EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R1292

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1292/2013 ( 2013. gada 11. decembris ), ar ko groza Regulu (EK) Nr. 294/2008 par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta izveidi Dokuments attiecas uz EEZ

OJ L 347, 20.12.2013, p. 174–184 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 27/05/2021; Iesaist. atcelta ar 32021R0819

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/1292/oj

20.12.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 347/174


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES) Nr. 1292/2013

(2013. gada 11. decembris),

ar ko groza Regulu (EK) Nr. 294/2008 par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta izveidi

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 173. panta 3. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (2),

tā kā:

(1)

Stratēģijā "Eiropa 2020: stratēģija gudrai, ilgtspējīgai un iekļaujošai izaugsmei" ir paredzēta izšķirīga loma Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūtam ("EIT"), kas veicina vairāku pamatiniciatīvu īstenošanu.

(2)

No 2014. līdz 2020. gadam EIT būtu jāveicina Pētniecības un inovācijas pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" (pamatprogramma "Apvārsnis 2020"), kas izveidota ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1291/2013 (3), mērķu sasniegšana, integrējot augstākās izglītības, pētniecības un inovāciju triādi.

(3)

Lai pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" dalībniekiem nodrošinātu saskaņotu sistēmu, EIT darbībai būtu jāpiemēro Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1290/2013 (4) ("dalības noteikumi").

(4)

Dalības noteikumos ir paredzēti intelektuālā īpašuma tiesību pārvaldības noteikumi.

(5)

Pamatprogrammā "Apvārsnis 2020" ir paredzēti noteikumi par trešo valstu iesaistīšanu.

(6)

EIT būtu jāsekmē uzņēmējdarbība augstākās izglītības, pētniecības un inovācijas darbībās. Tam jo īpaši būtu jāveicina izcila uzņēmējdarbības izglītība un jāatbalsta jaunu un no pētniecības iestādēm atdalījušos uzņēmumu dibināšana.

(7)

EIT būtu tieši jāsadarbojas ar valstu un reģionālajiem pārstāvjiem un citām inovācijas ķēdes ieinteresētajām personām, nodrošinot abpusējus ieguvumus. Lai nodrošinātu sistemātiskāku šāda veida apspriešanu un apmaiņu, būtu jāizveido EIT ieinteresēto personu forums, apvienojot plašāku horizontālajos jautājumos ieinteresēto personu loku. EIT arī būtu jāveic attiecīgo ieinteresēto personu informēšanas un saziņas darbības.

(8)

EIT būtu jāveicina, lai būtu pietiekami līdzsvaroti pārstāvēti dažādi zinību triādes dalībnieki, kas ir iesaistīti zināšanu un inovāciju kopienās ("ZIK"). Turklāt tam būtu jāveicina privātā sektora, jo īpaši mikrouzņēmumu, mazo un vidējo uzņēmumu ("MVU") plaša līdzdalība.

(9)

Būtu jānosaka EIT iemaksu apmērs zināšanu un inovācijas kopienās un būtu jāprecizē ZIK finanšu līdzekļu avoti.

(10)

Būtu jāvienkāršo EIT struktūru sastāvs. Būtu jāracionalizē EIT valdes darbība un papildus jāprecizē valdes un direktora loma un uzdevumi.

(11)

Jaunās ZIK, tostarp to prioritārās jomas un atlases procesa organizēšana un grafiks, būtu jānosaka stratēģiskajā inovācijas programmā paredzētajā kārtībā, izmantojot atklātu, pārredzamu un uz konkurences principiem pamatotu procesu.

(12)

Lai Savienībā uzlabotu prasmju bāzi, ZIK būtu jāpaplašina to izglītojošo pasākumu klāsts, nodrošinot profesionālās apmācības kursus un citus atbilstošus kursus.

(13)

Lai nodrošinātu atbilstību vispārējai Savienības līmeņa pārraudzības un izvērtēšanas sistēmai, Komisijai un EIT ir jāsadarbojas ZIK darbības pārraudzības un izvērtēšanas organizēšanas jomā. Jo īpaši būtu jānosaka skaidri ZIK un EIT pārraudzības principi.

(14)

ZIK būtu jācenšas veidot sinerģiju ar attiecīgajām Savienības, dalībvalstu un reģionālām iniciatīvām.

(15)

Lai nodrošinātu dažādu dalībvalstu organizāciju lielāku līdzdalību ZIK, vismaz trīs dažādās dalībvalstīs būtu jādibina partnerorganizācijas.

(16)

EIT un ZIK būtu jāizstrādā informatīvi pasākumi un jāizplata paraugprakse, tostarp izmantojot reģionālās inovācijas sistēmu.

(17)

Pirms sākt ZIK atlases procesu, EIT būtu jāpieņem ZIK darbību finansēšanas, pārraudzības un izvērtēšanas kritēriji un procedūras.

(18)

EIT trīsgadu darba programmā būtu jāņem vērā Komisijas atzinums par EIT konkrētajiem mērķiem, kas noteikti pamatprogrammā "Apvārsnis 2020", un tā saderību ar Savienības politiku un tiesību aktiem.

(19)

EIT kā pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" daļā būs iekļauti arī ar klimata pārmaiņu jautājumiem saistīti izdevumi, kas noteikti pamatprogrammā "Apvārsnis 2020".

(20)

EIT izvērtējumam būtu savlaicīgi jāpapildina 2017. un 2023. gadā gaidāmais pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" izvērtējums.

