13.1.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 8/32


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2009 m. lapkričio 26 d.

kuriuo nustatomi ekologiniai kriterijai, taikomi suteikiant Bendrijos ekologinį ženklą medinėms grindų dangoms

(pranešta dokumentu Nr. C(2009) 9427)

(Tekstas svarbus EEE)

(2010/18/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 dėl pakeistos Bendrijos ekologinio ženklo suteikimo sistemos (1), ypač į jo 6 straipsnio 1 dalies antrą pastraipą,

pasikonsultavusi su Europos Sąjungos ekologinio ženklinimo valdyba,

kadangi:

(1)

Reglamente (EB) Nr. 1980/2000 nustatyta, kad konkretūs ekologinio ženklo kriterijai, rengiami remiantis Europos Sąjungos ekologinio ženklinimo valdybos parengtais kriterijais, turi būti nustatomi pagal gaminių grupes.

(2)

Ekologiniai kriterijai, taip pat susiję vertinimo ir patikros reikalavimai turėtų galioti ketverius metus nuo šio sprendimo paskelbimo dienos.

(3)

Šiame sprendime nustatytos priemonės atitinka pagal Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 17 straipsnį įsteigto komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Gaminių grupę „Medinės grindų dangos“ sudaro iš medienos ir augalų pagamintos dangos, įskaitant medžio ir medienos dangas, laminato grindis, kamštines dangas ir bambukines grindis, kurių daugiau kaip 90 % masės (galutinio gaminio) pagaminta iš medžio, medžio miltelių ir (arba) medienos (arba augalinės) medžiagos. Tai netaikoma sienų apmušalams, jeigu tai tinkamai nurodyta, arba išoriniam naudojimui skirtoms dangoms ar struktūrinę funkciją turinčioms dangoms.

Prie šios gaminių grupės nepriskiriami bet kuriame gamybos etape biocidiniais produktais apdorotos dangos, išskyrus atvejus, kai tie biocidiniai produktai įtraukti į Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 98/8/EB (2) IA priedą ir kai veikliąją medžiagą minėtu tikslu leidžiama naudoti pagal Direktyvos 98/8/EB V priedą.

2 straipsnis

Kad medinei grindų dangai pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 būtų suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas, ji turi priklausyti prie gaminių grupės „Medinės grindų dangos“, kaip apibrėžta šio sprendimo 1 straipsnyje, ir atitikti priede nustatytus ekologinius kriterijus.

3 straipsnis

Ekologiniai gaminių grupės „Medinės grindų dangos“ kriterijai, taip pat susiję vertinimo ir patikros reikalavimai galioja ketverius metus nuo šio sprendimo paskelbimo dienos.

4 straipsnis

Administravimo tikslais gaminių grupei „Medinės grindų dangos“ suteikiamas kodas „35“.

5 straipsnis

Šis spendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje 2009 m. lapkričio 26 d.

Komisijos vardu

Stavros DIMAS

Komisijos narys


(1)  OL L 237, 2000 9 21, p. 1.

(2)  OL L 123, 1998 4 24, p. 1.


PRIEDAS

SISTEMA

Kriterijų tikslai

Šiais kriterijais visų pirma skatinama:

mažinti poveikį buveinėms ir susijusiems ištekliams,

mažinti energijos sąnaudas,

mažinti toksiškų medžiagų arba kitokių teršalų išmetimą į aplinką,

mažinti pavojingų cheminių medžiagų naudojimą medžiagose ir galutiniuose gaminiuose,

gerinti saugą ir užtikrinti, kad nebūtų keliama pavojaus sveikatai gyvenamojoje aplinkoje,

skleisti informaciją, kuri padėtų vartotojui veiksmingai vartoti gaminį taip, kad bendras poveikis aplinkai būtų kuo mažesnis.

Kriterijai nustatomi tokio lygio, kad būtų skatinama ženklinti dangas, kurias gaminant daromas mažas poveikis aplinkai.

Vertinimo ir patikros reikalavimai

Kiekvieno kriterijaus apraše nurodyti konkretūs vertinimo ir patikros reikalavimai.

Prie šios gaminių grupės priklauso medžio ir medienos dangos, laminato grindys, kamštinės dangos ir bambukinės grindys.

Medžio ir medienos dangos – tai „medžio grindys ar sienų apmušalai, pagaminti iš vieno vientiso medžio gabalo, kuriuose yra pusių su įlaidu ir išdroža, arba sudaryti iš kelių medžio sluoksnių, kuriuos suklijuojant suformuojama daugiasluoksnė plokštė. Medžio danga gali būti neapdailinta, sumontuota ji nušlifuojama, o paskui apdailinama vietoje arba iš anksto apdailinama gamykloje“.

