23.12.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 345/91


TARYBOS SPRENDIMAS 2008/974/BUSP

2008 m. gruodis 18 d.

dėl paramos Hagos kovos su balistinių raketų platinimu elgesio kodekso įgyvendinimui, atsižvelgiant į ES kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategiją

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Europos Sąjungos sutartį, ypač į jos 13 straipsnio 3 dalį ir 23 straipsnio 1 dalį,

kadangi:

(1)

2003 m. gruodžio 12 d. Europos Vadovų Taryba priėmė ES kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategiją, kurios III skyriuje numatytas kovos su tokiu platinimu priemonių, kurių reikia imtis Europos Sąjungoje (ES) ir trečiosiose šalyse, sąrašas.

(2)

ES aktyviai įgyvendina šią strategiją ir vykdo jos II ir III skyriuose išvardytas priemones, pavyzdžiui, teikia finansinius išteklius konkretiems projektams, kuriais stiprinama daugiašalė ginklų neplatinimo sistema ir daugiašalės pasitikėjimo stiprinimo priemonės, remti. Hagos kovos su balistinių raketų platinimu elgesio kodeksas (toliau – „Kodeksas“) yra sudėtinė tos sistemos dalis. Juo siekiama užkirsti kelią balistinių raketų sistemų, galinčių paleisti masinio naikinimo ginklą, ir susijusių technologijų platinimui bei sumažinti jį.

(3)

2003 m. lapkričio 17 d. Taryba priėmė Bendrąją poziciją 2003/805/BUSP (1) dėl daugiašalių susitarimų masinio naikinimo ginklų ir pristatymo priemonių neplatinimo srityje universalaus taikymo ir sustiprinimo. Toje bendrojoje pozicijoje raginama, inter alia, skatinti, kad kuo daugiau valstybių prisijungtų prie Kodekso, visų pirma, jog tai padarytų šalys, turinčios balistinių raketų pajėgumų, taip pat toliau plėtoti ir įgyvendinti Kodeksą, ypač jo pasitikėjimo kūrimo priemones, ir skatinti glaudesnes Kodekso sąsajas su JT daugiašale ginklų neplatinimo sistema.

(4)

2007 m. gegužės 23 d. Taryba nusprendė imtis veiksmų skatinti Kodekso visuotinį taikymą ir jo principų laikymąsi. Tuo tikslu 2007 m. prie Kodekso prisijungusių valstybių metinio susitikimo metu buvo surengtas seminaras, kuriame dalyvavo pagrindinės balistinių raketų pajėgumus turinčios valstybės, įskaitant tas, kurios nėra prisijungusios prie Kodekso. ES prioritetas – tęsti šį prie Kodekso prisijungusių ir prie jo neprisijungusių valstybių dialogą, siekiant toliau skatinti Kodekso visuotinį taikymą bei jo geresnį įgyvendinimą ir stiprinimą. Šiuo sprendimu turėtų būti prisidedama prie šio proceso,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

1.   Siekdama užtikrinti nuolatinį ir praktinį tam tikrų ES kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategijos dalių įgyvendinimą, ES remia prie Kodekso prisijungusių valstybių veiklą siekiant šių tikslų:

a)

skatinti Kodekso visuotinį taikymą ir visų pirma skatinti, kad prie Kodekso prisijungtų visos valstybės, turinčios balistinių raketų pajėgumų;

b)

remti Kodekso įgyvendinimą;

c)

skatinti tolesnį Kodekso stiprinimą.

