10.12.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 332/20


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2008 m. spalio 30 d.

kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2000/60/EB nustatomos atlikus interkalibraciją gautos valstybių narių monitoringo sistemų klasių vertės

(Pranešta dokumentu Nr. C(2008) 6016)

(Tekstas svarbus EEE)

(2008/915/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2000 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2000/60/EB, nustatančią Bendrijos veiksmų vandens politikos srityje pagrindus (1), ypač jos V priedo 1.4.1. skirsnio ix punktą,

kadangi:

(1)

Pagal Direktyvos 2000/60/EB 4 straipsnio 1 dalies a punkto ii papunktį reikalaujama, kad valstybės narės, atsižvelgdamos į jos V priedo nuostatose numatytas tam tikras išimtis, saugotų, gerintų ir atkurtų visus paviršinio vandens telkinius ir stengtųsi, kad gera paviršinio vandens būklė būtų pasiekta ne vėliau kaip po 15 metų nuo šios direktyvos įsigaliojimo dienos. Pagal Direktyvos 2000/60/EB 4 straipsnio 1 dalies a punkto iii papunktį reikalaujama, kad valstybės narės, atsižvelgdamos į jos V priedo nuostatose numatytas tam tikras išimtis, saugotų ir gerintų visus dirbtinius bei smarkiai pakeistus vandens telkinius ir siektų, kad geras ekologinis potencialas ir gera paviršinio vandens cheminė būklė būtų pasiekta ne vėliau kaip po 15 metų nuo šios direktyvos įsigaliojimo dienos. Pagal Direktyvos 2000/60/EB 1.4.1. skirsnio i punktą nuorodos į dirbtinių ir labai pakeistų vandens telkinių ekologinę būklę laikomos nuorodomis į ekologinį potencialą.

(2)

Direktyvos 2000/60/EB V priedo 1.4.1. skirsnyje numatyta procedūra, užtikrinanti valstybių narių biologinio monitoringo rezultatų, kuriais remiantis klasifikuojama ekologinė būklė, palyginamumą. Šiuo tikslu valstybių narių monitoringo ir būklės klasifikavimo sistemų taikymo rezultatai turi būti lyginami naudojant interkalibracinį tinklą, sudarytą iš kiekvienoje valstybėje narėje ir kiekviename Bendrijos ekoregione esančių monitoringo vietų. Direktyvoje 2000/60/EB nustatyta, kad valstybės narės apie interkalibracinį tinklą sudarančias vietas turi atitinkamais atvejais rinkti reikiamą informaciją, kurios pagrindu būtų galima įvertinti nacionalinės klasifikavimo sistemos atitiktį Direktyvos 2000/60/EB V priedo 1.2 skirsnyje pateiktoms normatyvinėms apibrėžtims ir valstybių narių klasifikavimo sistemų taikymo rezultatų palyginamumą.

(3)

2005 m. rugpjūčio 17 d. Komisijos sprendime dėl vietų, sudarančių interkalibracinį tinklą, registro sukūrimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2000/60/EB (2) yra nustatytas Direktyvos 2000/60/EB V priedo 1.4.1 skirsnio vii punkte nurodytas vietų, kurios sudarys interkalibracinį tinklą, registras.

(4)

Interkalibracijai atlikti valstybės narės yra suskirstytos į Sprendimo 2005/646/EB priedo 2 skirsnyje nurodytas geografines interkalibracines grupes, sudarytas iš valstybių narių, turinčių bendrus tam tikro tipo paviršinio vandens telkinius. Dėl tokio suskirstymo kiekviena grupė gali palyginti savo rezultatus ir atlikti interkalibraciją tarp savo narių.

(5)

Interkalibracija atliekama biologinių elementų lygiu; ją atliekant lyginami kiekvieno biologinio elemento ir kiekvieno bendro paviršinio vandens telkinio tipo klasifikavimo rezultatai, gauti taikant tą pačią geografinę interkalibracinę grupę sudarančių valstybių narių nacionalines monitoringo sistemas, ir vertinama rezultatų atitiktis minėtosioms norminėms apibrėžtims.

(6)

„Vandens pagrindų direktyvoje numatytos interkalibracijos techninėje ataskaitoje“ išsamiai aprašyta šio sprendimo priede nurodytų vandens kategorijų ir biologinės kokybės elementų interkalibracija.

(7)

Komisija padėjo atlikti interkalibraciją: jai talkino Ispros Jungtinių tyrimų centro Aplinkos apsaugos ir darnaus vystymosi institutas (Italija), kuris koordinavo techninį darbą.

(8)

Interkalibracija – tai sudėtinga mokslinė ir techninė užduotis. Geografinės interkalibracinės grupės taikė įvairius interkalibracijos metodus, kurie buvo pasirinkti atsižvelgiant į turimus įvairių biologinės kokybės elementų monitoringo duomenis ir nacionalinių monitoringo bei klasifikavimo sistemų kūrimo pažangą. Kad rezultatai būtų statistiškai patikimesni, taikant daugelį geografinių interkalibracinių grupių pasirinktų metodų buvo naudojami iš kuo didesnio monitoringo taškų skaičiaus surinkti duomenys, apimantys visas būklės klases – nuo „labai geros“ iki „labai blogos“. Todėl monitoringo duomenys buvo paimti ir iš interkalibraciniam tinklui nepriklausančių vietų, nes tinklui priklauso tik nedaug „labai geros“, „geros“ arba „vidutiniškos“ būklės vietų.

(9)

Komisija gavo tam tikro biologinės kokybės elementų, kuriais remiantis nustatoma ekologinė būklė, skaičiaus interkalibracijos rezultatus. Keliais atvejais buvo pateikti tik kai kurių biologinių elementų parametrų arba tik kai kurių geografinėje interkalibracinėje grupėje dalyvaujančių valstybių narių rezultatai. Taigi Komisija mano, kad tokiais atvejais palyginamumas nėra visiškai užtikrintas. Todėl naujiems interkalibracijos rezultatams taikytinas sprendimas gali būti priimtas vėliau, kai valstybės narės pagal Direktyvos 2000/60/EB V priedo 1.4.1 skirsnį pateiks atitinkamą informaciją.

(10)

Turimus atliktos interkalibracijos rezultatus būtina patvirtinti laiku, kad juos būtų galima naudoti rengiant Direktyvos 2000/60/EB 11 ir 13 straipsnyje numatytus pirmuosius upės baseino valdymo planus ir priemonių programas.

(11)

Atliekant interkalibraciją gautos ekologinės kokybės santykių vertės, skirtos ekologinės būklės klasių riboms nustatyti, turėtų atspindėti lygiavertę ekologinę būklę. Tų pačių biologinės kokybės elementų vertės skiriasi dėl to, kad taikomi skirtingi nacionaliniai metodai. Be to, dėl skirtingų skaičiavimo būdų ir kitų priežasčių neįmanoma palyginti skirtingų biologinės kokybės elementų ekologinės kokybės santykių verčių.

