Ribotas genetiškai modifikuotų mikroorganizmų naudojimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2009/41/EB dėl riboto genetiškai modifikuotų mikroorganizmų naudojimo

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Ji nustato bendras genetiškai modifikuotų mikroorganizmų (GMM)* riboto naudojimo* taisykles siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką ES.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Klasifikacija ir pranešimai

Nelaimingi atsitikimai *

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2009 m. birželio 10 d.

KONTEKSTAS

Šia direktyva panaikinama ir konsoliduojama Direktyva 90/219/EEB bei paskesni jos daliniai pakeitimai.

Joje išvardyti būtiniausi riboto GMM naudojimo standartai. ES šalims leidžiama taikyti griežtesnes priemones.

* SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

GMM: Mikroorganizmai, kaip antai bakterijos, virusai ar grybeliai, kuriuose genetinė medžiaga yra pakeista tokiu būdu, kuris natūraliai nepasitaiko nei poruojantis, nei natūralios rekombinacijos būdu.

Ribotas naudojimas: Bet kokia veikla, kai mikroorganizmai genetiškai modifikuojami arba kai tokie GMM auginami, saugomi, transportuojami, naikinami, šalinami ar kitaip naudojami, ir kai naudojamos specialios ribojimo ir (arba) apsaugos priemonės, siekiant riboti mikroorganizmų sąlytį su gyventojais ir aplinka.

Nelaimingi atsitikimai: Šios direktyvos tikslais tai yra bet koks įvykis, susijęs su gausiu ir neplanuotu GMM išleidimu jų riboto naudojimo metu, kuris gali kelti tiesioginį ar uždelstą pavojų žmonių sveikatai ar aplinkai.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. gegužės 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/41/EB dėl riboto genetiškai modifikuotų mikroorganizmų naudojimo (nauja redakcija) (OL L 125, 2009 5 21, p. 75–97)

paskutinis atnaujinimas 07.07.2016