2.   Atsižvelgiant į tai, Europos Sąjungos remiamais projektais vykdoma ši konkreti veikla:

a)

teikiama parama organizuojant tikslingo informavimo veiklą, pavyzdžiui, organizuojant seminarą, kuriuo siekiama skatinti naujų valstybių prisijungimą prie Kodekso, regione, kuriame yra mažiausiai prie Kodekso prisijungusių valstybių;

b)

teikiama finansinė ir techninė parama, skirta sudaryti palankesnes sąlygas prie Kodekso prisijungusioms valstybėms keistis informacija ir sudaryti palankesnes sąlygas tarptautinių stebėtojų vizitui į nešančiąsias raketas testuojančias paleidimo aikšteles, kurį prisijungusios valstybės nusprendė apsvarstyti savanoriškai pagal Kodekso 4a straipsnio ii dalį;

c)

teikiama parama debatams, kuriais siekiama skatinti prie Kodekso prisijungusių valstybių atliekamą nagrinėjimą siekiant rasti būdų, kaip būtų galima išlaikyti Kodekso svarbą ir aktualumą. Debatuose visų pirma atsižvelgiama į naujausius pokyčius balistinių raketų platinimo srityje ir su balistinėmis raketomis susijusių tarptautinių institucinių ir teisinių sistemų pokyčius.

Šie projektai vykdomi prie Kodekso prisijungusių valstybių ir prie jo neprisijungusių valstybių naudai.

Išsamus projektų aprašymas pateikiamas priede.

2 straipsnis

1.   Pirmininkaujanti valstybė narė, kuriai padeda Tarybos generalinis sekretorius-vyriausiasis įgaliotinis bendrai užsienio ir saugumo politikai (generalinis sekretorius-vyriausiasis įgaliotinis), atsako už šio sprendimo įgyvendinimą. Komisija visokeriopai dalyvauja.

2.   1 straipsnio 2 dalyje nurodytų projektų techninį įgyvendinimą vykdo Paryžiaus Strateginių mokslinių tyrimų fondas (toliau - FRS).

FRS atlieka šią užduotį kontroliuojant generaliniam sekretoriui-vyriausiajam įgaliotiniui, remdamas pirmininkaujančią valstybę narę, ir glaudžiai konsultuodamasis su prie Kodekso prisijungusių valstybių metinio susitikimo pirmininku, taip pat su Austrija, kuri veikia kaip Kodekso tiesioginis centrinis informacijos punktas / vykdomasis sekretoriatas. Šiuo tikslu generalinis sekretorius-vyriausiasis įgaliotinis sudaro būtinus susitarimus su FRS.

3.   Pirmininkaujanti valstybė narė, generalinis sekretorius-vyriausiasis įgaliotinis ir Komisija pagal savo atitinkamą kompetenciją reguliariai informuoja vieni kitus apie šio sprendimo įgyvendinimą.

3 straipsnis

1.   1 straipsnio 2 dalyje nurodytiems projektams įgyvendinti skiriama orientacinė finansinė suma yra 1 015 000 EUR.

2.   Iš 1 dalyje nurodytos sumos finansuojamos išlaidos tvarkomos laikantis Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomų procedūrų ir taisyklių.

3.   Komisija prižiūri, kad būtų tinkamai valdomos 2 dalyje nurodytos išlaidos, kurios finansuojamos dotacijos forma. Šiuo tikslu ji sudaro susitarimą dėl finansavimo su FRS. Susitarime dėl finansavimo nustatoma, kad FRS turi užtikrinti ES įnašo matomumą atsižvelgdamas į jo dydį.

4.   Komisija stengiasi, kad įsigaliojus šiam sprendimui būtų kuo greičiau sudarytas 3 dalyje nurodytas susitarimas dėl finansavimo. Ji informuoja Tarybą apie visus sunkumus, su kuriais susiduriama tame procese, ir susitarimo dėl finansavimo sudarymo datą.

4 straipsnis

Pirmininkaujanti valstybė narė, kuriai padeda generalinis sekretorius-vyriausiasis įgaliotinis, informuoja Tarybą apie šio sprendimo įgyvendinimą remdamasi FRS parengtomis reguliariomis ataskaitomis. Šios ataskaitos sudaro Tarybos atliekamo įvertinimo pagrindą. Komisija visokeriopai dalyvauja. Ji teikia ataskaitas dėl šio sprendimo įgyvendinimo finansinių aspektų.

5 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja jo priėmimo dieną.