(21)

Komisijai būtu jāpalielina sava loma konkrētu EIT darbības aspektu īstenošanas pārraudzībā.

(22)

Ar šo regulu visam pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" laikam nosaka finansējumu, kas Eiropas Parlamentam un Padomei ikgadējās budžeta procedūras laikā ir galvenā atsauce, kā paredzēts Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas Iestāžu nolīguma (2013. gada 11. decembrim) par budžeta disciplīnu, sadarbību budžeta jautājumos un pareizu finanšu pārvaldību (5) 17. punktā. Finansiālais ieguldījums EIT būtu jānodrošina no pamatprogrammas "Apvārsnis 2020".

(23)

Pretēji sākotnēji iecerētajam EIT fonds nesaņems tiešu ieguldījumu no Savienības budžeta, un tādēļ tam nebūtu jāpiemēro Savienības budžeta izpildes apstiprinājuma procedūra.

(24)

Skaidrības labad Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 294/2008 (6) pielikums būtu jāaizstāj ar jaunu pielikumu.

(25)

Tāpēc attiecīgi būtu jāgroza Regula (EK) Nr. 294/2008,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Regulu (EK) Nr. 294/2008 groza šādi:

1)

regulas 2. pantu groza šādi:

a)

panta 1. punktu aizstāj ar šādu:

"1.   "inovācijas": ir process un tā rezultāts, kurā jaunas idejas reaģē uz sabiedrības vai tautsaimniecības vajadzībām un pieprasījumu un rada jaunus izstrādājumus, pakalpojumus vai uzņēmējdarbības un organizāciju modeļus, kas tiek sekmīgi ieviesti esošajā tirgū vai spēj radīt jaunu tirgu un kas sniedz labumu sabiedrībai;"

b)

panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

"2.   "zināšanu un inovāciju kopiena" (ZIK): ir augstākās izglītības iestāžu, pētniecības organizāciju, uzņēmumu un citu ieinteresēto personu autonoma partnerība inovācijas procesā, kas veido stratēģisku tīklu, kurš neatkarīgi no tā konkrētās juridiskās formas pamatojas uz kopīgu vidēja termiņa un ilgtermiņa inovāciju plānošanu, lai izpildītu EIT uzdevumus un veicinātu ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1291/2013 (7) ("Apvārsnis 2020") noteikto mērķu sasniegšanu;

(7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1291/2013 (2013. gada 11. decembrim), ar ko izveido pētniecības un inovācijas pamatprogrammu "Apvārsnis 2020" (2014. - 2020. gads) un atceļ Lēmumu Nr. 1982/2006/EK (OV L 347, 20.12.2013., 104. lpp.).""

c)

panta 3. punktu aizstāj ar šādu:

"3.   "sadarbības centrs": ir ģeogrāfisks apgabals, kurā atrodas un kurā viegli var sadarboties galvenie zinību triādes partneri, tādā veidā nodrošinot koordinācijas centru ZIK darbībām minētajā apgabalā;";

d)

svītro 4. punktu;

e)

panta 5. punktu aizstāj ar šādu:

"5.   "partnerorganizācija": ir organizācija, kas ir kādas ZIK locekle, un tā var jo īpaši būt arī augstākās izglītības iestāde, pētniecības organizācija, publisks vai privāts uzņēmums, finanšu iestāde, reģionāla vai vietēja iestāde, fonds vai bezpeļņas organizācija;";

f)

panta 9. punktu aizstāj ar šādu:

"9.   "stratēģiskā inovāciju programma" (SIP): ir politikas dokuments, kurā izklāstītas prioritārās jomas un EIT ilgtermiņa stratēģija attiecībā uz turpmākajām iniciatīvām, tostarp pārskats par septiņu gadu laikposmam plānotajām darbībām augstākās izglītības, pētniecības un inovāciju jomā.";

g)

pievieno šādu punktu:

"9.a   "reģionālās inovācijas shēma" (RIS): ir iesaistoša shēma, kas ir paredzēta augstākās izglītības iestāžu, pētniecības organizāciju, uzņēmumu un citu ieinteresēto personu partnerībām, lai Savienībā veicinātu inovācijas;";

h)

pievieno šādus punktus:

"10.   "ieinteresēto personu forums": ir platforma, kurā var piedalīties valstu, reģionālo un vietējo iestāžu pārstāvji, ieinteresētas organizācijas un individuālas struktūras no uzņēmējdarbības, augstākās izglītības, pētniecības nozarēm, asociācijas, pilsoniskā sabiedrība un organizāciju kopas, kā arī pārējās ieinteresētās personas, kuras pārstāv zinību triādi;

11.   "ZIK pievienotās vērtības darbības": ir tādas darbības, ko īsteno partnerorganizācijas vai attiecīgā gadījumā ZIK juridiskās personas, kuras veicina augstākās izglītības, pētniecības un inovācijas zinību triādes integrēšanu, tostarp ZIK izveides, administratīvās un koordinēšanas darbības, un kuras veicina EIT vispārējo mērķu sasniegšanu.";

2)

regulas 3. pantu aizstāj ar šādu:

"3. pants

Pamatuzdevums un mērķi

EIT pamatuzdevums ir veicināt ilgtspējīgu Eiropas ekonomikas izaugsmi un konkurētspēju, vairojot dalībvalstu un Savienības inovācijas spējas, lai rastu risinājumu svarīgākajiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras Eiropas sabiedrība. EIT to sasniedz, veicinot sinerģijas un savstarpējo sadarbību un integrējot augstākajiem standartiem atbilstošu augstāko izglītību, pētniecību un inovācijas, kā arī sekmējot uzņēmējdarbību.

