EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0724

Komisijas paziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam par vispārējo pieeju EKP partnervalstu līdzdalībai Kopienas aģentūrās un Kopienas programmās

/* COM/2006/0724 galīgā redakcija */

52006DC0724

Komisijas paziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam par vispārējo pieeju EKP partnervalstu līdzdalībai Kopienas aģentūrās un Kopienas programmās /* COM/2006/0724 galīgā redakcija */


[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē, 4.12.2006

COM(2006) 724 galīgā redakcija

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS PADOMEI UN EIROPAS PARLAMENTAM

par vispārējo pieeju EKP partnervalstu līdzdalībai Kopienas aģentūrās un Kopienas programmās

KOMISIJAS PAZIŅOJUMS PADOMEI UN EIROPAS PARLAMENTAM

par vispārējo pieeju EKP partnervalstu līdzdalībai Kopienas aģentūrās un Kopienas programmās

Ievads:

Eiropas Kaimiņattiecību politikas (EKP) nozīmīga daļa ir iespēja EKP partnervalstīm piedalīties atsevišķos Kopienas politikas virzienos un programmās vai veidot ciešāku sadarbību tās ietvaros. Šāda līdzdalība var izpausties divējādi:

- EKP valstu sadarbība ar konkrētām aģentūrām vai citām struktūrām, kas ir iesaistītas Kopienas politikas virzienu pārvaldībā (piemēram, Eiropas Jūras drošības aģentūra, Eiropas Vides aģentūra, Eiropas Rasisma un ksenofobijas uzraudzības centrs, Galileo uzraudzības iestāde) vai līdzdalība tajās tiešā veidā vai novērotāja statusā;

- EKP partneru iesaistīšana Kopienas politikas virzienu īstenošanā (piemēram, pētniecība un attīstība, patērētāju aizsardzība, informācijas sabiedrība, konkurētspēja un jauninājumi, kā arī citi). Par katru programmu ir jāpieņem lēmums, vai finansējums EKP partnervalstu līdzdalībai ir jāuzņemas minētajām valstīm (kā to dara Eiropas Ekonomikas zonas dalībnieki), vai jāpiešķir no ES budžeta (no attiecīgās iekšējās programmas resursiem, ja tas ir paredzēts attiecīgajā juridiskajā pamatā, vai izmantojot īpašu finansējumu Eiropas Kaimiņattiecību un partnerības instrumenta (EKPI) ietvaros).

Komisija ir sagatavojusi visaptverošu pārskatu par esošajām aģentūrām un programmām, lai novērtētu iespējas gūt panākumus šajās jomās. Pamatojoties uz minēto pārskatu, šajā paziņojumā ir izklāstītas divas atšķirīgas pieejas, viena līdzdalībai Kopienas aģentūrās, otra līdzdalībai Kopienas programmās.

Attiecībā uz pirmo pieeju, ar katru EKP partneri un katru aģentūru ir jāvienojas par atsevišķu līgumu. Attiecībā uz otru pieeju un lai izvairītos no apgrūtinošā procesa, kad sadarbības vai asociācijas padomēm būtu jāpieņem daudzi lēmumi, lai katrā atsevišķā gadījumā noteiktu sīki izklāstītus tehniskus noteikumus un nosacījumus katras valsts līdzdalībai katrā programmā, šajā paziņojumā tiek piedāvāta divpakāpju pieeja, kuras pamatā ir ar pirmspievienošanās valstīm gūtā pieredze. Vispirms Komisija centīsies iegūt pilnvarojumu, kas tai dotu tiesības apspriest katra partnerattiecību un sadarbības nolīguma vai asociācijas nolīguma vispārēju rīcības protokolu, sākot ar tām EKP partnervalstīm, kurām jau ir apstiprināti EKP rīcības plāni. Pēc ratifikācijas šie protokoli būs stabils pamats tam, lai vienkāršotu procesu programmām atbilstošu saprašanās memorandu ar EKP partneriem sagatavošanai, kuros par līdzdalību programmās ir sniegta sīkāka informācija, kas interesē abas puses. Individuāla pieeja joprojām būs iespējama, tomēr tas attieksies uz prioritāriem gadījumiem.

Komisija 2007. gada pavasarī plāno iesniegt ieteikumus īpašām pilnvarām, lai sagatavotu papildu protokolus partnerattiecību un sadarbības nolīgumiem vai asociācijas nolīgumiem.

Pamatinformācija

Eiropas kaimiņattiecību politikas stratēģijas dokuments[1], kas pieņemts 2004. gada 12. maijā, uzsvēra politikas mērķi, kas ļauj 16 EKP partneriem (Alžīrija, Armēnija, Azerbaidžāna, Baltkrievija, Ēģipte, Gruzija, Libāna, Lībija, Izraēla, Jordānija, Moldova, Maroka, Sīrija, Palestīniešu pašpārvalde, Tunisija un Ukraina) piedalīties attiecīgās Kopienas programmās. Stratēģijas dokumentā ir norādīts, ka Komisija ir „apsekojusi ES programmas un aģentūras, kurās kaimiņvalstu līdzdalība varētu būt paplašinātās ES un kaimiņvalstu interesēs”. Tajā paskaidrots, ka „pamatojoties uz visu dalībnieku interesēm un pieejamajiem līdzekļiem, Eiropas kaimiņattiecību politika paredz pakāpeniski padarīt pieejamas noteiktas Kopienas programmas”. Tajā ir arī apstiprināts, ka „vairāki partneri ir izrādījuši interesi kā varbūtēji novērotāji piedalīties noteiktos Kopienas forumos par sadarbību vai regulējuma izstrādi”. Padome apstiprināja šo stratēģiju 2004. gada 14. jūnijā.

EKP rīcības plānos, kas ir spēkā un par kuriem ir vienojušies 16 EKP partneri (Armēnija, Azerbaidžāna, Gruzija, Izraēla, Jordānija, Moldova, Maroka, Palestīniešu pašpārvalde, Tunisija un Ukraina), vai kuri šobrīd tiek pieņemti (Ēģipte, Libāna), ir iekļauts standarta formulējums, EKP jaunas partnerības perspektīvas veidošanai, paredzot arī „iespējas pakāpeniski uzsākt vai pastiprināt sadarbību attiecīgās Kopienas programmās”. Vienā EKP rīcības plānā ir iekļauts arī īpašs formulējums, saskaņā ar kuru Eiropas Kopiena apņemas „veikt visu Kopienas programmu un iestāžu vispārēju pārbaudi, lai padarītu tās pieejamas [EKP partneriem] līdzdalībai”.

Konkrētās programmas un iestādes, kurās varēs piedalīties atsevišķi EKP partneri, izvēlēsies atkarībā no tā, kādas tiks noteiktas Eiropas Kopienas, EKP partneru un attiecīgo iestāžu kopīgās intereses, un kādi būs pārrunu rezultāti par jautājumiem, kas raksturīgi programmām, iestādēm un valstīm.

Šajā paziņojumā ir sniegts informācijas kopsavilkums par iestādēm un programmām, kas ir pieejamas potenciālo EKP partneru līdzdalībai un kuru mērķis ir izveidot vispārēju pieeju iepriekš minētā politikas mērķa sasniegšanai.

Pamatojums

EKP partnervalstu līdzdalība Kopienas aģentūrās un programmās ļauj vēl vairāk nostiprināt Eiropas kaimiņattiecību politiku.

Dažas aģentūras var interesēt EKP partneru pieredze, savukārt citas saskatīs vispārējas Kopienas intereses Eiropas Savienības mērķī ar EKP palīdzību veicināt un atbalstīt tiesiskā regulējuma un administratīvo reformu un iestāžu veidošanu kaimiņvalstīs. Lai piedalītos Kopienas aģentūru darbībā, priekšnosacījumu izpilde, tādu kā tiesību aktu saskaņošana ar Kopienas acquis vai atbilstīgu rīcībspējīgu valsts iestāžu izveidošana, daudzos gadījumos būs katalizators un līdzeklis reformām un modernizācijai būtiskās nozarēs. Bieži tas būs arī efektīvs līdzeklis, lai veicinātu EKP partneru konverģenci ar ES normām, standartiem, paraugpraksi un tiesiskajām prasībām. Tādējādi šajā pieejā automātiski ir ietverts pozitīvas nosacītības elements. Līdzdalība atbilst EKP mērķim īstenot ES iekšējās politikas virzienus arī ārpus tās robežām, lai veicinātu labklājību, stabilitāti un drošību kaimiņvalstīs.

Dažas Kopienas programmas, ja to juridiskais pamats pieļauj, izlases kārtībā ir atvērtas, lai ļautu piedalīties kandidātvalstīm un potenciālām kandidātvalstīm, kā arī EEZ valstīm un Šveicei. Līdzšinējā pieredze ar valstīm, kas nav dalībvalstis, rāda, ka līdzdalībai Kopienas programmās var būt ļoti pozitīvi rezultāti. Attiecībā uz politiku un tiesisko regulējumu šāda līdzdalība ir veicinājusi stratēģiju izstrādi un apstiprināšanu tādās politikas jomās, kas ir būtiskas reformām un pārejai. Tā ir mudinājusi partnervalstis pieņemt jaunus modeļus konsultēšanās procedūrai un privātā sektora iesaistīšanai. Politiķiem no trešajām valstīm tā nodrošināja plašāku pieeju specializētajiem tīkliem un ļāva tiem iepazīties ar ES politikas veidošanas procesa praktisko pusi. Dažos gadījumos tika izveidotas jaunas iestādes, citos gadījumos tika nostiprināti esošo iestāžu administratīvā rīcībspēja un pilnvaras. Tā ir kalpojusi par instrumentu paraugprakses nodošanai. Visbeidzot, šāda līdzdalība nodrošināja Eiropas Savienībai labāku atpazīstamību trešajās valstīs.

Tiesiskie priekšnosacījumi

Regulās par aģentūru izveidi (statūtos) bieži ir paredzēta iespēja trešo valstu līdzdalībai.

Kopienas programmu juridiskais pamats bieži paredz iespēju trešo valstu līdzdalībai (piem., ietverot „atvērtības klauzulu”).

Vēl saskaņā ar starptautiskajām tiesībām jānoslēdz saistoši nolīgumi, kuros noteiktu vispārējos noteikumus un nosacījumus EKP partneru līdzdalībai.

