52010DC0171




[pic] | EUROPOS KOMISIJA |

Briuselis, 2010.4.20

KOM(2010) 171 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Sukurti laisvės, saugumo ir teisingumo erdvę Europos piliečiamsStokholmo programos įgyvendinimo veiksmų planas

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Sukurti laisvės, saugumo ir teisingumo erdvę Europos piliečiams Stokholmo programos įgyvendinimo veiksmų planas

1. Sukurti laisvės, saugumo ir teisingumo erdvę Europos piliečiams

Europos laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė kartu su 2020 m. Europos strategija yra svarbiausias ES reagavimo į pasaulinius ilgalaikius uždavinius elementas ir papildomas būdas stiprinti ir plėtoti Europos socialinės rinkos ekonomikos modelį XXI-ame amžiuje.

Vykstant pokyčiams, kai pasaulis dar tik pradeda atsigauti po ekonomikos ir finansų krizės, Europos Sąjunga labiau nei bet kada turi saugoti ir demonstruoti mūsų vertybes ir ginti mūsų interesus. Pagarba žmogui ir žmogaus orumui, laisvei, lygybei ir solidarumui – tai mūsų vertybės, kurios išlieka nepaisant nepaliaujamų visuomenės ir technologijų pokyčių. Todėl visi mūsų veiksmai turi būti grindžiami šiomis vertybėmis.

2009 m. gruodžio mėn. Europos Vadovų Tarybos priimtoje Stokholmo programoje[1] nustatyti Europos laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės kūrimo prioritetai ateinantiems penkeriems metams. Joje atsižvelgiama į pastaraisiais metais vykusias diskusijas su Europos Parlamentu, Taryba, valstybėmis narėmis ir suinteresuotosiomis šalimis. Programa grindžiama Komisijos užmojais, kuriuos ji nurodė 2009 m. birželio mėn. komunikate[2], juo remiantis vėliau priimta Stokholmo programa.

Ateinančiais metais svarbiausia Sąjungos užduotis šioje srityje bus sukurti žmonių Europą, kartu užtikrinant, kad piliečiai galėtų naudotis savo teisėmis ir patirti visapusišką Europos integracijos naudą.

Laisvės, saugumo ir teisingumo sritys yra tos sritys, kuriose piliečiai daugiausia tikisi iš politikos kūrėjų, nes jos daro įtaką kasdieniam žmonių gyvenimui. Europos moterys ir vyrai pagrįstai tikisi gyventi taikioje ir turtingoje Sąjungoje, kurioje jie gali būti tikri, kad gerbiamos visos jų teisės ir užtikrinamas jų saugumas.

Europos laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė turi būti erdvė, kurioje veiksmingai užtikrinamos visų, įskaitant trečiųjų šalių piliečius, pagrindinės teisės, įtvirtintos Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje.

Šio veiksmų plano tikslas – įgyvendinti šiuos prioritetinius tikslus Europos ir pasaulio lygiu, užtikrinant, kad laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje pasiekta pažanga būtų naudinga piliečiams. Šiuo veiksmų planu taip pat turėtų būti suteikta galimybė pažvelgti toliau į ateitį, užtikrinant ryžtingą ir tinkamą Europos reagavimą į Europos ir pasaulio uždavinius.

Įsigaliojus Lisabonos sutarčiai Sąjunga turi daugiau galimybių imtis veiksmų, kad išspręstų kasdienes Europos žmonių problemas ir įgyvendintų jų troškimus. Pirmiausia, dėl didesnio Europos Parlamento, kaip lygiateisio teisės aktų leidėjo, vaidmens daugumoje sričių ir didesnio nacionalinių parlamentų dalyvavimo padidės ES atskaitingumas už savo veiksmus piliečių labui ir sustiprės Sąjungos demokratinis teisėtumas. Antra, dėl to, kad Taryba daugumoje politikos sričių balsuos kvalifikuota dauguma, sprendimų priėmimas taps paprastesnis. Galiausiai bus sustiprinta teisminė kontrolė, nes Europos Teisingumo Teismas bus atsakingas už visų laisvės, saugumo ir teisingumo aspektų teisminę priežiūrą, o ES pagrindinių teisių chartija taps teisiškai privaloma. Sutartimi nustatomi nauji Sąjungos kovos su socialine atskirtimi ir diskriminacija tikslai ir dar kartą patvirtinamas tikslas siekti moterų ir vyrų lygybės.

Todėl Sąjunga turi ryžtingai siekti patenkinti piliečių lūkesčius ir išsklaidyti susirūpinimą. Sąjunga turi atsispirti tendencijai atskirai spręsti saugumo, teisingumo ir pagrindinių teisių klausimus. Šios sritys glaudžiai susietos tarpusavyje ir joms taikomas suderintas požiūris, siekiant įgyvendinti šiandienos ir daugelio ateinančių metų uždavinius.

2. Pagrindinių teisių apsaugos užtikrinimas

Pagrindinių teisių chartijoje, į kurią reikėtų atsižvelgti visų sričių ES teisėje ir politikoje, įtvirtintų teisių apsauga turi būti visapusiškai užtikrinta, o joje nustatytos teisės turi tapti apčiuopiamos ir veiksmingos. Komisija Chartijos pažeidimų atžvilgiu taikys visiško nepakantumo politiką. Komisija stiprins savo mechanizmus, kad užtikrintų atitiktį Chartijai, ir apie juos praneš Europos Parlamentui ir Tarybai. Pasaulio visuomenėje, kuriai būdingai greiti technologiniai pokyčiai ir kur keitimasis informacija nepaiso sienų, ypač svarbu išsaugoti privatumą. Sąjunga privalo užtikrinti, kad pagrindinė teisė į duomenų apsaugą būtų nuosekliai taikoma. Reikia sustiprinti ES poziciją dėl asmens duomenų apsaugos visų sričių ES politikoje, įskaitant teisėsaugą ir nusikaltimų prevenciją, ir tarptautiniuose santykiuose.

Bus taikomos visos prieinamos politikos priemonės, kad Europa veiksmingai reaguotų į smurtą prieš moteris ir vaikus, įskaitant šeiminį smurtą ir moterų lytinių organų žalojimą, apsaugotų vaikų teises ir kovotų su visų formų diskriminacija, rasizmu, ksenofobija ir homofobija. Ypatingas dėmesys skiriamas pažeidžiamų asmenų poreikiams.

Reikėtų išanalizuoti nusikaltimų ir terorizmo aukoms suteikiamų garantijų 27 valstybėse narėse skirtumus ir juos sumažinti, visomis prieinamomis priemonėmis siekiant padidinti apsaugą. Europos teise turėtų būti maksimaliai užtikrintos kaltinamųjų teisės, kiek tai susiję su proceso teisingumu. Reikėtų išspręsti su sulaikymo sąlygomis, įskaitant kalėjimuose, susijusius klausimus.

3. Europos piliečių vaidmens stiprinimas

Europos pilietybė turi būti toliau plėtojama pagal Sutartyse įtvirtintą principą, kad taptų realybe ir kasdieniame piliečių gyvenime atskleistų savo papildomą naudą, palyginti su nacionaline pilietybe. Piliečiai turi galėti naudotis savo teisėmis, kurios kyla iš Europos integracijos.

Įgyvendinant Europos projektą ypač svarbu supaprastinti piliečių judumą. Laisvas judėjimas yra esminė ES piliečių ir jų šeimos narių teisė. Ją būtina gerokai sustiprinti. Judumas turėtų būti sustiprintas pašalinant kliūtis, su kuriomis piliečiai vis dar susiduria, kai nusprendžia pasinaudoti savo teisėmis persikelti į valstybę narę, kuri nėra jų gimtoji šalis, mokytis ar dirbti, pradėti verslą, sukurti šeimą ar išeiti į pensiją. Piliečiai turi būti apsaugoti, kad ir kurioje pasaulio vietoje būtų. Bet kuris ES pilietis, kuris yra šalyje, kurioje jo valstybei narei neatstovaujama, turėtų gauti konsulinę pagalbą bet kurios kitos valstybės narės ambasadoje ar konsulate tomis pačiomis sąlygomis kaip tos valstybės narės piliečiai.

Siekiant piliečius priartinti prie Europos projekto, būtina supaprastinti ir paskatinti piliečių dalyvavimą demokratiniame Sąjungos gyvenime. Turime bendrą tikslą – padidinti rinkėjų aktyvumą Europos Parlamento rinkimuose. Reikėtų toliau propaguoti ir stiprinti piliečių teisę balsuoti ir kandidatuoti vietos ir Europos rinkimuose toje šalyje, kurioje jie gyvena. Piliečių iniciatyva gerokai sustiprinamos Europos piliečių teisės ir Sąjungos demokratinis teisėtumas.

4. Pasitikėjimo Europos teismine erdve stiprinimas

Europos teisminė erdvė ir tinkamas bendrosios rinkos veikimas sukurti remiantis esminiu abipusio pripažinimo principu. Jo taikymas veiksmingas, tik jei teisėjai, teisininkai, įmonės ir piliečiai pasitiki vieni kitais. Abipusiam pasitikėjimui užtikrinti reikia sukurti minimalius standartus ir gerinti skirtingų teisės tradicijų ir metodų supratimą.

Nustatyti teises nepakanka. Teisės ir pareigos realybe taps tik tada, kai jos bus prieinamos tiems, kuriems jos skirtos. Asmenys turi galėti pasinaudoti šiomis teisėmis, kad ir kur Sąjungoje jie būtų.

Tinkamai veikianti Europos teisminė erdvė naudinga visų sričių Sąjungos politikai, nes ja prisidedama prie tų sričių politikos kūrimo ir sėkmingo įgyvendinimo. Visų pirma politika turėtų būti skirta piliečiams ir verslui, kad skatintų ekonominę veiklą bendrojoje rinkoje, kartu užtikrindama aukštą vartotojų apsaugos lygį. Įsigaliojusia Lisabonos sutartimi Sąjungai suteiktos priemonės palengvinti kasdienį žmonių gyvenimą ir kasdienę įmonių veiklą, suderinant piliečių ir bendrosios rinkos poreikius su skirtingomis valstybių narių teisės tradicijomis.

Sąjungos teise galima supaprastinti judumą ir suteikti piliečiams galimybę naudotis laisvo judėjimo teise. Ji gali sumažinti nereikalingą stresą iš skirtingų šalių kilusioms poroms, kai jos nutraukia santuoką ar apsigyvena skyrium, ir pašalinti dabartinį vaikų ir jų tėvų teisinį netikrumą sprendžiant tarpvalstybinius klausimus. ES teisė gali padėti pašalinti teisės aktų pripažinimo kliūtis ir užtikrinti civilinės būklės aktų galiojimo abipusį pripažinimą. Tais atvejais, kai piliečiai patenka į eismo įvykį kitoje valstybėje narėje, jiems būtinas teisinis aiškumas dėl reikalavimo gauti draudimo išmoką pateikimo terminų.

Sąjungos teise galima konkrečiai ir iš esmės prisidėti įgyvendinant 2020 m. Europos strategiją ir mažinant finansų krizės padarytą žalą. Reikiamais ir tinkamais atvejais bus siūlomi nauji ES teisės aktai, siekiant sustiprinti bendrąją rinką, kartu įmonėms sumažinant administracinę naštą ir sandorių išlaidas.

Aiškus prioritetas – sumažinti biurokratines kliūtis, su kuriomis susiduria įmonės, be to, reikėtų sistemingai panaikinti sudėtingą ir brangią egzekvatūros procedūrą, reikalingos siekiant pripažinti ir vykdyti teismo sprendimą kitoje jurisdikcijoje, kartu išlaikant būtinas apsaugos priemones. Užtikrinus, kad tarpvalstybinę skolą galima susigrąžinti taip pat lengvai kaip nacionalinę, įmonės galėtų pasitikėti bendrąja rinka, o veiksmingos bankroto bylos padėtų atsigauti po ekonomikos krizės. Tarpvalstybiniai sandoriai gali tapti paprastesni padidinant Europos sutarčių teisės nuoseklumą. Įmonės nepakankamai išnaudoja interneto suteikiamas galimybes padidinti pardavimus: Sąjungos teise galima užtikrinti didesnį teisinį tikrumą, kurio reikia įmonėms, ir kartu aukščiausio lygio vartotojų apsaugą. Vartotojai turi žinoti savo teises ir galėti siekti jų įgyvendinimo tarpvalstybinėse bylose. Galiausiai dažnesnis alternatyvaus ginčų sprendimo taikymas leistų veiksmingiau administruoti teisingumą.

