32002D0466



Oficialusis leidinys L 075 , 16/03/2002 p. 0001 - 0006


Europos Parlamento Ir Tarybos sprendimas 466/2002/EB

2002 m. kovo 1 d.

nustatantis Bendrijos veiksmų programą, remiančią nevyriausybines organizacijas, kurių pagrindinė veikla yra aplinkos apsauga

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 175 straipsnio 1 dalį,

atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą [1],

atsižvelgdami į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [2],

atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę,

laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje [3] nustatytos tvarkos,

kadangi:

(1) Sutartis numato Bendrijos politikos aplinkosaugos srityje plėtojimą ir įgyvendinimą bei nustato šios politikos uždavinius ir principus.

(2) 2001 m. gruodžio 31 d. baigia galioti 1997 m. gruodžio 16 d. Tarybos sprendimu 97/872/EB dėl Bendrijos veiksmų programos, remiančios nevyriausybines organizacijas, kurių pagrindinė veikla yra aplinkos apsauga [4], patvirtinta veiksmų programa. Komisija ir esami bei buvę naudos gavėjai įvertino šią programą ir išreiškė didelį norą ją atnaujinti arba peržiūrėti.

(3) Šeštojoje aplinkosaugos veiksmų programoje pripažįstama būtinybė įtraukti piliečius, o viena iš siūlomų priemonių yra ekstensyvus ir platus dialogas su suinteresuotaisiais asmenimis priimant sprendimus aplinkos apsaugos srityje. Kad nevyriausybinės organizacijos (toliau — NVO) galėtų dalyvauti šiame dialoge, Šeštoji aplinkosaugos veiksmų programa numato būtinybę remti NVO, be kita ko, skirti tam Bendrijos lėšų.

(4) NVO, kurių veikla — aplinkos apsauga, jau parodė, kad aktyviai dalyvaudamos ir vykdydamos konkrečias aplinkos apsaugos priemones, taip pat ir bendro suvokimo, kad yra būtina saugoti aplinką siekiant užtikrinti darnią plėtrą, didinimo priemones, gali prisidėti prie Bendrijos politikos aplinkosaugos srityje, kaip numatyta Sutarties 174 straipsnyje. Šioje programoje gali dalyvauti ir NVO, kurių veikla — gyvūnų apsauga, jei tik jų veikla padės siekti aplinkos apsaugos tikslų.

(5) NVO yra nepakeičiamos, kai reikia koordinuoti ir pranešti Komisijai informaciją ar nuomonę apie atsiradusias ar atsirandančias perspektyvas, pavyzdžiui, apie gamtos apsaugos ir tarpvalstybines aplinkos problemas, kurių negalima galutinai išspręsti arba kurios nėra sprendžiamos valstybės narės ar žemesniu lygiu. NVO gerai supranta, kas visuomenei kelia susirūpinimą aplinka, todėl gali skatinti išsakyti šią nuomonę ir pranešti ją Komisijai.

(6) Dalyvaudamos ekspertų grupių, Bendrijos institucijų parengiamųjų ir vykdomųjų komitetų veikloje, aplinkos apsaugos NVO įneša svarbų indėlį į Bendrijos politiką, programas ir iniciatyvas ir yra būtina kitų veikėjų aplinkos srityje, įskaitant pramonės įmones ir bendroves, profesines sąjungas ir vartotojų grupes, interesų atsvara.

(7) NVO, gebančios skatinti keistis nuomonėmis apie Bendrijos masto aplinkos apsaugos perspektyvas, problemas ir dalytis informacija apie jas ir apie galimus jų sprendimus, gebančios užsiimti atitinkama veikla ir į ją įtraukti suinteresuotus asmenis iš nacionalinio, regioninio ir vietos lygmens, turėtų būti remiamos. Todėl bus remiamos tik tos NVO ar NVO tinklai, kurie užsiima veikla Europos mastu.