Medžio ir medienos dangų kriterijai gali būti taikomi ir sienų apmušalams, ir grindų dangoms, jeigu gamybos procesai yra tokie pat, naudojamos tokios pat medžiagos ir taikomi tokie pat gamybos metodai. Kriterijai nustatomi tik vidaus naudojimui.

Medžio grindų dangų gamybos pramonės atstovai nustato savo poziciją techniniais klausimais Europos standartizacijos komitete (CEN TK 112).

Laminato grindys – tai „kieta grindų danga, kurios paviršinį sluoksnį sudaro vienas ar daugiau plonų plaušinės medžiagos (paprastai popieriaus) lakštų, impregnuota kietėjančiomis aminoplastiko dervomis (paprastai melaminu), presuota arba klijuota ant pagrindo, paprastai apdailinta dengiamuoju sluoksniu“.

Laminato dangų kriterijai gali būti taikomi tik grindų dangoms ir tik skirtoms naudoti viduje.

Laminato grindų dangų gamybos pramonės atstovai nustato savo poziciją techniniais klausimais Europos standartizacijos komitete (CEN TK 134).

Kamštinės dangos – tai grindų dangos ar sienų apmušalai, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra kamštis. Granuliuota kamštiena sumaišoma su rišikliu ir paskui apdorojama arba keli kamščio sluoksniai (aglomeruotos kamštienos / kamštienos faneros) gali būti supresuoti kartu naudojant klijus.

Kamštines dangas galima suskirstyti į natūralias kamščio plyteles (kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra aglomeruota kompozitinė kamštiena ir kurios skirtos naudoti su apdaila) ir sukonstruotas kamščio plokštes (iš kelių sluoksnių, įskaitant plaušų plokštę, kurios pagrindinė sudedamoji dalis yra aglomeruota kamštiena arba kurioje kamštis panaudotas kaip techninis sprendimas, ir skirtas naudoti su apdailinamuoju išoriniu sluoksniu).

Kamštinių dangų kriterijai gali būti taikomi ir sienų apmušalams, ir grindų dangoms, jeigu gamybos procesai yra tokie pat, naudojamos tokios pat medžiagos ir taikomi tokie pat gamybos metodai. Kriterijai nustatomi tik vidaus naudojimui.

Europos „kamštinių“ grindų dangų pramonės atstovai nustato savo poziciją techniniais klausimais Europos standartizacijos komitete (CEN TK 134).

Bambukinės grindų dangos gaminamos iš bambuko masyvo arba pagrindinė sudedamoji dalis yra bambuko aglomeratai.

Bambukinių dangų kriterijai gali būti taikomi tik grindų dangoms ir tik skirtoms naudoti viduje.

Funkcinis vienetas, su kuriuo turėtų būti siejamos sąnaudos ir produkcija, yra 1 m2 galutinio gaminio.

Tam tikrais atvejais leidžiama taikyti ir kitus nei nustatyta kiekvieno kriterijaus bandymo metodus, tačiau jų lygiavertiškumą turi patvirtinti paraišką nagrinėjanti kompetentinga institucija.

Jeigu įmanoma, bandymus turėtų atlikti tinkamai akredituotos laboratorijos arba EN ISO 17025 standarte nurodytus bendruosius reikalavimus atitinkančios laboratorijos.

Tam tikrais atvejais kompetentingos institucijos gali reikalauti patvirtinamųjų dokumentų ir gali atlikti nepriklausomas patikras.

MEDINIŲ GRINDŲ DANGŲ KRITERIJAI

1.   ŽALIAVOS

Visas kamštis, bambukas ir pirminė mediena turi būti gauta iš miškų, kurie valdomi įgyvendinant principus ir priemones, kuriais siekiama sertifikuoti darnųjį miškų valdymą.

1.1.   Darnusis miškų valdymas

Gamintojas taiko tvaraus medienos tiekimo politiką ir medienos kilmės atsekimo bei tikrinimo sistemą, kad būtų galima atsekti medieną nuo miško iki pirmojo priėmimo punkto.

Visos medienos kilmė patvirtinama dokumentais. Gamintojas turi užtikrinti, kad visa mediena būtų gauta iš teisėtų šaltinių. Mediena neturi būti gauta iš saugomų teritorijų arba iš teritorijų, kuriose vykdomas oficialus priskyrimo saugomoms teritorijoms procesas, senųjų miškų ir didelės išliekamosios vertės miškų, apibrėžtų nacionalinėse suinteresuotųjų šalių grupėse, išskyrus atvejus, kai pirkimas aiškiai atitinka nacionalinių išteklių apsaugos teisės aktų nuostatas.