Līdzdalība Eiropas kopienas aģentūrās

Šobrīd Eiropas Kopiena un Eiropas Savienība attiecīgās kompetences jomās un pamatojoties uz pirmā pīlāra juridisko pamatu ir izveidojušas 21 aģentūru, kas nav izpildaģentūras. Vēl trīs aģentūras tiek veidotas. Aģentūras bieži finansē no Kopienas budžeta. Dažas no tām ir pašfinansējošas aģentūras. Trīs citas šādas struktūras ir izveidotas, pamatojoties uz otrā pīlāra noteikumiem, un darbojas Padomes uzraudzībā, to budžetu veido tikai ES dalībvalstu iemaksas. Vēl trīs šādas struktūras ir izveidotas, pamatojoties uz trešā pīlāra noteikumiem. Pavisam ir izveidotas 30 dažādas struktūras un aģentūras (skatīt A pielikumu).

Eiropas regulējoša aģentūra varētu būt neatkarīga juridiska persona, ko izveido likumdevējs, lai Eiropas līmenī palīdzētu regulēt noteiktu nozari un īstenot konkrētu Kopienas politikas virzienu. Ar savu darbību šāda aģentūra palīdz uzlabot kārtību, kādā tiek piemēroti noteikumi visā ES.

Daudzos gadījumos dibināšanas regulās ir ietverts standarta noteikums par to, ka „Aģentūra ir pieejama tādu trešu valstu līdzdalībai, kuras ar Eiropas Kopienu ir noslēgušas nolīgumus par Kopienu tiesību pieņemšanu un piemērošanu jomās, uz kurām attiecas pamattdokuments. Saskaņā ar šiem nolīgumiem tiek izstrādāti noteikumi, kuros īpaši nosaka to, kādā veidā šīs valstis piedalīsies aģentūras darbā un šīs līdzdalības kārtību, tostarp noteikumus attiecībā uz līdzdalību konkrētās iekšējās struktūrās, finansiālo ieguldījumu un personāla nodarbināšanu”[2]. Tomēr tas vienmēr nozīmēs līdzdalību to lēmējinstancēs bez balsstiesībām. Arī līdzdalība aģentūras pasākumos nenozīmēs automātisku līdzdalību šajā aģentūrā.

Tā kā Eiropas likumdevējs katru aģentūru izveido, izmantojot sekundāros tiesību aktus un pieņemot īpašus noteikumus attiecībā uz katru aģentūru, likumdevējs ir paredzējis dažādus nosacījumus trešo valstu līdzdalībai, kas ir atkarīgi no attiecīgās aģentūras darbības jomas (skatīt B pielikumu).

Politikas izstrāde EKP partneru līdzdalībai

Par konkrētiem pasākumiem atsevišķu EKP partneru līdzdalībai īpašās aģentūrās būs jāvienojas, nosakot un novērtējot Kopienas un konkrētā EKP partnera intereses. EKP partneru iekļaušana aģentūrās, kurās ir iespējama viņu līdzdalība, ir jāveic pakāpeniski un izlases veidā, ņemot vērā šādas līdzdalības abpusēju izdevīgumu, kā arī priekšnosacījumus līdzdalībai aģentūras pasākumos. Par priekšnosacījumu jāuzskata arī aģentūras spēja uzņemt jaunu dalībnieku. Komisija pastiprinās sakarus ar visiem EKP partneriem, lai noteiktu viņu iespējas izlases veidā piedalīties Kopienas aģentūru darbā, pamatojoties uz prioritātēm, kuras noteikusi katra partnervalsts, un tās apņemšanos atbalstīt līdzdalību ilgākā laika posmā. Izmantojot regulāru dialogu dažādās struktūrās, kas izveidotas atbilstīgi sadarbības vai asociācijas nolīgumos (resp. sadarbības un asociācijas padomēs, komitejās un apakškomitejās), EKP partnervalstis tiks mudinātas noteikt un paziņot savas konkrētās intereses un iespējas līdzdalībai Kopienas aģentūru darbā.

Sagatavojot oficiālos nolīgumus, kas ļautu EKP partneriem piedalīties Kopienas aģentūrās, vienlaikus tiks izpētīti un veicināti citi līdzekļi, lai progresīvi veicinātu tehnisko sadarbību starp aģentūrām un kaimiņvalstīm un sagatavotu šīs valstis potenciālai līdzdalībai. Šajā darbā ir atbilstoši jāiesaista attiecīgo aģentūru vadības struktūras.

Neietekmējot konkrētāku pārrunu rezultātus, Komisija uzskata, ka EKP partneriem vissvarīgākie ir šādi Kopienas aģentūru pasākumi:

- Līdzdalība Eiropas Tīklu un informācijas drošības aģentūrā ( ENISA ) liks pieņemt un piemērot Kopienas tiesību aktus tīklu un informācijas drošības jomā, taču būs iespējama visiem ieinteresētajiem partneriem. Eiropas EKP partneri, kas ir parakstījuši Čikāgas konvenciju[3] un ir piekrituši pieņemt un piemērot Kopienas tiesību aktus attiecīgajā jomā, var piedalīties Eiropas Aviācijas drošības aģentūrā ( EASA ). Tām trešām valstīm, kuras ar Eiropas Kopienu ir noslēgušas nozaru nolīgumus, var piešķirt īpašu novērotāja statusu EASA . Dažas no trešām valstīm jau izmanto noteiktas sadarbības priekšrocības kā JAA (Apvienotās aviācijas institūcijas) dalībnieces, jo EASA kopš 2003. gada ir arī JAA dalībniece. Turklāt EKP partnervalstis, kas nav JAA dalībnieces, kā arī valstis, kas nav Eiropas valstis, var sadarboties ar EASA, pamatojoties uz sadarbības noteikumiem, kas izriet no administratīvas vienošanās, kuras noslēgtas starp valstu civilās aviācijas iestādēm un Aģentūru, lai nodrošinātu efektīvākas pārbaudes procedūru un veicinātu aeronavigācijas produktu sertifikāciju. Turklāt EKP partneri, kuriem ir vērienīga aeronavigācijas produktu ražošana, var ar Eiropas Kopienu noslēgt savstarpējās atzīšanas nolīgumus sertifikācijas jomā, un tādējādi veidot plašu sadarbību ar EASA tiesiskā regulējuma un administratīvajā jomā. Ar nosacījumu, ka tās ir noslēgušas ar Kopienu nolīgumus par Kopienas tiesību aktu pieņemšanu un piemērošanu, jāparedz iespēja EKP partneru līdzdalībai Eiropas Jūras drošības aģentūrā ( EMSA ) un EKP partneriem Eiropā līdzdalībai Eiropas Dzelzceļa aģentūrā ( ERA ). Līdzīgi EKP partneru līdzdalība Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes ( EFSA ) darbībā ir iespējama ar nosacījumu, ka tās pieņem un piemēro ES tiesību aktus saistībā ar pārtikas un dzīvnieku barības nekaitīgumu[4]. Eiropas Vides aģentūra ( EEA ) – Kopienas aģentūra, kurā pēc Šveices pievienošanās šobrīd ir 32 dalībnieki – pašlaik meklē iespējas atsevišķu EKP valstu līdzdalībai noteiktos EEA pasākumos. Tā jau tagad dod priekšroku sadarbībai ar EKP partneriem reģionālās sadarbības projektos (tādos kā „Vide Eiropai” ANO/EEK vadībā, ar vidi saistīti pasākumi Eiropas un Vidusjūras reģiona partnerības vai Melnās jūras komisijas ietvaros).

- Šobrīd EKP partneru līdzdalība nav iespējama dažās Kopienas aģentūrās, kuru darbība ir ierobežota, atbalstot EK dalībvalstis noteiktu Kopienas iekšējās politikas virzienu piemērošanā, piemēram, Eiropas Profesionālās izglītības attīstības centrs ( Cedefop ), Iekšējā tirgus saskaņošanas birojs ( OHIM ) vai Kopienas Augu šķirņu birojs ( CPVO ).

Pārējo aģentūru, piemēram, Eiropas Izglītības fonda ( ETF ) galvenais uzdevums ir tieši sadarbība ar trešām valstīm, tostarp EKP partneriem. Tā kā EKP partnervalstis nepārprotami ir šādu EK aģentūru partneri, tās nevar piedalīties minētajās aģentūrās kā novērotāji vai līdzīgā statusā.

Dažas citas aģentūras šobrīd tikai plāno iespēju izvēles kārtā sadarboties ar trešām valstīm kā ārējiem partneriem konkrētās darbībās. Lēmumu par sīki izstrādātiem noteikumiem šādai sadarbībai pieņem attiecīgās aģentūras valde. Piemēram, EKP partneru ad hoc līdzdalība dažādos pasākumos, tādos kā ekspertu komitejas, semināri un apsekojumi, ko veic Eiropas Dzīves un darba apstākļu uzlabošanas fonds ( Eurofond ) šķiet vēlama un iespējama. Varētu paredzēt arī līdzdalību Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras ( EU-OSHA ) informācijas pasākumos un informācijas tīklos. Kad tādas aģentūras kā Eiropas slimību profilakses un kontroles centrs ( ECDC ), kas šobrīd neformāli sadarbojas ar EKP partneriem atsevišķos jautājumos, piemēram, saistībā ar putnu gripu, noslēgs izmēģinājuma fāzi, tās varēs paplašināt sadarbību ar EKP partneriem. Regula, ar kuru ir izveidota Eiropas Zivsaimniecības kontroles aģentūra (CFCA), ļauj sadarboties ar trešām valstīm zivsaimniecības kontroles un inspekcijas jomā.

Tādējādi situācija un iespējas EKP partnervalstu[5] līdzdalībai dažādās aģentūrās ir atšķirīgas.

Uzsākot sadarbības programmas, vairākos gadījumos būs nepieciešama pakāpeniska pieeja, lai iepazīstinātu EKP partnervalstis ar aģentūru darbu. To uzdevums būs veikt vajadzīgos sagatavošanās darbus, lai pieņemtu Kopienas acquis un uzlabotu administratīvo rīcībspēju gadījumos, kad tas ir līdzdalības priekšnosacījums. Tikai tad, izmantojot sadarbības programmās gūto pieredzi, būtu lietderīgi izskatīt jautājumu par to, vai būtu jānoslēdz līgums, iesaistot darbā attiecīgās aģentūras.

