EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Cīņa pret pārrobežu noziedzību, kas saistīta ar transportlīdzekļiem

Cīņa pret pārrobežu noziedzību, kas saistīta ar transportlīdzekļiem

 

KOPSAVILKUMS:

Lēmums 2004/919/EK par cīņu pret noziegumiem, kas ir saistīti ar transportlīdzekļiem un kam ir pārrobežu sekas

KĀDS IR ŠĪ LĒMUMA MĒRĶIS?

Ar to izveido vienotu pieeju, tostarp Savienības dalībvalstu sadarbību, cīņai pret noziegumiem, kuros ir iesaistītas vairākas dalībvalstis. Šī lēmuma mērķis arī ir uzlabot dalībvalstu un saistīto dalībvalstu tiesībaizsardzības iestāžu sadarbību.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Saskaņā ar šo lēmumu dalībvalstīm jāīsteno šādi pasākumi:

Lēmumā norādīts, ka ar transportlīdzekļiem saistītiem noziegumiem var būt ievērojama saikne arī ar citiem organizētās noziedzības veidiem, piemēram, narkotiku, šaujamieroču un cilvēku tirdzniecību.

Sadarbība

Savienības dalībvalstīm jāveic nepieciešamie pasākumi, lai uzlabotu:

  • valsts iestāžu sadarbību cīņā pret pārrobežu noziedzību, kas saistīta ar transportlīdzekļiem;
  • valstu kompetento iestāžu un privātā sektora pārstāvju sadarbību (piemēram, pazudušu transportlīdzekļu privāto reģistru turētājus, apdrošinātājus un transportlīdzekļu tirgotājus), lai koordinētu informāciju un savstarpēji saskaņotu pasākumus šajā jomā.

Dalībvalstis tiek aicinātas īpašu uzmanību veltīt eksporta kontrolei un ātras atbrīvoto zagto transportlīdzekļu repatriācijas veicināšanai.

Informācijas apmaiņa

  • Dalībvalstīm jāizraugās valsts kontaktpunkti, kas īsteno informācijas apmaiņu attiecībā uz noziedzību, kas saistīta ar transportlīdzekļiem, – tādēļ tika izveidots valsts kontaktpunktu tīkls (CARPOL).
  • Informācijas apmaiņa ietver ar transportlīdzekļiem saistītas noziedzības novēršanas metodes un paraugpraksi, bet neietver personas datus.
  • Paziņojumi par zagtiem transportlīdzekļiem un reģistrācijas dokumentiem regulāri jāiesniedz SIS sistēmā, un, ja iespējams, Interpola zagto mehānisko transportlīdzekļu datubāzē.
  • Valstu tiesībaizsardzības iestādēm jāinformē Eiropols par to noziegumu izdarītājiem, kas saistīti ar transportlīdzekļiem.

Transportlīdzekļu reģistrācijas dokumenti

Dalībvalstis tiek aicinātas novērst transportlīdzekļu reģistrācijas dokumentu ļaunprātīgu izmantošanu un to zādzību. Lai to īstenotu, tiesībaizsardzības iestādēm jāveic šādi pasākumi:

  • jāinformē transportlīdzekļu reģistrācijas iestādes par to, vai zināms, ka transportlīdzeklis, kas ir reģistrēšanas procesā, ir zagts;
  • jāatjauno reģistrācijas dokumenti, ja transportlīdzeklis ir stipri bojāts (neatgūstami gājis bojā).

Padome sniedz arī šādus ieteikumus:

  • pārbaudīt reģistrācijas dokumentus, ja rodas aizdomas par to, ka izdarīts pārkāpums attiecībā uz transportlīdzekļa identifikācijas marķējumiem;
  • tiesībaizsardzības iestādēm, kas ir atbildīgas par attiecīgo tiesībaizsardzības iestāžu apmācību, savā mācību programmā būt jāiekļauj Eiropas Savienības Tiesībaizsardzības apmācības aģentūras speciālistu apmācība ar transportlīdzekļiem saistītu noziegumu novēršanā un atklāšanā.

Novērtējums

  • Lēmums grozīts divas reizes: 2008. un 2016. gadā. Pēdējās pārskatīšanas laikā konstatēts, ka CARPOL pilnveidojis valsts kontaktpunktu tīkla profesionalitāti un struktūru, kā arī, ka CARPOL ir nepieciešams saglabāt ilgtermiņā.
  • 2017. gada ES drošības politikas vispatverošā izvērtējumā konstatēts, ka lēmumā izklāstītie mērķi un mehānismi joprojām atbilst pašreizējām vajadzībām.
  • Izvērtējumā arī norādīts, ka Eiropols aktīvi atbalsta CARPOL, piemēram, organizējot tikšanās un atbalstot kopējās izmeklēšanas grupas, kuras izmeklē luksus automobiļu zādzību vai narkotiku tirdzniecību.

KOPŠ KURA LAIKA LĒMUMS IR PIEMĒROJAMS?

Tas ir piemērojams kopš 2004. gada 30. decembra.

KONTEKSTS

PAMATDOKUMENTS

Padomes Lēmums 2004/919/EK (2004. gada 22. decembris) par cīņu pret noziegumiem, kas ir saistīti ar transportlīdzekļiem un kam ir pārrobežu sekas (OV L 389, 30.12.2004, 28.–30. lpp.)

SAISTĪTAIS DOKUMENTS

Komisijas dienestu darba dokuments ES drošības politikas vispatverošā izvērtējums – dokuments, kas pievienots Komisijas paziņojumam Eiropas Parlamentam, Eiropadomei un Padomei – Devītais progresa ziņojums virzībā uz efektīvu un patiesu drošības savienību (SWD(2017) 278 final, 26.7.2017.)

Pēdējo reizi atjaunots: 04.04.2019

Top