(8) Būtina išplėsti programos geografinį plėtimąsi ir įtraukti valstybių kandidačių NVO, nes joms tenka svarbus vaidmuo užtikrinant visuotinį aplinkos apsaugos acquis pripažinimą ir skatinant jo įgyvendinimą.

(9) Atsižvelgiant į patirtį, įgytą per trejus šio sprendimo vykdymo metus, turėtų būti atliktas programos įvertinimas ir priimtas sprendimas dėl jos tęsimo.

(10) Metinius asignavimus turėtų skirstyti biudžeto institucija pagal biudžetinę procedūrą.

(11) Šiuo sprendimu nustatoma visos programos trukmė, finansinės ribos, kuriomis, kaip pagrindiniu orientyru tokia prasme, kaip vartojama 1999 m. gegužės 6 d. EB institucijų — Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos — susitarimo dėl biudžetinės drausmės ir dėl biudžetinės procedūros patobulinimo [5] 33 punkte, biudžeto institucija privalo remtis sudarydama metinį biudžetą,

NUSPRENDĖ:

1 straipsnis

1. Šiuo sprendimu nustatoma Bendrijos veiksmų programa, remianti nevyriausybines organizacijas (NVO), kurių pagrindinė veikla — aplinkos apsauga.

2. Bendrasis programos tikslas — remti NVO, kurių pagrindinė veikla — aplinkos apsauga ir jos gerinimas Europos mastu. Į šią veiklą turėtų įeiti dalyvavimas formuojant ir vykdant Bendrijos aplinkosaugos politiką ir rengiant ir vykdant aplinkos apsaugos teisės aktus įvairiuose Europos regionuose arba galimybė prie to prisidėti.

3. Užtikrindama atitinkamą atstovavimą pasitariamuosiuose suinteresuotų asmenų susirinkimuose ir viešuosiuose posėdžiuose, programa taip pat skatina nuolatinį NVO dalyvavimą visais Bendrijos aplinkosaugos politikos formavimo proceso etapais. Programa taip pat prisideda prie mažų regioninių ir vietos asociacijų, taikančių aplinkos apsaugos ir darnios plėtros acquis communautaire savo teritorijose, stiprinimo.

2 straipsnis

Kad galėtų gauti dotaciją, NVO turi atitikti toliau išvardytus reikalavimus ir tenkinti priedo sąlygas:

a) ji turi būti nepriklausomas ir pelno nesiekiantis juridinis asmuo, kurio pagrindinė veikla yra aplinkos apsauga ir gerinimas, o aplinkos apsaugos tikslas — nauda visuomenei ir darni plėtra;

b) ji turi užsiimti veikla Europos mastu, nesvarbu, viena ar įeidama į kelių koordinuojamų asociacijų, kurių struktūra (iš narių) ir veikla apima ne mažiau kaip tris Europos šalis, sudėtį. Šį reikalavimą atitinka ir tos NVO, kurių veikla apima tik dvi Europos šalis, jei tik pagrindinis jų veiklos tikslas yra remti Bendrijos aplinkosaugos politikos formavimą ir jos įgyvendinimą, kaip nustatyta 1 straipsnio 2 ir 3 dalyse;

c) jos veikla turi visų pirma atitikti Šeštosios veiksmų programos principus ir 5 straipsnyje nustatytas prioritetines sritis;

d) ji, kaip juridinis asmuo, turi būti įsteigta daugiau kaip prieš dvejus metus, o jos dvejų paskutiniųjų metų metinę finansinę atskaitomybę turi būti patvirtinęs registruotas auditorius. Išskirtinėmis aplinkybėmis Komisija gali duoti leidimą nukrypti nuo šių dviejų reikalavimų, jei tik tai nepakenks Bendrijos finansiniams interesams.

3 straipsnis

Programoje gali dalyvauti Europos NVO iš bet kurios iš šių šalių:

a) valstybių narių;

b) asocijuotųjų šalių [6] pagal atitinkamų Europos sutarčių, jų papildomų protokolų ir atitinkamų Asociacijos tarybų sprendimų sąlygas;

c) Kipro, Maltos ir Turkijos pagal su šiomis šalimis suderintas sąlygas ir tvarką;

d) Balkanų šalių, kurios dalyvauja Pietryčių Europos šalių [7] stabilizavimo ir vienijimo procese pagal su šiomis šalimis suderintas sąlygas ir tvarką.