(12)

Tokie parametrai, kaip chlorofilo a koncentracija, fitoplanktono biomasė, melsvadumblių procentinė dalis arba didžiųjų dumblių ir gaubtasėklių gylio ribos, neapima visų biologinės kokybės elementų. Tačiau, kadangi apie juos turima duomenų ir yra sukurti jų vertinimo metodai, šie parametrai – tai vieni iš pamatinių rodiklių, kuriais grindžiama dabar atliekama ežerų ir pakrantės vandenų interkalibracija. Šių parametrų vertės visose valstybėse narėse gali būti tiesiogiai sutikrinamos, atsižvelgiant į skirtingus mėginių ėmimo būdus ir analizės metodus. Todėl šio sprendimo priede pateikiant interkalibracijos rezultatus reikėtų įtraukti ne tik ekologinės kokybės santykius, bet ir absoliučias minėtų parametrų vertes.

(13)

Rezultatai turėtų nurodyti ekologinę būklę. Jei interkalibruotus tipus atitinkantys vandens telkiniai yra laikomi labai pakeistais vandens telkiniais pagal Direktyvos 2000/60/EB 4 straipsnio 3 dalį, šio sprendimo priede pateikti rezultatai gali būti naudojami jų geram ekologiniam potencialui nustatyti, atsižvelgiant į jų fizinius pokyčius ir susijusį vandens naudojimą pagal Direktyvos 2000/60/EB V priedo 1.2.5 skirsnyje pateiktas normines apibrėžtis.

(14)

Kaip nustatyta Direktyvos 2000/60/EB V priedo 1.4.1 skirsnio iii papunktyje, valstybės narės interkalibracijos rezultatus perkelia į savo nacionalines klasifikavimo sistemas, kad visiems savo nacionaliniams tipams nustatytų ribas tarp „labai geros“ ir „geros“ būklės bei „geros“ ir „vidutiniškos“ būklės. Siekiant padėti taikyti gautus rezultatus, parengtos interkalibracijos rezultatų perkėlimo į nacionalines klasifikavimo sistemas ir standartinių sąlygų nustatymo gairės.

(15)

Informacija, kuri bus gauta įgyvendinus Direktyvos 2000/60/EB 8 straipsnyje numatytas monitoringo programas, ir patikrinus bei atnaujinus Direktyvos 2000/60/EB 5 straipsnyje numatytas upės baseino rajono charakteristikas, gali suteikti naujų duomenų, dėl kurių gali tekti, atsižvelgiant į mokslo bei technikos pažangą, derinti valstybių narių monitoringo ir klasifikavimo sistemas ir galiausiai patikslinti interkalibracijos rezultatus, kad pagerėtų jų kokybė.

(16)

Šiame sprendime numatytos priemonės atitinka Direktyvos 2000/60/EB 21 straipsnio 1 dalyje nurodyto Komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Taikydamos Direktyvos 2000/60/EB V priedo 1.4.1 skirsnio iii punktą, valstybės narės savo monitoringo sistemų klasifikacijoje naudoja šio sprendimo priede nustatytas ribų tarp klasių vertes.

2 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje 2008 m. spalio 30 d.

Komisijos vardu

Stravros DIMAS

Komisijos narys


(1)  OL L 327, 2000 12 22, p. 1.

(2)  OL L 243, 2005 9 19, p. 1.


PRIEDAS

VANDENS KATEGORIJA: Upės

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Alpinė

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Upių apibūdinimas

Nuotėkio baseinas (km2)

Altitudė ir geomorfologija

Šarmingumas

Nuotėkio režimas

R–A1

Nuo mažų iki vidutinių, aukštai iškilusios virš jūros lygio, kalkinės

10–1 000

800–2 500 m (nuotėkio baseinas), rieduliai/gargždas

Didelis (bet ne itin didelis) šarmingumas

 

R–A2

Nuo mažų iki vidutinių, aukštai iškilusios virš jūros lygio, silicinės

10–1 000

500–1 000 m (didžiausia nuotėkio baseino altitudė –3 000 m, vidutinė 1 500 m), rieduliai

Nekalkingas (granitinis, metamorfinis) šarmingumas nuo vidutinio iki žemo

Snieginis–ledyninis nuotėkio režimas

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipas R–A1:

Vokietija, Austrija, Prancūzija, Italija, Slovėnija

Tipas R–A2:

Austrija, Prancūzija, Italija, Ispanija, Slovėnija

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementai: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruotos nacionalinės klasifikavimo sistemos

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Tipas R–A1

Austrija

Austrijos ekologinės upių būklės vertinimo sistema (Blogiausias atvejis tarp multimetrinių bendros degradacijos indeksų ir saprobinio indekso verčių)

0,80

0,60

Prancūzija

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/05 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,93

0,79

Vokietija

PERLODES – Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos

0,80

0,60

Italija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Slovėnija

Slovėnijos dugno bestuburių vertinimo sistema:

Multimetrinis indeksas (Hidromorfologija/Bendra

0,80

0,60

Tipas R–A2

Austrija

Austrijos ekologinės upių būklės vertinimo sistema (Blogiausias atvejis tarp multimetrinių bendros degradacijos indeksų ir saprobinio indekso įverčių)

0,80

0,60

Prancūzija (Alpės)

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/05 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,93

0,71

Prancūzija (Pirėnai)

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/5 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,94

0,81

Italija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,95

0,71

Ispanija

Iberijos BMWP/balų sistema/(IBMWP)

0,83

0,53

Biologinės kokybės elementas: Fitobentosas (dugno nuosėdų augmenija)

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruotos nacionalinės klasifikavimo sistemos

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Tipas R–A1

Austrija

Multimetrinis metodas, susidedantis iš 3 modulių/rodiklių (trofinis indeksas, saprobinis indeksas, etaloninės rūšys)

0,87

0,56

Prancūzija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90–354 (2000 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/5 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,86

0,71

Vokietija

Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)

0,73

0,54

Slovėnija

Multimetrinis metodas, susidedantis iš 2 modulių/rodiklių

0,80

0,60

Tipas R–A2

Austrija

Multimetrinis metodas, susidedantis iš 3 modulių/rodiklių (trofinis indeksas, saprobinis indeksas, etaloninės rūšys)

0,87

0,56

Prancūzija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90–354 (2000 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/5 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,86

0,71

Ispanija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) (Lenoir &Coste, 1996 m.)

0,94

0,74

VANDENS KATEGORIJA: Upės

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Centrinė/Baltijos

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Upių apibūdinimas

Nuotėkio baseinas

(km2)

Altitudė ir geomorfija

Šarmingumas

(meq/l)

R–C1

Mažos, žemumų, silicinės, smėlis

10–100

Žemuma, kurioje vyrauja smėlio substratas (mažų dalelių dydžio), 3–8 m (krantų apriboto) pločio

> 0,4

R–C2

Mažos, žemumų, silicinė uoliena

10–100

Žemuma, uoliena 3–8 m (krantų apriboto) pločio

< 0,4

R–C3

Mažos, vidutiniame aukštyje virš jūros lygio, silicinės

10–100

Vidutinis aukštis virš jūros lygio, uoliena (granito) – žvyro substratas, 2–10 m (krantų apriboto) pločio

< 0,4

R–C4

Vidutinio dydžio, žemumų, mišrios

100–1 000

Žemuma, smėlio–žvyro substratas, 8–25 m (krantų apriboto) pločio

> 0,4

R–C5

Didelės, žemumų, mišrios

1 000—10 000

Žemuma, ūsorių zona, įvairus greitis, didžiausia altitudė nuotėkio baseine: 800 m, > 25 m (krantų apriboto) pločio

> 0,4

R–C6

Mažos, žemumų, kalcinės

10–300

Žemuma, žvyro substratas (klintys), 3–10 m (krantų apriboto) pločio

> 2

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipas R–C1:

Belgija (Flandrija), Vokietija, Danija, Prancūzija, Italija, Lietuva, Nyderlandai, Lenkija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas R–C2:

Ispanija, Prancūzija, Airija, Portugalija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas R–C3:

Austrija, Belgija (Valonija), Čekija, Vokietija, Lenkija, Portugalija, Ispanija, Švedija, Prancūzija, Latvija, Liuksemburgas, Jungtinė Karalystė

Tipas R–C4:

Belgija (Flandrija), Čekija, Vokietija, Danija, Estija, Ispanija, Prancūzija, Airija, Italija, Lietuva, Liuksemburgas, Nyderlandai, Lenkija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas R–C5:

Čekija, Estija, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Airija, Italija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Nyderlandai, Lenkija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas R–C6:

Danija, Estija, Ispanija, Prancūzija, Airija, Italija, Lenkija, Lietuva, Liuksemburgas, Švedija, Jungtinė Karalystė

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Toliau pateikti rezultatai taikomi visiems pirmiau apibūdintiems tipams.

Šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Austrija

Austrijos ekologinės upių būklės vertinimo sistema (blogiausias atvejis tarp multimetrinių bendros degradacijos indeksų ir saprobinio indekso įverčių)

0,80

0,60

Belgija (Flandrija)

Multimetrinis makrobestuburių indeksas, Flandrija (MMIF)

0,90

0,70

Belgija (Valonija)

Indice Biologique Global Normalisé (IBGN) (Norme AFNOR NF T 90 350, 1992 m.) ir „Negalutinis geros būklės apibrėžimas“, Valonijos regiono ministerija (2007)

0,97

0,74

Danija

Danijos upelių gyvūnijos indeksas (DSFI)

1,00

0,71

Vokietija

PERLODES –Bewertungsverfahren von Fließgewässern auf Basis des Makrozoobenthos

0,80

0,60

Prancūzija

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/05 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,94

0,80

Airija

Kokybės vertinimo sistema (K (Q) vertė)

0,85

0,75

Italija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,96

0,72

Liuksemburgas

Classification Liuksemburgaseoise DCE, Indice Biologique Global Normalisé (IBGN), Norme AFNOR NF T 90 350, 1992 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2007 m. balandžio 11 d. Nr. 14/07

0,96

0,72

Nyderlandai

KRW–maatlat

0,80

0,60

Lenkija

BMWP (BMWP–PL), patikrintas taikant modifikuotą Margalef’o įvairovės indeksą

0,89

0,68

Ispanija

Šiaurės Ispanijos multimetriniai indeksai

0,93

0,70

Švedija

DJ indeksas (Dahl & Johnson, 2004 m.)

0,80

0,60

Jungtinė Karalystė

Upių bestuburių klasifikavimo priemonė (RICT)

0,97

0,86

Biologinės kokybės elementas: Fitobentosas

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Austrija

Multimetrinis metodas, susidedantis iš 3 modulių/rodiklių (trofinis indeksas, saprobinis indeksas, etaloninės rūšys)

Visi tipai, altitudė < 500 m

0,70

0,42

Visi tipai, altitudė > 500 m

0,71

0,42

Belgija (Flandrija)

Poveikiui neatsparių ir su poveikiu susijusių titnagdumblių proporcijos (PISIAD)

Visi tipai

0,80

0,60

Belgija (Valonija)

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS) AFNOR norm NF T 90–354 (2000 m.) ir „Negalutinis geros būklės apibrėžimas“, Valonijos regiono ministerija (2007 m.)

Visi tipai

0,93

0,68

Estija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Visi tipai

0,85

0,70

Prancūzija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90–354 (2000 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/05 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

1, 2 ir 4 nacionaliniai tipai

0,93

0,80

3 nacionalinis tipas

0,92

0,77

Vokietija

Deutsches Bewertungsverfahren für Makrophyten und Phytobenthos (PHYLIB)

R–C1

0,67

0,43

R–C3

0,67

0,43

R–C4

0,61

0,43

R–C5

0,73

0,55

Airija

Titnagdumblių trofinio indekso patikslinta versija (TDI)

Visi tipai

0,93

0,78

Liuksemburgas

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Visi tipai

0,85

0,70

Nyderlandai

KRW Maatlat

Visi tipai

0,80

0,60

Ispanija

Titnagdumblių multimetrinis (MDIAT)

Visi tipai

0,93

0,70

Švedija

Švedijos vertinimo metodai, Švedijos EPA (aplinkos apsaugos agentūrų) reglamentai (NFS 2008:1), pagrįsti Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

Visi tipai

0,89

0,74

Jungtinė Karalystė

Upių ekologinės būklės vertinimas pagal titnagdumblius (DARES)

Visi tipai

0,93

0,78

VANDENS KATEGORIJA: Upės

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Rytų kontinentinė

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Upių apibūdinimas

Ekoregionas

Nuotėkio baseinas

(km2)

Altitudė

(m)

Geologija

Substratas

R–E1

Karpatai: nuo mažų iki vidutinių, vidutinis aukštis virš jūros lygio

10

10–1 000

500–800

Silicinės

Žvyras ir dideli akmenys

R–E2

Lygumos: vidutinio dydžio, žemuma

11 ir 12

100–1 000

< 200

Mišrios

Smėlis ir dumblas

R–E4

Lygumos: vidutinio dydžio, vidutinis aukštis virš jūros lygio

11 ir 12

100–1 000

200–500

Mišrios

Smėlis ir žvyras

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipas R–E1:

Čekija, Vengrija, Rumunija, Slovakija

Tipas R–E2:

Čekija, Vengrija, Rumunija, Slovakija

Tipas R–E4:

Austrija, Čekija, Vengrija, Slovakija, Slovėnija

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Tipas R–E1, R–E2, R–E4

Slovakija

Slovakijos ekologinės upių būklės vertinimo sistema

0,80

0,60

Tipas R–E4

Austrija

Austrijos ekologinės upių būklės vertinimo sistema (blogiausias atvejis tarp multimetrinių bendros degradacijos indeksų ir saprobinio indekso verčių)

0,80

0,60

VANDENS KATEGORIJA: Upės

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Viduržemio jūros

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Upių apibūdinimas

Nuotėkio baseinas (km2)

Altitudė (m)

Geologija

Nuotėkio režimas

R–M1

Mažos, vidutinės altitudės, Viduržemio jūros baseino upeliai

10–100

200–800

Mišrus

Labai priklauso nuo sezono

R–M2

Mažos, žemumų, Viduržemio jūros baseino upeliai

10–1 000

< 400

Mišrus

Labai priklauso nuo sezono

R–M4

Mažos (vidutinės), Viduržemio jūros baseino kalnų upokšniai

10–1 000

400–1 500

Nesilicinis

Labai priklauso nuo sezono

R–M5

Mažos, žemumų, laikino pobūdžio

10–100

< 300

Mišrus

Laikinas

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipas R–M1:

Prancūzija, Graikija, Italija, Portugalija, Slovėnija, Ispanija

Tipas R–M2:

Prancūzija, Graikija, Italija, Portugalija, Ispanija

Tipas R–M4:

Kipras, Prancūzija, Graikija, Italija, Ispanija

Tipas R–M5:

