EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gāzes iekšējais tirgus

Gāzes iekšējais tirgus

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2009/73/EK par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz dabasgāzes iekšējo tirgu

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Tās mērķis ir ieviest kopīgus noteikumus dabasgāzes* pārvadei, sadalei, piegādei un uzglabāšanai, lai nodrošinātu piekļuvi tirgum un veicinātu godīgu un nediskriminējošu konkurenci.
  • Tā attiecas uz dabasgāzi, sašķidrināto dabasgāzi (SDG), biogāzi un no biomasas iegūto gāzi.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Noteikumi nozares organizācijai

Šo noteikumu mērķis ir radīt konkurētspējīgu un drošu dabasgāzes tirgu, kas ilgtermiņā neapdraud vidi.

ES valstis uzņēmumiem, kas darbojas gāzes nozarē, var piemērot sabiedrisko pakalpojumu saistības attiecībā uz:

  • tehnisko drošumu un piegādes drošumu;
  • pakalpojumu regularitāti un kvalitāti;
  • cenu;
  • vides aizsardzību;
  • energoefektivitāti.

ES valstis nodrošina, ka:

  • visiem lietotājiem ir tiesības izvēlēties gāzes piegādātāju un ar operatora palīdzību trīs nedēļu laikā to viegli nomainīt;
  • lietotāji saņem attiecīgos patēriņa datus.

ES valstis atbild par piegādes drošuma uzraudzību, jo īpaši attiecībā uz:

  • piedāvājuma un pieprasījuma līdzsvaru valstu tirgū;
  • pieejamiem krājumiem;
  • tīklu uzturēšanu;
  • pasākumiem, ko veic piegādes problēmu gadījumā.

Piegādes drošuma nodrošināšanas nolūkos var īstenot reģionālu vai starptautisku sadarbību.

ES valstis nodrošina valstu tirgu integrāciju vienā vai vairākos reģionālos līmeņos, kas ir pirmais solis ceļā uz pilnībā liberalizēta iekšējā tirgus izveidi. Jāveicina arī tādu izolēto sistēmu integrācija, kuras veido “gāzes salas”. Šajā saistībā valstu regulatīvās iestādes sadarbojas ar Energoregulatoru sadarbības aģentūru.

Pārvade, uzglabāšana un SDG

Nodalīšana* un grāmatvedības pārredzamība

ES valstīm no 2012. gada 3. marta bija jānodala pārvades sistēmas no pārvades sistēmu operatoriem. Tas nozīmē, ka uzņēmumi, kas aktīvi ražo vai piegādā gāzi vai elektrību, nevar īstenot nekādas tiesības attiecībā uz pārvades sistēmu operatoru un otrādi.

ES valstīm un kompetentajām iestādēm ir tiesības piekļūt dabasgāzes uzņēmumu grāmatvedībai, ievērojot konfidencialitāti attiecībā uz noteiktu informāciju. Dabasgāzes uzņēmumi atsevišķi uzskaita visas ar gāzes piegādi saistītās darbības, piemēram, gāzes pārvades un sadales darbības.

Pārvades sistēmu operatoru norīkošana

Pirms uzņēmumu oficiāli norīko par pārvades sistēmas operatoru, tam jāveic sertifikācija. ES valstu norīkoto pārvades sistēmu operatoru sarakstu publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Turklāt attiecīgos gadījumos ES valstis norīko vienu vai vairākus uzglabāšanas objektu un SDG sistēmu operatorus.

Pārvades sistēmu operatoru uzdevumi

Sistēmu operatori atbild par:

  • pārvades sistēmu, uzglabāšanas un/vai SDG objektu vadīšanu, uzturēšanu un attīstīšanu, ņemot vērā vides aizsardzības prasības;
  • sistēmas lietotāju nediskriminēšanu;
  • informācijas nodrošināšanu visiem citiem pārvades sistēmas operatoriem, citiem uzglabāšanas sistēmas operatoriem, citiem SDG sistēmas operatoriem un/vai visiem sadales sistēmas operatoriem, lai nodrošinātu dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmu starpsavienojumu;
  • tādas informācijas sniegšanu sistēmas lietotājiem, kas vajadzīga, lai piekļūtu sistēmai.

