EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Finanšu konglomerātu uzraudzība

Finanšu konglomerātu uzraudzība

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2002/87/EK par papildu uzraudzību kredītiestādēm, apdrošināšanas uzņēmumiem un ieguldījumu sabiedrībām finanšu konglomerātos

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Tās mērķis ir uzlabot finanšu konglomerātu – lielu finanšu grupu, kas darbojas dažādās finanšu nozarēs (banku/ieguldījumu pakalpojumi un apdrošināšana), bieži vien pāri robežām, – efektīvu uzraudzību.
  • Tās vispārējais mērķis ir uzlabot finanšu stabilitāti un patērētāju tiesību aizsardzību.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Ar direktīvu nosaka konkrētas prasības:

  • attiecībā uz maksātspēju, ar vispārēju prasību iekļaut visas prasības nozaru maksātspējai, kuras attiecināmas uz attiecīgo grupu, arī ar mērķi novērst viena un tā paša kapitāla vairākkārtēju izmantošanu kā aizsardzību pret risku dažādās viena konglomerāta vienībās (“pašu kapitāla vairākkārtējs izmantojums”) un nepieļaut, ka mātesuzņēmumi “emitē parāda vērtspapīrus” un pēc tam izmanto ieņēmumus kā pašu kapitālu to regulētajiem meitasuzņēmumiem (“pārmērīga saistību īpatsvara palielināšana”);
  • attiecībā uz konglomerāta vadības piemērotību un profesionalitāti;
  • lai nodrošinātu atbilstīgu riska vadību un iekšējās kontroles sistēmas konglomerātā;
  • kas paredz, ka ir jāieceļ vienota uzraudzības iestāde, lai koordinētu konglomerāta vispārējo uzraudzību, kas var ietvert daudzas dažādas iestādes, kuras nodarbojas ar dažādiem konglomerāta darbības aspektiem;
  • attiecībā uz informācijas apmaiņu un sadarbību starp uzraudzības iestādēm (tostarp ārpussavienības valstīs), kuras uzrauga finanšu konglomerātā ietilpstošās regulētās vienības.

Grozījumi Direktīvā 2002/87/EK

  • Ar Direktīvu 2011/89/ES tika izdarīti grozījumi, kas piešķīra valsts finanšu uzraudzības iestādēm jaunas pilnvaras, lai labāk pārraudzītu konglomerātu mātesuzņēmumus, piemēram, kontrolakciju sabiedrības. Šādā veidā, ja finanšu konglomerātam rodas nepatikšanas, uzraudzības iestādes var iegūt labāku informāciju agrāk un būt labāk aprīkotas, lai iejauktos.
  • Ar Direktīvu 2013/36/ES par kredītiestāžu un ieguldījumu brokeru sabiedrību prudenciālo uzraudzību tika ieviesti grozījumi, kas ļauj izstrādāt tehniskos standartus, lai iestādes, kas ir daļa no finanšu konglomerāta, konsolidēti piemērotu piemērotas aprēķina metodes nepieciešamā kapitāla noteikšanai (skatīt kopsavilkumu).
  • Ar Direktīvu (ES) 2019/2034 tika izveidots īpašs prudenciālais režīms ieguldījumu brokeru sabiedrībām, uz kurām visā šīs direktīvas piemērošanas termiņā ir attiecināmi tādi paši noteikumi kā uz kredītiestādēm (skatīt kopsavilkumu).

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Direktīva 2002/87/ES ir piemērojama kopš 2003. gada 11. februāra, un dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2004. gada 10. augustam.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas parlamenta un padomes Direktīva 2002/87/EK (2002. gada 16. decembris) par papildu uzraudzību kredītiestādēm, apdrošināšanas uzņēmumiem un ieguldījumu sabiedrībām finanšu konglomerātos un par grozījumiem Padomes Direktīvās 73/239/EEK, 79/267/EEK, 92/49/EEK, 92/96/EEK, 93/6/EEK un 93/22/EEK, kā arī Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvās 98/78/EK un 2000/12/EK (OV L 35, 11.2.2003., 1.–27. lpp.)

Direktīvas 2002/87/EK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 12.11.2021

Top