Lai arī tās nav atvērtas EKP partnervalstu līdzdalībai, Eiropas Policijas birojs (Eiropols), Eiropas Tiesu sadarbības vienība ( Eurojust ) un Eiropas Aģentūra operatīvās sadarbības vadībai pie Eiropas Savienības dalībvalstu ārējām robežām ( Frontex ) piedāvā interesantas iespējas sadarbībai. Ir noslēgti sadarbības nolīgumi ar vairākām trešām valstīm, tostarp Krievijas Federāciju, savukārt ar citām valstīm, tādām kā ASV un Horvātija, ir noslēgti darbības nolīgumi. Izvēloties partnervalstis, ir jāņem vērā gan Eiropas Savienības ārējo attiecību politikas prioritātes, gan darbības vajadzību prioritātes.

Līdzdalība Eiropas kopienas programmās

Komisija īsteno vairākas ar konkrētām nozarēm saistītas Kopienas programmas (piem., Aeneas, Tempus, Erasmus Mundus ), kas ir īpaši izstrādātas trešo valstu, jo īpaši EKP partneru, atbalstam. Šis ziņojums neattiecas uz šīm ārējām programmām.

Ziņojums attiecas uz iekšējām Kopienas programmām, ko izveidoja ES dalībvalstu interesēs, kā arī lai atbalstītu Eiropas Kopienas iekšējās politikas virzienus. Šīs programmas ir integrēts pasākumu kopums, ko Eiropas Kopiena ir pieņēmusi, lai veicinātu sadarbību starp dalībvalstīm dažādās konkrētās jomās un vairāku gadu laikā sasniegtu Kopienas izvirzītos mērķus. Principā tās ir paredzētas tikai dalībvalstīm, pamatojoties uz īpašiem piešķīrumiem no ES vispārējā budžeta. Tomēr Regulas, ar kurām izveido šīs programmas, daudzos gadījumos pieļauj iespēju trešo valstu līdzdalībai, ar nosacījumu, ka ir izpildīti attiecīgi noteikumi un nosacījumi. Turklāt atkarībā no to tēmas dažām iekšējām programmām ir arī ārējā dimensija.

Eiropas institūcijas šobrīd gatavo jaunas Kopienas programmas, kas tiks finansētas no finanšu plāna 2007.-2013. gadam. Daļēji šīs programmas ir minētas Komisijas 2006. gada 22. maija paziņojumā[6], kurā apkopoti tiesību aktu priekšlikumi, kas iesniegti lēmuma pieņemšanai. Tomēr paziņojumā nav iekļauti tiesību aktu priekšlikumi, par kuriem politiska vienošanās tika panākta pēc 2006. gada 17. maija. Tā kā likumdošanas process attiecībā uz vairākām jaunajām programmām joprojām turpinās, veidojas pilnīgāks priekšstats. Tādēļ ir iespējams sastādīt tikai sākotnēju sarakstu ar attiecīgo juridisko pamatu (C pielikums), un šis saraksts var mainīties.

Daudzos gadījumos šīs jaunās Kopienas programmas aizstās esošās programmas, kuras beigsies 2006. gada beigās. Tādēļ šis paziņojums galvenokārt ir par programmām, kuras darbosies arī pēc šā gada beigām.

Daudzos gadījumos juridiskajā pamatā ir noteikts, ka programma var būt „pieejama trešo valstu līdzdalībai, ja to pieļauj nolīgumi”. Dažas šādas „atvērtības klauzulas” īpaši nosaka iespējamu trešo valstu (jo sevišķi to valstu, uz kurām attiecas EKP) līdzdalību „saskaņā ar tiem nosacījumiem, kuri minēti attiecīgajos līgumos, ar ko nosaka vispārējus principus šo valstu līdzdalībai Kopienas programmās”.

Esošajos partnerības un sadarbības līgumos vai asociācijas līgumos ar EKP partneriem nav iekļauti noteikumi par Kopienas programmām. Tādēļ ir jāparaksta protokoli pie šiem līgumiem jo īpaši saskaņā ar Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 300. pantu un atsaucoties uz attiecīgo Kopienas programmu iekšējo juridisko pamatu. Šajos protokolos iekļautu pamatnolīgumus, kas nosaka vispārējos noteikumus un nosacījumus EKP partneru līdzdalībai, un kas kalpotu par pamatu memorandiem, kuros noteiktu īpašus tehniskos, finansiālos un administratīvos pasākumus atsevišķu EKP partneru līdzdalībai konkrētās programmās.

Konsekventas politikas izstrāde EKP partneru iesaistīšanai

No EKP partneru un Kopienas viedokļa līdzdalībai dažādās Kopienas programmās būs raksturīgas atšķirīgas intereses un vērtība. Neliels politikas jomu pārskats liek secināt, ka:

- Konkurētspējas un jauninājumu pamatprogramma (CIP) un tās daļa uzņēmējdarbības un jauninājumu jomā nozīmē to, ka Eiropas Kopienā ir jūtami mainījies atbalsts uzņēmējdarbībai. EKP partneru līdzdalība būs iespējama divpusēju nolīgumu ietvaros.

- Kad būs konsolidēta jaunās apakšprogrammas „Saprātīga enerģija Eiropai” vadība, līdzdalība var būt iespējama īpašu nolīgumu ietvaros.

- Tas attiecas arī uz CIP trešo elementu, proti ICT politikas atbalsta programmu.

- Pastāv dažādi veidi EKP partnervalstu līdzdalībai programmā MEDIA 2007, ja tās ir ratificējušas Eiropas Padomes Konvenciju par pārrobežu televīziju. Galvenais priekšnosacījums līdzdalībai šajā programmā ir tas, lai valstis plašsaziņas un audiovizuālo līdzekļu jomā attiecīgos tiesību aktus, tostarp to ārējo dimensiju, būtu saskaņojušas ar Kopienas acquis (piem., ratificējušas UNESCO konvenciju par kultūras daudzveidību). Visiem līdzdalības veidiem vajadzīgas papildu apropriācijas un īpaši pasākumi, par kuriem jāvienojas, kā arī vienošanās par dalībnieces valsts finanšu iemaksām.

- Marko Polo programma transporta jomā pieļauj kaimiņvalstu līdzdalību, pamatojoties uz papildu apropriācijām saskaņā ar procedūrām, par kurām jāvienojas ar attiecīgajām valstīm.

- Visplašākā iespējamā EKP partnervalstu līdzdalība ir vēlama SESAR programmā, kas ir vienotā Eiropas gaisa telpas tehnoloģiskā sastāvdaļa. Kad trešās valstis parakstīs horizontālo nolīgumu par gaisa satiksmi – EKP partnervalstis Azerbaidžāna, Gruzija, Libāna, Moldova, Maroka un Ukraina jau ir to parakstījušas vai gatavojas to darīt -, tās būs tiesīgas kļūt par SESAR programmas dalībniecēm.

- Sabiedrības veselības programma 2007. – 2013. gadam paredz iespējamu trešo valstu, jo īpaši EKP partnervalstu, līdzdalību.

- Tas pats attiecas arī uz patērētāju politikas programmu 2007. - 2013. gadam. EKP partnervalstu līdzdalības īpašās iezīmes būs jānosaka atbilstoši to progresam, tuvinoties Kopienas acquis šajā jomā.

- Komisijas priekšlikumi attiecībā uz programmām Customs 2013 un Fiscalis 2013 paredz to EKP partnervalstu līdzdalību, noslēdzot pamatnolīgumu, ja tās ir pietiekami tuvinājušas savus tiesību aktus un administratīvās metodes Kopienas tiesību aktiem.

- Perikla programma, kas ir Kopienas apmaiņas, atbalsta un mācību programma euro aizsardzībai pret viltošanu, paredz, ka tajā var piedalīties valstis, kas nav dalībvalstis, ja Kopienas budžetā ir pieejamas apropriācijas, un saskaņā ar nosacījumiem un pasākumiem, par kuriem jāvienojas ar katru no šīm valstīm.

- Programmu Eiropas elektroniskās pārvaldības pakalpojumu savietojamības nodrošināšanai valsts pārvaldes iestādēm, uzņēmumiem un pilsoņiem ( IDABC ) paredz starptautisku sadarbību ar trešām valstīm, tostarp EKP partnervalstīm, atbilstīgi 14. panta 2. punktam Lēmumā 2004/387/EK, ar kuru ir pieņemta šī programma, neskarot citus šā Lēmuma pantus. Ar šādu līdzdalību saistītās izmaksas programma nesedz.

Papildus šīm izteikti iekšējām programmām, kas ir pieejamas EKP partnervalstu līdzdalībai tikai tad, ja ir izpildīti nosacījumi, dažas Kopienas programmas jau ir paredzētas EKP partnervalstu līdzdalības īpašām formām. Tās piedāvā konkrētus pasākumus, lai iesaistītu personas un struktūras no EKP partnervalstīm, neprasot noteikt vispārējus noteikumus un nosacījumus, kas jāiekļauj pamatnolīgumos, kuri jāpieņem asociācijas vai partnerības un sadarbības nolīgumos.

- Septītā pamatprogramma pētniecības jomā jau paredz iespējas finansēt EKP partneru organizācijas.

- Mūžizglītības programma paredz iespēju finansēt trešo valstu partnerus, kas piedalās partnerības, projektu un tīkla izveides darbībās, izmantojot līdz 1% no programmas budžeta.

- Pamatojoties uz papildu apropriācijām un īpašām procedūrām, kultūras programma sadarbības veicināšanai starp radošajiem māksliniekiem, kultūras nozares darbiniekiem un kultūras iestādēm ir atvērta sadarbībai ar trešām valstīm (bet ne šo valstu līdzdalībai), ja tās ir noslēgušas asociācijas vai sadarbības nolīgumus ar Eiropas Kopienu (tādas kā EKP partnervalstis), kuros ir iekļauti noteikumi attiecībā uz kultūras jomu.

- Programma „Jaunatne rīcībā” laika posmam no 2007. gada līdz 2013. gadam paredz sadarbību ar trešām valstīm, kas ar Eiropas Kopienu ir noslēgušas nolīgumus jomā, kas saistīta ar jaunatni (tā sauktās „partnervalstis”). Tādējādi sadarbības veidi ļauj iesaistīt dalībniekus no EKP partnervalstīm lielākajā daļā pasākumu, kurus atbalsta programma.

- Hercule II programma, lai aizsargātu Kopienas finanšu intereses, atļauj izdevumus, kas var rasties saistībā ar EKP valstu līdzdalību.

