EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestāde (EAAPI)

Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestāde (EAAPI)

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 1094/2010, ar ko izveido Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestādi (EAAPI)

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Ar to izveido EAAPI – Eiropas Savienības (ES) iestādi, kas atbalsta koordināciju starp valstu iestādēm un nodrošina ES tiesību aktu saskaņotu piemērošanu apdrošināšanas un aroda pensiju nozarēs ES dalībvalstīs.
  • Tās mērķis ir sekmēt finanšu stabilitāti un sabiedrības uzticību apdrošināšanas un pensiju tirgum.
  • Tās mērķis ir aizsargāt apdrošinājuma ņēmēju, pensiju shēmu dalībnieku un citu saņēmēju tiesības.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Tiesību aktu konsekventa piemērošana

  • EAAPI sagatavo regulatīvus un tehniskus standartus, kas papildina Padomes un Eiropas Parlamenta pieņemtus tiesību aktus attiecībā uz:
    • apdrošināšanas un pārapdrošināšanas sabiedrībām;
    • finanšu konglomerātiem (lieliem finanšu uzņēmumiem, kas darbojas dažādās finanšu nozarēs);
    • aroda pensijām;
    • apdrošināšanas starpniekiem (uzņēmumiem, kas pārdod pensiju un apdrošināšanas polises).
  • Tai ir arī tiesības izdot pamatnostādnes un ieteikumus par attiecīgo ES tiesību aktu piemērošanu.

Tirgus tendences

  • Lai nodrošinātu apdrošināšanas tirgu stabilitāti un aizsargātu apdrošinājuma ņēmējus, pensiju shēmu dalībniekus un citus saņēmējus, EAAPI veic virkni dažādu uzdevumu. Piemēram, tā uzrauga patēriņa tendences un novērtē tirgu potenciālos riskus un apdraudējumus.
  • Stingri noteiktos gadījumos EAAPI var īslaicīgi aizliegt vai ierobežot finanšu darbības, kas apdraud finanšu sistēmas stabilitāti vai var radīt ievērojamus finansiālus zaudējumus klientiem vai patērētājiem.

Tiesību aktu pārkāpumi

  • EAAPI ir pilnvarota izmeklēt valsts iestādes izdarītus tiesību aktu pārkāpumus. Šāda situācija rodas, ja valsts iestāde nespēj nodrošināt finanšu iestādes atbilstību ES tiesību aktiem.
  • Divu mēnešu laikā EAAPI var nosūtīt ieteikumu valsts iestādei. Pēc tam Eiropas Komisija var sagatavot oficiālu atzinumu, prasot iestādei veikt nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu atbilstību tiesību aktiem. Ja valsts iestāde šādu atbilstību nenodrošina, EAAPI stingri noteiktos gadījumos var tiešā veidā pieņemt lēmumu attiecībā uz finanšu iestādi. Šim lēmumam ir lielāks juridiskais spēks nekā iepriekšējiem valsts iestādes pieņemtajiem lēmumiem.

Uzraudzības konverģence

Ar grozījumu Regulu (ES) 2019/2175 tika paplašinātas EAAPI funkcijas un pienākumi. Tā nodrošina, ka EAAPI:

  • spēj palīdzēt valstu uzraudzības iestādēm izmantot un apstiprināt iekšējos modeļus, kurus apdrošināšanas sabiedrības izmanto maksātspējas kapitāla prasību aprēķināšanā, tādējādi palīdzot sasniegt saskaņotākus rezultātus visās dalībvalstīs;
  • spēj sekmēt saskaņotu uzraudzības praksi ES iekšējā tirgū un palīdzēt kompetentajām iestādēm aizsargāt apdrošinājuma ņēmējus pārrobežu strīdos, izveidojot sadarbības platformas (kas būtu jāveido visos gadījumos, kad kompetentās iestādes uzskata, ka, ņemot vērā konkrētas tirgus norises, ir nepieciešama koordinācija) un nodrošinot labāku informācijas apmaiņu starp dažādām uzraudzības iestādēm, kas uzrauga pārrobežu tirgū strādājošas apdrošināšanas sabiedrības;
  • kopā ar citām Eiropas Uzraudzības iestādēm (EUI) novērtē valsts uzraudzības iestāžu darbu (salīdzinošā izvērtēšana) un publicē ziņojumus, lai sekmētu atbilstību un palielinātu pārskatāmību;
  • ja finanšu sektora dalībnieki vai kompetentās iestādes, kas ir EAAPI kompetencē, nodarbojas ar nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju vai teroristu finansēšanu, sniedz iepriekšēju piekrišanu gadījumos, kad Eiropas Banku iestāde (kurai šajā jomā ir lielākas pilnvaras nekā visām Eiropas Uzraudzības iestādēm) plāno pieņemt lēmumu.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

  • Regulu (ES) Nr. 1094/2010 piemēro kopš 2011.gada 1. janvāra (izņemot tās 76. pantu par sagatavošanas darbībām un 77. panta 1. un 2. punktu par pārejas noteikumiem par personālu, kurus piemēro kopš 2010. gada 16. decembra).
  • Grozījumu Regulu (ES) 2019/2175 piemēro kopš 2020. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1094/2010 (2010. gada 24. novembris), ar ko izveido Eiropas Uzraudzības iestādi (Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestādi), groza Lēmumu Nr. 716/2009/EK un atceļ Komisijas Lēmumu 2009/79/EK (OV L 331, 15.12.2010., 48.–83. lpp.).

Regulas (ES) Nr. 1094/2010 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/65/ES (2014. gada 15. maijs) par finanšu instrumentu tirgiem un ar ko groza Direktīvu 2002/92/ES un Direktīvu 2011/61/ES (OV L 173, 12.6.2014., 349.–496. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Padomes Regula (ES) Nr. 1096/2010 (2010. gada 17. novembris), ar kuru Eiropas Centrālajai bankai piešķir konkrētus uzdevumus saistībā ar Eiropas Sistēmisko risku kolēģijas darbību (OV L 331, 15.12.2010., 162.–164. lpp.).

Komisijas Lēmums 2004/9/EK (2003. gada 5. novembris), ar ko izveido Eiropas Apdrošināšanas un fondēto pensiju komiteju (OV L 3, 7.1.2004., 34.–35. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 14.12.2021

Top