Baudžiamoji teisė yra palyginti nauja ES veiksmų sritis, ir jos teisiniai pagrindai aiškiai nustatyti Lisabonos sutartimi. Baudžiamosios teisenos strategija, kuria visapusiškai užtikrinamas subsidiarumas ir nuoseklumas, turėtų būti numatyta tokia ES politika, kuria būtų siekiama suderinti materialinę ir procesinę baudžiamąją teisę. To turėtų būti siekiama glaudžiai bendradarbiaujant su Europos Parlamentu, nacionaliniais parlamentais ir Taryba ir siekiant, kad daugiausia dėmesio ir toliau būtų skiriama abipusiam pripažinimui ir kad atitinkamose bylose būtų siekiama suderinti nusikaltimus ir sankcijas.

Nepateisinami valstybių narių teisminių sistemų skirtumai neturi trukdyti administruoti teisingumo: kaltininkai neturėtų galėti išvengti baudžiamojo persekiojimo ir kalėjimo kirtę sienas ir pasinaudoję nacionalinių teisinių sistemų skirtumais. Būtina sukurti patikimą bendrą Europos procedūrų pagrindą. Nauja visapusiška įrodymų rinkimo tarpvalstybinėse bylose sistema ir geresnis keitimasis informacija apie padarytus nusikaltimus tarp valstybių narių institucijų yra esminės priemonės siekiant sukurti veikiančią laisvės, saugumo ir teisingumo erdvę. Komisija imsis parengiamųjų darbų Eurojuste įsteigti Europos prokuratūrą, kuri turės teisę tirti Sąjungos finansinių interesų pažeidimus, dėl jų vykdyti baudžiamąjį persekiojimą ir pateikti kaltinimus. Kartu Komisija toliau bendradarbiaus su visais susijusiais subjektais, įskaitant Europos kovos su sukčiavimu tarnybą (OLAF).

5. Europos saugumo užtikrinimas

Tarpvalstybinis nusikalstamumas Europoje vis didėja. Privalome artimai dirbti kartu su valstybėmis narėmis, Europos Parlamentu, pagrindinėmis trečiosiomis šalimis ir prireikus su verslo bendruomene ir padaryti viską, kad užtikrintume ES piliečių gyvenimą saugioje aplinkoje.

Lisabonos sutartimi Sąjunga įgijo geresnes kovos su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu priemones.

Vidaus saugumo strategija, grindžiama visapusiška pagarba pagrindinėms teisėms ir valstybių narių tarpusavio solidarumu, bus įgyvendinama atidžiai ir ryžtingai, siekiant išspręsti didėjančius tarpvalstybinius uždavinius. Strategija siekiama suderinto požiūrio į policijos bendradarbiavimą, sienų valdymą, bendradarbiavimą baudžiamosios teisenos srityje ir civilinę saugą. Turime įveikti visas bendras grėsmes saugumui, kylančias dėl terorizmo ir organizuoto nusikalstamumo, ir saugos problemas dėl žmogaus sukeltų ir gaivalinių nelaimių. Atsižvelgiant į vis didesnį naujų technologijų naudojimą, kad būtų galima veiksmingai įveikti tokias grėsmes, reikia papildomos politikos, kuria būtų užtikrintas Europos tinklų ir IRT infrastruktūros paruošimas ir atsparumas.

Kad ši strategija būtų sėkminga, reikia remtis sukaupta patirtimi. Atėjo laikas įvertinti Sąjungos požiūrį, kuris praeityje taikytas reaguojant į netikėtus ir tragiškus įvykius ir dažnai kiekvienu konkrečiu atveju buvo skirtingas, ir pasinaudoti nauja Lisabonos sutartimi nustatyta institucine sistema sukuriant nuoseklų ir daugiafunkcinį požiūrį.

Norint sukurti keitimosi informacija strategijos koncepciją, reikia peržiūrėti esamas duomenų rinkimo, tvarkymo ir dalijimosi duomenimis sistemas, atidžiai įvertinant jų naudingumą, veiksmingumą, efektyvumą, proporcingumą ir teisės į privatumą užtikrinimą. Ji taip pat turėtų tapti nuoseklios visų esamų ir būsimų informacijos sistemų plėtotės pagrindu.

Visų pirma turime peržiūrėti pastaraisiais metais sukurtas kovos su terorizmu priemones ir įvertinti, kaip jas galima pagerinti siekiant geriau apsaugoti mūsų piliečius ir veiksmingai prisidėti prie valstybinių narių veiksmų. Nauja institucinė sistema yra neeilinė galimybė Sąjungai geriau susieti skirtingas kovos su terorizmu priemones.

Kuriant būsimas kovos su organizuotu nusikalstamumu priemones reikia kuo labiau atsižvelgti į naują institucinę sistemą. Tokius klausimus, kaip antai prekyba žmonėmis, vaikų pornografija, elektroniniai nusikaltimai, finansiniai nusikaltimai, mokėjimo priemonių klastojimas ir prekyba narkotikais, reikėtų spręsti visapusiškai. Veiksmingiau vykdyti baudžiamąjį persekiojimą ir nuteisti tiek pat svarbu, kiek patenkinti šių nusikaltimų aukų poreikius ir sumažinti potencialių aukų skaičių. Pirmas konkretus tam skirtas veiksmas – sutelkti valstybių narių teisėsaugos institucijų gebėjimus konkrečių narkotikų ir jų gabenimo kelių srityje.

Taip pat turime pašalinti visas veiksmingo valstybių narių teisėsaugos institucijų bendradarbiavimo kliūtis. Ypač svarbus ES agentūrų ir įstaigų, kaip antai FRONTEX, Europolo ir Eurojusto bei OLAF, vaidmuo. Jos privalo glaudžiau bendradarbiauti ir joms reikia suteikti tokius įgaliojimus ir išteklius, kad jos galėtų pasiekti savo tikslus pagal aiškiai apibrėžtas pareigas.

Sąjunga sieks sukurti integruotą požiūrį į atvykimo į jos teritoriją kontrolę išsiplėtusioje Šengeno erdvėje, toliau paprastinti judumą ir užtikrinti aukštą vidaus saugumo lygį. Nustačius aiškias sąlygas visų pirma bus siekiama supaprastinti vizų režimą su kaimyninėmis šalimis ir taip sudaryti palankesnes sąlygas palaikyti tiesioginius žmonių ryšius.

Gebėjimas tinkamai naudotis šiuolaikinėmis technologijomis sienų valdymo srityje, jomis papildant rizikos valdymo procese dabar naudojamas priemones, taip pat leistų bona fide keliautojams lengviau pasiekti Europą ir paskatintų inovacijas ES pramonėje, taip prisidedant prie Europos klestėjimo ir augimo, o Sąjungos piliečiai galėtų jaustis saugūs. Svarbus prioritetas ir toliau išliks pradėti eksploatuoti SIS II ir VIS sistemas.

Siekiant apsaugoti piliečius nuo pavojų, kurie kyla dėl tarptautinės prekybos padirbtomis, uždraustomis ir pavojingomis prekėmis, taip pat reikia taikyti suderintą požiūrį, remiantis tvirtomis muitinėmis. Turi būti užtikrinta veiksminga ir struktūrizuota apsauga nuo žalingų ir pavojingų prekių, vykdant kontrole pagrįstą prekių, tiekimo grandinės ir bet kokios rūšies prekių srautų rizikos valdymą.

Siekiant apsaugoti žmones bus sustiprinta ES veikla krizių ir nelaimių prevencijos, pasirengimo joms ir reagavimo į jas srityse. Tiesioginis prioritetas bus tolesnis krizių valdymo vertinimas ir reikiami ES lygmens veiksmai. Bus sustiprintas ES civilinės saugos mechanizmas, kad padidėtų valstybių narių paramos prieinamumas, sąveikumas ir koordinavimas. Taip pat reikia sustiprinti prevenciją. Sąjunga įgyvendins solidarumo sąlygą.

6. Solidarumas ir atsakingumas – esminiai mūsų reagavimo principai

Ryžtinga migrantų pagrindinių teisių apsauga, kylanti iš pagarbos tokioms mūsų vertybėms kaip žmogaus orumas ir solidarumas, leis jiems visapusiškai prisidėti prie Europos ekonomikos ir visuomenės. Imigracija labai svarbi sprendžiant Sąjungos demografines problemas ir užtikrinant gerus ES ekonomikos rezultatus ilgalaikiu laikotarpiu. Ji, kaip papildomas spartaus augimo šaltinis, gali labai prisidėti prie 2020 m. Europos strategijos.

Per ateinančius kelerius metus daugiausia dėmesio bus skiriama siekiant sukurti tikrą bendrą imigracijos ir prieglobsčio politiką. Dabartinė ekonomikos krizė neturėtų mums trukdyti to ryžtingai ir drąsiai siekti. Priešingai, dar niekada nebuvo taip svarbu plėtoti šių sričių politiką, kartu kuriant ilgalaikę pagarbos pagrindinėms teisėms ir žmogaus orumui viziją, ir stiprinti solidarumą, ypač tarp valstybių narių, nes joms tenka bendra atsakomybė už tai, kad sistema būtų žmogiška ir veiksminga. Susiejus šių sričių politiką, padarytą pažangą reikėtų įvertinti pagal mūsų nustatytus plačių užmojų tikslus. Prireikus bus pasiūlytos papildomos priemonės.

Sąjunga sukurs tikrą bendrą migracijos politiką, kurią sudarys naujos lanksčios legalių imigrantų priėmimo programos. Turėdama tokią politiką Sąjunga galės prisitaikyti prie didėjančio judumo ir nacionalinių darbo rinkų poreikių, kartu gerbdama valstybių narių kompetencijas šioje srityje.

ES turi siekti vienodo legalių imigrantų teisių ir pareigų lygio, atitinkančio Europos piliečių teisių ir pareigų lygį. Šios teisės, nurodytos imigracijos kodekse, ir bendros veiksmingo šeimos susijungimo valdymo taisyklės būtinos siekiant kuo geresnio legalios imigracijos poveikio visiems suinteresuotiesiems asmenims, be to, jomis bus sustiprintas Sąjungos konkurencingumas. Bus toliau tęsiama migrantų integracija, apsaugant jų teises ir kartu pabrėžiant jų pačių atsakomybę už integraciją visuomenėje, kurioje gyvena.

Siekiant šios srities ES politikos patikimumo ir sėkmės, taip pat svarbu užkirsti kelią nereguliariai migracijai ir ją sumažinti laikantis Pagrindinių teisių chartijos. Ypatingas dėmesys bus skirtas nelydimiems nepilnamečiams.

Mūsų atsakas į šį visuotinį iššūkį tebėra tikra partnerystė su trečiosiomis kilmės ir tranzito šalimis ir visų migracijos klausimų įtraukimas į visapusišką politinę programą. Todėl bus toliau stiprinamas ir įgyvendinamas visuotinis požiūris į migraciją.

Turime vykdyti savo prievolę gerbti pagrindinę teisę į prieglobstį, įskaitant negrąžinimo principą. Sukurta bendra Europos prieglobsčio sistema ir Europos prieglobsčio paramos biuras turėtų užtikrinti vienodą statusą, aukštus bendrus apsaugos ES standartus ir bendrą prieglobsčio procedūrą, ilgainiui siekiant abipusio pripažinimo. Solidarumas bus prieglobsčio ir perkėlimo politikos pagrindas tiek tarp valstybių narių, tiek tų, kuriems gresia persekiojimas visame pasaulyje, atžvilgiu.

7. Globalios Europos kūrimas

Pirmiau nurodytų politikos tikslų neįmanoma pasiekti be veiksmingo bendradarbiavimo su mūsų partneriais už ES ribų ir tarptautinėmis organizacijomis. Tvirta išorės politika, suderinta su Sąjungos bendrais išorės veiksmais, mums padės numatyti sunkumus ir pasiekti tikslus, įskaitant mūsų vertybių skatinimą ir tarptautinių įsipareigojimų žmogaus teisių srityje laikymąsi.

Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės išorės ir vidaus politika yra neatsiejamai susijusi. Siekiant rezultatų būtinas tiek vidaus ir išorės politikos tęstinumas ir nuoseklumas, tiek Sąjungos ir valstybių narių veiksmų nuoseklumas ir papildomumas.

Priėmus Lisabonos sutartį Europos Sąjungai suteikta naujų galimybių veiksmingiau plėtoti išorės santykius. Pagal šią sutartį Komisijai tenka pagrindinis vaidmuo kuriant ES teisingumo ir vidaus reikalų išorės aspektą. Pagal šią sutartį išorės santykių nuoseklumą ir kitus ES išorės veiksmų aspektus užtikrins vyriausiasis įgaliotinis / Komisijos pirmininko pavaduotojas ir Komisija, dirbdami kartu su Europos išorės veiksmų tarnyba.

