22.6.2006   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 146/1


Tarybos išvados dėl Europos Sąjungos sveikatos sistemų bendrų vertybių ir principų

(2006/C 146/01)

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA:

1.

PAŽYMI, kad Europos Komisija savo iš dalies pakeistame pasiūlyme dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl paslaugų vidaus rinkoje nusprendė direktyvos nebetaikyti sveikatos priežiūros paslaugoms, taip įtraukdama Europos Parlamento pasiūlytus pakeitimus.

2.

PAŽYMI, kad Europos Komisija pareiškė ketinanti Bendrijos lygiu sukurti saugių, aukštos kokybės ir veiksmingų sveikatos paslaugų sistemą, sustiprindama valstybių narių bendradarbiavimą ir suteikdama aiškumo bei tikrumo Bendrijos teisės taikymui sveikatos paslaugoms bei sveikatos priežiūrai.

3.

PRIPAŽĮSTA, kad naujausiuose Europos Teisingumo Teismo sprendimuose buvo pabrėžta būtinybė išaiškinti EB sutarties nuostatų, visų pirma susijusių su laisvu paslaugų judėjimu ir nacionalinių sveikatos sistemų teikiamomis sveikatos paslaugomis, sąveiką.

4.

MANO, kad sveikatos sistemos yra svarbiausia Europos aukšto lygio socialinės apsaugos dalis ir atlieka svarbų vaidmenį socialinės sanglaudos ir socialinio teisingumo srityse.

5.

PRIMENA svarbiausias universalumo, galimybės naudotis geros kokybės priežiūra, teisingumo ir solidarumo vertybes.

6.

PATVIRTINA pridedamą pareiškimą dėl bendrų vertybių ir principų, kuriais grindžiamos sveikatos sistemos Europos Sąjungos valstybėse narėse (priedas).

7.

RAGINA Europos Komisiją užtikrinti, kad į pareiškime nurodytas bendras vertybes ir principus būtų atsižvelgta rengiant konkrečius pasiūlymus, susijusius su sveikatos paslaugomis.

8.

RAGINA Europos Sąjungos institucijas užtikrinti, kad jų darbo metu būtų atsižvelgiama į pareiškime nurodytas bendras vertybes ir principus.


PRIEDAS

Pareiškimas dėl bendrų vertybių ir principų

Tai — 25 Europos Sąjungos sveikatos ministrų pareiškimas apie bendras vertybes ir principus, kuriais grindžiamos Europos sveikatos sistemos. Mes manome, kad toks pareiškimas yra svarbus siekiant mūsų piliečiams suteikti aiškumo ir yra daromas laiku, atsižvelgiant į neseniai įvykusį Parlamento balsavimą ir patikslintą Komisijos pasiūlymą sveikatos priežiūrai netaikyti siūlomos direktyvos dėl paslaugų vidaus rinkoje. Mes esame tvirtai įsitikinę, kad pokyčius šioje srityje turėtų nulemti politinis sutarimas, o ne vien tik teisminė praktika.

Mes taip pat manome, kad konkurencingumo taisykles taikant jas įgyvendinančioms sistemoms bus svarbu apsaugoti toliau nurodytas bendras vertybes ir principus.

Šis pareiškimas grindžiamas diskusijomis, kurios Taryboje ir Komisijoje vyko svarstant atvirą koordinavimo metodą, bei aukštu lygiu atlikta pacientų mobilumo ir sveikatos priežiūros pokyčių ES apžvalga. Jame taip pat atsižvelgiama į teisinius dokumentus Europos ar tarptautiniu lygiu, kurie turi poveikį sveikatos srityje.

Šiame pareiškime nustatomos bendros visoje Europos Sąjungoje vertybės ir principai, susiję su tuo, kaip sveikatos sistemos tenkina gyventojų ir pacientų, kuriuos jos aptarnauja, poreikius. Jame taip pat paaiškinama, kad praktiniai būdai, kuriais šios vertybės ir principai įgyvendinami ES sveikatos sistemose, valstybėse narėse labai skiriasi; taip bus ir toliau. Visų pirma reikia atsižvelgiant į nacionalinį kontekstą priimti sprendimus dėl sveikatos priežiūros krepšelio, į kurį piliečiai turi teisę, ir dėl mechanizmų, naudojamų tokiai sveikatos priežiūrai finansuoti ir ją vykdyti, pavyzdžiui, dėl to, kokiu mastu, valdant sveikatos sistemas, tinkama atsižvelgti į rinkos mechanizmus ir konkurencinį spaudimą.