- Dažādu programmu projektos tādās jomās kā tiesiskums, brīvība un drošība, kas tiek finansēti no pamatprogrammas „Pamattiesības un tiesiskums”, var iesaistīties trešās valstis, tādas kā EKP partneri, ja to piedalīšanās kalpo šo projektu mērķiem. Tāpat arī pamatprogrammā “Drošība un brīvību garantēšana” atsevišķos projektos ir atļauta trešo valstu līdzdalība.

- Visbeidzot, pārrobežu, starptautiskas un starpreģionālas sadarbības ietvaros no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) var finansēt dažus pasākumus ārpus Eiropas Kopienas teritorijas.

Tomēr ir dažas Kopienas programmas, kas nešķiet piemērotas EKP partneru līdzdalībai, piemēram, programma „Eiropa pilsoņiem”, kas veicina aktīvu Eiropas pilsonību. Citas programmas, tādas kā e-Content plus, Safer Internet plus vai Solidaritāte un migrācijas plūsmu pārvaldība nav atvērtas nekāda veida līdzdalībai vai sadarbībai ar EKP partnervalstīm. Tas attiecas arī uz Kopienas nodarbinātības un sociālās solidaritātes programmu (Progress), kuras mērķis ir nodarbinātības un sociālajā jomā atbalstīt Eiropas Savienības mērķu īstenošanu, kas izvirzīti Sociālajā programmā.

Metodika

Metodika EKP partneru līdzdalībai Kopienas aģentūrās un Kopienas programmās ir atšķirīga.

EKP partneru līdzdalībai aģentūrās vajadzīgi divpusēji nolīgumi, kas ir jāsagatavo katrā atsevišķā gadījumā, katram EKP partnerim un aģentūrai. Minētajos nolīgumos tiks risināti šādi jautājumi: normatīvo vai administratīvo priekšnosacījumu līdzdalībai izpilde (piem., pilnīga saskaņošana ar attiecīgo acquis ); aģentūru darbinieku privilēģijas un neaizskaramība, veicot uzdevumus EKP partnervalstīs; darba atļaujas un nodrošinājuma noteikumi; citi jautājumi saistībā ar EKP partnervalstu pilsoņu statusu, kuri ir nozīmēti strādāt aģentūrās; suverēno tiesību saistībā ar attiecīgajām aģentūrām deleģēšana; aģentūru tiesības piemērot Kopienas tiesību aktus attiecībās ar EKP partnervalstīm; atbilstošas finanšu kontroles nodrošināšana.

Attiecībā uz Kopienas programmām, Komisija ierosina mutatis mutandis sekot praksei, kas jau ir izveidota saistībā ar kandidātvalstīm un potenciālām kandidātvalstīm[7] (tā sauktā „pamatpieeja”, ko izmanto kopš 2002. gada). Metodiku veido divas daļas:

Minēto programmu juridiskajam pamatam regulāri vajadzīgi noteikumi un nosacījumi trešo valstu līdzdalībai, un tie ir jānosaka nolīgumos starp kopienu un attiecīgajām valstīm. Šobrīd ir spēkā partnerības un sadarbības vai asociācijas nolīgumi ar visiem EKP partneriem, izņemot trīs (partnerības un sadarbības nolīgums ar Baltkrieviju pašlaik ir „iesaldēts”; asociācijas nolīgums ar Sīriju vēl nav parakstīts; un vēl nav pārrunāts asociācijas nolīgums ar Lībiju), bet tajos nav ietverti šie noteikumi. Tādējādi vēlams ar katru EKP partneri parakstīt papildu protokolu pie pamatnolīguma[8], nosakot vispārējos principus līdzdalībai, lai būtu iespējama šāda līdzdalība programmās, kuru juridiskajā pamatā ir iekļauts noteikums par programmas „atvēršanu” EKP valstīm (skatīt C pielikumu).

Šķiet lietderīgi sākt pārrunas par šādiem protokoliem ar tām EKP partnervalstīm, ar kurām ir noslēgti EKP rīcības plāni. Tā kā asociācijas nolīgums ar Alžīriju stājās spēkā 2005. gada septembrī, arī ar šo valsti varētu parakstīt protokolu, kas ļautu sākt konsultācijas par saprašanās memorandu, tiklīdz EKP rīcības plāns ar šo partnervalsti būs pilnībā saskaņots.

Šādi protokoli arī noteiktu to, ka ir jāpieņem vēl sīkāk izklāstīti noteikumi un nosacījumi līdzdalībai konkrētos saprašanās memorandos katrai programmai, atbilstoši ņemot vērā abu pušu konkrētās intereses šādā līdzdalībā. Cita starpā tajos iekļaus noteikumus attiecībā uz līdzdalību, jo īpaši par vajadzīgo administratīvo rīcībspēju un finanšu iemaksām, mehānismiem līdzdalībai programmas pārvaldībā un finanšu kontroli.

„Pamatpieejai” ir tā priekšrocība, ka katram EKP partnerim ir jāratificē tikai viens protokols, ar kuru izveido pamatnolīgumu, kas paver ceļu uz programmai vajadzīgā saprašanās memoranda noslēgšanu. Šī metodika ļaus Komisijai, darbojoties Padomes uzdevumā, noteikt vai vēlāk papildināt tehniskos un administratīvos noteikumus konkrētu EKP partneru līdzdalībai atsevišķās programmās, izvairoties no apgrūtinošā procesa, tik sīku tehnisku noteikumu izstrādē iesaistīt sadarbības vai asociācijas padomes. Tomēr svarīgos gadījumos, kad pastāv skaidri izteiktas intereses, šī vispārējā pieeja nekavēs kompetentās struktūras pieņemt atsevišķu lēmumu, ļaujot konkrētai EKP partnervalstij piedalīties konkrētā programmā, jo īpaši tad, ja nav parakstīts šāds protokols.

Šiem saprašanās memorandiem, par kuriem vienosies Komisija un EKP partneri, būs standarta forma, kas jau ir izveidota šādām vienošanās, kas panāktas ar kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm. Tām programmām, kuras Komisijas uzdevumā pārvalda izpildaģentūras (CIP daļas, kā arī Marko Polo, Saprātīga enerģija, Sabiedrības veselība, plašsaziņas līdzekļu programmas un Septītā pamatprogramma pētniecībai), pārrunās atbilstīgi būs jāiesaista arī aģentūras.

Finanšu iemaksas un Kopienas atbalsts

EKP partneri, kurus interesē līdzdalība Kopienas aģentūrās un Kopienas programmās, tiks lūgti sniegt finansiālu ieguldījumu. Nav iespējams finanšu iemaksu apmēru noteikt iepriekš, jo tās ir jāaprēķina, pamatojoties uz katras atsevišķās aģentūras vai programmas īpašo raksturu. Kritēriji līdzdalības iemaksu aprēķināšanai katrai aģentūrai un programmai ir atšķirīgi. Dažos gadījumos tie ir atkarīgi no formulām, kas pamatojas uz IKP, citos gadījumos no aģentūru un programmu uzdevumiem. Aprēķinus var ietekmēt arī atsevišķa EKP partnera īpatnības. Kopumā pieredze ar kandidātvalstīm kalpos par norādi, kā atbilstīgi noteikt EKP partneru veicamās iemaksas.

Kā minēts iepriekš, tikai pavisam retos gadījumos Kopienas programmās, kas izveidotas iekšējiem mērķiem, ir paredzēts budžets, lai atbalstītu sadarbību ar trešām valstīm.

Tāpat kā Kopienas programmas, arī Kopienas aģentūru budžeti parasti ir iekšējās budžeta pozīcijas. Tādēļ tādu valstu, kas nav dalībvalstis, līdzdalība aģentūrās ir pilnā mērā jāsedz, valstij sedzot visus izdevumus, veicot iemaksas Kopienas budžetā, vai arī izmantojot sadarbības programmas, kuras finansē ar Kopienas atbalstu no EKPI vai no citiem donoriem.

Vispārējs atbalsts līdzdalībai aģentūrās un programmās, kas tiek sniegts kandidātvalstīm un potenciālajām kandidātvalstīm, pašreizējā posmā EKP partnervalstīm nav paredzēts, jo Eiropas Kaimiņattiecību politika atšķiras no Eiropas Savienības paplašināšanās politikas. Tomēr EKP mērķis ir atbalstīt modernizāciju un reformas, jo īpaši iestāžu modernizāciju un resursu palielināšanu EKP partnervalstīs.

Tādējādi katrā atsevišķā gadījumā šādu atbalstu varētu iekļaut kārtējās valsts programmās kā Kopienas atbalstu no Eiropas Kaimiņattiecību un partnerības instrumenta (EKPI), izmantojot valsts stratēģijas dokumentus un valsts indikatīvās programmas. Šī atbalsta, kas varētu attiekties uz iepriekš noteiktu laika posmu, par kuru panākta vienošanās, mērķis būtu atbalstīt līdzdalību īpašās programmās un aģentūrās tādām valstīm, kuras izmanto EKPI, vai arī sagatavoties līdzdalībai, atbalstot tās administratīvās rīcībspējas veidošanu vai saskaņošanu ar Kopienas tiesību aktiem, politikas virzieniem un paraugpraksi. Atbalsts var arī būt lietderīgs, lai atbalstītu finansējuma saņēmējus un tie pilnībā izmantotu iespējas, kuras piedāvā šādas programmas.

Ziņošana

Komisija regulāri ziņos Padomei un Parlamentam par gūtajiem panākumiem Eiropas Kaimiņattiecību politikas īstenošanā, kā arī EKP rīcības plānu veicināšanā un īstenošanā. Šajos ziņojumos tiks informēts arī par līdzdalību aģentūrās un programmās. Komisija pirmo šādu progresa ziņojumu iesniegs vienlaikus ar savu paziņojumu.

Turpmākie pasākumi

Vairākas EKP partnervalstis jau ir izrādījušas interesi par līdzdalību atsevišķās aģentūrās un programmās. Turklāt tās atsaucas uz dažādiem rīcības plāniem, kuros abas puses apņemas pārliecināties par šādas līdzdalības iespēju.

Ņemot vērā panākumus, kas gūti tiesību aktu pieņemšanā dažādām Kopienas programmām, kas stāsies spēkā attiecībā uz Finanšu plāniem 2007. - 2013. gadam, šobrīd ir izpildīti šādi priekšnosacījumi:

1. pastāv vispārēja apņemšanās Eiropas Kaimiņattiecību politikas ietvaros Kopienas aģentūras un programmas darīt pieejamas EKP partneru līdzdalībai;

2. atsevišķi EKP partneri ir izteikuši interesi piedalīties aģentūru un programmu pasākumos;

3. ir pieņemti lēmumi, ar ko izveido Kopienas programmas Finanšu plāniem 2007. – 2013. gadam un kas paredz iespēju darīt tās pieejamas EKP partneru līdzdalībai;

4. drīzumā tiks noslēgti EKP rīcības plāni ar divpadsmit no sešpadsmit EKP partnervalstīm un stāsies spēkā asociācijas nolīgums ar Alžīriju, uzsāktu pārrunas par konkrētiem noteikumiem un nosacījumiem šādai līdzdalībai.

