EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Administratīvā sadarbība nodokļu jomā

Administratīvā sadarbība nodokļu jomā

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2011/16/ES par sadarbību starp ES dalībvalstu nodokļu pārvaldēm

Grozījumu Direktīva (ES) 2021/514

KĀDS IR DIREKTĪVU MĒRĶIS?

  • Ar Direktīvu 2011/16/ES (direktīva par administratīvo sadarbību — DAS) izveido sistēmu drošai administratīvajai sadarbībai starp Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu nodokļu pārvaldēm, un tajā ir izklāstīti noteikumi un procedūras informācijas apmaiņai nodokļu vajadzībām.
  • Ar grozījumu Direktīvu (ES) 2021/514 (pazīstama kā “‘DAS7’”) ievieš jaunus noteikumus, lai uzlabotu šīs sadarbības procedūras, un tajā iekļauta ziņošana par pārdošanu un pakalpojumiem, ko veic ar digitālo platformu starpniecību.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

DAS attiecas uz visiem nodokļiem, izņemot šādus:

  • pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un muitas nodokļi;
  • akcīzes nodokļi, uz kuriem attiecas citi ES tiesību akti par dalībvalstu savstarpēju administratīvu sadarbību;
  • sociālā nodrošinājuma obligātās iemaksas, kas iemaksājamas dalībvalstij vai dalībvalsts apakšvienībai, vai sociālā nodrošinājuma iestādēm, kas izveidotas saskaņā ar publiskajām tiesībām.

DAS7 tas tika grozīts, lai precizētu, ka informācijas apmaiņu saskaņā ar DAS7 direktīvu var izmantot, lai aprēķinātu, administrētu un izpildītu PVN un citus netiešos nodokļus.

Attiecīgajai valsts iestādei ir jāizveido centrālais koordinācijas birojs, kura uzdevums ir:

  • uzturēt sakarus ar Eiropas Komisiju un līdzīgām struktūrām citās dalībvalstīs vai nu tiešā veidā, vai ar izraudzītu departamentu un ierēdņu starpniecību;
  • apstrādāt informācijas pieprasījumus.

Informācijas pieprasījumi ir jāapstrādā turpmāk norādītajos veidos.

  • To saņemšana ir jāapstiprina (ja iespējams — elektroniski) ne vēlāk kā septiņu darbdienu laikā.
  • Uz tiem jāatbild, cik vien ātri iespējams un ne vēlāk kā trīs mēnešu laikā pēc pieprasījuma saņemšanas. Ja pieprasījuma saņēmēja iestāde nespēj to veikt laikus, tai ir jāinformē pieprasījuma iesniedzēja iestāde nekavējoties un jebkurā gadījumā trīs mēnešu laikā no pieprasījuma saņemšanas. Periods nedrīkst pārsniegt sešus mēnešus no pieprasījuma saņemšanas dienas.

Obligāta automātiska informācijas apmaiņa

Kopš 2015. gada valstu iestādēm vismaz reizi gadā un, ja tas ir iespējams, automātiski jāsniedz attiecīgajām dalībvalstīm informācija par šādām rezidentu ienākumu un kapitāla kategorijām citā dalībvalstī:

  • ienākumi no nodarbinātības;
  • direktoru atalgojumi;
  • dzīvības apdrošināšanas shēmas;
  • pensijas;
  • īpašumtiesības un ienākumi no nekustamā īpašuma.

Ar grozījumu Direktīvu (ES) 2021/514 iepriekš minētajam sarakstam tiek pievienota jauna ienākumu kategorija, kas gūta no autoratlīdzībām. Dalībvalstīm pirms 2024. gada 1. janvāra ir jāinformē Komisija par vismaz četrām kategorijām, attiecībā uz kurām dalībvalstu kompetentās iestādes, veicot automātisku informācijas apmaiņu, paziņos jebkuras citas dalībvalsts kompetentajai iestādei informāciju par minētās citas dalībvalsts rezidentiem. Šī informācija attiecas uz taksācijas periodiem, kas sākas 2025. gada 1. janvārī vai pēc šī datuma. Kopš 2017. gada valstu iestādēm attiecīgajām dalībvalstīm automātiski jāsniedz informācija par to rezidentu finanšu kontiem citā dalībvalstī un par iepriekšējiem pārrobežu nolēmumiem un iepriekšēju vienošanos par cenas noteikšanu darbībām.

Saskaņā ar Direktīvu 2016/881/ES kopš 2017. gada valstu iestādēm attiecīgajām dalībvalstīm automātiski jāsniedz informācija arī par pārskatiem par katru valsti (ES darbojošos daudznacionālu grupu iesniegtiem pārskatiem). Tajos iekļauj informāciju par ieņēmumu summu, peļņu pirms ienākuma nodokļa nomaksas, samaksāto un uzkrāto ienākuma nodokli, darbinieku skaitu, pamatkapitālu, nesadalīto peļņu un materiālajiem aktīviem katrā nodokļu jurisdikcijā, kurā grupa veic darījumdarbību.

Kopš 2018. gada iestādēm arī jānodrošina piekļuve informācijai par faktiskajiem īpašniekiem, kas savākta saskaņā ar Direktīvas (ES) 2015/849 prasībām un ES tiesību aktiem nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas jomā (skatīt kopsavilkumu).

Kopš 2020. gada valstu iestādēm automātiski jāsniedz dalībvalstīm informācija par ziņojamajām pārrobežu shēmām. Direktīvā (ES) 2020/876 paredzēta fakultatīva ziņošanas termiņa pagarināšana par ne vairāk kā sešiem mēnešiem attiecībā uz obligātas informācijas izpaušanas prasībām starpniekiem un attiecīgajiem nodokļu maksātājiem saskaņā ar DAS6 (grozījumu Direktīvu (ES) 2018/822).

