ISSN 1977-0960

Europos Sąjungos

oficialusis leidinys

C 483

European flag  

Leidimas lietuvių kalba

Informacija ir pranešimai

59 tomas
2016m. gruodžio 23d.


Pranešimo Nr.

Turinys

Puslapis

 

IV   Pranešimai

 

EUROPOS SĄJUNGOS INSTITUCIJŲ, ĮSTAIGŲ IR ORGANŲ PRANEŠIMAI

 

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas

2016/C 483/01

Europos Sąjungos Teisingumo Teismo narių ir buvusių narių elgesio kodeksas

1


LT

 


IV Pranešimai

EUROPOS SĄJUNGOS INSTITUCIJŲ, ĮSTAIGŲ IR ORGANŲ PRANEŠIMAI

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas

23.12.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 483/1


Europos Sąjungos Teisingumo Teismo narių ir buvusių narių elgesio kodeksas

(2016/C 483/01)

EUROPOS SĄJUNGOS TEISINGUMO TEISMAS,

atsižvelgdamas į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 253, 254, 257 ir 339 straipsnius,

atsižvelgdamas į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo statuto 2, 4, 6, 8, 18 ir 47 straipsnius, Teisingumo Teismo procedūros reglamento 4–6 straipsnius ir Bendrojo Teismo procedūros reglamento 5–7 straipsnius,

kadangi elgesio kodekse reikia nustatyti pareigas, kylančias iš Europos Sąjungos Teisingumo Teismo nariams ir buvusiems nariams taikomų Statuto ir procedūros reglamentų nuostatų,

priima šį elgesio kodeksą:

1 straipsnis

Taikymo sritis

Elgesio kodeksas taikomas Europos Sąjungos Teisingumo Teismą sudarančių ar sudariusių teismų nariams ir buvusiems nariams.

2 straipsnis

Principai

1.   Per savo kadenciją nariai privalo visiškai atsidėti savo pareigų vykdymui.

2.   Nariai savo pareigas vykdo nepriklausomai, sąžiningai, oriai, nešališkai, lojaliai ir diskretiškai, laikydamiesi toliau išdėstytų taisyklių.

3 straipsnis

Nepriklausomumas, sąžiningumas ir orumas

1.   Nariai savo pareigas vykdo nepriklausomai ir sąžiningai, nesivadovaudami jokiais asmeniniais ar nacionaliniais interesais. Jie nesiekia gauti jokių Sąjungos institucijų, įstaigų ar organų, valstybių narių Vyriausybių, viešų ar privačių subjektų nurodymų ir jais nesivadovauja.

2.   Nariai nepriima jokių dovanų, kurios gali sukelti abejonių dėl jų nepriklausomumo.

3.   Nariai gerbia savo pareigų orumą.

4.   Nariai neturi elgtis ir reikšti savo nuomonę taip, kad tai neigiamai paveiktų visuomenės nuomonę apie jų nepriklausomumą, sąžiningumą ir jų pareigų orumą.

4 straipsnis

Nešališkumas

1.   Nariai vengia bet kokios situacijos, galinčios sukelti asmeninių interesų konfliktą arba tokios situacijos, kuri pagrįstai gali būti suvokiama kaip kelianti tokį konfliktą. Jie nedalyvauja nagrinėjant bylą, kurioje turi asmeninių interesų.

2.   Nariai neturi elgtis ir reikšti savo nuomonę taip, kad tai neigiamai paveiktų visuomenės nuomonę apie jų nešališkumą.

5 straipsnis

Informavimas apie asmeninius interesus ir jų deklaravimas

1.   Nariai informuoja teismo, į kurį jie paskirti, pirmininką, jeigu jiems paskirtoje nagrinėti byloje turi interesą, kuris gali sukelti interesų konfliktą.

2.   Pradėdami eiti pareigas nariai pateikia teismo, į kurį jie paskirti, pirmininkui savo finansinių interesų deklaraciją, nurodytą 3 dalyje.