Kipras, Italija, Portugalija, Slovėnija, Ispanija

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

R–M1

Prancūzija

Classification française DCE Indice Biologique Global Normalisé (IBGN). Norme AFNOR NF T 90 350 (1992 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/05 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,94

0,81

Graikija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,95

0,71

Italija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,97

0,72

Portugalija

Portugalijos šiaurės bestuburių indeksas, IPtIN

0,92

0,69

Ispanija

IBMWP

0,78

0,48

R–M2

Graikija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,94

0,71

Italija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,94

0,70

Portugalija

Portugalijos šiaurės bestuburių indeksas, IPtIN

0,87

0,66

R–M4

Kipras

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Graikija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,96

0,72

Italija

STAR interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,94

0,70

Ispanija

IBMWP

0,83

0,51

R–M5

Italija

STAR Interkalibracinis bendrasis metrinis indeksas (STAR_ICMi)

0,97

0,73

Portugalija

Portugalijos pietų bestuburių indeksas, IPtIS

0,98

0,72

Ispanija

IBMWP

0,91

0,55

Biologinės kokybės elementas: Fitobentosas

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

R–M1

Prancūzija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90–354 (2000 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/5 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,93

0,80

Portugalija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,84

0,62

Ispanija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,90

0,67

R–M2

Prancūzija

Classification française DCE Indice Biologique Diatomées (IBD) norme AFNOR NF T 90–354 (2000 m.) ir aplinkraštis MEDD/DE/MAGE/BEMA, 2005 m. liepos 28 d. Nr. 14/5 su pakeitimais, padarytais 2007 m. birželio 13 d.

0,93

0,80

Portugalija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,84

0,62

Ispanija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,93

0,70

R–M4

Ispanija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,91

0,68

R–M5

Portugalija

Europos indeksas (CEE)

0,85

0,64

Ispanija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,95

0,71

VANDENS KATEGORIJA: Upės

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Šiaurinė

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Upių apibūdinimas

Baseino plotas (upės atkarpos)

Altitudė ir geomorfija

Šarmingumas

(meq/l)

Organinė medžiaga

(mg Pt/l)

R–N1

Mažos, žemumų, silicinės, vidutinio šarmingumo

10–100 km2

< 200 m arba žemiau aukščiausios kranto linijos

0,2–1

< 30

(< 150 Airijoje)

R–N3

Mažos/vidutinio dydžio, žemumų, su daug organinių junginių

10–1 000 km2

< 0,2

> 30

R–N4

Vidutinio dydžio, žemumų, silicinės, vidutinio šarmingumo

100–1 000 km2

0,2–1

< 30

R–N5

Mažos, vidutiniame lygyje virš jūros, silicinės

10–100 km2

Tarp žemumos ir aukštumos

< 0,2

< 30

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipas R–N1:

Suomija, Airija, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas R–N3:

Suomija, Airija, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas R–N4:

Suomija, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas R–N5:

Suomija, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Toliau pateikti rezultatai taikomi visiems pirmiau apibūdintiems tipams

Šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Suomija

Multimetrinė sistema, pirmoji sukurta versija

0,80

0,60

Airija

Kokybės vertinimo sistema (K vertė)

0,85

0,75

Norvegija

Average score per taxon (ASPT)

0,99

0,87

Švedija

DJ indeksas (Dahl & Johnson, 2004 m.)

0,80

0,60

Jungtinė Karalystė

Upių bestuburių klasifikavimo priemonė (RICT)

0,97

0,86

Biologinės kokybės elementas: Fitobentosas

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Toliau pateikti rezultatai taikomi visiems pirmiau apibūdintiems tipams

Šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Suomija

Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,91

0,80

Airija

Titnagdumblių trofinio indekso patikslinta versija (TDI)

0,93

0,78

Švedija

Švedijos vertinimo metodai, Švedijos EPA reglamentai (NFS 2008:1), pagrįsti Indice de Polluosensibilité Spécifique (IPS)

0,89

0,74

Jungtinė Karalystė

Upių ekologinės būklės vertinimas pagal titnagdumblius (DARES)

0,93

0,78

VANDENS KATEGORIJA: Ežerai

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Atlantinė

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Ežerų apibūdinimas

Altitudė

(m virš jūros lygio)

Vidutinis gylis

(m)

Šarmingumas

(meq/l)

LA1/2

Žemumų, negilūs, kalkiniai, maži ir dideli

< 200

3–15

> 1

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija:

Airija ir Jungtinė Karalystė

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Fitoplanktono parametras, rodantis biomasę (chlorofilas a)

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Toliau nurodyti rezultatai yra augimo sezono vidutinės vertės ir taikomi visoms tuos pačius tipus turinčioms šalims

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Chlorofilo a koncentracijos (μg/l)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai gero ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

LA1/2

0,55

0,32

4,6—7,0

8,0—12,0

VANDENS KATEGORIJA: Ežerai

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Alpinė

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Ežerų apibūdinimas

Altitudė

(m virš jūros lygio)

Vidutinis gylis

(m)

Šarmingumas

(meq/l)

Ežerų dydis

(km2)

L–AL3

Žemumų ar vidutiniame aukštyje virš jūros lygio, gilūs, nuo vidutinio iki didelio šarmingumo (Alpių poveikis), dideli

50–800

> 15

> 1

> 0,5

L–AL4

Vidutiniame aukštyje virš jūros lygio, seklūs, vidutinio – didelio šarmingumo (Alpių poveikis), dideli

200–800

3–15

> 1

> 0,5

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija:

Tipai L–AL3 ir L–AL4:

Austrija, Prancūzija, Vokietija, Italija ir Slovėnija

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Fitoplanktonas: parametrai, rodantys biomasę

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Toliau nurodyti rezultatai yra metinės vidutinės vertės ir taikomi visoms tuos pačius tipus turinčioms šalims. Valstybės narės gali pasirinkti, ką naudoti: chlorofilą a, bendrą biomasę ar abu parametrus.

Chlorofilas a

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Chlorofilo a koncentracijos (μg/l)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

L–AL3

0,70

0,40

2,1—2,7

3,8—4,7

L–AL4

0,75

0,41

3,6—4,4

6,6—8,0


Bendra biomasė

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Bendra biomasė (mm3/l)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

L–AL3

0,60

0,25

0,3—0,5

0,8—1,2

L–AL4

0,64

0,26

0,8—1,1

1,9—2,7

Fitoplanktonas: parametrai, rodantys taksonominę sudėtį ir gausą

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Šalis

Kalibruoti nacionaliniai parametrai

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Klasės ribos

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Austrija

Slovėnija

Brettum’o indeksas

L–AL3

0,94

0,83

4,12—4,34

3,64—3,83

L–AL4

0,94

0,81

3,69—3,87

3,20—3,34

Vokietija

PTSI (Ežerų fitoplanktono taksonų indeksas)

L–AL3

0,60

0,43

1,25

1,75

L–AL4

0,71

0,56

1,75

2,25

Italija

PTIot (Fitoplanktono taksonų indeksas)

L–AL 3 (Vidutinis gylis < 100m)

0,95

0,89

3,43

3,22

L–AL4

0,95

0,85

3,37

3,01

PTIrūšis (Fitoplanktono taksonų indeksas)

L–AL 3 (Vidutinis gylis > 100m)

0,93

0,82

4,00

3,50

Biologinės kokybės elementas: Makrofitai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruotos nacionalinės klasifikavimo sistemos