EIT vispārējie mērķi, konkrētie mērķi un rezultātu rādītāji laikposmam no 2014. līdz 2020. gadam ir noteikti pamatprogrammā "Apvārsnis 2020".";

3)

regulas 4. panta 1. punktu groza šādi:

a)

punkta a) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"a)

valde, kurā ir augsta līmeņa locekļi ar pieredzi augstākajā izglītībā, pētniecībā, inovācijās un uzņēmējdarbībā. Valde atbild par EIT darba vadīšanu, ZIK atlasi, noteikšanu un izvērtēšanu, kā arī visiem citiem stratēģiskiem lēmumiem. Tai palīdz Izpildu komiteja;";

b)

svītro b) apakšpunktu;

c)

punkta c) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"c)

valdes iecelts direktors, kas valdes priekšā atbild par EIT administratīvo un finansiālo pārvaldību un juridiski pārstāv EIT;";

4)

regulas 5. panta 1. punktu groza šādi:

a)

punkta a) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"a)

saskaņā ar SIP nosaka savas galvenās prioritātes un darbības;";

b)

punkta c) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"c)

atlasa un nosaka ZIK prioritārajās jomās saskaņā ar 7. pantu un vienojoties nosaka to tiesības un pienākumus, sniedz tām piemērotu atbalstu, piemēro attiecīgus kvalitātes kontroles pasākumus, nepārtraukti pārrauga un regulāri izvērtē to darbību, nodrošina piemērotu koordinācijas līmeni un sekmē ZIK saziņu un tematisko sadarbību;";

c)

punkta f) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"f)

veicina paraugprakses izplatīšanu par to, kā integrēt zinību triādi, tostarp zināšanu un inovācijas kopienās, lai izveidotu vienotu inovāciju un zināšanu nodošanas kultūru, un mudina iesaistīties iesaistošajās darbībās, tostarp reģionālās inovācijas shēmās;";

d)

punkta h) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"h)

veicina daudzdisciplīnu pieeju inovācijām, tostarp integrējot tehnoloģiskus, sociālus un ar tehnoloģijām nesaistītus risinājumus, organizatoriskas pieejas un jaunus uzņēmējdarbības modeļus;"

e)

pievieno šādus punktus:

"i)

attiecīgā gadījumā nodrošina papildināmību un sinerģiju starp EIT darbībām un citām Savienības programmām;

j)

popularizē ZIK kā izcilus partnerus inovācijas jomā gan Savienībā, gan ārpus tās;

k)

izveido ieinteresēto personu forumu, lai informētu par EIT darbību, gūto pieredzi, paraugpraksi un ieguldījumu Savienības inovāciju, pētniecības un izglītības politikā un mērķos un dotu iespēju ieinteresētajām personām paust savu viedokli. Ieinteresēto personu foruma sanāksmi rīko vismaz reizi gadā. Dalībvalstu pārstāvji tiekas ieinteresēto personu foruma sanāksmē īpašā sastāvā, lai nodrošinātu pienācīgu saziņu un informācijas plūsmu ar EIT un lai saņemtu informāciju par panākumiem, sniegtu norādījumus EIT un ZIK, kā arī dalītos ar tiem pieredzē. Dalībvalstu pārstāvju īpašais sastāvs ieinteresēto personu forumā nodrošina arī EIT un ZIK darbību pienācīgu sinerģiju un papildināmību ar valstu programmām un iniciatīvām, tostarp ZIK darbību iespējamu līdzfinansēšanu no valstu līdzekļiem.";

5)

regulas 6. pantu groza šādi:

a)

panta 1. punktu groza šādi:

i)

punkta b) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"b)

veic vadošu un uz inovācijām vērstu pētniecību galvenajās ekonomisko un sociālo interešu jomās, pamatojoties uz Eiropas un valstu pētījumu rezultātiem, kas var stiprināt Eiropas konkurētspēju starptautiskā mērogā un rast risinājumus svarīgākajiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras Eiropas sabiedrība;";

ii)

punkta c) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"c)

veic izglītības un apmācības darbības maģistrantūras un doktorantūras līmenī, kā arī piedāvā profesionālās apmācības kursus jomās, kas var nodrošināt atbilstību Eiropas sociālekonomiskajām vajadzībām nākotnē un kas palielina Savienības talantu bāzi, sekmē ar inovācijām saistītu prasmju attīstību, vadības un uzņēmējdarbības prasmju pilnveidi un pētnieku un studentu mobilitāti, kā arī veicina EIT zinātnisko grādu un apmācību saņēmušo personu zināšanu apmaiņu, darbaudzināšanu un sakaru veidošanu;";

iii)

punkta d) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"d)

īsteno informatīvus pasākumus un izplata paraugpraksi inovāciju nozarē, vēršot uzmanību uz augstākās izglītības, pētniecības un uzņēmējdarbības sadarbības izveidi, tostarp pakalpojumu un finanšu nozarē;";

iv)

pievieno šādu apakšpunktu:

