EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0902

Padomes Lēmums 2009/902/TI ( 2009. gada 30. novembris ), ar ko izveido Eiropas Noziedzības novēršanas tīklu ( EUCPN ) un atceļ Lēmumu 2001/427/TI

OJ L 321, 8.12.2009, p. 44–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 19 Volume 016 P. 201 - 203

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/902/oj

8.12.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 321/44


PADOMES LĒMUMS 2009/902/TI

(2009. gada 30. novembris),

ar ko izveido Eiropas Noziedzības novēršanas tīklu (EUCPN) un atceļ Lēmumu 2001/427/TI

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību un jo īpaši tā 30. panta 1. punktu, 31. pantu un 34. panta 2. punkta c) apakšpunktu,

ņemot vērā Beļģijas Karalistes, Čehijas Republikas, Vācijas Federatīvās Republikas, Spānijas Karalistes, Francijas Republikas, Ungārijas Republikas, Nīderlandes Karalistes, Slovākijas Republikas, Somijas Republikas, Zviedrijas Karalistes un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes iniciatīvu (1),

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu,

tā kā:

(1)

Eiropadomes Tamperes sanāksmē 1999. gada 15. un 16. oktobrī tika secināts, ka ir vajadzība izstrādāt noziedzības novēršanas pasākumus, apmainīties ar paraugpraksi un stiprināt valstu kompetento iestāžu tīklu noziedzības novēršanai, kā arī sadarbību starp valstu organizācijām, kas specializējas šajā jomā, nosakot, ka šīs sadarbības galvenās prioritātes varētu būt mazgadīgo, pilsētas un ar narkotikām saistīti noziedzīgi nodarījumi. Tālab tika prasīts veikt pētījumu par iespējām programmu finansēt Kopienai.

(2)

Eiropas Savienības stratēģijas jaunās tūkstošgades sākumam par organizētās noziedzības novēršanu un kontroli (2) 6. ieteikumā prasīts, lai Padomei palīdz eksperti, kas ir atbilstīgi kvalificēti noziedzības novēršanā, piemēram, valstu koordinācijas centri, vai lai palīdzība tai tiktu sniegta, izveidojot ekspertu tīklu, kurā būtu noziedzīgu nodarījumu novēršanas valstu organizācijas.

(3)

Ar Padomes Lēmumu 2001/427/TI izveidoja Eiropas Noziedzības novēršanas tīklu (3).

(4)

Eiropas Noziedzības novēršanas tīkla ārējā novērtējumā, ko veica 2008. un 2009. gadā, noteica tīkla stiprināšanas iespējas, kuras apstiprināja EUCPN valde un kuru dēļ Lēmums 2001/427/TI ir jāatceļ un jāaizstāj ar jaunu Padomes lēmumu par tīklu.

(5)

Novērtējumā tika konstatēts, ka valstu pārstāvjiem ir vairāk jāiesaistās tīkla darbībās.

(6)

Lai stiprinātu tīklu, jāievieš vairākas izmaiņas, kas ietver grozījumus noteikumos par kontaktpunktiem, sekretariātu, valdes struktūru un tās uzdevumiem, tostarp priekšsēdētāja iecelšanu.

(7)

Izmaiņām tīkla sastāvā vajadzētu būt efektīvām un rentablām, balstoties uz dalībvalstu iepriekš gūtu pieredzi saistībā ar finansējumu un veicot sekretariāta un citus tīkla uzdevumus. Valdei būtu jāvairo sadarbības centieni, lai izmeklētu un pilnībā izmantotu finansējuma iespējas, ko var saņemt no Eiropas Savienības vispārējā budžeta. To varētu veikt, pamatojoties vai nu uz sadarbības pamatnolīgumiem, vai iekļaujot tīklu atzītu monopolstruktūru sarakstā attiecīgajās finansējuma programmās.

(8)

Citu noteikumu pamatā vajadzētu būt Lēmumam 2001/427/TI,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Izveide

Ar šo tiek izveidots Eiropas Noziedzības novēršanas tīkls (turpmāk “tīkls”). To uzskata par Eiropas Noziedzības novēršanas tīkla, kurš izveidots ar Lēmumu 2001/427/TI, pēcteci.

