EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ārvalstu tiesību aktu ietekme uz ES finansiālajām interesēm

Ārvalstu tiesību aktu ietekme uz ES finansiālajām interesēm

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 2271/96 par aizsardzību pret ārpussavienības valsts pieņemtu tiesību aktu eksteritoriālas piemērošanas sekām

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Tās mērķis ir aizsargāt fizisku vai juridisku personu ekonomiskās un/vai finansiālās intereses pret ārpussavienības valstu pieņemtu tiesību aktu eksteritoriālas piemērošanas sekām.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Tiesību akti, uz kuriem attiecas šī regula, ir norādīti tās pielikumā. Minētā aizsardzība attiecas uz:

  • starptautisko tirdzniecību; un/vai
  • kapitāla apriti; un
  • ar to saistītajiem komercpasākumiem starp ES un ārpussavienības valstīm.

Šo regulu piemēro:

  • ikvienai fiziskai personai, kas ir ES rezidents un ES valsts pilsonis;
  • ikvienai juridiskai personai, kas ir reģistrēta ES;
  • ES valstu pilsoņiem, kas veic uzņēmējdarbību ārpus ES, un uz kuģniecības sabiedrībām, kuras veic uzņēmējdarbību ārpus ES un ko kontrolē ES valstu pilsoņi (piemēram, francūzis, kurš ārpussavienības valstī strādā holandietim piederošā kuģniecības sabiedrībā), ja to kuģi ir reģistrēti attiecīgajās ES valstī saskaņā ar tās tiesību aktiem;
  • ikvienai fiziskai personai, kas ir ES rezidents, ja vien šī persona neatrodas savā pilsonības valstī;
  • ikvienai citai fiziskai personai ES teritorijā, tostarp ES teritoriālajos ūdeņos un gaisa telpā, kā arī jebkurā lidmašīnā vai uz jebkura kuģa, kas ir ES valsts jurisdikcijā vai kontrolē, ja šī persona darbojas savā profesijā.

Persona, kuras ekonomiskās vai finansiālās intereses ietekmē ārvalstu tiesību akti, 30 dienu laikā ir jāinformē Eiropas Komisija. Šis 30 dienu periodu skaita no datuma, kad persona ieguvusi šo informāciju.

Neviens tiesas spriedums un neviens ārpus ES esošas administratīvas iestādes lēmums, ar ko tieši vai netieši piemēro pielikumā precizētos tiesību aktus (piemēram, ASV “1996. gada Irānas sankciju akts”), nekādā veidā netiek atzīts vai izpildīts. Neviena šajā regulā minētā persona nepakļaujas nevienai prasībai vai aizliegumam kas pamatojas uz pielikumā precizētajiem tiesību aktiem. Tomēr personām var atļaut pilnībā vai daļēji pakļauties šādām prasībām vai aizliegumiem tādā mērā, lai nepakļaušanās nenodarītu nopietnu kaitējumu viņu pašu vai ES interesēm. Šīs pilnvaras piešķir Komisija, kurai palīdz ES valstu pārstāvju izveidota komiteja.

ES valstis nosaka sankcijas, kas piemērojamas jebkura šīs regulas attiecīgā noteikuma pārkāpuma gadījumā.

Regulas grozījumi

Ar Regulu (ES) Nr. 37/2014 pilnvaro Komisiju pieņemt deleģētos aktus. Tajā ir arī norādīts, ka, lai īstenotu Regulu (EEK) Nr. 2271/96, ir jāpieņem vienoti nosacījumi par to, kā noteikt kritērijus attiecībā uz atļauju personām pilnībā vai daļēji pakļauties kādai prasībai vai aizliegumam, tostarp ārvalstu tiesu pieprasījumiem, tādā mērā, lai nepakļaušanās nenodarītu nopietnu kaitējumu viņu pašu vai ES interesēm. Šie pasākumi ir jāpieņem saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 182/2011. (Komiteju loma Eiropas Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanā).

Ar Deleģēto regulu (ES) 2018/1100 groza pielikumu, lai ņemtu vērā to, ka 2018. gada maijā ASV paziņoja, ka tā vairs neapturēs savus nacionālos ierobežojošos pasākumus attiecībā uz Irānu. Dažiem no šiem pasākumiem ir eksteritoriālas piemērošanas sekas, un tie var nelabvēlīgi ietekmēt ES intereses un to fizisko un juridisko personu intereses, kas iesaistītas saimnieciskajā darbībā ar Irānu.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1996. gada 29. novembra.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Regula (EK) Nr. 2271/96 (1996. gada 22. novembris), ar ko paredz aizsardzību pret trešās valsts pieņemtu tiesību aktu eksteritoriālas piemērošanas sekām un no tiem izrietošām vai ar tiem pamatotām darbībām (OV L 309, 29.11.1996., 1.–6. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 2271/96 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 37/2014 (2014. gada 15. janvāris), ar ko attiecībā uz konkrētu pasākumu pieņemšanas procedūrām groza konkrētas regulas saistībā ar kopējo tirdzniecības politiku (OV L 18, 21.1.2014., 1.–51. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 182/2011 (2011. gada 16. februāris), ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu (OV L 55, 28.2.2011., 13.–18. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 27.09.2018

Top