8. Nuo politinių prioritetų iki veiksmų ir rezultatų

Siekiant pažangos laisvės, saugumo ir teisingumo srityje, reikia sėkmingai įgyvendinti šiuos politinius prioritetus. Kad galėtų siekti ryžtingų Lisabonos sutartimi numatytų tikslų, Komisija pirmąkart teisingumo ir vidaus reikalų srities kompetencijas priskyrė dviem Komisijos nariams, iš kurių vienas yra ir Komisijos pirmininko pavaduotojas.

Mes remsimės Pagrindinių teisių chartija, o mūsų metodika bus pagrįsta penkiais dalykais: geresniu susiejimu su kitų sričių Sąjungos politika; Europos teisės aktų kokybės gerinimu; geresniu įgyvendinimu nacionaliniu lygmeniu; geresniu vertinimo priemonių panaudojimu ir pakankamais finansiniais ištekliais politiniams prioritetams pagal daugiametę finansinę programą.

Abipusis pasitikėjimas būtinas norint pasiekti realią pažangą. Tam būtina nustatyti minimalius reikalavimus (pvz., dėl procedūrinių teisių), taip pat suprasti skirtingas teisės tradicijas ir metodus. Bendra Europos kultūra šioje srityje, skatinama per mokymus ir „Erasmus“ pobūdžio mainų programas, taip pat Europos teisės institutą ir kuriama remiantis esama struktūra ir tinklais, gali būti labai naudinga ir bus aktyviai skatinama.

Sukurti teisės aktus dažnai nepakanka. Reikėtų rengti plataus masto diskusijas dėl siekiamų tikslų ir išsamiai paaiškinti rezultatus. Dažnai visai neaišku, ar Europos piliečiai žino visas savo teises ir pareigas. Todėl jie nepakankamai jomis naudojasi. Geresnis informavimas padės piliečiams pasinaudoti ES lygmeniu pasiekta pažanga sumažinti atotrūkį tarp realios Europos integracijos ir to, kaip ją suvokia žmonės.

Pridėta lentelė yra ateinančių penkerių metų Sąjungos veiksmų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje gairės. Jomis siekiama įvykdyti visus Europos Vadovų Tarybos Stokholmo programoje nurodytus politikos tikslus, atsižvelgti į Europos Parlamento prioritetus šiose srityse ir įgyvendinti ateityje kilsiančius uždavinius. Lentelėje nurodyti konkretūs tikslai ir aiškūs jų priėmimo ir įgyvendinimo terminai. Komisijos nuomone, šie tikslai susiję tarpusavyje, reikalingi ir atitinka būtinus Sąjungos užmojus.

Reikėtų kurti ir vykdyti iniciatyvas, kurios padėtų įgyvendinti bendrus politinius prioritetus, kad būtų pasiekti kuo platesnio masto rezultatai, atitinkantys piliečių lūkesčius. Laikas užtikrinti, kad piliečiai iki galo pasinaudotų Europos lygmeniu pasiekta pažanga. Sėkmingas šio veiksmų plano įgyvendinimas priklauso nuo visų susijusių asmenų – Komisijos, kaip pagrindinės iniciatorės, Europos Parlamento ir Tarybos, svarstant ir priimant pasiūlymus, nacionalinių parlamentų, užtikrinant proporcingumo ir subsidiarumo principų laikymąsi, – politinio įsipareigojimo. Visi turi įsipareigoti vienodai: valstybės narės – perkelti ir iki galo įgyvendinti Sąjungos teisės aktus, Komisija – šį procesą prižiūrėti, o Sąjungos ir nacionaliniai teismai – užtikrinti teisingą tų teisės aktų taikymą. Galiausiai aktyvus, informuotas pilietis, dėl kurio visa tai daroma, yra svarbiausia viso proceso varomoji jėga ir veikėjas.

Šis veiksmų planas neturėtų būti laikomas nustatyta ir nekeičiama darbotvarke. Sąjunga turi galėti reaguoti į netikėtus įvykius, greitai pasinaudoti naujomis galimybėmis ir numatyti būsimas tendencijas ir prie jų prisitaikyti. Todėl Komisija, kad tą užtikrintų, visais reikiamais atvejais naudosis savo iniciatyvos teise. Be to, 2012 m. Komisija pateiks Stokholmo programos įgyvendinimo laikotarpio vidurio peržiūrą, kad užtikrintų, jog programa vis dar atitinka Europos ir pasaulio vystymosi tendencijas.

Komisija ragina Europos Parlamentą ir Tarybą pritarti šiam Stokholmo programos įgyvendinimo veiksmų planui ir aktyviai dalyvauti jį įgyvendinant.

PRIEDAS

Pagrindinių teisių apsaugos užtikrinimas

Pagrindinėmis teisėmis pagrįsta Europa |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Rekomendacija leisti pradėti derybas dėl ES prisijungimo prie Europos žmogaus teisių konvencijos | Komisija | 2010 m. (priimta) |

Komunikatas dėl pagrindinių teisių politikos | Komisija | 2010 m. |

Pagrindinių teisių agentūros teisminio ir policijos bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose daugiametė programa | Komisija | 2010 m. |

Totalitarinių režimų nusikaltimų atminimo ataskaita | Komisija | 2010 m. |

ES pagrindinių teisių chartijos metinė ataskaita | Komisija | 2010 m. rengiama |

Tarybos sprendimo 2003/335/TVR dėl genocido, nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo įgyvendinimo vertinimo ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Europos institucijų tinklas ryšiams dėl už genocido nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus atsakingų asmenų palaikyti | Komisija | kuriama |

Piliečių teisių apsauga informacinėje visuomenėje |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl naujos asmens duomenų apsaugos teisinės sistemos įsigaliojus Lisabonos sutarčiai | Komisija | 2010 m. |

Nauja išsami duomenų apsaugos teisinė sistema | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas „Privatumas ir pasitikėjimas skaitmeninėje Europoje. Piliečių pasitikėjimo naujomis paslaugomis užtikrinimas“ | Komisija | 2010 m. |

Rekomendacija leisti pradėti derybas dėl asmens duomenų apsaugos susitarimo su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis teisėsaugos tikslais | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl pagrindinių asmens duomenų apsaugos aspektų Europos Sąjungos ir trečiųjų šalių susitarimuose teisėsaugos tikslais | Komisija | 2012 m. |

Gyvenimas drauge erdvėje, kurioje gerbiama įvairovė ir užtikrinama pažeidžiamiausių asmenų apsauga |

Rasizmas ir ksenofobija |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pamatinio sprendimo 2008/913/TVR dėl rasizmo ir ksenofobijos įgyvendinimas | Valstybės narės Komisija | 2010 m. lapkričio mėn. vykdoma |

Komunikatas dėl kovos su rasizmu, ksenofobija ir diskriminacija | Komisija | 2011 m. |

Kovos su rasine diskriminacija direktyvos 2000/43/EB įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2012 m. |

Pamatinio sprendimo 2008/913/TVR dėl rasizmo ir ksenofobijos įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2013 m. |

Vaiko teisės |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl vaiko teisių strategijos 2010–2014 m., pagrįstos ES vidaus ir išorės priemonių, turinčių įtakos vaikų teisėms, poveikio vertinimu | Komisija | 2010 m. |

Iniciatyvos dėl galimybių tarpininkavimą šeimos teisėje taikyti tarptautiniu lygmeniu | Komisija | 2012 m. |

Įgyvendinti Tarybos išvadas dėl perspėjimo apie vaikų grobimą mechanizmus | Valstybės narės | 2011 m. |

Reglamentas dėl ES karštųjų linijų dėl dingusių vaikų | Komisija | 2012 m. |

Pažeidžiamos grupės |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl socialinės ir ekonominės romų integracijos Europoje | Komisija | 2010 m. (priimtas) |

Komunikatas dėl kovos su smurtu prieš moteris, šeiminiu smurtu ir moterų lytinių organų žalojimu strategijos, po kurio turėtų būti pateiktas ES veiksmų planas | Komisija | 2011–2012 m. |

2000 m. Hagos konvencijos dėl tarptautinės suaugusiųjų apsaugos taikymo ataskaita, kartu įvertinant papildomų pasiūlymų, susijusių su pažeidžiamais suaugusiaisiais, poreikį | Komisija | 2014 m. |

Praktinė parama ir gerosios patirties sklaida siekiant padėti valstybėms narėms kovoti su diskriminacija, taip pat ir romų, pagal SESV 10 straipsnį | Komisija | vykdoma |

Prisijungimas prie 2000 m. Hagos konvencijos dėl tarptautinės suaugusiųjų apsaugos | Valstybės narės | rengiamasi |

Nusikaltimų, taip pat ir terorizmo, aukos |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Teisės akto pasiūlymas dėl išsamaus teisės akto dėl nukentėjusiųjų apsaugos ir praktinių priemonių, įskaitant Europos apsaugos orderio sukūrimą, veiksmų planas | Komisija | 2011 m. |

Asmens teisės baudžiamuosiuose procesuose |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Teisės akto pasiūlymas dėl vertimo raštu ir žodžiu | Komisija | 2010 m. (priimtas) |

Teisės akto pasiūlymas dėl informacijos apie teises ir informacijos apie kaltinimus | Komisija | 2010 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl teisinio konsultavimo ir teisinės pagalbos | Komisija | 2011 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl giminių, darbdavių ir konsulinių įstaigų informavimo | Komisija | 2012 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl pažeidžiamų įtariamųjų ar kaltinamųjų specialių apsaugos priemonių | Komisija | 2013 m. |

Žalioji knyga, kuria įvertinama, ar reikia nagrinėti klausimus, susijusius su kaltinamųjų ir įtariamųjų, kuriems netaikomi ankstesni teisės aktų pasiūlymai, būtiniausių procesinių teisių aspektais | Komisija | 2014 m. |

Sulaikymas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Žalioji knyga dėl sulaikymo ir reikiami tolesni veiksmai | Komisija | 2011 m. |

Pamatinio sprendimo 2008/909/TVR dėl nuosprendžių baudžiamosiose bylose tarpusavio pripažinimo principo taikymo skiriant laisvės atėmimo bausmes ar su laisvės atėmimu susijusias priemones, siekiant jas vykdyti Europos Sąjungoje, įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2013 m. |

Europos piliečių vaidmens stiprinimas

Visapusiškas naudojimasis laisvo judėjimo teise |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Tolesni Direktyvos 2004/38/EB dėl laisvo judėjimo teisės įgyvendinimo veiksmai | Komisija | vykdoma |

Antroji Direktyvos 2004/38/EB įgyvendinimo ir taikymo ataskaita | Komisija | 2013 m. |

Strategijos „2020 m. Europa“ pavyzdinė iniciatyva „Judus jaunimas“ | Komisija | 2010 m. |

Teisė į apsaugą už valstybių narių ribų |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl turimų priemonių įvertinimo ir tolesnių veiksmų siekiant veiksmingesnės ES piliečių konsulinės apsaugos | Komisija | 2010 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl didesnės finansinės kompensacijos už konsulinę apsaugą per krizes | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl direktyvos, kuria nustatomos koordinavimo ir bendradarbiavimo priemonės, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos konsulinei apsaugai teikti (iš dalies keičiant Sprendimą 1995/553/EB) | Komisija | 2011 m. |

Dalyvavimas demokratiniame Sąjungos gyvenime |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pilietybės ataskaita, įskaitant laisvo judėjimo kliūčių analizę ir jų šalinimo būdus, įtraukiant ES teisės įgyvendinimo 2009 m. Europos Parlamento rinkimuose ataskaitą | Komisija | 2010 m. |

Direktyvos 94/80/EB dėl ES piliečių dalyvavimo savivaldos rinkimuose įgyvendinimo ataskaita ir teisės taikyti nukrypimus užtikrinimo pagal SESV 22 straipsnio 1 dalį ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Teisės akto pasiūlymas, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 93/109/EB dėl EP rinkimų, siekiant sumažinti administracinę naštą piliečiams ir nacionalinėms administracijoms | Komisija | 2011–2012 m. |

Komisijos ataskaita Europos Vadovų Tarybai dėl Europos Parlamento rinkimų rengimo nacionalinės praktikos | Komisija | 2012 m. |

Teisės taikyti nukrypimus užtikrinimo pagal SESV 22 straipsnio 2 dalį ataskaita, pateikta pagal Direktyvos 93/109/EB dėl EP rinkimų 14 straipsnio 3 dalį | Komisija | 2012 m. |

Pilietybės ataskaita, įskaitant tolesnę laisvo judėjimo kliūčių analizę ir jų šalinimo būdus | Komisija | 2013 m. |

Pasitikėjimo Europos teismine erdve stiprinimas

Tolesnis abipusio pripažinimo principo įgyvendinimas |

Baudžiamoji teisė |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pamatinio sprendimo 2006/783/TVR dėl nutarimų konfiskuoti tarpusavio pripažinimo įgyvendinimo ataskaitos | Komisija | 2010 m. 2013 m. |

