52011DC0366

/* KOM/2011/0366 galutinis */ KOMISIJOS KOMUNIKATAS TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI Europos Komisijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų federalinės mokslo ir technologijų politikos valdybos susitarimo, kuriuo įsteigiama Biotechnologijų tyrimų speciali darbo grupė, atnaujinimas


1990 m. rugsėjo 6 d. Komunikate SEC(90) 1661 (galutinis) Komisija pranešė Tarybai apie ketinimą pasirašyti minėtą susitarimą. 1990 m. rugsėjo 7 d. Pirmininko pavaduotojas Filippo M. Pandolfi ir Prezidento Džordžo H. Bušo padėjėjas mokslo ir technologijų klausimais Davidas Allanas Bromley pasirašė dokumentą, kuriuo penkerių metų laikotarpiui įsteigta speciali darbo grupė. Susitarimas vėliau atnaujintas tris kartus – 1996, 2001 ir 2006 m.

Susitarime dėl specialios darbo grupės aptariami įvairūs su biotechnologijų moksliniais tyrimais susiję informacijos mainų ir koordinavimo būdai. Daugelį metų ši speciali darbo grupė vaidina labai svarbų vaidmenį formuojant įvairias naujas mokslo sritis, įskaitant sistemų biologiją, jūrų genomiką, biotechnologijų taikymą tvariai energetikai ir sintetinę biologiją. Ji taip pat sprendžia svarbius visuomenei kylančius klausimus, tokius kaip naujos infekcinės ligos, mityba, nutukimas, taršos valymo biotechnologijos, bioetika, moters vaidmuo mokslo srityje ir biotechnologijų samprata visuomenėje.

2010 m. birželio mėn. speciali darbo grupė atšventė savo dvidešimtmetį. Ta proga Ispanijos pirmininkavimo ES laikotarpiu surengta aukšto lygio konferencija „Biotechnologijų moksliniai tyrimai sudėtingame pasaulyje“. Europos Komisijos ir JAV vyriausybės parengtame bendrame leidinyje[1] pabrėžiamas ES ir JAV specialios darbo grupės vaidmuo vienijant abiejose Atlanto vandenyno pusėse dirbančius mokslininkus, kad kartu dirbdami jie numatytų ateities mokslo poreikius.

Atrodo, kad artimiausiu metu tarpatlantinio bendradarbiavimo šiame unikaliame forume poreikis nemažės, o Biotechnologijų tyrimų specialios darbo grupės (angl. Task Force on Biotechnology Research ) veikla gali tapti dar svarbesnė. Specialios darbo grupės ateinančių penkerių metų strateginiame veiklos plane numatyta įvairi bendradarbiavimo veikla tokiose svarbiose mokslo srityse kaip sintetinė biologija, jūrų genomika, aplinkos biotechnologijos, gyvūnų sveikata, tvarūs biologiniai produktai, augalų biotechnologija ir bioinformatika.

Dėl šių priežasčių Komisija ketina ketvirtą kartą atnaujinti Europos Komisijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų federalinės mokslo ir technologijų politikos valdybos susitarimą.

Komisija informuos Tarybą ir Europos Parlamentą apie atnaujinimą ir apie darbą, kuris bus vykdomas pagal atnaujinimo pasiūlymą.

PRIEDAS

EUROPOS KOMISIJOS IR JUNGTINIŲ AMERIKOS VALSTIJŲ FEDERALINėS MOKSLO IR TECHNOLOGIJų POLITIKOS VALDYBOS įGYVENDINIMO SUSITARIMAS

DĖL ES IR JAV BIOTECHNOLOGIJų TYRIMų SPECIALIOS DARBO GRUPėS

Jungtinių Amerikos Valstijų federalinės mokslo ir technologijų politikos valdyba ir Europos Komisija (toliau – šalys),

laikydamosi 1997 m. gruodžio 5 d. Vašingtone pasirašyto Jungtinių Amerikos Valstijų Vyriausybės ir Europos bendrijos susitarimo dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo, kuris buvo išplėstas ir iš dalies pakeistas (toliau – susitarimas), ir

remdamosi 1990 m. rugsėjo 7 d. pasirašytu Europos Komisijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų administraciniu susitarimu dėl ES ir JAV Biotechnologijų tyrimų specialios darbo grupės, kuris buvo atnaujintas 1996, 2001 ir 2006 m. (toliau – administracinis susitarimas),

susitarė:

Tikslas

Įgyvendinimo susitarimu atnaujinamas administracinis susitarimas ir nustatoma, kad jis yra įgyvendinimo susitarimas pagal susitarimo 5 straipsnį. Laikoma, kad šis įgyvendinimo susitarimas atitinka susitarimo nuostatas.

ES ir JAV biotechnologijų tyrimų speciali darbo grupė siekia gerinti dvišalį supratimą apie ES ir JAV veiklą ir programas, susijusias su biotechnologijų moksliniais tyrimais. Taigi speciali darbo grupė turėtų padėti keistis informacija ir koordinuoti veiklą, susijusią su biotechnologijų moksliniais aspektais ir moksliniais tyrimais kitose srityse, kuriose skatinama vystyti biotechnologijas.