Bendros vertybės ir principai

Europos Sąjungos sveikatos sistema sudaro svarbiausią Europos aukšto lygio socialinės apsaugos dalį ir prisideda prie socialinės sanglaudos ir socialinio teisingumo bei prie tvaraus vystymosi.

Svarbiausios universalumo, galimybės naudotis geros kokybės priežiūra, teisingumo ir solidarumo vertybės plačiai pripažįstamos skirtingų ES institucijų veikloje. Kartu jos sudaro vertybes, kurios yra bendros visoje Europoje. Universalumas reiškia, kad visi turi galimybę naudotis sveikatos priežiūra; solidarumas yra glaudžiai susijęs su mūsų nacionalinių sveikatos sistemų finansinėmis nuostatomis bei su poreikiu užtikrinti visų galimybes naudotis sveikatos priežiūra; teisingumas yra susijęs su vienodomis galimybėmis, atsižvelgiant į poreikius, nepaisant etninės priklausomybės, lyties, amžiaus, socialinio statuso ar galimybės sumokėti. ES sveikatos sistemomis taip pat siekiama sumažinti sveikatos srityje nelygybę, dėl kurios yra susirūpinusios ES valstybės narės; su tuo yra glaudžiai susijęs valstybių narių sistemose vykdomas darbas susirgimų ir ligų prevencijos srityje, inter alia skatinant sveiką gyvenimo būdą.

Visomis ES sveikatos sistemomis siekiama nustatyti nuostatas, pagal kurias pagrindinis dėmesys skiriamas pacientams ir atsižvelgiama į individualius poreikius.

Tačiau skirtingos valstybės narės šias vertybes įgyvendina skirtingais būdais: jose, pavyzdžiui, skirtingai sprendžiami kai kurie klausimai, pavyzdžiui, ar asmenys turėtų asmeniškai sumokėti dalį jų sveikatos priežiūros išlaidų, ar turėtų būti visiems vienodas įnašas, ir ar tai mokama iš papildomo draudimo lėšų. Valstybės narės, siekdamos užtikrinti teisingumą, įgyvendino skirtingas nuostatas: kai kurios nusprendė nustatyti pacientų teises; kitos — sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų pareigas. Teisingumo priežiūra vykdoma taip pat skirtingai — kai kuriose valstybėse narėse pasitelkiami teismai, kitose — tarybos, ombudsmenai ir t. t.

Visų mūsų sistemų pagrindinis požymis yra tai, kad mes siekiame jas padaryti finansiškai tvariomis tokiu būdu, kad šios vertybės būtų apsaugotos ir ateityje.

Požiūris, pagal kurį pagrindinis dėmesys būtų skiriamas prevencinėms priemonėms, yra neatsiejamas nuo valstybių narių strategijos, kuria siekiama sumažinti ekonominę naštą nacionalinėms sveikatos priežiūros sistemoms, kadangi prevencija labai prisidedama prie sveikatos priežiūros išlaidų sumažinimo, o tokiu būdu ir prie finansinio tvarumo, išvengiant ligų ir tolesnių išlaidų.

Nustatytos ne tik šios pagrindinės vertybės, bet ir veiklos principai, kurie yra bendri visoje Europos Sąjungoje, tai yra, visi ES piliečiai gali tikėtis, kad šie principai bei juos įgyvendinančios struktūros egzistuoja visose ES sveikatos sistemose. Šie veiklos principai yra:

—   Kokybė:

Visomis ES sveikatos sistemomis siekiama suteikti kokybišką priežiūrą. Visų pirma ji pasiekiama įsipareigojus vykdyti tęstinį sveikatos priežiūros personalo mokymą remiantis aiškiai apibrėžtais nacionaliniais standartais ir užtikrinant, kad personalas galėtų naudotis geriausia praktika kokybės srityje, skatinant inovacijas ir skleidžiant gerą praktiką, rengiant sistemas, skirtas geram klinikų valdymui užtikrinti, bei stebint sveikatos sistemos kokybę. Svarbi šios darbotvarkės klausimų dalis taip pat yra susijusi su saugos principu.

—   Sauga:

Pacientai gali tikėtis, kad kiekvienoje ES sveikatos sistemoje užtikrinant paciento saugą bus taikomas sisteminis požiūris, įskaitant rizikos faktorių stebėseną ir tinkamą sveikatos srities specialistų mokymą, bei apsaugą nuo klaidinančios sveikatos produktų ir vaistų reklamos.