4 straipsnis

1. Komisija kiekvienais metais iki rugsėjo 30 dienos Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje skelbia kvietimą teikti paraiškas dėl dotacijų kitais kalendoriniais metais. Be to, Komisija galimus naudos gavėjus informuoja apie programą ir kitomis priemonėmis, įskaitant elektronines.

2. Kvietime teikti paraiškas pridedamas informacijos paketas ir išdėstomi paraiškoms keliami reikalavimai, paraiškų atrankos ir išrinkimo kriterijai (įskaitant informaciją apie siūlomą vertinimo balais sistemą), aprašoma paraiškų teikimo, vertinimo ir tvirtinimo tvarka.

3. Įvertinusi paraiškas Komisija kasmet iki gruodžio 31 dienos, išskyrus atvejus, kai vėluojama priimti Bendrijos biudžetą, priima sprendimą, kurioms organizacijoms kitais metais bus skiriamas finansavimas. Šis sprendimas suteikia teisę Komisijai ir naudos gavėjui pasirašyti sutartį, kurioje nustatoma didžiausia dotacijos suma, jos mokėjimo tvarka, kontrolės ir priežiūros priemonės ir dotacija siekiami tikslai. Dotacija sumokama iš karto.

5 straipsnis

1. Atsižvelgiant į darnios plėtros ir Europos gyventojų sveikatos ir gyvenimo kokybės svarbą, parama pagal šią programą yra skiriama visų pirma Šeštojoje aplinkosaugos veiksmų programoje nustatytoms prioritetinėmis sritims, suskirstytoms į šias keturias pagrindines grupes:

a) klimato pokyčių ribojimas;

b) gamta ir biologinė įvairovė — unikalių išteklių apsauga;

c) sveikata ir aplinkos apsauga;

d) darnus gamtinių išteklių ir atliekų valdymo užtikrinimas.

Ketvirtaisiais Šeštosios aplinkos apsaugos veiksmų programos vykdymo metais ji bus peržiūrima ir, jei reikės, pakoreguota bei atnaujinta, kad joje būtų atsižvelgta į naujas aplinkybes ir informaciją.

Be pirmiau išvardytų sričių, prioritetais dar laikomas švietimas aplinkos apsaugos klausimais ir Bendrijos aplinkos apsaugos teisės aktų įgyvendinimas ir jų vykdymas.

2. Prašymų atrankos ir dotacijų skyrimo procesas susideda iš keturių etapų ir yra aprašytas priedo A skyriuje.

6 straipsnis

1. Dotacija Bendrijoje įkurtoms NVO neviršija 70 % pareiškėjo dviejų paskutiniųjų metų vidutinių audituotų metinių reikalavimus atitinkančių išlaidų, o šalyse kandidatėse ir Balkanų šalyse įkurtoms NVO — 80 %, arba abiem atvejais neviršija 80 % pareiškėjo einamųjų metų reikalavimus atitinkančių išlaidų.

Dotacijos suma nustatoma kasmet pagal nustatytą įvertinimo balais sistemą, kurioje atsižvelgiama į balus, apskaičiuotus atliekant 5 straipsnio 2 dalyje minėtą ir priedo A skyriuje aprašytą vertinimą ir laikantis priedo C skyriuje išdėstytų principų.

2. Šios programos naudos gavėjas gali pats nuspręsti, kaip naudoti dotaciją savo reikalavimus atitinkančioms išlaidoms dengti dotacijos metais. Visos naudos gavėjo išlaidos dotacijos metais yra laikomos reikalavimus atitinkančiomis išlaidomis, išskyrus išvardytas priedo D skyriaus 2 skirsnyje. Naudos gavėjai lėšas gali išmokėti savo partneriams ar organizacijoms narėms laikydamiesi patvirtintoje darbų programoje nustatytos tvarkos.