Jis netenka galios po 6 mėnesių nuo jo įsigaliojimo dienos, išskyrus atvejį, kai iki to laikotarpio pabaigos Komisija ir FRS sudaro susitarimą dėl finansavimo; tokiu atveju šis sprendimas netenka galios po 24 mėnesių nuo susitarimo dėl finansavimo sudarymo dienos.

6 straipsnis

Šis sprendimas skelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Priimta Briuselyje 2008 m. gruodžio 18 d..

Tarybos vardu

Pirmininkas

M. BARNIER


(1)  OL L 302, 2003 11 20, p. 34.


PRIEDAS

ES parama Hagos kovos su balistinių raketų platinimu elgesio kodekso įgyvendinimui, atsižvelgiant į ES kovos su masinio naikinimo ginklų platinimu strategiją

1.   Tikslai

Europos Sąjunga nuo pat pradžių tvirtai remė Kodeksą. Europos Sąjunga mano, kad Kodeksas yra svarbus daugiašalis dokumentas, kuriuo siekiama pažaboti balistinių raketų sistemų ir susijusių technologijų platinimą, pasitelkiant skaidrumo ir pasitikėjimo stiprinimo priemones. Visos Europos Sąjungos valstybės narės prisijungė prie Kodekso ir sąžiningai jį vykdo.

Praeityje Europos Sąjunga dėjo pastangas siekdama panaikinti likusias Kodekso įgyvendinimo ir jo visuotinio taikymo spragas 2007 m. metinio susitikimo metu suorganizuodama prie Kodekso prisijungusių ir prie jo neprisijungusių valstybių seminarą. Seminaro rezultatų paskatinta Europos Sąjunga pageidauja tęsti šią iniciatyvą ir remti tokius tris Kodekso aspektus:

Kodekso visuotinį taikymą;

Kodekso įgyvendinimą;

Kodekso stiprinimą ir geresnį funkcionavimą.

2.   Projektų aprašymas

2.1.   Projektas Nr. 1. Kodekso visuotinio taikymo skatinimas

2.1.1.   Projekto tikslas

Prie Kodekso prisijungusių valstybių skaičius prilygsta dviems trečdaliams visų JT valstybių narių, tačiau dar daug reikia nuveikti, kad kodeksas būtų visuotinai taikomas. Metiniuose susitikimuose prie Kodekso prisijungusios valstybės pažymėjo, kad priežastys, dėl kurių neprisijungusios valstybės nenori prisijungti prie Kodekso, yra labai įvairios, pradedant bendros informacijos apie Kodeksą bei jo supratimo stoka ir baigiant labiau politinėmis priežastimis.

2.1.2.   Projekto rezultatai

didinti informuotumą apie Kodeksą, jo supratimą ir paramą jam;

stiprinti prie Kodekso prisijungusių ir neprisijungusių valstybių sąveiką;

didinti prie Kodekso prisijungusių valstybių skaičių;

2.1.3.   Projekto aprašymas

Projekte numatoma surengti du seminarus:

informuotumo didinimo seminarą, skirtą regionui, kuriame yra didžiausias prie Kodekso neprisijungusių valstybių skaičius.

Afrikoje prie Kodekso neprisijungė šios valstybės: Alžyras, Angola, Botsvana, Centrinės Afrikos Respublika, Dramblio Kaulo Krantas, Kongo Demokratinė Respublika, Egiptas, Lesotas, Namibija, Kongo Respublika, Somalis, Svazilandas, Togas ir Zimbabvė.

bendro pobūdžio seminarą, parengtą remiantis seminaro, kuris buvo surengtas prie Kodekso prisijungusių šalių 2007 m. metinio susitikimo metu, modeliu sutelktai ir struktūriškai pasikeičiant nuomonėmis dėl techninių ir politinių bei saugumo klausimų, susijusių su balistinių raketų platinimu ir Kodekso svarba.