2. pants

Mērķis

1.   Tīkls sekmē noziedzības novēršanas dažādo aspektu attīstību Eiropas Savienības līmenī, ņemot vērā Eiropas Savienības noziedzības novēršanas stratēģiju, un atbalsta noziedzības novēršanas darbības valsts un vietējā mērogā.

2.   Noziedzīgu nodarījumu novēršana attiecas uz visiem pasākumiem, kuru mērķis ir kvalitatīvi vai kvantitatīvi samazināt vai citādi sekmēt to, ka mazinās noziedzība un iedzīvotāju nedrošības sajūta, vai nu tieši atturot no noziedzīgām darbībām, vai arī izmantojot politiku un pasākumus, lai samazinātu noziedzības potenciālu un noziedzības iemeslus. Minētais ietver valdības, kompetento iestāžu, krimināltiesvedības dienestu, vietējo iestāžu un to Eiropā izveidoto specializēto asociāciju, privātā un brīvprātīgo dienestu sektora, pētnieku un sabiedrības darbu, ko atbalsta plašsaziņas līdzekļi.

3. pants

Uzbūve un sastāvs

1.   Tīklu veido valde un sekretariāts, kā arī kontaktpunkti, kurus var nozīmēt katra dalībvalsts.

2.   Valdi veido valstu pārstāvji, tai ir priekšsēdētājs un izpildkomiteja.

3.   Katra dalībvalsts ieceļ valsts pārstāvi un var iecelt aizstājēju.

4.   Priekšsēdētāju ieceļ no valstu pārstāvju vidus.

5.   Izpildkomiteju vada priekšsēdētājs, un tajā ir ne vairāk kā seši valdes locekļi un Komisijas iecelts pārstāvis.

4. pants

Tīkla uzdevumi

Tīkls jo īpaši:

a)

sekmē sadarbību, kontaktus, kā arī informācijas un pieredzes apmaiņu starp dalībniekiem noziedzības novēršanas jomā;

b)

apkopo, novērtē un nosūta novērtēto informāciju, tostarp labu praksi par esošām noziedzības novēršanas darbībām;

c)

organizē konferences, jo īpaši ikgadēju konferenci par paraugpraksi, un citas darbības, tostarp Eiropas Gada balvas par noziedzības novēršanu piešķiršanu, kas paredzētas, lai sasniegtu tīkla mērķus un plaši iepazīstinātu ar tā rezultātiem;

d)

vajadzības gadījumā sniedz savas speciālās zināšanas Padomei un Komisijai;

e)

katru gadu ar valdes un kompetento darba struktūru starpniecību ziņo Padomei par savām darbībām. Padomi aicina apstiprināt ziņojumu un nosūtīt to Eiropas Parlamentam;

f)

izstrādā un īsteno darba programmu, kā pamatā ir skaidri definēta stratēģija, kurā ņemta vērā attiecīgu noziedzības draudu noteikšana un reakcija uz tiem.

5. pants

Informācijas apmaiņa

Lai izpildītu savus uzdevumus, tīkls:

a)

dod priekšroku daudznozaru pieejai;

b)

izmantojot valstu pārstāvjus un kontaktpunktus, ir ciešā saskarsmē ar noziedzības novēršanas struktūrām, vietējām iestādēm, vietējiem sadarbības partneriem un pilsonisko sabiedrību, kā arī ar pētniecības iestādēm un nevalstiskām organizācijām dalībvalstīs;

c)

izveido un uztur savu tīmekļa vietni, kurā ietver parastus ziņojumus un jebkuru citu lietderīgu informāciju, jo īpaši paraugprakses apkopojumu;

d)

cenšas izmantot un sekmēt ar Savienības programmu starpniecību finansēto projektu rezultātus, kas ir būtiski saistībā ar noziedzības novēršanu.

6. pants

Pienākumi

1.   Izpildu komiteja sniedz atbalstu priekšsēdētājam, lai, inter alia, nodrošinātu:

a)

tīkla stratēģijas attīstību, kas valdei jāapstiprina;

b)

efektīvu valdes darbību, un

c)

darba programmas izstrādi un īstenošanu.