Funkcijos

ES ir JAV biotechnologijų tyrimų speciali darbo grupė turėtų:

- peržiūrėti mokslinių tyrimų ir plėtros programas biotechnologijų ir kitose susijusiose mokslo srityse;

- palengvinti bendravimą ir bendradarbiavimą vykdant biotechnologijų mokslinius tyrimus;

- planuoti bendrus simpoziumus, seminarus ir kitą veiklą, kurią vykdant būtų keičiamasi nekonfidencialia informacija abiems pusėms svarbiais prioritetiniais klausimais, susijusiais su biotechnologijų moksliniais tyrimais;

- kartu nagrinėti visuomenės informavimo apie biotechnologijas galimybes;

- nustatyti ir apibrėžti mokslinių tyrimų reikmes, kad būtų skatinama saugi biotechnologijų plėtra;

- spręsti konkrečius su programavimu ir veikla susijusius mokslinius klausimus, kurie turi poveikį biotechnologijų mokslinių tyrimų plėtrai ir

- teikti apžvalgas, tyrimų duomenis, rekomendacijas ir patarimus Europos Komisijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslo ir technologijų tarybos Biotechnologijų srities valdymo komitetui.

Struktūra

Į ES ir JAV specialią darbo grupę ES turi skirti pirmininką ir suinteresuotųjų Komisijos tarnybų atstovus.

Specialioje darbo grupėje JAV atstovauja JAV vyriausybės agentūrų, suinteresuotų biotechnologijų moksliniais tyrimais, atstovai. JAV atstovus ir šią šalį atstovaujantį specialios darbo grupės pirmininką turėtų skirti Federalinės mokslo ir technologijų politikos valdybos direktorius.

Specialios darbo grupės pirmininko pareigas kasmet pakaitomis turėtų eiti ES ir JAV skiriami pirmininkai.

Specialios darbo grupės pakomitečių ir darbo grupių nariais turėtų būti ne tik nuolatiniai specialios darbo grupės atstovai; sprendimus dėl narystės savo nuožiūra atitinkamai priima abiejų šalių pirmininkai.

Specialios darbo grupės veiklą koordinuoja Europos Komisijai atskaitingas atsakingasis sekretorius ir Jungtinėms Amerikos Valstijoms atskaitingas atsakingasis sekretorius, kuriuos turi skirti atitinkami pirmininkai. Jei reikia, pirmininkai dėl papildomo personalo pagalbos turėtų kreiptis į generalinius direktoratus ir agentūras, kuriems atstovaujama specialioje darbo grupėje.

Pirmininkų pareigos

Pirmininkai privalo:

- rengti metinį darbo planą, kuris apimtų diskutuotinas temas, informaciją, kuria turi būti keičiamasi, ir planuotiną bendrą veiklą;

- rengti reguliarius specialios darbo grupės posėdžius (bent vieną per metus);

- tvirtinti pakomitečių ir darbo grupių steigimo, veiklos pratęsimo ar nutraukimo klausimus, atsižvelgiant į tai, kas yra būtina, kad būtų įgyvendinti metinio darbo plano tikslai, ir

- po kiekvieno specialios darbo grupės posėdžio parengti ataskaitą ir ją pateikti Biotechnologijų srities valdymo komitetui ir Federalinei mokslo ir technologijų politikos valdybai.

Finansavimas

Kiekviena šalis turėtų padengti atitinkamas savo atstovų dalyvavimo visuose specialios darbo grupės posėdžiuose ir veikloje išlaidas.

Kitos nuostatos

Speciali darbo grupė neturėtų dirbti su konfidencialia verslo informacija ar imtis veiklos, kurią vykdant būtų kuriami intelektinės nuosavybės produktai.

Sąsaja su privačiu sektoriumi

Pirmininkų nuožiūra speciali darbo grupė prašydama patarimo gali kreiptis į įvairius valdžios įstaigose nedirbančius fizinius asmenis. Pirmininkų prašymu valdžios įstaigose nedirbantys fiziniai asmenys gali dalyvauti specialios darbo grupės posėdžiuose ir kitoje veikloje.

Dokumentai

Atsakingieji sekretoriai rengia specialios darbo grupės darbotvarkes ir ataskaitas, kurias pateikia specialios darbo grupės nariams, o gavę prašymą ir pirmininkams leidus – ir kitiems suinteresuotiesiems asmenims. Apie specialios darbo grupės seminarus ir mokslinius posėdžius turi būti skelbiama viešai.

Trukmė

Numatyta, kad šis įgyvendinimo susitarimas įsigalios, kai jį pasirašys abi šalys. Jis turi galioti tiek laiko, kiek galioja susitarimas arba kol viena iš šalių nenusprendžia šiame administraciniame susitarime nebedalyvauti. Jei viena iš šalių šiame administraciniame susitarime ketina nebedalyvauti, ji turėtų pasistengti prieš 90 dienų apie tai pranešti kitai šaliai.

EUROPOS KOMISIJOS VARDU JUNGTINIŲ AMERIKOS VALSTIJŲ

FEDERALINėS MOKSLO IR

TECHNOLOGIJų POLITIKOS

VALDYBOS VARDU

Data Data

[1] Te US-EC Task Force on Biotechnology Research 1990-2010: Biotechnology Research for a Complex World.