EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0712

Priekšlikums PADOMES LĒMUMS par ES pievienošanos Starptautiskajai kokvilnas padomdevēju komitejai (ICAC)

COM/2016/0712 final - 2016/0349 (NLE)

Briselē, 15.11.2016

COM(2016) 712 final

2016/0349(NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par ES pievienošanos Starptautiskajai kokvilnas padomdevēju komitejai (ICAC)


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1. PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Starptautiskā kokvilnas padomdevēju komiteja (ICAC) ir starptautiskā patēriņa preču struktūra (ICB) attiecībā uz kokvilnu. Komitejas uzdevums ir palīdzēt valdībām veicināt ,,veselīgu” pasaules ekonomiku kokvilnas nozarē. Komiteja šo uzdevumu veic, nodrošinot pārredzamību pasaules kokvilnas tirgū, darbojoties kā koordinācijas struktūra attiecībā uz tehnisko informāciju par kokvilnas ražošanu un forums diskusijām par kokvilnas jautājumiem ar starptautisku nozīmi. ICAC darbojas kā statistisks novērotājs un apvieno kokvilnas ražotājvalstis, patērētājvalstis un tirgotājvalstis un visus kokvilnas nozares sektorus. Kopumā komiteja darbojas kā veicinātājs. Tā nav iesaistīta kokvilnas cenu noteikšanā.

Līdz šim ICAC bija viena no starptautiskā patēriņa preču struktūrām 1 , kurās Eiropas Savienība (ES) nav dalībniece, savukārt deviņas dalībvalstis ir bijušas atsevišķi ICAC locekles (Beļģija, Francija, Grieķija, Itālija, Nīderlande, Polija, Somija, Spānija un Vācija). Dalība ICAC ir Savienības interesēs, ņemot vērā kokvilnas nozīmi Savienības ekonomikā; ES ir kokvilnas ražotāja un no kokvilnas neto importētājas (līdz 2008. gadam) 2009. gadā ir kļuvusi par kokvilnas neto eksportētāju. ES tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanas nozare ir kokvilnas auduma svarīga izmantotāja. Turklāt kokvilna ir svarīga Eiropas attīstības sadarbības joma, jo kopš 2004. gada ES joprojām ir lielākā līdzekļu devēja kokvilnas ražošanas nozarei Āfrikā.

Eiropas Savienības Padome vairākkārt (proti, savos secinājumos 2004. (ref. 8972/04), 2008. (ref. 9986/08) un 2010. gadā (ref. 9648/10)) ir aicinājusi Eiropas Komisiju izskatīt iespējamo ES dalību Starptautiskajā kokvilnas padomdevēju komitejā. 2013. gadā tā pilnvaroja Komisiju Eiropas Savienības vārdā un saskaņā ar sarunu norādēm risināt sarunas par Eiropas Savienības pievienošanās ICAC (Padomes 2013. gada 13. septembra Lēmums 13406/13). Ņemot vērā Savienības pievienošanos ICAC, visas dalībvalstis ir informējušas ICAC par to, ka tās izstāsies no komitejas saskaņā ar ICAC noteikumu un nosacījumu 2 II panta 3. iedaļu.

2.    JURIDISKAIS PAMATS

Tā kā tirdzniecības jautājumi ir ICAC uzdevumu galvenā daļa, juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 207. pantam.

3.APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Ņemot vērā pašreizējo situāciju, Komisija uzskata, ka dalība Starptautiskajā kokvilnas padomdevēju komitejā būtu vēlama, jo tā

ļautu ES paust vienotu viedokli par kokvilnu un veikt vienu iemaksu atbilstošajā starptautiskajā patēriņa preču struktūrā, ņemot vērā ES dalībvalstu viedokļus,

sniegtu Eiropas Savienībai piekļuvi informācijai par kokvilnas jautājumiem, lai tādējādi varētu sekot līdzi notikumu attīstībai kokvilnas tirgū un ietekmēt darba kārtību ar kokvilnu saistītajos jautājumos;

sekmētu saiknes un partnerības starp ES privāto sektoru (kokvilna un tekstilizstrādājumi), kokvilnas ražotājiem un patērētājiem (no ES un no jaunattīstības valstīm) un valsts iestādēm.

ICAC sekretariāts viennozīmīgi atbalsta ES dalību, jo tā pastiprinās ICAC kā starptautiskas patēriņa preču struktūras nozīmi un starptautisko statusu. Tas noteikti apliecinājis, ka ES nav jāuzņemas nekāda atbildība par kādas dalībnieces jebkādu esošu vai turpmāku finanšu parādu.

4.    IETEKME UZ BUDŽETU

Par dalību ICAC ir jāveic ikgadēja iemaksa. To aprēķina par katru gadu atkarībā no ICAC locekļu skaita (fiksētā daļa) un katra locekļa tirgotā neapstrādātas kokvilnas daudzuma (mainīgā daļa). Būtu nepieciešama pirmā iemaksa, kas nepārsniedz EUR 400 000; tas nodrošinātu ES atbilstīgu ietekmi ICAC lietās un ļautu ES plaši iesaistīties ICAC darbībās.