Pamatinio sprendimo 2002/584/TVR dėl Europos arešto orderio įgyvendinimo ataskaita ir reikiami tolesni veiksmai | Komisija | 2010 m. 2014 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl visapusiško įrodymų rinkimo baudžiamosiose bylose režimo, grindžiamo abipusio pripažinimo principu ir taikomo visų rūšių įrodymams | Komisija | 2011 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl bendrų įrodymų rinkimo baudžiamosiose bylose reikalavimų nustatymo, kad būtų užtikrintas jų priimtinumas | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl Reglamento, kuriuo Eurojustui suteikiami įgaliojimai pradėti tyrimus, kaip padaryti veiksmingesnę Eurojusto vidaus struktūrą ir įtraukti Europos Parlamentą bei nacionalinius parlamentus į Eurojusto vertinimo veiklą | Komisija | 2012 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl teisių atėmimo abipusio pripažinimo | Komisija | 2013 m. |

Eurojusto komunikatas dėl Europos prokuratūros (EPPO) įsteigimo | Komisija | 2013 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl finansinių nuobaudų, taip pat ir už kelių eismo pažeidimus, abipusio pripažinimo | Komisija | 2011 m. |

Civilinė teisė |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Teisės akto pasiūlymas dėl Reglamento (EB) Nr. 44/2001 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo (Briuselis I) peržiūros | Komisija | 2010 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl Tarybos sprendimo dėl tvirtesnio bendradarbiavimo santuokos nutraukimui taikytinos teisės srityje (Roma III) | Komisija | 2010 m. (priimtas) |

Pasiūlymas dėl Reglamento dėl teisės normų, susijusių su sutuoktinių turtinių teisių klausimais, kolizijos, įskaitant jurisdikcijos ir abipusio pripažinimo klausimą, ir pasiūlymas dėl Reglamento dėl turtinių klausimų poroms nutraukus kitų rūšių sąjungas | Komisija | 2010 m. |

Galiojančių Sąjungos bendradarbiavimo civilinės teisenos srityje teisės aktų rinkinys | Komisija | 2010 m. |

Konsultacijos dėl kolektyvinio žalos atlyginimo priemonių ES teisėje | Komisija | 2010 m. |

Galiojančių Sąjungos vartotojų teisės srities teisės aktų rinkinys | Komisija | 2011 m. |

Komisijos rekomendacija dėl testamentų registravimo, po to, kai Taryba ir Europos Parlamentas bus priėmę Reglamentą dėl jurisdikcijos, taikytinos teisės, teismo sprendimų ir autentiškų aktų, susijusių su paveldėjimu, pripažinimo bei vykdymo ir Europos paveldėjimo pažymėjimo pradėjimo naudoti | Komisija | 2013 m. |

Tarpusavio pasitikėjimo stiprinimas |

Priemonių tobulinimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Europos teisminis tinklas (civilinės bylos) – įgyvendinti Sprendimą, kuriuo iš dalies keičiamas Europos teisminis tinklas (Sprendimas 568/2009/EB) – pagerinti Europos teisminio tinklo svetainę, atsižvelgiant į Europos e. teisingumo portalo plėtotę – parengti Europos teisminio tinklo veiklos ataskaitą | Komisija | vykdoma |

Europos teisminis tinklas (baudžiamosios bylos) – įgyvendinti Tarybos sprendimą 2008/976/TVR dėl Europos teisminio tinklo – pagerinti naujausios informacijos apie ES priemonių įgyvendinimą teisminio bendradarbiavimo srityje sklaidą | Komisija Valstybės narės Valstybės narės ir Europos teisminis tinklas | vykdoma |

Įgyvendinimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

ES ir JAV savitarpio teisinės pagalbos ir ekstradicijos susitarimų įgyvendinimo vadovas | Komisija | 2010 m. |

Europos mokėjimo įsakymo praktikos vadovas (Reglamentas (EB) Nr. 1896/2006) | Komisija | 2010 m. |

Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūros praktikos vadovas (Reglamentas (EB) Nr. 861/2007) | Komisija | 2011 m. |

Informaciniai pranešimai apie Reglamentą (EB) Nr. 4/2009 dėl išlaikymo prievolių | Komisija | 2011 m. |

Informaciniai pranešimai apie Direktyvą 2008/52/EB dėl tarpininkavimo | Komisija | 2012 m. |

Pamatinio sprendimo 2003/577/TVR dėl turto arešto vadovas | Komisija | 2012 m. |

Pamatinio sprendimo 2005/214/TVR dėl finansinių baudų vadovas | Komisija | 2012 m. |

Bendrų būtiniausių taisyklių rengimas |

Baudžiamoji teisė |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Teisės akto pasiūlymas dėl muitinių nuostatų pažeidimų ir sankcijų suderinimo | Komisija | 2012 m. |

Teisės aktų pasiūlymai, kuriais papildoma Direktyva 2008/99/EB dėl aplinkos apsaugos pagal baudžiamąją teisę ir Direktyva 2009/123/EB dėl taršos iš laivų | Komisija | 2012 m. |

Civilinė teisė |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Reglamento (EB) Nr. 1393/2007 dėl dokumentų įteikimo civilinėse ir komercinėse bylose taikymo ataskaita, po kurios prireikus būtų pateiktas pasiūlymas jį peržiūrėti, kuriame būtų nustatyti bendri minimalūs reikalavimai | Komisija | 2011 m. 2012 m. |

Reglamento (EB) Nr. 1206/2001 dėl įrodymų rinkimo civilinėse ir komercinėse bylose taikymo ataskaita, po kurios prireikus būtų pateiktas pasiūlymas jį peržiūrėti, kuriame būtų nustatyti bendri minimalūs reikalavimai | Komisija | 2012 m. 2013 m. |

Pasiūlymas dėl Reglamento, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 2201/2003 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis, pripažinimo bei vykdymo, įskaitant bendrų minimalių reikalavimų dėl sprendimų, susijusių su tėvų pareigomis, pripažinimo nustatymą, kuris būtų pateikiamas po pastarojo reglamento taikymo ataskaitos | Komisija | 2011 m. 2013 m. |

Esamos ES civilinio proceso teisės tvarkos tarpvalstybinio veikimo ataskaita | Komisija | 2013 m. |

Žalioji knyga dėl civilinio proceso minimalių reikalavimų ir reikiami tolesni veiksmai | Komisija | 2013 m. |

Teisės akto pasiūlymas, kuriuo siekiama pagerinti galiojančių civilinio proceso teisės srities Sąjungos teisės aktų nuoseklumą | Komisija | 2014 m. |

Europos teisminės erdvės nauda piliečiams |

Geresnių galimybių kreiptis į teismą sudarymas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Atidaryti Europos e. teisingumo portalą ir pasirengti būsimoms versijoms | Komisija | 2010 m. |

Žalioji knyga dėl laisvo dokumentų judėjimo. Civilinės būklės aktai, autentiški dokumentai ir teisės aktų paprastinimas | Komisija | 2010 m. |

Reglamentas dėl tarpvalstybinių kelių eismo įvykių senaties terminų | Komisija | 2011 m. |

Direktyvos 2003/8/EB dėl teisinės pagalbos taikymo ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas / Žalioji knyga dėl alternatyvaus ginčų sprendimo ES skatinimo | Komisija | 2010 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl tam tikrų civilinės būklės aktų (pvz., susijusių su gimimu, tėvystės nustatymu, įvaikinimu, vardu ir pavarde) galiojimo abipusio pripažinimo | Komisija | 2013 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl dokumentų legalizavimo formalumų, kuriuos tarpusavyje taiko valstybės narės, išvengimo | Komisija | 2013 m. |

Komunikatas dėl Tarpininkavimo direktyvos įgyvendinimo | Komisija | 2013 m. |

Parama ekonominei veiklai |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl Europos sutarčių teisės. Bendros principų sistemos sukūrimo metodas | Komisija | 2010 m. |

Pasiūlymas dėl Reglamento dėl veiksmingesnio teismo sprendimų vykdymo Europos Sąjungoje: banko sąskaitų areštas | Komisija | 2010 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl bendros principų sistemos | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl Reglamento, kuriuo keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1346/2000 dėl bankroto bylų, kuris būtų pateikiamas po pastarojo reglamento įgyvendinimo ataskaitos | Komisija | 2012 m. 2013 m. |

Pasiūlymas dėl Reglamento dėl veiksmingesnio teismo sprendimų vykdymo Europos Sąjungoje: skolininko turto skaidrumas | Komisija | 2013 m. |

Žalioji knyga dėl tarptautinės privatinės teisės aspektų, įskaitant taikytiną teisę, skirtą įmonėms, asociacijoms ir kitiems juridiniams asmenims | Komisija | 2014 m. |

Įgyvendinimo ataskaitos ir tolesni su jomis susiję veiksmai: |

Reikalavimų perleidimo pagal Reglamentą (EB) Nr. 593/2008 dėl sutartiniams santykiams taikytinos teisės (Roma I) ataskaita | Komisija | 2010 m. |

Reglamento (EB) Nr. 805/2004, sukuriančio neginčytinų reikalavimų Europos vykdomąjį raštą, taikymo ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Reglamento (EB) Nr. 864/2007 dėl nesutartinėms prievolėms taikytinos teisės (Roma II) taikymo ataskaita | Komisija | 2012 m. |

Reglamento (EB) Nr. 861/2007, nustatančio Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūrą, taikymo ataskaita | Komisija | 2013 m. |

Reglamento (EB) Nr. 1896/2006, nustatančio Europos mokėjimo įsakymo procedūrą, taikymo ataskaita | Komisija | 2013 m. |

Draudimo sutartims taikytinos teisės pagal Reglamentą (EB) Nr. 593/2008 dėl sutartinėms prievolėms taikytinos teisės (Roma I) ataskaita | Komisija | 2013 m. |

Vartotojų teisių direktyva (COM (2008) 614 galutinis) | Komisija | rengiama |

Atnaujinti Direktyvą 90/314/EEB dėl kelionių paketų | Komisija | 2011 m. |

Atnaujinti Direktyvą 2005/29/EB dėl nesąžiningos įmonių komercinės veiklos vartotojų atžvilgiu | Komisija | 2011 m. |

Atnaujinti Direktyvą 98/6/EEB dėl prekių kainų žymėjimo | Komisija | 2012 m. |

Atnaujinti Direktyvą 2006/114/EB dėl klaidinančios ir lyginamosios reklamos | Komisija | 2012 m. |

ES tarptautinio vaidmens teisingumo srityje stiprinimas |

Civilinė teisė |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Rekomendacija dėl leidimo pradėti derybas dėl ES ir Norvegijos, Islandijos bei Šveicarijos susitarimo dėl teisminio bendradarbiavimo dokumentų įteikimo ir įrodymų rinkimo srityje | Komisija | 2012 m. |

Rekomendacija dėl leidimo pradėti derybas dėl ES ir Norvegijos, Islandijos bei Šveicarijos susitarimo dėl papildomo 2007 m. Lugano konvencijos protokolo dėl išlaikymo klausimų | Komisija | 2010 m. |

Rekomendacija dėl leidimo pradėti derybas dėl UNIDROIT kosmoso erdvės protokolo, kartu atnaujinant dabartinius įgaliojimus | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas, kuriuo apibrėžiama ES tarptautinio vaidmens civilinės teisės srityje strategija | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymai dėl leidimo tam tikroms valstybėms narėms prisijungti prie Hagos konvencijų dėl dokumentų įteikimo ir dėl įrodymų rinkimo, atsižvelgiant į ES interesus | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl ES sudarytino Liuksemburgo protokolo dėl geležinkelio transporto priemonių | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl ES sudarytinos 2005 m. Hagos teismo pasirinkimo konvencijos | Komisija | 2012 m. |

Trečiųjų šalių dalyvavimo Lugano konvencijoje įvertinimas | Komisija | 2012 m. |

Pasiūlymas dėl ES pasirašytino ir sudarytino Protokolo dėl kosminės erdvės įrangos | Komisija | 2013 m. |

Pasiūlymas dėl ES prisijungimo prie UNIDROIT | Komisija | 2014 m. |

Baudžiamoji teisė |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose tarptautinių aspektų | Komisija | 2013 m. |

Europos saugumo užtikrinimas

Vidaus saugumo strategija |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl vidaus saugumo strategijos | Komisija | 2010 m. |

Darbo priemonių atnaujinimas |

Informacijos srauto valdymas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl informacijos rinkimo ir keitimosi ja apžvalgos | Komisija | 2010 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl bendro ES požiūrio į keleivio duomenų įrašo duomenų naudojimą teisėsaugos tikslais | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl keleivio duomenų įrašo (PNR) duomenų perdavimo trečiosioms šalims | Komisija | 2010 m. |