"e)

attiecīgā gadījumā nodrošina EIT un ZIK darbību pienācīgu sinerģiju un papildināmību ar Eiropas, valstu un reģionālajām programmām.";

b)

panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

"2.   ZIK ir ievērojama vispārēja autonomija noteikt savu iekšējo organizāciju un sastāvu, kā arī konkrētu darba kārtību un darba metodes. ZIK jo īpaši:

a)

izveido tādus pārvaldības mehānismus, kas atspoguļo zinību augstākās izglītības, pētniecības un inovāciju triādi;

b)

cenšas būt atvērtas jaunu locekļu uzņemšanai, ja tie papildina partnerības vērtību;

c)

darbojas atklāti un pārredzami, saskaņā ar saviem iekšējiem noteikumiem;

d)

izstrādā uzņēmējdarbības plānus, nosakot mērķus un izpildes pamatrādītājus;

e)

izstrādā stratēģijas, lai panāktu finansiālu ilgtspēju.";

6)

regulas 7. pantu groza šādi:

a)

panta 1. punktu aizstāj ar šādu:

"1.   EIT uz konkurenci pamatota, atklāta un pārskatāma konkursa kārtībā veic atlasi un nosaka partnerību, kas kļūs par ZIK. EIT pieņem un publicē sīki izstrādātus kritērijus ZIK atlasei, kuru pamatā ir izcilības un inovāciju svarīguma nozīmes principi. Atlases procesā iesaista ārējus un neatkarīgus ekspertus.";

b)

iekļauj šādu punktu:

"1.a   EIT sāk ZIK atlasi un noteikšanu saskaņā ar SIP noteiktajām prioritārajām jomām un grafiku.";

c)

panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

"2.   Saskaņā ar 1. punktā paredzētajiem principiem atlases kritērijos, ko piemēro ZIK noteikšanai, inter alia, ņem vērā:

a)

partnerības tā brīža un potenciālās inovācijas spējas, tostarp uzņēmējdarbības spējas, kā arī tās izcilību augstākajā izglītībā, pētniecībā un inovācijās;

b)

partnerības spēju īstenot SIP mērķus un tādējādi sniegt ieguldījumu pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" vispārīgā mērķa un prioritāšu īstenošanā;

c)

daudzdisciplīnu pieeju inovācijām, tostarp integrējot tehnoloģiskus, sociālus un ar tehnoloģijām nesaistītus risinājumus;

d)

partnerības spējas nodrošināt ilgtspējīgu un ilgtermiņa pašfinansējumu, tostarp panākot ievērojamu un pieaugošu ieguldījumu no privātā sektora, rūpniecības un pakalpojumu nozares;

e)

pienācīgi līdzsvarotu dalību tādu organizāciju partnerībā, kuras aktīvi darbojas zinību augstākās izglītības, pētniecības un inovāciju triādē;

f)

uzskatāmu intelektuālā īpašuma pārvaldības plānu, kas piemērots attiecīgajai nozarei, tostarp to, kādā veidā ir ņemti vērā dažādu partnerorganizāciju ieguldījumi;

g)

pasākumus privātā sektora, tostarp finanšu nozares, un jo īpaši MVU, iesaistīšanas un sadarbības atbalstam, kā arī jaundibināto uzņēmumu, no pētniecības iestādēm atdalījušos uzņēmumu un MVU atbalstam, lai komerciāli izmantotu ZIK darbību rezultātus;

h)

gatavību attiecīgā gadījumā noteikt konkrētus pasākumus, lai nodrošinātu mijiedarbību un sadarbību ar sabiedrību un neiesaistītajām nozarēm;

i)

gatavību sadarboties ar citām organizācijām un tīkliem ārpus ZIK, lai apmainītos ar paraugpraksi un izcilību;

j)

gatavību izstrādāt konkrētus priekšlikumus sinerģijai ar Savienību, kā arī citas attiecīgas iniciatīvas.";

d)

panta 3. punktu aizstāj ar šādu:

"3.   Obligāts noteikums, lai izveidotu ZIK, ir vismaz trīs tādu partnerorganizāciju dalība, kas izveidotas vismaz trīs dažādās dalībvalstīs. Visām šādām partnerorganizācijām ir jābūt neatkarīgām citai no citas 8. panta nozīmē, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1290/2013 (8);

(8)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1290/2013 (2013. gada 11. decembrim), ar ko nosaka pētniecības un inovācijas pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" dalības un rezultātu izplatīšanas noteikumus (2014.–2020. gads) un atceļ Regulu (EK) Nr. 1906/2006 (OV L 347, 20.12.2013., 81 lpp.)";"

e)

panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

"4.   Papildus 3. punktā paredzētajam nosacījumam vismaz divas trešdaļas partnerorganizāciju ZIK sastāvā ir tādas, kas veic uzņēmējdarbību dalībvalstīs. Katras ZIK sastāvā ir vismaz viena augstākās izglītības iestāde un viens privāts uzņēmums.";

f)

pievieno šādu punktu:

"5.   Pirms sākt jaunu ZIK atlases procedūru, EIT pieņem un publicē ZIK darbības finansēšanas, pārraudzības un izvērtēšanas kritērijus un procedūras. Par tiem nekavējoties informē dalībvalstu pārstāvju īpašo sastāvu ieinteresēto personu forumā.";

7)

iekļauj šādus pantus:

"7.a pants

ZIK izvērtēšanas un pārraudzības principi

EIT, pamatojoties uz izpildes pamatrādītājiem Regulā (ES) Nr. 1291/2013 un SIP, un sadarbojoties ar Komisiju, pastāvīgi pārrauga un periodiski veic neatkarīgu katras ZIK sasniegumu, rezultātu un panāktās ietekmes izvērtēšanu. Par šādu pārraudzības un izvērtēšanas pasākumu rezultātiem ziņo Eiropas Parlamentam un Padomei un tos publisko.