2.   Valdes uzdevumi ir šādi:

a)

saskaņā ar šo lēmumu nodrošināt tīkla pienācīgu darbību, tostarp lemt par praktisku sekretariāta funkciju organizēšanu;

b)

izstrādāt un pieņemt finanšu noteikumus;

c)

apstiprināt tīkla stratēģiju, kas palīdz pilnveidot noziedzības novēršanu Savienības mērogā;

d)

pieņemt un nodrošināt tīkla darba programmas īstenošanu;

e)

pieņemt gada ziņojumu par tīkla darbībām.

3.   Valde ar vienprātīgu lēmumu pieņem savu reglamentu, kas ietver, inter alia, noteikumus par priekšsēdētāja un izpildkomitejas locekļu iecelšanu un pilnvaru termiņu, valdes lēmumu pieņemšanas kārtību, sekretariāta valodas lietojumu, pienākumus, izkārtojumu un resursus un administratīvu kārtību sadarbībai ar citām struktūrām, kā minēts 8. pantā.

4.   Sekretariāts palīdz valdei. Tas darbojas pastāvīgi, pilnībā atbalstot tīklu, vienlaikus, kā noteikts, ievērojot konfidencialitāti. Sekretariāta uzdevumi ir šādi:

a)

sniegt administratīvu un vispārēju atbalstu sanāksmju, semināru un konferenču sagatavošanā; izstrādāt gada pārskatu un darba programmu, atbalstīt darba programmas īstenošanu un nodrošināt koordinācijas centru saziņai ar tīkla locekļiem;

b)

nodrošināt analītisku un atbalsta funkciju, lai apzinātu notiekošās pētniecības darbības noziedzības novēršanas jomā un ar to saistītu informāciju, kas tīklam būtu noderīga;

c)

uzņemties vispārēju atbildību vadīt, izstrādāt un uzturēt tīkla tīmekļa vietni.

5.   Katrs valsts pārstāvis sekmē tīkla darbības valsts un vietējā mērogā un palīdz nodrošināt un uzturēt materiālus par noziedzības novēršanu un veikt apmaiņu ar tiem starp savu dalībvalsti un tīklu.

6.   Kontaktpunkti atbalsta valstu pārstāvjus, tiem tīklā apmainoties ar informāciju par noziedzības novēršanu valstu mērogā un speciālajām zināšanām.

7.   Sekretariāts sniedz pārskatu priekšsēdētājam un izpildkomitejai, kuri pārrauga sekretariāta darbību.

8.   Dalībvalstis ir atbildīgas par tīkla un tā darbību finansēšanu. Dalībvalstis sadarbojas ar valdes palīdzību, lai nodrošinātu rentablu tīkla un tā darbību finansējumu.

9.   Šā panta 8. punkts neskar iespējas meklēt un rast finansiālu atbalstu no Eiropas Savienības vispārējā budžeta.

7. pants

Valdes sanāksmes

Valde tiekas vismaz reizi pusgadā pēc priekšsēdētāja uzaicinājuma.

8. pants

Sadarbība ar citām struktūrām

Ja tas ir būtiski mērķu sasniegšanai, tīkls var sadarboties ar citām vienībām, kuras ir kompetentas noziedzības novēršanas jomā.

9. pants

Novērtējums

Komisija līdz 2012. gada 30. novembrim iesniedz Padomei izvērtējuma ziņojumu par tīkla darbībām, īpašu uzmanību pievēršot tīkla un tā sekretariāta darba efektivitātei, attiecīgi ņemot vērā saikni starp tīklu un citām ieinteresētajām personām. Balstoties uz šā izvērtējuma rezultātiem, tiek veikts novērtējums, lai noteiktu iespējamos ieguvumus, ko varētu panākt, piemēram, pārvietojot sekretariātu uz jau pastāvošu biroju.

10. pants

Atcelšana

Ar šo Lēmums 2001/427/TI tiek atcelts.

11. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

Briselē, 2009. gada 30. novembrī

Padomes vārdā

priekšsēdētāja

B. ASK


(1)  OV C 222, 15.9.2009., 2. lpp.

(2)  OV C 124, 3.5.2000., 1. lpp.

(3)  OV L 153, 8.6.2001., 1. lpp.


Top