reģionālās un vietējās iestādes, pilsonisko sabiedrību un romu pārstāvjus.

Bija jāizveido valsts kontaktpunkts katrā ES valstī, lai uzraudzītu rīcību.

Finansēšana

Bija skaidri jānosaka valsts stratēģiju finansēšanas avoti. Šis finansējums var būt no valstu budžetiem, struktūrfondiem vai citiem ES finanšu resursiem (piemēram, Progresa mikrofinansēšanas instrumenta vai Sociālās inovācijas Eiropas iniciatīvas) vai no starptautiskām dotācijām.

ES paplašināšanās

Eiropas mērķi attiecībā uz romu integrāciju ir piemērojami valstīm, uz kurām attiecas ES paplašināšanās politika. Komisija apņemas atbalstīt šo valstu centienus, tostarp palielinot pieejamo finansējumu.

Tāpat Komisija uzrauga katras valsts progresu, kas tiek atspoguļots ikgadējos paplašināšanās progresa ziņojumos.

Padomes ieteikums

2013. gadā Padome pieņēma ieteikumu par efektīviem romu integrācijas pasākumiem. Tajā bija ietverta rīcība romu integrācijas stiprināšanai:

Tas risināja arī šādus jautājumus:

  • cīņa pret diskrimināciju;
  • romu bērnu un sieviešu aizsardzība;
  • valstu saistību īstenošana darbībās vietējā līmenī, stiprinot vietējo un reģionālo pašvaldību līdzdalību;
  • politikas ietekmes pārraudzība;
  • līdztiesības iestāžu” darba ņemšana vērā;
  • valstu romu kontaktpunktu darbības stiprināšana;
  • starptautiskas sadarbības attīstīšana.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. ES programma attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām līdz 2020. gadam (COM(2011) 173 galīgā redakcija, 5.4.2011.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei. Savienība, kurā valda līdztiesība: ES romu līdztiesības, iekļaušanas un līdzdalības stratēģiskais satvars (COM(2020) 620 final, 7.10.2020.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei. Ziņojums par romu integrācijas valsts stratēģiju īstenošanu — 2019. gads (COM(2019) 406 final, 5.9.2019.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei. Ziņojums par ES programmas attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām līdz 2020. gadam izvērtēšanu (COM(2018) 785 final, 4.12.2018.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei. ES programmas attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām vidusposma pārskats (COM(2017) 458 final, 30.8.2017.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Novērtējums par to, kā tiek īstenota ES programma attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām un Padomes Ieteikums par efektīviem romu integrācijas pasākumiem dalībvalstīs — 2016. gads (COM(2016) 424 final, 27.6.2016.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Ziņojums par ES programmas attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām īstenošanu (2015. gads) (COM(2015) 299 final, 17.6.2015.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Ziņojums par to, kā īsteno ES programmu attiecībā uz romu integrācijas valsts stratēģijām (COM(2014) 209 final, 2.4.2014.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Romu integrācijas valsts stratēģiju īstenošanā veiktie pasākumi (COM(2013) 454 final, 26.6.2013.)

Padomes Ieteikums (2013. gada 9. decembris) par efektīviem romu integrācijas pasākumiem dalībvalstīs (OV C 378, 24.12.2013., 1.–7. lpp.)

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Romu integrācijas valstu stratēģijas: pirmais solis ES programmas īstenošanā (COM(2012) 226 final, 21.5.2012.)

Pēdējo reizi atjaunots: 03.06.2021

Top