Briuselis, 2016 09 14

COM(2016) 601 final

KOMISIJOS KOMUNIKATAS

Kapitalo rinkų sąjunga. Spartesnė reforma


Įvadas

Kapitalo rinkų sąjunga (KRS), Komisijos parengto Investicijų plano Europai trečiojo ramsčio dalis, būtina siekiant J. C. Junckerio vadovaujamos Komisijos prioriteto skatinti darbo vietų kūrimą, įskaitant jaunimo užimtumą, ir ekonomikos augimą. Ja siekiama geriau susieti taupymą su investicijomis ir stiprinti Europos finansų sistemą, didinant privatųjį rizikos pasidalijimą, užtikrinant alternatyvius finansavimo šaltinius ir didinant mažmeninių ir institucinių investuotojų galimybes. Pašalinus kliūtis laisvam kapitalo judėjimui per sienas, sustiprės ekonominė ir pinigų sąjunga, nes bus remiama ekonominė konvergencija ir padedama atlaikyti ekonominius sukrėtimus euro zonoje ir už jos ribų, o Europos ekonomika taps atsparesnė. Tai dar svarbiau dabartinėmis ekonominėmis aplinkybėmis.

2015 m. rugsėjo mėn. KRS veiksmų plane 1 išdėstyta išsami veiksmų programa, kuria siekiama iki 2019 m. įgyvendinti pagrindinius KRS elementus ir kuriai tvirtai pritarė Europos Parlamentas, Taryba ir suinteresuotosios šalys. Kartu su bendrosios rinkos strategija ir bendrosios skaitmeninės rinkos strategija ji yra Europos reformų darbotvarkės pagrindas siekiant stipresnės ir teisingesnės bendrosios rinkos 2 . Dabartinėmis politinėmis ir ekonominėmis aplinkybėmis stipresnės ES kapitalo rinkos yra dar svarbesnės.

Todėl būtina intensyvinti ir spartinti reformos įgyvendinimą. 2016 m. birželio 28 d. Europos Vadovų Taryba paragino „sparčiai ir ryžtingai daryti pažangą siekiant įmonėms užtikrinti paprastesnes galimybes gauti finansavimą ir remti investicijas į realiąją ekonomiką toliau įgyvendinant kapitalo rinkų sąjungos darbotvarkę.“ 3 Praėjus vieneriems metams po to, kai buvo pradėtas įgyvendinti KRS veiksmų planas, svarbu greitai užbaigti pirmąsias KRS iniciatyvas, kad jos turėtų praktinį poveikį. Taip pat svarbu greitai daryti pažangą siekiant priimti būsimus pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų. Galiausiai ekonominiai ir technologiniai pokyčiai, pavyzdžiui, spartus finansinių technologijų augimas ar poreikis formuoti tvaresnius finansus, gali pakeisti ES kapitalo rinkas. Atsižvelgdama į besikeičiančias politines aplinkybes, Komisija imasi tolesnių prioritetinių sričių, kurių reikia norint užbaigti kurti KRS, ir 2017 m. atliks laikotarpio vidurio peržiūrą.

1) Pirmųjų KRS kūrimo priemonių užbaigimas

Siekiant užtikrinti, kad KRS turėtų apčiuopiamą praktinį poveikį, būtina užbaigti įgyvendinti pirmąsias priemones. 2016 m. birželio 28 d. Europos Vadovų Taryba paragino iki 2016 m. pabaigos pasiekti susitarimą dėl pasiūlymų dėl paprasto, skaidraus ir standartizuoto (PSS) pakeitimo vertybiniais popieriais veiklos 4 , kad būtų atlaisvinti bankų balansų pajėgumai ir ilgalaikiams investuotojams suteikta investavimo galimybių, ir dėl pasiūlymo supaprastinti prospektų taisykles, kad įmonėms būtų lengviau gauti investicijų iš kapitalo rinkų.

Greitai įgyvendinus pakeitimo vertybiniais popieriais paketą, realiojoje ekonomikoje būtų galima sparčiai sutelkti papildomą finansavimą. Nustačius jautresnius rizikai PSS (paprasto, skaidraus ir standartizuoto) pakeitimo vertybiniais popieriais kapitalo poreikio koeficientus, bus lengviau stiprinti pasitikėjimą rinka ir atlaisvinti bankų balansus, siekiant suteikti papildomą finansavimą. Jei būtų galima – saugiai – atgaivinti ES pakeitimo vertybiniais popieriais veiklą iki vidutinio iki krizės buvusio lygio, tai būtų galima suteikti daugiau nei 100 mlrd. EUR papildomą finansavimą ekonomikai ir kartu sustiprinti finansinį stabilumą. Taryba jau susitarė dėl bendro požiūrio, o dabar reikėtų imtis skubių veiksmų Europos Parlamente.