Jauni ziņošanas pienākumi digitālām platformām

Ar grozījumu Direktīvu (ES) 2021/514 tiek ieviesti arī jauni ziņošanas pienākumi ES un ārpus ES darbojošos digitālu platformu operatoriem, kas ļauj konkrētiem pārdevējiem pieslēgties citiem lietotājiem, lai valsts iekšienē un pārrobežu līmenī veiktu šādas darbības:

  • nekustamā īpašuma iznomāšana;
  • individuāli pakalpojumi;
  • preču pārdošana;
  • jebkura transporta veida iznomāšana.

ES digitālās platformas, kas atbilst konkrētiem nosacījumiem vairāk nekā vienā dalībvalstī, var izraudzīties vienu no dalībvalstīm, kurā tās izpildīs ziņošanas pienākumu. Trešo valstu digitālo platformu operatoriem, kuriem ir ziņošanas pienākums saskaņā ar DAS7, ir jāreģistrējas dalībvalstī.

Trešo valstu digitālo platformu operatori var būt atbrīvoti no ziņošanas pienākuma saskaņā ar DAS7, ja tiem ir jāpilda līdzvērtīgi ziņošanas pienākumi kvalificētā ārpus Savienības esošā jurisdikcijā, un šī jurisdikcija veic līdzvērtīgas informācijas apmaiņu ar visām attiecīgajām ES dalībvalstīm, ievērojot konkrētu vienošanos.

Jaunā V pielikumā iekļautas pienācīgas pārbaudes procedūras, ziņošanas prasības un citi noteikumi platformu operatoriem.

Spontāna informācija

Valstu iestādēm saviem partneriem citur ES spontāni jāsniedz informācija tik drīz, cik vien iespējams, un ne vēlāk kā mēnesi pēc tam, kad informācija kļuvusi pieejama, ja:

  • tā uzskata, ka citā dalībvalstī varētu rasties nodokļu zudums;
  • persona saņem nodokļu samazinājumu vai atbrīvojumu no nodokļiem vienā valstī, kas varētu palielināt tās nodokļu saistības citā valstī;
  • notiek komercdarījumi starp divām personām atšķirīgās valstīs, kas varētu radīt nodokļu ietaupījumus vienā vai abās valstīs;
  • mākslīga peļņas pārnešana uzņēmumu grupās var radīt nodokļu ietaupījumus;
  • valsts iestāde saņem informāciju no citas iestādes, kas varētu būt būtiska, nosakot nodokļu saistības šajā valstī.

Valstu iestādes:

  • var vienoties par to, ka divās vai vairākās dalībvalstīs var veikt vienlaicīgas pārbaudes par nodokļu maksātājiem to kopīgās interesēs;
  • kurām lūgts sniegt informāciju vai kuras sniedza informāciju, spontāni var pieprasīt atsauksmes no tām iestādēm, kuras to lieto, un atsauksmes jāsniedz trīs mēnešu laikā;
  • kuras saņēmušas informāciju no trešās valsts, var kopīgot šo informāciju ar citām ES partneriestādēm, ja tās šādu informāciju uzskata par noderīgu, ar nosacījumu, ka tās ir informējušas attiecīgo valsti par savu ieceri kopīgot minēto informāciju (valstij ir tiesības atteikties).

Uz visu informāciju, ko nodod starp valstu iestādēm, attiecas dienesta noslēpuma pienākums.

Valstu iestādēm reizi gadā Komisijai jāsniedz dati par informācijas automātiskās apmaiņas apjomu un, ja iespējams, jāizvērtē ar to saistītās izmaksas un ieguvumi.

Kopīgas revīzijas

Grozījumu Direktīvā (ES) 2021/514 iekļauta jauna sadaļa, kurā precizēts divu vai vairāku dalībvalstu veiktu kopīgu revīziju tiesiskais regulējums un principi. Dalībvalstīm ir jāpieņem un jāpublicē šie noteikumi līdz 2023. gada 31. decembrim, un tie ir jāpiemēro ne vēlāk kā no 2024. gada 1. janvāra.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

  • Direktīva 2011/16/ES ir piemērojama kopš 2011. gada 11. marta, un dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2013. gada 1. janvārim.
  • Grozījumu Direktīva (ES) 2021/514 dalībvalstu tiesību aktos jātransponē līdz 2022. gada 31. decembrim, un tās noteikumi ir jāpiemēro ne vēlāk kā no 2023. gada 1. janvāra.

KONTEKSTS

  • Ņemot vērā, ka arvien pieaug nodokļu maksātāju mobilitāte un pārrobežu darījumu skaits un ka tiek ieviesti arvien jauni finanšu instrumenti, valstu nodokļu pārvaldēm ir jāpalielina savstarpējā administratīvā sadarbība, lai nodrošinātu nodokļu saistību izpildi un samazinātu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, nodokļu apiešanu un krāpniecību nodokļu jomā.
  • Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTI

Padomes Direktīva 2011/16/ES (2011. gada 15. februāris) par administratīvu sadarbību nodokļu jomā un ar ko atceļ Direktīvu 77/799/EEK (OV L 64, 11.3.2011., 1.–12. lpp.)

Direktīvas 2011/16/ES turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Padomes Direktīva (ES) 2021/514 (2021. gada 22. marts), ar ko groza Direktīvu 2011/16/ES par administratīvu sadarbību nodokļu jomā (OV L 104, 25.3.2021., 1.–26. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 06.12.2021

Top