Pasiūlymai dėl leidimo pradėti derybas ir derėtis dėl ES ir atitinkamų trečiųjų šalių susitarimų dėl keleivio duomenų įrašo duomenų | Komisija | rengiama 2011–2014 m. |

Duomenų saugojimo direktyvos 2006/24/EB taikymo vertinimo ataskaita, po kurios prireikus būtų pateiktas pasiūlymas tą direktyvą peržiūrėti | Komisija | 2010 m. 2012 m. |

Pamatinio sprendimo 2006/960/TVR dėl keitimosi informacija tarp teisėsaugos institucijų (Švedijos iniciatyva) įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Sprendimo 2008/615/TVR (Priumo sprendimo) dėl DNR, pirštų atspaudų ir informacijos apie transporto priemones duomenų bazių sąveikumo įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2012 m. |

Komunikatas dėl Europos keitimosi informacija modelio, po kurio būtų pateiktas veiksmų planas | Komisija | 2012 m. 2013 m. |

Komunikatas dėl geresnio išankstinio mokėjimo ryšių paslaugų vartotojų atsekamumo teisėsaugos tikslais | Komisija | 2012 m. |

Žalioji knyga dėl teisėsaugai svarbios komercinės informacijos ir keitimosi informacija modelių | Komisija | 2012 m. |

Policijos kodeksas, taip pat ir kodifikuotos pagrindinių prieigai prie informacijos skirtų teisės aktų redakcijos | Komisija | 2014 m. |

Būtinų technologinių priemonių sutelkimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Teisės akto pasiūlymas dėl nuteistų trečiųjų šalių piliečių Europos registro | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymai dėl Europos nuosprendžių registrų informacinės sistemos (ECRIS) įgyvendinimo priemonių | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl galimybės sukurti ES policijos registrų rodyklės sistemą (EPRIS) | Komisija | 2012 m. |

Komunikatas dėl galimų skatinimo keistis informacija tarp valstybių narių, taip pat Europolo, apie smurtaujančius keliaujančius pažeidėjus per didelio masto renginius priemonių | Komisija | 2012 m. |

Komunikatas dėl ECRIS įvertinimo ir tolesnės plėtotės, kad taip pat būtų galima keistis informacija apie kardomąsias priemones | Komisija | 2014 m. |

Veiksminga politika |

Veiksmingesnis Europos bendradarbiavimas teisėsaugos srityje |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pasiūlymas dėl Reglamento, kuriuo įgyvendinamas Jungtinių Tautų protokolo dėl kovos su šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei amunicijos neteisėta gamyba ir prekyba 10 straipsnis „Bendri privalomi nuostatai eksporto, importo ir tranzito perdavimo leidimų išdavimo ar patvirtinimo tvarkai“ | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl ESGP policijos misijos ir Europolo bendradarbiavimo statuso | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl Europolo reglamento | Komisija | 2013 m. |

Pasiūlymas dėl Jungtinių Tautų protokolo dėl kovos su šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei amunicijos neteisėta gamyba ir prekyba sudarymo Sąjungos vardu | Komisija | 2012 m. |

Pasiūlymas dėl keitimosi informacija tarp Europolo, Eurojusto ir Frontex | Komisija | 2011 m. |

Pamatinio sprendimo 2009/905/TVR dėl kriminalistinių laboratorinių tyrimų akreditacijos įvertinimas ir galimybių sukurti bendrus kriminalistinių tyrimų kokybės standartus apsvarstymas | Komisija | 2013 m. |

Komunikatas dėl muitinės ir policijos bendradarbiavimo ES gerinimo, įskaitant pasvarstymus dėl slapta tapatybe besinaudojančių pareigūnų, dėl policijos bendradarbiavimo ir muitinės centrų, dėl ES požiūrio į žvalgybos informacija grindžiamą policijos veiklą ir dėl bendrų veiksmų gerinant operatyvinį policijos bendradarbiavimą. Padėties įvertinimas ir galimos rekomendacijos | Komisija | 2014 m. |

Kad būtų galima analizuoti grėsmes Europos lygmeniu, reikėtų nustatyti bendrais kriterijais grįstą metodiką. Kovojant su terorizmu turėtų būti visapusiškai naudojamasi Europolu, Jungtiniu situacijų centru (SitCen) ir Eurojustu. | Komisija Valstybės narės | rengiama |

Veiksmingesnė nusikalstamumo prevencija |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Europos nusikalstamumo prevencijos tinklo (EUCPN) veikimo įvertinimas ir teisės akto pasiūlymas dėl Nusikalstamumo prevencijos stebėsenos centro įkūrimo (OPC) | Komisija | 2013 m. |

Viešinti organizuoto nusikalstamumo prevencijos ir kovos su juo taikant administracinį metodą idėją | Komisija | vykdoma |

Sukurti muitinių rizikos valdymo sistemą, siekiant užkirsti kelią su prekėmis susijusiai organizuotai nusikalstamai veikai | Komisija | rengiama |

Statistika |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Naujas nusikalstamumo ir baudžiamosios teisenos statistikos rengimo veiksmų planas 2011–2015 m. | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl nusikaltimų rūšių Europos klasifikacijos | Komisija | 2013 m. |

ES saugumo tyrimas | Komisija | 2013 m. |

Rinkti palyginamus tam tikrų sričių nusikaltimų, kaip antai: pinigų plovimo, elektroninių nusikaltimų, korupcijos, prekybos žmonėmis, statistinius duomenis | Komisija | vykdoma |

Apsauga nuo sunkių nusikaltimų ir organizuoto nusikalstamumo |

Kova su sunkiais nusikaltimais ir organizuotu nusikalstamumu |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pamatinio sprendimo 2008/841/TVR dėl kovos su organizuotu nusikalstamumu įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2012 m. |

Prekyba žmonėmis |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komisijoje paskirti ES kovos su prekyba žmonėmis koordinatorių | Komisija | 2010 m. |

Pasiūlymas dėl Direktyvos dėl kovos su prekyba žmonėmis | Komisija | 2010 m. (priimtas) |

Direktyvos 2004/81/EB dėl leidimo gyventi šalyje išdavimo trečiųjų šalių piliečiams, kurie yra prekybos žmonėmis aukos arba kurie dalyvavo vykdant nelegalios imigracijos padėjimo veiksmus, bendradarbiaujantiems su kompetentingomis institucijomis, taikymo ataskaita ir galimi tolesni veiksmai | Komisija | 2010 m. |

Veiksmų plano dėl prekybos žmonėmis 2005–2009 m. įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2010 m. |

2009 m. lapkričio mėn. priimto Kovos su prekyba žmonėmis veiksmų plano įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl naujos integruotos kovos su prekyba žmonėmis strategijos ir dėl priemonių apsaugoti aukas ir joms padėti (įskaitant žalos atlyginimo mechanizmų rengimą, saugų grįžimą į kilmės šalį ir pagalbą reintegruojantis į jų kilmės šalies visuomenę, jei asmenys grįžta savanoriškai), taikant ad hoc bendradarbiavimo susitarimus su konkrečiomis trečiosiomis šalimis | Komisija | 2011 m. |

Prekybos žmonėmis aukų nustatymo gairės konsulinėms tarnyboms ir sienų apsaugos pareigūnams | Komisija | 2012 m. |

Seksualinis vaikų išnaudojimas ir vaikų pornografija |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pasiūlymas dėl Direktyvos dėl kovos su seksualine prievarta prieš vaikus, seksualiniu vaikų išnaudojimu ir vaikų pornografija | Komisija | 2010 m. (priimtas) |

Skatinti viešojo sektoriaus, visų pirma finansų sektoriaus, partnerystes, kad būtų nutraukti pinigų pervedimo srautai, susiję su tinklavietėmis, kuriose skelbiama prievartos prieš vaikus medžiaga | Komisija | vykdoma |

Viešinti atitinkamas priemones pagal Saugesnio interneto programą 2009–2013 m. | Komisija | vykdoma |

Elektroniniai nusikaltimai ir tinklų ir informacijos saugumas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Priemonės, kurių tikslas – sustiprinti ir į aukštesnį lygį pakylėti tinklų ir informacijos saugumo politiką, taip pat ir iniciatyvas teisėkūros srityje, kaip antai Europos tinklų ir informacijos apsaugos agentūros (ENISA) atnaujinimo iniciatyva, taip pat kitos priemonės, kurios leistų greičiau reaguoti į elektronines atakas | Taryba Komisija Europos Parlamentas | 2010–2012 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl atakų prieš informacines sistemas | Komisija | 2010 m. |

Sukurti Europos lygmens kovos su elektroniniais nusikaltimais perspėjimo sistemą | Europolas Komisija | 2010–2012 m. |

Sukurti Europos pavyzdinį susitarimą dėl viešojo ir privačiojo sektorių partnerysčių kovos su elektroniniais nusikaltimais ir elektroninio saugumo srityse | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl padirbtų vaistų | Komisija | 2013 m. |

Priemonės, įskaitant teisės aktų pasiūlymus nustatyti jurisdikcijos taisykles elektroninėje erdvėje Europos ir tarptautiniu lygmeniu | Komisija | 2013 m. |

Ratifikuoti 2001 m. Europos Tarybos konvenciją dėl elektroninių nusikaltimų | Valstybės narės |

Ekonominiai nusikaltimai ir korupcija |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Sprendimo 2007/845/TVR dėl turto susigrąžinimo tarnybų įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl kovos su korupcija valstybėse narėse visapusiškos politikos, įskaitant vertinimo mechanizmo sukūrimą ir bendradarbiavimo su Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupe (GRECO) sąlygų nustatymą šiuo tikslu | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl naujos turto susigrąžinimo teisinės sistemos | Komisija | 2011 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl baudžiamųjų priemonių, kurių tikslas – užtikrinti intelektinės nuosavybės teisių apsaugą (kuriuo būtų pakeistas pasiūlymas COM (2006) 168 galutinis) | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas iš dalies pakeisti Reglamentą (EB) Nr. 1383/2003 dėl muitinės veiksmų, atliekamų su prekėmis, kurios, kaip įtariama, pagamintos pažeidžiant tam tikras intelektinės nuosavybės teises, ir priemonių, kurių turi būti imamasi prekių atžvilgiu nustačius, kad jos pagamintos pažeidžiant tokias teises | Komisija | 2010 m. |

Atnaujinti ir įgyvendinti ES ir Kinijos muitinių bendradarbiavimo intelektinės nuosavybės teisių srityje veiksmų planą | Komisija Valstybės narės | vykdoma |

Komunikatas dėl finansinių tyrimų ir finansinės bei kriminalinės analizės Europos strategijos | Komisija | 2012 m. |

Teisės akto pasiūlymas, kuriuo atnaujinama Europos baudžiamosios teisės kovos su pinigų plovimu programa | Komisija | 2012 m. |

Priimti Reglamento (EB) Nr. 1889/2005 dėl grynųjų pinigų, įvežamų į Bendriją ar išvežamų iš jos, kontrolės įgyvendinimo Komisijos ataskaitą ir vykdyti su ja susijusius tolesnius veiksmus | Komisija | 2010–2011 m. |

Įvertinti poreikį imtis tolesnių veiksmų, siekiant skaidresnių juridinių asmenų ir teisinių susitarimų, kad būtų galima nustatyti turto savininką, ir po to pateikti teisės aktų pasiūlymus | Komisija | 2012 m. |

Naujų nusikalstamu būdu įgytų lėšų susigrąžinimo priemonių, kaip antai bankų sąskaitų nacionalinių registrų sukūrimas, gairės | Komisija | 2012 m. |

Atpažinties duomenų administravimo Europos strategija, įskaitant teisės aktų pasiūlymus dėl baudžiamosios atsakomybės už tapatybės vagystę ir dėl elektroninės atpažinties ir saugių autentiškumo patvirtinimo sistemų | Komisija | 2012 m. |

Sukurti tvarią FIU.NET (ES finansinės žvalgybos padalinių tinklo) institucinę sistemą, taip pat ir galimą įtartinų sandorių duomenų bazę, po to, kai bus parengta galimybių studija | Komisija | 2013 m. |

Pirmasis valstybių narių kovos su korupcija politikos įvertinimas | Komisija | 2013 m. |

Finansinių paslaugų srities sankcijų susiejimo ataskaita | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl kovos su padirbinėjimu teisėsaugos aspektų | Komisija | 2013 m. |

Narkotikai |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Teisės aktų pasiūlymai, kuriais iš dalies keičiamas Sprendimas 2005/387/TVR dėl naujų psichoaktyvių medžiagų, po to, kai bus pateiktas to sprendimo įvertinimas | Komisija | 2010 m. |

Užbaigti derybas dėl ES ir Rusijos susitarimo dėl prekybos narkotikų prekursoriais kontrolės | Komisija | 2010 m. |