7.b pants

ZIK darbības ilgums, turpināšanās un izbeigšana

1.   Atkarībā no pastāvīgās pārraudzības un periodisko izvērtēšanu rezultāta un konkrētu jomu specifiskām iezīmēm ZIK parasti darbojas septiņus līdz piecpadsmit gadus.

2.   EIT ar ZIK var noslēgt partnerības pamatlīgumu ar sākotnējo darbības laiku uz septiņiem gadiem.

3.   Valde izņēmuma kārtā var lemt pagarināt ar ZIK noslēgto partnerības pamatlīgumu uz laiku, kas pārsniedz sākotnēji noteikto, tomēr nepārsniedzot 19. pantā minēto finansējumu, ja tas vislabāk atbilst EIT mērķu sasniegšanai.

4.   Ja ZIK izvērtēšana uzrāda neatbilstīgus rezultātus, valde veic attiecīgus pasākumus, tostarp finansiālā atbalsta samazināšanu, grozīšanu vai anulēšanu vai nolīguma izbeigšanu.";

8)

regulas 8. panta 2. punktā iekļauj šādu apakšpunktu:

"aa)

izplatīt paraugpraksi horizontālos jautājumos;";

9)

svītro 10. pantu;

10)

regulas 13. panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

"2.   Pirms aicinājumu izteikšanas iesniegt priekšlikumus ZIK atlasei EIT publisko savu reglamentu, īpašos finanšu noteikumus, kas minēti 21. panta 1. punktā, un sīki izklāstītus kritērijus ZIK atlasei, kas minēti 7. pantā.";

11)

regulas 14. pantu groza šādi:

a)

panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

"2.   ZIK finansē īpaši no šādiem avotiem:

a)

partnerorganizāciju iemaksām, kas veido būtisku finansējuma avotu;

b)

dalībvalstu, trešo valstu vai to publisko iestāžu brīvprātīgām iemaksām;

c)

starptautisku struktūru vai iestāžu iemaksām;

d)

pašu ZIK aktīvu un darbības ieņēmumiem un autoratlīdzību ieņēmumiem saistībā ar intelektuālā īpašuma tiesībām;

e)

kapitāla noguldījumiem, tostarp EIT fonda apsaimniekotiem ieguldījumiem;

f)

privātpersonu, iestāžu, fondu vai citu valsts struktūru novēlējumiem, dāvinājumiem un iemaksām;

g)

EIT iemaksām;

h)

finanšu instrumentiem, tostarp tādiem, ko finansē no Savienības vispārējā budžeta.

Iemaksas var ietvert iemaksas natūrā.";

b)

panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

"4.   EIT iemaksas ZIK var segt līdz 100 % no ZIK pievienotās vērtības darbību kopējām atbilstīgajām izmaksām.";

c)

pievieno šādus punktus:

"6.   EIT iemaksas vidēji nepārsniedz 25 % no ZIK kopējā finansējuma.

7.   EIT izveido konkurētspējīgu pārskata mehānismu, lai pienācīgu daļu sava finansējuma daļu piešķirtu ZIK. Tas paredz ZIK uzņēmējdarbības plānu un darbības izvērtēšanu, ko nodrošina, veicot pastāvīgu pārraudzību.";

12)

regulas 15. pantu aizstāj ar šādu:

"15. pants

Programmas plānošana un ziņošana

1.   EIT pieņem kārtējo trīsgadu darba programmu, kuras pamatā ir SIP, kad tā ir pieņemta, un kurā ir pārskats par galvenajām prioritātēm un plānotajām EIT un ZIK iniciatīvām, tostarp finansiālo vajadzību un avotu aplēsi. Tajā iekļauj arī atbilstīgus rādītājus ZIK un EIT darbību pārraudzībai, izmantojot uz rezultātiem orientētu pieeju. Līdz gada, kas beidzas divus gadus pirms attiecīgās trīsgadu darba programmas stāšanās spēkā (N-2 gads), 31. decembrim EIT iesniedz Komisijai provizorisku kārtējo trīsgadu darba programmu.

Komisija trīs mēnešu laikā no darba programmas iesniegšanas sniedz atzinumu par EIT konkrētajiem mērķiem, kas izvirzīti pamatprogrammā "Apvārsnis 2020", un tās saderību ar Savienības politiku un tiesību aktiem. EIT pienācīgi ņem vērā Komisijas atzinumu un, ja rodas domstarpības, savu nostāju pamato. EIT informatīvos nolūkos iesniedz galīgo darba programmu Eiropas Parlamentam, Padomei, Komisijai, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai. Direktors pēc pieprasījuma iepazīstina atbildīgo Eiropas Parlamenta komiteju ar galīgo darba programmu.