Pamatojoties uz šo, šobrīd šķiet piemērots brīdis uzsākt šādu jautājumu apspriešanu:

(1) izlases veidā un pakāpeniski vienoties par līdzdalības paplašināšanu, iesaistot EKP partnerus atsevišķu Kopienas aģentūru darbā un pasākumos, pamatojoties uz noteiktām divpusējām interesēm un izpildītiem priekšnosacījumiem,

(2) vienoties par protokolu kopumu, kas jāpievieno attiecīgajiem partnerības un sadarbības vai asociācijas līgumiem, noslēdzot ar šiem trīspadsmit EKP partneriem pamatnolīgumus par viņu līdzdalību Kopienas programmās un

(3) Uzsākt lietišķu apspriešanos par to, lai uz šo pamatnolīgumu pamata izstrādātu sīki izklāstītus saprašanās memorandus, kuros noteiktu tehniskos noteikumus šādai līdzdalībai atsevišķās programmās.

Komisijas regulārie sakari ar attiecīgajiem EKP partneriem, jo īpaši izmantojot sadarbības un asociācijas komitejas un īpašas apakškomitejas, kas izveidotas saskaņā ar šiem nolīgumiem, kalpo par pamatu mērķtiecīgas lietišķas apspriešanās uzsākšanai, kurā varētu noteikt konkrētās pušu intereses šādā līdzdalībā un attiecīgi noteikt tās apjomu, noteikumus un nosacījumus. To var izdarīt arī ar nozares līgumiem attiecīgajās jomās.

Secinājumi

Komisija aicina Padomi atbalstīt šajā paziņojumā aprakstīto pieeju un sagatavot secinājumus, lai īstenotu šo Eiropas Kaimiņattiecību politikas jomu.

Pamatojoties uz šo, Komisija plāno iesniegt ieteikumus, lai saņemtu pilnvarojumu atklāt pārrunas ar EKP partneriem minēto protokolu sagatavošanai.

Annex A

List of EC and EU agencies (non-executive, regulatory)

Community agencies (1st pillar) | Seats | Founding acts |

1 | CEDEFOP* (European Centre for the Development of Vocational Training) * Centre européen pour le Développement de la Formation Professionnelle | Thessalonica/GR | Regulation (EEC) No 337/75 of the Council of 10 February 1975 establishing a European Centre for the Development of Vocational Training, OJ L 39, 13.2.1975, p. 1 |

2 | EUROFOUND (European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions) | Dublin/IE | Regulation (EEC) No 1365/75 of the Council of 26 May 1975 on the creation of a European Foundation for the improvement of living and working conditions, OJ L 139, 30.5.1975, p. 1 |

3 | EEA (European Environment Agency) | Copenhagen/DK | Council Regulation (EEC) No 1210/90 of 7 May 1990 on the establishment of the European Environment Agency and the European Environment Information and Observation Network, OJ L 120, 11.5.1990, p. 1 |

4 | ETF (European Training Foundation) | Turin/IT | Council Regulation (EEC) No 1360/90 of 7 May 1990 establishing a European Training Foundation, OJ L 13, 23.5.1990, p. 1 |

5 | EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) | Lisbon/PT | Council Regulation (EEC) No 302/93 of 8 February 1993 on the establishment of a European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, OJ L 36, 8.2.1993, p. 1 Note: In July 2006, a political agreement was reached between the European Parliament and the Council on a recast of the EMCDDA regulation. This recast is expected to enter into force still in 2006 and will replace Council Regulation (EEC) No 302/93. |

6 | EMEA (European Agency for the Evaluation of Medicinal Products) | London/GB | Council Regulation (EEC) No 2309/93 of 22 July 1993 laying down Community procedures for the authorisation and supervision of medicinal products for human and veterinary use and establishing a European Agency for the Evaluation of Medicinal Products, OJ L 214, 24.8.1993, p. 1 |

7 | OHIM (Office for Harmonisation in the Internal Market) | Alicante/ES | Council Regulation (EC) No 40/94 of 20 December 1993 on the Community trade mark (See Art. 2), OJ L 11, 14.1.1994, p. 1 |

8 | OSHA (European Agency for Safety and Health at Work) | Bilbao/ES | Council Regulation (EC) No 2062/94 of 18 July 1994 establishing a European Agency for Safety and Health at Work, OJ L 216, 20.8.1994, p. 1 |

9 | CPVO (Community Plant Variety Office) | Angers/FR | Council Regulation (EC) No 2100/94 of 27 July 1994 on Community plant variety rights (see Art. 4), OJ L 227, 1.9.1994, p. 1 |

10 | CdT* (Translation Centre for the bodies of the EU) * Centre de traduction des organes de l’UE | Luxembourg/LU | Council Regulation (EC) No 2965/94 of 28 November 1994 setting up a Translation Centre for bodies of the European Union, OJ L 314, 7.12.1994, p. 1 |

11 | EUMC (European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia) | Vienna/AT | Council Regulation (EC) No 1035/97 of 2 June 1997 establishing a European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia, OJ L 151, 10.6.1997, p. 1. Due to be replaced by a European Agency for Fundamental Rights (see infra, proposed EC agencies, No 3) |

12 | EAR (European Agency for Reconstruction) | Thessalonica/GR | Council Regulation (EC) No 2454/1999 of 15 November 1999 amending Regulation (EC) No 1628/96 relating to aid for Bosnia and Herzegovina, Croatia, the Federal Republic of Yugoslavia and the former Yugoslav Republic of Macedonia, in particular by the setting up of a European Agency for Reconstruction, OJ L 299, 20.11.1999, p. 1 |

13 | EFSA (European Food Safety Authority) | Parma/IT | Regulation (EC) No 178/2002 of the European Parliament and of the Council of 28 January 2002 laying down the general principles and requirements of food law, establishing the European Food Safety Authority and laying down procedures in matters of food safety, OJ L 31, 1.2.2002, p. 1 |

14 | EMSA (European Maritime Safety Agency) | Lisbon/PT | Regulation (EC) No 1406/2002 of the European Parliament and of the Council of 27 June 2002 establishing a European Maritime Safety Agency, OJ L 208, 5.8.2002, p. 1 |

15 | EASA (European Aviation Safety Agency) | Cologne/DE | Regulation (EC) No 1592/2002 of the European Parliament and of the Council of 15 July 2002 on common rules in the field of civil aviation and establishing a European Aviation Safety Agency, OJ L 240, 7.9.2002, p. 1 |

16 | ENISA (European Network and Information Security Agency) | Heraklion/GR | Regulation (EC) No 460/2004 of the European Parliament and of the Council of 10 March 2004 establishing the European Network and Information Security Agency, OJ L 77, 13.3.2004, p. 1 |

17 | ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) | Stockholm/SE | Regulation (EC) No 851/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 establishing a European Centre for disease prevention and control, OJ L 142, 30.4.2004, p. 1 |

18 | ERA (European Railway Agency) | Lille-Valenciennes/FR | Regulation (EC) No 881/2004 of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 establishing a European railway agency (Agency Regulation), OJ L 164, 30.4.2004, p. 1 |

19 | European GNSS Supervisory Authority (GALILEO) | Not decided | Council Regulation (EC) No 1321/2004 of 12 July 2004 on the establishment of structures for the management of the European satellite radio-navigation programmes (see Art. 1), OJ L 246, 20.7.2004, p. 1 |

20 | FRONTEX* (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU) * Frontières Extérieures | Warsaw/PL | Council Regulation (EC) No 2007/2004 of 26 October 2004 establishing a European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the European Union, OJ L 349, 25.1.2004, p. 1 |

21 | CFCA (Community Fisheries Control Agency) | Vigo/ES | Council Regulation (EC) No 768/2005 of 26 April 2005 establishing a Community Fisheries Control Agency and amending Regulation (EEC) No 2847/93 establishing a control system applicable to the common fisheries policy, OJ L 128, 21.5.2005, p. 1 |

Community agencies proposed/under inter-institutional negotiation (1st pillar) | Seats | Commission proposals |

1 | ECA (European Chemicals Agency) | Helsinki/FI | COM(2003) 644, 29.10.2003: Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council concerning the Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals (REACH), establishing a European Chemicals Agency and amending Directive 1999/45/EC and Regulation (EC) on Persistent Organic Pollutants, not published in OJ |

2 | European Gender Institute | Not decided | COM(2005) 81, 8.3.2004: Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing a European Institute for Gender Equality, not published in OJ |

3 | EFRA (European Union Agency for Fundamental Rights) | Vienna/AT | COM(2005) 280, 30.6.2005: Proposal for a Council Regulation establishing a European Union Agency for Fundamental Rights, not published in OJ |

EU agencies (2nd and 3rd pillars) | Seats | Founding acts |

1 | ISS (European Institute for Security Studies) | Paris/FR | Council Joint Action of 20 July 2001 on the establishment of a European Union Institute for Security Studies, OJ L 200, 25.7.2001, p. 1 |

2 | EUSC (European Union Satellite Centre) | Torrejón de Ardoz/ES | Council Joint Action of 20 July 2001 on the establishment of a European Union Satellite Centre, OJ L 200, 25.7.2001, p. 5 |

3 | EDA (European Defence Agency) | Brussels/BE | Council Joint Action 2004/551/CFSP of 12 July 2004 on the establishment of the European Defence Agency, OJ L 245, 17.7.2004, p. 17 |

4 | EUROPOL (European Police Office) | The Hague/NL | Council Act of 26 July 1995 drawing up the Convention on the establishment of a European Police Office (Europol Convention), OJ C 316, 27.11.1995, p. 1. |

5 | EUROJUST (The European Union’s Judicial Cooperation Unit) | The Hague/NL | Council Decision 2002/187/JHA of 28 February 2002 setting up Eurojust with a view to reinforcing the fight against serious crime, OJ L 63, 6.3.2002, p. 1 |