Įvertinti galiojančius ES kovos su narkotikais strategiją ir ES kovos su narkotikais veiksmų planą, taip pat ir ES kovos su narkotikais vidaus bei išorės politikos nuoseklumą, ir juos atnaujinti | Komisija | 2010–2012 m. |

Teisės aktų pasiūlymai iš dalies pakeisti ES teisės aktus dėl narkotikų prekursorių, kad būtų sustiprinta tam tikrų sričių kontrolė | Komisija | 2011 m. |

Informavimo kampanija ir viešieji renginiai, skirti Europos kovos su narkotikais veiksmų planui, po to, kai 2010 m. bus įvertintas jo veikimas | Komisija | vykdoma |

Komunikatas dėl kovos su narkotikais veiksmų operatyvinio koordinavimo už ES ribų, visų pirma Vakarų Afrikoje, nuolatinių ES struktūrų | Komisija | 2012 m. |

Finansinė ir politinė parama tarptautinėms organizacijoms, saugumo platformoms ir panašioms kovos su prekyba narkotikais ir narkotikų prekursoriais iniciatyvoms | Komisija | vykdoma |

Įgyvendinti Afganistano kovos su prekyba narkotikais veiksmų planą ir tęsti visapusišką dialogą su Lotynų Amerikos ir Karibų jūros regiono (LAKR) šalimis narkotikų srityje dvišaliu ir abiejų regionų lygmeniu | Komisija | vykdoma |

Terorizmas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl kovos su terorizmu priemonių įvertinimo | Komisija | 2010 m. |

Rekomendacija leisti pradėti derybas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimo dėl finansinių pranešimų duomenų tvarkymo ir perdavimo kovos su terorizmu tikslais | Komisija | 2010 m. (priimta) |

Įgyvendinti ES kovos su smurtiniu radikalizmu veiksmų planą (ne teisėkūros priemonės, siekiant užkirsti kelią smurtinį radikalizmą skatinančio turinio informacijos skleidimui internete; kovai su smurtiniu radikalizmu skirta svetainė; lyginamosios analizės priemonių kūrimas, siekiant įvertinti kovos su radikalizmu priemonių veiksmingumą) | Komisija | 2010 m. |

Toliau plėtoti radikalizmo reiškinio išorės aspektus | Komisija | 2010 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl sprogmenų prekursorių | Komisija | 2010 m. |

Viešojo ir privačiojo sektorių dialogas dėl neteisėtų su terorizmu ir kitais nusikaltimais susijusių veiksmų internete | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl savanoriškų kovos su terorizmo finansavimu gairių ES įsikūrusioms ne pelno organizacijoms | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl suderintų veiksmų ES lygmeniu skatinti, stiprinti ir plačiajai visuomenei skleisti ekstremizmo ir smurto atmetimo idėjas ir ideologijas | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl visa apimančio požiūrio į radikalizmą strategijos, remiantis kovos su radikalizmu pažeidžiamose grupėse nacionalinės politikos veiksmingumo įvertinimu | Komisija | 2011 m. |

Pamatinio sprendimo 2008/919/TVR dėl terorizmo įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Kovai su interneto naudojimu terorizmo tikslais ne teisėkūros priemonių ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl galimybės sukurti Europos terorizmo finansavimo sekimo programą | Komisija | 2011 m. |

ES sprogmenų saugumo veiksmų plano įvertinimas ir tolesnės priemonės | Komisija | 2011 m. 2012 m. |

Teisės akto pasiūlymas dėl asmenų, turinčių prieigą prie ChBRB (cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių) medžiagų ar sprogmenų, patikimumo patikrinimo saugumo tikslais | Komisija | 2011–2012 m. |

Įvertinti alternatyvius ir naujus mokėjimo būdus, atsižvelgiant į galimybę jais piktnaudžiauti terorizmo finansavimo tikslais | Komisija | 2012 m. |

Sudaryti ES ir konkrečių šalių partnerių muitinių saugumo abipusio pripažinimo susitarimus, kad būtų užtikrinta tarptautinė tiekimo grandinės apsauga ir kad įgaliotieji ekonominių operacijų vykdytojai galėtų vieni kitiems teikti tarpvalstybinę pagalbą | Komisija | 2010/11 m. |

Komunikatas dėl priemonių siekiant pagerinti atsiliepimų teikimą finansų įstaigoms dėl jų bendradarbiavimo kovojant su terorizmo finansavimu rezultatų | Komisija | 2014 m. |

Sukurti bendrus rizikos kriterijus ir prekių saugumo standartus | Komisija | kuriama |

Stiprinti kovą su neteisėtu dvejopo naudojimo prekių naudojimu | Komisija | vykdoma |

Visapusiškas ir veiksmingas ES nelaimių valdymas. ES gebėjimų užkirsti kelią įvairioms nelaimėms, joms pasirengti ir į jas reaguoti stiprinimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

ES civilinės saugos politikos priemonių vertinimo ataskaita | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl ES gebėjimo reaguoti į nelaimes stiprinimo | Komisija | 2010 m. |

Stebėjimo ir informacijos centro (MIC) analitinių ir koordinavimo pajėgumų stiprinimas | Komisija | 2010 m. ir vėliau |

Pasiūlymas dėl solidarumo sąlygos įgyvendinimo | Komisija | 2010–2011 m. |

2009 m. ES cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių (ChBRB) grėsmių veiksmų plano įgyvendinimas (tam tikrų labai pavojingų cheminių medžiagų licencijų sistema; ChBRB medžiagų aptikimo Europos metodas, įskaitant aptikimo įrangos standartizaciją ir sertifikavimą, minimalūs ChBRB medžiagų aptikimo reikalavimai) | Komisija | 2010–2014 m. |

Įvertinti Ypatingos svarbos infrastruktūros objektų įspėjamojo informacinio tinklo (CIWIN) sistemos bandomąjį etapą, rengiantis priimti sprendimą dėl tolesnės pažangos | Komisija | 2010 m. |

Teisės aktų pasiūlymai dėl civilinės saugos mechanizmo ir civilinės saugos finansinės priemonės atnaujinimo | Komisija | 2011 m. |

Direktyvos 2008/114 dėl Europos ypatingos svarbos infrastruktūros objektų nustatymo įgyvendinimo ataskaita, po kurios ta direktyva būtų peržiūrėta ir būtų įvertinta galimybė išplėsti jos taikymo sritį | Komisija | 2011 m. 2012 m. |

Išsami ChBRB saugumo veiksmų plano įgyvendinimo pažangos ataskaita | Komisija | 2011 m. |

ES galinčių įvykti gaivalinių ir žmogaus sukeltų nelaimių apžvalga | Komisija | 2012 m. |

Bendra valstybių narių praktikos ir metodų ChBRB saugumo srityje vertinimo programa | Komisija | 2012 m. |

Komunikatas dėl bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis ypatingos svarbos infrastruktūros objektų programos (CIP), sprogmenų ir ChBRB medžiagų klausimais | Komisija | 2012 m. |

Atsparumo ChBRB grėsmei programa civilinės saugos srityje | Komisija | 2012 m. |

Galimybė atvykti į Europą globalizuotame pasaulyje |

Integruotas išorės sienų valdymas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pasiūlymas iš dalies pakeisti Frontex reglamentą (EB) Nr. 2007/2004 | Komisija | 2010 m. (priimtas) |

Antroji Europos sienų stebėjimo sistemos (Eurosur) pažangos ataskaita | Komisija | 2010 m. |

Frontex turėtų įsteigti regioninius ir (arba) specializuotus biurus | FRONTEX | 2010 m. |

Kurti muitinių metodus, skirtus piliečių apsaugai nuo pavojų, kurie kyla dėl tarptautinės prekybos pavojingomis prekėmis, užtikrinti | Komisija | 2010 m. |

Teisės akto pasiūlymas, kuriuo iš dalies keičiamas Šengeno sienų kodeksas (Reglamentas (EB) Nr. 562/2006) | Komisija | 2010–2011 m. |

Teisės akto pasiūlymas sukurti atvykimo ir išvykimo sistemą (EES) | Komisija | 2011 m. |

Teisės akto pasiūlymas sukurti Registruoto keliautojo programą (RKP) | Komisija | 2011 m. |

Europos prieglobsčio paramos biuras (EASO) turėtų sukurti metodus, kaip geriau mišriuose srautuose nustatyti asmenis, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga, ir bendradarbiauti su Frontex, kai tik yra galimybė | EASO | 2011 m. |

Teisės aktų pasiūlymai dėl Eurosur plėtotės | Komisija | 2011 m. |

Priimti muitinių kontrolės produktų saugos srityje gaires | Komisija Valstybės narės | 2011 m. |

Šengeno informacinės sistemos II (SIS II) plėtotė ir eksploatavimo pradžia | Komisija Valstybės narės | 2011 m. gruodžio mėn. arba 2013 m., atsižvelgiant į tai, koks techninis sprendimas bus pasirinktas |

Didelės apimties IT sistemų laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje operacijų valdymo agentūros veiklos pradžia | 2012 m. |

Komunikatas dėl geresnio bendradarbiavimo prie išorės sienų atliekant įvairius patikrinimus, jų derinimo, integravimo ir racionalizavimo, siekiant dvejopo tikslo – sudaryti geresnes atvykimo sąlygas ir gerinti saugumą | Komisija | 2012 m. |

Komunikatas dėl ilgalaikės Frontex plėtotės, įskaitant galimybę sukurti Europos sienų apsaugos pareigūnų sistemą | Komisija | 2014 m. |

Naudoti CRMS (Bendrijos rizikos valdymo sistemą), kad pasienio muitinės įtaigos galėtų keistis informacija apie riziką, ir toliau kurti išorės sienų valdymo, saugos ir saugumo bendrą rizikos vertinimą, kriterijus ir standartus | Komisija | vykdoma |

Glaudesnis uostų, oro uostų ir sausumos sienų tarnybų bendradarbiavimas visais išorės sienų valdymui svarbiais klausimais | Komisija | vykdoma |

Vizų politika |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Užbaigti vizų dialogus su Albanija bei Bosnija ir Hercegovina ir pradėti vizų dialogą su Kosovu* *Pagal JT Saugumo Tarybos rezoliuciją 1244/99 | Komisija | 2010 m. |

Praktinio Vizų kodekso taikymo vadovas ir reguliarūs jo atnaujinimai | Komisija | 2010 m. rengiama |

Pradėti derybas su trečiosiomis šalimis dėl vizų režimo supaprastinimo susitarimų, juos pasirašyti ir sudaryti | Komisija | vykdoma |

Vizų informacinės sistemos (VIS) plėtotė ir eksploatavimo pradžia bei palaipsnis VIS diegimas | Komisija Valstybės narės | 2010 m. gruodžio mėn. |

Komunikatas dėl regioninio konsulinio bendradarbiavimo programų ir dėl bendro prašymų išduoti vizą pateikimo centrų steigimo | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl galimybės įdiegti ES EKLS (elektroninio kelionės leidimo sistemą) | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl Vizų kodekso (Reglamentas (EB) Nr. 810/2009) įgyvendinimo vertinimo | Komisija | 2013 m. |

Komunikatas dėl naujo požiūrio į Europos vizų politiką ir kartu galimybės sukurti bendrą Europos mechanizmą trumpalaikėms vizoms išduoti įvertinimas | Komisija | 2014 m. |

Įvertinti VIS | Komisija | 2014 m. |

Tolesni su vizų abipusiškumu susiję veiksmai (derybos dėl susitarimų dėl bevizio režimo ir jų sudarymas, reguliarios vizų abipusiškumo ataskaitos) | Komisija | vykdoma |

Reguliariai peržiūrėti trečiųjų šalių, kurių piliečiai kirsdami išorės sienas turi pateikti vizą, sąrašą ir periodiškai pateikti pasiūlymus peržiūrėti Reglamentą (EB) Nr. 539/2001 | Komisija | vykdoma |

Reguliarūs jungtinių komitetų, stebinčių vizų režimo supaprastinimo ir readmisijos susitarimų su trečiosiomis šalimis įgyvendinimą, posėdžiai | Komisija | vykdoma |

Solidarumas ir atsakingumas – esminiai mūsų reagavimo principai

EUROPA Už ATSAKOMYBę, SOLIDARUMą IR PARTNERYSTę MIGRACIJOS IR PRIEGLOBSčIO SRITYJE |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl didesnės imigracijos politikos ir kitų susijusių sričių ES politikos darnos, visų pirma dėl migracijos politikos plėtotės ir 2020 m. ES strategijos sąsajos stiprinimo būdų | Komisija | 2011 m. |

Imigracijos ir prieglobsčio sričių metinės ataskaitos (Europos pakto pagal Stokholmo programą įgyvendinimas nuo 2011 m.) | Komisija | rengiama |