Modernizavus prospektų taisykles 5 padaugės galimybių, ypač mažesnėms įmonėms, patekti į kapitalo rinkas. Prospektas yra vartai į ES kapitalo rinkas. Jį turi būti paprasta parengti, jis turi būti aiškus investuotojams ir greitai patvirtintas. Naujosios prospektų taisyklės turėtų padėti suteikti įmonėms daugiau ir pigesnių finansavimo galimybių. Jas reikia kuo skubiau įgyvendinti. Komisija dės visas pastangas, kad padėtų teisės aktų leidėjams susitarti iki metų pabaigos.

Rizikos kapitalo rinkų stiprinimo priemonės padės vidutinio dydžio novatoriškoms įmonėms lengviau gauti finansavimą. Pagal Investicijų plano Europai trečiojo ramsčio dalį Komisija pasiūlė persvarstytus Europos rizikos kapitalo fondo ir Europos socialinio verslumo fondo reglamentus. Pasiūlymais bus skatinamos investicijos į rizikos kapitalo ir socialinius projektus ir padedama investuotojams lengviau investuoti į mažąsias ir vidutinio dydžio novatoriškas įmones, suteikiant galimybę reglamentą taikyti visų dydžių fondų valdytojams ir išplečiant įmonių, į kurias galima investuoti, ratą. Siekiant užtikrinti pigesnį ir lengvesnį fondų vienetų platinimą tarpvalstybiniu mastu, pasiūlymais aiškiai uždraudžiama valstybėms narėms taikyti mokesčius. Kad būtų toliau stiprinamas pasitikėjimas ES rizikos kapitalo rinka, Komisija ragina Europos Parlamentą ir Tarybą patvirtinti šį pasiūlymą iki 2016 m. pabaigos. Be to, Komisija skatins sukurti vieną ar daugiau rizikos kapitalo fondų fondą, skirtą remti novatoriškoms priemonėms Europoje, ir toliau dirbs prie kitų priemonių rizikos kapitalui remti.

KRS – projektas, skirtas visoms valstybėms narėms. Kapitalo rinkų vystymosi etapai skiriasi įvairiose valstybėse narėse ir mažesnėms įmonėms reikia galimybių gauti finansavimą veiksmingais ir prieinamais vietos kanalais. Siekdama remti nacionalinių ir regioninių kapitalo rinkų vystymąsi Komisija suteikė valstybėms narėms galimybę paprašius gauti techninę pagalbą. Norint pirmuosius projektus pradėti įgyvendinti 2017 m. pradžioje, teisės aktų leidėjai turi greitai užbaigti derybas dėl Komisijos pasiūlymo dėl Reglamento dėl 2017–2020 m. struktūrinių reformų rėmimo programos (SRRP) sudarymo 6 .

2) Spartesnis kito KRS veiksmų etapo įgyvendinimas

Dėl nacionalinių nemokumo sistemų neveiksmingumo ir skirtumų atsiranda teisinis netikrumas, kliūčių kreditoriams susigrąžinti vertę ir kliūčių veiksmingai restruktūrizuoti perspektyvias įmones ES, įskaitant tarpvalstybines grupes. Netrukus Komisija pateiks pasiūlymą dėl įmonių restruktūrizavimo ir antros galimybės, pagrindinių tinkamos nemokumo sistemos elementų. Siekiant užtikrinti dinamišką verslo aplinką ir skatinti inovacijas, labai svarbu suteikti galimybę sąžiningiems verslininkams po bankroto pradėti verslą iš naujo. Komisija taip pat atlieka paskolų įsipareigojimų vykdymo užtikrinimo (įskaitant nemokumo) sistemų lyginamąją peržiūrą, kad susidarytų išsamų ir patikimą vaizdą apie bankų laiko, išlaidų ir vertės susigrąžinimo rezultatus, susijusius su paskolomis, kurių įsipareigojimai nevykdomi. Peržiūra bus naudinga valstybėms narėms, siekiančioms padidinti savo sistemų efektyvumą ir skaidrumą.

Apmokestinimo tvarka gali sudaryti sunkumų tarpvalstybinių kapitalo rinkų plėtrai. Komisija imasi veiksmų, kad paragintų valstybes nares šalinti išskaičiuojamojo mokesčio grąžinimo procedūras ir skleisti geriausią mokesčių srities praktiką, skatinant rizikos kapitalo ir neformalių investuotojų investicijas į pradedančiąsias įmones ir novatoriškas įmones. Norint padidinti investicijas į nuosavą kapitalą, kurios Europoje yra santykinai nepakankamai išvystytos, reikia keisti apmokestinimo sistemas. Išsprendus lengvatinio mokesčių režimo, taikomo skolai, o ne nuosavam kapitalui, problemą, atsirastų paskata daugiau investuoti į nuosavą kapitalą ir būtų sustiprinta įmonių nuosavo kapitalo bazė. Be to, padidėtų finansinis stabilumas, nes stipresnę kapitalo bazę turinčios įmonės būtų mažiau pažeidžiamos sukrėtimų. Lapkričio mėn., teikdama savo pasiūlymą dėl BPMB (bendros pelno mokesčio bazės) 7 , Komisija ketina pateikti pasiūlymą dėl skolos ir nuosavo kapitalo apmokestinimo tvarkos šališkumo ir ragina Tarybą kuo greičiau jį priimti.

