29.4.2005   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 108/67


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2005 m. balandžio 14 d.

nustatantis ekologinius kriterijus, taikomus suteikiant Bendrijos ekologinį ženklą stovyklavietės paslaugoms

(pranešta dokumentu Nr. C(2005) 1242)

(Tekstas svarbus EEE)

(2005/338/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 dėl pakeistos Bendrijos ekologinio ženklo suteikimo sistemos (1), ypač į jo 6 straipsnio 1 dalies antrą papunktį ir V priedo 2 punkto šeštąją pastraipą,

pasitarusi su Europos Sąjungos ekologinio ženklinimo valdyba,

kadangi:

(1)

Pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 Bendrijos ekologinis ženklas gali būti suteikiamas produktui, turinčiam savybių, kurios leidžia jam didele dalimi prisidėti prie pagerinimų svarbiais aplinkosaugos aspektais.

(2)

Vadovaujantis Reglamentu (EB) Nr. 1980/2000, konkretūs ekologinio ženklo kriterijai, parengti pagal Europos Sąjungos ekologinio ženklinimo valdybos apibrėžtus kriterijus, turi būti nustatomi pagal produktų grupes.

(3)

Stovyklavietės paslaugoms taikomi ekologiniai kriterijai turėtų būti skirstomi į privalomuosius, kurių reikia laikytis visų, ir neprivalomuosius, kurių reikia laikytis tik iš dalies.

(4)

Ekologiniai kriterijai, taip pat susiję vertinimo ir patikros reikalavimai turėtų galioti trejus metus.

(5)

Atsižvelgiant į mikroįmonių, apibrėžtų 1996 m. balandžio 3 d. Komisijos rekomendacijoje 96/280/EB dėl mažų ir vidutinių įmonių apibrėžimo (2), ribotus išteklius ir ypatingą jų svarbą šioje produktų grupėje, joms taikomas mokestis už ekologinio ženklo paraišką ir naudojimą turėtų būti sumažintas dar daugiau, nei buvo numatyta pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000 ir 2000 m. lapkričio 10 d. Komisijos sprendimo 2000/728/EB, nustatančio Bendrijos ekologinio ženklo paraiškos ir metinius mokesčius (3), 5 straipsnį.

(6)

Šiuo sprendimu nustatytos priemonės atitinka pagal Reglamento (EB) Nr. 1980/2000 17 straipsnį įsteigto Komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Produktų grupei „stovyklavietės paslaugos“ priklauso už tam tikrą mokestį kaip pagrindinė paslauga teikiamos tam tikroje apibrėžtoje teritorijoje esančios aikštelės, pritaikytos mobilioms laikinajam apgyvendinimui skirtoms priemonėms.

Šiai grupei taip pat priklauso kitos nuomininkų apgyvendinimui pritaikytos patalpos ir bendra komunalinėms paslaugoms teikti tam tikroje teritorijoje naudojama erdvė.

Apibrėžtoje teritorijoje teikdama „stovyklavietės paslaugas“, stovyklavietės administracija arba savininkai taip pat gali teikti ir maitinimo paslaugas arba organizuoti sveikatingumo veiklą.

2 straipsnis

Kad teikiamai stovyklavietės paslaugai būtų galima suteikti ekologinį ženklą pagal Reglamentą (EB) Nr. 1980/2000, stovyklavietė turi atitikti produkto grupės „stovyklavietės paslaugos“ apibrėžimą bei visus šio sprendimo priedo A skyriuje pateiktus kriterijus.

Be to, stovyklavietės paslauga privalo atitikti pakankamai priedo B skyriuje pateiktų kriterijų, kurių kiekvienam yra priskiriamas tam tikras balų skaičius. Stovyklavietės paslauga turi būti įvertinta bent jau:

a)

16,5 balų už pagrindinę paslaugą;

b)

20 balų, jeigu papildomai teikiamos kitos nuomininkų apgyvendinimui tinkamos patalpos.

Bendras reikalaujamų balų skaičius didinamas pridedant po vieną balą, jeigu teikiamos maitinimo paslaugos ir organizuojama sveikatingumo veikla.

3 straipsnis

1.   Nukrypstant nuo Sprendimo 2000/728/EB 1 straipsnio 3 dalies, jei mikroįmonė pateikia paraišką gauti ekologinį ženklą stovyklavietės paslaugoms, paraiškos mokestis sumažinamas 75 % ir daugiau negali būti mažinamas.

2.   Nukrypstant nuo Sprendimo 2000/728/EB 2 straipsnio 5 dalies pirmojo sakinio, minimalus metinis ekologinio ženklo naudojimo mokestis, taikomas mikroįmonėms, yra 100 eurų.

3.   Metinė stovyklavietės paslaugų pardavimų apimtis apskaičiuojama dauginant paslaugos suteikimo kainą iš nakvynių skaičiaus ir gautąją sandaugą sumažinant 50 %. Paslaugos suteikimo kaina laikomas vidutinis mokestis, kurį stovyklavietės svečias moka už nakvynę ir visas paslaugas, už kurias papildomas mokestis neimamas. Taikomi Sprendimo 2000/728/EB 2 straipsnyje nustatyti minimaliojo metinio mokesčio sumažinimai.

4.   Šiame sprendime taikomas 1996 m. balandžio 3 d. redakcijos Rekomendacijoje 96/280/EB pateiktas mikroįmonių apibrėžimas.

4 straipsnis

Administravimo tikslams „stovyklavietės paslaugų“ produktų grupei priskiriamas kodas „26“.

5 straipsnis

„Stovyklavietės paslaugų“ produktų grupei taikomi ekologiniai kriterijai bei susiję įvertinimo ir patikros reikalavimai galioja trejus metus nuo pranešimo apie šį sprendimą dienos.

6 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2005 m. balandžio 14 d.

Komisijos vardu

Stavros DIMAS

Komisijos narys


(1)  OL L 237, 2000 9 21, p. 1.

(2)  OL L 107, 1996 4 30, p. 4.

(3)  OL L 293, 2000 11 22, p. 18. Sprendimas su pakeitimais, padarytais Sprendimu 2003/393/EB (OL L 135, 2003 6 3, p. 31).


PRIEDAS

PAGRINDAS

Kriterijų tikslai

Kriterijais siekiama apriboti poveikį, kurį aplinkai daro trys paslaugos teikimo ciklo etapai (paslaugos pirkimas, jos suteikimas ir atliekos). Visų pirma jais siekiama:

mažinti energijos vartojimą,

mažinti vandens vartojimą,

mažinti atliekų susidarymą,

sudaryti palankias sąlygas naudoti atsinaujinančius išteklius bei medžiagas, kurios yra mažiau pavojingos aplinkai,

skatinti informavimą ir švietimą aplinkosaugos srityje.

Apibūdinimas

1 straipsnyje minimos mobilios laikinajam apgyvendinimui skirtos priemonės – tai palapinės, automobiliai-furgonai, gyvenamieji automobiliai ir nameliai ant ratų. Apgyvendinimo patalpos, pritaikytos suteikti nakvynę nuomininkams, yra tokios patalpos, kaip vieno aukšto namai, nuomojami gyvenamieji automobiliai ir butai. Bendro naudojimo erdvės komunalinėms paslaugoms yra prausyklos ir maisto gaminimo patalpos, prekybos centrai ir informacijos centrai.

Vertinimo ir patikros reikalavimai

Konkretūs vertinimo ir patikros reikalavimai pateikti prie kiekvieno A ir B skyriuose nurodyto kriterijaus.

Tam tikrais atvejais gali būti taikomi kiti, nei nurodyta kiekvieno kriterijaus aprašyme, bandymų metodai ir standartai, jeigu jų lygiavertiškumą patvirtina paraišką vertinanti kompetentinga įstaiga.

Kai reikalaujama, kad pareiškėjas pateiktų deklaracijas, dokumentus, analizę, bandymų ataskaitas ar kitus kriterijų atitikties įrodymus, laikoma, kad jie gali būti parengti atitinkamai pareiškėjo ir (arba) jo tiekėjo (-ų) ir (arba) jų tiekėjo (-ų) ir t. t.

Tam tikrais atvejais kompetentingos įstaigos gali reikalauti papildomų dokumentų ir gali atlikti nepriklausomas patikras.

Kompetentinga įstaiga atlieka patikras vietoje.

Rekomenduojama, kad vertindamos paraiškas ir stebėdamos, kaip laikomasi kriterijų, kompetentingos įstaigos atsižvelgtų į tai, ar yra įgyvendintos pripažintos aplinkosaugos valdymo sistemos, kaip antai AVAS ar ISO 14 001.

(Pastaba: nereikalaujama, kad šios valdymo sistemos būtų įgyvendintos.)