Iki 2011 m. birželio 30 d. į rinką su ekologiniu ženklu pateikiamuose mediniuose gaminiuose bent 50 % visos natūralios medienos ir 20 % iš medienos pagamintų medžiagų turi būti gaunama arba iš darniai valdomų miškų, kurie yra sertifikuoti nepriklausomos trečiosios šalies pagal miško sertifikavimo sistemas, atitinkančias 1998 m. gruodžio 15 d. Tarybos rezoliucijos dėl Europos Sąjungos (1) miškininkystės strategijos ir tolesnės jos raidos 15 dalyje nustatytus kriterijus, arba iš perdirbtų medžiagų.

Nuo 2011 m. liepos 1 d. iki 2012 m. gruodžio 31 d. į rinką su ekologiniu ženklu pateikiamuose mediniuose gaminiuose bent 60 % visos natūralios medienos ir 30 % iš medienos pagamintų medžiagų turi būti gaunama arba iš darniai valdomų miškų, kurie yra sertifikuoti nepriklausomos trečiosios šalies pagal miško sertifikavimo sistemas, atitinkančias 1998 m. gruodžio 15 d. Tarybos rezoliucijos dėl Europos Sąjungos miškininkystės strategijos ir tolesnės jos raidos 15 dalyje nustatytus kriterijus, arba iš perdirbtų medžiagų.

Nuo 2013 m. sausio 1 d. į rinką su ekologiniu ženklu pateikiamuose mediniuose gaminiuose bent 70 % visos natūralios medienos ir 40 % iš medienos pagamintų medžiagų turi būti gaunama arba iš darniai valdomų miškų, kurie yra sertifikuoti nepriklausomos trečiosios šalies pagal miško sertifikavimo sistemas, atitinkančias 1998 m. gruodžio 15 d. Tarybos rezoliucijos dėl Europos Sąjungos miškininkystės strategijos ir tolesnės jos raidos 15 dalyje nustatytus kriterijus, arba iš perdirbtų medžiagų.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas įrodo, kad visi jo pirmą kartą po kriterijuje nustatytų datų rinkai pateikti mediniai gaminiai su ekologiniu ženklu atitiks atitinkamą sertifikuotos medienos lygį. Jeigu to negalima įrodyti, kompetentinga institucija išduos ekologinio ženklo licenciją tik laikotarpiui, kurio atžvilgiu gali būti įrodyta atitiktis. Pareiškėjas pateikia atitinkamus medienos tiekėjo dokumentus, kuriuose nurodomos gaminant grindų dangas naudotos medienos rūšys, kiekiai ir tiksli kilmė. Pareiškėjas pateikia atitinkamą (-us) sertifikatą (-us), įrodantį (-ius), kad sertifikavimo sistema teisingai atitinka 1998 m. gruodžio 15 d. Tarybos rezoliucijos dėl Europos Sąjungos miškininkystės strategijos 15 dalyje nustatytus reikalavimus.

Apibrėžtis. Iš medienos pagamintos medžiagos – tai medžiagos, pagamintos lipalais ir (arba) klijais sujungiant vieną ar daugiau iš šių medžiagų: medienos plaušus ir (arba) juostomis supjaustytus arba sukarpytus medienos lakštus, ir (arba) miškų, plantacijų, pjautinės medienos liekanas, celiuliozės (popieriaus) pramonės liekanas, ir (arba) perdirbtą medieną. Iš medienos pagamintos medžiagos apima: statybinį kartoną, medienos plaušų plokštes, vidutinio tankio medienos plaušų plokštes, medžio drožlių plokštes, orientuotų skiedrų plokštes, klijuotą fanerą ir natūralios medienos plokštes. Sąvoka „iš medienos pagamintos medžiagos“ taip pat apima kompozitines medžiagas, pagamintas iš medinių plokščių, padengtų plastiku, laminuotu plastiku, metalais arba kitomis dengiančiosiomis medžiagomis, ir apdailintas (pusiau apdailintas) medienos plokštes.

1.2.   Perdirbtos iš medienos ir augalų pagamintos medžiagos (laminato grindims ir daugiasluoksnėms medžio dangoms)

Vartotojo panaudota mediena, skiedros ar plaušai, naudojami gaminant medienos medžiagas (žaliavą), turi atitikti bent jau Europos plokščių gamintojų federacijos (angl. EPF) Pramonės standarto nuostatas, kaip išdėstyta 2002 m. spalio 24 d. dokumento „EPF perdirbtos medienos tiekimo sąlygų standartas“ 6 dalyje.