3. Skirtos dotacijos suma tampa galutinė tik tada, kai Komisija priima audituotas finansines ataskaitas. Taip yra užtikrinama, kad Bendrijos lėšos buvo panaudotos laikantis atitinkamų 1977 m. gruodžio 21 d. finansinio reglamento, taikytino Europos Bendrijų bendrajam biudžetui [8], nuostatų.

Jei visų Bendrijos dotacijų, gautų pagal šią ir kitas programas, suma viršija 80 % tais metais naudos gavėjo patirtų audituotų reikalavimus atitinkančių išlaidų, galutinis mokėjimas atitinkamai mažinamas.

4. Be to, jei dotacijos metų audituotose finansinėse ataskaitose nurodyta, kad visos naudos gavėjo pajamos, išskyrus pajamas, nuolat atidedamas reikalavimų neatitinkančioms išlaidoms, viršija reikalavimus atitinkančias išlaidas, galutinis mokėjimas yra mažinamas arba, jei reikia, permokėtą sumą pareikalaujama grąžinti. Remiantis Sutarties 256 straipsniu, lėšų grąžinimo įsakymas yra vykdomas.

5. Siekdama užtikrinti aplinkos apsaugos NVO skiriamų dotacijų efektyvumą, Komisija imasi būtinų priemonių, kad įsitikintų, jog išrinktoji organizacija ir toliau visus dotacijos metus atitinka dotacijos skyrimo reikalavimus. Visų pirma Komisija nuolat stebi naudos gavėjo veiklą dotacijos metais ir atlieka veiklos fakto vertinimą.

6. Nelaimėjusiems pareiškėjams Komisija nurodo, kodėl NVO neatitiko reikalavimų, ir pateikia pakankamai išsamius paaiškinimus, kad jie galėtų išsiaiškinti, ką reikėtų pakeisti prieš teikiant naują paraišką.

7 straipsnis

1. Programa prasideda 2002 m. sausio 1 d. ir baigiasi 2006 m. gruodžio 31 d.

2. Finansinė struktūra numato, jog programos vykdymo laikotarpiui nuo 2002 iki 2006 metų yra skiriama 32 milijonai eurų.

3. Metinius asignavimus tvirtina biudžeto institucija, neviršydama finansinių perspektyvų ribų.

8 straipsnis

1. Siekdama apsaugoti Bendrijos finansinius interesus nuo sukčiavimo ir kitų pažeidimų, Komisija gali atlikti programos patikrinimus ir apžiūras vietoje, kaip numatyta Tarybos reglamente (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 [9]. Jei reikės, Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) atliks tyrimus remdamasi Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1073/1999 [10].

2. Penkerius metus nuo paskutinio mokėjimo gavimo dienos dotacijos gavėjas saugo visus dotacijos metais patirtų išlaidų patvirtinamuosius dokumentus, įskaitant audito finansines ataskaitas, kad bet kada galėtų pateikti Komisijai. Dotacijos gavėjas pasirūpina, kad tam tikrais atvejais visi patvirtinamieji dokumentai, kuriuos saugo jo partneriai ar nariai, būtų prieinami Komisijai.

9 straipsnis

1. Nepasiekus planuotųjų rezultatų, nurodytų privalomosiose ataskaitose, kitais metais NVO gali negauti finansavimo pagal programą. Jei rezultatų pasiekti nepavyksta dvejus metus iš eilės, finansavimo ji negauna visais likusiais programos metais.

2. Jei dėl tyčinių pažeidimų ar dėl aplaidumo arba sukčiavimo Komisija NVO pateikia lėšų grąžinimo įsakymą, NVO iš karto netenka teisės gauti finansavimą visais likusiais programos metais.