2.   EIT pieņem gada ziņojumu katru gadu līdz 30. jūnijam. Šajā ziņojumā tiek izklāstītas iepriekšējā kalendārajā gadā īstenotās EIT un ZIK darbības un izvērtēti panāktie rezultāti izvirzīto mērķu un rādītāju īstenošanā un noteiktā laika grafika ievērošanā, ar veiktajām darbībām saistītie riski, resursu izmantojums un EIT vispārējā darbība. EIT nosūta gada ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei un vismaz reizi gadā informē tos par EIT darbību un ieguldījumu pamatprogrammā "Apvārsnis 2020" un Savienības inovācijas, pētniecības, izglītības politikā un mērķos.";

13)

regulas 16. pantu groza šādi:

a)

2. punktā vārdu "pieci" aizstāj ar vārdu "trīs";

b)

iekļauj šādu punktu:

"2.a   Komisija var veikt papildu izvērtējumus par stratēģiski nozīmīgām tēmām vai jautājumiem, izmantojot neatkarīgu ekspertu palīdzību, pārbaudīt EIT panākto progresu izvirzīto mērķu sasniegšanā, apzināt faktorus, kuri veicina darbības īstenošanu, un apzināt paraugpraksi. To veicot, Komisija pilnībā ņem vērā administratīvo ietekmi uz EIT un ZIK.";

14)

regulas 17. pantu groza šādi:

a)

panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

"2.   SIP nosaka EIT prioritārās jomas un ilgtermiņa stratēģiju un ietver izvērtējumu par EIT sociālekonomisko ietekmi un spēju radīt vislielāko pievienoto vērtību inovāciju jomā. SIP ņem vērā EIT pārraudzības un izvērtēšanas rezultātus, kā minēts 16. pantā.";

b)

iekļauj šādu punktu:

"2.a   SIP iekļauj EIT darbību un citu Savienības iniciatīvu, instrumentu un programmu iespējamās un atbilstošās sinerģijas un papildināmības analīzi.";

c)

panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

"4.   Eiropas Parlaments un Padome pēc Komisijas priekšlikuma pieņem SIP saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 173. panta 3. punktu.";

15)

regulas 19. pantu aizstāj ar šādu:

"19. pants

Budžeta saistības

1.   Šīs regulas īstenošanai laikposmā no 2014. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim paredzētais finansējums no pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" ir noteikts EUR 2 711,4 miljonu pašreizējās cenās apmērā.

2.   Minētais finansējums ir galvenā atsauce Eiropas Parlamentam un Padomei ikgadējās budžeta procedūras laikā, kā paredzēts Eiropas Parlamenta, Padomes un Komisijas 2013. gada 2. decembrim Iestāžu nolīguma par budžeta disciplīnu, par sadarbību budžeta jautājumos un pareizu finanšu pārvaldību 17. punktā (9).

3.   Gada apropriācijas piešķir Eiropas Parlaments un Padome atbilstīgi finanšu shēmai. EIT finansiālās iemaksas ZIK tiek piešķirtas atbilstīgi šim finansējumam.

(9)  OV C 373, 20.12.2013., 1. lpp.""

16)

regulas 20. pantu groza šādi:

a)

panta 5. punktu aizstāj ar šādu:

"5.   Valde apstiprina tāmes projektu, kam pievieno štata plāna projektu un provizorisku kārtējo trīsgadu darba programmu, un līdz N-2. gada 31. decembrim tos iesniedz Komisijai.";

b)

panta 6. punktu aizstāj ar šādu:

"6.   Balstoties uz minēto tāmi, Komisija iekļauj Savienības vispārējā budžeta projektā aplēses, ko tā uzskata par nepieciešamo summu, kas subsidējama no vispārējā budžeta.";

17)

regulas 21. pantu groza šādi:

a)

iekļauj šādu punktu:

"1.a   Finansiālās iemaksas EIT veic saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1290/2013 un Regulu (ES) Nr. 1291/2013.";

b)

panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

"4.   Pēc Padomes ieteikuma Eiropas Parlaments līdz N + 2 gada 15. maijam sniedz direktoram EIT N gada budžeta izpildes apstiprinājumu.";

18)

svītro 22. panta 4. punktu.

19)

iekļauj šādu pantu:

"22.a pants

EIT likvidācija

Likvidējot EIT, Komisija uzrauga tā likvidāciju atbilstīgi spēkā esošajiem tiesību aktiem. Līgumos ar ZIK un EIT fonda dibināšanas aktā izklāsta attiecīgus rīcības noteikumus šādā situācijā.".

2. pants

Regulas (EK) Nr. 294/2008 pielikumu aizstāj ar šīs regulas pielikumu.

3. pants

Šī regula stājas spēkā 2014. gada 1. janvārī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Strasbūrā, 2013. gada 11. decembrī

Eiropas Parlamenta vārdā

priekšsēdētājs

M. SCHULZ

Padomes vārdā

priekšsēdētājs

V. LEŠKEVIČIUS


(1)  OV L 181, 21.6.2012., 122. lpp.

(2)  Eiropas Parlamenta 2013. gada 21. novembra nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1291/2013 (2013. gada 11. decembrim), ar ko izveido Pētniecības un inovācijas pamatprogrammu "Apvārsnis 2020" (2014.–2020. gads) (Sk. šo 104. lpp. OV).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1290/2013 (2013. gada 11. decembrim), ar ko nosaka dalības un pētījumu rezultātu izplatīšanas noteikumus pētniecības un inovācijas pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” (2014.–2020. gads) dalības un rezultātu izplatīšanas noteikumus un atceļ Regulu (EK) Nr. 1906/2006 (Sk. šo 81. lpp. OV).

(5)  OV C 373, 20.12.2013., 1. lpp.

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 294/2008 (2008. gada 11. marts) par Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta izveidi (OV L 97, 9.4.2008., 1. lpp).


PIELIKUMS

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta statūti

1.   SADAĻA

VALDES SASTĀVS

1.

Valdi veido gan ieceltie locekļi, gan reprezentatīvie locekļi.

2.

Valdē ir divpadsmit ieceltie locekļi, kurus ieceļ Komisija un starp kuriem līdzsvaroti ir pārstāvēti locekļi ar pieredzi uzņēmējdarbībā, augstākajā izglītībā un pētniecībā. Viņi ieņem šo amatu četrus gadus bez tiesībām uz atkārtotu iecelšanu.