—   Priežiūra, kuri grindžiama patikimais duomenimis ir etika:

Demografinės problemos ir naujos medicinos technologijos gali iškelti sudėtingų klausimų (susijusių su etika ir prieinamumu), į kuriuos turi atsakyti visos ES valstybės narės. Labai svarbu užtikrinti, kad priežiūros sistemos būtų pagrįstos patikimais duomenimis, tiek suteikiant aukštos kokybės gydymą, tiek užtikrinant ilgalaikį tvarumą. Visose sistemose reikia spręsti uždavinį dėl sveikatos priežiūros prioritetų nustatymo tokiu būdu, kad atskirų pacientų poreikiai būtų derinami su turimais visų gyventojų gydymui skirtais finansiniais ištekliais.

—   Pacientų dalyvavimas:

Visose ES sveikatos sistemose siekiama pagrindinį dėmesį skirti pacientams. Vadinasi, siekiama, kad sveikatos sistemos būtų skaidrios, kad pacientai dalyvautų savo gydyme ir kad jiems, kai tai yra įmanoma, būtų suteikta galimybė pasirinkti, pavyzdžiui, skirtingus sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus. Kiekvienoje sistemoje siekiama asmenims suteikti informaciją apie jų sveikatos būklę bei suteikti teisę gauti visapusišką informaciją apie jiems siūlomą gydymą ir sutikti su tokiu gydymu. Visos sistemos taip pat turėtų būti atskaitingos visuomenei; jose turėtų būti užtikrinamas geras valdymas ir skaidrumas.

—   Žalos atlyginimas:

Pacientai turėtų turėti teisę gauti žalos atlyginimą, jeigu iškyla problemų. Tai reiškia, kad reikalinga skaidri ir sąžininga skundų nagrinėjimo tvarka bei aiški informacija apie įsipareigojimus ir konkrečias žalos atlyginimo formas, kurios nustatomos atitinkamoje sveikatos sistemoje (pvz., kompensacija).

—   Privatumas ir konfidencialumas:

Visų ES piliečių teisė į asmens duomenų konfidencialumą pripažįstama ES ir nacionalinės teisės aktuose.

Mes, sveikatos ministrai, atkreipiame dėmesį, kad didėja susidomėjimas dėl rinkos mechanizmų (įskaitant konkurencinį spaudimą) vaidmens valdant sveikatos sistemas. Europos Sąjungoje šioje srityje vyksta daug politikos pokyčių, kurių tikslas — skatinti pliuralizmą ir pasirinkimo laisvę bei kuo veiksmingesnį išteklių naudojimą. Kiekvienas iš mūsų galime pasimokyti iš kitų valstybių narių vykdomų politikos pokyčių šioje srityje, tačiau atskiros valstybės narės pačios turi nustatyti savo požiūrį atlikdamos konkrečias intervencijas, pritaikytas prie atitinkamos sveikatos sistemos.

Nedera stengtis standartizuoti sveikatos sistemų ES lygiu, tačiau Europos lygiu vykdomas darbas sveikatos priežiūros srityje yra labai vertingas. Valstybės narės yra įsipareigojusios bendradarbiauti keisdamosi patirtimi ir informacija apie metodus ir gerą praktiką, pavyzdžiui, pasitelkdamos Komisijos sveikatos priežiūros paslaugų ir medicininės priežiūros klausimų aukšto lygio grupę, arba taikomą atvirą koordinavimo metodą sveikatos priežiūros ir ilgalaikės priežiūros srityje, siekdamos bendro tikslo skatinti veiksmingesnę ir labiau prieinamą aukštos kokybės sveikatos priežiūrą Europoje. Mes manome, kad ypač svarbios yra tinkamos iniciatyvos sveikatos paslaugų srityje, kuriomis užtikrinamas Europos piliečių informavimas apie jų teises jiems vykstant iš vienos ES valstybės narės į kitą ir kurių dėka šios vertybės bei principai įtvirtinami teisinėje sistemoje siekiant užtikrinti teisinį tikrumą.

Taigi, mūsų sveikatos sistemos sudaro pagrindinę Europos socialinės infrastruktūros dalį. Mes pakankamai rimtai vertiname problemas, kurios iškils ateityje derinant individualius poreikius su turimais finansais, kadangi Europos gyventojai senėja, lūkesčiai didėja, o medicina žengia į priekį. Aptariant būsimas strategijas, mūsų bendra užduotis turėtų būti vertybių ir principų, kuriais grindžiamos ES sveikatos sistemos, apsauga. Mes, Europos Sąjungos 25 valstybių narių sveikatos ministrai, raginame Europos institucijas užtikrinti, kad vykstant darbui, susijusiam su Europos Sąjungos poveikio sveikatos sistemoms bei sveikatos aspektų integravimo į visas politikos sritis nagrinėjimu, jų veiksmais šios vertybės bus apsaugotos.