A SKYRIUS

2 straipsnio pirmoje pastraipoje nurodyti kriterijai

ENERGIJA

1.   Elektra iš atsinaujinančių šaltinių

Bent 22 % elektros energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių, kurių apibrėžimas pateiktas 2001 m. rugsėjo 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2001/77/EB dėl elektros, pagamintos iš atsinaujinančių energijos išteklių, skatinimo elektros energijos vidaus rinkoje (1).

Šis kriterijus taikomas tik toms stovyklavietėms, kurios turi prieigą prie rinkos, siūlančios iš atsinaujinančių energijos šaltinių pagamintą energiją.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia elektros energijos tiekėjo deklaraciją (ar su juo sudarytą sutartį), nurodančią atsinaujinančio (-ių) energijos šaltinio (-ių) pobūdį, tiekiamos energijos, kuri pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių, procentinę dalį bei didžiausią procentinę dalį, kuri gali būti teikiama. Pagal Direktyvą 2001/77/EB atsinaujinantys energijos šaltiniai – tai atsinaujinantys ne iškastinės (vėjo, fotoelektros, geoterminių bangų, potvynių, vandens, biologinės masės, sąvartyno dujų, nuotekų valymo įrenginių dujų ir biologinių dujų) energijos šaltiniai.

2.   Anglis ir sunkiosios alyvos

Sunkiąsias alyvas, kurių sieros koncentracija yra daugiau kaip 0,2 %, bei anglį draudžiama naudoti kaip energijos šaltinį.

Šis kriterijus taikomas tik toms stovyklavietėms, kurios turi nepriklausomą šildymo sistemą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją, nurodančią naudojamų energijos šaltinių pobūdį.

3.   Šildymui naudojama elektros energija

Bent 22 % bendrų erdvių bei nuomojamo gyvenamojo ploto šildymui ir karšto vandens paruošimui naudojamos elektros energijos turi būti gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių, kurių apibrėžimas pateiktas Direktyvoje 2001/77/EB.

Šis kriterijus taikomas tik toms stovyklavietėms, kurios turi nepriklausomą šildymo elektra sistemą bei prieigą prie rinkos, siūlančios iš atsinaujinančių energijos šaltinių pagamintą elektros energiją.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia šio kriterijaus atitikties deklaraciją, nurodančią šildymui naudojamos elektros energijos šaltinių pobūdį ir kiekį, bei naudojamų katilų (šilumos generatorių), jei jų yra, dokumentus.

4.   Katilų naudingumas

Bet kurio naujo katilo (šilumos generatoriaus), kuris įsigyjamas suteikto ekologinio ženklo galiojimo laikotarpiu, naudingumo koeficientas turi būti bent 90 %, matuojant pagal 1992 m. gegužės 21 d. Tarybos direktyvą 92/42/EEB dėl naudingumo koeficiento reikalavimų naujiems karšto vandens katilams, deginantiems skystąjį arba dujinį kurą (2), arba pagal atitinkamas produktų normas ir taisykles, nustatytas tiems katilams, kuriems netaikoma ši direktyva.

Skystąjį arba dujinį kurą deginantys karšto vandens katilai, kurių apibrėžimas pateiktas Direktyvoje 92/42/EEB, turi atitikti toje direktyvoje nustatytus naudingumo standartus.

Katilų, kuriems netaikoma Direktyva 92/42/EEB, naudingumas turi atitikti gamintojo instrukcijas bei naudingumą reglamentuojančių nacionalinių ir vietinių teisės aktų nuostatas.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už katilo pardavimą ir (arba) aptarnavimą atsakingų šalių parengtą techninę specifikaciją, nurodančią naudingumą. Direktyvoje 92/42/EEB šiluminio naudingumo koeficientas (procentine išraiška) apibrėžiamas, kaip santykis šilumos kiekio, atiduodamo šildomam vandeniui, ir žemutinio šilumingumo, (esant pastoviam kuro slėgiui) bei per laiko vienetą suvartoto kuro kiekio sandaugos.

Direktyvos 92/42/EEB 3 straipsnyje nustatyta, kad ji netaikoma šiems katilams: karšto vandens katilams, kurie gali deginti įvairų kurą, taip pat ir kietąjį; labai greito vandens šildymo įrenginiams; katilams, skirtiems deginti kurą, kurio savybės labai skiriasi nuo įprastinio parduodamo skystojo arba dujinio kuro (pramoninės atliekinės dujos, biologinės dujos ir pan.); viryklėms ir prietaisams, skirtiems daugiausia patalpoms, kuriose jie yra įrengti, šildyti, bei papildomai tiekti joms karštą vandenį centriniam šildymui ir sanitariniams tikslams.

5.   Oro kondicionavimas

Bet kurios oro kondicionavimo sistemos, kuri įsigyjama suteikto ekologinio ženklo galiojimo laikotarpiu, energijos sunaudojimas turi būti bent B klasės, atsižvelgiant į 2002 m. kovo 22 d. Komisijos direktyvos 2002/31/EB, įgyvendinančios Tarybos direktyvą 92/75/EEB dėl buitinių oro kondicionierių energijos sunaudojimo parodymo ženklinant (3), nuostatas, arba turi būti atitinkamos energijos efektyvumo klasės.

Pastaba: šis kriterijus netaikomas tiems oro kondicionieriams, kurie yra įtaisai, galintys naudoti ir kitus energijos šaltinius, arba įtaisai oras – vanduo ir vanduo – vanduo, arba įrenginiai, kurių galia (aušinimo galia) didesnė kaip 12 kW.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už oro kondicionavimo sistemos įrengimą, pardavimą ir (arba) priežiūrą atsakingų profesionalių specialistų parengtąs technines specifikacijas.

6.   Langų sandarumas

Visi šildomų ir (ar) kondicionuojamų bendrų patalpų ir gyvenamųjų patalpų langai turi būti pakankamai aukšto šiluminio sandarumo laipsnio, atsižvelgiant į vietos klimatą, ir turėti pakankamą akustinės izoliacijos laipsnį. (Šis reikalavimas netaikomas nuomojamiems automobiliams furgonams/gyvenamiesiems automobiliams, kurie nepriklauso stovyklavietės vadovams.)

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia savo deklaraciją (jei jos pakanka) arba profesionalaus techninio specialisto deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi.

7.   Šildymo ar oro kondicionavimo išjungimas

Jei šildymas ir oro kondicionavimas automatiškai neišsijungia, kai langai yra atidaryti, turi būti aiškiai matoma informacija, primenanti svečiui, kad, veikiant šildymui ir oro kondicionavimui, langą (-us) reikia uždaryti.

Šis kriterijus taikomas tik toms stovyklavietėms, kur įrengtas šildymas ir (arba) oro kondicionavimas.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei informacijos tekstą (kai taikoma).

8.   Šviesos išjungimas

Kai nuomojamoje patalpoje nėra automatinio šviesos (-ų) išjungimo, turi būti aiškiai matoma informacija, primenanti svečiams, kad išeinant iš patalpos reikia išjungti šviesą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei informavimo tvarką.

9.   Energiją taupančios elektros lempos

a)

Per vienerius metus nuo taikymo pradžios bent 60 % visų apgyvendinimo vietoje naudojamų šviesos lempų turi būti A efektyvumo klasės, kurios apibrėžimas pateiktas 1998 m. sausio 1998 m. sausio 27 d. Komisijos direktyvoje 98/11/EB dėl energijos sunaudojimo parodymo ženklinant buitines lempas, įgyvendinančioje Tarybos direktyvą 92/75/EEB (4). Šis reikalavimas netaikomas šviesos lempoms, kurių dėl jų fizinių savybių negalima pakeisti energiją taupančiomis šviesos lempomis.

b)

Per vienerius metus nuo taikymo pradžios bent 80 % šviesos lempų, esančių tokiose vietose, kur jos, tikėtina, bus laikomos įjungtos daugiau kaip penkias valandas per dieną, turi būti A efektyvumo klasės, kurios apibrėžimas pateiktas Direktyvoje 98/11/EB. Šis reikalavimas netaikomas šviesos lempoms, kurių dėl jų fizinių savybių negalima pakeisti energiją taupančiomis šviesos lempomis.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad laikomasi abiejų šio kriterijaus dalių, bei nurodančią įvairių naudojamų šviesos lempų efektyvumo klasę.

VANDUO

10.   Vandens šaltinis

Kai vietinio vandens apsaugos plano tyrimai rodo, kad esama požymių, jog šiuo metu naudojamas vandens šaltinis daro didelį poveikį aplinkai, stovyklavietė už vandens tiekimą atsakingai valdžios institucijai pateikia deklaraciją, kurioje pareiškia pageidavimą pereiti prie kito vandens šaltinio (pvz., vamzdynų vandens, paviršinio vandens).

