ES ir Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) susitarimas

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sprendimas 2006/313/BUSP dėl Tarptautinio baudžiamojo teismo ir Europos Sąjungos susitarimo dėl bendradarbiavimo ir pagalbos teikimo sudarymo

Tarptautinio baudžiamojo teismo ir Europos Sąjungos susitarimas dėl bendradarbiavimo ir pagalbos teikimo

Sprendimas 2011/168/BUSP dėl Tarptautinio baudžiamojo teismo

KOKS ŠIŲ SPRENDIMŲ IR SUSITARIMO TIKSLAS?

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

ES Taryba ir Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai yra atsakingi už priemonių, kurių ES ir ES šalys imasi įgyvendindamos Sprendimo 2011/168/BUSP 2–5 straipsnius, koordinavimą, visų pirma dėl trijų toliau nurodytų klausimų.

Visuotinio pritarimo propagavimas

TBT nepriklausomumo užtikrinimas

Siekdamos užtikrinti TBT nepriklausomumą, ES ir ES šalys:

Parama veiksmingam veikimui užtikrinti

Veiksmų planas

Veiksmų plane dėl Sprendimo 2011/168/BUSP vykdymo daugiausia dėmesio skiriama:

ĮSIGALIOJIMO DATA

Susitarimas įsigaliojo 2006 m. gegužės 1 d.

KONTEKSTAS

TBT yra pirmasis ir vienintelis nuolatinis tarptautinis baudžiamasis teismas, įsikūręs Hagoje, Nyderlanduose. TBT tiria ir, kai reikia, teisia asmenis, kaltinamus visai tarptautinei bendruomenei svarbiais sunkiausiais nusikaltimais: genocidu*, karo nusikaltimais*, nusikaltimais žmoniškumui* ir agresijos nusikaltimais*. Jis įsteigtas ir jo veikla reglamentuojama Romos statutu, kuris įsigaliojo 2002 m. liepos 1 d. ir kurį ratifikavo visos ES šalys.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Papildomumas (šiame kontekste) – principas, pagal kurį TBT numatytas kaip paskutinės instancijos teismas, o tai reiškia, kad jis turėtų tirti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn tik tada, kai to nepavyko atlikti nacionaliniams teismams.
Genocidas – veika, įvykdyta turint tikslą iš dalies ar visiškai sunaikinti kokią nors nacionalinę, etninę, rasinę ar religinę grupę.
Karo nusikaltimai – veika, įvykdyta pažeidžiant teisę ir papročius, taikomus ginkluotuose konfliktuose (pavyzdžiui, Ženevos konvencijas). Tokio nusikaltimo pavyzdžiai yra nederamas elgesys su karo belaisviais, įkaitų nužudymas, sąmoningas miestų, miestelių ar kaimų sunaikinimas.
Nusikaltimai žmoniškumui – veika, įvykdyta kaip didelio masto arba sistemingo civilių gyventojų užpuolimo dalis, žinant apie šį užpuolimą.
Agresijos nusikaltimas – asmens, kuris gali veiksmingai vykdyti šalies kontrolę ar nukreipti jos politinius ar karinius veiksmus, planuojamas, rengiamas, inicijuojamas ar vykdomas agresijos aktas, kuris savo pobūdžiu, sunkumu ir mastu akivaizdžiai pažeidžia Jungtinių Tautų chartiją.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2006 m. balandžio 10 d. Tarybos sprendimas 2006/313/BUSP dėl Tarptautinio baudžiamojo teismo ir Europos Sąjungos susitarimo dėl bendradarbiavimo ir pagalbos teikimo sudarymo (OL L 115, 2006 4 28, p. 49)

Tarptautinio baudžiamojo teismo ir Europos Sąjungos susitarimas dėl bendradarbiavimo ir pagalbos teikimo (OL L 115, 2006 4 28, p. 50–56)

2011 m. kovo 21 d. Tarybos sprendimas 2011/168/BUSP dėl Tarptautinio baudžiamojo teismo, kuriuo panaikinama Bendroji pozicija 2003/444/BUSP (OL L 76, 2011 3 22, p. 56–58)

paskutinis atnaujinimas 15.05.2020