Pasiūlymas dėl Europos strateginių investicijų fondo ESIF 2.0 gerokai sustiprins Investicijų planą Europai. Siekiant remti darbo vietų kūrimą, ekonomikos augimą, konkurencingumą ir mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomiką, Europai reikia labai daug papildomų ilgalaikių tvarių investicijų. Viešoji parama pagal sustiprintą Investicijų planą Europai bus naudinga, nes orientuojamasi į rinkos nepakankamumo ir neoptimalios investavimo aplinkos problemas, tačiau norint paskatinti ilgesnio laikotarpio privačias investicijas, reikia papildomų priemonių. Siekdama dar labiau padėti instituciniams investuotojams investuoti į infrastruktūros turtą, Komisija priims „Mokumas II“ deleguotojo akto pakeitimą, kad sumažintų kapitalo poreikio koeficientus, taikomus draudimo įmonių investicijoms į infrastruktūros įmones. Be to, Komisija, iki metų pabaigos atlikdama Kapitalo reikalavimų reglamento ir direktyvos peržiūrą, pasiūlys išplėsti palankų kapitalo vertinimą MVĮ teikiamų paskolų atžvilgiu ir sumažinti kapitalo reikalavimus investicijoms į infrastruktūrą.

3) Tolesni veiksmai. Tolesnis prioritetų plėtojimas

Komisija apsvarstys pasiūlymus sukurti paprastą, veiksmingą ir konkurencingą ES asmeninių pensijų produktą 8 . Asmeninės pensijos atlieka svarbų vaidmenį susiejant ilgalaikių santaupų turėtojus ir ilgalaikio investavimo galimybes. Asmeninės pensijos gali padėti spręsti demografines senėjančios visuomenės bei kintančių darbo jėgos darbo modelių problemas ir padėti užtikrinti adekvačias pajamų pakeitimo normas ateityje, papildant valstybines arba profesines pensijas. Likus mažiau kliūčių teikti tarpvalstybines pensijų paslaugas, dėl ES asmeninių pensijų produkto padidėtų konkurencija tarp pensijų teikėjų, būtų galima parduoti paslaugas didesnėse rinkose ir sukurti masto ekonomiją, kuri turėtų būti naudinga santaupų turėtojams. Spręsdama, kaip geriausia toliau remti šias rinkas 9 , Komisija pagrįs savo požiūrį vykstančių viešų konsultacijų rezultatais. Svarstomos galimybės apima galimą pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kuris galėtų būti pateiktas 2017 m.

Kapitalo rinkų sąjunga siekiama geriau panaudoti Europoje sutaupomas lėšas: veiksmingiau suderinti santaupų turinčių ir pasiskolinti siekiančių asmenų poreikius ir pagerinti ES ekonomikos rezultatus. Mažmeninių investuotojų dalyvavimas yra esminis uždavinys kuriant stipresnę ES kapitalo rinką. Todėl reikia didesnio mažmeninių investuotojų pasitikėjimo ir skaidrumo, siekiant padėti investuotojams priimti tinkamus investicinius sprendimus. Komisija pateiks mažmeninių finansinių paslaugų veiksmų planą, kurio tikslas – stiprinti mažmeninių investuotojų dalyvavimą kapitalo rinkose ir atverti Europos mažmeninių finansinių paslaugų rinką, siekiant didesnės naudos vartotojams ir įmonėms.

Siekiant remti investicijas į švarias technologijas ir jų diegimą ir užtikrinti, kad finansų sistema galėtų tvariai finansuoti ekonomikos augimą per ilgą laikotarpį ir prisidėti kuriant mažo anglies dioksido kiekio technologijų ir klimato kaitos poveikiui atsparią ekonomiką, būtinos tvaraus finansavimo reformos. Šios reformos yra labai svarbios, norint įgyvendinti mūsų klimato ir aplinkos tikslus ir įvykdyti tarptautinius įsipareigojimus, įskaitant ES įsipareigojimus pagal Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos 10 ir 2015 m. žiedinės ekonomikos dokumentų rinkinio tikslus 11 . Siekdama paremti šiuos tikslus 12 , Komisija dirba G 20 lygmeniu. Komisija remia privačių investicijų derinimą su klimato, efektyvaus išteklių naudojimo ir kitais aplinkos tikslais tiek politikos priemonėmis, tiek viešosiomis investicijomis. Atsižvelgiant į tai, toliau dirbama siekiant didinti galimybes naudotis žaliuoju finansavimu iš Europos strateginių investicijų fondo, skiriant ne mažiau kaip 20 % ES 2014–2020 m. kovos su klimato kaita biudžeto lėšų ir sukuriant žiedinės ekonomikos finansavimo platformą. KRS veiksmų plane pabrėžta, kad reikia remti ES ekologinių obligacijų standartus. Komisija įsteigs ekspertų grupę, kuri per ateinančius mėnesius turės parengti visapusišką Europos žaliojo finansavimo strategiją. Apskritai, kalbant apie aplinkos, socialinius ir valdymo klausimus, ES priėmė privalomo informacijos atskleidimo reikalavimus, taikomus tam tikroms didelėms įmonėms, ir taip pat priims neprivalomas gaires dėl šios informacijos pateikimo investuotojams ir vartotojams metodikos. Be to, ji vertina tolesnius veiksmus, kurių imtasi po naujausios konsultacijos dėl ilgalaikių ir tvarių investicijų, kurioje pabrėžta aplinkos, socialinių ir valdymo klausimų svarba įmonių ir investuotojų ilgesnio laikotarpio veiklos rezultatams.