3. Jei Komisija, atlikdama auditą ar patikrinimus vietoje, nustato esant pažeidimų, neūkiškumo ar sukčiavimo atvejų naudojant dotacijos lėšas, naudos gavėjui taikoma kuri nors viena ar daugiau šių administracinių priemonių ir bausmių — tai priklauso nuo pažeidimo sunkumo (su teise jos sprendimą apskųsti):

a) dotacijos anuliavimas;

b) bauda iki 50 % lėšų grąžinimo įsakyme nurodytos sumos;

c) teisės visais likusiais programos metais pasinaudoti kitomis galimybėmis gauti Bendrijos finansavimą atėmimas;

d) teisės visais likusiais programos metais dalyvauti atitinkamuose Komisijos dialoguose atėmimas.

10 straipsnis

Naudos gavėjų, gaunančių paramą pagal šią programą, sąrašas kartu su jiems skirtomis sumomis kasmet skelbiamas Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje.

11 straipsnis

Kasmet iki balandžio 30 d. Komisija valstybėms narėms ir Europos Parlamentui pateikia ataskaitą apie einamųjų metų dotacijų skyrimo procesą ir apie praėjusių metų dotacijų rezultatus. Ataskaitoje paaiškinama, kaip Komisija išrinko einamųjų metų naudos gavėjus. Kasmet iki birželio 30 d. Komisija šaukia suinteresuotų asmenų susirinkimą ataskaitai aptarti.

Ne vėliau kaip iki 2004 m. gruodžio 31 d. Komisija pateikia ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai apie programos tikslų įgyvendinimą per pirmuosius trejus jos vykdymo metus, ir prireikus teikia pasiūlymus dėl programos pakoregavimų, būtinų norint ją tęsti arba nutraukti. Ši ataskaita turi būti paremta ataskaitomis apie naudos gavėjų veiklos rezultatus ir turtą, o ypač apie jų efektyvumą siekiant 1 straipsnyje ir priede išdėstytų tikslų.

Europos Parlamentas ir Taryba, remdamiesi Sutartimi, priima sprendimą, dėl programos tęsimo nuo 2007 m. sausio 1 d. Prieš pateikdama pasiūlymą ją tęsti, Komisija atlieka išorinį programos rezultatų vertinimą.

12 straipsnis

Šis sprendimas įsigalioja kitą dieną nuo po paskelbimo Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje.

Priimta Briuselyje, 2002 m. kovo 1 d.

Europos Parlamento vardu

Pirmininkas

P. Cox

Tarybos vardu

Pirmininkas

R. De Miguel

[1] OL C 270 E, 2001 9 25, p. 125.

[2] 2001 m. spalio 18 d. nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje).

[3] 2001 m. spalio 23 d. Europos Parlamento nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje), 2001 m. gruodžio 6 d. bendroji Tarybos pozicija (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje) ir 2002 m. sausio 16 d. Europos Parlamento sprendimas (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje).

[4] OL L 354, 1997 12 30, p. 25.

[5] OL C 172, 1999 6 18, p. 1.

[6] Bulgarija, Čekija, Estija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija.

[7] Buvusi Makedonijos Jugoslavijos Respublika, Albanija, Jugoslavijos Federacinė Respublika, Bosnija ir Hercegovina bei Kroatija.

[8] OL L 356, 1977 12 31, p. 1. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 762/2001 (OL L 111, 2001 4 20, p. 1).

[9] OL L 292, 1996 11 15, p. 2.

[10] OL L 136, 1999 5 31, p. 1.

--------------------------------------------------

PRIEDAS

A. KETURI ATRANKOS IR DOTACIJŲ PASKYRIMO PROCESO ETAPAI

1. Atmetami prašymai, kurie neatitinka techninių/administracinių reikalavimų, keliamų prašymams finansavimui pagal šią programą gauti. Pirmiausia atmetami prašymai, kuriuose pateikta ne visa reikiama informacija arba nepakankamai išsami informacija, ir prašymai, užpildyti ne pagal prašymo formoje pateiktus nurodymus, taip pat prašymai, pateikti praėjus paskelbtam terminui.