Vajadzības gadījumā valde iesniedz Komisijai priekšlikumu jauna(-u) locekļa(-u) iecelšanai. Kandidātu(-s) izvēlas, pamatojoties uz pārskatāmas un atklātas procedūras rezultātiem, tostarp apspriešanos ar ieinteresētajām personām.

Komisija nodrošina, lai būtu līdzsvaroti pārstāvēti locekļi ar pieredzi augstākās izglītības, pētniecības, inovāciju un uzņēmējdarbības jomā, kā arī lai būtu dzimumu un ģeogrāfiskais līdzsvars un lai būtu atspoguļota augstākās izglītības, pētniecības un inovāciju atšķirīgā vide visā Savienībā.

Komisija ieceļ valdes locekli(-ļus) un informē Eiropas Parlamentu un Padomi par minēto valdes locekļu atlases procesu un galīgo iecelšanu.

Ja ieceltais loceklis nevar pabeigt darbu savā amatā līdz pilnvaru laika beigām, viņa aizstājēju ieceļ atbilstīgi tādai pašai procedūrai, kādu piemēroja loceklim, kurš nevar pabeigt darbu savā amatā līdz pilnvaru laika beigām. Aizstājēju, kurš bijis valdes sastāvā mazāk nekā divus gadus, Komisija pēc valdes pieprasījuma var atkārtoti iecelt amatā uz papildu četru gadu laikposmu.

Pārejas laikā tie valdes locekļi, kuri sākotnēji iecelti uz sešu gadu laikposmu, strādā līdz savu pilnvaru laika beigām. Līdz pilnvaru laika beigām valdē ir 18 ieceltie locekļi. Sešu mēnešu laikā pēc šīs regulas stāšanās spēkā valde ar Komisijas apstiprinājumu no divpadsmit 2012. gadā ieceltajiem locekļiem izvēlas vienu trešdaļu, kas strādās divus gadus, vienu trešdaļu, kas strādās četrus gadus, un vienu trešdaļu, kas strādās sešus gadus.

Pienācīgi pamatotos izņēmuma gadījumos, lai saglabātu valdes profesionālo ētiku, Komisija pēc savas iniciatīvas var izbeigt valdes locekļa pilnvaru termiņu.

3.

Valdē ir trīs reprezentatīvie locekļi, kurus no savām partnerorganizācijām ievēl ZIK. Viņi ieņem šo amatu divus gadus, un viņus var vienreiz ievēlēt no jauna. Ja viņi pārtrauc darbu ZIK, viņu pilnvaru laiks beidzas.

Valde apstiprina reprezentatīvo locekļu ievēlēšanas un nomaiņas nosacījumus un procedūras, par pamatu ņemot direktora priekšlikumu. Šāds mehānisms nodrošina atbilstīgu pārstāvības daudzveidību un ņem vērā ZIK attīstību.

Pārejas laikā tie reprezentatīvie locekļi, kuri sākotnēji ievēlēti uz trīs gadu laikposmu, strādā līdz savu pilnvaru laika beigām. Līdz pilnvaru laika beigām valdē ir četri reprezentatīvie locekļi.

4.

Valdes locekļi darbojas EIT interesēs, neatkarīgi un pārredzami ievērojot tā mērķus un pamatuzdevumu, identitāti, autonomiju un saskanību.

2.   SADAĻA

VALDES PIENĀKUMI

Valde pieņem vajadzīgos stratēģiskos lēmumus, jo īpaši:

a)

pieņem EIT stratēģiskās inovācijas programmas (SIP) projektu, kārtējo trīsgadu darba programmu, EIT budžetu, gada pārskatus un bilanci, kā arī gada darbības pārskatus pēc direktora priekšlikuma;

b)

pieņem ZIK darbības finansēšanas, pārraudzības un izvērtēšanas kritērijus un procedūras, pamatojoties uz direktora priekšlikumu;

c)

pieņem ZIK atlases procedūru;

d)

izvēlas un nosaka ZIK partnerību vai arī vajadzības gadījumā atsauc šo izvēli;

e)

nodrošina ZIK darbības pastāvīgu izvērtēšanu;

f)

pieņem savu reglamentu, Izpildu komitejas reglamentu, kā arī EIT konkrētos finanšu noteikumus;

g)

vienojoties ar Komisiju, nosaka atbilstīgu valdes un Izpildu komitejas locekļu atalgojumu; šo atalgojumu samēro ar līdzīgu atalgojumu dalībvalstīs;

h)

pieņem Izpildu komitejas un direktora atlases procedūru;

i)

ieceļ un vajadzības gadījumā atlaiž direktoru, un attiecībā uz viņu īsteno disciplinārās pilnvaras;

j)

ieceļ grāmatvedi un Izpildu komitejas locekļus;

k)

pieņem labas rīcības kodeksu attiecībā uz interešu konfliktiem;

l)

vajadzības gadījumā izveido padomdevēju grupas, kurām var būt noteikts darbības laiks;

m)

izveido iekšējās revīzijas struktūru saskaņā ar Komisijas Regulu (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 (1);

n)

ir pilnvarota nodibināt fondu ar konkrētu mērķi sekmēt un atbalstīt EIT darbību;

o)

pieņem lēmumus par EIT valodas politiku, ņemot vērā pastāvošos daudzvalodības principus un EIT darbības praktiskās vajadzības;

p)

pasaules mērogā popularizē EIT, lai palielinātu tā pievilcību un lai tas kļūtu par pasaules mēroga struktūru attiecībā uz izcilību augstākās izglītības, pētniecības un inovāciju jomā.