Statistika |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Priemonėmis siekiama: – kad Europos statistikos sistemos komitetas sukurtų migracijos srities statistikos kūrimo ir migracijos klausimų įtraukimo į socialinę ir ekonominę statistiką koncepciją ir darbo programą; – plėtoti papildomo duomenų skirstymo principą ir jį taikyti prieglobsčio, leidimų gyventi, išduotų trečiųjų šalių piliečiams, ir imigracijos teisės aktų vykdymo statistikai ir galbūt kartu pateikti pasiūlymą dėl Komisijos reglamento, kuriuo įgyvendinamas Reglamento (EB) Nr. 862/2007 8 straipsnis. | Komisija Valstybės narės | 2010–2011 m. |

Reglamento (EB) Nr. 862/2007 dėl Bendrijos migracijos statistikos ir tarptautinės apsaugos statistikos ir panaikinančio Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 311/76 dėl statistinių duomenų rinkimo apie darbuotojus užsieniečius taikymo ataskaita | Komisija | 2012 m. |

Dinamiška ir visapusiška migracijos politika |

ES visuotinio požiūrio į migraciją stiprinimas, plėtotė ir įgyvendinimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl visuotinio požiūrio į migraciją vertinimo ir ateities plėtotės | Komisija | 2011 m. |

Tęsti ES politiniam dialogui migracijos klausimais skirtas misijas, kad toks dialogas būtų pradėtas su trečiosiomis šalimis, kurioms taikomas visuotinis požiūris | Komisija Valstybės narės | vykdoma |

Pradėti migracijos profiliu pagrįstus procesus (įskaitant gebėjimų stiprinimą ir migracijos profilio naudojimą kaip politikos nustatymo, bendradarbiavimo programavimo ir vertinimo priemonę) su svarbiausiomis šalimis | Komisija | vykdoma |

Toliau plėtoti judumo partnerystes | Komisija | vykdoma |

Toliau kurti bendradarbiavimo platformas, kuriomis paprastinamas atitinkamų subjektų veiksmų koordinavimas | Komisija | vykdoma |

Stiprinti dialogą migracijos klausimais vykdant Rytų partnerystę | Komisija | vykdoma |

Tęsti ir gerinti ES ir Afrikos partnerystės judumo, migracijos ir užimtumo srityse įgyvendinimą ir per antrąjį 2010 m. ketvirtį pasirengti ES ir Afrikos vyresniųjų pareigūnų susitikimui dėl šios partnerystės | Komisija | vykdoma |

Sukonkretinti su Rabato / Paryžiaus procesu susijusius tolesnius veiksmus, įgyvendinant Paryžiaus bendradarbiavimo programą, ir pasirengti 2011 m. Dakaro konferencijai | Komisija | 2010–2011 m. |

Plėtoti ES ir LAKR dialogą migracijos klausimais | Komisija | vykdoma |

Stiprinti regioninį bendradarbiavimą su Indija, Afganistanu ir Pakistanu bei Centrine Azija migracijos srityje | Komisija | vykdoma |

Migracija ir vystymasis |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl klimato kaitos poveikio tarptautinei migracijai, taip pat ir dėl jos galimo poveikio imigracijai į Europos Sąjungą | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl teigiamo migracijos poveikio vystymuisi didinimo ir neigiamo poveikio mažinimo (apykaitinė migracija, perlaidos, taip pat ir galimybė sukurti bendrą ES perlaidų portalą; išeivių tinklų kūrimas ir migrantų bendruomenių skatinimas dalyvauti kilmės šalių vystymosi projektuose, migrantų teisės, protų nutekėjimas) | Komisija | 2010 m. |

Remti migracijos stebėjimo centrų tinklo AKR šalyse kūrimą | Komisija | vykdoma |

Padėti trečiosioms šalims kurti ir įgyvendinti jų migracijos politiką, ypač bendradarbiaujant su Afrika į pietus nuo Sacharos: visų pirma stiprinti institucijų geresnio migracijos valdymo ir bendro valdymo gebėjimus, taip pat galbūt atidaryti naujų migracijos centrų svarbiausiose Afrikos valstybėse | Komisija |

Suderinta ir nacionalinės darbo rinkos poreikius atitinkanti politika |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pasiūlymas dėl Direktyvos dėl įmonės viduje perkeliamų trečiųjų šalių piliečių priėmimo sąlygų | Komisija | 2010 m. |

Pasiūlymas dėl Direktyvos dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo dėl sezoninio darbo sąlygų | Komisija | 2010 m. |

Direktyvos 2004/114/EB dėl trečiosios šalies piliečių įleidimo studijų, mokinių mainų, neatlygintino stažavimosi ar savanoriškos tarnybos tikslais sąlygų taikymo ataskaita, po kurios būtų pateiktas pasiūlymas direktyvą pakeisti | Komisija | 2010 m. 2011 m. |

Direktyvos 2003/109/EB dėl trečiųjų valstybių piliečių, kurie yra ilgalaikiai gyventojai, statuso ataskaita ir galimi tolesni veiksmai | Komisija | 2011 m. |

Direktyvos 2005/71/EB dėl konkrečios įleidimo trečiųjų šalių piliečiams atvykti mokslinių tyrimų tikslais tvarkos ataskaita ir galimi tolesni veiksmai | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl darbo jėgos ES valstybėse narėse stygiaus problemos sprendimo migracijos priemonėmis | Komisija | 2012 m. |

Direktyvos 2009/50/EB dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų siekiant dirbti aukštos kvalifikacijos darbą taikymo ataskaita | Komisija | 2014 m. |

Toliau plėtoti Europos migracijos tinklą, kad būtų priimami pagrįstesni politiniai sprendimai, kuriais taip pat būtų atsižvelgiama į naujausius pokyčius | Komisija | vykdoma |

Aktyvi migrantams ir jų teisėms skirta politika |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Žalioji knyga dėl teisės į šeimos susijungimą | Komisija | 2010 m. |

Pasiūlymas pakeisti Direktyvą 2003/86/EB dėl teisės į šeimos susijungimą | Komisija | 2012 m. |

Imigracijos kodeksas. Legalios migracijos srities teisės aktų konsolidavimas: atsižvelgti į galiojančių teisės aktų įvertinimą, supaprastinimo poreikį, taip pat prireikus galiojančias nuostatas pradėti taikyti ir toms darbuotojų grupėms, kurioms ES teisės aktai šiuo metu netaikomi | Komisija | 2013 m. |

Integracija |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Išleisti trečią „Integracijos vadovo politikos formuotojams ir vykdytojams“ leidimą | Komisija | 2010 m. |

2010 m. ministrų konferencijos, skirtos integracijos klausimams, ataskaita | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl ES integracijos darbotvarkės, įskaitant koordinavimo mechanizmo plėtotę | Komisija | 2011 m. |

Veiksminga kovos su nelegalia imigracija politika |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl readmisijos susitarimų vertinimo ir dėl nuoseklios strategijos dėl readmisijos kūrimo, atsižvelgiant į bendrus santykius su atitinkama šalimi, įskaitant bendrą požiūrį į trečiąsias šalis, kurios nebendradarbiauja savo piliečių priėmimo atgal srityje | Komisija | 2010 m. |

Komunikatas dėl bendros grąžinimo politikos vertinimo ir jos tolesnės plėtotės (įskaitant grįžimo paramos ir atgal priimtų asmenų reintegracijos paramos priemones, gebėjimų kūrimą trečiosiose šalyse; informacijos dėl grįžimo ir reintegracijos galimybių sklaidą paskirties šalyse, kilmės ir tranzito šalių ryšių palaikymo pareigūnų tinklą) | Komisija | 2011 m. |

Teisės akto pasiūlymas iš dalies pakeisti Direktyvą 2002/90/EB, apibrėžiančią padėjimą neteisėtai atvykti, vykti tranzitu ir apsigyventi (ir galbūt ją sujungti su Pamatiniu sprendimu 2002/946/TVR dėl bausmių sistemos stiprinimo siekiant užkirsti kelią padėjimui neteisėtai atvykti, vykti tranzitu ir apsigyventi ir išplėsti galiojančių nuostatų taikymo sritį) | Komisija | 2012 m. |

Ataskaita dėl Direktyvos 2009/52/EB, kuria numatomi sankcijų ir priemonių nelegaliai esančių trečiųjų šalių piliečių darbdaviams būtiniausi standartai | Komisija | 2014 m. |

Grąžinimo direktyvos 2008/115/EB įgyvendinimo ataskaita | Komisija | 2014 m. |

Tolesnės pastangos derėtis dėl readmisijos susitarimų ir juos sudaryti su atitinkamomis trečiosiomis šalimis ir galimybių sudaryti readmisijos susitarimus su kitomis trečiosiomis šalimis nagrinėjimas | Komisija | vykdoma |

Nelydimi nepilnamečiai |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl nelydimų nepilnamečių padėties migracijos procese veiksmų plano | Komisija | 2010 m. |

Prieglobstis. Bendra apsaugos ir solidarumo erdvė |

Bendra apsaugos erdvė |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Toliau plėtoti bendrą nacionalinių prieglobsčio srities pareigūnų švietimo platformą, visų pirma remiantis Europos prieglobsčio srities mokymo programa | EASO | 2011 m. |

Komunikatas dėl Eurodac plėtotės, tiksliau, dėl galimybės šią sistemą išplėtoti taip, kad ji taptų paramos visai bendrai Europos prieglobsčio sistemai (CEAS) priemone | Komisija | 2012 m. |

Komunikatas dėl bendro prašymų suteikti prieglobstį nagrinėjimo Sąjungoje tinkamumo, galimybių, sunkumų ir teisinių bei praktinių pasekmių | Komisija | 2014 m. |

Komisijos ataskaita dėl ES prisijungimo prie Ženevos konvencijos ir jos 1967 m. protokolo teisinių ir praktinių pasekmių | Komisija | 2013 m. |

Pirmoji EASO įtakos praktiniam bendradarbiavimui prieglobsčio srityje ir bendros Europos prieglobsčio sistemos vertinimo ataskaita | Komisija | 2013 m. |

Komisijos komunikatas dėl tarptautine apsauga besinaudojančių asmenų apsaugos perkėlimo sistemos ir sprendimų dėl prieglobsčio abipusio pripažinimo | Komisija | 2014 m. |

Sukurti bendrą metodiką, kurią taikant būtų galima sumažinti sprendimų dėl prieglobsčio skirtumus | EASO |

Valstybių narių dalijimasis atsakomybe ir solidarumas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Sukurti valstybių narių nacionalinių prieglobsčio sistemų peržiūros mechanizmą ir nustatyti su gebėjimais susijusius klausimus, kad valstybės narės galėtų viena kitai padėti stiprinti gebėjimus | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl didesnio ES vidaus solidarumo | Komisija | 2011 m. |

Įvertinti ir patobulinti procedūras, kad būtų paprasčiau deleguoti pareigūnus, siekiant padėti toms valstybėms narėms, kurioms tenka ypač didelė su prieglobsčio prašytojais susijusi našta | EASO | 2011 m. |

Prieglobsčio klausimo išorės aspektas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Sukurti strateginę partnerystę su UNHCR (Jungtinių Tautų Pabėgėlių reikalų vyriausiojo komisaro biuru) | Komisija | 2011 m. |

ES perkėlimo programos tarpinis įvertinimas | Komisija | 2012 m. |

Komunikatas dėl naujų galimybės naudotis prieglobsčio procedūromis užtikrinimo būdų, kuriame daugiausia dėmesio būtų skirta pagrindinėms tranzito šalims | Komisija | 2013 m. |

Pasiūlymas, kaip patobulinti ES perkėlimo programą | Komisija | 2014 m. |

ES perkėlimo veiksmų metinės ataskaitos | Komisija | rengiama |

Pradėti ir plėtoti naujas regioninės apsaugos programas, taip pat ir Afrikos Kyšulyje | Komisija | vykdoma |

Globalios Europos kūrimas

Europa globalizuotame pasaulyje. Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės išorės aspektas |

ES politikos laisvės, saugumo ir teisingumo erdvėje išorės aspektas vis labiau susijęs su jos vidaus aspektais ir yra ypač svarbus siekiant sėkmingai įgyvendinti Stokholmo programos tikslus. Sąjunga turi toliau užtikrinti veiksmingą ir darnų teisingumo, laisvės ir saugumo politikos išorės aspekto įgyvendinimą ir atlikti reguliarius šios srities vertinimus. |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Reguliarios Stokholmo programos išorės aspekto įgyvendinimo padėties ataskaitos | Komisija | 2011–2014 m. |

Sustiprintas išorės aspektas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Stiprinti svarbiausių ES delegacijų patirtį teisingumo, laisvės ir saugumo klausimais, teikiant tinkamą informaciją ir rengiant su teisingumo, laisvės ir saugumo sritimi susijusius mokymus ES delegacijoms trečiosiose šalyse, įskaitant teisingumo, laisvės ir saugumo srities ekspertų įdarbinimą ES delegacijose atitinkamose trečiosiose šalyse | Komisija | 2010–2014 m. |