Šis kriterijus taikomas tik toms stovyklavietės vietoms, kurios vandenį gauna ne vandentiekio vamzdynais.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia pirmiau minėtą deklaraciją bei atitinkamą dokumentaciją, įskaitant vietinio vandens apsaugos plano tyrimų rezultatus (jei yra), informaciją apie veiksmus, kurių būtina imtis, ir atitinkamų įgyvendintų veiksmų dokumentaciją.

11.   Vandens srovė iš čiaupų ir dušų

Vandens srovė iš čiaupų ir dušų neturi būti daugiau kaip 10 litrų per minutę.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei paaiškina būdą, kuriuo apgyvendinimo vieta atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą dokumentaciją (jei būtina).

12.   Vandens taupymas vonioje ir tualetuose

Vonioje ir tualetuose turi būti tinkama informacija svečiui apie tai, kaip galima padėti stovyklavietei taupyti vandenį.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei atitinkamos svečiui skirtos informacijos tekstą.

13.   Šiukšlių dėžės tualetuose

Kiekviename tualete turi būti atitinkama šiukšlių dėžė. Svečiai turi būti raginami atitinkamų šiukšlių nemesti į tualetą, o naudoti šias šiukšlių dėžes.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei atitinkamos svečiui skirtos informacijos tekstą.

14.   Vandens nuleidimas pisuaruose

Pisuaruose turi būti įrengtas automatinis (pagal laiką) ar rankinis vandens nuleidimas, kad vanduo nebūtų leidžiamas nuolat.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei atitinkamą dokumentaciją apie įrengtus pisuarus.

15.   Nutekėjimas

Darbuotojai apmokomi kiekvieną dieną patikrinti, ar nėra matomo nutekėjimo, o prireikus – imtis atitinkamų veiksmų. Svečiai raginami pranešti darbuotojams apie pastebėtą nutekėjimą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei atitinkamą dokumentaciją apie mokymo metu nagrinėjamus klausimus, taip pat svečiams skirtos informacijos nuorašą.

16.   Augalų ir sodų laistymas

Gėlės ir augalai paprastai laistomi iki dienos karščio arba po saulėlydžio, jei laistyti yra būtina, atsižvelgiant į regionines ar klimato sąlygas.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi.

17.   Vandens nuotekų valymas

Visos vandens nuotekos turi būti valomos.

Kai nėra galimybės prisijungti prie vietinių vandens nuotekų valymo įrenginių, stovyklavietė turi turėti savo valymo sistemą, atitinkančią tam tikrų vietinės, nacionalinės ar Europos teisės aktų reikalavimus. Svečiai turi būti informuojami apie pagrindines vandens naudojimo taisykles ir jų pareigą teisingai pašalinti vandens nuotekas iš jų gyvenamųjų automobilių.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei (atitinkamai) prisijungimo prie vietinių vandens nuotekų valymo įrenginių ar nuosavos vandens nuotekų valymo sistemos dokumentaciją, bei svečiams pateikiamus dokumentus apie teisingą vandens nuotekų pašalinimą.

18.   Vandens nuotekų planas

Stovyklavietė prašo vietos valdžios pateikti jos vandens nuotekų planą, ir (jei šis planas yra sudarytas) jo laikosi.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už vandens nuotekų valdymą atsakingai vietos valdžios įstaigai adresuotą laišką, kuriuo prašoma pateikti vandens nuotekų planą, ir gautą atsakymą į šį laišką. Jei šis planas yra sudarytas, pareiškėjas pateikia dokumentaciją apie veiksmus, kurių jis ėmėsi, siekdamas laikytis šio plano.

VALYMO IR DEZINFEKAVIMO PRIEMONĖS

19.   Chemikalais dezinfekuojamas tualetas (CDP)

Jeigu stovyklavietė turi prijungimą prie septinio rezervuaro, chemikalais dezinfekuojamo tualeto nuotekos yra atskirai arba kitokiu tinkamu būdu surenkamos ir valomos. Jeigu stovyklavietė turi prijungimą prie bendros kanalizacijos sistemos, nutekėjimui užkirsti kelią pakanka atskiro nutekamojo vamzdžio arba įrenginio.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, nurodydamas bet kuriuos specialius vietinių valdžios institucijų reikalavimus dėl nuotekų pašalinimo bei cheminio rezervuaro dokumentaciją.

20.   Dezinfekavimo priemonės

Dezinfekavimo priemonės naudojamos tik tada, kai tai būtina, kad būtų laikomasi teisės aktais nustatytų higienos reikalavimų.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei nurodo, kur ir kada naudojamos dezinfekavimo priemonės.

21.   Darbuotojų mokymas naudoti valymo ir dezinfekavimo priemones

Darbuotojai mokomi neviršyti valymo ir dezinfekavimo priemonių rekomenduojamojo kiekio, kuris nurodytas ant pakuotės.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei išsamią informaciją apie atitinkamus mokymus.

ATLIEKOS

22.   Svečių atliekamas atliekų atskyrimas

Reikia įrengti atitinkamas talpyklas, kad svečiai galėtų atskirti atliekas, atsižvelgiant į vietos ar nacionalines sistemas. Skirtingose stovyklavietės zonose turi būti aiškiai pateikta informacija, raginanti svečius rūšiuoti savo atliekas. Surūšiuotoms atliekoms skirti konteineriai turi būti ne sunkiau pasiekiami nei bendros šiukšliadėžės.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei išsamią informaciją apie talpyklas ir užrašų (informacijos) nuorašus, bei konteinerių išdėstymą stovyklavietėje.

23.   Pavojingos atliekos

Darbuotojai atskiria pavojingas atliekas, kurių aprašymas pateiktas 2000 m. gegužės 3 d. Komisijos sprendime 2000/532/EB, pakeičiančiame Sprendimą 94/3/EB, kuriuo pagal Tarybos direktyvos 75/442/EEB dėl atliekų 1 straipsnio a punktą sudaromas atliekų sąrašas ir pagal Tarybos sprendimą 94/904/EB, kuriuo pagal Tarybos direktyvos 91/689/EEB dėl pavojingų atliekų (5) 1 straipsnio 4 dalį sudaromas pavojingų atliekų sąrašas ir vėlesniuose jo pakeitimuose, ir ieško būdų tinkamai jas šalinti. Šioms atliekoms priskiriami dažai spausdintuvams ir kopijavimo aparatams, rašalas, šaldymo ir elektros prietaisai, baterijos, vaistai. Svečiams pateikiama informacija apie teisingą pavojingų atliekų šalinimo būdą.

Kai vietos valdžia nesuteikia pavojingų atliekų šalinimo vietos, pareiškėjas kiekvienais metais pateikia vietos valdžios deklaraciją, patvirtinančią, kad pavojingų atliekų šalinimo sistema nesukurta.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei turistų apgyvendinimo vietoje susidarančių pavojingų atliekų sąrašą, taip pat informaciją apie priemones, kurios naudojamos šioms atliekoms tvarkyti, rūšiuoti, surinkti ir šalinti, įskaitant atitinkamų sutarčių su trečiosiomis šalimis nuorašus. Tam tikrais atvejais pareiškėjas kiekvienais metais pateikia atitinkamą vietos valdžios deklaraciją.

24.   Atliekų rūšiavimas

Darbuotojai atliekas rūšiuoja pagal tam tikras kategorijas, kurias gali atskirai tvarkyti vietos ar nacionaliniai atliekų tvarkymo įrenginiai. Jei vietos valdžia nesiūlo rūšiuotų atliekų rinkimo ir (arba) šalinimo, stovyklavietė kreipiasi į ją raštu, pareikšdama pageidavimą rūšiuoti atliekas, bei išreikšdama susirūpinimą dėl nepakankamai išplėtoto rūšiuotų atliekų rinkimo ir (arba) šalinimo.

Prašymas vietos valdžiai organizuoti atskirų atliekų rinkimą ir (arba) šalinimą pateikiamas kasmet.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei informaciją apie tai, kurių kategorijų atliekas priima vietinės valdžios institucijos, taip pat informaciją apie priemones, kurias stovyklavietė naudoja šių kategorijų atliekoms rinkti, rūšiuoti, tvarkyti ir šalinti, ir (arba) atitinkamas sutartis su privačiomis agentūromis. Tam tikrais atvejais pareiškėjas kiekvienais metais pateikia vietinės valdžios institucijoms adresuotą atitinkamą deklaraciją.

25.   Atliekų transportavimas

Kai vietinės valdžios institucijos, atsakingos už atliekų tvarkymą, neužsiima atliekų surinkimu stovyklavietėje ar netoli jos, pastaroji užtikrina savo atliekų transportavimą į atitinkamą vietą, stengdamasi, kad transportas būtų naudojamas kuo mažiau.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei informaciją apie atitinkamas vietas, transportavimo tvarką ir atstumus.

