EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strādājošu grūtnieču un jauno māmiņu aizsardzība

Strādājošu grūtnieču un jauno māmiņu aizsardzība

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 92/85/EEK par pasākumu ieviešanu, lai veicinātu drošības un veselības aizsardzības uzlabošanu strādājošām grūtniecēm, sievietēm, kuras strādā pēcdzemdību periodā, vai strādājošām sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Tās mērķis ir aizsargāt sieviešu veselību un drošību strādājošām grūtniecēm*, sievietēm, kas strādā pēcdzemdību periodā*, vai strādājošām sievietēm, kas baro bērnu ar krūti*.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

  • ES dalībvalstīm jāinformē darba devēji un strādājošas sievietes par Eiropas Komisijas vadlīnijām attiecībā uz risku veselībai un drošībai, ko rada bīstamas vielas un rūpnieciskie procesi.
  • Ja ir identificēti riski, darba devējiem ir jārīkojas, lai aizsargātu attiecīgās strādājošās sievietes, piemēram, pārceļot tās citā amatā vai piešķirot atvaļinājumu.
  • Gadījumos, kad tiek piešķirts atvaļinājums, darba devējam jāgarantē no darba līguma izrietošās tiesības un jāizmaksā atbilstīgs pabalsts, lai kompensētu ienākumu zudumu.
  • Strādājošām grūtniecēm neliek veikt darbu nakts maiņās, ja iesniegta attiecīga medicīniska izziņa.
  • Strādājošas grūtnieces var doties veikt pirmsdzemdību veselības pārbaudes darba laikā, nezaudējot izpeļņu.
  • Direktīvā ir noteikts 14 nedēļu dzemdību atvaļinājums, no kura divām nedēļām jābūt pirms dzemdībām.
  • Sievietes nedrīkst tikt atlaistas no darba grūtniecības un dzemdību dēļ.
  • Ar grozījumu Regulu (ES) Nr. 2019/1243 Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus, lai veiktu stingri tehniskus grozījumus I pielikumā, ņemot vērā tehnikas attīstību, izmaiņas starptautiskajos noteikumos vai specifikācijās un jaunus konstatējumus.
  • Direktīvas I pielikumā ir iekļauts nepilnīgs saraksts ar fizikālajiem, bioloģiskajiem un ķīmiskajiem aģentiem un darba apstākļiem, kas minēti direktīvas 4. pantā (novērtējums un informācija).
  • Direktīvas II pielikumā ir iekļauts nepilnīgs to aģentu un darba apstākļu saraksts, kas minēti direktīvas 6. pantā (gadījumi, kad ir aizliegta apstarošana).

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1992. gada 24. novembra, un dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 1994. gada 24. novembrim.

KONTEKSTS

  • Līguma par Eiropas Savienības darbību 153. pantā Eiropas Savienībai ir piešķirtas pilnvaras pieņemt tiesību aktus darba drošības un veselības aizsardzības jomā, lai atbalstītu un papildinātu dalībvalstu darbības.
  • Direktīva 92/85/EEK ir viena no vairākām “atvasinātajām” direktīvām, kas pieņemtas saskaņā ar Pamatdirektīvu 89/391/EEK par darba ņēmēju drošību un veselības aizsardzību darbā (skatīt kopsavilkumu).
  • Eiropas sociālo tiesību pīlāra 10. princips nosaka, ka darba ņēmējiem ir tiesības uz augstu veselības aizsardzības un darba drošības līmeni.
  • Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Strādājoša grūtniece: sieviete, kura informē darba devēju par savu stāvokli saskaņā ar valsts tiesību aktiem un/vai valsts praksi.
Sieviete, kas strādā pēcdzemdību periodā: sieviete, kas strādā pēcdzemdību periodā, kā noteikts valsts tiesību aktos un/vai saskaņā ar valsts praksi, un kura informē darba devēju par savu stāvokli saskaņā ar minētajiem tiesību aktiem un/vai praksi.
Strādājoša sieviete, kas baro bērnu ar krūti: strādājoša sieviete, kas baro bērnu ar krūti, kā noteikts valsts tiesību aktos un/vai saskaņā ar valsts praksi, un kura informē darba devēju par savu stāvokli saskaņā ar minētajiem tiesību aktiem un/vai praksi.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Direktīva 92/85/EEK (1992. gada 19. oktobris) par pasākumu ieviešanu, lai veicinātu drošības un veselības aizsardzības darbā uzlabošanu strādājošām grūtniecēm, sievietēm, kas strādā pēcdzemdību periodā, vai strādājošām sievietēm, kas baro bērnu ar krūti (desmitā atsevišķā direktīva Direktīvas 89/391/EEK 16. panta 1. punkta nozīmē) (OV L 348, 28.11.1992., 1.–7. lpp.)

Direktīvas 92/85/EEK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija – Trešā daļa – Savienības iekšpolitika un rīcība – X sadaļa – Sociālā politika – 153. pants (bijušais EKL 137. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 114.–116. lpp.)

Padomes Direktīva 89/391/EEK (1989. gada 12. jūnijs) par pasākumiem, kas ieviešami, lai uzlabotu darba ņēmēju drošību un veselības aizsardzību darbā (OV L 183, 29.6.1989., 1.–8. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 02.08.2021

Top