3.   Deklaracijoje nurodomi visi subjektai, kuriuose narys turi tiesioginių finansinių interesų, kurie dėl savo masto galėtų pagrįstai būti suvokiami kaip galintys sukelti interesų konfliktą, jei narys būtų paskirtas nagrinėti bylą, kurioje toks subjektas dalyvauja. Deklaracijoje narys turi nurodyti visus subjektus, kuriuose turi finansinių interesų, galinčių būti asmeninio finansinio dalyvavimo valdant kapitalą formos, ypač turint subjekto akcijų, ar bet kokios kitos dalyvavimo formos, pavyzdžiui, turint subjekto obligacijų ar investavimo pažymėjimų. Deklaracijos nereikia pateikti dėl subjektų, kuriuose narys turi kapitalo dalių, kurias savo nuožiūra valdo trečiasis asmuo.

4.   Pasikeitus 3 dalyje minimoje deklaracijoje nurodytiems subjektams, kuo greičiau, bet ne vėliau kaip per du mėnesius nuo pasikeitimo, turi būti pateikta nauja deklaracija.

5.   3 dalyje minima deklaracija pateikiama užpildžius prie šio elgesio kodekso pridėtą formą.

6.   Pagal 1–3 dalis pateikta informacija ir deklaracijos turi leisti atitinkamo teismo pirmininkui patikrinti, ar konkrečiu atveju narys yra asmeniškai suinteresuotas bylos baigtimi.

6 straipsnis

Lojalumas

1.   Nariai laikosi lojalumo institucijai pareigos.

2.   Nariai su derama pagarba naudojasi institucijos pareigūnų ir kitų institucijos tarnautojų, ypač dirbančių jų kabinete, paslaugomis.

3.   Nariai atsakingai valdo materialinius institucijos išteklius.

4.   Nariai už institucijos ribų susilaiko nuo bet kokių komentarų, galinčių pakenkti institucijos reputacijai.

7 straipsnis

Diskrecija

1.   Nariai saugo teismo pasitarimų slaptumą.

2.   Nariai laikosi diskrecijos pareigos nagrinėdami teismo bylas ir spręsdami administracinius klausimus.

3.   Reikšdami savo nuomonę ir požiūrį nariai laikosi jų pareigas atitinkančio santūrumo.

8 straipsnis

Išorės veikla

1.   Nariai įsipareigoja visada laikytis pareigos būti teismo dispozicijoje ir per savo kadenciją visiškai atsidėti savo pareigų vykdymui.

2.   Nariai gali vykdyti tik tokią išorės veiklą, kuri suderinama su jų pareigomis, kylančiomis iš šio elgesio kodekso 2–4, 6 ir 7 straipsnių. Su šiomis pareigomis nesuderinama bet kuri profesinė veikla, išskyrus veiklą, susijusią su jų įgaliojimų vykdymu, atsižvelgiant į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo statuto 4 straipsnio antroje pastraipoje numatytą nukrypti leidžiančią nuostatą.

3.   Nariams gali būti leista vykdyti veiklą, kuri yra glaudžiai susijusi su jų įgaliojimų vykdymu. Atsižvelgiant į tai:

jiems gali būti leista atstovauti institucijai ar teismui, į kurį jie paskirti, per protokolinius ar oficialius renginius,

jiems gali būti leista dalyvauti Europai svarbioje veikloje, susijusioje, be kita ko, su Sąjungos teisės sklaida ir dialogu su nacionaliniais ir tarptautiniais teismais. Šiuo atveju nariams gali būti leista užsiimti mokymo veikla, būti pranešėjais konferencijose, seminaruose arba koliokviumuose.

Tik už dalyvavimą mokymo veikloje gali būti gaunamas atlygis pagal atitinkamos švietimo įstaigos taisykles.

Informacija apie narių, kuriems teismas, į kurį jie paskirti, suteikė tokį leidimą, veiklą skelbiama institucijos interneto svetainėje po to, kai ji yra įvykdyta.

