Europos finansinės padėties stabilizavimo priemonė

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 407/2010, kuriuo nustatoma Europos finansinės padėties stabilizavimo priemonė

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu nustatomos sąlygos ir tvarka, kuriomis gali būti suteikta Europos Sąjungos (ES) finansinė pagalba ES valstybei narei, kuri dėl nuo jos nepriklausančių priežasčių patiria arba gali patirti didelių ekonominių ar finansinių sunkumų.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Finansinė pagalba

Pagalba atitinkamai valstybei narei teikiama paskolos arba kredito linijos* forma. Šiuo tikslu Europos Komisija gali ES vardu skolintis kapitalo rinkose arba iš finansų įstaigų, laikydamasi Europos Sąjungos Tarybos kvalifikuotos balsų daugumos priimto sprendimo.

Tvarka

Pagalbą gauti siekianti valstybė narė aptaria su Komisija, palaikant ryšius su Europos Centriniu Banku, savo finansinių poreikių įvertinimą Po to ji pateikia Komisijai ekonominio ir finansinio atsigavimo programos projektą.

Sprendime suteikti kredito liniją pateikiama ši informacija:

Komisija reguliariai tikrina, ar pagalbą gaunančios valstybės narės ekonominė politika atitinka koregavimo programą ir Tarybos nustatytas sąlygas tolesnei finansinei pagalbai (teikiamai dalimis) gauti.

Suderinamumas su kitais finansinės paramos mechanizmais

Europos finansinės padėties stabilizavimo priemonė (EFSM) yra suderinama su vidutinės trukmės priemone, teikiančia finansinę pagalbą mokėjimų balansams užtikrinti. Be to, ji netrukdo gauti lėšų iš ES nepriklausančių subjektų, pavyzdžiui, Tarptautinio valiutos fondo.

EFSM biudžetas

EFSM finansuojama iš ES biudžeto. Komisija gali ES vardu skolintis finansų rinkose iš viso iki 60 mlrd. eurų. Paskolos garantuojamos ES biudžetu.

EFSM buvo taikoma Airijai ir Portugalijai. Jos bendros lėšos sudarė 46,8 mlrd. eurų (22,5 mlrd. eurų Airijai ir 24,3 mlrd. eurų Portugalijai), kurie buvo išmokėti per trejus metus (2011–2014 m.).

2015 m. liepos mėn. EFSM buvo naudojama Graikijai teikiant trumpalaikę 7,16 mlrd. eurų paramą (tarpinę paskolą).

Yra sukurtos konkrečios priemonės, susijusios su euro zonai nepriklausančių šalių poveikiu.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2010 m. gegužės 13 d.

KONTEKSTAS

Europos stabilumo mechanizmas (ESM) yra paremtas EFSM ir Europos finansinio stabilumo fondo, dviejų laikinų priemonių, sukurtų prasidėjus valstybių skolos krizei ir šiuo metu veikiančių kartu, darbu.

ESM yra pagrindinis paramos mechanizmas euro zonos šalims, dėl savo skolos dydžio patiriančioms laikinų sunkumų skolinantis pinigų finansų rinkose. Jo pradinis didžiausias skolinimo pajėgumas buvo 500 mlrd. eurų ir jis buvo grindžiamas 704,8 mlrd. eurų kapitalu. ESM mechanizmą finansuoja valstybės narės pagal Europos Centrinio Banko įnašo dydį*.

Paskolos finansuojamos iš ESM skolinantis finansų rinkose. Už paskolas garantuoja ESM akcininkai (euro zonos šalys). Paskolos teikiamos pagal griežtas sąlygas, įskaitant sąlygą atkurti viešųjų finansų tvarumą.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Kredito linija. Komisijos pasiūlymu Tarybos suteiktas leidimas valstybei narei tam tikrą laikotarpį gauti lėšų iš EFSM iki tam tikros viršutinės ribos.
Europos Centrinio Banko įnašo dydis. Dydis, apskaičiuojamas taip, kad jis atitiktų atitinkamos valstybės narės užimamą dalį ES pagal bendrą gyventojų skaičių ir bendrąjį vidaus produktą. Šie du veiksniai turi vienodą svorį.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2010 m. gegužės 11 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 407/2010, kuriuo nustatoma Europos finansinės padėties stabilizavimo priemonė (OL L 118, 2010 5 12, p. 1–4).

Vėlesni Tarybos reglamento (ES) Nr. 407/2010 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 02.06.2022