6 | CEPOL* (European Police College) * Collège européen de police | Bramshill//UK | Council Decision 2005/681/JHA of 20 September 2005 establishing the European Police College (CEPOL) and repealing Decision 2000/820/JHA, OJ L 256, 1.10.2005, p. 63 |

Annex B

List of Agencies – “openness” to ENP partners

Agency | Seat | Potentially open to ENP partners | Relevant legal provisions |

CEDEFOP (European Centre for the Development of Vocational Training) | Thessalonica | No | Regulation (EEC) No 2337/75 of 10 February 1975 |

EUROFOUND (European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions) | Dublin | Yes | Regulation (EEC) No 1365/75 of 26 May 1975, Article 3(2): The Foundation shall cooperate as closely as possible with specialised institutes, foundations and bodies in the Member States or at international level. |

EEA (European Environment Agency) | Copenhagen | Yes | Regulation (EEC) No 1210/90 of 7 May 1990 Preamble: Whereas it is desirable to provide for the Agency to be open to other countries which share the concern of the Community and the Member States for the objectives of the Agency under agreements to be concluded between them and the Community; Article 2: For the purposes of achieving its objective, the tasks of the Agency shall be: (v) to promote the incorporation of European environmental information into international environment monitoring programmes such as those established by the United Nations and its specialised agencies; (vi) to ensure the broad dissemination of reliable environmental information. Article 19: The Agency is open to countries which are not members of the European Communities but which share the concerns of the Communities and the Member States for the objectives of the Agency under agreements concluded between them and the Community following the procedure in Article 228 of the Treaty. Article 20: No later than two years after the entry into force of this Regulation, the Council shall decide on further tasks for the Agency in particular in the following areas: ... promoting environmentally friendly technologies and processes and their use and transfer within the Community and in third countries. |

ETF (European Training Foundation) | Turin | No | Regulation (EEC) No 1360/90 of 7 May 1990, Article 16 - Participation of third countries: 1. The Foundation shall be open to the participation of countries which are not members of the European Community and which share the commitment of the Community and the Member States to the provision of aid in the training field to the eligible countries defined in Article 1. Note: As ENP partner countries are beneficiaries of the ETF, this provision does not apply to them. |

EMCDDA (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction) | Lisbon | Yes | Regulation (EEC) No 302/93 of 8 February 1993, Article 13 - Non-Community countries: 1. The Centre shall be open to the participation of those non-Community countries which share the Community's interests and those of its Member States in the Centre's objectives and work, on the basis of agreements entered into between them and the Community on the basis of Article 235 of the Treaty. 2. The management board may take a decision on the involvement of experts proposed by non-Community countries in the ad hoc working parties provided for in Article 2(2), subject to an undertaking from the interested parties to observe the rules referred to in Article 6. Note: In July 2006, a political agreement was reached between the European Parliament and the Council on a recast of the EMCDDA regulation. This recast is expected to enter into force still in 2006 and will replace Regulation (EEC) No 302/93. The relevant article will then read: Article 21 - Participation of third countries - The Centre shall be open to the participation of any third country that shares the interest of the Community and of its Member States in the Centre's objectives and work, on the basis of agreements entered into between such third countries and the Community on the basis of Article 300 of the Treaty. |

EMEA (European Agency for the Evaluation of Medicinal Products) | London | No | Regulation (EEC) No 2309/93 of 22 July 1993 |

OHIM (Office for Harmonisation in the Internal Market) | Alicante | No | Regulation (EC) No 40/94 of 20 December 1993 Regulation (EC) No 6/2002 of 12 December 2001 |

EU-OSHA (European Agency for Safety and Health at Work) | Bilbao | Yes | Regulation (EC) No 2062/94 of 18 July 1994, Article 9 - Observers: The Administrative Board may, after consulting the Commission, invite representatives of non-member countries, of Community institutions and bodies and of international organisations as observers. |

CPVO (Community Plant Variety Office) | Angers | No | Regulation (EC) No 2100/94 of 27 July 1994 |

CDT (Translation Centre for the bodies of the EU) | Luxembourg | No | Regulation (EC) No 2965/94 of 28 November 1994 |

EUMC (European Monitoring Centre on Racism and Xenophobia) | Vienna | Yes | Regulation (EC) No 1035/97 of 2 June 1997 Article 4 - European Racism and Xenophobia Information Network (Raxen): 3. The Centre may also enter into contractual relations, on an ad hoc basis and for specific tasks, with bodies that are not part of Raxen. Article 7 - Cooperation with national and international organisations: 1. To help it carry out its tasks, the Centre shall cooperate with organisations in the Member States or international, governmental or non-governmental organisations competent in the field of racist and xenophobic phenomena. 3.Should agreements with other international organisations or with third countries prove necessary for the Centre to carry out its tasks efficiently, the Community shall, following the same procedure as mentioned above, enter into such agreements, on behalf of the Centre. |

EAR (European Agency for Reconstruction) | Thessalonica | No | Regulation (EC) No 2454/1999 of 15 November 1999 |

EFSA (European Food Safety Authority) | Parma | Yes | Regulation (EC) No 178/2002 of 28 January 2002 Article 49 - Participation of third countries: The Authority shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the European Community by virtue of which they have adopted and apply Community legislation in the field covered by this Regulation. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those agreements, specifying in particular the nature, extent and manner in which these countries will participate in the Authority's work, including provisions related to participation in the networks operated by the Authority, inclusion in the list of competent organisations to which certain tasks may be entrusted by the Authority, financial contributions and staff. Article 50 - Rapid alert system: 6. Participation in the rapid alert system may be opened up to applicant countries, third countries or international organisations, on the basis of agreements between the Community and those countries or international organisations, in accordance with the procedures defined in those agreements. The latter shall be based on reciprocity and shall include confidentiality measures equivalent to those applicable in the Community. |

EMSA (European Maritime Safety Agency) | Lisbon | Yes | Regulation (EC) No 1406/2002 of 27 June 2002, Article 17 - Participation of third countries: 1. The Agency shall be open to the participation of third countries, which have entered into agreements with the European Community, whereby they have adopted and are applying Community law in the field of maritime safety and prevention of pollution by ships. 2. Under the relevant provisions of these agreements, arrangements will be developed which shall, inter alia, specify the nature and the extent of the detailed rules for the participation of these countries in the work of the Agency, including provisions on financial contributions and staff. |

EASA (European Aviation Safety Agency) | Cologne | Yes | Regulation (EC) No 1592/2002 of 15 July 2002, Article 18(2) - International relations: The Agency may cooperate with the aeronautical authorities of third countries and the international organisations competent in matters covered by this Regulation in the framework of working arrangements concluded with those bodies, in accordance with relevant provisions of the Treaty. The Regulation differentiates between “participation” and “cooperation”: Participation in EASA: Article 55 is relevant only for Ukraine and potentially, Moldova, Georgia, Armenia, and Azerbaijan (JAA membership required) Cooperation with EASA: Articles 9 and 18 relevant for all ENP partners save for the Palestinian Authority which is not a Contracting Party to the Chicago Convention. |

ENISA (European Network and Information Security Agency) | Heraklion | Yes | Regulation (EC) No 460/2004 of 10 March 2004, Article 24 - Participation of third countries: 1. The Agency shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the European Community by virtue of which they have adopted and applied Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those arrangements, specifying in particular the nature, extent and manner in which these countries will participate in the Agency's work, including provisions related to participation in initiatives undertaken by the Agency, financial contributions and staff. |

ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) | Stockholm | Yes | Regulation (EC) No 851/2004 of 21 April 2004, Article 30 - Participation of third countries: 1. The Centre shall be open to the participation of countries, which have concluded agreements with the Community by virtue of which they have adopted and apply legislation of equivalent effect to Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. Arrangements shall be made under the relevant provisions of those agreements, specifying in particular the nature, extent and manner in which those countries are to participate in the Centre's work, including provisions relating to participation in the networks operated by the Centre, inclusion in the list of competent organisations to which certain tasks may be entrusted by the Centre, financial contributions and staff. |

ERA (European Railway Agency) | Lille-Valenciennes | Yes (European partners) | Regulation (EC) No 881/2004 of 29 April 2004, Article 36 - Participation by third countries: 1. The Agency shall be open to participation by European countries which have concluded agreements with the Community, whereby the countries concerned have adopted and are applying Community legislation in the field covered by this Regulation. 2. In accordance with the relevant provisions of the above-mentioned agreements, arrangements shall be made which shall specify the detailed rules for participation by these countries in the work of the Agency, in particular the nature and extent of such participation. These arrangements shall include, inter alia, provisions on financial contributions and staff. They may provide for representation, without vote, on the Administrative Board. |

FRONTEX (European Agency for the Management of Operational Cooperation at the External Borders of the Member States of the EU) | Warsaw | Yes | Regulation (EC) No 2007/2004 of 26 October 2004, Article 14 - Facilitation of operational cooperation with third countries and cooperation with competent authorities of third countries: In matters covered by its activities and to the extent required for the fulfilment of its tasks, the Agency shall facilitate the operational cooperation between Member States and third countries, in the framework of the European Union external relations policy. The Agency may cooperate with the authorities of third countries competent in matters covered by this Regulation in the framework of working arrangements concluded with these authorities, in accordance with the relevant provisions of the Treaty. |

GALILEO-European GNSS Supervisory Authority | to be determined | Yes | Regulation (EC) No 1321/2004 of 12 July 2004, Article 21 - Participation of third countries: 1. The Authority shall be open to the participation of third countries, which have entered into agreements with the European Community to this effect. 2. Under the relevant provisions of these agreements, arrangements shall be developed specifying, in particular, the nature, extent and manner in which these countries will participate in the work of the Authority, including provisions relating to participation in the initiatives undertaken by the Authority, financial contributions and staff. 3. The participation of any third country in the Authority shall be submitted for approval to the Council. |

CFCA (Community Fisheries Control Agency) | Vigo | Yes (cooperation as described in Article 4) | Council Regulation (EC) No 768/2005 of 26 April 2005 Article 4 with provisions on tasks relating to the international obligations of the Community relating to control and inspections allows the Agency, at the request of the Commission, to assist the Community and Member States in their relations with third countries and regional international fisheries organisations of which the Community is a member. The Agency may, at the request of the Commission, cooperate with the competent authorities of third countries in matters relating to control and inspection in the framework of agreements concluded between the Community and such countries. The Agency may, with its field of competence, carry out on behalf of Member States tasks under international fisheries agreements to which the Community is party. |