26.   Vienkartiniai produktai

Išskyrus tuos atvejus, kai įstatymai reikalauja kitaip, stovyklavietės savininkas negali tiekti į gyvenamąsias patalpas ir parduotuves šių vienkartinių produktų:

Vienam ar vienkartiniam naudojimui skirtus tualeto reikmenis (tokius kaip šampūnas, muilas, dušo kepuraitės, t.t.). Jeigu naudojami bet kokie vienkartinio naudojimo produktai, jų naudojimo vietose turi būti įrengti specialūs konteineriai šiukšlėms pagal atitinkamas vietines ir nacionalines sistemas.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei informaciją apie naudojamus vienkartinius produktus bei įstatymus, reikalaujančius juos naudoti, ir atliekų surinkimo tipo ir sistemos aprašymą.

KITOS PASLAUGOS

27.   Draudimas rūkyti bendro naudojimo zonose

Visose bendro naudojimo patalpose turi būti nerūkantiems skirta zona.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi.

28.   Visuomeninis transportas

Svečiams ir darbuotojams turi būti pateikiama lengvai prieinama informacija apie tai, kaip stovyklavietę ir kitus vietinės paskirties taškus pasiekti visuomeniniu transportu. Kai nėra atitinkamo visuomeninio transporto, taip pat pateikiama informacija apie kitas aplinkosauginiu požiūriu priimtinesnes transporto priemones.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei turimos informacinės medžiagos nuorašus.

BENDRASIS VALDYMAS

Laikoma, kad aplinkos valdymo sistemą įdiegusieji pareiškėjai, užregistruoti pagal AVAS (EMAS) reglamentą ar sertifikuoti pagal ISO 14001, automatiškai laikosi toliau pateiktų privalomųjų bendrųjų valdymo kriterijų. Šiuo atveju AVAS registracija ar ISO 14001 sertifikavimas yra šių privalomųjų valdymo kriterijų atitikties patikrinimo priemonė.

29.   Bendra techninė priežiūra ir aptarnavimas

Visa įranga, naudojama stovyklavietės paslaugai teikti, turi būti aptarnaujama ir techniškai prižiūrima laikantis įstatymų ir kai tai būtina dėl kitų priežasčių, o šiuos darbus turi atlikti tik kvalifikuoti darbuotojai.

Stovyklavietės vadybininkas turi turėti techninio darbuotojo raštišką deklaraciją apie įstatymais nustatytą įrangos, kuriai taikomas šis kriterijus, techninės priežiūros periodiškumą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei įrangos ir techninę priežiūrą atliekančių asmenų (bendrovių) sąrašą.

30.   Katilų techninė priežiūra ir aptarnavimas

a)

Katilų techninė priežiūra ir aptarnavimas atliekamas bent kartą per metus arba dažniau, kaip to reikalauja įstatymai arba kai tai reikalinga; šiuos darbus atlieka kvalifikuoti specialistai; darbai atliekami pagal CEI ir nacionalinius standartus (kai jie taikomi) arba laikantis gamintojo instrukcijų.

b)

Bandymai, kuriais siekiama nustatyti, ar katilo naudingumo koeficientas atitinka nustatytąjį Direktyvoje 92/42/EEB arba nacionaliniuose teisės aktuose ar gamintojo pateiktoje informacijoje, ir ar išmetamų teršalų kiekis neviršija nustatytų ribų, atliekami kartą per vienerius metus. Kai techninės priežiūros metu atlikti bandymai rodo, kad pirmiau nurodytų sąlygų nesilaikoma, reikia skubiai imtis veiksmų padėčiai ištaisyti.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad abiejų šio kriterijaus dalių laikomasi, taip pat katilų ir jų techninės priežiūros plano aprašymą, informaciją apie techninę priežiūrą teikiančius asmenis (bendroves) bei informaciją apie tai, kas tikrinama techninės priežiūros metu.

31.   Politikos nustatymas ir veiksmų programa

Administracija turi aplinkos politiką ir parengia laisvos formos pareiškimą dėl aplinkos politikos bei tikslią veiksmų programą, užtikrinančią, kad aplinkos politika būtų taikoma.

Veiksmų programa nustato aplinkai daromo poveikio, susijusio su energijos, vandens ir chemikalų vartojimu bei atliekų susidarymu, planinius rodiklius, kurie bus nustatomi kas dvejus metus, atsižvelgiant į B skyriaus kriterijus. Joje nurodomas asmuo, atliekantis apgyvendinimo vietos aplinkos vadybininko funkcijas ir atsakingas už tai, kad būtų imamasi būtinųjų priemonių, ir būtų įgyvendinami planiniai rodikliai. Svečiai turi būti skatinami pateikti pastabas ir skundus, į juos turi būti atsižvelgiama.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat aplinkos politikos, politikos pareiškimo ir veiksmų programos nuorašą bei tvarkos, kuria vadovaujantis atsižvelgiama į svečių pastabas, aprašymą.

32.   Darbuotojų mokymas

Stovyklavietė teikia darbuotojams informaciją ir juos moko; darbuotojams įteikiami tvarkos aprašymai ar vadovai, kuriais siekiama užtikrinti, kad būtų taikomos aplinkos priemonės ir didėtų supratimas apie aplinkai palankų elgesį. Visiems naujiems darbuotojams atitinkami mokymai turi būti surengti per keturias savaites nuo priėmimo į darbą, o bent kartą per metus turi būti surengti visų darbuotojų mokymai.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat išsamią informaciją apie mokymo programą ir jos turinį bei informaciją apie tai, kurie darbuotojai išklausė atitinkamus mokymus ir kada tie mokymai vyko.

33.   Informacija svečiams

Stovyklavietė teikia informaciją apie savo aplinkos politiką, įskaitant saugos ir priešgaisrinės apsaugos aspektus, ir apie ES ekologinį ženklą. Informacija svečiams turi būti aktyviai teikiama registratūroje, taip pat pateikiamas klausimynas, kuriame jie galėtų pareikšti savo nuomonę apie aplinkosaugos aspektus stovyklavietėje. Užrašai, kviečiantys svečius prisidėti prie aplinkos tikslų įgyvendinimo, turi būti aiškiai matomi svečiams, ypač bendro naudojimo teritorijose ir jų nuomojamose patalpose.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat svečiams pateikiamos informacijos ir jiems skirtų užrašų kopijas, nurodo klausimynų platinimo ir surinkimo tvarką, ir kaip yra atsižvelgiama į atsakymus į klausimynus.

34.   Duomenys apie energijos ir vandens suvartojimą

Stovyklavietė taiko tvarką, pagal kurią kaupiami ir stebimi duomenys apie bendrą energijos suvartojimą (kWh), elektros energijos suvartojimą (kWh), šildymui suvartojamą energiją (kWh) ir vandens suvartojimą (litrais).

Duomenys kaupiami, gavus kiekvieną sąskaitą, arba bent kas tris mėnesius, taip pat jie turi būti išreikšti per suvartojimo apimtis, tenkančias vienai nakvynei ir patalpų ploto vienam kvadratiniam metrui. Stovyklavietė turi būti pasirengusi šiuos rezultatus pateikti kompetentingai įstaigai, atlikusiai paraiškos įvertinimą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat taikomos tvarkos aprašymą. Pateikdamas paraišką, pareiškėjas pateikia bent trijų ankstesnių mėnesių pirmiau išvardytų suvartojimo apimčių duomenis (jei yra), o vėliau kiekvienais metais pateikia praėjusiųjų metų duomenis. Nakvynių skaičius gyvenamosiose patalpose (ilgalaikio apgyvendinimo) nustatomas remiantis stovyklavietės savininko ir (ar) administracijos apskaičiavimais.

35.   Kitų duomenų kaupimas

Stovyklavietė taiko tvarką, pagal kurią kaupiami ir stebimi duomenys apie chemikalų vartojimą (išreiškiant kilogramais arba litrais), nurodant, ar produktas yra koncentruotas, ar ne, ir susidarančių atliekų apimtį (nerūšiuotų atliekų litrais ir (arba) kilogramais).

Duomenys kaupiami bent kas šeši mėnesiai, taip pat jie turi būti išreikšti kaip suvartojimo ar susidarymo apimtys, tenkančios vienai nakvynei ir patalpų ploto vienam kvadratiniam metrui. Stovyklavietė turi būti pasirengusi pateikti šiuos rezultatus paraiškos vertinimą atlikusiai kompetentingai institucijai patikrinimo vietoje metu.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat taikomos tvarkos aprašymą. Pateikdamas paraišką, pareiškėjas pateikia bent ankstesnių šešių mėnesių pirmiau išvardytų suvartojimo apimčių duomenis (jei yra), o vėliau kiekvienais metais pateikia praėjusiųjų metų duomenis. Pareiškėjas nurodo, kokios paslaugos yra teikiamos, ir ar patalpose atliekamas skalbimas.