Bendras perdirbtos medžiagos kiekis turi atitikti toliau lentelėje nurodytas ribines vertes:

Elementai ir junginiai

Ribinės vertės

(mg/kg visos sausos plokštės)

Arsenas

25

Kadmis

50

Chromas

25

Varis

40

Švinas

90

Gyvsidabris

25

Fluoras

100

Chloras

1 000

Pentachlorfenolis (PCP)

5

Deguto alyva (benzo(a)pirenas)

0,5

Vertinimas ir patikra. Pateikiama deklaracija, kad perdirbtos medienos ar augalinės medžiagos atitinka tekste nustatytas ribines vertes. Jeigu galima įrodyti, kad nurodytos cheminės medžiagos nebuvo naudotos nė vienoje iš anksčiau atliktų paruošimo ar apdorojimo procedūrų, galima neatlikti bandymo atitikčiai šiam reikalavimui įrodyti.

1.3.   Impregnuojančios cheminės medžiagos ir konservantai

Medinės grindys neimpregnuojamos.

Užbaigus medienos ruošos darbus, natūralioji mediena neapdorojama jokiomis cheminėmis medžiagomis ar preparatais, kurių sudėtyje yra į bet kurį iš šių sąrašų įtrauktų cheminių medžiagų:

į medžiagų, priskirtų prie 1a klasės (ypač pavojingų), sąrašą, sudarytą pagal PSO rekomenduojamą pesticidų klasifikaciją pagal pavojingumą,

į medžiagų, priskirtų prie 1b klasės (labai pavojingų), sąrašą, sudarytą pagal PSO rekomenduojamą pesticidų klasifikaciją pagal pavojingumą.

Be to, mediena turi būti apdorojama pagal Tarybos direktyvos 79/117/EEB (2) ir Tarybos direktyvos 76/769/EEB (3) nuostatas.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia deklaraciją, įrodančią atitiktį šiam kriterijui, naudotų cheminių medžiagų sąrašą ir kiekvienos iš jų duomenų lapą.

1.4.   Genetiškai modifikuota mediena

Gaminio sudėtyje neturi būti genetiškai modifikuotos medienos.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia deklaraciją, kurioje nurodo, kad nenaudota jokios genetiškai modifikuotos medienos.

2.   PAVOJINGŲ CHEMINIŲ MEDŽIAGŲ NAUDOJIMAS

2.1.   Pavojingos cheminės medžiagos žaliavinės medienos ir augalų apdorojimui

a)

Į medinį gaminį neleidžiama dėti jokių cheminių medžiagų arba preparatų, kuriems paraiškos teikimo metu yra arba gali būti pritaikyta kuri nors iš šių rizikos frazių (ar jų derinių):

 

R23 (toksiška įkvėpus),

 

R24 (toksiška susilietus su oda),

 

R25 (toksiška prarijus),

 

R26 (labai toksiška įkvėpus),

 

R27 (labai toksiška susilietus su oda),

 

R28 (labai toksiška prarijus),

 

R39 (pavojinga – sukelia labai sunkius negrįžtamus sveikatos pakenkimus),

 

R40 (nepakankamai įrodytas kancerogeninis poveikis),

 

R42 (įkvėpus gali sukelti alergiją),

 

R43 (gali sukelti alergiją susilietus su oda),

 

R45 (gali sukelti vėžį),

 

R46 (gali sukelti paveldimus genetinius pakenkimus),

 

R48 (veikdama ilgą laiką sukelia sunkius sveikatos sutrikimus),

 

R49 (gali sukelti vėžį įkvėpus),

 

R50 (labai toksiška vandens organizmams),

 

R51 (toksiška vandens organizmams),

 

R52 (kenksminga vandens organizmams),

 

R53 (gali sukelti ilgalaikius nepalankius vandens ekosistemų pakitimus),

 

R60 (kenkia vaisingumui),

 

R61 (kenkia negimusiam vaikui),

 

R62 (gali pakenkti vaisingumui),

 

R63 (gali pakenkti negimusiam vaikui),

 

R68 (gali sukelti negrįžtamus sveikatos pakenkimus),

kaip nustatyta 1967 m. birželio 27 d. Tarybos direktyvoje 67/548/EEB dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pavojingų medžiagų klasifikavimą, pakavimą ir ženklinimą etiketėmis, suderinimo (4) (Pavojingų cheminių medžiagų direktyva) ir paskesniuose jos pakeitimuose, taip pat atsižvelgiant į Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 1999/45/EB (5) (Pavojingų preparatų direktyva).

