EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nolīgums ar Honkongu par sadarbību un savstarpējo palīdzību muitas lietās

 

KOPSAVILKUMS:

Lēmums 1999/400/EK par Nolīguma slēgšanu starp Eiropas Kopienu un Honkongu un Ķīnu par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas lietās

Nolīgums starp Eiropas Kopienu un Honkongu (Ķīna) par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas lietās

KĀDS IR ŠĪ NOLĪGUMA UN LĒMUMA MĒRĶIS?

Nolīguma mērķis ir uzlabot sadarbību starp administratīvajām iestādēm, kuras ir atbildīgas par muitas tiesību aktu* piemērošanu. Papildus vairākiem nolīgumā paredzētajiem sadarbības veidiem tas ietver arī pantus par turpmāku sadarbības attīstīšanu muitas jomā, izstrādājot nolīgumus par īpašiem jautājumiem.

Ar šo lēmumu Eiropas Kopienas (tagad ES) vārdā apstiprina minēto nolīgumu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Muitas dienestu sadarbība

Puses apņemas attīstīt muitas dienestu sadarbību:

  • veicinot efektīvu koordināciju un sakaru kanālus starp muitas iestādēm, lai sekmētu drošu un ātru informācijas apmaiņu;
  • atvieglojot preču apriti;
  • apmainoties ar informāciju un speciālām zināšanām par pasākumiem muitas procedūru uzlabošanai;
  • sniedzot savstarpēju tehnisko palīdzību;
  • organizējot personāla apmaiņu, ja tas sniedz labumu abām pusēm.

Savstarpējā administratīvā palīdzība

Ir iespējama divu veidu administratīvā palīdzība:

  • palīdzība pēc pieprasījuma: pieprasījuma saņēmēja iestāde* informē pieprasījuma iesniedzēju iestādi*, norādot visu informāciju, kas nepieciešama, lai tā varētu nodrošināt muitas tiesību aktu pareizu piemērošanu. Šī informācija var būt saistīta ar konstatētajām vai plānotajām darbībām, kas ir vai varētu būt pretrunā ar muitas tiesību aktiem. Tāpat tā var būt saistīta ar starp pusēm veikto eksporta un importa procedūru regularitāti.

Nolīgums attiecas arī uz īpašu uzraudzību attiecībā uz visiem aizdomīgajiem gadījumiem. Šādu uzraudzību var arī piemērot jebkurai fiziskai vai juridiskai personai, vietai, preču pārvadājumiem vai transportlīdzekļiem, kas ir vai varētu būt izmantoti muitas tiesību pārkāpumos vai saistīti ar tiem.

  • spontāna palīdzība: puses pēc savas ierosmes palīdz viena otrai, ja uzskata, ka tas ir nepieciešams muitas tiesību aktu pareizai piemērošanai, jo īpaši, ja saņem informāciju, kas varētu interesēt otrai pusei.

Formālie aspekti un palīdzības sniegšanas izņēmumi

Pieprasījumi jāiesniedz rakstveidā, izņemot steidzamus gadījumus, kad pieprasījumu var sniegt arī mutiski, bet tos pēc tam rakstveidā apstiprina.

Pieprasījumos ietver šādu informāciju:

  • dati par pieprasījuma iesniedzēju iestādi;
  • pasākums, kuru lūdz veikt;
  • pieprasījuma mērķis un iemesls;
  • attiecīgie tiesību akti;
  • iesaistītās fiziskās vai juridiskās personas;
  • attiecīgo faktu un jau veiktās izmeklēšanas kopsavilkums.

Pieprasījuma saņēmēja puse var atteikt pieprasījuma izpildi, ja šādas darbības apdraudētu kādas puses suverenitāti, valsts politiku, drošību vai citas nozīmīgas intereses. Pienākumu sniegt palīdzību var arī atcelt, ja šāda rīcība būtu pretrunā ar kādu rūpniecisko, komerciālo vai dienesta noslēpumu.

Nolīgums satur konfidencialitātes klauzulas attiecībā uz sniegto informāciju. Augsta līmeņa aizsardzība ir noteikta personas datiem.

Ar šo nolīgumu ir paredzēts izveidot Apvienoto muitas sadarbības komiteju, kuras uzdevums ir raudzīties, lai šo nolīgumu īsteno pareizi, un pārbaudīt visus jautājumus tā piemērošanas sakarā.

SPĒKĀ STĀŠANĀS DATUMS

Tas stājās spēkā 1999. gada 1. jūnijā.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Muitas tiesību akti: jebkādi ES un Honkongas pieņemti tiesību akti vai normatīvi akti vai jebkādi citi saistoši juridiski akti, kas reglamentē preču ievešanu, izvešanu, tranzītu un muitas režīma vai procedūru piemērošanu, ieskaitot aizlieguma, ierobežojumu un kontroles pasākumus, kuri ir muitas iestāžu un citu administratīvo iestāžu kompetencē.
Pieprasījuma saņēmēja iestāde: kompetentais muitas dienests, kurš saņem palīdzības pieprasījumu.
Pieprasījuma iesniedzēja iestāde: kompetentais muitas dienests, kurš iesniedz palīdzības pieprasījumu.

PAMATDOKUMENTI

Padomes Lēmums 1999/400/EK (1999. gada 11. maijs) par Nolīguma slēgšanu starp Eiropas Kopienu un Honkongu un Ķīnu par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas lietās (OV L 151, 18.6.1999., 20. lpp.)

Nolīgums starp Eiropas Kopienu un Honkongu (Ķīna) par sadarbību un savstarpējo administratīvo palīdzību muitas lietās (OV L 151, 18.6.1999., 21.–26. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 08.01.2019

Top