Europos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 182/2011, kuriuo nustatomos valstybių narių vykdomos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmų taisyklės ir bendrieji principai

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Reglamentu nustatomos dvi Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais (kuriuos suteikia teisės aktų leidėjas) kontrolės procedūros: nagrinėjimo procedūra ir patariamoji procedūra.

Nagrinėjimo procedūra daugiausia naudojama priimant:

Komisijos įgyvendinimo aktai priimami komiteto kvalifikuota balsų dauguma (paskirstytų balsų sistema, kai 15 iš 27 valstybių narių turi balsuoti už akto priėmimą, o šie balsai turi sudaryti bent 65 proc. viso ES gyventojų skaičiaus). Jei komitetas pateikia nepalankią nuomonę, Komisija gali pateikti įgyvendinimo akto projektą apeliaciniam komitetui tolesniam priemonės nagrinėjimui arba iš dalies pakeisti tekstą. Jei apeliacinis komitetas priima nepalankų sprendimą dėl Komisijos siūlomų įgyvendinimo aktų, Komisija negali priimti atitinkamo įgyvendinimo akto.

Patariamoji procedūra paprastai naudojama priimant visus kitus įgyvendinimo aktus (pvz., atskirus aktus kultūros srityje). Komisija savarankiškai priima sprendimą dėl pasiūlyto akto priėmimo ir privalo „kiek įmanoma atsižvelgti“ į komiteto nuomonę, priimtą paprasta balsų dauguma (balsuojančiųjų balsų dauguma).

Europos Parlamento ir Europos Sąjungos Tarybos teisė tikrinti: jei pagrindinis teisės aktas priimamas pagal įprastą teisėkūros procedūrą (labiausiai paplitusią sprendimų priėmimo procedūrą, apimančią daugumą politikos sričių ir kurią taikant Parlamento ir Tarybos balsai yra vienodai svarbūs), Parlamentas ir Taryba gali bet kuriuo metu pranešti Komisijai, kad, jų nuomone, siūlomas įgyvendinimo aktas viršija Komisijai suteiktus įgaliojimus. Tokiu atveju Komisija privalo peržiūrėti įgyvendinimo akto projektą ir nuspręsti, ar ji ketina toliau teikti, iš dalies keisti, ar atsiimti tą įgyvendinimo akto projektą. Siekdama skaidrumo, Komisija tvarko komitetų procedūrų registrą (komiteto procedūrų registrą), kuriame pateikiamas visų komitologijos procedūrų komitetų sąrašas ir pagrindinė informacija bei dokumentai, susiję su kiekvieno komiteto veikla.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2011 m. kovo 1 d.

KONTEKSTAS

Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 291 straipsnį Komisijai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo priemones dėl teisės akto, kai teisės aktai turi būti įgyvendinami vienodomis sąlygomis. Pagrindiniu teisės aktu Komisijai aiškiai suteikiami įgaliojimai priimti įgyvendinimo aktus.

Remiantis naujausia Komisijos ataskaita dėl komitologijos procedūrų sistemos veiklos, iš viso yra 322 komitetai, apimantys visas ES kompetencijas (žemės ūkio, aplinkos, transporto, sveikatos ir vartotojų, ir kt. politikos srityse). 2022 m. įvyko 673 posėdžiai, įvykdytos 1675 rašytinės procedūros ir pateiktos 2048 nuomonės.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2011 m. vasario 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 182/2011, kuriuo nustatomos valstybių narių vykdomos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmų taisyklės ir bendrieji principai (OL L 55, 2011 2 28, p. 13–18).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl komitetų darbo 2022 m. (COM(2023) 664 final, 2023 10 26).

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 2 skyrius – Sąjungos teisės aktai, priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 1 skirsnis – Sąjungos teisės aktai. 291 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 173).

paskutinis atnaujinimas 23.01.2024