Kitu atveju klasifikuoti galima pagal 2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiantį ir panaikinantį direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiantį Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 (6). Šiuo atveju į žaliavas negalima dėti jokių cheminių medžiagų arba preparatų, kuriems paraiškos teikimo metu yra arba gali būti pritaikyta kuri nors iš šių pavojingumo frazių (ar jų derinių), kurių kodai: H300, H301, H310, H311, H317 H330, H331, H334, H351, H350, H340, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341, H370, H372.

b)

Gaminyje neturi būti halogenintų organinių rišamųjų medžiagų, azidirino ir poliaziridinų, taip pat pigmentų ir priedų, turinčių:

švino, kadmio, chromo (VI), gyvsidabrio ir jų junginių,

arseno, boro ir vario,

organinio alavo.

2.2.   Pavojingų cheminių medžiagų naudojimas dengiamajame sluoksnyje ir apdorojant paviršių

Bendrieji reikalavimai

a)

2.1 dalyje Pavojingos cheminės medžiagos žaliavinės medienos ir augalų apdorojimui nustatyti reikalavimai taip pat taikomi dengiamajam sluoksniui ir paviršiaus apdorojimui.

b)

Cheminės medžiagos, kurias cheminių medžiagų gamintojas (tiekėjas) pagal ES klasifikavimo sistemą (Direktyvos 67/548/EEB 28-as pakeitimas) klasifikuoja kaip kenksmingas aplinkai, turi atitikti šias dvi ribines vertes:

Į paviršiaus apdorojimo chemines medžiagas ir preparatus neturi būti įmaišyta jokių cheminių medžiagų, kurios pagal Direktyvą 1999/45/EB klasifikuotos kaip kenksmingos aplinkai.

Vis dėlto gaminiuose gali būti iki 5 % lakiųjų organinių junginių (LOJ), kaip apibrėžta Direktyvoje 1999/13/EB (7) (LOJ – tai bet kuris organinis junginys, kurio garų slėgis esant 293,15 K temperatūrai yra 0,01 kPa ar didesnis arba kuris pasižymi atitinkamu lakumu esant konkrečioms naudojimo sąlygoms). Jeigu produktą reikia skiesti, kiekiai praskiestame produkte neturi viršyti pirmiau minėtų ribinių verčių.

Sunaudotas aplinkai kenksmingų cheminių medžiagų kiekis (šlapiuose dažuose arba lake) neturi viršyti 14 g/m2 paviršiaus ploto, o sunaudotas LOJ kiekis (šlapiuose dažuose arba lake) neturi viršyti 35 g/m2.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia atitikties šiam kriterijui deklaraciją, taip pat dokumentus tai deklaracijai paremti, įskaitant:

išsamų gaminyje esančių sudedamųjų cheminių medžiagų sąrašą, kuriame nurodo jų kiekius ir CAS numerius,

visų gaminyje esančių cheminių medžiagų bandymo metodus ir bandymų rezultatus pagal Direktyvą 67/548/EEB,

deklaraciją, kurioje teigiama, kad nurodytos visos sudedamosios cheminės medžiagos;

dengiamųjų sluoksnių skaičių ir kiekį, sunaudotą vienam dengiamajam sluoksniui vienam paviršiaus kvadratiniam metrui.

Paviršiaus apdorojimo produkto sunaudojimui ir sunaudotam kiekiui apskaičiuoti naudojami šie standartiniai veiksmingumo laipsniai: purškimo įtaisas be recirkuliacijos – 50 %, purškimo įtaisas su recirkuliacija – 70 %, elektrostatinis purškimas – 65 %, purškimas panaudojant besisukančią taurę (diskinis purškimas) – 80 %, dengimas voleliu – 95 %, ištisinis dengimas – 95 %, vakuuminis dengimas – 95 %, panardinimas – 95 %, skalavimas – 95 %.

c)

Laisvojo formaldehido kiekis plokštėse naudotuose produktuose ar preparatuose neviršija 0,3 % masės.

Laisvojo formaldehido kiekis faneros plokštėms ar laminuotoms medžio plokštėms skirtoje rišamojoje medžiagoje, lipaluose ir klijuose neviršija 0,5 % masės.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia atitinkamas deklaracijas, kuriomis patvirtinama, kad laikomasi pirmiau nurodytų reikalavimų. Pateikiami gamyboje naudotų cheminių produktų saugos duomenų lapai arba lygiaverčiai dokumentai, kuriuose nurodyta informacija apie pavojaus sveikatai klasifikaciją.