Pārvades sistēmu operatori veido pietiekamu pārrobežu jaudu, lai integrētu Eiropas pārvades infrastruktūru. Katru gadu tie iesniedz regulatīvajai iestādei tīkla attīstības desmit gadu plānu, norādot galveno infrastruktūru, kas jāizveido vai jāatjaunina, kā arī ieguldījumus, kas jāveic nākamos desmit gados.

Sadale un piegāde

Dalībvalstis norīko vai prasa, lai uzņēmumi, kam pieder sadales sistēmas vai kas par tām atbild, norīko sadales sistēmu operatorus.

Sadales sistēmu operatori atbild galvenokārt par:

  • sistēmas ilgtermiņa jaudas nodrošināšanu, lai nodrošinātu gāzes sadali, sistēmas darbību, uzturēšanu, attīstību, kā arī vides aizsardzību;
  • pārredzamības nodrošināšanu sistēmas lietotājiem;
  • informācijas sniegšanu sistēmas lietotājiem;
  • enerģijas zudumu segšanu un rezerves jaudas nodrošināšanu sistēmā.

Sadales sistēmas operators ir juridiski neatkarīgs no pārējām darbībām, kas neattiecas uz sadali.

Sistēmas piekļuves organizācija

ES valstis vai kompetentās regulatīvās iestādes atbild par tādas sistēmas izveidi, kas nodrošina trešām personām nediskriminējošu piekļuvi pārvades un sadales sistēmām, pamatojoties uz publicētiem tarifiem. Tās nodrošina, lai tiesīgie lietotāji var piekļūt sākumposma pārvades cauruļvadu tīkliem. Turklāt tām ir pienākums noteikt nosacījumus attiecībā uz piekļuvi glabātuvēm un saspiestas gāzes uzglabāšanu sistēmā (gāzes uzglabāšana, to saspiežot gāzes pārvades un sadales sistēmās).

Papildu noteikumi attiecībā uz dabasgāzes iekšējo tirgu

Direktīvas (ES) 2019/692 mērķis ir novērst atlikušos šķēršļus, kas kavē dabasgāzes iekšējā tirgus izveides pabeigšanu, jo gāzes cauruļvadiem uz Savienības valstīm un no tām netiek piemēroti Savienības tirgus noteikumi. Ar šo direktīvu ieviestie grozījumi nodrošinās, ka noteikumi, kas piemērojami gāzes pārvades cauruļvadiem, kuri savieno divas vai vairākas ES dalībvalstis, ir piemērojami arī Savienības teritorijā esošiem cauruļvadiem no trešām valstīm un uz tām.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2009. gada 3. septembra, un ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2011. gada 3.martam.

Ar šo direktīvu no 2011. gada 3. marta atceļ Direktīvu 2003/55/EK.

KONTEKSTS

Divi 2007. gada Komisijas paziņojumi par gāzes un elektroenerģijas iekšējā tirgus perspektīvām un gāzes un elektroenerģijas nozares apsekojumu uzsvēra spēkā esošo noteikumu un pasākumu nepietiekamību saistībā ar iekšējo tirgu, kā arī parādīja, ka bija nepieciešams pieņemt jaunus noteikumus.

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Dabasgāze: viegli uzliesmojoša gāze, kas dabiski sastopama zemes dzīlēs un pamatā sastāv no metāna un ogļūdeņražiem, un kuru galvenokārt izmanto kā kurināmo.
Nodalīšana: gāzes sadales tīklu nodalīšana no gāzes uzņēmumu ražošanas un piegādes darbībām.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/73/EK (2009. gada 13. jūlijs) par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz dabasgāzes iekšējo tirgu un par Direktīvas 2003/55/EK atcelšanu (OV L 211, 14.8.2009., 94.–136. lpp.)

Direktīvas 2009/73/EK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 713/2009 (2009. gada 13. jūlijs), ar ko izveido Energoregulatoru sadarbības aģentūru (OV L 211, 14.8.2009., 1.–14. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas paziņojums Padomei un Eiropas Parlamentam – Gāzes un elektroenerģijas iekšējā tirgus perspektīvas (COM(2006) 841 galīgā redakcija, 10.1.2007.)

Komisijas paziņojums – Eiropas gāzes un elektroenerģijas nozares apsekojums saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1/2003 17. pantu (Galīgais ziņojums) (COM(2006) 851 galīgā redakcija, 10.1.2007.)

Pēdējo reizi atjaunots: 17.05.2019

Top