Technologijos lemia sparčius pokyčius finansų sektoriuje ir gali sustiprinti kapitalo rinkų vaidmenį bei priartinti jas prie įmonių ir investuotojų. Jos taip pat naudingos vartotojams, nes jiems pasiūloma daugiau paslaugų, kuriomis patogiau naudotis arba kurios yra lengviau prieinamos. Šį novatorišką potencialą reikėtų išnaudoti. Finansinių technologijų įmonių sėkmę lemia tai, kad jos teikia naujas paslaugas, kurios geriau atitinka vartotojų poreikius daugelyje sričių, įskaitant mokėjimus ir paskolų teikimą. Technologijos yra konkurencijos stimulas, jos padeda sukurti įvairesnę finansinę aplinką. Sparčiai vystantis finansinėms technologijoms kartu iškyla naujų problemų valdant riziką ir užtikrinant, kad vartotojams būtų suteikta tinkama informacija ir apsaugos priemonės. Kai kuriose valstybėse narėse reguliavimo institucijos kuria naujus metodus finansinių technologijų įmonių, įskaitant centrus, teikiančius reguliavimo gaires, arba grupes, daugiausia dėmesio skiriančias politinei finansinių technologijų reikšmei, plėtrai remti. Komisija ir toliau skatins plėtoti finansinių technologijų sektorių ir stengsis užtikrinti, kad reguliavimo aplinka padėtų surasti tinkamą pusiausvyrą tarp įmonių ir investuotojų pasitikėjimo, vartotojų apsaugos ir galimybių plėtoti finansinių technologijų pramonę. Komisija bendradarbiaus su Europos priežiūros institucijomis (EPI), Europos centriniu banku, kitomis standartus nustatančiomis įstaigomis ir valstybėmis narėmis, kad parengtų koordinuotą politiką, kuria būtų remiama finansinių technologijų plėtra tinkamoje reguliavimo aplinkoje.

Padengtų obligacijų rinkos yra vienos didžiausių privačiojo sektoriaus skolos rinkų Europoje ir svarbi ilgesnio laikotarpio finansavimo priemonė. Jas pasitelkdamos kredito įstaigos gali veiksmingai nukreipti finansavimą nekilnojamojo turto rinkai ir priemonėms su valstybės garantija, įskaitant kai kurias MVĮ paskolas. Remdamasi neseniai vykusių viešų konsultacijų rezultatais ir vykdomu tyrimu, Komisija, atlikdama KRS vidurio laikotarpio peržiūrą, išdėstys, kokių teisės aktų pakeitimų gali reikėti, siekiant remti padengtų obligacijų rinkų plėtrą visoje ES.

ES sėkmingai skatina investicinių fondų platinimą tarpvalstybiniu mastu ir dės pastangas, kad būtų pašalintos likusios kliūtys visapusiškai integruotai rinkai – mažins paslaugų teikėjų sąnaudas ir užtikrins naudą mažmeniniams investuotojams. Komisija paskelbė išsamias viešas konsultacijas 13 , kad gautų informacijos, įrodančios, ar panaikinus nepagrįstas kliūtis, būtų remiamas didesnis tarpvalstybinis fondų platinimas, konkurencija, pasirinkimas, ir sumažėtų sąnaudos investuotojams. Komisija imsis veiksmų, kad būtų pašalintos likusios kliūtys turto valdymo sektoriuje, prireikus keisdama teisės aktus.

Komisija sparčiau dirbs, kad pašalintų kliūtis poprekybinėje aplinkoje. Veiksmingos ir saugios poprekybinės infrastruktūros yra pagrindiniai gerai veikiančių kapitalo rinkų elementai. Siekiant įvertinti, kaip keitėsi ES poprekybinė aplinka po neseniai atliktų teisės aktų pakeitimų, rinkos pokyčių ir naujų technologijų atsiradimo, įsteigta ekspertų grupė. Ši grupė taip pat įvertins, kokiu mastu pašalintos A. Giovannini ataskaitoje įvardytos kliūtys 14 ir nustatys bet kokias naujas ar atsirandančias kliūtis. Remdamasi grupės darbo rezultatais, 2017 m. Komisija pradės viešas konsultacijas, kad nustatytų tinkamiausią būdą siekti pažangos šioje srityje. Be to, Komisija pasiūlys būsimą teisėkūros iniciatyvą, kaip pasiekti teisinį tikrumą, kuri nacionalinė teisė turi būti taikoma vertybinių popierių nuosavybei ir reikalavimų priskyrimui trečiosioms šalims.