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Austrija

Tipas L–AL3 ir L–AL4

Austrijos ežerų vertinimo pagal makrofitus sistema: Austrijos ežerų makrofitų indeksas, 1 modulis

0,80

0,60

Vokietija

Tipas L–AL3

Vokietijos makrofitų/fitobentoso vertinimo sistema: 1 modulis

0,78

0,51

Vokietija

Tipas L–AL4

Vokietijos makrofitų/fitobentoso vertinimo sistema: 1 + 2 moduliai

0,71

0,47

VANDENS KATEGORIJA: Ežerai

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Centrinė/Baltijos

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Ežerų apibūdinimas

Altitudė (m virš jūros lygio)

Vidutinis gylis (m)

Šarmingumas (meq/l)

Hidrologinis sėdimo laikas (metai)

L–CB1

Žemumų, negilūs, kalciniai

< 200

3–15

> 1

1–10

L–CB2

Žemumų, labai negilūs, kalciniai

< 200

< 3

> 1

0,1–1

L–CB3

Žemumų, negilūs, maži, silicingi (vidutinio šarmingumo)

< 200

3–15

0,2–1

1–10

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipai L–CB1 ir L–CB2:

Belgija, Vokietija, Danija, Estija, Prancūzija, Lietuva, Latvija, Nyderlandai, Lenkija, Jungtinė Karalystė

Tipas L–CB3:

Belgija, Danija, Estija, Prancūzija, Latvija, Lenkija

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Fitoplanktonas: parametras, rodantis biomasę

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Toliau nurodyti rezultatai yra augimo sezono vidutinės vertės ir tinka visoms tuos pačius tipus turinčioms šalims.

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Chlorofilo a koncentracijos (μg/l)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

L–CB1

0,55

0,32

4,6—7,0

8,0—12,0

L–CB2

0,63

0,30

9,9—11,7

21,0—25,0

L–CB3

0,57

0,31

4,3—6,5

8,0—12,0

Biologinės kokybės elementas: Makrofitai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Toliau nurodyti rezultatai taikomi LCB1 ir LCB2 tipams

Šalis

Interkalibruotos nacionalinės klasifikavimo sistemos

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Belgija

Flamandijos makrofitų vertinimo sistema

0,80

0,60

Vokietija

Vokietijos makrofitų vertinimo sistema: etaloninis indeksas

0,75

0,50

Estija

Estijos makrofitų vertinimo sistema

0,80

0,60

Latvija

Latvijos makrofitų vertinimo sistema

0,80

0,60

Nyderlandai

Olandijos makrofitų vertinimo sistema (KRW Maatlat)

0,80

0,60

Jungtinė Karalystė

Jungtinės Karalystės makrofitų vertinimo sistema: LEAFPACS

0,80

0,60

VANDENS KATEGORIJA: Ežerai

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Viduržemio jūros

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Ežerų apibūdinimas

Altitudė

(m)

Vidutinis metinis kritulių kiekis (mm) ir T ( oC)

Vidutinis gylis

(m)

Šarmingumas

(meq/l)

Ežerų gylis

(km2)

L–M5/7

Vandens telkiniai, gilūs, dideli, siliciniai, „šlapi plotai“, nuotėkio baseinas < 20 000 km2

0–800

> 800 arba < 15

> 15

< 1

> 0,5

L–M8

Vandens telkiniai, gilūs, dideli, kalkiniai, nuotėkio baseinas < 20 000 km2

0–800

> 15

> 1

> 0,5

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipas L–M5/7:

Graikija, Prancūzija, Portugalija, Ispanija, Rumunija

Tipas L–M8:

Kipras, Graikija, Prancūzija, Italija, Ispanija, Rumunija

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Fitoplanktonas: parametrai, rodantys biomasę

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Toliau nurodyti rezultatai paremti vasaros vidutinėmis vertėmis, eufotiniu gyliu ir taikomi visoms tą patį tipą turinčioms šalims. Valstybės narės gali pasirinkti, ką naudoti: chlorofilą a, bendrą biomasę ar abu parametrus.

Chlorofilas A

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Chlorofilo a koncentracijos (μg/l)

Geros ir vidutinės klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

L–M5/7

0,21

6,7—9,5

L–M8

0,43

4,2—6,0


Bendra biomasė

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Bendra biomasė (mm3/l)

Geros ir vidutinės klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

L–M5/7

0,19

1,9

L–M8

0,36

2,1

Fitoplanktonas: parametrai, rodantys taksonominę sudėtį ir gausą

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Toliau nurodyti rezultatai paremti vasaros vidutinėmis vertėmis, eufotiniu gyliu ir taikomi visoms tą patį tipą turinčioms šalims. Valstybės narės turi naudoti bent vieną iš šių interkalibruotų parametrų (melsvadumblių procentinis kiekis, Catalan indeksas, Med PTI indeksas)

Melsvadumblių procentinis kiekis

Tipas ir šalis

Ekologinės kokybės santykiai

Melsvadumbliai %

Geros ir vidutinės klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Tipas L–M5/7

Visos šį tipą turinčios šalys

0,91

9,2

Tipas L–M8

Visos šį tipą turinčios šalys

0,72

28,5

Ekologinės kokybės santykiai, išreikšti EQR = (100 – ribos vertė)/(100 – referencinė vertė)

Catalan indeksas

Tipas ir šalis

Ekologinės kokybės santykiai

Catalan indeksas

Geros ir vidutinės klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Tipas L–M5/7

Visos šį tipą turinčios šalys

0,97

10,6

Tipas L–M8

Visos šį tipą turinčios šalys

0,98

7,7

Ekologinės kokybės santykiai, išreikšti EQR = (400 – ribos vertė)/(400 – referencinė vertė)

Med PTI indeksas

Tipas ir šalis

Ekologinės kokybės santykiai

Med PTI

Geros ir vidutinės klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Tipas L–M5/7

Visos šį tipą turinčios šalys

0,75

2,32

Tipas L–M8

Visos šį tipą turinčios šalys

0,77

2,38

VANDENS KATEGORIJA: Ežerai

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Šiaurinė

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Ežerų apibūdinimas

Altitudė

(m virš jūros lygio)

Vidutinis gylis

(m)

Šarmingumas

(meq/l)

Spalva

(mg Pt/l)

LN1

Žemumų, negilūs, vidutinio šarmingumo, skaidrūs

< 200

3–15

0,2–1

< 30

LN2a

Žemumų, negilūs, vidutinio šarmingumo, skaidrūs

< 200

3–15

< 0,2

< 30

LN2b

Žemumų, gilūs, nedidelio šarmingumo, skaidrūs

< 200

> 15

< 0,2

< 30

LN3a

Žemumų, negilūs, nedidelio šarmingumo, vidutiniškai humusingi

< 200

3–15

< 0,2

30–90

LN5

Vidutiniame aukštyje virš jūros lygio, negilūs, nedidelio šarmingumo, skaidrūs

200–800

3–15

< 0,2

< 30

LN6a

Vidutiniame aukštyje virš jūros lygio, negilūs, nedidelio šarmingumo, vidutiniškai humusingi

200–800

3–15

< 0,2

30–90

LN8a

Žemumų, negilūs, vidutinio šarmingumo, vidutiniškai humusingi

< 200

3–15

0,2–1

30–90

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija:

Tipai LN1, LN2a, LN3a, LN8a:

Airija, Suomija, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipai LN2b, LN5 ir LN6a:

Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Fitoplanktonas: parametras, rodantis biomasę

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Toliau nurodyti rezultatai yra augimo sezono vidutinės vertės ir taikomi visoms tuos pačius tipus turinčioms šalims

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Chlorofilo a koncentracijos (μg/l)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba a

LN1

0,50

0,33

5,0—7,0

7,5—10,5

LN2a

0,50

0,29

3,0—5,0

5,0—8,5

LN2b

0,50

0,33

3,0—5,0

4,5—7,5

LN3a

0,50

0,30

5,0—7,0

8,0—12,0

LN5

0,50

0,33

2,0—4,0

3,0—6,0

LN6a

0,50

0,33

4,0—6,0

6,0—9,0

LN8a

0,50

0,33

7,0—10,0

10,5—15,0

Biologinės kokybės elementas: Makrofitai

Interkalibruotų tipų aprašas (tik makrofitų interkalibracija)

Tipas

Ežero apibūdinimas

Šarmingumas (meq/l)

Spalva(mg Pt/l)

101

Nedidelio šarmingumo, skaidrus

0,05—0,2

< 30

102

Nedidelio šarmingumo, humusinis

0,05—0,2

> 30

201

Vidutinio šarmingumo, skaidrus

0,2—1,0

< 30

202

Vidutinio šarmingumo, humusinis

0,2—1,0

> 30

301

Didelio šarmingumo, skaidrus

> 1,0

< 30

302

Didelio šarmingumo, humusinis

> 1,0

> 30

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipai 101, 102, 201 ir 202:

:

Airija, Suomija, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas 301:

:

Airija, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Tipas 302:

:

Airija, Norvegija, Švedija, Jungtinė Karalystė

Rezultatai: Nacionalinių klasifikavimo sistemų metodų ekologinės kokybės santykiai

Šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Airija

Laisvų (neprisitvirtinusių) makrofitų indeksas

Visi interkalibruoti tipai

0,90

0,68

Švedija

Makrofitų trofinis indeksas (Ecke)

Tipas 101

0,98

0,79

Tipas 102

0,98

0,88

Tipas 201

0,94

0,83

Tipas 202

0,96

0,83

Norvegija

Makrofitų trofinis indeksas (Mjelde)

Tipas 101

0,94

0,61

Tipas 102

0,96

0,65

Tipas 201

0,91

0,72

Tipas 202

0,9

0,77

Tipas 301

0,92

0,69

Jungtinė Karalystė

Jungtinės Karalystės makrofitų vertinimo sistema: LEAFPACS

Visi interkalibruoti tipai

0,80

0,60

VANDENS KATEGORIJA: Pakrančių ir tarpiniai vandenys

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Baltijos jūros GIG

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Druskingumas

Atvirumas bangavimui

Gylis

Ledo danga (dienos)

Kitos charakteristikos

CW B0

0,5–3

Apsaugota

Negilu

> 150

Vietos Botnijos įlankoje (Šiaurinis kvarkas)

CW B2

3–6

Apsaugota

Negilu

90–150

Vietos Botnijos jūroje

CW B3 a

3–6

Apsaugota

Negilu

~90

Vietos teritorijoje nuo Baltijos jūros pietų Botnijos srities iki Baltijos jūros salų srities ir vakarinės Suomijos įlankos srities

CW B3 b

3–6

Atvira

Negilu

~90

CW B12 a

Baltijos jūros rytinė dalis

5–8

Apsaugota

Negilu

Vietos Rygos įlankoje

CW B12 b

Baltijos jūros vakarinė dalis

8–22

Apsaugota

Negilu

Vietos pietinėje Švedijos pakrantėje ir pietvakarinės Baltijos jūros dalies atviroje pakrantėje palei Daniją ir Vokietiją

CW B13

6–22

Atvira

Negilu

Vietos palei Estijos, Latvijos ir Lietuvos pakrantę, Lenkijos pakrantėje ir Danijos Bornholmo saloje

CW B 14

6–22

Apsaugota

Negilu

Lagūnos

TW B 13

6–22

Atvira

Negilu

Tarpiniai vandenys. Vietos palei Lietuvos ir Lenkijos pakrantę

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija:

Tipai CWB0, CWB2, CWB3a, CWB3b:

Suomija, Švedija

Tipas CWB12a:

Estija

Tipas CWB12b:

Vokietija, Danija, Švedija

Tipas CWB13:

Danija, Estija, Lietuva, Latvija, Lenkija

Tipas CWB14:

Danija, Lenkija

Tipas TWB13:

Lietuva, Lenkija

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruota nacionalinė klasifikavimo sistema

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

CW B0

Suomija

BBI – Suomijos sūrokų vandenų dugno bestuburių indeksas

0,99

0,59

Švedija

BQI – Švedijos multimetrinis biologinės kokybės indeksas (minkšto grunto fauna)

0,77

0,31

CW B2

Suomija

BBI – Suomijos sūrokų vandenų dugno bestuburių indeksas

0,95

0,57

Švedija

BQI – Švedijos multimetrinis biologinės kokybės indeksas (minkšto grunto fauna)

0,76

0,29

CW B3 a

Suomija

BBI – Suomijos sūrokų vandenų dugno bestuburių indeksas

0,89

0,53

Švedija

BQI – Švedijos multimetrinis biologinės kokybės indeksas (minkšto grunto fauna)

0,76

0,29

CW B3 b

Suomija

BBI – Suomijos sūrokų vandenų dugno bestuburių indeksas

0,90

0,54

Švedija

BQI – Švedijos multimetrinis biologinės kokybės indeksas (minkšto grunto fauna)

0,76

0,29

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Fitoplanktonas: parametras, rodantis biomasę (chlorofilas a)

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Toliau nurodyti rezultatai yra vasaros vidurkis nuo gegužės (birželio) – rugsėjo mėn.

Tipas ir šalis

Nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Parametrų vertės/ribos

Chlorofilas a μg/l

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

CW B0

 

 

 

 

Visos šalys, turinčios šį tipą

0,76

0,56

1,7 (1,5—1,8)

2,3 (2,0—2,7)

CW B2

 

 

 

 

Visos šalys, turinčios šį tipą

0,78

0,56

1,8

2,5 (2,3—2,6)

CW B3 a

 

 

 

 

Apsaugotas

Visos šalys, turinčios šį tipą

0,71

0,49

2,4 (2,2—2,6)

3,5 (2,9—4,0)

CW B3 b

 

 

 

 

Atviras

Visos šalys, turinčios šį tipą

0,81

0,68

1,5

1,8

CW B 12 a

 

 

 

 

Baltijos jūros rytinė dalis

Druskingumas 5–8 psu

Visos šalys, turinčios šį tipą

0,82

0,66

2,2

2,7

CW B 12 b

 

 

 

 

Baltijos jūros vakarinė dalis

Druskingumas 8–22 psu

Visos šalys, turinčios šį tipą

0,92

0,63

1,3 (1,1—1,5)

1,9

CW B 13

 

 

 

 

Danija, Estija ir Latvija

0,92

0,75

1,3

1,6

CW B 14

 

 

 

 

Danija

0,82

0,56

1,1

1,6

TW B 13

 

 

 

 