2. Atmetami prašymai, neatitinantys 2 ir 3 straipsniuose nustatytų kriterijų.

3. Atliekamas lyginamasis reikalavimus atitinkančių prašymų vertinimas pagal toliau išvardytus kriterijus, kurie plačiau aprašomi B skyriuje:

a) kaip prašymas, o konkrečiau — siūlomoji darbų programa atitinka 1 straipsnyje išdėstytus programos tikslus ir 5 straipsnyje aprašytus programos prioritetus;

b) valdymo ir produkto kokybė;

c) aprėptis, efektyvumas ir veiksmingumas.

Kiekvienam neatmestam pareiškėjui priskiriamas lyginamasis balas.

4. Prašymų, kurie patenka į dotacijos skyrimo etapą, sąrašo sudarymas, į kurį įtraukiami tik tie prašymai, kurie gavo didesnį, nei mažiausias Komisijos nustatytasis, balą.

B. KRITERIJAI, PAGAL KURIUOS VERTINAMI PAREIŠKĖJAI

Pareiškėjai, sėkmingai perėję pirmuosius du A skyriuje išdėstytus atrankos etapus, vertinami pagal šiuos kriterijus:

1. Kaip prašymas atitinka programos tikslus

Pareiškėjas ir jo siūloma darbų programa, kuri bus vertinama, turi atitikti šiuos kriterijus:

a) aktualumas kuriai nors politikai (Šeštoji aplinkosaugos veiksmų programa, naujasis Europos valdymas, Darni plėtra, ES plėtra, Pietryčių Europos šalių stabilizavimo ir vienijimo procesas, Viduržemio jūros baseino europinės dalies valstybių plėtojimas, Integracija, Lyčių aspekto integravimas);

b) aktualumas Bendrijos aplinkosaugos politikai ir galimas poveikis ją formuojant ir vykdant;

c) gebėjimas atstovauti, t. y. išsakyti, kas rūpi įvairių Europos regionų visuomenei, ir šiomis mintimis bei pasiūlymais prisidėti prie aplinkos problemų sprendimo;

d) aktualumas informuotumo ir žinių apie aplinkos apsaugą didinimui, tiek plačiąja prasme, tiek kalbant apie Bendrijos aplinkosaugos politiką;

e) gebėjimas kurti valstybių narių ir šalių kandidačių organizacijų tinklus, skatinti bendradarbiavimą su valstybinio ir privataus sektoriaus organizacijomis, pritraukti dalinį finansavimą iš išorinių šaltinių.

Vertinant pagal kiekvieną iš šių kriterijų, atsižvelgiama į pareiškėjo galimybes vykdyti D skyriuje pavyzdžiais pateiktas NVO funkcijas.

2. Valdymas ir produkto kokybė

Vertinamos šios savybės:

a) organizacinė struktūra, pakankamas darbuotojų skaičius ir tinkamas žmogiškųjų išteklių valdymas;

b) vidinis sprendimų priėmimo procesas, santykiai su nariais, įskaitant susitarimus, užtikrinančius narių dalyvavimą formuojant politiką ir ją skelbiant;

c) strategiškumas, orientavimasis į tikslus ir planavimo praktika;

d) administravimas, biudžeto kontrolė ir finansų valdymas;

e) ataskaitų teikimo praktika (vidinių ir išorinių);

f) savo veiklos vertinimas ir kokybės kontrolė, patirties grįžtamasis ryšys (mokymasis);

g) techninė/mokslinė kompetencija.

3. Aprėptis, efektyvumas, veiksmingumas

Vertinamos šios savybės:

a) bendras organizacijos ir jos veiklos matomumas;

b) išoriniai santykiai ir efektyvumas (su kitais aplinkos apsaugos srities veikėjais, kaip vietos ir regioninės valdžios institucijomis, bendrovėmis ir pramonės įmonėmis, vartotojų grupėmis, profesinėmis sąjungomis, kitomis NVO ir plačiąja visuomene).