ES valstybių narių ryšių palaikymo pareigūnai turėtų būti raginami toliau stiprinti tarpusavio bendradarbiavimą, dalijimąsi informacija ir geriausios patirties pavyzdžiais. | Valstybės narės Taryba Komisija | 2010–2014 m. |

ES ir valstybių narių veiksmų papildomumo užtikrinimo būdų ataskaita | Komisija | 2011 m. |

Žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas, kuriame pateikiami atitinkami su ESGP policijos misijos ir Europolo bendradarbiavimu susiję veiksmai |

Žmogaus teisės |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl Žmogaus teisių veiksmų plano, kad ES galėtų propaguoti teisingumo ir vidaus reikalų (TVR) politikos išorės aspekto vertybes | Komisija | 2011 m. |

Naujomis priemonėmis toliau įgyvendinami teminiai prioritetai |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas, kuriame pateikiami atitinkami veiksmai dėl galimų bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis susitarimų, kad būtų sustiprinta kova su neteisėta prekyba ir įvežimu, ir veiksmai, kad būtų užkirstas kelias radikalizmui bei verbavimui ir sustiprinta ypatingos svarbos infrastruktūros objektų apsauga |

Susitarimai su trečiosiomis šalimis |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Žr. skyrių Pagrindinių teisių apsaugos užtikrinimas, kuriame pateikiami atitinkami veiksmai dėl darnios Sąjungos teisinės sistemos, skirtos asmens duomenų perdavimams trečiosioms šalimis teisėsaugos tikslais; taip pat žr. skyrių Pasitikėjimo Europos teismine erdve stiprinimas, kuriame pateikiami atitinkami veiksmai dėl susitarimų su trečiosiomis šalimis, visų pirma dėl teisminio bendradarbiavimo civilinėje ir baudžiamojoje teisėje. |

Geografiniai prioritetai ir tarptautinės organizacijos |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Vakarų Balkanai |

Toliau tęsti teismų sistemos reformą bei kovą su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu vykdant plėtros procesą, visų pirma toliau stiprinant stebėjimo mechanizmą ir tikslinę paramą | Komisija | 2010 m. |

Žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas, kuriame pateikiami atitinkami vizų dialogų su Vakarų Balkanais užbaigimo veiksmai |

Turkija |

Bendradarbiavimo su Turkija veiksmų planas | Komisija | 2010 m. |

Žr. skyrių Solidarumas ir atsakingumas – esminiai mūsų reagavimo principai, kuriame pateikiami atitinkami veiksmai dėl ES derybų su Turkija dėl readmisijos susitarimų |

Europos kaimynystės politika. Rytų partnerystė |

Dialogu su šalimis partnerėmis pagrįstas teisingumo ir vidaus reikalų aspektams skirtas Rytų partnerystės šalių veiksmų planas, į kurį taip pat įtraukti tokie su judumu susiję klausimai: vizų (visų pirma kiekvienu konkrečiu atveju palaipsniui siekiama ilgalaikio tikslo – vizų režimo liberalizavimo atskirose šalyse partnerėse), migracijos, sienų valdymo, taip pat saugumo aspektai | Komisija | 2010 m. |

Žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas dėl vizų režimo supaprastinimo susitarimų su Rytų partnerystės šalimis |

Juodosios jūros regiono stabilumo ir saugumo remiantis regioninio bendradarbiavimo iniciatyva „Juodosios jūros sinergija“ skatinimo veiksmai. Šia veikla bus prisidedama prie veiksmų, suplanuotų pagal Rytų partnerystę. |

Europos kaimynystės politika. Viduržemio jūros šalių sąjunga |

Viduržemio jūros šalių sąjungos planas, kuriuo sustiprinama veikla, pradėta įgyvendinant Barselonos procesą bei Europos ir Viduržemio jūros šalių partnerystę, visų pirma migracijos (jūrų keliais), sienų stebėjimo, prekybos narkotikais prevencijos ir kovos su ja, civilinės saugos, teisėsaugos ir teisminio bendradarbiavimo srityse. | Komisija | 2010 m. |

Žr. skyrių Solidarumas ir atsakingumas – esminiai mūsų reagavimo principai, kuriame pateikiami atitinkami veiksmai dėl ES derybų su Maroku, Alžyru ir Egiptu dėl readmisijos susitarimų. |

JAV |

Tolesni su 2009 m. spalio 28 d. ES ir JAV bendru pareiškimu dėl transatlantinio bendradarbiavimo teisingumo, laisvės ir saugumo erdvėje stiprinimo susiję veiksmai | Komisija | vykdoma |

Žr. skyrių Pagrindinių teisių apsaugos užtikrinimas, kuriame pateikiami atitinkami veiksmai dėl ES ir JAV susitarimo dėl asmens duomenų apsaugos teisėsaugos tikslais; žr. skyrių Pasitikėjimo Europos teismine erdve stiprinimas dėl ES ir JAV abipusės teisinės paramos ir ekstradicijos susitarimų; žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas dėl ilgalaikio ES ir JAV susitarimo dėl finansinių pranešimų duomenų tvarkymo ir perdavimo Terorizmo finansavimo sekimo programos tikslais, taip pat dėl tolesnės radikalizmo reiškinio išorės aspektų plėtotės, visų pirma su JAV, dėl ES ir JAV teisminio ir policijos bendradarbiavimo kovojant su elektroniniais nusikaltimais stiprinimo. |

Rusija |

Bendros ES ir Rusijos laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės veiksmų plano įgyvendinimas | Komisija | vykdoma |

Žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas, kuriame pateikiami atitinkami veiksmai dėl derybų dėl pakeisto ES ir Rusijos vizų režimo supaprastinimo susitarimo ir dėl ES ir Rusijos vizų režimo supaprastinimo ir readmisijos susitarimų įgyvendinimo stebėjimo, taip pat dėl derybų dėl susitarimo dėl narkotikų prekursorių. |

ES ir Afrika |

Žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas, kuriame pateikiami kovos su neteisėta prekyba Vakarų Afrikoje veiksmai; skyrių Solidarumas ir atsakingumas – esminiai mūsų reagavimo principai dėl atitinkamų veiksmų toliau tęsiant Rabato / Paryžiaus procesą ir dėl ES ir Afrikos partnerystės judumo, migracijos ir užimtumo srityse įgyvendinimo; šiame skyriuje taip pat pateikiami veiksmai, kurių imtasi po 2009 m. birželio mėn. priimtų Europos Vadovų Tarybos išvadų dėl migracijos Viduržemio jūros regione, ir tolesnės diskusijos migracijos klausimais, įskaitant readmisijos ir sienų valdymo klausimus, pagal bendrąjį susitarimą su Libija; Tripolio proceso atnaujinimas ir regioninės apsaugos programos Afrikos Kyšulyje kūrimas. |

Kinija ir Indija |

Skatinti dialogus su Kinija ir Indija kovos su terorizmu, intelektinės nuosavybės teisių, migracijos, įskaitant kovą su nelegalia migracija, ir teisminio bendradarbiavimo srityse, kartu tęsti dialogą su Kinija dėl žmogaus teisių (žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas dėl ES ir Kinijos veiksmų plano dėl muitinės priemonių, kurių tikslas – užtikrinti intelektinės nuosavybės teises) |

Žr. skyrių Solidarumas ir atsakingumas – esminiai mūsų reagavimo principai, kuriame pateikiami veiksmai siekiant dialogo ir bendradarbiavimo migracijos klausimais su Indija ir ES ir Kinijos readmisijos susitarimo |

Brazilija |

Įgyvendinti ir toliau plėtoti strateginę partnerystę ir bendrą veiksmų planą su Brazilija |

ES ir LAKR ir Centrinės Azijos šalys |

Žr. skyrių Dinamiška ir visapusiška migracijos politika, kuriame pateikiami su dialogu imigracijos klausimais su patikimomis Azijos šalimis ir su bendradarbiavimo su Centrine Azija stiprinimu susiję veiksmai, kurie atitinka ES interesą, bei ES ir LAKR dialogo migracijos klausimais plėtojimo veiksmai; žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas dėl ES ir LAKR bendradarbiavimo kovojant su narkotikais |

Afganistanas, Pakistanas, Irakas ir Bangladešas |

Žr. skyrių Europos saugumo užtikrinimas, kuriame pateikiami atitinkami veiksmai dėl glaudesnio bendradarbiavimo narkotikų srityje ir bendradarbiavimo terorizmo klausimais; skyrių Solidarumas ir atsakingumas – esminiai mūsų reagavimo principai dėl bendradarbiavimo migracijos klausimais, dėl readmisijos susitarimų su šiomis šalimis ir dėl pabėgėlių padėties |

Tarptautinės organizacijos ir europinių bei tarptautinių standartų propagavimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Bendradarbiauti su Europos Taryba pagal 2006 m. pasirašytą susitarimo memorandumą ir toliau remti svarbių konvencijų, kaip antai Konvencija dėl kovos su neteisėta prekyba bei kovos su prekyba žmonėmis, duomenų apsaugos, vaikų apsaugos, kovos su elektroniniais nusikaltimais ir korupcija konvencijos, įgyvendinimą | Komisija Taryba | vykdoma |

Toliau remti Hagos konferenciją dėl tarptautinės privatinės teisės ir skatinti jos partnerius ratifikuoti konvencijas, kurių šalimi ES yra arba taps arba kurių šalimis yra visos valstybės narės | Komisija | vykdoma |

Nuo politinių prioritetų iki veiksmų ir rezultatų

Didesnis suderinamumas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl Europos Parlamento kartu su nacionaliniais parlamentais atliekamos Europolo veiklos priežiūros procedūrų | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl Europos Parlamento ir nacionalinių parlamentų įtraukimo į Eurojusto veiklos vertinimą tvarkos | Komisija | 2011 m. |

Vertinimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl TVR politikos vertinimo | Komisija | 2010 m. |

Pasiūlymas dėl valstybių narių kovos su korupcija politikos vertinimo mechanizmo | Komisija | 2011 m. |

Pasiūlymas dėl bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje vertinimo mechanizmo | Komisija | 2012 m. |

Mokymas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Komunikatas dėl visų teisininkų Europos mokymo veiksmų plano | Komisija | 2011 m. |

Komunikatas dėl ES vidaus saugumo specialistų Europos mokymo veiksmų plano | Komisija | 2011 m. |

„Erasmus“ pobūdžio teisminių institucijų ir teisininkų mainų programų bandomieji projektai | Komisija | 2010–2012 m. |

„Erasmus“ pobūdžio teisėsaugos institucijų mainų programų bandomieji projektai | Komisija | 2010–2012 m. |

Sukurti Europos teisės institutą | Komisija | 2011–2012 m. |

Informavimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Tikslinė informavimo veikla, kad ES piliečiai žinotų apie savo pilietines teises, visų pirma apie teisę į konsulinę apsaugą trečiosiose šalyse ir apie teisę į laisvą judėjimą ir gyvenimą ES | Komisija | 2010 m. |

Informuotumo apie duomenų apsaugos teises gerinimo veikla | Komisija | vykdoma |

Informuotumo apie kovą prieš mirties bausmę gerinimas |

Informuotumo apie asmens teises baudžiamuosiuose procesuose gerinimo veikla | Komisija | vykdoma |

Informuotumas apie tarpvalstybinių sandorių supaprastinimo priemones | Komisija | vykdoma |

Informuotumas apie vartotojų teises | Komisija | vykdoma |

Informuotumo apie kovą su diskriminacija gerinimas | Komisija | vykdoma |

Informuotumas apie muitinės priemones, skirtas intelektinės nuosavybės teisėms užtikrinti prie išorės sienų | Komisija Valstybės narės | vykdoma |

Dialogas su pilietine visuomene |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Europos vaiko teisių forumo posėdžiai | Komisija | vykdoma |

Europos integracijos forumo posėdžiai | Komisija | vykdoma |

Teisingumo forumo posėdžiai | Komisija | vykdoma |

Pilietinės visuomenės forumo narkotikų tema posėdžiai | Komisija | vykdoma |

Susitikimas kartą per dvejus metus su Socialinių NVO platformos atstovais | Komisija | vykdoma |

Finansavimas |

Veiksmai | Atsakinga šalis | Tvarkaraštis |

Pasiūlymai dėl naujų finansinių programų ir fondų teisingumo ir vidaus reikalų srityje pagal būsimą daugiametę finansinę programą | Komisija | 2011–2013 m. |

[1] Tarybos dokumentas Nr. 1702/09, kurį Europos Vadovų Taryba priėmė 2009 m. gruodžio 10–11 d.

[2] COM (2009) 262, „Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė piliečių labui“.