Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Digitālās izglītības rīcības plāns (2021.–2027.)

 

KOPSAVILKUMS:

Komisijas paziņojums – Digitālās izglītības rīcības plāns 2021.–2027. gadam – Izglītības un apmācības pārveide digitālajam laikmetam

KĀDS IR ŠĪ PAZIŅOJUMA MĒRĶIS?

Digitālās izglītības rīcības plāns (2021.–2027.) ir atjaunināta Eiropas Savienības (ES) politikas iniciatīva, kurā ir paredzēts vienots redzējums par kvalitatīvu, iekļaujošu un pieejamu digitālo izglītību Eiropā un kuras mērķis ir atbalstīt ES dalībvalstu izglītības un apmācības sistēmu pieskaņošanu digitālajam laikmetam.

Tajā ir paredzētas divas stratēģiskās prioritātes:

  • augstas veiktspējas digitālās izglītības ekosistēmas attīstības veicināšana;
  • digitālo prasmju un kompetenču uzlabošana digitālās pārveides īstenošanai.

Tajā ir aplūkotas arī 14 darbības, kas paredzētas šo stratēģisko mērķu īstenošanai.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Rīcības plānā, kas tika pieņemts 2020. gada 30. septembrī, tiek aicināts Eiropas līmenī vairāk sadarboties digitālās izglītības jomā, lai risinātu Covid-19 pandēmijas radītās problēmas un iespējas, kā arī sniegtu iespējas izglītības un apmācības kopienām (skolotājiem un studentiem), politikas veidotājiem, akadēmiskajām aprindām un pētniekiem valsts, ES un starptautiskā līmenī.

Eiropas Komisija īstenos turpinājumā minētos pasākumus.

  • 1.

    Sāks strukturētus dialogus ar dalībvalstīm par faktoriem, kas veicina sekmīgu digitālo izglītību un prasmes, tostarp šādiem:

    • savienojamības un aprīkojuma trūkuma novēršana;
    • atbalsts izglītības un apmācības iestādēm ar zinātību;
    • palīgtehnoloģijas;
    • ciešāka dialoga veicināšana par digitālo izglītību ekonomikas un izglītības iestāžu ieinteresēto personu vidū;
    • digitālo pedagoģijas vadlīniju izstrāde;
    • skolotāju prasmju uzlabošana.
  • 2.

    Ierosinās Padomes ieteikumu par jaukta tipa mācīšanās pieejām kvalitatīvai un iekļaujošai pamatizglītībai un vidējai izglītībai, izmantojot Covid-19 pandēmijas laikā gūto pieredzi.

  • 3.

    Izstrādās Eiropas digitālās izglītības satura sistēmu, kas balstīsies uz kultūras un radošo daudzveidību un ietvers pamatprincipus konkrētām izglītības nozarēm, tostarp priekšizpēti par tiešsaistes platformu, kurā dalīties ar sertificētiem resursiem (piemēram, masveida atvērtiem tiešsaistes kursiem).

  • 4.

    Atbalstīs savienojamību un digitālo aprīkojumu izglītībai un apmācībai, atbalstot gigabitu un 5G savienojamību, veicinot izpratni par finansējuma iespējām, tostarp platjoslas pakalpojumiem projektos, kas paredzēti Atveseļošanas un noturības mehānismā, un izveidojot e-mācību lietotnes un platformas skolām, jo īpaši nelabvēlīgā situācijā esošiem studentiem un studentiem un pedagogiem ar invaliditāti.

  • 5.

    Atbalstīs mācību un izglītības iestāžu digitālās pārveides plānus, izmantojot “Erasmus+” sadarbības projektus. Ar “Erasmus” sadaļu “Skolotāju akadēmija” atbalstīs skolotājus digitālo rīku izmantošanā un izveidos tiešsaistes pašnovērtēšanas rīku skolotājiem “SELFIE skolotājiem”.

  • 6.

    Izstrādās ētikas pamatnostādnes par mākslīgo intelektu (MI) un datu izmantošanu pedagogu mācīšanā un mācībās, kā arī veicinās prasmju un zināšanu uzlabošanu universitātes studentu un pētnieku vidū, tostarp iekļaujot 45 % mērķi sieviešu līdzdalībai.

  • 7.

    Izstrādās kopīgas pamatnostādnes skolotājiem un izglītības darbiniekiem par to, kā ar izglītības un apmācības palīdzību veicināt digitālo pratību un cīnīties pret dezinformāciju. Tas tiks darīts, saņemot atbalstu no ieinteresēto personu grupas, kas apvieno attiecīgās struktūras, tostarp pilsoniskās sabiedrības organizācijas, tehnoloģiju uzņēmumus, plašsaziņas līdzekļus, valstu iestādes, izglītības iestādes, vecākus un jauniešus.