Siekiant užtikrinti investuotojų apsaugą, skatinti kapitalo rinkų integraciją ir užtikrinti finansinį stabilumą, labai svarbu vykdyti veiksmingą ir nuoseklią priežiūrą. Europos priežiūros institucijų (EPI) vaidmuo yra labai svarbus kuriant platesnės apimties ir labiau integruotą bendrąją rinką. Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (EVPRI) jau pradėjo savo darbe daugiausia dėmesio skirti priežiūros konvergencijai, kad užtikrintų nuoseklų kapitalo rinkų taisyklių taikymą ir rinkos dalyvių priežiūrą 15 . Tačiau siekiant sustiprinti Europos lygmens priežiūrą tose srityse, kuriose ji gali duoti naudos, reikės toliau dirbti. Pavyzdžiui, tęsiamas darbas EPI valdymo ir finansavimo srityje, ir Komisija paskelbs baltąją knygą dėl šių klausimų. Be to, atliekant ES makroprudencinės sistemos peržiūrą 16 , 2016 m. rugpjūčio mėn. pradėtos viešos konsultacijos. Remdamasi konsultacijų rezultatais, 2017 m. Komisija priims šios srities pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto.

Penkių pirmininkų pranešime pabrėžta, kad reikia stiprinti priežiūros sistemą, kad būtų užtikrintas visų finansų pareigūnų patikimumas, nes galiausiai turėtų būti sukurta bendra Europos kapitalo rinkų priežiūros institucija. Komisija, betarpiškai konsultuodamasi su Europos Parlamentu ir Taryba, apsvarstys su priežiūros sistema susijusius tolesnius veiksmus, kurių būtina imtis siekiant visiškai išnaudoti KRS.

KRS sėkmė gali būti užtikrinta tik tuomet, jei valstybės narės bus pasiryžusios dirbti, kad panaikintų nepagrįstas nacionalines laisvo kapitalo judėjimo kliūtis. Nacionalinės nuostatos dažnai nepatenka į ES teisės reglamentavimo sritį ir kai kuriais atvejais gali būti žalingos tarpvalstybinėms investicijoms. Valstybių narių ekspertų grupė padarė pažangą nustatydama kliūtis ir keisdamasi gerosios praktikos pavyzdžiais. Remdamasi šiuo darbu, iki 2016 m. pabaigos Komisija priims pranešimą, kuriame bus išvardytos grupės nustatytos kliūtys, nurodyta geriausia praktika ir nustatytas siūlomų veiksmų, kuriuos valstybės narės būtų raginamos imtis ne vėliau kaip iki 2019 m., planas. Dirbant šį darbą daug dėmesio skirta geriausiai praktikai ir elgesio kodeksui, siekiant veiksmingesnių išskaičiuojamųjų mokesčių procedūrų. Tai yra ilgalaikė kliūtis tarpvalstybinėms investicijoms. Norint 2017 m. nacionaliniu lygmeniu padidinti šių procedūrų veiksmingumą ir susitarti dėl elgesio kodekso, prireiks tvirto valstybių narių įsipareigojimo.

Užtikrinus geresnį reglamentavimą, sumažinus administracinę naštą rinkos dalyviams ir supaprastinus galiojančius teisės aktus, KRS bus lengviau panaudoti savo potencialą. Visi paskelbti KRS pasiūlymai parengti atsižvelgiant į geresnio reglamentavimo principus, konsultacijas ir poveikio vertinimą. Įgyvendindama savo geresnio reglamentavimo darbotvarkę, Komisija vykdo plataus užmojo programą, siekdama nustatyti ir pašalinti nereikalingus reguliavimo suvaržymus. Komisijos kvietime teikti įrodymus nustatytos pagrindinės finansinių paslaugų teisės aktų sritys, kurias galima patobulinti. Tai reiškia, kad reikia šalinti finansų srauto į ekonomiką kliūtis, didinti reguliavimo sistemos proporcingumą, kad būtų geriau subalansuotas finansinis stabilumas ir augimo tikslai, mažinti nereikalingą reguliavimo naštą ir šalinti likusią finansų sistemos riziką. Per ateinančius mėnesius Komisija nurodys savo tolesnius veiksmus, susijusius su kvietimu teikti įrodymus.

Išvada

KRS veiksmų plane nustatyti pagrindiniai pokyčiai, būtini ES kapitalo rinkoms stiprinti. Šis planas yra kaip niekad svarbus ir reikėtų sparčiau įgyvendinti jo veiksmus. Labai svarbu, kad visi susiję subjektai bendradarbiautų siekdami šio tikslo. Taip pat svarbu užtikrinti, kad KRS prioritetai kistų kartu su kintančia politine, ekonomine ir technologine aplinka. Komisija toliau stebės pokyčius ir nustatys tolesnius veiksmus, kurių reikia imtis kuriant KRS. Komisija ragina Europos Parlamentą ir valstybes nares daryti viską, kas jų galioje, siekiant kuo greičiau įgyvendinti KRS veiksmų planą ir remti darbo vietų kūrimą ir ekonomikos augimą Europoje.