36.   Ekologiniame ženkle pateikiama informacija

Ekologinio ženklo 2 laukelyje pateikiamas šis tekstas:

įgyvendinti veiksmai, kuriais siekiama taupyti energiją ir vandenį,

aplinkos valdymo veiksmai, kuriais siekiama diegti aplinką tausojančius metodus,

įgyvendintos priemonės, skirtos mažinti poveikį aplinkai.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia ekologinio ženklo naudojimo pavyzdį, bei deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi.

B SKYRIUS

2 straipsnio antrojoje pastraipoje nurodyti kriterijai

Kiekvienam iš šiame skyriuje nurodytų kriterijų yra suteikiama tam tikra vertė, kuri išreiškiama balais arba balų dalimis. Kad stovyklavietėms būtų suteiktas ekologinis ženklas, jos turi surinkti tam tikrą minimalų balų skaičių. Jeigu stovyklavietė nesiūlo kitų apgyvendinimo patalpų, skirtų nuomininkams apsigyventi kaip vieną iš teikiamų paslaugų, minimalus privalomas surinkti balų skaičius yra 16,5; jeigu stovyklavietė siūlo tokias patalpas, minimalus privalomas balų skaičius yra 20.

Bendras balų skaičius didinamas vienu balu už kiekvieną papildomą paslaugą, kurią teikia stovyklavietės administracija arba savininkai: maitinimo paslaugos (įskaitant pusryčius) ir sveikatingumo veikla. Sveikatingumo veiklai priskiriamos saunos, plaukymo baseinai ir visi kiti panašūs įrenginiai, esantys stovyklavietės teritorijoje, bei žalieji plotai, nesantys stovyklavietės dalimi, tokie kaip svečiams atviri parkai, miškai ir sodai.

ENERGIJA

37.   Elektros energijos gamyba fotoelektros sistema, hidroelektrinėse ir panaudojant vėjo energiją (2 balai)

Stovyklavietėje turi būti įrengta fotoelektros (saulės baterijų) ir vietinė hidroelektrinės sistema, bei vėjo jėgainė, kuri tiekia arba ateityje tieks bet 20 % per metus suvartojamos elektros energijos.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat fotoelektros ar hidroelektros sistemos arba vėjo jėgainės dokumentaciją bei duomenis apie jos projektinę ir faktinę gamybos apimtį.

38.   Šiluma iš atsinaujinančių energijos šaltinių (1,5 balo)

Bent 50 % visos energijos, kuri sunaudojama vidaus patalpų ar sanitarinėms reikmėms skirto karšto vandens šildymui, turi būti gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat duomenis apie energiją, suvartojamą vidaus patalpų šildymui ir karštam vandeniui, bei dokumentaciją, parodančią, kad bent 50 % šios energijos gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

39.   Katilo šiluminis naudingumas (1 balas)

Stovyklavietėje turi būti įrengtas keturių žvaigždučių katilas, kurio apibrėžimas pateiktas Direktyvos 92/42/EEB 6 straipsnyje.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat už katilo pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą ataskaitą.

40.   NOx išmetimas iš katilo (1,5 balo)

Katilas turi būti 5 klasės pagal EN 297 prA3 normą, kuri reglamentuoja NOx išmetimą, o išmetimo laipsnis turi būti mažiau nei 70 mg NOx/kWh.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat už katilo pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą ataskaitą.

41.   Centralizuotas šildymas (1 balas)

Šiluma į stovyklavietę tiekiama iš centralizuoto šildymo sistemos.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat dokumentaciją, patvirtinančią prisijungimą prie centrinio šildymo sistemos.

42.   Kogeneracinė elektrinė (1,5 balo)

Visą elektros energiją ir šildymą stovyklavietės sanitarinėms patalpoms, bendro naudojimo patalpoms ir nuomojamoms gyvenamosioms patalpoms tiekia kogeneracinė elektrinė. Jeigu stovyklavietė turi savo kogeneracinę elektrinę, tokia elektrinė teikia 70 % bendrai sunaudojamos šilumos ir elektros energijos.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat dokumentaciją apie termofikacinę elektrinę.

43.   Šiluminis siurblys (1,5 balo)

Stovyklavietėje įrengtas šiluminis siurblys, tiekiantis šildymą ir (arba) oro kondicionavimą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat dokumentaciją apie šiluminį siurblį.

44.   Šilumos panaudojimas (2 balai)

Stovyklavietėje įrengta 1 (1 balas) arba 2 (2 balai) čia išvardytų kategorijų šilumos panaudojimo sistemos: šaldymo sistemų, ventiliatorių, skalbimo mašinų, indų plovimo mašinų, plaukimo baseino (-ų), sanitarinio vandens nuotekų.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat dokumentaciją apie šilumos panaudojimo sistemas.

45.   Termoreguliavimas (1,5 balo)

Bendro naudojimo patalpose ir nuomojamose patalpose yra įrengtas individualus temperatūros reguliavimas.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat dokumentaciją apie termoreguliavimo sistemas.

46.   Esamų pastatų izoliacija (2 balai)

Stovyklavietės pastatų, kuriuose yra įrengtas šildymas ir (arba) oro kondicionavimas, izoliacija turi būti aukštesnė už nustatytąją minimaliaisiais nacionaliniais reikalavimais, kad būtų žymiai sumažintas energijos suvartojimas.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia atitinkamo energetikos techninio specialisto deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat dokumentaciją apie izoliaciją ir minimaliuosius nacionalinius reikalavimus.

47.   Oro kondicionavimas (1,5 balo)

Oro kondicionavimo sistema turi būti A elektros energijos sąnaudų klasės, kuri apibūdinta Direktyvoje 2002/31/EB, ar atitinkamos elektros energijos sąnaudų klasės.

Šis kriterijus netaikomas įtaisams, galintiems naudoti ir kitus energijos šaltinius, įtaisams oras – vanduo ir vanduo – vanduo, arba įrenginiams, kurių galia (aušinimo galia) didesnė kaip 12 kW.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už oro kondicionavimo sistemos įrengimą, pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą techninę specifikaciją.

48.   Oro kondicionavimo sistemos automatinis išjungimas (1 balas)

Turi būti įrengta automatinė sistema, išjungianti oro kondicionavimą, kai langai yra atidaryti.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už oro kondicionavimo sistemos įrengimą, pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą techninę ataskaitą.

49.   Bioklimato architektūra (2 balai)

Stovyklavietėje esantys pastatai turi būti pastatyti laikantis bioklimato architektūros principų.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo apgyvendinimo vieta atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą dokumentaciją.

50.   Šaldytuvų (1 balas), indų plovimo mašinų (1 balas), skalbimo mašinų (1 balas), džiovintuvų/vartytuvų (1 balas) ir biuro įrangos (1 balas) elektros energijos sąnaudos (iki 5 balų)

a)

(1 balas): visi buitiniai šaldytuvai turi būti A, A+ arba A++ elektros energijos sąnaudų klasės, kuri apibūdinta 2003 m. liepos 3 d. Komisijos direktyvoje 2003/66/EB, iš dalies pakeičiančioje Direktyvą 94/2/EB dėl energijos sunaudojimo ženklinimo ant buitinių elektrinių šaldytuvų, šaldiklių ir jų derinių, įgyvendinančią Tarybos direktyvą 92/75/EEB (6), o visi šaldikliai ir minibarai turi būti bent C klasės. Direktyva 2003/66/EB įsigalioja 2004 m. liepos 1 d.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia dokumentaciją, nurodančią visų šaldytuvų ir barų šaldytuvų ar mini barų elektros energijos sąnaudų klasę, bei nurodo, kurie iš šių prietaisų turi ekologinį ženklą.

b)

(1 balas): visos buitinės indų plovimo mašinos turi būti A elektros energijos sąnaudų klasės, kuri apibūdinta 1999 m. vasario 26 d. Komisijos direktyvoje 1999/9/EB, iš dalies keičiančioje Direktyvą 97/17/EB, įgyvendinančią Tarybos direktyvą 92/75/EEB dėl energijos sunaudojimo parodymo ženklinant buitines indų plovimo mašinas (7).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia dokumentaciją, nurodančią visų indų plovimo mašinų elektros energijos sąnaudų klasę, bei nurodo, kurie iš šių prietaisų turi ekologinį ženklą.

Pastaba: šis reikalavimas netaikomas indų plovimo mašinoms, kurioms netaikoma Direktyva 1999/9/EB (pvz., pramoninėms indų plovimo mašinoms).

c)

(1 balas): visos buitinės skalbimo mašinos turi būti A elektros energijos sąnaudų klasės, kuri apibūdinta 1996 m. gruodžio 17 d. Komisijos direktyvoje 96/89/EB, pakeičiančioje Direktyvą 95/12/EB, įgyvendinančią Tarybos direktyvą 92/75/EEB dėl energijos sunaudojimo parodymo ženklinant buitines skalbimo mašinas (8).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia dokumentaciją, nurodančią visų skalbimo mašinų elektros energijos sąnaudų klasę, bei nurodo, kurie iš šių prietaisų turi ekologinį ženklą.

