EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015H0976

Komisijas Ieteikums (ES) 2015/976 (2015. gada 19. jūnijs) par tropāna alkaloīdu klātbūtnes monitoringu pārtikā (Dokuments attiecas uz EEZ)

OJ L 157, 23.6.2015, p. 97–98 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2015/976/oj

23.6.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 157/97


KOMISIJAS IETEIKUMS (ES) 2015/976

(2015. gada 19. jūnijs)

par tropāna alkaloīdu klātbūtnes monitoringu pārtikā

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 292. pantu,

tā kā:

(1)

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) Zinātnes ekspertu grupa jautājumos, kas saistīti ar piesārņojumu pārtikas apritē (CONTAM), pieņēma atzinumu par tropāna alkaloīdiem pārtikā un dzīvnieku barībā (1).

(2)

Visvairāk pētītie tropāna alkaloīdi ir (-)-hiosciamīns un (-)-skopolamīns. Atropīns ir racēmisks (-)-hiosciamīna un (+)-hiosciamīna maisījums, kurā antiholīnerģiski aktīvs ir vienīgi (-)-hiosciamīna enantiomērs.

(3)

Tropāna alkaloīdu klātbūtne Datura ģints augos ir vispārzināma. Tā kā Datura stramonium (parastais velnābols) ir plaši izplatīts mērenā klimata un tropu reģionos, Datura stramonium sēklas kā piemaisījumi ir konstatētas linsēklās, sojā, sorgo, prosā, saulespuķu sēklās un griķos, kā arī to izstrādājumos. Sorgo, prosa un griķi nav viegli attīrāmi no Datura stramonium sēklām, veicot šķirošanu un tīrīšanu.

(4)

Ir vajadzīgs iegūt vairāk datu par tropāna alkaloīdu klātbūtni pārtikā. Turklāt nepieciešams izprast lauksaimniecības apstākļus, kādos tropāna alkaloīdi nonāk lauksaimniecības precēs.

(5)

Tādēļ ir lietderīgi ieteikt attiecībā uz tropāna alkaloīdu klātbūtni pārtikā veikt monitoringu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO IETEIKUMU.

1.

Dalībvalstīm, pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmējiem aktīvi līdzdarbojoties, būtu jāmonitorē tropāna alkaloīdu klātbūtne pārtikā, jo īpaši šādos produktos:

graudaugos un no graudaugiem atvasinātos produktos (uzskaitījums prioritārā secībā):

griķos, sorgo, prosā un kukurūzā, kā arī griķu, sorgo, prosas un kukurūzas miltos,

zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētā pārtikā uz graudaugu bāzes,

brokastu pārslās,

graudu malšanas produktos,

labībā, kas paredzēta lietošanai pārtikā,

bezglutēna produktos,

uztura bagātinātājos, tējās un zāļu tējās,

pākšaugu dārzeņos (bez pākstīm), kaltētās pupās un zirņos, eļļas augu sēklās un atvasinātos produktos.

2.

Obligāti analizējamie tropāna alkaloīdi ir atropīns un skopolamīns, savukārt, ja iespējams, atsevišķi analizējami arī hiosciamīna enantiomēri un citi tropāna alkaloīdi.

3.

Lai nodrošinātu partijai reprezentatīvu paraugu iegūšanu, dalībvalstīm būtu jāievēro paraugu ņemšanas procedūras, kas noteiktas ar Komisijas Regulu (EK) Nr. 401/2006 (2).

4.

Ieteicamā analīzes metode monitoringa vajadzībām ir augstas izšķirtspējas šķidruma hromatogrāfija–masspektometrija/(masspektometrija) (HPLC-MS/(MS)) vai – ja HPLC-MS/(MS) nav iespējama – gāzu hromatogrāfija–masspektrometrija (GC-MS).

Atropīna (racēmisks hiosciamīna enantiomēru maisījums) un skopolamīna ieteicamajai kvantitatīvās noteikšanas robežai (LOQ) vajadzētu būt zem 5 μg/kg, un tai nevajadzētu pārsniegt 10 μg/kg attiecībā uz lauksaimniecības precēm, sastāvdaļām, uztura bagātinātājiem un zāļu tējām, kā arī tai vajadzētu būt zem 2 μg/kg attiecībā uz gatavo pārtiku (piem., brokastu pārslām) un zem 1 μg/kg attiecībā uz zīdaiņiem un maziem bērniem paredzētu pārtiku uz graudaugu bāzes.

5.

Gadījumos, kad tiek novēroti ievērojami tropāna alkaloīdu līmeņi, dalībvalstīm, pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmējiem aktīvi līdzdarbojoties, būtu jāveic izmeklēšana, lai apzinātu lauksaimniecības apstākļus, kuru rezultātā tropāna alkaloīdi nonāk pārtikā.

6.

Dalībvalstīm būtu jānodrošina, ka analīžu rezultātus regulāri un vēlākais līdz 2016. gada oktobrim, ievērojot EFSA datu iesniegšanas formātu un prasības EFSA norādījumos par pārtikas un dzīvnieku barības standartparaugu aprakstīšanu (SSD) (3), kā arī ievērojot EFSA specifiskās ziņojuma sniegšanas papildprasības, iesniedz EFSA.

Briselē, 2015. gada 19. jūnijā

Komisijas vārdā –

Komisijas loceklis

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  EFSA Zinātnes ekspertu grupa jautājumos, kas saistīti ar piesārņojumu pārtikas apritē, 2013. Scientific Opinion on Tropane alkaloids in food and feed. EFSA Journal 2013; 11(10):3386, 113 lpp. doi:10.2903/j.efsa.2013.3386.

(2)  Komisijas 2006. gada 23. februāra Regula (EK) Nr. 401/2006, ar ko nosaka paraugu ņemšanas un analīzes metodes mikotoksīnu līmeņu oficiālai kontrolei pārtikas produktos (OV L 70, 9.3.2006., 12. lpp.).

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/datex/datexsubmitdata.htm


Top