Lipalai

a)

2.1 dalyje Pavojingos cheminės medžiagos žaliavinės medienos ir augalų apdorojimui nustatyti reikalavimai taikomi ir lipalams.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia atitinkamas deklaracijas, kuriomis patvirtinama, kad laikomasi pirmiau nustatytų reikalavimų. Pateikiamas kiekvieno surenkant gaminį naudoto cheminio produkto saugos duomenų lapas arba lygiaverčiai dokumentai, kuriuose nurodyta informacija apie pavojaus sveikatai klasifikaciją. Taip pat pateikiamos bandymo ataskaitos arba tiekėjo deklaracija apie laisvojo formaldehido kiekį.

b)

LOJ kiekis surenkant gaminį naudojamuose lipaluose neviršija 10 % (pagal masę).

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia deklaraciją, kurioje nurodo visus surenkant gaminį naudotus lipalus, taip pat patvirtina atitiktį šiam kriterijui.

Formaldehidas

Formaldehido išmetamieji teršalai iš formaldehidą išlaisvinančių paviršiaus apdorojimo cheminių medžiagų ir preparatų nesiekia 0,05 ppm.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas ir (arba) jo tiekėjas pateikia medžiagos saugos duomenų lapą arba lygiavertę deklaraciją dėl atitikties šiam reikalavimui, taip pat informaciją apie paviršiaus apdorojimo medžiagos formulę.

Plastifikatoriai

Skirsnio Pavojingų cheminių medžiagų žaliavinės medienos ir augalų apdorojimui 2.1 dalies reikalavimai taip pat taikomi bet kuriems gamybos procese naudojamiems ftalatams.

Be to, neleidžiama, kad gaminyje būtų di-n-oktilftalato (DNOP), diizononilftalato (DINP) ar diizodecilftalato (DIDP).

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia atitikties šiam kriterijui deklaraciją.

Biocidai

Leidžiama naudoti tik biocidinius produktus, kurių sudėtyje yra biocidinių veikliųjų medžiagų, įtrauktų į Direktyvos 98/8/EB IA priedą ir leistinų naudoti grindų dangose.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia deklaraciją, kad šio kriterijais reikalavimai atitinkami, ir kartu – naudotų biocidinių produktų sąrašą.

3.   GAMYBOS PROCESAS

3.1.   Energijos sąnaudos

Energijos sąnaudos apskaičiuojamos kaip dangoms gaminti naudojama energija.

Proceso energija, apskaičiuota taip, kaip nurodyta techninio priedėlio A1 skirsnyje, viršija šias ribines vertes (P = taškai):

Gaminių grupė

Riba

(P)

Medžio grindys ir bambukinės dangos

10,5

Laminato grindų dangos

12,5

Kamštinės dangos

9

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas apskaičiuoja gamybos proceso energijos sąnaudas pagal Techninio priedėlio pateiktus nurodymus ir pateikia susijusius rezultatus bei patvirtinamuosius dokumentus.

3.2.   Atliekų tvarkymas

Pareiškėjas pateikia atitinkamus dokumentus apie patvirtintas proceso šalutinių produktų naudojimo procedūras. Pareiškėjas pateikia ataskaitą, kurioje, be kita ko, pateikiama ši informacija:

naudojamų atliekų rūšys ir kiekis,

šalinimo būdas,

informacija apie pakartotinį atliekų ir antrinių medžiagų naudojimą (gamybos metu arba su gamyba nesusijusiuose procesuose) naujų gaminių gamyboje.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia atitinkamus dokumentus, parengtus remiantis, pvz., masių balanso lapais ir (arba) aplinkosaugos ataskaitų sistemomis; juose nurodomas vidinėmis ar išorinėmis priemonėmis, pvz., grąžinimo perdirbti, pakartotinio naudojimo ar atnaujinimo (regeneracijos) metodais, pasiektas atliekų naudojimo lygis.

4.   NAUDOJIMO ETAPAS

4.1.   Pavojingų cheminių medžiagų patekimas į aplinką

Iš dangą sudarančių kamščio, bambuko ar medienos plaušų plokščių į aplinką patenkantis formaldehido kiekis neturi viršyti 0,05 mg/m3.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia atitinkamus dokumentus, pagrįstus bandymu pagal kamerinį metodą pagal EN 717–1.

