Pagrindinių teisių chartijos praktinis įgyvendinimas

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Komisijos komunikatas „Pagrindinių teisių chartijos taikymo stiprinimo strategija“ (2020 m.)

Komisijos komunikatas „Veiksmingo Pagrindinių teisių chartijos įgyvendinimo strategija“ (2010 m.)

KOKS ŠIOS STRATEGIJOS TIKSLAS?

Europos Komisijos 2020 m. strategija siekiama užtikrinti, kad Europos Sąjungos (ES) pagrindinių teisių chartija taptų tikrove visiems.

Joje raginama atnaujinti įsipareigojimą užtikrinti, kad ES institucijos ir ES valstybės narės visapusiškai taikytų chartiją. Ši strategija grindžiama 2010 m. strategija.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Komisijos 2020 m. strategijoje daugiausia dėmesio skiriama keturiems prioritetams.

Veiksmingo chartijos taikymo valstybėse narėse užtikrinimas

Chartija yra teisiškai privaloma priemonė, taikoma valstybėms narėms tuomet, kai jos įgyvendina ES teisę. Komisija glaudžiai bendradarbiaus su valstybėmis narėmis ir padės joms veiksmingai įgyvendinti ES teisę bei visapusiškai laikytis chartijos. Valstybių narių prašoma paskirti chartijos ryšių centrą, kuris palengvintų koordinavimą ir keitimąsi informacija. Nuo 2021 m. Komisija kasmet teiks chartijos taikymo ataskaitas, kuriose bus atidžiau nagrinėjamas chartijos taikymas valstybėse narėse konkrečiose ES teise reglamentuojamose srityse.

Galių suteikimas pilietinės visuomenės organizacijoms, teisių gynėjams ir teisės specialistams

Pilietinės visuomenės organizacijos ir teisių gynėjai yra ypač svarbūs sveikai demokratijai, kurioje žmonės gali naudotis savo pagrindinėmis teisėmis. Tačiau jie susiduria su vis daugiau iššūkių.

Komisija atidžiai stebės ir imsis veiksmų dėl ES teisę pažeidžiančių nacionalinių priemonių, kurios daro poveikį pilietinės visuomenės veiklai. Kai kuriose valstybėse narėse vis dar nėra visapusiškai veikiančių nacionalinių žmogaus teisių institucijų, kurios yra svarbi grandis tarp vyriausybės ir pilietinės visuomenės. Valstybių narių prašoma įsteigti tokias institucijas ir užtikrinti, kad jos turėtų priemonių dirbti visiškai nepriklausomai. Komisija taip pat skatins rengti teisėjų, kitų teisingumo specialistų ir teisių gynėjų mokymą su chartija susijusiais klausimais.

Skatinimas naudoti chartiją kaip ES institucijų kelrodį

ES institucijos privalo laikytis chartijos vykdydamos visus savo veiksmus. Komisija stiprins savo vidinius gebėjimus laikytis chartijos reikalavimų, įskaitant e. mokymąsi, atnaujintas darbuotojams skirtas gaires ir mokymo planus. Komisija yra pasirengusi padėti Europos Parlamentui ir Tarybai užtikrinti, kad jie veiksmingai taikytų chartiją savo darbe.

Žmonių informuotumo apie chartijoje įtvirtintas jų teises didinimas

2019 m. atliktas „Eurobarometro“ tyrimas rodo, kad tik 42 % respondentų yra girdėję apie chartiją ir tik 12 % iš tikrųjų žino, kas tai yra. Tačiau šeši iš dešimties respondentų norėtų daugiau sužinoti apie savo teises ir apie tai, kur kreiptis chartijos pažeidimo atveju.

Komisija didins informuotumą:

Ji ragina valstybes nares kurti iniciatyvas, kurios didintų informuotumą ir įgalintų vietos institucijas ir susijusius asmenis.

Būsimi veiksmai

Komisija:

KONTEKSTAS

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Pagrindinių teisių chartijos taikymo ES stiprinimo strategija“ (COM(2020) 711 final, 2020 12 2).

Komisijos komunikatas „Veiksmingo Pagrindinių teisių chartijos įgyvendinimo Europos Sąjungoje strategija“ (KOM(2010) 573 galutinis, 2010 10 19).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija (OL C 202, 2016 6 7, p. 389–405).

2007 m. vasario 15 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 168/2007, įsteigiantis Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūrą (OL L 53, 2007 2 22, p. 1–14).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „ES vaiko teisių strategija“ (COM(2021) 142 final, 2021 3 24).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui dėl Europos demokratijos veiksmų plano (COM(2020) 790 final, 2020 12 3).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2020 m. teisinės valstybės principo taikymo ataskaita Teisinės valstybės padėtis Europos Sąjungoje“ (COM(2020) 580 final, 2020 9 30).

Komisijos tarnybų darbinis dokumentas „Praktinės gairės dėl atsižvelgimo į pagrindines teises Komisijos poveikio vertinimuose“ (SEC(2011) 567 final, 2011 5 6).

paskutinis atnaujinimas 09.12.2021