Pastaba: šis reikalavimas netaikomas skalbimo mašinoms, kurioms netaikoma Direktyva 96/89/EB (pvz., pramoninėms skalbimo mašinoms).

d)

(1 balas): bent 80 % biuro įranga (asmeninių kompiuterių, monitorių, fakso aparatų, spausdintuvų, skaitytuvų, kopijavimo aparatų) turi atitikti „Energy Star“ etiketės suteikimo reikalavimus, kurie pateikti 2001 m. lapkričio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 2422/2001 dėl raštinės įrangos ženklinimo apie energijos taupymą Bendrijos programos (9).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia dokumentaciją, patvirtinančią, kad biuro įranga atitinka „Energy Star“ etiketės suteikimo reikalavimus, ir (arba) nurodo, kurie iš šių asmeninių kompiuterių ir nešiojamųjų prietaisų turi ekologinį ženklą.

e)

(1 balas): Visi elektriniai džiovintuvai turi būti bent A elektros energijos sąnaudų klasės, kuri apibūdinta 1995 m. gegužės 23 d. Komisijos direktyvoje 1995/13/EB, įgyvendinančioje Tarybos direktyvą 92/75/EEB dėl energijos sunaudojimo parodymo ženklinant buitines elektrines džiovinimo mašinas (10).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia dokumentaciją, nurodančią visų džiovinimo mašinų elektros energijos sąnaudų klasę, bei nurodo, kurie iš šių prietaisų turi ekologinį ženklą.

Pastaba: šis reikalavimas netaikomas elektrinėms džiovinimo mašinoms, kurioms netaikoma Direktyva 1995/13/EB (pvz., pramoninėms džiovinimo mašinoms).

51.   Elektriniai rankų ir plaukų džiovintuvai su atstumo davikliais (1 balas)

Visuose elektriniuose rankų ir plaukų džiovintuvuose turi būti įrengtas atstumo daviklis arba jie turi turėti ISO I tipo ekologinį ženklą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia dokumentaciją, nurodančią kaip stovyklavietė laikosi šio kriterijaus.

52.   Šaldytuvo stovėjimo vieta (1 balas)

Virtuvinis, kiosko arba parduotuvės šaldytuvas (-ai) turi būti pastatytas ir reguliuojamas pagal elektros energijos taupymo principus.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia išsamų paaiškinimą, kaip stovyklavietė laikosi šio kriterijaus.

53.   Automatinis šviesos išjungimas nuomojamose patalpose (1 balas)

80 % nuomojamų patalpų turi būti įrengtos automatinės sistemos, išjungiančios šviesą svečiams išėjus iš patalpų.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už šių sistemų įrengimą, pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą techninę ataskaitą.

54.   Laikmačiai saunoje (1 balas)

Visi įrenginiai saunoje turi laikmačius.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už šių sistemų įrengimą, pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą techninę ataskaitą.

55.   Plaukymo baseino šildymas iš atsinaujinančių energijos šaltinių gaminamos elektros energija (1,5 balo)

Plaukymo baseinui naudojama elektros energija turi būti gaminama iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Bent 50 %: 1 balas, 100 %: 1,5 balo.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia įrodymus, kad jis laikosi šio kriterijaus, kartu su duomenimis apie elektros energijos suvartojimą plaukymo baseino šildymui, nurodant, kiek tokios energijos yra gaminama iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

56.   Automatinis išorinių šviesų išjungimas (1,5 balo)

Išorinės šviesos, kurios nėra reikalingos saugumo sumetimais, turi automatiškai išsijungti tam tikru nustatytu laiku, arba turi įsijungti pagal atstumo daviklio parodymus.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už šių sistemų įrengimą, pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą techninę ataskaitą.

VANDUO

57.   Lietaus vandens (1,5 balo) ir išvalyto vandens naudojimas (1,5 balo)

a)

(1,5 balo): lietaus vanduo surenkamas ir naudojamas nesanitariniams tikslams ir ne kaip geriamasis vanduo.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją bei atitinkamas garantijas, kad sanitariniais tikslais naudojamo ir geriamojo vandens tiekimas yra visiškai atskirtas.

b)

(1,5 balo): išvalytas vanduo surenkamas ir naudojamas, nesanitariniams tikslams ir ne kaip geriamasis vanduo.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją bei atitinkamas garantijas, kad sanitariniais tikslais naudojamo ir geriamojo vandens tiekimas yra visiškai atskirtas.

58.   Automatinės laistymo sistemos lauke (1 balas)

Stovyklavietė naudoja automatines sistemas, optimaliai valdančias lauke esančių augalų ir želdinių laistymo laiką ir vandens suvartojimą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

59.   Vandens srovė iš čiaupų ir dušų galvučių (1,5 balo)

Vandens srovė iš čiaupų ir dušų galvučių, išskyrus vonios čiaupus, neturi būti daugiau kaip 8 litrai per minutę.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

60.   Vandens nuleidimas tualetuose (1,5 balo)

Bent 80 % tualetų vieną kartą nuleidus turi sunaudoti šešis litrus vandens arba mažesnį vandens kiekį.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

61.   Indų plovimo mašinų sunaudojamo vandens kiekis (1 balas)

Indų plovimo mašinų sunaudojamo vandens kiekis (išreikštas kaip W(išmatuotasis)) turi būti mažesnis arba lygus ribinei reikšmei, kurią apibrėžia čia pateikta lygtis, naudojant tą patį EN 50242 bandymo metodą ir programos ciklą, kuris buvo pasirinktas Komisijos direktyvai 97/17/EB (11):

W(išmatuotasis) ≤ (0,625 × S) + 9,25

kur:

W(išmatuotasis)– tai indų plovimo mašinos išmatuotasis vandens sunaudojimas litrais per vieną ciklą, suapvalintas iki vieno skaičiaus po kablelio,

S– tai indų plovimo mašinos standartinis plaunamų indų skaičius.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už šių indų plovimo mašinų gamybą, pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą techninę ataskaitą, arba įrodymų, kad šioms indų plovimo mašinoms buvo suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas.

62.   Skalbimo mašinose sunaudojamas vandens kiekis (1 balas)

Skalbimo mašinos, kurias naudoja stovyklavietė arba jos skalbimo paslaugų tiekėjas, vienam skalbinių kilogramui išskalbti turi sunaudoti 12 litrų vandens arba mažesnį vandens kiekį, matavimus atliekant vadovaujantis EN 60456:1999 standartu bei naudojant tą patį standartinį 60 °C medvilninių skalbinių skalbimo ciklą, kuris buvo pasirinktas Direktyvoje 95/12/EB (12).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia už šių skalbimo mašinų gamybą, pardavimą ir (arba) techninę priežiūrą atsakingų profesionalių techninių specialistų parengtą techninę ataskaitą, arba įrodymų, kad šioms skalbimo mašinoms buvo suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas. Stovyklavietės vadovai pateikia jos skalbimo paslaugų tiekėjo parengtą techninę dokumentaciją, patvirtinančią, kad jo naudojama skalbimo mašina atitinka šį kriterijų.

63.   Čiaupo vandens temperatūra ir srovė (1 balas)

Bent 80 % vandens čiaupų turi teikti galimybę tiksliai ir operatyviai reguliuoti vandens temperatūrą ir vandens srovę.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo apgyvendinimo vieta atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

64.   Dušo laikmačiai (1 balas)

Visi sanitarinėse patalpose ar lauke įrengti dušai turi turėti sistemą, kuri automatiškai sustabdo vandens tekėjimą, praėjus tam tikram laikui, arba kai dušu niekas nesinaudoja.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

65.   Plaukymo baseino dangtis (1 balas)

Nakties metu, arba kai pripildytas baseinas yra nenaudojamas ilgiau kaip vieną dieną, jis turi būti uždengiamas, kad vanduo neatvėstų ir kad jo mažiau išgaruotų.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

66.   Apsauga nuo apledėjimo (iki 1,5 balo)

Jeigu reikia apsaugoti kelius nuo apledėjimo, naudojamos mechaninės priemonės arba smėlis/žvyras, kad esant apledėjimui arba sningant keliai į stovyklavietę būtų saugūs (1,5 balo).

Jeigu apledėjimui pašalinti naudojami chemikalai, naudojamos medžiagos, kuriose yra ne daugiau kaip 1 % chlorido jonų (Cl) (1 balas) arba ledo tirpikliai, pažymėti Bendrijos ekologiniu ženklu arba regioniniais ISI I tipo ekologiniais ženklais (1,5 balo).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

67.   Nuorodos dėl vandens kietumo (1 balas)

Greta sanitarinių įrenginių, skalbimo mašinų/indų plovimo mašinų pateikiami paaiškinimai dėl vandens kietumo, kad svečiai ir darbuotojai galėtų parinkti tinkamesnes skalbimo priemones, arba turi veikti automatinė dozavimo sistema, optimizuojanti skalbimo priemonių naudojimą pagal vandens kietumą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, kartu pateikdamas dokumentaciją, parodančią, kaip svečiai yra informuojami.