EU 2st and 3rd pillar agencies |

ISS (European Institute for Security Studies) | Paris | Yes | Council Joint Action of 20 July 2001, Article 17 - Visiting researchers: Visiting researchers may for limited time periods be seconded to the Institute by Member States and Third States, after agreement by the Director, to participate in the activities of the Institute in accordance with Article 2. |

EUSC (European Union Satellite Centre) | Torrejón de Ardoz | Yes (limited eligibility) | Council Joint Action of 20 July 2001, Article 21 - Association of third States: Non-EU European NATO members and other States which are candidates for accession to the EU shall be entitled to be involved in the Centre's activities in accordance with the Provisions set out in the Annex. |

EDA (European Defence Agency) | Brussels | Yes | Council Joint Action 2004/551/CSFP of 12 July 2004, Article 23 - Participation of third parties: 1. Third parties may contribute to a particular ad hoc project or programme, established in accordance with Articles 20 or 21, and to the budget associated with it. The Steering Board shall, acting by qualified majority, approve as necessary ad hoc arrangements between the Agency and third parties for each particular project or programme. 2. For projects established under Article 20, the contributing Member States meeting with the Steering Board shall approve any necessary modalities with the relevant third parties relating to their contribution. 3. For projects established under Article 21, the contributing Member States shall decide any necessary modalities with the relevant third parties relating to their contribution. 4. Where the Community contributes to an ad hoc project or programme, the Commission shall participate in the decisions referred to in paragraphs 2 and 3. |

EUROPOL (European Police Office) | The Hague | Yes | Council Act of 26 July 1995 drawing up the Convention on the establishment of a European Police Office (Europol Convention); Council Act of 3 November 1998 laying down rules governing Europol's external relations with third States and third bodies |

EUROJUST (The European Union’s Judicial Cooperation Unit) | The Hague | Yes | Council Decision of 28 February 2002 Setting up Eurojust |

CEPOL (European Police College) | Bramshill | Yes | Council Decision of 22 December 2000 establishing a European Police College, and Council Decision 2005/681/JHA of 20 September 2005- Article 8 paragraph 2 & 3: CEPOL may co-operate with national training institutes of non-MS of the EU, [...] The Governing Board may authorise the Director of CEPOL to negotiate co-operation agreements with [...] the above-mentioned bodies. Such co-operation agreements may be concluded only with the authorisation of the Governing Board. And [...] those with bodies of non-MS can only be concluded after the approval of the Council has been obtained. |

Community agencies proposed or under inter-institutional negotiation |

ECA (European Chemicals Agency) | Helsinki | Commission proposal COM(2003) 644 |

European Gender Institute | to be determined |

EFRA (European Union Agency for Fundamental Rights) | Vienna | Commission proposal COM(2005) 280 |

Annex C

List on the potential for ENP partners to participate in Community programmes

Policy area | Title | Provisions for opening up to ENP countries | Possibilities for participation of/cooperation with ENP partners |

Financial control | HERCULE II | Yes | Proposal for a Decision of the European Parliament and the Council for the amendment and extension of Decision 804/2004/EC on the Hercule programme The Hercule programme finances actions aimed at improving the protection of the Community’s financial interests. It finances training, seminars, dissemination of best practices, associations involved in protection of the EC’s financial interests, etc. The programme provides that, in order to promote activities combating fraud and any other illegal activities detrimental to the Community’s interests outside the territory of the European Union, including the fight against cigarette smuggling and counterfeiting, expenditure relating to the participation of certain other third countries and the countries covered by the European Neighbourhood Policy is also considered eligible. |

Pericles | Yes | Proposal for a Council Decision amending and extending Decision 2001/923/EC establishing an exchange, assistance and training programme for the protection of the Euro against counterfeiting (the “Pericles” programme) Pericles, the Community programme for exchange, assistance and training in the protection of the Euro against counterfeiting, is designed to support and supplement the measures undertaken by the Member States and in existing programmes to protect the Euro against counterfeiting. Such measures include information exchange (seminars, workshops, meetings and conferences), placements and exchanges of staff, as well as technical, scientific and operational back-up. The proposal for extension covers the period 2007-2013. Projects under the programme may emanate from the Member States’ competent authorities or from the Commission. In addition, the programme foresees that it shall, if necessary, be open to non-member countries in so far as appropriations are available in the Community budget, under conditions and in accordance with arrangements to be agreed with those countries. |

Trade-related, market and regulatory reform, innovation | Customs 2013, Fiscalis 2013 | Yes | Commission proposals on the Community programmes Customs 2013 and Fiscalis 2013 - COM(2006) 201 and 202 The objectives of these two programmes include: Customs 2013: to improve cooperation between the customs authorities of the Community and third countries, in particular the partner countries of the European Neighbourhood Policy Fiscalis 2013: to improve cooperation with the tax authorities of third countries, in particular the partner countries of the European Neighbourhood Policy. Respective Articles 3(3): The programme may also be open to the participation of certain partner countries of the European Neighbourhood Policy if these countries have reached a sufficient level of approximation of the relevant legislation and administrative methods to those of the Community and in accordance with provisions to be determined with those countries following the establishment of framework agreements concerning their participation in Community programmes. |

Competitiveness and Innovation Framework Programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (a) to foster the competitiveness of enterprises and in particular SMEs; (b) to promote innovation including eco-innovation. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (a) the Entrepreneurship and Innovation programme; (b) … Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

Employment | Community Programme for Employment and Social Solidarity - PROGRESS | No | Decision No …/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 24 October 2006 establishing a Community Programme for Employment and Social Solidarity - Progress Article 16: only open to EFTA/EEA countries, candidate countries and western Balkan countries included in the stabilisation and association process |

Consumer protection | Programme of Community Action in the field of Consumer Policy | Yes | Proposal establishing a Programme of Community Action in the field of Consumer Policy 2007-2013 - COM(2006) 235 The objective of the programme is to complement and support policies of the Member States in this field. Article 10: The programme shall be open to the participation of third countries, in particular countries covered by the European Neighbourhood Policy, in accordance with conditions laid down in the respective bilateral or multilateral agreements establishing the general principles for their participation in Community programmes. |

Agriculture and fisheries | European Agricultural Fund for Rural Development | No | Proposal on support for rural development by the European Agricultural Fund for Rural Development - COM(2005) 490 |

Common Agricultural Policy | No | Proposal on the financing of the Common Agricultural Policy - COM(2005)489 |

European Fisheries Fund | No | Proposal on the European Fisheries Fund - COM(2005 )497 |

Common Fisheries Policy, Law of the Sea | No | Proposal establishing Community financial measures for the implementation of the Common Fisheries Policy and in the area of the Law of the Sea |

Justice, freedom and security | Fundamental Rights and Justice | Yes (only as associate in individual projects) | Communication and legislative proposals establishing for the period 2007-2013 a Framework Programme on Fundamental Rights and Justice - COM(2005) 122 The programme comprises five specific programmes covering the following fields: Fight against violence (Daphne) Drugs prevention and information Fundamental rights and citizenship Criminal justice Civil justice Projects may associate candidate countries not participating in this programme where this would contribute to their preparation for accession, or other third countries not participating in this programme where this serves the objectives of the projects. |

Solidarity and the Management of Migration Flows | No | Communication and legislative proposals establishing a Framework Programme for Solidarity and the Management of Migration Flows for the period 2007-2013 - COM(2005) 123 |

Security and Safeguarding Liberties | Yes (only as partner in individual projects) | Communication and legislative proposals establishing a Framework Programme on Security and Safeguarding Liberties for the period 2007-2013 - COM(2005) 124 The programme addresses two challenges: Prevention, preparedness and consequence management of terrorism Prevention of and fight against crime As regards trans-national projects, third countries and international organisations may participate as partners but are not permitted to submit projects. |

Transport | Marco Polo | Yes | Proposal establishing a second “Marco Polo” programme for granting Community financial assistance to improve the environmental performance of freight transport systems (“Marco Polo II”) - COM(2004) 478 The Marco Polo programme supports actions in the freight transport, logistics and other relevant markets. These actions should contribute to maintaining the distribution of freight between the various modes of transport at 1998 levels by helping to shift the expected aggregate increase in international road freight traffic to short sea shipping, rail and inland waterways or to a combination of modes of transport in which road journeys are as short as possible. Among the funding criteria the proposals mention “European dimension – undertakings”: An action must be submitted by at least two independent undertakings established on the territories of two different Member States, or on the territories of one Member State and a close third country. |

TEN financing (transport) | No | Proposal determining the general rules for the granting of Community financial aid in the field of Trans-European Transport and Energy Networks and amending Council Regulation (EC) No 2236/95 - COM(2005) 475 The focus of this proposal is on funding internal EC infrastructure. It will therefore not be open to third countries. However, the High Level Group dealing with TEN issues is preparing a report on extending major Trans-European Transport Axes to the ENP partner countries and neighbouring regions. |

GALILEO programme | Yes | Proposal on the implementation of the deployment and commercial operating phases of the European Programme on Satellite Radio Navigation - COM(2005) 477 The Galileo Joint Undertaking is open to the participation of ENP partners and other third countries (for instance, Matimop of Israel is a member of the Galileo Joint Undertaking). |

SESAR programme and Joint Undertaking | Yes | Proposal for a Council Regulation establishing the SESAR Joint Undertaking - COM(2005) 602 SESAR aims at developing a new generation air traffic management system. The Joint Undertaking will have two founding members: the European Community, represented by the Commission, and Eurocontrol. Participation will also be open to any other private or public entity, including third countries. A third country can become a member if that country has, at least, signed a horizontal agreement in the field of air transport. To date, Azerbaijan, Georgia, Lebanon, Moldova, Morocco, and Ukraine have either already signed or are in the process of signing such agreements. |

Energy | TEN financing (energy) | No | Proposal determining the general rules for the granting of Community financial aid in the field of Trans-European Transport and Energy Networks and amending Council Regulation (EC) No 2236/95 - COM(2005) 475 Due to its focus on internal EC energy networks, no third party participation is envisaged. However, the Commission proposal includes the notion that studies may be supported on the basis of a project as a whole, including its elements outside the territory of the EC. |

Intelligent Energy-Europe programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (d) to promote energy efficiency and new and renewable energy sources in all sectors including transport. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (c) the Intelligent Energy-Europe programme Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