2.2.   Projektas Nr. 2. Parama prie Kodekso prisijungusioms valstybėms jį įgyvendinant

2.2.1.   Projekto tikslas

Kodeksas yra svarbus daugiašalis dokumentas, kuriuo siekiama pažaboti balistinių raketų sistemų ir susijusių technologijų platinimą pasitelkiant skaidrumo ir pasitikėjimo stiprinimo priemones, tačiau dar daug reikia nuveikti, kad būtų skatinamas aktyvesnis keitimasis informacija tarp prie Kodekso prisijungusių valstybių. Projekte daugiausia dėmesio bus skiriama tiems keitimosi informacija aspektams, kai galima pasiekti apčiuopiamų rezultatų.

2.2.2.   Projekto rezultatai

saugaus internetinio informacijos ir ryšių mechanizmo (e-ICC) prototipo sukūrimas, kuris galėtų sudaryti sąlygas prie Kodekso prisijungusioms valstybėms sparčiau, lengviau ir saugiau keistis informacija bei platinti dokumentus elektroniniu būdu.

prie Kodekso prisijungusioms valstybėms metinio susitikimo metu nusprendus sukurti e-ICC, būtų galima įdiegti tokį prototipą;

didesnė parama stebėtojų vizitui į nešančiąsias raketas testuojančias paleidimo aikšteles.

2.2.3.   Projekto aprašymas

Projekte numatomos dviejų rūšių priemonės:

a)

Palankesnių sąlygų sudarymas prie Kodekso prisijungusioms valstybėms keistis informacija ir palaikyti ryšius sukuriant e-ICC. Šiam projektui ypač svarbi Prancūzijos patirtis, susijusi su Raketų technologijų kontrolės režimo (MTCR) e-POC sistema.

Atsižvelgiant į tai, kad sprendimą sukurti tokią sistemą metinio susitikimo metu turi priimti prie Kodekso prisijungusios valstybės, projektas bus įgyvendinamas dviem etapais. Antrajame etape įgyvendinimas bus vykdomas atsižvelgiant į prie Kodekso prisijungusių valstybių ankstesnes diskusijas dėl e-ICC metiniame susitikime.

1 etapas: ES pasiūlymas prie Kodekso prisijungusioms valstybėms sukurti e-ICC

e-ICC prototipas bus parengtas siekiant pristatyti jį prie Kodekso prisijungusioms valstybėms galbūt 2009 m. ir gauti prie Kodekso prisijungusių valstybių atsiliepimų apie jo veikimą.

2 etapas: e-ICC prototipo įdiegimas

Prie Kodekso prisijungusioms valstybėms metinio susitikimo metu nusprendus sukurti e-ICC, būtų galima įdiegti tokį prototipą Tuo tikslu su prototipu susijusi pažangioji patirtis ir svarbūs aspektai būtų perduoti tvarkyti centriniam informacijos punktui / vykdomajam sekretoriatui, o centriniam informacijos punktui ir prie Kodekso prisijungusioms valstybėms būtų surengtas mokymas.

b)

Finansinės paramos teikimas tarptautinių stebėtojų vizitui į ES valstybių narių nešančiąsias raketas testuojančias paleidimo aikšteles.

2.3.   Projektas Nr. 3. Tolesnio Kodekso stiprinimo ir geresnio funkcionavimo skatinimas

2.3.1.   Projekto tikslas

Saugumo aplinka nuolat keičiasi, įskaitant priemonių, galinčių paleisti masinio naikinimo ginklą, platinimo srityje. Prie Kodekso prisijungusios valstybės kasmet susitinka ir įvertina Kodekso įgyvendinimą bei naujas tendencijas balistinių raketų ir susijusių technologijų platinimo srityje.

Projektu bus skatinama išsamesnė prie Kodekso prisijungusių valstybių diskusija ir prireikus labiau neoficialioje aplinkoje įtraukiamos prie Kodekso neprisijungusios valstybės bei bus numatoma galimybė pasinaudoti su balistinių raketų platinimu susijusia technine patirtimi ne vyriausybinėse organizacijose. Projekto rezultatus būtų galima pateikti kaip apmąstymams skirtą dokumentą prie Kodekso prisijungusių valstybių metiniame susitikime.