68.   Vandenį taupantys pisuarai (1,5 balo)

Bent 50 % visų pisuarų naudoja sistemą be vandens, arba visi pisuarai turi turėti rankinio valdymo/elektroninę vandens nuleidimo sistemą, kuri leistų nuleisti vandenį vieną kartą tik juo pasinaudojus.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų.

69.   Teritorijos apželdinimui naudojamos vietinės augalų rūšys (1 balas)

Apsodinant stovyklavietės teritoriją medžiais ir krūmais naudojamos tik vietinės augalų rūšys.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, ir pateikia atitinkamus eksperto parengtus patvirtinančius dokumentus.

70.   Rankšluosčių ir patalynės keitimas (1 balas)

Svečiai yra informuojami apie stovyklavietėje taikom aplinkosaugos politiką, pagal kurią patalynė ir rankšluosčiai nuomojamose patalpose yra keičiami jų prašymu, arba automatiškai vieną kartą į savaitę žemesnės klasės nuomojamose patalpose, arba du kartus į savaitę aukštesnės klasės nuomojamose patalpose. Tai taikoma tik nuomojamoms patalpoms, kur teikiant paslaugą svečiai aprūpinami rankšluosčiais ir (arba) patalyne.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, pateikdami atitinkamus dokumentus, parodančius, kaip svečiai yra informuojami.

PAVOJINGIEJI CHEMIKALAI

71.   Valymo priemonės (iki 4 taškų)

Bent 80 % (masės) rankinio skalbimo priemonių ir (arba) indų plovimo mašinoms skirtų plovimo priemonių, ir (arba) skalbimo miltelių, ir (arba) universalios paskirties valymo priemonių, kurias naudoja stovyklavietė, turi būti suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas arba kitas nacionalinis ar regioninis ISO I tipo ekologinis ženklas (po vieną tašką už kiekvieną iš šių keturių valymo priemonių kategorijų).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia duomenis ir dokumentus (įskaitant atitinkamas sąskaitas-faktūras), kuriose nurodomi tokių prekių kiekiai ir nurodoma, kiek jų yra su ekologiniu ženklu.

72.   Patalpose naudojami dažai ir lakai (1 balas)

Bent 50 % išdažytų pastatų arba nuomojamų patalpų, išskyrus nuomojamus automobilius-furgonus arba namelius ant ratų turi būti dažyti, naudojant patalpoms skirtus dažus ir lakus, kuriems suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas arba kitas nacionalinis ar regioninis ISO I tipo ekologinis ženklas.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia duomenis ir dokumentaciją (įskaitant atitinkamas sąskaitas), kurioje nurodyti suvartoti šių produktų kiekiai, bei kiekiai, kurie turi ekologinį ženklą.

73.   Automobilių plovimas tik specialiai tam skirtose vietose (1 balas)

Automobilių plauti neleidžiama arba leidžiama tik specialiai tam skirtose vietose, kurios turi specialius įrengimus surinkti naudotą vandenį ir plovimo priemones ir pašalinti juos į kanalizacijos sistemą.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, ir pateikia atitinkamus patvirtinančius dokumentus.

74.   Dirbtino mėsos kepimo ant grotelių įrenginio degiklio alternatyvūs produktai (1 balas)

Parduotuvėse turi būti parduodami alternatyvūs produktai mėsos kepimo ant grotelių įrenginio dirbtinam degikliui, tokie kaip rapsų aliejus, kanapių produktai.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų,.

75.   Plaukimo baseinų dezinfekavimo priemonės dozavimas (1 balas)

Plaukimo baseine turi būti automatinė dozavimo sistema, naudojanti mažiausią dezinfekavimo priemonės kiekį atitinkamam rezultatui pasiekti.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia techninę dokumentaciją apie automatinę dozavimo sistemą.

76.   Mechaninis valymas (1 balas)

Stovyklavietė turi būti nustačiusi aiškią tvarką, kurios laikantis atliekamas valymas nenaudojant chemikalų, bet naudojant mikropluošto gaminius ar kitas ne chemines valymo medžiagas, arba kiti panašų poveikį turintys veiksmai.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo apgyvendinimo vieta atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją (kai tinka).

77.   Natūralūs sodai (2 balai)

Žalieji plotai tvarkomi arba nenaudojant pesticidų, arba laikantis ekologinio ūkininkavimo principų, kurie pateikti 1991 m. birželio 24 d. Tarybos reglamente (EEB) Nr. 2092/91 dėl ekologinės žemės ūkio produktų gamybos ir nuorodų apie tokią gamybą ant žemės ūkio ir maisto produktų (13) bei vėlesniuose jo pakeitimuose, arba apibrėžti nacionaliniuose teisės aktuose ar pripažintuose nacionaliniuose žemės ūkio planuose.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo apgyvendinimo vieta atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją (kai tinka).

78.   Insekticidai ir pesticidai (iki 2 balų)

Gyvenamųjų patalpų architektūriniai sprendimai ir taikomos higienos taisyklės (tokios kaip pastatų statymas ant atramų, kad žiurkės negalėtų patekti į patalpas, tinklai ar spiralės nuo uodų) leidžia užtikrinti, kad pesticidų ir herbicidų stovyklavietėje būtų naudojama tik tiek, kiek yra visiškai neišvengiama (1 balas).

Jeigu vis dėlto insekticidai ir herbicidai būtini, gali būti naudojamos tik tos medžiagos, kurios leidžiamos pagal ekologinio ūkininkavimo principus (apibrėžtus Reglamente (EEB) Nr. 2092/91) arba kuriems buvo suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas arba kitoks nacionalinis ar regioninis ISO I tipo ekologinis ženklas (1 balas).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo apgyvendinimo vieta atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją (kai tinka).

ATLIEKOS

79.   Kompostavimas (iki 3 balų)

Stovyklavietė atskiria atitinkamas organines atliekas (2 balai už sodo atliekas; 1 balas už virtuvės atliekas) bei užtikrina, kad jos būtų kompostuojamos, laikantis vietos valdžios rekomendacijų (pvz., kad tai atlieka vietos administracija, kad tai atliekama vietoje, arba kad tai atlieka privati firma).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo apgyvendinimo vieta atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją (kai tinka).

80.   Vienkartinės gėrimų skardinės (2 balai)

Išskyrus tuos atvejus, kai to reikalauja įstatymai, stovyklavietei priklausančiose ar jos tiesiogiai valdomose zonose draudžiama siūlyti gėrimus vienkartinėse skardinėse.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat informaciją apie tai, kurie iš šių vienkartinių produktų yra naudojami (jei tokių produktų yra), bei kurie teisės aktai reikalauja leisti juos naudoti.

81.   Pusryčių/maisto pakuotė ir vienkartinės prekės (2 balai)

Pusryčių metu ir teikiant kitas maitinimo paslaugas vieno davinio pakuotės, vienkartiniai puodeliai, lėkštės ir stalo įrankiai nenaudojami.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

82.   Riebalų/aliejaus šalinimas (iki 3 balų)

Turi būti įrengti riebalų atskyrikliai, o keptuvėse naudojami riebalai (aliejai) ir kepimo gruzdintuvėse naudojami riebalai (aliejai) turi būti surenkami ir atitinkamai šalinami (2 balai). Svečiai raginami tinkamai pašalinti jų naudojamus riebalus/aliejų (1 balas).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

83.   Automobilių parko nuotekos (1 balas)

Alyva ir kitokios nuotekos iš automobilių yra surenkamos ir teisingai pašalinamos.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

84.   Naudoti tekstilės gaminiai ir baldai (iki 3 balų)

Naudoti baldai, tekstilės gaminiai ir kitos medžiagos turi būti parduodamos ar atiduodamos labdarai arba draugijoms, kurios surenka ir paskirsto šias prekes.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia šių draugijų parengtą atitinkamą papildomą dokumentaciją.

