Europos Sąjungos sprendimai

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 288 straipsnis dėl sprendimų

SESV 297 straipsnis dėl teisėkūros ir ne teisėkūros procedūra priimtų aktų

KOKS ŠIŲ STRAIPSNIŲ TIKSLAS?

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 288 straipsniu apibrėžiamos įvairios Europos Sąjungos (ES) teisės aktų rūšys, įskaitant sprendimus.

SESV 297 straipsniu nustatomos ES institucijų priimtų teisės aktų pasirašymo, paskelbimo ir įsigaliojimo taisyklės.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Vykdydamos ES kompetenciją, ES institucijos gali priimti įvairių rūšių teisės aktus. Sprendimas yra teisės aktas, kuris privalomas visas. Sprendimas, kuriame nurodomi jo adresatai, yra privalomas tik tiems adresatams.

Sprendimas yra ES antrinės teisės dalis. Jį priima ES institucijos, vadovaudamosi sutartimis.

Aktas, kuris yra privalomas visas

Remiantis SESV 288 straipsniu, sprendimas yra privalomas visas. Sprendimas gali būti teisėkūros procedūra priimtas aktas ir ne teisėkūros procedūra priimtas aktas.

Sprendimai yra teisėkūros procedūra priimti aktai, jei juos priima:

Sprendimai yra ne teisėkūros procedūra priimti aktai, kai jie yra priimti ne pagal teisėkūros procedūrą. Juos, pavyzdžiui, gali priimti Europos Vadovų Taryba, Taryba arba Europos Komisija.

Ne teisėkūros procedūra priimti sprendimai gali būti deleguotieji aktai ir įgyvendinimo aktai.

Sprendimas su nurodytu adresatu

Sprendimas gali būti skirtas vienam ar keliems adresatams (vienai ar kelioms ES valstybėms narėms ir vienai ar kelioms įmonėms arba fiziniams asmenims). Pavyzdžiui, kai Komisija nusprendžia skirti baudą įmonei už piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi rinkoje, ji savo sprendimą adresuoja tai įmonei.

Ne teisėkūros procedūra priimtas sprendimas nurodytam adresatui įsigalioja tuomet, kai informuojama suinteresuotoji šalis. Suinteresuotoji šalis gali būti informuota registruotu laišku, pasirašant gavimą patvirtinantį pranešimą.

Sprendimai, adresuoti vienam ar keliems konkretiems fiziniams asmenims ar įmonėms, turi tiesioginį veikimą, todėl adresatai gali jais remtis nacionaliniuose teismuose.

Sprendimai, adresuoti konkrečiai valstybei narei ar visoms valstybėms narėms, gali taip pat turėti tiesioginį veikimą. Tai priklauso nuo jų pobūdžio, kilmės ir formuluotės. Formuluotė turi būti pakankamai aiški, besąlygiška ir tiksli. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas pripažįsta tik „vertikalų“ vienai ar kelioms valstybėms narėms adresuotų sprendimų tiesioginį veikimą. Tai reiškia, kad fiziniai asmenys gali pasikliauti sprendimu tik prieš tą valstybę narę, kuriai šis sprendimas adresuotas (o ne prieš kitą fizinį asmenį).

Sprendimai be adresato

Įsigaliojus Lisabonos sutarčiai, sprendime nebūtinai turi būti nurodytas adresatas. SESV 288 straipsnyje aiškinama, kad sprendime gali būti nurodyta, kam jis adresuojamas, o ankstesniame dokumente (Europos bendrijos steigimo sutarties 249 straipsnyje) buvo aiškinama, kad sprendime turi būti nurodyta, kam jis adresuojamas.

Ne teisėkūros procedūra priimti aktai yra tapę pagrindiniais teisės aktais bendros užsienio ir saugumo politikos (BUSP) srityje.

Tuo tikslu ir vadovaudamosi Europos Sąjungos sutartimi, Europos Vadovų Taryba ir Taryba priima ne teisėkūros procedūra priimamus sprendimus (ES sutarties 31 straipsnio 1 dalis).

Sprendimų paskelbimas ir įsigaliojimas

SESV 297 straipsniu reikalaujama, kad teisėkūros procedūra priimti sprendimai būtų skelbiami Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje. Jie įsigalioja juose nurodytą dieną arba, jei ji nenurodoma, dvidešimtą dieną nuo jų paskelbimo. Ta pati taisyklė taikoma ir ne teisėkūros procedūra priimtiems sprendimams, kuriuose nenurodomas jų adresatas.

Sprendimas, kuriame nurodomas jo adresatas, taip pat gali būti skelbiamas Oficialiajame leidinyje. Tačiau toks paskelbimas neatleidžia nuo pranešimo prievolės, nes tai yra vienintelis būdas užtikrinti, kad aktas sukels teisines pasekmes.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis. Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis. Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 2 skyrius. Sąjungos teisės aktai, priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 1 skirsnis. Sąjungos teisės aktai. 288 straipsnis (EB sutarties ex 249 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 171–172)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis. Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis. Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 2 skyrius. Sąjungos teisės aktai, priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 2 skirsnis. Aktų priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 297 straipsnis (EB sutarties ex 254 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 176)

paskutinis atnaujinimas 26.07.2021