C. DOTACIJOS NUSTATYMAS

Dotacija apskaičiuojama pagal pareiškėjo prognozuojamas visas reikalavimus atitinkančias išlaidas dotacijos metais, tiesiogiai atsižvelgiant į jo paskutiniųjų dvejų metų vidutines audituotas išlaidas ir laikantis šių principų:

1. Jei visi kiti parametrai lygūs, paprastai toms NVO, kurių atitinkamos veiklos apimtis yra didesnė (veiklos apimtis vertinama pagal pareiškėjo dvejų paskutiniųjų metų metines audituotas išlaidas ir dotacijos metais prognozuojamas visas reikalavimus atitinkančias išlaidas), skiriama didesnė dotacija, nei toms NVO, kurių atitinkamos veiklos apimtis yra mažesnė. Tačiau dotacijos skirstomos ne linijiniu metodu, todėl mažesnės apimties veikla užsiimančios NVO gaus santykinai didesnę paramą.

2. Jei visi kiti parametrai lygūs, didesnį lyginamąjį balą gavusios NVO gaus daugiau lėšų nei mažesnį balą gavusios NVO.

3. Jei NVO prašo konkrečios sumos, jai skiriama dotacija jokiomis aplinkybėmis nebus didesnė nei ši suma.

D. REIKALAVIMUS ATITINKANČIOS IŠLAIDOS

1. Visos išlaidos, kurias patiria naudos gavėjas dotacijos metais, yra laikomos reikalavimus atitinkančiomis išlaidomis, išskyrus 2 dalyje minėtas išlaidas. Reikalavimus atitinkančios išlaidos gali būti išlaidos, skirtos, pavyzdžiui, šiai veiklai:

a) informacijos ir nuomonės, paremtos plačiosios visuomenės susirūpinimu ir nuomone, apie atsiradusias ir atsirandančias problemas, kurių negalima galutinai išspręsti arba kurios nėra sprendžiamos valstybės narės ar kitu atitinkamu lygiu, koordinavimas ir siuntimas Komisijai;

b) parengiamasis darbas ir tyrimai, būtini norint dalyvauti ekspertų grupių, Bendrijos institucijų parengiamųjų ir vykdomųjų komitetų veikloje ir kurie yra svarbus indėlis į Bendrijos politiką, programas ir iniciatyvas ir būtina kitų veikėjų aplinkos srityje, įskaitant pramonės įmones (bendroves), profesines sąjungas ir vartotojų grupes, interesų atsvara;

c) skatinimas keistis nuomonėmis apie Bendrijos masto aplinkos apsaugos problemas, dalytis informacija apie šias problemas ir galimus jų sprendimus, įtraukti į šį procesą suinteresuotus asmenis nacionalinio, regioninio ir vietos lygmenų. Viena iš veiklos rūšių gali būti ir žinių perdavimas bei sinergijos užtikrinimas kuriant tinklus;

d) supratimo ir žinių tiek apie bendrus aplinkos aspektus, tiek apie Bendrijos aplinkos apsaugos politiką didinimas;

e) gebėjimų stiprinimas, visų pirma siekiant sustiprinti mažų NVO, naujų NVO tinklų ir šalių kandidačių bei Balkanų šalių NVO aktyvumą Europos lygiu.

2. Naudos gavėjų atlikti mokėjimai ir mokėjimai pagal su trečiaisiais asmenimis pasirašytas sutartis, kuriose yra toliau išvardytų kategorijų elementų, yra laikomi reikalavimų neatitinkančiais:

a) pramogos, vaišės, nebūtinos arba neapgalvotos išlaidos;

b) išlaidos, kurios aiškiai neatitinka naudos gavėjo sutartos darbų programos dotacijos metais;

c) skolų grąžinimas, palūkanų įsiskolinimas, iš praėjusių laikotarpių perkeltas deficitas;

d) sąnaudos, susijusios su naudojamu kapitalu, investicijomis ar atsargomis, atidėtomis naudos gavėjo turtui didinti;

e) natūriniai įnašai;

f) asmeninės išlaidos;

g) nusikalstama ar neteisėta veikla.

--------------------------------------------------