Visos šalys, turinčios šį tipą

0,90

0,66

4,2

5,8

Biologinės kokybės elementas: Gaubtasėkliai

Gaubtasėkliai: parametras, rodantis gausą (Jūrinio andro Zostera marina gylio riba)

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Tipas ir šalis

Nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Parametrų vertės (intervalai)

Jūrinio andro Zostera marina gylio riba (m)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

CW B 12 b

 

 

 

 

Danija ir Vokietija

Atvira pakrantė

0,90

0,74

8,5 (8,0—9,4)

7 (6,6—7,1)

VANDENS KATEGORIJA: Pakrančių ir tarpiniai vandenys

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Šiaurės rytinė Atlanto dalis

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Apibūdinimas

Druskingumas (psu)

Jūros lygio svyravimas (m)

Gylis(m)

Srovės greitis (mazgai)

Atvirumas

Maišymosi

charakteristikos ir trukmė

NEA1/26a

Atviras vandenynas, atviras arba apsaugotas, smarkiai padidinto druskingumo, seklus

> 30

Vidutinis lygio svyravimas 1–5

< 30

Vidutinis 1–3

Atvira arba apsaugota

Visiškai persimaišę

Dienos

NEA1/26b

Uždaros jūros, atviros arba apsaugotos, smarkiai padidinto druskingumo, seklios

> 30

Vidutinis lygio svyravimas 1–5

< 30

Vidutinis 1–3

Atvira arba apsaugota

Visiškai persimaišę

Dienos

NEA1/26c

Uždaros jūros, uždaros arba apsaugotos, iš dalies stratifikuotos

> 30

Mažas/vidutinis lygio svyravimas < 1–5

< 30

Vidutinis 1–3

Atvira arba apsaugota

Iš dalies stratifikuoti (arba persimaišę)

Nuo dienų iki savaičių

NEA1/26d

Skandinavijos pakrantė, atvira arba apsaugota, sekli

> 30

Vidutinis lygio svyravimas < 1

< 30

Nedidelis < 1

Atvira arba iš dalies apsaugota

Iš dalies stratifikuoti

Nuo dienų iki savaičių

NEA1/26e

Apvelingo zonos, atviros arba apsaugotos, smarkiai padidinto druskingumo, seklios

> 30

Vidutinis lygio svyravimas 1–5

< 30

Vidutinis 1–3

Atvira arba apsaugota

Visiškai persimaišę

Dienos

NEA3/4

Didelis druskingumas, atvira arba iš dalies apsaugota (Vadenzės įlankos tipas)

Didelis druskingumas 18–30

Vidutinis lygio svyravimas 1–5

< 30

Vidutinis 1–3

Atvira arba iš dalies apsaugota

Visiškai persimaišę

Dienos

NEA7

Giliųjų fiordų ir siaurų jūros įlankų sistemos

> 30

Vidutinis lygio svyravimas 1–5

> 30

Nedidelis < 1

Apsaugota

Visiškai persimaišę

Dienos

NEA8

Skagerako sąsiauris, vidaus arkos tipo, didelio druskingumo, mažo potvynio, apsaugotas, seklus

Didelis druskingumas 18–30

Mažas lygio svyravimas < 1

< 30

Nedidelis < 1

Apsaugota

Iš dalies stratifikuoti

Nuo dienų iki savaičių

NEA9

Fiordas su sekliu slenksčiu prie žiočių, labai gilia maksimalaus gylio vieta centriniame baseine, prasta giluminių vandenų kaita

Didelis druskingumas 18–30

Mažas lygio svyravimas < 1

> 30

Nedidelis < 1

Apsaugota

Iš dalies stratifikuoti

Savaitės

NEA10

Skagerako sąsiauris, išorinės arkos tipo, didelio druskingumo, mažo potvynio, atviras, gilus

Didelis druskingumas 18–30

Mažas lygio svyravimas < 1

> 30

Nedidelis < 1

Atvira

Iš dalies stratifikuoti

Dienos

NEA11

Tarpiniai vandenys

Mažas druskingumas 0–35

Nuo mažo iki didelio potvynio

< 30

Kintantis

Apsaugota arba iš dalies apsaugota

Iš dalies arba nuolatos stratifikuoti

Nuo dienų iki savaičių

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipas NEA1/26a:

Ispanija, Prancūzija, Airija, Norvegija, Jungtinė Karalystė

Tipas NEA1/26b:

Belgija, Prancūzija, Nyderlandai, Jungtinė Karalystė

Tipas NEA1/26c:

Vokietija, Danija

Tipas NEA1/26d:

Danija

Tipas NEA1/26e:

Portugalija, Ispanija

Tipas NEA3/4:

Vokietija, Nyderlandai

Tipas NEA7:

Norvegija, Jungtinė Karalystė

Tipas NEA8:

Danija, Norvegija, Švedija

Tipas NEA9:

Norvegija, Švedija

Tipas NEA10:

Norvegija, Švedija

Tipas NEA11:

Belgija, Vokietija, Ispanija, Prancūzija, Airija, Nyderlandai, Portugalija, Jungtinė Karalystė

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Šie rezultatai taikomi tik minkštųjų nuosėdų arealams (žemiau potvynio zonos esantys dumblo/smėlio arealai).

Tipas ir šalis

Nacionalinė klasifikavimo sistema

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Tipai NEA1/26, NEA 3/4 ir NEA 7 (Indeksai, visų pirma reaguojantys į organinių medžiagų koncentracijos padidėjimą ir toksinių medžiagų poveikį minkštųjų nuosėdų arealuose)

Danija

DKI

0,67

0,53

Prancūzija

M–AMBI

0,77

0,53

Vokietija

M–AMBI

0,85

0,70

Airija

IQI

0,75

0,64

Norvegija

NQI

0,92

0,81

Portugalija

P–BAT

0,79

0,58

Ispanija

M–AMBI

0,77

0,53

Jungtinė Karalystė

IQI

0,75

0,64

Tipai NEA1/26 ir NEA3/4 (Indeksai, reaguojantys į įvairaus tipo poveikius įvairiose buveinėse)

Belgija

BEQI

0,80

0,60

Nyderlandai

BEQI

0,80

0,60

Tipai NEA8/9/10

Danija

DKI

0,82

0,63

Norvegija

NQI

0,92

0,81

Švedija

BQI

0,89

0,68

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Fitoplanktonas: parametras, rodantis biomasę (chlorofilas a)

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Toliau pateikti rezultatai taikomi visoms tuos pačius tipus turinčioms šalims. Parametrų vertės išreikštos chlorofilo aμg/l 90-ai procentilei, skaičiuojamai ištisus metus ne mažiau kaip šešerių metų laikotarpiu. Rezultatai yra susiję su geografinėmis vietovėmis, priskirtoms techninėje ataskaitoje aprašytiems tipams.