  • 8.

    Atjauninās Eiropas digitālo kompetenču satvaru, lai tajā iekļautu ar MI un datiem saistītas prasmes. Atjauninājumā tiks iekļautas prasmes, zināšanas un attieksme saistībā ar MI un tādu datu izmantošana, kas var palīdzēt iedzīvotājiem labāk izprast, kur un kādās situācijās ikdienā viņi var izmantot MI sistēmas.

  • 9.

    Izstrādās Eiropas digitālo prasmju sertifikātu, kas ļaus Eiropas iedzīvotājiem norādīt savu digitālo kompetenču līmeni.

  • 10.

    Ierosinās Padomes ieteikumu par digitālo prasmju nodrošināšanas uzlabošanu izglītībā un apmācībā, tostarp ieguldījumiem profesionālajā attīstībā, apmaiņu ar paraugpraksi, koncentrēšanos uz iekļaujošām kvalitatīvām datorzinībām un jaunu un potenciālu prasmju vajadzību apzināšanu un atjaunināšanu.

  • 11.

    Atbalstīs pārrobežu datu vākšanu par jauniešu digitālajām prasmēm visā ES, lai izprastu trūkumus un stiprinātu bāzi darbībām šo trūkumu novēršanai, kā arī noteikt ES mērķi attiecībā uz studentu digitālajām prasmēm.

  • 12.

    Piedāvās stažēties digitālo iespēju jomā, lai augstākās izglītības studentiem un nesenajiem absolventiem visās disciplīnās dotu iespēju iegūt praktisku darba pieredzi digitālajās jomās, ko pieprasa darba tirgus. 2021. gadā stažēšanās iniciatīva “Digitālā iespēja” tika paplašināta, iekļaujot augstākās izglītības darbiniekus un profesionālās izglītības un apmācības studentus/nesenos absolventus.

  • 13.

    Veicinās sieviešu līdzdalību un karjeras attīstību priekšmetos, kas saistīti ar zinātni, tehnoloģiju, inženierzinātnēm un matemātiku (Science Technology Engineering Mathematics – STEM) un nodrošinās sieviešu plašāku iekļaušanu digitālajā ekonomikā, palīdzot viņām attīstīt savas digitālās un uzņēmējdarbības prasmes.

  • 14.

    Izveidos Eiropas Digitālās izglītības centru, kas:

    • atbalstīs dalībvalstis, izveidojot konsultāciju dienestu tīklu digitālās izglītības jomā, lai apmainītos ar pieredzi, sasaistītu valstu un reģionālās digitālās izglītības iniciatīvas un stratēģijas un iesaistītu ieinteresētās puses;
    • uzraudzīs rīcības plāna īstenošanu un digitālās izglītības attīstību Eiropā, dalīsies ar labas prakses piemēriem, sniedzot ieguldījumu pētniecības eksperimentos un sistemātiskā pierādījumu vākšanā;
    • atbalstīs starpnozaru sadarbību un jaunus modeļus digitālā mācību satura apmaiņai, pievēršoties tādiem jautājumiem kā sadarbspēja, kvalitātes nodrošināšana, ilgtspēja, pieejamība un iekļaušana un kopēji standarti;
    • atbalstīs ātru politikas un prakses izstrādi, kļūstot par darbnīcu–domnīcu digitālās izglītības jomā un iesaistot ieinteresētās personas lietotāju virzītā inovācijā.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Digitālās izglītības rīcības plāns 2021.–2027. gadam. Izglītības un apmācības pārveide digitālajam laikmetam (COM(2020) 624 final, 30.9.2020.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/817 (2021. gada 20. maijs), ar ko izveido Savienības programmu izglītības un mācību, jaunatnes un sporta jomās Erasmus+ un atceļ Regulu (ES) Nr. 1288/2013 (OV L 189, 28.5.2021., 1.–33. lpp.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Digitālais kompass līdz 2030. gadam – Eiropas ceļam digitālajā gadu desmitā (COM(2021) 118 final, 9.3.2021.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/241 (2021. gada 12. februāris), ar ko izveido Atveseļošanas un noturības mehānismu (OV L 57, 18.2.2021., 17.–75. lpp.).

Regulas (ES) Nr. 2021/241 turpmākie labojumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Eiropas Prasmju programma ilgtspējīgai konkurētspējai, sociālajam taisnīgumam un noturībai (COM(2020) 274 final, 1.7.2020.).

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Eiropas digitālās nākotnes veidošana (COM(2020) 67 final, 19.2.2020.).

Pēdējo reizi atjaunots: 06.10.2022

Top