Information society | ICT Policy Support programme | Yes | Proposal establishing a Competitiveness and Innovation Framework Programme - COM(2005) 121 The Framework Programme shall have the following objectives: (c) to accelerate the development of a competitive, innovative and inclusive information society. The objectives of the Framework Programme shall be pursued through the implementation of the following specific programmes established in Title II, hereinafter “the specific programmes”: (b) the ICT Policy Support programme. Article 4: The Framework Programme shall be open to the participation of: (d) other third countries, when agreements so allow. |

Interoperable Delivery of European eGovernment services to Administrations, Businesses and Citizens (IDABC programme) | Yes (co-operation) | Decision 2004/387/EC of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 on interoperable delivery of pan-European eGovernment services to public administrations, businesses and citizens (IDABC) The objective of the IDABC programme is to identify, support and promote the development and establishment of pan-European eGovernment services and the underlying interoperable telematic networks supporting the Member States and the Community in the implementation, within their respective areas of competence, of Community policies and activities, achieving substantial benefits for public administrations, businesses and citizens. Article 14(2) Cooperation with other third countries, in implementing projects of common interest and horizontal measures, shall be encouraged, notably with public administrations in Mediterranean countries, the Balkans and eastern European countries. Particular attention shall also be given to international cooperation in support of development and economic cooperation. Related costs shall not be covered by the IDABC programme. A bilateral agreement, such as a memorandum of understanding, would be necessary to ensure participation of ENP partner countries in the IDABC programme. Following this agreement, the ENP partners can participate in projects of common interest and make use of horizontal measures. |

LIFE + | No | Proposal concerning the Financial Instrument for the Environment (LIFE+) - COM(2004) 621 The objective is to provide a more streamlined and simplified instrument for environment protection. LIFE+ aims to contribute to the development, implementation, monitoring, evaluation and communication of Community environment policy and legislation as a contribution to promoting sustainable development in the EU. Third country participation is possible for EFTA, candidate as well as Suth-East European pre-candidate countries, only. |

Crisis response | Rapid Response | Yes | Proposal establishing a Rapid Response and Preparedness Instrument for major emergencies - COM(2005) 113 The proposal aims to provide a new legal basis for granting Community assistance to civil protection actions in the contexts of preparedness and rapid response. It will supplement the efforts of Member States to protect people, the environment and property by contributing to the effectiveness of systems for responding to major emergencies and the public health effects arising from such emergencies. In principle, as regards funding, the proposed instrument applies to activities within the EU (leaving external crisis response activities of the Community Civil Protection Mechanism to be covered by the Stability Instrument). Article 8: States which are not Member States of the European Union may participate in this Instrument where agreements and procedures so allow. |

European Union Solidarity Fund | No | Proposal establishing the European Union Solidarity Fund - COM(2005) 108 The proposal is based on the current EU Solidarity Fund Regulation for providing post-disaster assistance in the aftermath of major crises. The proposal enlarges its scope to cover not only such events resulting from natural disasters but also to include industrial/technological disasters, public health threats and acts of terrorism. Article 1: The scope of participants is limited to Member States and countries negotiating their accession to the EU. |

People-to-people issues | Public Health | Yes | Proposal establishing a Programme of Community Action in the field of Health 2007-2013 - COM(2006) 234 The programme shall complement, support and add value to the policies of the Member States and shall contribute to protecting and promoting human health and safety and improving public health. The Commission proposes that the programme be open to third countries, in particular countries in the European neighbourhood in accordance with conditions laid down in the respective bilateral or multilateral agreements establishing the general principles for their participation in Community programmes. |

Lifelong Learning | No | Decision No …/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 15 November 2006 establishing an action programme in the field of lifelong learning This programme aims to foster interchange, cooperation and mobility between education and training systems within the Community so that they become a world quality reference. Article 7(2): Key activity 1 of the Jean Monnet Programme referred to in Article 3(3)(a) shall also be open to higher education institutions in any other third country. Article 8: Under the Lifelong Learning Programme, and in accordance with Article 9, the Commission may cooperate with third countries and with the competent international organisations, in particular the Council of Europe, the Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD) and the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation (UNESCO). Article 14(2): Up to 1% of the allocations under the Lifelong Learning Programme may be used to support the participation in partnership, project and network actions under the Lifelong Learning Programme of partners from third countries which do not participate in the Lifelong Learning Programme under the provisions of Article 7. |

Culture | No (only cooperation) | Proposal establishing the Culture 2007 programme (2007-2013) - COM(2004) 469 The programme aims to enhance the cultural area common to Europeans through the development of cultural cooperation between creative artists, cultural players and cultural institutions of the countries taking part in the programme, through inter alia trans-national mobility, circulation of works and cultural and artistic products and inter-cultural dialogue. Article 5(2): The programme shall also be open to cooperation with other third countries which have concluded Association and Cooperation Agreements with the European Community which include cultural clauses, on the basis of supplementary appropriations and specific procedures to be laid down. Special actions: Support may also be given in this context to cooperation with third countries and international organisations, as set out in Articles 5(2) and 6 of the Decision. |

European Audiovisual Sector (MEDIA 2007) | Yes (subject to conditions) | Proposal concerning the implementation of a programme of support for the European audiovisual sector (MEDIA 2007) - COM(2004) 470 The global objectives of the programme are to preserve and enhance European cultural diversity and its cinematographic and audiovisual heritage and promote inter-cultural dialogue, increase the circulation of European audiovisual works inside and outside the European Union and strengthen the competitiveness of the European audiovisual sector. Article 8(2): The programme is also open to the participation of States which are parties to the Council of Europe Convention on Trans-frontier Television …, assuming that supplementary appropriations are received in compliance with the conditions to be agreed upon between the parties concerned. Article 8(3): Opening up of the programme to European third countries covered by paragraphs 1 and 2 may be subject to prior examination of the compatibility of their national legislation with Community legislation, including Article 6(1)(5) of Directive 89/552/EEC, as amended by Directive 97/36/EC. This provision does not apply to actions under Article 3. Article 8(4): The programme is also open to cooperation with other third countries which have concluded Association and Cooperation Agreements with the European Union incorporating clauses on the audiovisual sector and on the basis of supplementary appropriations and specific arrangements to be agreed upon (comment: at present none of the Partnership and Cooperation Agreements between the EU and the European ENP countries). Further comment: for southern Mediterranean ENP partners, participation in the (external) Euro-Med Audiovisual programme is better tailored to their needs. |

Youth in Action | No (only cooperation) | Decision No…/2006/EC of the European Parliament and of the Council of 15 November 2006 establishing the “Youth in Action programme” for the period 2007-2013 The general objectives of the programme are to promote young people’s active citizenship, to develop solidarity and promote tolerance among young people, to foster mutual understanding between young people in different countries, to contribute to developing the quality of support systems for youth activities and the capabilities of civil society organisations as well as to promote European cooperation in the youth field. Article 5(2): The actions in points 2[9] and 3[10] of the Annex shall be open to cooperation with third countries that have signed agreements with the Community relevant to the youth field, hereinafter referred to as “partner countries”. This cooperation shall be based, where relevant, on additional appropriations from partner countries to be made available in accordance with procedures to be agreed with these countries.[11] |

Europe for Citizens | No | Proposal creating the Citizens for Europe Programme for the period 2007-2013 - COM(2005) 116 Article 5: open only to EFTA/EEA countries; candidate countries benefiting from a pre-accession strategy, in accordance with the general principles and the general terms and conditions laid down in the framework agreements concluded with these countries for their participation in Community Programmes, and the countries of the Western Balkans, in accordance with the arrangements to be established with these countries under the framework agreements on the general principles for their participation in Community programmes. |

Research and development | Research | - | Communication from the Commission on Science and technology, the key to Europe’s future – Guidelines for future European Union policy to support research - COM(2004 )353 Only Communication setting out guidelines; no legislative proposal. |

Knowledge for Growth | - | Communication on building the European Research Area (ERA) of knowledge for growth - COM(2005) 118 Only Communication; no legislative proposal. |

Seventh Framework Programme for Research | Yes | Proposals concerning the Seventh Framework Programme of the European Community for research, technological development and demonstration activities (2007-2013) and of the European Atomic Energy Community (Euratom) for nuclear research and training activities (2007–2011) - COM(2005) 119 The Framework Programme provides for third country participation. |

Regional policy | European Regional Development Fund | Yes | Regulation (EC) No 1080/2006 of the European Parliament and of the Council of 5 July 2006 on the European Regional Development Fund and repealing Regulation (EC) No 1783/1999 Article 21(3): In the context of cross-border, trans-national and interregional cooperation, the ERDF may finance expenditure incurred in implementing operations or parts of operations on the territory of countries outside the European Community up to a limit of 10% of the amount of its contribution to the operational programme concerned, where they are for the benefit of the regions of the Community. |

[1] Paziņojums COM(2004) 373 galīgā redakcija.

[2] Šī standartklauzula ir atspoguļota arī 24. pantā Komisijas priekšlikumā Iestāžu nolīgumam par Eiropas regulatīvo aģentūru darbības pamatprincipiem, 2005. gada 25. februāra paziņojums COM(2005) 59 galīgā redakcija.

[3] Konvencijas par starptautisko civilo aviāciju (Čikāgas konvencija), 1944. gada 7. decembris.

[4] 375 direktīvas par pārtikas un dzīvnieku barības nekaitīgumu, 95 direktīvas par dzīvnieku veselību, 84 direktīvas par augu veselību, kā arī apm. 400 regulas un vairāki lēmumi un ieteikumi.

[5] Apzīmējums „partnervalstis”, kā tas lietots šajā paziņojumā, attiecas arī uz Palestīniešu pašpārvaldi.

[6] SEC(2006) 665.

[7] Skatīt, piemēram, Komisijas 2003. gada 3. decembra paziņojumu Padomei un Parlamentam par „gatavošanos Rietumbalkānu valstu dalībai Kopienas programmās un aģentūrās”, COM (2003) 748, galīgā redakcija.

[8] Piemēri šādiem pamatnolīgumiem un protokoliem pie stabilizācijas un asociācijas nolīgumiem ar atsevišķām Balkānu valstīm ir atrodami 2005. gada 22. jūlija Oficiālajā Vēstnesī Nr. L 192.

[9] Action 2 is European Voluntary Service.

[10] Point 3, entitled “Youth of the world”, covers cooperation with the neighbouring countries of the enlarged Europe (ENP countries) and other third countries.

[11] Comment: A special scheme has been introduced for the Mediterranean countries – the Euro-Med Youth programme: projects submitted by EU organisations are funded by the programme budget (including ENP costs), whereas projects submitted by organisations from ENP countries are funded from external support instruments.

Top