5.    CITI ELEMENTI – īstenošanas plāni

Savienība nodrošinās, ka visas priekšrocības, ko sniedz tās pievienošanās, ir kopīgas Savienības dalībvalstīm. Dalība apakškomitejās un darba grupās būs pieejama dalībvalstu pārstāvjiem Savienības delegācijas sastāvā, ņemot vērā visas kokvilnas ražošanas ķēdes nozīmīgumu, tostarp kokvilnas ražošanu un patēriņu tajos Savienības reģionos, kur tā ir nozīmīga lauksaimniecības un rūpniecības ekonomikai un tirdzniecības uzņēmumiem. Jo īpaši privātā sektora padomdevēja grupā (PSAP) Eiropas Komisijas pārstāvim pievienosies vietnieki un novērotāji atbilstoši dalībvalstu pieprasījumam saskaņā ar ICAC noteikumu un nosacījumu VI panta 3.a iedaļas 1. punktu.

2016/0349 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par ES pievienošanos Starptautiskajai kokvilnas padomdevēju komitejai (ICAC)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 207. panta 3. un 4. punktu saistībā ar 218. panta 6. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta piekrišanu 3 ,

tā kā:

(1)Eiropas Savienība (ES) nav Starptautiskās kokvilnas padomdevēju komitejas dalībniece, lai gan tā jau ir pārstāvēta vairākās starptautiskās patēriņa preču struktūrās.

(2)Padome 2004. gada 27. aprīlī, 2008. gada 27. maijā un 2010. gada 10. maijā savos secinājumos saistībā ar ES rīcības plānu par lauksaimniecības patēriņa preču ķēdēm, atkarību un nabadzību, ES un Āfrikas partnerību kokvilnas nozares attīstības atbalstam un par ES rīcības pastiprināšanu preču jomā aicināja Komisiju izskatīt iespējamo ES dalību Starptautiskajā kokvilnas padomdevēju komitejā.

(3)Padome 2013. gada 16. septembrī pilnvaroja Komisiju Eiropas Savienības vārdā risināt sarunas par Savienības pievienošanos ICAC saskaņā ar tās noteikumu un nosacījumu 4 II panta 1. un 2. iedaļu, apliecinot, ka dalība ICAC ir Savienības interesēs, ņemot vērā kokvilnas nozīmi Savienības ekonomikā; ES ir kokvilnas ražotāja un no kokvilnas neto importētājas (līdz 2008. gadam) 2009. gadā ir kļuvusi par kokvilnas neto eksportētāju. ES tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanas nozare ir kokvilnas auduma svarīga izmantotāja. Turklāt kokvilna ir svarīga Eiropas attīstības sadarbības joma, jo kopš 2004. gada ES joprojām ir lielākā līdzekļu devēja kokvilnas ražošanas nozarei Āfrikā.

(4)Savienība veiks iemaksu saskaņā ar ICAC noteikumu un nosacījumu II panta 2.a iedaļas 2. punkta c) apakšpunktu. ES nevar uzņemties atbildība par jebkuras ICAC dalībnieces jebkādu esošu vai turpmāku finanšu parādu.

(5)Aktam par Grieķijas Republikas pievienošanās Eiropas Savienībai 5 pievienotais 4. protokols par kokvilnu pēc Savienības pievienošanās ICAC būtu jāņem vērā arī turpmāk,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Ar šo Savienības vārdā tiek apstiprināta Eiropas Savienības pievienošanās Starptautiskajai kokvilnas padomdevēju komitejai.

2. pants

Padomes priekšsēdētājs ieceļ personu, kurai ir tiesības Eiropas Savienības vārdā paziņot šo lēmumu Starptautiskajai kokvilnas padomdevēju komitejai.

3. pants

Šis lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē,

   Padomes vārdā —

   priekšsēdētājs

(1) ES ir šādu starptautisku organizāciju dalībniece: the International (I) Coffee Organisation (O), I. Cocoa O., I. Tropical Timber O., I. Sugar O., I. Olive Oil Council (C), I. Grains C., I. Rubber Study Group (SG), I. Lead un Zinc SG, I. Nickel SG, I. Non-Ferrous Metals SG.
(2) Skatīt ICAC oficiālo tīmekļa vietni: https://www.icac.org/about-International-Cotton-Advisory-Committee/rules
(3) OV C , , . lpp.
(4) Starptautiskās kokvilnas padomdevēju komitejas noteikumi un nosacījumi, kas pieņemti 31. plenārsēdē 1972. gada 16. jūnijā un grozīti 74. plenārsēdē 2015. gada 11. decembrī. Skatīt ICAC oficiālo tīmekļa vietni: https://www.icac.org/about-International-Cotton-Advisory-Committee/rules
(5) ES Oficiālais Vēstnesis, L 291, 19.11.1979.
Top