EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tiesiskā aizsardzība: pusvadītāju izstrādājumu topogrāfija

Tiesiskā aizsardzība: pusvadītāju izstrādājumu topogrāfija

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 87/54/EEK par pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju tiesisko aizsardzību

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Direktīvas mērķis ir visās Eiropas Savienības (ES) valstīs nodrošināt skaidru un saskaņotu topogrāfiju* (maketu) attiecībā uz pusvadītāju izstrādājumiem* tiesisko aizsardzību.
  • Šī īpašā intelektuālā īpašuma tiesību veida mērķis ir novērst sākotnējo mikroshēmu vai integrālo shēmu dizainu kopēšanu un pēc tam pārdošanu vai nu tādus kādi tie ir, vai arī jebkādā tādā izstrādājumā, kurā tie ir iebūvēti.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju aizsardzības piešķiršanas nosacījumi

ES valstīm:

  • jāpieņem tiesību akti, lai aizsargātu pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijas, ja to dizains atbilst šādiem diviem nosacījumiem:
    • tas ir sava autora garīgā darba rezultāts;
    • tas nav izplatīts pusvadītāju rūpniecībā. Ja pusvadītāju izstrādājuma topogrāfija sastāv no sastāvdaļām, kas ir izplatītas pusvadītāju rūpniecībā, to aizsargā tikai tādā mērā, kādā šo sastāvdaļu apvienojums savā kopumā atbilst iepriekš minētajiem nosacījumiem.
  • ir jāpiešķir tiesības uz aizsardzību personai, kura izstrādā topogrāfiju, ja attiecīgā persona ir fiziska persona, ES valsts pilsonis vai kuras parastā dzīvesvieta ir ES teritorijā. Tomēr tās var norādīt, kam tiek piešķirtas tiesības, ja topogrāfija ir izstrādāta tās autora algotā darba gaitā vai saskaņā ar līgumu, kas nav darba līgums;
  • ar zināmiem nosacījumiem ir tiesības piešķirt aizsardzību fiziskām personām, uzņēmumiem vai citām juridiskām personām, kas pirmo reizi komerciāli izmanto topogrāfiju:
    • kas iepriekš nav izmantotas komerciāli;
    • tiem ir ekskluzīva atļauja komerciāli izmantot topogrāfiju visā ES teritorijā ir tiesības ar to rīkoties.
  • ir atļauts sākt sarunas ar trešajām valstīm, lai paplašinātu tiesības uz aizsardzību personām, uz kurām saskaņā ar šīs direktīvas noteikumiem aizsardzība neattiecas. Ja tās to dara, tām jāinformē Eiropas Komisija;
  • ir tiesības atteikt vai atcelt aizsardzību attiecībā uz pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju, ja valsts iestādei divu gadu laikā pēc tam, kad pieteikums reģistrēšanai noteiktā formā iesniegts pirmo reizi, nav iesniegts;
  • ir tiesības pieprasīt, lai materiāli, kas ļauj identificēt vai der par paraugu topogrāfijai, tiktu nodoti glabāšanā valsts iestādēm. Tomēr šo materiālu nedrīkst darīt publiski pieejamu, ja tas ir tirdzniecības noslēpums.

Ekskluzīvas tiesības

Piešķirtās tiesības ir ekskluzīvas tiesības. Tās ir šādas:

  • atļaut vai aizliegt reproducēt aizsargāto topogrāfiju;
  • atļaut vai aizliegt komerciāli izmantot vai šajā nolūkā importēt topogrāfiju vai pusvadītāju izstrādājumu, kas ir izgatavots, izmantojot šo topogrāfiju.

Ekskluzīvās tiesības atļaut vai aizliegt reproducēšanu neattiecas uz reproducēšanu:

  • privāti nekomerciāliem nolūkiem;
  • analīzes vai novērtēšanas nolūkiem, vai arī, lai mācītu topogrāfiju vai pašā topogrāfijā ietvertos jēdzienus, procesus, sistēmas vai paņēmienus.

Pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijām piešķirtā aizsardzība neattiecas ne uz vienu topogrāfijā ietverto jēdzienu, procesu, sistēmu, tehniku vai kodētu informāciju, izņemot pašu topogrāfiju.

Reģistrācija

  • Ja topogrāfijas reģistrācija ir ekskluzīvo tiesību rašanās nosacījums, šīs tiesības stājas spēkā agrākajā no šādām dienām:
    • dienā, kad iesniegts reģistrācijas pieteikums;
    • dienā, kad topogrāfija pirmoreiz komerciāli izmantota kaut kur pasaulē.
  • Ja reģistrācija nav ekskluzīvo tiesību rašanās nosacījums, tiesības stājas spēkā, kad topogrāfiju pirmo reizi komerciāli izmanto kaut kur pasaulē vai kad tā tiek pirmoreiz fiksēta vai kodēta.

Tiesību derīguma termiņš

Ekskluzīvās tiesības izbeidzas 10 gadus pēc tā kalendāra gada beigām, kurā topogrāfija pirmoreiz komerciāli izmantota kaut kur pasaulē. Ja ir nepieciešama reģistrācija, 10 gadu periodu nosaka pēc agrākās no šādām dienām:

  • no kalendāra gada beigām, kurā noteiktā veidā ir iesniegts reģistrācijas pieteikums;
  • no kalendāra gada beigām, kurā topogrāfija pirmoreiz komerciāli izmantota kaut kur pasaulē.