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Vertės (μg/l 90-ai procentilei)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

NEA1/26a

0,67

0,33

1–5

2–10

NEA1/26b

0,67

0,44

6–10

9–15

NEA1/26c

0,67

0,44

5

7,5

NEA1/26d

0,67

0,50

3

4

NEA1/26e

0,67

0,44

6–8

9–12

NEA8

0,67

0,33

1,5

3

NEA9

0,67

0,33

2,5

5

NEA10

0,67

0,33

3

6

Fitoplanktonas: parametras, rodantis žydėjimą

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Tipas ir šalis

Interkalibruotas nacionalinis parametras

Ekologinės kokybės santykiai

Vertės (ribas viršijančių atskirų taksonų skaičiaus %)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

NEA1/26a/b, NEA3/4

Belgija

 

 

 

 

 

Vokietija

 

 

 

 

 

Nyderlandai

 

 

 

 

 

Jungtinė Karalystė

Phaeocystis žydėjimai

0,92

0,49

9

17

NEA1/26a/b

Ispanija

 

 

 

 

 

Prancūzija

 

 

 

 

 

Airija

 

 

 

 

 

Jungtinė Karalystė

Taksonų ląstelių skaičius

0,84

0,43

20

39

NEA1/26e

Portugalija

 

 

 

 

 

Ispanija

Taksonų ląstelių skaičius

0,83

0,51

30

49

Biologinės kokybės elementas: Didieji dumbliai

Didieji dumbliai: parametras rodo sudėtį

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruotas nacionalinis parametras

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

NEA1/26

Airija

Uolėto kranto sumažinto rūšių sąrašo multimetrinė sistema

0,80

0,60

Norvegija

Uolėto kranto sumažinto rūšių sąrašo multimetrinė sistema

0,80

0,60

Jungtinė Karalystė

Uolėto kranto sumažinto rūšių sąrašo multimetrinė sistema

0,80

0,60

Ispanija

Multimetrinė Sistema CFR

0,81

0,57

Portugalija

Multimetrinė sistema p–MarMAT

0,82

0,64

Airija

Jungtinė Karalystė

Oportunistinių didžiųjų dumblių multimetrinė sistema

0,80

0,60

NEA8/9/10

Norvegija

Švedija

Giliau potvynio zonos esantys dumbliai (didžiųjų dumblių rūšių gylio ribos)

0,81

0,61

Biologinės kokybės elementas: Gaubtasėkliai

Gaubtasėkliai: parametras, rodantis taksonominę sudėtį ir gausą

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Tipas ir šalis

Interkalibruotas nacionalinis parametras

Ekologinės kokybės santykiai

Parametrų vertės (1)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

NEA1/26, NEA 3/4, NEA11

Airija

JK

Potvynio zonos jūrinio andro gausumas (tankis) ir rūšių sudėties multimetrinis indeksas

0,90

0,70

Netaikomos

Netaikomos

NEA1/26, NEA3/4

Vokietija

Airija

Nyderlandai

Jungtinė Karalystė

Potvynio zonos jūrinis andras (plotas: akrai/klodo dydis)

0,90

0,70

10

30

VANDENS KATEGORIJA: Pakrančių ir tarpiniai vandenys

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Viduržemio jūros

Rezultatai taikomi tik pakrančių vandenims.

Tipologija parengta tik konkretiems kokybės elementams (žr. toliau).

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Toliau pateikti rezultatai taikomi tik minkštoms nuosėdoms.

Šalis

Interkalibruotos nacionalinės klasifikavimo sistemos

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Kipras

Bentix

0,75

0,58

Graikija

Bentix

0,75

0,58

Slovėnija

M–AMBI

0,83

0,62

Ispanija

MEDOCC indeksas

0,73

0,47

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Interkalibruotų tipų aprašas (taikomas tik fitoplanktonui)

Tipas

Apibūdinimas

Tankis (kg/m3)

Vidutinis metinis druskingumas (psu)

Tipas I

Didelį poveikį turi įtekantis gėlas vanduo

< 25

< 34,5

Tipas IIA

Įtekantis gėlas vanduo turi vidutinišką poveikį (žemyno įtaka)

25–27

34,5—37,5

Tipas IIIW

Žemyno pakrantė, kuriai neturi poveikio įtekantis gėlas vanduo (Vakarų baseinas)

> 27

> 37,5

Tipas IIIE

Įtekantis gėlas vanduo neturi poveikio (Rytų baseinas)

> 27

> 37,5

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Tipas I:

Prancūzija, Italija

Tipas IIA:

Prancūzija, Ispanija, Italija, Slovėnija

Tipas IIIW:

Prancūzija, Ispanija, Italija

Tipas IIIE:

Graikija, Kipras

Fitoplanktonas: parametras, rodantis biomasę (chlorofilas a)

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Toliau pateikti rezultatai taikomi visoms tuos pačius tipus turinčioms šalims. Parametrų vertės išreikštos chlorofilo aμg/l 90-ai procentilei, skaičiuojamai ištisus metus ne mažiau kaip penkerių metų laikotarpiu. Rezultatai yra susiję su geografinėmis vietovėmis, priskirtoms techninėje ataskaitoje aprašytiems tipams.

Tipas

Ekologinės kokybės santykiai

Vertės (μg/l, 90-ai procentilei)

Labai geros–geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Tipas IIA

0,80

0,53

2,4

3,6

Tipas IIIW

0,80

0,50

1,1

1,8

Tipas IIIE

0,80

0,20

0,1

0,4

Biologinės kokybės elementas: Didieji dumbliai

Rezultatai: Nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Toliau pateikti rezultatai taikomi uolinių pakrančių viršutinei infralitoralinei zonai (3,5–0,2 m gylis):

Šalis

Interkalibruotos nacionalinės klasifikavimo sistemos

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Kipras

EEI – Ekologinio vertinimo indeksas

0,75

0,50

Prancūzija

CARLIT – Litoralinės ir viršutinės sublitoralinės uolinių krantų bendrijų kartografija

0,75

0,60

Graikija

EEI – Ekologinio vertinimo indeksas

0,75

0,50

Slovėnija

EEI – Ekologinio vertinimo indeksas

0,75

0,50

Ispanija

CARLIT–BENTHOS

0,75

0,60

VANDENS KATEGORIJA: Pakrančių ir tarpiniai vandenys

GEOGRAFINĖ INTERKALIBRACINĖ GRUPĖ: Juodosios jūros

Interkalibruotų tipų aprašas

Tipas

Apibūdinimas

CW–BL1

Vidutinis druskingumas, mažas potvynis (< 1 m), seklus (< 30 m), iš dalies atviras, mišrus substratas

Šalys, kuriose atlikta tų pačių tipų interkalibracija

Bulgarija ir Rumunija

REZULTATAI

Biologinės kokybės elementas: Fitoplanktonas

Fitoplanktonas: parametras, rodantis biomasę

Rezultatai: Ekologinės kokybės santykių ir parametrų vertės

Metų laikai

Ekologinės kokybės santykiai

Biomasės vertės (mg/m3)

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Žiema

0,93

0,78

1 770

3 420

Pavasaris

0,93

0,78

3 515

5 690

Vasara

0,93

0,78

1 281

2 526

Ruduo

0,93

0,78

1 840

3 640

Biologinės kokybės elementas: Dugno bestuburiai

Rezultatai: Interkalibruotų nacionalinių klasifikavimo sistemų ekologinės kokybės santykiai

Valstybės narės turi naudoti bent vieną iš interkalibruotų parametrų (Shannon įvairovės indeksą H’, AMBI, M–AMBI)

Kalibruoti nacionaliniai parametrai

Ekologinės kokybės santykiai

Labai geros ir geros klasės riba

Geros ir vidutinės klasės riba

Shannon įvairovės indeksas H’

0,89

0,69

AMBI

0,83

0,53

M–AMBI

0,85

0,55


(1)  Potvynio zonos jūrinio andro vertės, išreikštos prarasto ploto procentine dalimi nuo etaloninio ploto.