PRIEDAS. KAPITALO RINKŲ SĄJUNGOS VEIKSMŲ PLANO INICIATYVŲ DABARTINĖ PADĖTIS

Šioje apžvalgoje pateikiama naujausia informacija apie KRS veiksmų plane numatytus veiksmus ir remiamasi 2016 m. balandžio 25 d. 17 paskelbta anksčiau atnaujinta informacija.

Inovacijų, pradedančiųjų įmonių ir nebiržinių bendrovių finansavimas

Veiksmas

Pažanga ir tolesni veiksmai

Remti rizikos kapitalo finansavimą ir investicijas į nuosavą kapitalą

Europos rizikos kapitalo fondų fondas

2016 m. paskelbti kvietimą pareikšti susidomėjimą

Peržiūrėti EuVECA ir EuSEF teisės aktus

2016 m. liepos mėn., vykstant deryboms Europos Parlamente ir Taryboje, Komisija pateikė pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto.

Mokesčių paskatos rizikos kapitalo fondams ir neformaliems investuotojams

Atliekamas nacionalinių mokesčių paskatų tyrimas.

2016 m. spalio mėn. įvyks praktinis seminaras su valstybių narių ekspertais.

Panaikinti su informacija susijusias kliūtis investuoti į MVĮ

Tobulinti bankų, atmetusių MVĮ kredito paraiškas, teikiamą grįžtamąją informaciją

Vyksta išsamios diskusijos su Europos bankų sektoriaus ir mažųjų įmonių atstovais.

Nustatyti vietos ir nacionalinės paramos galimybes ir konsultavimo pajėgumus visoje ES, siekiant skatinti naudotis geriausia patirtimi

2016 m. rugsėjo mėn. įvyks praktinis seminaras dėl konsultavimo paramos MVĮ, siekiant gauti finansavimą.

Ištirti, kaip parengti arba remti visoje Europoje taikomas informacines sistemas

Šis politikos veiksmas bus grindžiamas nacionalinių paramos ir konsultavimo sistemų pajėgumų nustatymo rezultatais.

Skatinti naujovišką įmonių finansavimą

Ataskaita dėl sutelktinio finansavimo

2016 m. gegužės mėn. paskelbta ataskaita.

Nustatyti suderintą požiūrį į fondų paskolų teikimą ir įvertinti poreikį sukurti būsimą ES sistemą

2016 m. balandžio mėn. gauta EVPRI nuomonė.

Lengvesnių sąlygų patekti į viešąsias rinkas ir pritraukti kapitalo jose sudarymas įmonėms

Veiksmas

Pažanga ir tolesni veiksmai

Užtikrinti daugiau galimybių patekti į viešąsias rinkas

Pasiūlymas modernizuoti Prospekto direktyvą 

2016 m. rugsėjo mėn. Europos Parlamento plenarinio posėdžio diskusijos.

2016 m. birželio mėn. Taryba susitarė dėl bendro požiūrio.

Peržiūrėti reguliavimo kliūtis MVĮ platinti savo vertybinius popierius viešosiose rinkose ir MVĮ augimo rinkose

2016 m. spalio ir gruodžio mėn. praktiniai seminarai su suinteresuotaisiais subjektais.

Peržiūrėti ES įmonių obligacijų rinkas, daugiausia dėmesio skiriant rinkos likvidumui

2016 m. liepos mėn. pradėtas tyrimas.

2016 m. rudenį bus įsteigta ekspertų grupė.

Remti investicijas į nuosavą kapitalą

Spręsti skolos ir nuosavo kapitalo apmokestinimo tvarkos šališkumo problemą nacionalinėse pelno mokesčio sistemose

Iki 2016 m. pabaigos Komisija pateiks pasiūlymų dėl BKPMB.

Investavimas ilgam laikotarpiui, investicijos į infrastruktūrą ir tvarios investicijos

Veiksmas

Pažanga ir tolesni veiksmai

Remti investicijas į infrastruktūrą

Patikslinti sistemoje „Mokumas II“ nustatytus kalibravimo dydžius, taikomus draudikų investicijoms į infrastruktūrą, taip pat infrastruktūros įmones ir Europos ilgalaikių investicijų fondus

2016 m. balandžio mėn. įsigaliojo „Mokumas II“ teisės aktų pakeitimai dėl infrastruktūros projektų ir EIIF.

Vykdomas infrastruktūros įmonių vertinimas.

Prireikus kalibravimas (tebevykdoma)

KRR peržiūra, infrastruktūrai taikomų kalibravimo dydžių pakeitimai

Svarstoma atsižvelgiant į būsimą KRR ir KRD peržiūrą.

ES finansinių paslaugų bendrojo taisyklių sąvado nuoseklumo užtikrinimas

Kvietimas pateikti bendro finansinės reformos poveikio įrodymų

2016 m. gegužės mėn. surengtas viešas svarstymas; gegužės mėn. paskelbta rezultatų santrauka.