Tiesiskās aizsardzības attiecināšana uz trešajām valstīm

Pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju tiesiskā aizsardzība tiek attiecināta uz fiziskām personām, uzņēmumiem un citām juridiskām personām no:

  • Amerikas Savienotajām Valstīm (Lēmums 93/16/EEK);
  • Kanādas (Lēmums 94/700/EK);
  • Pasaules Tirdzniecības organizācijas dalībniekiem (Lēmums 94/824/EK);
  • Menas salas (Lēmums 96/644/EK).

Intelektuālā īpašuma tiesību īstenošana

Ar Regulu (ES) Nr. 608/2013 par muitas darbu intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanā, ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 1383/2003, paplašināja aizsargāto tiesību sarakstu, no 2014. gada 1. janvāra iekļaujot tajā arī pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijas.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1986. gada 23. decembra, un ES dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 1987. gada 7. novembrim.

KONTEKSTS

Starptautiskā līmenī Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas pakļautībā 1989. gadā tika pieņemts Vašingtonas līgums par intelektuālo īpašumu attiecībā uz integrētajām shēmām. Tajā ir paredzēta integrālo shēmu topogrāfijas aizsardzības noteikumi. Lai gan līgums nav stājies spēkā, atsauce uz tā saturu tika iekļauta Līgumā par intelektuālā īpašuma tiesību komercaspektiem (pazīstams kā TRIPS (Agreement on Trade-related Aspects of Intellectual Property Rights) līgums – skatīt kopsavilkumu), kas parakstīts Pasaules Tirdzniecības organizācijas pakļautībā.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Topogrāfija: attiecībā uz pusvadītāju izstrādājumiem (skatīt nākamā termina skaidrojumu) ir savstarpēji saistītu attēlu kopums neatkarīgi no to fiksēšanas vai kodēšanas veida:
  • kas attēlo slāņu, no kuriem pusvadītāja izstrādājums sastāv, trīsdimensiju struktūru;
  • attēli ir tā saistīti, ka katrs attēls attēlo pusvadītāja izstrādājuma virsmas struktūru vai struktūras daļu kādā tā izgatavošanas posmā.
Pusvadītāju izstrādājums: integrālās shēmas, ko sauc arī par mikročipiem (vai mikroshēmām), kas ir jebkura izstrādājuma galīgais izstrādājums vai tā starpprodukts:
  • tas sastāv no materiāla struktūras, kura ietver pusvadītāja materiāla slāni;
  • tam ir viens vai vairāki citi slāņi, kuri sastāv no vadoša, izolējoša vai pusvadoša materiāla, un slāņi ir sakārtoti iepriekš noteiktā trīsdimensiju struktūrā;
  • tas ir paredzēts tikai elektroniskas funkcijas veikšanai vai kopā ar citām funkcijām.

Mikroshēmas ir iestrādātas daudzās patēriņa precēs, piemēram, tādās mājsaimniecības ierīcēs kā veļas mazgājamās mašīnās vai televizori, kā arī automašīnās, mobilajos tālruņos, datoros, medicīnas aprīkojumā un ierīcēs.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Direktīva 87/54/EEK (1986. gada 16. decembris) par pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju tiesisko aizsardzību (OV L 24, 27.1.1987., 36.–40. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 608/2013 (2013. gada 12. jūnijs) par muitas darbu intelektuālā īpašuma tiesību īstenošanā un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1383/2003 (OV L 181, 29.6.2013., 15.–34. lpp.)

Līgums par Eiropas Ekonomikas zonu – XVII pielikums – Intelektuālais īpašums – 65. panta 2. punktā ietvertais saraksts (OV L 1, 3.1.1994., 482.–483. lpp.)

TIESISKĀS AIZSARDZĪBAS ATTIECINĀŠANA UZ TREŠAJĀM VALSTĪM

Padomes Lēmums 96/644/EK (1996. gada 11. novembris) par pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju tiesiskās aizsardzības paplašināšanu, attiecinot to uz personām no Menas salas (OV L 293, 16.11.1996., 18.–19. lpp.)

Padomes Lēmums 94/824/EK (1994. gada 22. decembris) par pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju tiesiskās aizsardzības paplašināšanu, attiecinot to uz personām no Pasaules tirdzniecības organizācijas dalībvalstīm (OV L 349, 31.12.1994., 201.–202. lpp.)

Padomes Lēmums 94/700/EC (1994. gada 24. oktobris) par pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju tiesiskās aizsardzības paplašināšanu, attiecinot to uz personām no Kanādas (OV L 284, 1.11.1994., 61.–62. lpp.)

Padomes Lēmums 93/16/EEC (1992. gada 21. decembris) par pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju tiesiskās aizsardzības paplašināšanu, attiecinot to uz personām no Amerikas Savienotajām Valstīm un dažām teritorijām (OV L 11, 19.1.1993., 20.–21. lpp.)

Lēmuma 93/16/EEK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 04.11.2020

Top