Lakieji organiniai junginiai (LOJ)

Iš galutinių gaminių į aplinką patenkantis teršalų kiekis turi būti ne didesnis kaip nurodyta toliau:

Cheminė medžiaga

Reikalavimas

(po 3 dienų)

Bendras organinių junginių kiekis sulaikymo intervale

C6–C16 (SLOJ)

0,25 mg/m3 oro

Bendras organinių junginių kiekis sulaikymo intervale

> C16–C22 (SPLOJ)

0,03 mg/m3 oro

Iš viso LOJ be MDK (8)

0,05 mg/m3 oro

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia bandymo sertifikatą pagal išmetamųjų teršalų kiekio bandymus pagal prEN 15052 arba EN ISO 16000–9.

5.   PAKUOTĖ

Pakuotė turi būti pagaminta iš vienos iš šių medžiagų:

lengvai perdirbamos medžiagos,

medžiagų, gautų iš atsinaujinančiųjų išteklių,

pakartotinai naudoti skirtų medžiagų.

Vertinimas ir patikra. Teikiant paraišką pateikiamas gaminio pakuotės aprašymas, taip pat atitinkama atitikties šiam kriterijui deklaracija.

6.   TINKAMUMAS NAUDOTI

Gaminys turi būti tinkamas naudoti. Šį tinkamumą galima, be kita ko, patvirtinti atitinkamų ISO, CEN arba lygiaverčių bandymo metodų, pvz., nacionalinių procedūrų, duomenimis.

Vertinimas ir patikra. Pateikiamos išsamiai aprašytos bandymo procedūros ir rezultatai, taip pat deklaracija, kad gaminys tinkamas naudoti, atsižvelgiant į visą kitą informaciją apie tai, kaip galutinis vartotojas geriausiai gali naudoti gaminį. Laikantis Tarybos direktyvos 89/106/EEB (9) manoma, kad gaminys tinkamas naudoti, jeigu jis atitinka darniojo standarto, Europos techninio patvirtinimo arba Bendrijos lygiu pripažintos techninės specifikacijos, kuri nėra darnioji, reikalavimus. Statybos gaminiams suteikiamas EB atitikties ženklas „CE“ suteikia gamintojams galimybę gauti lengvai atpažįstamą atitikties patvirtinimą ir todėl šiuo atžvilgiu jį galima laikyti pakankamu.

7.   INFORMACIJA VARTOTOJUI

Parduodant gaminį kartu su juo vartotojui pateikiama svarbi informacija apie tai, kaip gaminį tinkamai naudoti bendrosioms bei techninėms reikmėms ir jį prižiūrėti. Ant pakuotės ir (arba) prie gaminio pridedamuose dokumentuose pateikiama ši informacija:

a)

informuojama, kad gaminiui suteiktas ES ekologinis ženklas, ir, papildant ženklo 2 skiltyje pateiktą bendrąją informaciją, trumpai, tačiau konkrečiai paaiškinama, ką tas ženklas reiškia;

b)

rekomenduojama, kaip naudoti ir prižiūrėti gaminį. Pateikiant šią informaciją ypač daug dėmesio turėtų būti skiriama visiems svarbiems nurodymams, visų pirma susijusiems su gaminio priežiūra ir naudojimu. Atitinkamai reikėtų nurodyti gaminio naudojimo esant nepalankioms sąlygoms charakteristikas, pvz., vandens sugertį, teplumą, atsparumą cheminėms medžiagoms, būtiną pagrindo paruošimą, valymo nurodymus, rekomenduojamas valymo priemonių rūšis ir valymo dažnumą. Taip pat reikėtų pateikti visą įmanomą informaciją apie numatomą gaminio naudojimo trukmę, išreikštą techniniais parametrais, pvz., nurodyti vidurkį arba verčių ribas;

c)

nurodoma, kaip gaminys grąžinamas perdirbti arba šalinamas (paaiškinimas pateikiamas siekiant vartotoją informuoti apie tokio gaminio galimas geras eksploatacines savybes);

d)

pateikiama informacija apie ES ekologinį ženklą ir su juo susijusias gaminių grupes, įskaitant šį (arba lygiavertį) įrašą: „Daugiau informacijos galima rasti ES ekologinio ženklo interneto svetainėje http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/“.

Vertinimas ir patikra. Pareiškėjas pateikia pakuotės ir (arba) pridedamų tekstų pavyzdį.

8.   INFORMACIJA, PATEIKIAMA EKOLOGINIAME ŽENKLE

Ekologinio ženklo 2 skiltyje pateikiamas toks tekstas:

darniai valdomi miškai ir sumažintas poveikis buveinėms,

ribotas pavojingų cheminių medžiagų kiekis,

energetiškai tausus gamybos procesas,

mažesnis pavojus sveikatai gyvenamojoje aplinkoje.