4.   Be to, nariams gali būti leista eiti neatlygintinas pareigas teisės, kultūros, meno, socialiniuose, sporto ar labdaros fonduose arba panašiose organizacijose ir švietimo arba tyrimų įstaigose. Tokiu atveju jie įsipareigoja nevykdyti valdymo funkcijų, galinčių pakenkti jų nepriklausomumui, jų pareigai būti Teismo dispozicijoje, ar galinčių sukelti interesų konfliktą. Fondais ar panašiomis organizacijomis laikomos ne pelno įstaigos ir asociacijos, užsiimančios visuomenei naudinga veikla išvardytose srityse.

5.   3 ir 4 dalyse minima veikla užsiimti pageidaujantys nariai teismo, į kurį jie paskirti, iš anksto paprašo tam leidimo, užpildydami specialią formą.

6.   Išankstinio leidimo nereikia, kai publikuojami narių darbai ir už tai gaunamas autorinis atlyginimas.

9 straipsnis

Narių pareigos pasibaigus jų kadencijai

1.   Pasibaigus narių kadencijai, jiems toliau taikomos sąžiningumo, orumo, lojalumo ir diskrecijos pareigos.

2.   Nariai įsipareigoja pasibaigus jų kadencijai:

niekaip nedalyvauti bylose, kurios buvo nagrinėjamos teisme, į kurį buvo paskirti, tuo metu, kai baigėsi jų kadencija,

niekaip nedalyvauti bylose, tiesiogiai ir aiškiai susijusiose su bylomis, įskaitant baigtas bylas, kurias nagrinėjo eidami teisėjo arba generalinio advokato pareigas, ir

trejus metus nuo tos dienos, kai baigėsi jų kadencija, neatstovauti šalims raštu arba per teismo posėdžius bylose, kurios nagrinėjamos Europos Sąjungos Teisingumo Teismą sudarančiuose teismuose.

3.   Kitose nei 2 dalies trijose įtraukose minėtose bylose buvę nariai gali dalyvauti kaip patarėjai arba ekspertai, teikti teisines konsultacijas ar būti arbitrais, tačiau su sąlyga, kad laikysis 1 dalyje nurodytų pareigų.

4.   Kilus abejonių dėl šio straipsnio taikymo, buvęs narys gali kreiptis į Teisingumo Teismo pirmininką, kuris priima sprendimą gavęs 10 straipsnyje nurodyto komiteto nuomonę.

10 straipsnis

Kodekso taikymas

1.   Teisingumo Teismo pirmininkas, padedamas konsultacinio komiteto, prižiūri, kad šis elgesio kodeksas būtų tinkamai taikomas.

Komitetą sudaro trys ilgiausiai pareigas einantys Teisingumo Teismo nariai ir pirmininko pavaduotojas, jeigu jis nėra vienas iš tų trijų narių.

Jei sprendžiamas klausimas, susijęs su Bendrojo Teismo nariu ar buvusiu nariu, komiteto pasitarimuose dalyvauja Bendrojo Teismo pirmininkas, pirmininko pavaduotojas ir kitas to teismo narys.

Komitetui padeda Teisingumo Teismo kancleris.

2.   Nagrinėdamas konkretų atvejį, komitetas, nepažeisdamas Europos Sąjungos Teisingumo Teismo statuto nuostatų, išklausęs atitinkamą esamą ar buvusį narį, gali pateikti jam savo nuomonę.

11 straipsnis

Įsigaliojimas

1.   Šis elgesio kodeksas panaikina ir pakeičia ankstesnį elgesio kodeksą (OL C 223, 2007, p. 1). Jis įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

2.   Nariai, kurie eina pareigas šio elgesio kodekso įsigaliojimo dieną, finansinių interesų deklaraciją turi pateikti teismo, į kurį jie paskirti, pirmininkui per mėnesį nuo šios dienos.


PRIEDAS

Image

Tekstas paveikslėlio