KITOS PASLAUGOS

85.   Eismo stovyklavietėje reguliavimas (1 balas)

Eismas stovyklavietės teritorijoje (svečių ir aptarnavimo/transporto) leidžiamas tik tam tikroje teritorijoje ir tik tam tikromis valandomis.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

86.   Eismas pačioje stovyklavietėje (1 balas)

Pačioje stovyklavietėje esančios transporto priemonės pervežimams ir stovyklavietės teritorijos priežiūrai yra nevariklinės transporto priemonės.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

87.   Vežimėliai stovyklavietės svečiams (1 balas)

Bagažo pervežimui ir apsipirkimui stovyklavietės teritorijoje stovyklavietės svečiams nemokamai suteikiami vežimėliai ir kitokios nevariklinės transporto priemonės.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

88.   Nehermetizuoti paviršiai (1 balas)

Mažiausiai 90 % stovyklavietės teritorijos nėra dengiama asfaltu/cementu ar kitokiomis hermetizavimo medžiagomis, kurios kliudo vandeniui susigerti ir dirvai vėdintis.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

89.   Stogų apželdinimas (1,5 balo)

Mažiausiai 50 % stovyklavietės tam tinkančių pastatų stogų (plokšti arba nedidelio nuolydžio stogai) yra apželdinami žole arba augalais.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina, kaip stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

90.   Informavimas apie aplinkos apsaugą ir švietimas (iki 3 balų)

Stovyklavietė teikia svečiams informaciją apie aplinką ir šviečiamojo pobūdžio pranešimus apie vietos biologinę įvairovę, kraštovaizdį ir aplinkos išsaugojimo priemones (1,5 balo). Svečiams organizuojamuose pasilinksminimo renginiuose taip pat yra švietimo aplinkos apsaugos klausimais elementų (1,5 balo).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina, kaip stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia atitinkamą papildomą dokumentaciją.

91.   Draudimas rūkyti bendro naudojimo patalpose ir nuomojamose patalpose (1 balas)

Bent 50 % bendro naudojimo erdvių ir 50 % nuomojamų erdvių turi būti draudžiama rūkyti.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia informaciją apie zonų skaičių ir pobūdį bei nurodo, kuriose nuomojamose patalpose nerūkoma.

92.   Dviračiai (1,5 balo)

Svečiams sudaroma galimybė naudotis dviračiais. (Mažiausiai 2 dviračiai 50 palapinių ir (arba) svečių apgyvendinimo vienetams).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų.

93.   Daugkartinio naudojimo buteliai (iki 3 balų)

Stovyklavietė siūlo svečiams gėrimus daugkartinio naudojimo buteliuose: nealkoholinius gėrimus (1 balas), alų (1 balas), vandenį (1 balas).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo apgyvendinimo vieta atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia šių butelių tiekėjų parengtą atitinkamą papildomą dokumentaciją.

94.   Popieriaus produktai (iki 2 balų)

Bent 50 % sunaudojamo tualetinio popieriaus (servetėlių) ir (arba) rašomojo popieriaus turi būti suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas ar kiti nacionaliniai ar regioniniai ISO I tipo ekologiniai ženklai (po 1 tašką už kiekvieną iš šių dviejų popieriaus produktų).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia duomenis ir dokumentaciją (įskaitant atitinkamas sąskaitas), kurioje nurodyti suvartoti šių produktų kiekiai, bei kiekiai, kurie turi ekologinį ženklą.

95.   Ilgalaikio naudojimo prekės (iki 3 balų)

Bent 10 % bet kurios kategorijos ilgalaikio naudojimo prekių (tokių kaip patalynė, rankšluosčiai, staltiesės, asmeniniai kompiuteriai, nešiojamieji kompiuteriai, televizoriai, čiužiniai, baldai, skalbimo mašinos, indų plovimo mašinos, šaldytuvai, dulkių siurbliai, kietosios grindų dangos, šviesos lempos), kurios yra stovyklavietėje, turi būti suteiktas Bendrijos ekologinis ženklas ar kiti nacionaliniai ar regioniniai ISO I tipo ekologiniai ženklai (po 1 tašką už bet kurias ne daugiau kaip tris ilgalaikio naudojimo prekių kategorijas).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia duomenis ir dokumentaciją, kurioje nurodyti šių turimų produktų kiekiai, bei kiekiai, kuriems suteiktas ekologinis ženklas.

96.   Vietiniai maisto produktai (iki 4,5 balų)

Kiekvieno maitinimo metu, įskaitant pusryčius (1,5 balo) ir parduotuvėse (1,5 balo) pateikiami bent du vietinės gamybos maisto produktai.

Jeigu reikia, yra draudžiama naudoti vietinių saugojamų rūšių gyvūnų produktus, tokius kaip tam tikrą žuvų ar vėžiagyvių ir laukinių gyvūnų mėsą (1,5 balo).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat atitinkamą papildomą dokumentaciją.

97.   Ekologiškas maistas (iki 2 balų)

Bent dviejų patiekalų (1 balas) pagrindinės sudedamosios dalys ir bent 4 parduotuvėje parduodami produktai (1 balas) turi būti pagaminti taikant ekologiško ūkininkavimo metodus, kurie apibūdinti Reglamente (EEB) Nr. 2092/91.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, taip pat atitinkamą papildomą dokumentaciją.

BENDRASIS VALDYMAS

98.   Stovyklavietės AVAS (EMAS) registracija (3 balai), ISO sertifikavimas (1,5 balo)

Stovyklavietė turi būti užregistruota pagal Bendrijos aplinkosaugos valdymo ir audito schemą (AVAS) (3 balai) arba sertifikuota pagal ISO 14001 standarto reikalavimus (1,5 balo).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia atitinkamą AVAS registracijos ar ISO 14001 sertifikavimo liudijimą.

99.   Tiekėjų AVAS (EMAS) registracija (1,5 balo) ir ISO sertifikavimas (1 balas)

Bent vienas pagrindinis produkcijos ar paslaugų tiekėjas, aptarnaujantis turistų apgyvendinimo vietą, turi būti registruotas pagal AVAS (1,5 balo) arba sertifikuotas pagal ISO 14001 standarto reikalavimus (1 balas).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia bent vieno pagrindinio savo tiekėjo atitinkamą AVAS registracijos ar ISO 14001 sertifikavimo liudijimą.

100.   Subrangovų atitikimas A skyriaus kriterijams (iki 2 balų)

Visi dvi papildomas paslaugas (maitinimas ir sveikatingumo veikla) teikiantys subrangovai turi atitikti bent vieną iš ekologinio ženklo suteikimo A skyriaus kriterijų, taikomų konkrečioms paslaugoms (po 1 balą kiekvienai stovyklavietėje teikiamai paslaugai).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia įrodymus, kad yra sudarytos atitinkamos sutartys su subrangovais dėl jų atitikimo A skyriaus kriterijams.

101.   Energijos ir vandens skaitikliai (iki 2 balų)

Stovyklavietėje turi būti įrengti papildomi energijos ir vandens matuokliai, kad būtų galima kaupti duomenis apie įvairios veiklos metu ir įvairių mašinų suvartojamus kiekius (1 balas). Kiekvienoje aikštelėje turi būti įrengtas atskiras elektros energijos ir vandens skaitiklis (1 balas).

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas išsamiai paaiškina būdą, kuriuo stovyklavietė atitinka šį kriterijų, taip pat pateikia sukauptų duomenų analizės išvadas (jei jos jau parengtos).

102.   Papildomi aplinkos veiksniai (daugiausia 3 balai)

Vienas iš dviejų:

a)

papildomi aplinkos apsaugos veiksniai (iki 1,5 balo už kiekvieną veiksnį, bet ne daugiau kaip 3 balai): stovyklavietės administracija imasi papildomų veiksmų, be tų, kurie yra apibūdinami kaip atitikimas šiame skyriuje arba A skyriuje apibūdintiems kriterijams, kuriais siekia gerinti stovyklavietės aplinkos rodiklius. Paraiškos vertinimą atliekanti kompetentingoji įstaiga už šiuos veiksnius skiria papildomų balų, bet ne daugiau kaip po 1,5 balo už vieną veiksnį.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia deklaraciją, patvirtinančią, kad šio kriterijaus laikomasi, bei išsamiai apibūdina kiekvieną papildomąjį veiksmą, į kurį jis nori, kad būtų atsižvelgiama;

arba:

b)

ekologinio ženklo suteikimo (3 balai): kai turistų apgyvendinimo vietai bus suteiktas vienas iš nacionalinių ar regioninių ISO I tipo ekologinių ženklų.

Vertinimas ir patikra: pareiškėjas pateikia pakankamų įrodymų, kad jam suteiktas ekologinis ženklas.

(1)  OL L 283, 2001 10 27, p. 33.

(2)  OL L 167, 1992 6 22, p. 17.

(3)  OL L 86, 2002 4 3, p. 26.

(4)  OL L 71, 1998 3 10, p. 1.

(5)  OL L 226, 2000 9 6, p. 3.

(6)  OL L 170, 2003 7 9, p. 10.

(7)  OL L 56, 1999 3 4, p. 46.

(8)  OL L 338, 1996 12 28, p. 85.

(9)  OL L 332, 2001 12 15, p. 1.

(10)  OL L 136, 1995 6 21, p. 28.

(11)  OL L 118, 1997 5 7, p. 1.

(12)  OL L 136, 1995 6 21, p. 1.

(13)  OL L 198, 1991 7 22, p. 1.