(1)  OL C 56, 1999 2 26, p. 1.

(2)  OL L 33, 1979 2 8, p. 36.

(3)  OL L 262, 1976 9 27, p. 201.

(4)  OL 196, 1967 8 16, p. 1.

(5)  OL L 200, 1999 7 30, p. 1.

(6)  OL L 353, 2008 12 31, p. 1.

(7)  OL L 85, 1999 3 29, p. 1.

(8)  MDK = mažiausia dominanti koncentracija; plg. su „Statybos gaminių išmetamų lakiųjų organinių junginių (LOJ) rizikos sveikatai vertinimo procesas“ (Federalinė aplinkosaugos agentūra).

(9)  OL L 40, 1989 2 11, p. 12.

Techninis priedėlis. Iš medienos ir augalų pagaminta danga

ENERGIJOS SĄNAUDŲ APSKAIČIAVIMAS

Energijos sąnaudos apskaičiuojamos kaip energijos, suvartojamos per gamybos procesą (neįskaitant patalpų šildymo), per kurį iš bendros žaliavų masės pagaminama galutinė danga, metinis vidurkis. Tai reiškia, pvz., kad energijos sąnaudos medienos ir augalinių gaminių gamybai skaičiuojamos nuo žaliavų atvežimo į gamyklą iki baigiamųjų operacijų, įskaitant pakavimą.

Į apskaičiavimą neįtraukiamas žaliavai sunaudotos energijos kiekis (t. y. žaliavos energija).

Lipalams ir lakui ar dengiamiesiems sluoksniams gaminti reikalinga energija į apskaičiavimus neįtraukiama.

Apskaičiavimams pasirinktas mato vienetas – MJ/m2.

Elektros energijos sąnaudos – tai iš išorės tiekėjo perkama elektros energija.

Jeigu gamintojas turi energijos perteklių, kuris parduodamas kaip elektros energija, garas ar šiluma, parduotas kiekis gali būti atskaitytas iš kuro sąnaudų. Į apskaičiavimus įtraukiamas tik grindų dangos gamyboje faktiškai sunaudotas kuro kiekis.

Natūraliosios medienos grindys ir bambukinės dangos

Aplinkos parametras

A

=

mediena iš sertifikuoto darniai valdomo miško (%)

B

=

atsinaujinančiųjų rūšių kuro dalis (%)

C

=

elektros energijos sąnaudos (MJ/m2)

D

=

kuro sąnaudos (MJ/m2)

Formula

Laminato grindys

Aplinkos parametras

A

=

kamštis, bambukas ar mediena iš sertifikuoto darniai valdomo miško (%)

B

=

perdirbtos medienos žaliavos dalis (%)

C

=

atsinaujinančiųjų rūšių kuro dalis (%)

D

=

elektros energijos sąnaudos (MJ/m2)

E

=

kuro sąnaudos (MJ/m2)

Formula

Kamštinės dangos

Aplinkos parametras

A

=

perdirbto kamščio dalis (%)

B

=

atsinaujinančiųjų rūšių kuro dalis (%)

C

=

elektros energijos sąnaudos (MJ/m2)

D

=

kuro sąnaudos (MJ/m2)

Formula

Įvairių rūšių kuro energijos kiekis nurodytas toliau lentelėje.

Kuro sąnaudų apskaičiavimo lentelė

Gamybos laikotarpis, metais:

Dienos:

Nuo:

Iki:


Kuras

Kiekis

Mato vienetas

Perskaičiavimo koeficientas

Energija

(MJ)

Šiaudai (15 % drėgnis)

 

kg

14,5

 

Granulės (7 % drėgnis)

 

kg

17,5

 

Medienos atliekos (20 % drėgnis)

 

kg

14,7

 

Medienos skiedros (45 % drėgnis)

 

kg

9,4

 

Durpės

 

kg

20

 

Gamtinės dujos

 

kg

54,1

 

Gamtinės dujos

 

Nm3

38,8

 

Butanas

 

kg

49,3

 

Žibalas

 

kg

46,5

 

Benzinas

 

kg

52,7

 

Dyzelinas

 

kg

44,6

 

Gazolis

 

kg

45,2

 

Sunkusis mazutas

 

kg

42,7

 

Nesikoksuojančios anglys

 

kg

30,6

 

Antracitas

 

kg

29,7

 

Medžio anglys

 

kg

33,7

 

Pramoninis koksas

 

kg

27,9

 

Elektros energija (iš elektros tinklo)

 

kWh

3,6

 

Iš viso energijos (MJ)