EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2422

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2015/2422 (2015. gada 16. decembris), ar ko groza 3. protokolu par Eiropas Savienības Tiesas statūtiem

OJ L 341, 24.12.2015, p. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/2422/oj

24.12.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 341/14


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES, Euratom) 2015/2422

(2015. gada 16. decembris),

ar ko groza 3. protokolu par Eiropas Savienības Tiesas statūtiem

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 254. panta pirmo daļu un 281. panta otro daļu,

ņemot vērā Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 106.a panta 1. punktu,

ņemot vērā Tiesas lūgumu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas atzinumus (1),

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (2),

tā kā:

(1)

Vispārējā tiesā, kuras jurisdikcija kopš tās izveidošanas ir pakāpeniski paplašinājusies, iesniegto lietu skaits patlaban nepārtraukti pieaug.

(2)

Tiesvedības ilgums, kāds tas ir pašreiz, visticamāk, nav pieņemams izskatāmo lietu dalībniekiem, jo īpaši ņemot vērā gan Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 47. pantā, gan Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6. pantā noteiktās prasības.

(3)

Šādai situācijai Vispārējā tiesā ir iemesli, kuri ir saistīti, inter alia, gan ar Savienības iestāžu, struktūru, biroju un aģentūru tiesību aktu skaita palielināšanos un dažādību, gan ar Vispārējā tiesā iesniegto lietu apjomu un sarežģītību, jo īpaši tādās jomās kā konkurence, valsts atbalsts un intelektuālais īpašums.

(4)

Nav tikusi izmantota Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 257. pantā paredzētā iespēja izveidot specializētās tiesas.

(5)

Līdz ar to, lai risinātu šo situāciju, būtu jāveic piemēroti organizatoriski, strukturāli un procesuāli pasākumi, tostarp tiesnešu skaita palielināšana. Līgumos paredzētās iespējas izmantošana palielināt Vispārējās tiesas tiesnešu skaitu ļautu īsā laikā samazināt gan neizskatīto lietu skaitu, gan Vispārējās tiesas tiesvedību pārmērīgo ilgumu.

(6)

Ņemot vērā Vispārējās tiesas darba slodzes attīstību, būtu jānosaka, ka trijos posmos īstenota procesa beigās tiesnešu skaits sasniedz 56, proti, pēc katras dalībvalsts priekšlikuma tiek iecelti divi tiesneši, ar to saprotot, ka Vispārējā tiesā nekad nevar būt vairāk par diviem tiesnešiem, kas iecelti pēc vienas un tās pašas dalībvalsts priekšlikuma.

(7)

LESD 255. pantā noteiktā komiteja jo īpaši ņem vērā kandidātu neatkarību, neitralitāti, kompetenci un profesionālo un personisko piemērotību.

(8)

Lai strauji samazinātu neizskatīto lietu skaitu, līdz ar šīs regulas stāšanos spēkā amatā būtu jāstājas divpadsmit papildu tiesnešiem.

(9)

2016. gada septembrī kompetence pirmajā instancē izskatīt Eiropas Savienības civildienesta lietas un Eiropas Savienības Civildienesta tiesā (“Civildienesta tiesa”) strādājošo septiņu tiesnešu amata vietas būtu jānodod Vispārējai tiesai, pamatojoties uz Tiesas lūgumu nākt klajā ar leģislatīviem aktiem, par kuru Tiesa jau ir paziņojusi. Minētajā lūgumā būs aplūkota septiņu Civildienesta tiesas tiesnešu amata vietu, tostarp arī darbinieku un resursu, pārcelšanas kārtība.

(10)

Pārējiem deviņiem tiesnešiem amatā būtu jāstājas 2019. gada septembrī. Lai nodrošinātu izmaksu lietderību, tam nebūtu jāietver papildu juridisko sekretāru vai cita atbalsta personāla pieņemšana darbā. Ar iestādes iekšējas reorganizācijas pasākumiem būtu jānodrošina esošo cilvēkresursu efektīva izmantošana, turklāt visu tiesnešu rīcībā vajadzētu būt vienādiem cilvēkresursiem, neskarot Vispārējās tiesas pieņemtos lēmumus par tās iekšējo organizāciju.

(11)

Ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt dzimumu līdzsvaru Vispārējās tiesas sastāvā. Šā mērķa labad Vispārējās tiesas tiesnešu sastāva daļējā nomaiņa būtu jāorganizē tādējādi, ka dalībvalstu valdības viena tiesneša nomaiņai pakāpeniski sāk izvirzīt divus kandidātus, šajā nolūkā tiecoties izraudzīties vienu sievieti un vienu vīrieti, ar noteikumu, ka tiek ievēroti Līgumos paredzētie nosacījumi un procedūras.

(12)

Ir nepieciešams attiecīgi pielāgot Eiropas Savienības Tiesas statūtu noteikumus par tiesnešu un ģenerāladvokātu daļējo nomaiņu, kas notiek reizi trijos gados.