2016 m. trečiąjį ketvirtį bus paskelbti tolesni veiksmai.

Mažmeninio ir institucinio investavimo skatinimas

Veiksmas

Pažanga ir tolesni veiksmai

Didinti pasirinkimo galimybes ir konkurenciją mažmeninių vartotojų naudai

Žalioji knyga dėl mažmeninių finansinių paslaugų ir draudimo

Bus parengtas veiksmų planas.

Padėti mažmeniniams investuotojams sudaryti geresnius sandorius

ES mažmeninių investicinių produktų rinkų įvertinimas

Iki 2016 m. pabaigos bus pradėtas „Mažmeninių investicinių produktų platinimo sistemų visoje Europos Sąjungoje“ tyrimas.

Remti taupymą pensijai

Europos asmeninių pensijų sistemos sukūrimo strategijos tikslingumo įvertinimas

2016 m. liepos mėn. pradėtos viešos konsultacijos, kurios baigiasi 2016 m. spalio 31 d.

Kvietimas dalyvauti konkurse dėl 2016 m. birželio mėn. pradėto tyrimo.

2016 m. liepos mėn. parengtos EDPPI rekomendacijos.

Išplėsti galimybes instituciniams investuotojams ir fondų valdytojams

Sistemoje „Mokumas II“ nustatytos privataus kapitalo ir neviešai platinamų skolos vertybinių popierių rizikos ribojimo tvarkos įvertinimas

Parengiamasis darbas tebevyksta.

Konsultacijos dėl pagrindinių kliūčių tarpvalstybiniu mastu platinti investicinių fondų vienetus

2016 m. birželio 2 d. pradėtos viešos konsultacijos, kurios baigiasi spalio 2 d.

Bankų pajėgumo stiprinimas siekiant paremti visą ekonomiką

Veiksmas

Pažanga ir tolesni veiksmai

Stiprinti vietos finansavimo tinklus

Išplėsti galimybes valstybėms narėms, kad jos galėtų kredito unijoms suteikti leidimą veiklai, nepatenkančiai į Kapitalo reikalavimų direktyvos (KRD) / Kapitalo reikalavimų reglamento (KRR) taikymo sritį.

Peržiūrint KRD / KRR, išnagrinėti galimybę iš dalies pakeisti KRR.

Kurti ES pakeitimo vertybiniais popieriais rinkas

Pasiūlymas dėl paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais ir bankams taikomų kapitalo kalibravimo dydžių patikslinimo

Tarybos bendras požiūris; nagrinėja Europos Parlamentas. 2016 m. lapkričio mėn. numatytas balsavimas ECON komitete.

Remti visai ekonomikai bankų teikiamą finansavimą

Konsultacijos dėl ES padengtų obligacijų sistemos ir MVĮ paskoloms taikomų panašių struktūrų

Konsultacijos užbaigtos, pradėtas tyrimas.

Geresnės tarpvalstybinio investavimo sąlygos

Veiksmas

Pažanga ir tolesni veiksmai

Šalinti nacionalines kliūtis tarpvalstybiniam investavimui

Ataskaita dėl nacionalinių kliūčių laisvam kapitalo judėjimui

Vyksta valstybių narių atstovų ekspertų grupės susitikimai.

Iki 2016 m. pabaigos bus priimtas komunikatas.

Gerinti tarpvalstybiniam investavimui skirtą rinkos infrastruktūrą

Tiksliniai veiksmai dėl vertybinių popierių nuosavybės taisyklių ir reikalavimų priskyrimo trečiosioms šalims

2016 m. rugpjūčio mėn. paskelbtas kvietimas dalyvauti konkurse.

A. Giovannini ataskaitoje įvardytų likusių kliūčių šalinimo pažangos apžvalga

2017 m. pradžioje ekspertų grupė turi užbaigti darbą, o po to vyks Komisijos konsultacijos.

Skatinti nemokumo procedūrų konvergenciją

Bankroto teisė

2016 m. rudenį turi būti pateiktas pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto dėl įmonių restruktūrizavimo ir antros galimybės.

Paskolų įsipareigojimų vykdymo užtikrinimo (įskaitant nemokumo) sistemų lyginamoji analizė.

Panaikinti tarpvalstybines mokestines kliūtis

Mokesčių prie pajamų šaltinio lengvatos procedūrų geriausia patirtis ir elgesio kodeksas

Ekspertų grupėje keičiamasi geriausia praktika dėl laisvo kapitalo judėjimo kliūčių.

T2S derinimo iniciatyvinės grupės (ECB) rezultatai.

Susitarti dėl tolesnių Komunikato dėl kapitalo kliūčių veiksmų.

Tarpvalstybinio investavimo kliūčių, kurias lemia diskriminacinis pensijų fondų ir gyvybės draudimo bendrovių apmokestinimas, tyrimas

Rengiami įgaliojimai.

Didinti priežiūros konvergenciją ir kapitalo rinkų pajėgumą

Priežiūros konvergencijos strategija bendrosios kapitalo rinkos veikimui pagerinti

Įgyvendinama pirmoji metinė EVPRI priežiūros konvergencijos darbo programa.

