Europos imigracijos ir prieglobsčio paktas

Šio pakto tikslas - tapti Europos Sąjungos imigracijos ir prieglobsčio politikos pagrindu, vadovaujantis valstybių narių abipusės atsakomybės ir solidarumo, taip pat atnaujintos partnerystės su ne ES šalimis principais.

DOKUMENTAS

2008 m. rugsėjo 24 d. Europos migracijos ir prieglobsčio paktas (neskelbta Oficialiajame leidinyje).

SANTRAUKA

Europos šalys ne vienerius metus stengiasi suderinti savo imigracijos ir prieglobsčio politiką. Didelė pažanga jau pasiekta tam tikrais klausimais, visų pirma pagal Tamperės, Hagos ir, svarbiausia, Stokholmo programas.

Plačiąja prasme paktu siekiama:

PAGRINDINIAI PASIEKIMAI

Prieglobstis

Nuo 2008 m. didelė pažanga pasiekta imigracijos, prieglobsčio ir sienų valdymo srityse. Pagrindinis pasiekimas - patvirtinta baigta bendra Europos prieglobsčio sistema (BEPS), kurioje nustatyti pagrindiniai standartai ir stipresnis bendradarbiavimas, siekiant užtikrinti, kad su visais prieglobsčio prašytojais būtų vienodai elgiamasi atviroje ir teisingoje sistemoje visoje Europos Sąjungoje.

Svarbūs pakeitimai taip pat įgyvendinti sienų valdymo srityje, ypač susiję su Šengeno sistemos valdymo stiprinimu, Europos sienų stebėjimo sistemos (EUROSUR) įsteigimu, siekiant užkirsti kelią tarpvalstybiniam nusikalstamumui, ir agentūros Frontex naujomis užduotimis ir ištekliais.

Veiksmų, paremtų valstybių narių geriausia praktika ir operatyviu bendradarbiavimu visoje ES, imtasi ir grąžinimo politikos srityje bei kovoje su imigrantų išnaudojimu.

Siekiant užmegzti partnerystę su trečiosiomis šalimis, kuriamas dialogas, visų pirma dėl visuotinio požiūrio į migraciją ir dvišalių susitarimų su pietinėmis Viduržemio jūros regiono ir Rytų partnerystės šalimis tam, kad būtų pašalintos svarbiausios neteisėtos ir priverstinės migracijos priežastys.

Teisėta migracija

Keli svarbūs teisės aktai priimti teisėtos migracijos srityje, kaip antai Direktyva dėl vieno leidimo, kuria leidžiama ne ES šalių piliečiams gyventi ir dirbti ES turint vieną leidimą, ir Direktyva dėl ES mėlynosios kortelės, kuria užtikrinamas jų judumas. Kiti teisės aktai priimti, siekiant sudaryti palankesnes sąlygas patekti į ES ne tik ne ES šalių studentams ir tyrėjams, bet ir sezoniniams darbuotojams, vadovams ir specialistams iš ne ES šalių perkėlimo bendrovės viduje atveju ir komandiruojamiems darbuotojams ne iš ES šalių, kaip nustatyta Paslaugų direktyvoje.

Visos ES šalys taip pat įgyvendina teisės aktą, numatantį sankcijas darbdaviams, kurie naudojasi nelegalia darbo jėga.

KITI VEIKSMAI

Dabar būtina imtis ryžtingų veiksmų, siekiant padėti išsaugoti migrantų, kurie bando pasiekti Europą, gyvybes. Taip pat reikia stengtis sustiprinti kovą su organizuotu nusikalstamumu ir skatinti integraciją.

2014-2020 m. laikotarpiu veiksmus šioje srityje finansuos du nauji fondai:

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai: Penktoji metinė imigracijos ir prieglobsčio ataskaita (2013 m.) (COM(2014) 288 final - neskelbta Oficialiajame leidinyje).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai: Ketvirtoji metinė imigracijos ir prieglobsčio ataskaita (2012 m.) (COM(2013) 422 final - neskelbta Oficialiajame leidinyje).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai: 3-ioji metinė imigracijos ir prieglobsčio ataskaita (2011 m.) (COM(2012) 250 final - neskelbta Oficialiajame leidinyje).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai: Antroji metinė imigracijos ir prieglobsčio ataskaita (2010 m.) (KOM(2011) 0291 galutinis - neskelbta Oficialiajame leidinyje).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai: Pirmoji metinė imigracijos ir prieglobsčio ataskaita (2009 m.) (KOM(2010) 214 galutinis - neskelbta Oficialiajame leidinyje).

Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui: Europos imigracijos ir prieglobsčio pakto įgyvendinimo stebėjimo metodas (KOM(2009) 266 galutinis - neskelbta Oficialiajame leidinyje).

Paskutinį kartą atnaujinta: 11.09.2014