3.   SADAĻA

VALDES DARBĪBA

1.

Valde no ieceltajiem locekļiem ievēl valdes priekšsēdētāju. Priekšsēdētājs ieņem šo amatu divus gadus, un viņu var vienreiz ievēlēt atkārtoti.

2.

Neskarot 3. punktu, valde pieņem lēmumus ar vienkāršu to valdes locekļu balsu vairākumu, kuriem ir balsstiesības.

Tomēr 2. sadaļas a), b), c), i) un o) apakšpunktā un šīs sadaļas 1. punktā noteikto lēmumu pieņemšanai ir vajadzīgs divu trešdaļu visu tās balsstiesīgo locekļu balsu vairākums.

3.

Reprezentatīvie locekļi nedrīkst balsot par lēmumiem, ko pieņem saskaņā ar 2. sadaļas b), c), d), e), f), g), i), j), k), o) un p) apakšpunktu.

4.

Valde sanāk uz kārtējo valdes sēdi vismaz trīs reizes gadā, bet uz ārkārtas sēdi — tad, kad to pieprasa tās priekšsēdētājs vai vismaz viena trešdaļa visu valdes locekļu.

5.

Valdes darbā palīdz Izpildu komiteja. Izpildu komitejā ir trīs iecelti locekļi un valdes priekšsēdētājs, kurš arī vada Izpildu komiteju. Valde šos trīs locekļus, izņemot priekšsēdētāju, izvēlas no valdes iecelto locekļu vidus. Valde atsevišķus uzdevumus var uzticēt Izpildu komitejai.

4.   SADAĻA

DIREKTORS

1.

Direktors ir persona ar zināšanām un ļoti labu reputāciju EIT darbības jomās. Direktoru uz četriem gadiem ieceļ valde. Amata pilnvaru laiku valde var pagarināt vienu reizi uz četriem gadiem, ja tā uzskata, ka šāda rīcība vislabāk atbilst EIT interesēm.

2.

Direktors atbild par EIT darbību un ikdienas vadību un ir tā juridiskais pārstāvis. Direktors ir pakļauts valdei un pastāvīgi ziņo tai par EIT darbības attīstību.

3.

Direktors:

a)

organizē un vada EIT darbību;

b)

atbalsta valdes un Izpildu komitejas darbu, to sēdēs nodrošina sekretariāta pakalpojumus un nodrošina ar visu informāciju, kas vajadzīga to pienākumu izpildei;

c)

sagatavo SIP projektu, provizorisku kārtējo trīsgadu darba programmu, gada ziņojuma projektu un gada budžeta projektu, lai iesniegtu tos valdei;

d)

sagatavo un vada ZIK atlases procedūru; nodrošina, lai minētā procesa dažādos posmus īstenotu pārskatāmi un objektīvi;

e)

sagatavo, pārrunā un noslēdz līgumiskas attiecības ar ZIK;

f)

organizē ieinteresēto personu forumu, tostarp dalībvalstu pārstāvju īpašo sastāvu;

g)

saskaņā ar šīs regulas 16. pantu nodrošina EIT darbības rādītāju efektīvu pārraudzības un izvērtēšanas procedūru īstenošanu;

h)

atbild par administratīviem un finanšu jautājumiem, tostarp par EIT budžeta izpildi, pienācīgi ņemot vērā iekšējās revīzijas struktūras sniegtos ieteikumus;

i)

atbild par visiem personāla jautājumiem;

j)

ar Izpildu komitejas starpniecību iesniedz gada pārskata un bilances projektu iekšējās revīzijas struktūrai un pēc tam valdei;

k)

nodrošina, lai tiktu ievērotas EIT saistības attiecībā uz līgumiem un nolīgumiem, ko tas ir noslēdzis.

l)

nodrošina efektīvu saziņu ar Savienības iestādēm;

m)

darbojas EIT interesēs, neatkarīgi un pārredzami ievērojot tā mērķus un pamatuzdevumu, identitāti, autonomiju un saskanību.

5.   SADAĻA

EIT DARBINIEKI

1.

EIT darbinieki ir personāls, kuru EIT pieņem darbā tieši ar līgumiem uz noteiktu laiku. Uz direktoru un EIT darbiniekiem attiecas pārējo Eiropas Savienības darbinieku nodarbināšanas kārtība.

2.

Uz ierobežotu laiku darbam EIT drīkst norīkot ekspertus. Valde pieņem noteikumus, kas norīkotajiem ekspertiem dod iespēju strādāt EIT un kas nosaka viņu tiesības un pienākumus.

3.

Attiecībā uz saviem darbiniekiem EIT īsteno pilnvaras, kas uzticētas iestādei, kurai atļauts slēgt līgumus ar personālu.

4.

No darbinieka var pieprasīt pilnīgu vai daļēju atlīdzinājumu par kaitējumu, kas EIT nodarīts šā darbinieka smaga pārkāpuma dēļ viņa pienākumu izpildes gaitā vai saistībā ar to.


(1)  Komisijas Regula (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 (2002. gada 23. decembris) par pamata Finanšu regulu struktūrām, kas minētas 185. pantā Padomes Regulā (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 par Finanšu regulu, ko piemēro Eiropas Kopienu vispārējam budžetam (OV L 357, 31.12.2002., 72. lpp.).


Top