2.3.2.   Projekto rezultatai

geresnis dabartinių balistinių raketų platinimo tendencijų ir nešančiųjų raketų programų supratimas, pateikiant rekomendacijas prie Kodekso prisijungusioms valstybėms;

prie Kodekso prisijungusių valstybių motyvavimo dalyvauti balistinių raketų (BM) ir nešančiųjų raketų programose galimybių analizė;

geresnis Kodekso, MTCR bei dvišalių ir regioninių susitarimų dėl pasitikėjimo stiprinimo priemonių siekiant raketų neplatinimo ir politinių rekomendacijų apibrėžimo sąveikos supratimas.

darbiniai dokumentai ar kiti dokumentai, parengti seminarų metu, kuriuos ES galėtų pateikti Kodekso metiniame susitikime.

2.3.3.   Projekto aprašymas

Projekte bus numatyta dviejų rūšių veikla:

a)

Dabartinių tendencijų balistinių raketų ir jų platinimo veiksmų bei nešančiųjų raketų programų srityse tyrimo, kuris galėtų būti pateiktas kaip apmąstymams skirtas dokumentas prie Kodekso prisijungusių valstybių metiniame susitikime, finansavimas. Atliekant šį tyrimą FRS užtikrina, kad nebūtų dubliuojamas JT vyriausybinių ekspertų grupės darbas.

b)

Prie Kodekso prisijungusių ir prie jo neprisijungusių valstybių narių ekspertams iš vyriausybinių ir nevyriausybinių sektorių skirtų seminarų finansavimas. Seminarai galėtų būti organizuojami metinių susitikimų metu. Darbiniame dokumente išdėstyti rezultatai galėtų būti pateikti prie Kodekso prisijungusių valstybių metiniame susitikime. Seminaruose bus nagrinėjami šie klausimai:

Kodekso, MTCR bei dvišalių ir regioninių susitarimų dėl pasitikėjimo stiprinimo priemonių siekiant raketų neplatinimo sąveika bei Kodekso ir JT sistemos (UNGA) sąveika.

Kaip motyvuoti prie Kodekso prisijungusias valstybes dalyvauti balistinių raketų ir nešančiųjų raketų programose.

3.   Trukmė

Bendra numatoma projektų įgyvendinimo trukmė – 24 mėnesiai.

4.   Paramą gaunančios šalys

Pagal šį sprendimą įgyvendinamais projektais gali naudotis prie Kodekso prisijungusios bei prie jo neprisijungusios valstybės.

Paramą gaunančių valstybių galutinė atranka bus atliekama vykdant įgyvendinančiojo subjekto konsultacijas su pirmininkaujančia valstybe nare, kuriai padeda generalinis sekretorius-vyriausiasis įgaliotinis, ir kuri glaudžiai konsultuojasi su valstybėmis narėmis bei Komisija kompetentingoje Tarybos darbo grupėje. Galutinis sprendimas bus grindžiamas įgyvendinančiojo subjekto pateiktais pasiūlymais pagal 2 straipsnio 2 dalį.

5.   Įgyvendinantysis subjektas

FRS bus pavestas techninis projektų įgyvendinimas. Projektus tiesiogiai įgyvendins FRS darbuotojai arba su juo bendradarbiaujantys partneriai, Hamburgo universiteto Taikos mokslinių tyrimų ir saugumo politikos institutas ir Lenkijos kosmoso mokslinių tyrimų centras Varšuvoje.

Įgyvendinantysis subjektas parengs:

a)

Ketvirčio ataskaitas dėl projektų įgyvendinimo;

b)

Galutinę ataskaitą ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo projektų įgyvendinimo pabaigos.

Ataskaitos bus siunčiamos pirmininkaujančiai valstybei narei, kuriai padeda generalinis sekretorius-vyriausiasis įgaliotinis.

FRS užtikrins atitinkamo dydžio ES įnašo matomumą.

6.   Trečiųjų šalių dalyviai

Projektai bus visiškai finansuojami pagal šį sprendimą. Prie Kodekso prisijungusių ir prie jo neprisijungusių valstybių ekspertai gali būti laikomi trečiųjų šalių dalyviais. Jie dirbs laikydamiesi FRS standartinių taisyklių.