(13)

Eiropas Savienības Tiesa jau ir paziņojusi, ka tā pēc Vispārējās tiesas reformēšanas reizi gadā iesniegs skaitliskus datus par tās tiesvedības funkciju īstenošanu un vajadzības gadījumā ierosinās piemērotus pasākumus. Vispārējās tiesas paplašināšanas otrajā un trešajā posmā tiks izvērtēta Vispārējās tiesas situācija, un izvērtējuma rezultātā vajadzības gadījumā varētu tikt izdarīti atsevišķi pielāgojumi, jo īpaši saistībā ar Eiropas Savienības Tiesas administratīvajiem izdevumiem.

(14)

Tādēļ būtu attiecīgi jāgroza 3. protokols par Eiropas Savienības Tiesas statūtiem,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

3. protokolu par Eiropas Savienības Tiesas statūtiem groza šādi:

1)

protokola 9. pantu aizstāj ar šādu:

“9. pants

Ik pēc trijiem gadiem daļēji nomainot tiesnešus, nomaina pusi no tiesnešu skaita. Ja tiesnešu kopējais skaits ir nepāra skaitlis, tad nomaināmo tiesnešu skaitu nosaka, pusi no tiesnešu kopējā skaita pārmaiņus noapaļojot līdz nākamajam veselajam skaitlim un līdz iepriekšējam veselajam skaitlim.

Šā panta pirmo daļu piemēro arī, ik pēc trijiem gadiem daļēji nomainot ģenerāladvokātus.”;

2)

protokola 48. pantu aizstāj ar šādu:

“48. pants

Vispārējā tiesā ir:

a)

sākot ar 2015. gada 25. decembri, 40 tiesneši;

b)

sākot ar 2016. gada 1. septembri, 47 tiesneši;

c)

sākot ar 2019. gada 1. septembri, pa diviem tiesnešiem no katras dalībvalsts.”.

2. pants

Vispārējās tiesas papildu tiesnešu, kurus ieceļ saskaņā ar 3. protokola par Eiropas Savienības Tiesas statūtiem 48. pantu, pilnvaru termiņš ir šāds:

a)

sešiem tiesnešiem no tiem divpadsmit papildu tiesnešiem, ko ieceļ no 2015. gada 25. decembra, pilnvaru termiņš beidzas 2016. gada 31. augustā. Minētos sešus tiesnešus izvēlas, sešu dalībvalstu valdībām izvirzot divus tiesnešus Vispārējās tiesas sastāva daļējai nomaiņai 2016. gadā. Pārējiem sešiem tiesnešiem pilnvaru termiņš beidzas 2019. gada 31. augustā;

b)

trim tiesnešiem no tiem septiņiem papildu tiesnešiem, ko ieceļ no 2016. gada 1. septembra, pilnvaru termiņš beidzas 2019. gada 31. augustā. Minētos trīs tiesnešus izvēlas, triju dalībvalstu valdībām izvirzot divus tiesnešus Vispārējās tiesas sastāva daļējai nomaiņai 2019. gadā. Pārējiem četriem tiesnešiem pilnvaru termiņš beidzas 2022. gada 31. augustā;

c)

četriem tiesnešiem no tiem deviņiem papildu tiesnešiem, ko ieceļ no 2019. gada 1. septembra, pilnvaru termiņš beidzas 2022. gada 31. augustā. Minētos četrus tiesnešus izvēlas, četru dalībvalstu valdībām izvirzot divus tiesnešus Vispārējās tiesas sastāva daļējai nomaiņai 2022. gadā. Pārējiem pieciem tiesnešiem pilnvaru termiņš beidzas 2025. gada 31. augustā.

3. pants

1.   Līdz 2020. gada 26. decembrim Tiesa, piesaistot ārēju konsultantu, sagatavo ziņojumu Eiropas Parlamentam, Padomei un Komisijai par Vispārējās tiesas darbību.

Minētajā ziņojumā īpašu uzmanību pievērš Vispārējās tiesas efektivitātei, tiesnešu skaita palielināšanas līdz 56 tiesnešiem nepieciešamībai un lietderībai, resursu izmantošanai un efektivitātei un turpmākai specializētu palātu izveidei un/vai citām strukturālām izmaiņām.

Attiecīgā gadījumā Tiesa iesniedz lūgumus nākt klajā ar leģislatīviem aktiem par attiecīgu grozījumu izdarīšanu tās statūtos.

2.   Līdz 2017. gada 26. decembrim Tiesa sagatavo ziņojumu Eiropas Parlamentam, Padomei un Komisijai par iespējamām izmaiņām kompetences sadalē attiecībā uz prejudiciālu nolēmumu sniegšanu saskaņā ar LESD 267. pantu. Ziņojumam vajadzības gadījumā pievieno lūgumus nākt klajā ar leģislatīviem aktiem.

4. pants

Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Strasbūrā, 2015. gada 16. decembrī

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētājs

M. SCHULZ

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

N. SCHMIT


(1)  2011. gada 30. septembra atzinums (OV C 335, 16.11.2011., 20. lpp.) un 2015. gada 12. novembra atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts).

(2)  Eiropas Parlamenta 2014. gada 15. aprīļa nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2015. gada 23. jūnija nostāja pirmajā lasījumā (OV C 239, 21.7.2015., 14. lpp.). Eiropas Parlamenta 2015. gada 28. oktobra nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2015. gada 3. decembra lēmums.


Top