Vyksta diskusijos dėl 2017 m. priežiūros konvergencijos darbo programos parengimo.

Baltoji knyga dėl Europos priežiūros institucijų finansavimo ir valdymo

Vyksta parengiamasis darbas siekiant priimti baltąją knygą.

Techninės pagalbos valstybėms narėms teikimas, siekiant sustiprinti kapitalo rinkų pajėgumus

Europos Parlamentas ir Taryba turi priimti struktūrinių reformų rėmimo programos (SRRP) reglamentą.

Bendradarbiaujama su valstybėmis narėmis, siekiant nustatyti techninės pagalbos prioritetines sritis.

Finansinis stabilumas

ES makroprudencinės sistemos peržiūra

2016 m. rugpjūčio 1 d. pradėtos viešos konsultacijos, rezultatai bus naudojami kaip pasiūlymo dėl teisėkūros procedūra priimamo akto pagrindas.

(1)

     „Kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų planas“ (COM(2015) 468 final), 2015 9 30.

(2)

     2016 m. birželio 1 d. komunikatas „Bendrosios rinkos darbotvarkės, skirtos darbo vietoms kurti, ekonomikai augti ir investuoti, įgyvendinimas“, COM(2016) 361.

(3)

     2016 m. birželio 28 d. Europos Vadovų Tarybos išvados, EUCO 26/16.

(4)

     Pasiūlymas dėl Reglamento, kuriuo nustatomos bendros pakeitimo vertybiniais popieriais taisyklės ir sukuriama paprasto, skaidraus ir standartizuoto pakeitimo vertybiniais popieriais Europos sistema, COM(2015) 472 final, 2015 9 30; Pasiūlymas dėl Reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms, COM(2015) 473 final, 2015 9 30.

(5)

     Pasiūlymas dėl Reglamento dėl prospekto, kuris turi būti skelbiamas, kai vertybiniai popieriai siūlomi viešai ar įtraukiami į prekybos sąrašą, COM(2015) 583 final, 2015 11 30.

(6)

     Pasiūlymas dėl reglamento dėl 2017–2020 m. struktūrinių reformų rėmimo programos sudarymo, COM(2015) 701 final, 2015 11 26.

(7)

     Pasiūlymu dėl bendros pelno mokesčio bazės bus skatinama konvergencija nustatant nacionalines mokesčių bazes. Kartu bus pateiktas atskiras pasiūlymas (BKPMB) nustatyti bendrą požiūrį į įmonių, veikiančių dviejose ar daugiau valstybių narių, pelno mokesčio „konsolidavimą“.

(8)

     Asmeninių pensijų produktai yra su individualia pensija susiję taupymo produktai, kurie papildo valstybinių ar profesinių pensijų sistemas, tačiau su jomis yra nesusieti. Pastangos plėtoti šias rinkas papildys pensijos skyrimą pagal valstybinių ar profesinių pensijų sistemas.

(9)

     Konsultacijos dėl kapitalo rinkų sąjungos. Veiksmai dėl galimos ES asmeninių pensijų sistemos, 2016 7 27.

(10)

     Kartu su ES įsipareigojimais pagal Darnaus vystymosi darbotvarkę iki 2030 m., ES 2020 ir 2030 m. klimato ir energetikos tikslais.

(11)

     Komunikatas „Uždaro ciklo kūrimas. ES žiedinės ekonomikos veiksmų planas“, COM(2015) 614 final, 2015 12 2.

(12)

     Rugsėjo 4–5 d. Hangdžou G 20 aukščiausiojo lygio susitikimo pareiškime palankiai įvertinta G 20 Kovos su klimato kaita finansavimo tyrimo grupės ataskaita „Veiksmingo ir skaidraus kovos su klimato kaita finansavimo skyrimo ir sutelkimo skatinimas, siekiant sustiprinti klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos veiksmų mastą“.

(13)

     Konsultacijos dėl KRS tarpvalstybinio fondų platinimo veiksmų (KIPVPS, AIF, EIIF, EuVECA ir EuSEF) visoje ES, 2016 6 2.

(14)

     2001 m. A. Giovannini grupės pirmojoje ataskaitoje „Tarpvalstybiniai tarpuskaitos ir atsiskaitymų susitarimai Europos Sąjungoje“ nurodyta 15 kliūčių, trukdančių veiksmingai vertybinių popierių tarpuskaitai ir atsiskaitymams ES.

(15)

     2016 m. EVPRI priežiūros konvergencijos darbo programa, ESMA/2016/203, 2016 2 11.

(16)

     Konsultacijos dėl ES makroprudencinės politikos sistemos peržiūros, 2016 8 1.

(17)

     Komisijos tarnybų darbinis dokumentas „Kapitalo rinkų sąjunga. Pirmoji pažangos ataskaita“, SWD(2016) 147 final, 2016 4 25,  http://ec.europa.eu/finance/capital-markets-union/docs/cmu-first-status-report_en.pdf.