EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0206

Padomes Lēmums 2008/206/TI ( 2008. gada 3. marts ) par 1-benzilpiperazīna ( BZP ) pasludināšanu par jaunu psihoaktīvu vielu, uz kuru attiecas kontroles pasākumi un krimināltiesību normas

OJ L 63, 7.3.2008, p. 45–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 19 Volume 016 P. 128 - 129

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/206/oj

7.3.2008   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 63/45


PADOMES LĒMUMS 2008/206/TI

(2008. gada 3. marts)

par 1-benzilpiperazīna (BZP) pasludināšanu par jaunu psihoaktīvu vielu, uz kuru attiecas kontroles pasākumi un krimināltiesību normas

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienību,

ņemot vērā Padomes Lēmumu 2005/387/TI (2005. gada 10. maijs) par informācijas apmaiņu, riska novērtējumu un kontroli attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām (1) un jo īpaši tā 8. panta 3. punktu,

ņemot vērā Komisijas ierosmi,

pēc apspriešanās ar Eiropas Parlamentu,

tā kā:

(1)

Saskaņā ar Lēmumu 2005/387/TI Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra zinātniskā komiteja īpašā paplašinātajā sanāksmē sagatavoja riska novērtējuma ziņojumu par 1-benzilpiperazīnu (BZP) un pēc tam, 2007. gada 31. maijā, iesniedza to Padomei un Komisijai.

(2)

BZP ir sintētiska viela. Eiropas Savienībā tā pirmo reizi konstatēta 1999. gadā. Līdzīgi kā amfetamīns un metamfetamīns BZP stimulē centrālo nervu sistēmu, taču daudz vājāk (apmēram 10 % no d-amfetamīna iedarbības). BZP metabolismu var ietekmēt enzīmu sistēmu ģenētiskais polimorfisms, tādējādi atsevišķu indivīdu jutība pret BZP iedarbību var būt ievērojami atšķirīga. Ir iespējama mijiedarbība ar citiem medikamentiem, taču farmakokinētiskie dati attiecībā uz cilvēkiem ir nepietiekami.

(3)

Dažās dalībvalstīs BZP var likumīgi iegādāties no ķīmisko vielu mazumtirgotājiem. To pārdod atpūtas mērķiem tablešu vai kapsulu veidā internetā vai dažās dalībvalstīs – arī īpašos veikalos, tā saucamajos “smart/herbal shops”. Nelikumīgajā narkotiku tirgū BZP tirgo arī kā populāro ekstazī narkotiku.

(4)

Trīspadsmit dalībvalstis un viena trešā valsts (Norvēģija) ir ziņojušas par BZP pulvera, kapsulu vai tablešu konfiskācijas gadījumiem, sākot no vienas kapsulas/tabletes līdz pat 64 900 tabletēm. Ir visai maz informācijas, kas norādītu uz BZP plaša apjoma ražošanu, pārstrādi vai izplatīšanu un organizētās noziedzības līdzdalību.

(5)

Nav konstatēta un atzīta BZP medicīniskā vērtība; Eiropas Savienībā nav zināmu licencētu medikamentu, kuru sastāvā būtu BZP.

(6)

ANO sistēmā pašlaik nenotiek un nav noticis BZP novērtējums. Piecu dalībvalstu tiesību aktos saskaņā ar šo valstu pienākumiem, kas izriet no ANO 1961. gada un 1971. gada Konvencijām, attiecībā uz BZP ir paredzēti kontroles pasākumi un ir piemērojami kriminālsodi. Divās dalībvalstīs BZP piemēro kontroles pasākumus saskaņā ar tiesību aktiem medicīnas jomā.

(7)

BZP ir atrasts pēcnāves paraugos. Tomēr nav zināms, cik lielā mērā BZP vainojams nāves izraisīšanā, jo visos gadījumos bija iesaistītas arī citas vielas un citi apstākļi.

(8)

Riska novērtējuma ziņojums par BZP atklāj pārliecinošu zinātnisku pierādījumu trūkumu attiecībā uz BZP vispārējo bīstamību. Tomēr, ņemot vērā tā stimulējošās īpašības, veselības apdraudējumu, medicīniskās vērtības neesamību un ievērojot piesardzības principu, BZP ir jāpakļauj kontrolei, bet kontroles pasākumiem vajadzētu būt samērīgiem ar vielas relatīvi zemo bīstamības pakāpi.

(9)

Pakļaujot 1-benzilpiperazīnu kontrolei, iespējams izvairīties no problēmām starptautiskās tiesībaizsardzības un tiesiskās sadarbības jomā,

IR NOLĒMUSI ŠĀDI.

1. pants

Dalībvalstis saskaņā ar saviem tiesību aktiem veic nepieciešamos pasākumus, lai 1-benzilpiperazīnam (pazīstams arī kā 1-benzil-1,4-diazacikloheksāns, N-benzilpiperazīns vai – mazāk precīzi – benzilpiperazīns vai BZP) varētu piemērot vielas bīstamībai atbilstošus kontroles pasākumus un kriminālsodus, kā tas paredzēts tiesību aktos saskaņā ar pienākumiem, kas izriet no ANO 1971. gada Konvencijas par psihotropām vielām.

2. pants

Šo lēmumu publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Tas stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas.

Briselē, 2008. gada 3. martā.

Padomes vārdā —

priekšsēdētājs

J. PODOBNIK


(1)  OV L 127, 20.5.2005., 32. lpp.


Top